Duitschland: Met vallen en opstaan op SeÊ^2ndor weg naar de democratie Zionistencongres voor belangrijke problemen Europa viert dit jaar een dure kerstmis IfYloohd Radio-programma door prof, dr. P. Geyl j DJ Democratisch spoor Gericht op 't Westen DJ Zonder Pruisen Kansen gunstiger Onze Nederlandsche broeders. HOE MAKEN WE KOOL KLAAR? „Willem Barentsz" in de kou onder getuige Subsidie aan diverse jeugdorganisaties 2 Donderdag 19 December 1946 (Slot) Ik sprak over dc onderwijs plannen in de Britschc zóne. Dil brengt mij tot het groote, het centrale probleem en ik ben er mij van bewust, dat een verblijf van een week en ge sprekken met ettelijke Engel- scho ambtenaren en Duitéche intellectueelen en politici maar weinig heeft toegevoegd aan mijn recht om daarover een oor deel uit te spreken:Wat is de stemming van het Duitsche volk? Wat zijn de vooruitzichten van een ontwikkeling weg van dwalingen der jongste periode, van een weder inschakeling van Duitschland in de Wést-Europee- sche cultuur? Het spreekt vanzelf, dat het nationaal socialisme, en de fu neste geestelijke gevolgen ervan, niet niet een slag zijn uitgedre ven. Men bedenke alleen maar in wat een kunstmatige atmosfeer de Duitschcrs geleefd hebben, hoezeer afgesloten van de bui tenwereld. Eenigen \an ons had den een gesprek met een rede- l'.jk en goedgezind man, leider van het cultuurleven in een half verwoeste stad. Hij vertelde van het stedelijk orkest van zestig man, dat daar weer speelde, van tentoonstellingen, die hij inricht te (tusschen de puinhoopen),van een Goethe-viering, die hij had bijgewoond. Ik vroeg hem of men iets afwist van wat er bij ons in Holland zooal was voorgevallen. Ja. zei hij, met een lachje van verstandhouding, zij hadden wel gehoord van de conflicten die er geweest waren met de Engelsche bezettingIn Berlijn sprak ik een jong historicus over de uit roeiing van de Amsterdamsche «Todenbcvolking. „Das haben wh in Deutschland nicht gewuszt". Men ontvangt bij ons die beken de uitspraak gewoonlijk met scepticisme, zoo niet met hoon. Ten onrechte, naar het mij voor komt. IE verschijnselen en er zijn ergere hebben zeker hun bedenkelijken kant, maar men behoeft er zich niet door te laten ontmoedigen. Men kan inderdaad niet meer verwachten dan dat er leiders, geestelijke en politieke en orga nisaties en partijen zouden zijn, bezield van het verlangen om de Duiteche opinie in het democra tisch cn West-Europeesch spoor te leiden. En zoo zijn er. De be reidheid tot samenwerking \an de politieke partijen met de En- gclschen, en niet alleen van de partijen, maar (bijvoorbeeld) van dc onderwijsmenschcn, van de cicnazificatie-raden, van de ar beidersvertegenwoordigers. is er een bewijs van. Het is genoeg, als de omstandigheden die po gingen eenigermate begunstigen cn daarop dient dc politiek van Ge bezetters gericht te zijn. Nu is het alvast een ongeluk, dat er van een politiek van de bezetters niet gesproken kan werden. De politiek uitgestippeld in het accoord van Potsdam leen de zich uit het oogpunt, dat ik hierboven aangaf tot maar al te veel critiek; de afbraak van de Duitsche grootindustrie, waartoe vooral de Russen presten, moest een ontwrichting van heel het economische leven meebrengen. Maar de Russen zijn niet alleen op dat. punt, voor zoover het hun eigen zóne betreft, naar het schijnt van inzicht veranderd, zij hebben vooral op het alies- overheerschende' punt van de eco nomische eenheid van Duitsch land het accoord niet uitgevoerd en daarmee is er dan in het ge heel geen geallieerde politiek meer, hetgeen voor liet oogenblik misschien nog erger is dan een slechte. DE overgroote meer derheid van de Duit- schers staat in de tegenstelling, die zich tusschen de bondgenoo- ten ontwikkeld heeft aan den kant van de Westersche mo gendheden. De verkiezingen heb ben dat bewezen. Het ie een merkwaardig schouwspel in den Russischen sector van Berlijn, straat na straat de muren (van do bouwvallen!) o verplakt te zien met de biljetten van de Eenheidspartij; in de andere sec toren ziet men alle partijen, maar hier alleen die, en met wat een ijver heeft zij geplakt! Maar de bevolking heeft er niet aan gewild. De schrik voor de Bus sen, de afkeer van de Ru6sen, daarop komt het in de gesprek ken telkens terug. Men herin nert zich het „Frau komm mit!" en het „Uhr. "Dhr". Het mag ons vreemd in de ooren klinken, maar men voelt de Russen aan als barbaren, cn van den weer omstuit wordt men zich zijn ver wantschap, zijn cultuurverwant schap, met de West-Europeesche volken dieper bewust. Dat ver hoogt zonder twijfel de receptivi teit van de Duitscher9 voor de mocratische en libertaire ge dachten. Maar het behoeft nau welijks betoog, dat bet partijkie zen in die tegenstelling van den kant van een verslagen en wan- hopig volk groote gevaren mee brengt ook. Voor veel Duitschers, cn vooral voor de 'millioenen die uit hun woningen beoosten de Oder verdreven zijn. moet de te genstelling niet in de eerste plaats een verschil in cultuur of ideologie beteekenen, maar een kans dat eenmaal een constella tie zich zal voordoen, die hen weer terug in het verloren land zal voeren. E annexaties in het Oosten vormen onge twijfeld een belemmering voor de ontwikkeling van een demo cratisch en vredelievend Duitsch land. Men voelt dat te Berlijn sterker dan in het Westen, en de oplossing is dan ook wel aange prezen om in de scheuring, die nu door de Russische politiek een feit is te berusten; bevrijd van liet Oost-Elbische land, waar ook afgezien van het nieuwe irreden- tisme dc Pruisische traditie haar eigenlijk tehuis heeft, zou West- Duitechland zooveel te gemakke lijker in het West-F.uropeesche kadpr kunnen ingroeien. Men zal zich herinneren, dat heel on langs de Nederlandsche regee ring zich evenwel bij monde van minister van Boetzelaer krachtig voor de politiek van een herstel van de Duitsche eenheid heeft uitgesproken. Mij lijkt dat juist gezien. Het Westen en het Oosten van Duitschland hangen historisch en economisch en cul tureel te onverbrekelijk samen, dan dat een poging om ze duur zaam te scheiden op iets anders dan op katastrophale reacties zal Kunnen uitloopcn. Men moet dus hopen, dat de gevoelens opge wekt door de Oostelijke annexa ties, die de Duitschers zoo on verzoenlijk tegenover Rusland stellen als het verlies van Elzas Lotharingen driekwart eeuw ge- leden de Franschen tegenover Duitschland, geen gelegenheid zullen kr jgen om uit te barsten, rot dat zij in een lange periode van vreedzame ontwikkeling ge- sust' zullen worden en eindelijk afsterven. Loopt het zoo. dan zullen die annexaties nog een heilzame uit werking kunnen hebben. Niet al leen omdat zij, zooals ik al op merkte, de Duitschers naar den geest meer op het westen oriën- teeren, maar omdat zij een wel iswaar uitermate ruw doch al thans radicaal einde gemaakt hebben aan dc bakermat van het Jonkerdom, dat na de vorige ne derlaag in de Republiek van Wei- mar toch nog een zoo noodlot- t'ge rol gespeeld heeft. Aan een deel van die bakermat tenmin ste; maar de rost ligt in de Rus sische zóne, en al wordt daar het land niet ontvolkt, de verbrok keling der groote landgoederen die de Russen niet minder radi caal doorvoeren, is al een even onherstelbare slag voor die hard nekkige en energieke klasse. A LS men den toestand zoo beziet cn men waagt het de optimistische pre missen, die ik heb aangeduid te aanvaarden, dan zijn de kansen voor de democratische partijen werkelijk gunstiger, dan zij het na den vorigen oorlog waren. Maar ook nu geldt één voor waarde: zij moeten aan het Duit sche volk eenige hoop kunnen bieden. „Wat hopen die menschen van u? Hopen zij iets?" vroeg ik aan de sociaal-democratische partijleiders in Berlijn. „De ijver waarmee zij gestemd hebben bewijst wel dat zij iets van ons hopen", was het antwoord. Maar or werd onmiddellijk aan toege voegd: „Als de toestand niet ver betert, als do menschon het ge voel houden moesten van vol slagen onzekerheid, van niet we ten waar zij aan toe zijn en wat er van hen worden moet. als zij tot wanhoop moesten vervallen, dan zouden wij hen op den duur niet kunnen houden Ik moet bekennen, dat mij zoo wel het gezicht van dio trooste- lcoze verwoesting als de kennis- ma king mei de economische ma laise en politieke verwarring in Duitschland gedurende mijn be zoek soms beklemden. Voldoe ning die men al mocht willen Te Puck, gelegen in den vcormaligen Poolschen Corridor, aan het Putziger Wick, is een gedenktceken opgericht, waarmede eveneens de Nederlanders worden geëerd, die in het kamp Siutthof aan het Frische Haff zijn omgeko men, De tekst op het gedenkteeken vermeldt o.a„onze Nederlandsche broe ders, die hun leven gaven voor de vrijheid der volken. Gestoofde kool is een bijzonder smakelijk en voedzaam gerecht. Voor een witte of savoye kool van ongeveer anderhalve kg heeft U veertig gram boter noodig en onge veer twee di. melk; voorts vijftien gram tarwebloem, wat zout. on een beetje nootmuskaat. Smoor de fijn gesnipperde kooi gaar in een bo dempje water met de helft, van de boter en wat zout. Meng de bloem' aan door er langzamerhand de melk bij te voegen, giet dit dunne vloei bare papje onder voortdurend roe ren in de gaargesmoorde kool. Laat dan alles samen nog even doorsto. ven. meng er de rest van de boter doorheen, breng de groente over in een verwarmde dekschaal en strooi er de nootmuskaat dunnetjes over heen. Heerlijk is ook sevoye-kool met kaas. Hierdoor heefi U noodig een kool van anderhalf kg. veertig gram bot.er, honderd gram geraspte kaas, wat.peper en zout. Kook de fijn ge snipperde kool gaar met weinig wa ter. de helft van do boter en wat zout. Meng daarna de geraspte kaas met een beetje peper er doorheen. Schep de groente in een vuurvast schoteltje, strooi er een weinig pa neermeel over en verdeel dé rest van 'de boter in kleine klontjes, die U over het paneermeel verspreidt; zet het schoteltje in den oven tot het lichtbruin is gebakken. Kunt U bloemkool maken volgens de Italiaansche methode? Neem een bloemkool, honderd gram vette worst, anderhalf dl. dikke tomaten- purée. zoo mogelijk dertig gram ge raspte parmezaansche kaas en on geveer vijftig gram boter. Maak de bloemkool schoon, snij ze in nette stukjes, kook ze gaar in kokend water met wat zout en laat ze op een vergiet uitlekken tot ze goed droog zyn. Smeer een vuurvast schoteltje met een gedeelte van de boter in. schik op den bodem een laag van de bloemkoolstukjes, strooi daar overheen een deel van de fijngesneden worst en giet er dan wat tomatenpuréc over. Op deze wijze stapelt u de stukjes bloemkool op, laag om laag, tot zij weer onge veer den vorm van een „echte" bloemkool hebben. Dan giet U er nog een restje purée van tomaten overheen, strooit, «r de geraspte kaas over cn bedruipt aen boven kant met de rest van de gesmolten boter. Zet. den schotel even (niet langer dan een kwartier!) in den warmen oven en dien het gerecht zoo heet, mogelijk op. gevoelen dat nu hun beurt ge komen is, wordt aldra onder drukt door het besef dat een rot- le plek in het centrum de ge zondheid van heel Europa aan tasten moet. Maar het is toch geen conclusie van wanhoop, die ik mee thuisgebracht heb. „De studenten zijn bezield van een goeden geest" zei mij een collega in Berlijn; „Zij staan open voor de goede denkbeelden." Er wordt, gedacht, er wordt geworsteld. De mensch is een onverwoestelijk wezen. Ook aan de Duitschers wordt die waarheid gedemon streerd. De volslagen onzekerheid, omtrent de finale vredesregeling blijft een groote belemmering. Ondertusschen zit toch reeds nu in de critiek die in Engeland op liet al te perspectiefloos regiem, op het economisch van de hand in den tand leven in de Britsche zóne, geoefend wordt, een ele ment van hoop. Er zit in den aandrang op het staken van de afbraak en op werken volgens socialistische lijnen een opbou wend element. Laat ons den moed niet verliezen en laat ons waar het kan, in dien zin bijdragen tot de internationale discussie. VRIJDAG 20 DECEMBER HILVERSUM I 301.5 M. 8.15 Klein Koor „De Stern des Volks" 6 18 Vrijdagmorgen Operaprogramma. 9.30 Werken van Ralph Vaughan Wil liams. 10.20 De Regenboog. 10 45 Voordracht. 11,00 To Arenz. sopraan, en B. Tabbernal, piano. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 To Arenz, sopraan, en B. Tabbernal. piano. 11.45 Familieberichten uit Indonesië. 12.00 Virtuooze vioolcomposities. 12.35 .T'r.e Skymasters". 13.15 Musette Orkest. 13 45 Pierre Palla. 14.20 Concert door 't Kamerorkest. 16.00 Concertgebouw Quintet. 17.00 Jan Vogel en zijn Ac cordeon-orkest. 17.30 Muzikaal bab beltje. 19.15 Nederlandsche componis ten der Lichte Muze op de zwarte schijf 20.05 Weeroverzichf K.N.M.I 20.08 ..Koningen in Judea" 21.10 Wen vraagt en wij draaien! 21.30 Buiten, landsch Weekoverzicht 21.45 Stra- diva-Sextet. 2215 Jazz-uitzending. 23 15—24.00 Symphonisch Vrijdag avond-concert, HILVERSUM II 415,5 M 8.15 Solj uit „Paulus" en Ellas". 8.30 Morgenconcert. 9.00 Eudice Shapiro, viool met bet BBC Symphonie Orkest. 9.50 Werken van Fransche componis ten. 10.30 Morgendienst. 11.30 Don Kozakkenkoren zingen. 12.00 Stafmu ziekcorps van de Amsterdamsche po litie. 13.15 Populaire orgelberpeJng door Stanley James. 13.45 Molfo Can tabile. 14.40 Hilversumsch Vrouwen koor. 15.25 Cello-recital. 16.00 Decla matie. 16.30 Omroeporkest m.m.v. het Omroepkoor. 17.30 Piano-recital. 19.30 „Want derzulken is het Hemelrijk" 19.35 BBC Orkest. 19.45 Het Evarge- lie in Esperanto. 20.05 Bijbel en mu ziek. 21.00 Serenade in E gr, t op 22. 21.30 Metropole-orkest. 23.00 Nieuwe Nederlandsche muziek. 23.3023.57 Harmonie-Orkest De K.L.M, bracht een zending Neder landsche seringen vaar Engeland. Maryke Blom, de stewardess toont een gedeelte van de kostbare bloe menpracht bij de aankomst, op het vliegveld Croydon De speciale verlsaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint Nu wij Kaapstad hebben verla ten, is onze eigenlijke vralvisch- vaartexpeditie pas begonnen. We hebben de „roaring fortv" (40 gra den Z.13.) bereikt. Vandaag begre pen we wat dat beteekent: we pas. seerden den eersten ijsberg op on zen tocht. Gisteravond viel er sneeuw, vandaag was het één grau we lucht en er woei een i.jswind. Met den dag is het kouder gewor- zeggen een borstrok bij den. Elk uur komt er om zoo te Op het schip is alles in de weer om zich voor te bereiden op de eer ste ontmoeting met de walvisschon. Het dek wordt geheel ontruimd, al le matten worden opgeborgen. Do traptreden zijn met touw omwoeld tegen dc gladheid. De tanks, voor- zoover de stookolie verbruikt is, worden gereinigd om als bergruim te voor traan te kunnen dienen. De waclften zijn ingedeeld, we moeten nu waakzaam zijn. liet vangscliip AM 5 blijft voort durend in onze nabijheid: do Am 3 en 4 bevinden zich reeds in het ijs- gebied. Iedereen verbeidt 't oogen blik, waarop de eerste walvisch zal verschijnen om een prooi te worden van do jagers. De radar.installatin is ingeschakeld, het „alziend oog'' speurt de omgeving af (Van een bijzonderen corres pondent) BAZEL, December t-JET twee-en-twintigste Zionis- A tencongres dat op het oogen blik in Bazel wordt gehouden, is voor het Joodsche volk van bui tengewoon groote beteekenis. Het laatste congres werd gehouden in Augustus 1939 en moest toen wor den afgebroken om de gedelegeer den gelegenheid te geven naar huis terug te keeren, daar de we reldoorlog dreigde uit te breken. Tusschen dit congres en het con gres van 1939 viel de grootste cata strophe in de Joodsche geschiede nis; meer clan een derde deel van het volk, 6.000.000 menschen, wer den door de bestialiteit van de Nazi's* vermoord, e-en» grootèr ver lies aan menschen dan eenige an dere natie in dezen oorlog heeft geleden. De groote meerderheid van de Joden leeft nu in Amerika. Dit komt ook uit in de verdeeling van de afgevaardigden van het congres, waarvan 42% uit Noord en Zuid-Amerika kómen. De problemen, die dit congres beeft te behandelen, zijn niet ge ring en van groot belang voor de verdere ontwikkeling van Palesti na. Na den vorigen wereldoorlog schonk Engeland door de Balfour- declaratie aan de Joden het recht om in Palestina, toen een kaal cn armelijk land cn juist veroverd op de Turken, een Nationaal Te huis op to richten. Dit was steeds het doel geweest van de Zionisti sche Organisatie, in 1S97 door dr. Theodor I-Ierzl, eveneens in Bazel, opgericht. De politieke doelstel ling van de Zionistische Organi satie sloot aan bij het eeuwenoud verlangen van do Joden om terug te keeren naar Palestina. Door bet verkrijgen van een Juodsch Nationaal Tehuis zou een einde gemaakt worden aan de minder heidspositie van 't Joodsche volk waardoor het steeds aan vervol gingen onderhevig was en de zon debok gemaakt werd voor alles wat in de wereld verkeerd ging- De Joden hebben, vooral na de Balfour-declaratie zich met geest drift gewijd aan den opbouw van Palestina en waar zij fcich in Pa lestina hebben nedergezet is bet land bloeiend en welvarend. Nationaal Tehuis T N 1922 verkreeg: Engeland door A den Volkenbond het mandaat over Palestina met de verplichting het Joodsch Nationaal Tehuis mo gelijk te maken; het was hiervoor verantwoording schuldig aan de manlatencommissie. De Joden werden vertegenwoordigd bij den mandataris door de Jewish Agcf.i- cy for Palestine. Hiertegenover beweerden dc Arabieren (volgens deskundigen ten onrechte), dat Engeland tijdens de eerste wereld oorlog ook aan de Arabieren be loften had gedaan van zelfbe schikking over Palestina. Ver- Kerstmis in het eerste volle vredesjaar in Europa belooft een duur intermezzo te worden in dezen na-oorlogschen tijd. In de landen, die den oorlog gewonnen hebben, heerscht betrekkelijke overvloed voor degenen, die behoorlijke prijzen kunnen betalen. En in Zweden, Zwitserland, Spanje en Ierland, die niet van een in vasie te lijden hebben gehad, wordt het feest op zijn vooroorlogs gevierd. In Duitschland en de verslagen satelliet-landen zullen de harten echter koud zijn, er zal honger heerschen, en op Kerstdag zullen er weinig geschenken zijn. Ondanks de electricitcitsrantsoe- neering en een tekort aan kolen, heb ben de Franschen hun oude vroolijk- heid weer terug, en hangt de Kerst sfeer over de boulevards van Parijs. De etalages liggen vol geschenken en de levensmiddelenwinkels sprei den heerlijke delicatessen ten toon. Zij die een kalkoen willen hebben, zullen echter diep in hun beurs moe ten tasten, want kalkoenen kosten 75 gulden per stuk en wijnen kan men onmogelijk tegen redelijke prijzen be machtigen Italië levert dit Kerstreizoen een vreemd schouwspel op. De luxe za ken hebben overvloedige voorraden, terwijl de groote volksmassa moet be delen om een stuk brood De prijzen stijgen nog steeds en de lire zakt, en bijgevolg koopen alleen die Italianen iets, die veel lires bezitten. Weer kerstboomen ONDANKS den vo"dselnood zullen de Duitsche kinderen dit jaar een vroolijker Kerstfeest vieren dan het vorig jaar. Er is meer en beter speelgoed, vooral poppen, en uit de Russische zóne zijn keistboomen aan gevoerd. In de kerstvacantie zal in Berlijn weer de traditioneele Weih- nachtsmarkt voor de kinderen genou- den worden. Het speelgoed in Tsjechoslowakijc is aardig er zijn veel poppenhuizen en grappige dieren- weinig tinnen soldaatjes, kanonnen en oorlogsspcel- goed. Het Oostenrijksche ministerie van de Voedselvoorziening heeft extra rantsoenen koffie en visch beloofd, drie kwart Hter wijn en een paar chocolade-reepen voor kinderen be neden twaalf jaar. Men hoopt iederen normalen verbruiker een ei en wat suiker te geven. Er is weer speelgoed voor de kinderen, doch dit is zeer kostbaar en slecht. Een maand salaris IN Boedapest staat het salaris van den gewonen rnan hem niet toe, veel geschenken voor zijn kinderen te koopen Het speelgoed is hoofdzake lijk van hout. en sommige stukken kosten meer dan een maand salaris. Er zijn alle mogelijke gouden en zil veren damesarmbanden en andere vrouwelijke snuisterijen te koop Feuilleton door Anthony Berkely 47 U herinnert U mijnheer Chitter- wick, natuurlijk?" merkte Mouse op om het belangrijke ge sprek te openen. „Zeker", zei juffrouw Goole. die tot op dat oogenblik nog geen teeken van herkenning had gegeven. „U was in het gezelschap van hoofdinspecteur Moresby op den dag van juffrouw Sinclair's overlijden". ..Ja. dat is zoo", zei mijnheer Chlt- terwick. „U verkeert in een uiterst verant woordelijke positie, meen ik?" Mijnheer Chitterwick gaf te ken nen. dat hij het met juffrouw Goole eens was. „Het is maar gelukkig, dat U zoo zeker is van hetgeen U zag". „Gelukkig?" ..Twijfel zou zenuwsloopend zijn", merkte juffrouw Goole droogjes op. Mouse nam het gesprek over. „Ja. en met het oog op mijnheer Chitter- wick's positie is U zonder twijfel verrast hem vandaag hier te zien, juffrouw Goole?" „Weinig dingen zijn in staat mij te verrassen, Uwe genade", antwoordde de jonge vrouw. ..Toch geloof ik, dat het de mecste menschen verbazen zou", zei Mouse geduldig, „maar de kwostie is, dat mijnheer Chitterwick zich in het ge heel niet meer zoo zeker voelt en U in verband daarmede gaarne eenige vragen over majoor Sinclair zou wil len stellen". „Ik heb alles al aan de politie ver teld en ik zie niet in, hoc het beant woorden van eenige particuliere vra gen over den persoon van majoor Sinclair, mijnheer Chitterwick uit de onzekerheid zou helpen". Mouse zuchtte en wierp mijnheer Chitterwick den bal toe. Deze drong, in puren schrik eigenlijk, meteen tot de kern van de zaak door. „Ik her inner mij, dat U bij het eerste ver hoor en ook tijdens de openbare lijk schouwing verklaard hebt. dat U er zeker van was. dat juffrouw Sin clair haar neef zou onterven, indien hij haar huwelijksplannen dwars boomde. Ik neem aan. dat U dat nog steeds gelooft, juffrouw Goole?" ,.Ik weet het". „Ja, ja, natuurlijk. Ik bedoel, dat U niet tot andere inzichten gekomen is". „Dat doe ik zelden, mijnheer Chit terwick. en zeker niet als ik zeker van iets ben!" ..U beschouwt het dus als een feit?" hield mijnheer Chitterwick aan. /Zonder twijfel, Tenzij zij tegen over mij tooneel speelde. Zij vertel de het mij zelf". „Toch schijnt het, dat dit dreigen met onterven zoowel door haar als haar neef sinds jaren als een grap werd opgevat", merkte mijnheer Chitterwick op. „Wie vertelde U dat?" vroeg juf frouw Goole scherp „Mevrouw Sinclair", moest mijn heer Chitterwick toegeven. Juffrouw Goole trok haar zware wenkbrauwen op „Denkt U als 't U belieft met, dat ik wat tegen den majoor of mevrouw Sinclair heb. In tegendeel. het spijt me verschrikke lijk voor mevrouw Sinclair en ik wil alles doen om haar te helpen, aange nomen natuurlijk, dat men niet van mij eischt, dat ik een misdaad dek Maar ik ben geen kind. Mevrouw Sinclair kan moeilijk anders doen dan zeggen dat haar man het dreige ment van zijn tante niet ernstig op vatte". ,.Dus dus U is het daarmede niet eens?" waagdp mijnheer Chit terwick nog eens te vragen. „Ik kan natuurlijk onmogelijk we ten. hoe de majoor er in werkelijk heid over dacht. Maar van Juffrouw Sinclair ben ik zeker, dat zij het dreigement ernstig meende". „Juist", zei mijnheer Chitterwick, er van overtuigd, dat hij met dit ge sprek niets opschoot Er volgde een onaangename stilte. (Wordt vervolgd doch er is niets om ze mee te koopen. Met voedsel is het pregies zoo. In Dcnemarken zijn slechts weinig geschenken te koop, en die zijn bo vendien nog slecht van kwaliteit en buitengewoon hoog in prijs, vanwege de beperkende bepalingen voor den import. De speelgoedwinkels ziften vol, doch de prijzen vormen een groot bezwaar. De winkels in België zijn goed voorzien. Men kan er levensgroote poppen en Nylonkousen krijgen. Ook is er een overvloed aan levensmidde len, doch hier geldt weer hetzelfde verhaal: Ontzaglijke hooge prijzen. Voor vele Belgen, die Kerstmis wil len vieren, zal dit beteekenen dat zij er een maand salaris voor over moe ten hebben. In Noorwegen heerscht overvloed. Kleeren van vooroorlog?che kwaliteit, versnaperingen, tabak, voedsel, li keur. Wel is alles gerantsoeneerd. De Noren zien Kerstmis met weinig zorg tegemoet. Alleen de belastingen zijn hoog. De Britsche winkels leveren arti kelen van veel beter kwaliteit dan hef vorig jaar. ofschoon er weinig keus is door de groote toeloop en de kleine voorraad Het speelgoed is kleurrij ker en degelijker. Overvloed IN Zweden wordt de 138ste achter eenvolgende Kerstmis zonder oor log gevierd, met een overvloed aan practische en luxe artikelen, doch het land staat er met zoo gunstig voor wat voedsel bctrf-ft Veel van de ar tikelen in dc winkels zijn van Ame- rikaanrch fabrikaat. Zwitserland is een eiland van overvloed op een vasteland van schaarschte. De etalages liggen vol electrischp treinen, aangekleede pop pen, Nylonkousen doch de gewone man zal dikwijls t,:)t de ontdekking komen, dat vele luxe artikelen buiten zijn bereik liggen. De goede oogst in Spanje maakt, dat de Spanjaarden een der vrooiijk- ste kerstfeesten sinds iaren tegemoet gaan. ofschoon ook hier de prijzen te hoog zijn voot het gemiddelde arbei dersgezin. De Portugeezen zullen aar hun di ner kalkoen, champagne en port of Madeira-wijn kunnen gebruiken, zij die over voldoende geld beschikken tenminste. De armen eten meestal gedroogde kabeljauw en aardappels. schillende raaien braken Arabi sche onlusten uit in Palestina, en hierdoor veranderde de Engelsche regcering steeds weer haar poli tiek als mandataris ten nadeel© van de Joden. Tenslotte verklaar de een Koninklijke commissie uit gezonden na de groote onlusten in 1936, dat een oplossing gevon den kon worden door Palestina te verdeelen in een Joodschen en een Arabischen staat. Na veel strijd op het Zionistische congres in 1937 werd de deeling door de Zionistische organisatie aanvaard maar zij werd door de Arabieren verworpen. De onlusten duurden voort tot 1939 en na vele onderhandelingen werd de deeling niet uitgevoerd, maar vaardigde Engeland in 1939 een Witboek uit. dat de Joodsche immigratie beperkte tot 75000 tot 1914. waarna Joodsche immigratie afhankelijk zou zijn van Arabi sche toestemming en de landaan koop in het grootste deel van Pa lestina werd verboden. Dit Wit boek lokte in het Lagerhuis hef tige protesten uit. werd door de mandatencommissie verworpen en door de Joden heftig bestreden, maaris in feite nog steeds van kracht- Na den oorlog werd de groote rol, die Palestina zou kunnen spe len bii de oplossing van het vraag stuk van <le Verplaatste Personen in Europa duidelijk, maar de im migratie bleef beperkt tot 1500 certificaten per maand. De Anglo- Amcrikaansche commissie van onderzoek, benoemd in November 1945 bracht in het voorjaar van dit jaar rapport uit, waarin o.a. aanbevolen werd om 100 000 Joden onmiddellijk toe te laten in Pa lestina en het verbod om land aan Joden te verkoopen op te heffen. Hieraan werd door Enge land geen gevolg gegeven, maar '/ij heeft bii monde van minister Herbert Morrison een deeling voorgesteld, die de Joden een zoo klein gedeelte aan wees, dat het door de Jewish Agency volkomen verworpen werd. Daarna vonden gedurende den zomer besprekin gen plaats in Londen, waaraan echter alleen de Engelschen en de niet-Palestiinscho Arabieren deelnamen. Officieuze bespre kingen werden echter met de Jo den gevoerd, en de Jewish Agency waarschijnlijk on aandringen van de Vereenigde Staten, heeft een nieuw project uitgewerkt voor een deeling. Volgens dit plan zou een volkomen onafhankelijke Jood sche staat gevestigd wcVrden op ongeveer 65% van het huidige Pa- lestijnsche grondgebied. Geen eenheid r>IT voorstel werd echter ver- worpen zonder toestemming van het congres. Het probleem van de deeling i§ het grootste dat op het thans zitting hebbend© congres behandeld moet worden. Verschillende groenen ziin verte genwoordigd op het congres; de radicale arbeiderspartij, de religi euze partij van Mizrackie, de bur gerlijke groepen en de agressief- nationalistische revisionisten. Op het punt van de deeling is er ech ter onder geen der partijen een heid. Tot nu toe zijn er drie groote redevoeringen gehouden. Profes sor Weizmann, de voorzitter van do Jewish Agency en president van de Wereld Zionistische Orga nisatie, eischte een Joodschen Staat, maar liet de interpretatie vrij, do Amerikaansche leider Ab ba Hillel Silver verzette zich hef tig tegen iedere verdeeling cn on dersteunde het verzet tegen de Engelsche rcgecring, terwijl de arbeidersleider Ben Gurion. als ideaal een Joodschen Staat in heel Palestina stelde, maar aan de zelfstandigheid op een kleiner deel van Palestina n u de voor keur gaf. Hoe of do loop van de debatten zal zijn, is noer niet te beoordeelen, maar men rekent op een compromis, waarbij de ver deeling verworpen zal worden, maar toch de mogelijkheid wordt opengelaten, dat de nieuwe lei ding aan cle besprekingen, die de Engelsche regeering in Januail met de Joden en Arabieren wil voeren, kan deelnemen. In dat ge val zou de Amerikaansche regce ring ook mee willen werken om tot een oplossing te komen. Het Congres duurt tot '23 December. In een volgend verslag zullen wij de besluiten aan een nadere be schouwing onderwerpen. JAAP SOETENDORP. Verschillende jeugdorganisaties verkeeren in zeer groote financieele moeilijkheden. Tot nu toe ontvin gen zij van overheidswege geen sub sidie. Ten einde hen hij den ^veder- opbouw van het jeugdwerk te steu. nen. wordt door den minister van Onderwijs aan de Tweede Kamer voi rg'esteld aan deze organisaties subsidie in uitzicht te stellen. Daar toe is een bedrag van f 300.000 uit getrokken. TUIN KA LENDER 10 DECEMBER. Een zeer fraaie bloe'heester is de Malus of Sierappel of Kersappel, the in April en 'Mei prijkt me, ontelbare rose, roode of witte bloesems. Bovendien ontwikke len zich uit deze bloesems nog de be kende pele of roode kersappeltjes, die in de keuken kunnen worden ge bruikt, De Malus verlangt een plek in de volle zon en *can een hoogte van twee tof vijf meter bereiken. Mooie soorten ziin: de rose ..Schei» deckeride wijnroode „Eleyi", di wittp Baccataen de rose-witti ,,Floribunda S L.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2