Vooral op den Elfstedentocht Wii Radio-programma ,IJS MAAKT DOL"! sp&jjL En nu de taSel! Een eenvoudige kerstverlichting Wat er te koop is Tïloohd - onder getuige 2 Maandag 23 December 1946 ZOODRA het woord Elfstedentocht weerklinkt, gaat er ipï - - - wis wonderlijks in ons open en wordt het leven weer de moeite waard." Dit was het antwoord op een vraag, welke wij een Elfstedenrijder stelden om eens iets te vertellen over zijn bele venissen op dezen monstcrtocht op de schaats. En in een minimum van tijd was hij in de nok van zijn oude schaatsenrijdersenthou- siasme geklommen; we kwamen weer voor de zooveelste maal tot de ontdekking, dat het oude spreekwoord dat „het ijs dol maakt" nog steeds opgaat. eeuwigen pijp in z'n mond al niet zoo kwiek meer op en dan zeit zoo'n ellendeling, dat nummer een je al een kwartier vóór-leit. Zoo dom als je dan kykt, heb je nog nooit ge- keken, want je hebt met je suffen kop niet eens gemerkt dat tusschen Bolsward en Workum zoo'n kleine stevige qchipper in z'n blauwe on derbroek en m sokken op z'n lage houtens je voorbij klauwde met een pruim achter z'n kiezen en zonder suikertjes, zonder blokkies komyne kaas. En je krijgt de neiging, om achter dat weggewaaide Workum, daar ergens in het dichtgeplakte land van het Hindeloopensche maar te gaan zitten grienen. Man, grooter moedeloosheid dan daar op de Friesche meren kan er nergens ter wereld over je schape wollen trui komen zakken, zoodra je beseft, dat je d'r al uitgereden bent en dat kilometers in den om trek geen god-of-goed-mensch zich nog dik maakt om je. Daar is de eenzaamheid van de Sahara niets bij. En daar ze meestal een Elf stedentocht laten verrijden als het weer omslaat, krijg je daar dan bovendien ook nog een zwiependen sneeuwstorm tegen, nou, ga dan maar liggen. En je herinnert je ver. halen van lui, wier kloffie nu nog in de Klanderij hangt te wachten, want terugkeeren doen ze niet meer, maar adres achtergelaten hebben ze ook niet. En je ziet achter de Ga lamadammen een wak, waar een heel schip in kan vergaan, schuim op de koppen. Hij vertelde ineens, voor de vuist weg: „Jullie weten niet wat het be- teekent: Elfstedentocht! Da's nog iets machtiger» dan alarm of mobi lisatie. Uit het heele land stroomen ze samen, weer of geen weer. Trei nen vol: richting-Noord, muziek aan boord. Deelnemers aan don tocht, uitverkorenen voor den wedstrijd; troepen genoeglijkheidsrijders en verbeten athleten. Lui met een bol hoed op en d'r ouwetje bij zich om de melk te warmen, en Olympische athleten in een hardlooperstrico'tje. Moekes met krulschaatsjes zoo bot als een botermes en valbijlspecialis ten met hooge noren waarmee je krant in vierenzestig* stukkies kan snijden, je weet wel, net van het goede model. Nou, en al die lui kletsen, eten en slapen, ofwel ze kaarten, gokken en doen d'r laatste wysheid op. Zooals 'n elfstedentocht- trein gonst, gonst er geen. En dan kom je aan in Leeuwarden en daar is iedereen even gejaagd en vriende- Jiik-kortaf, want aan den eenen kant vinden ze het wel leuk, dat de heele wereld zich dik maakt om hun Elf stedentocht. maar aan den anderen kant zijn ze doodsbang, dat-ie door een niet-Fries gewonnen zou kun nen worden en dan zijn die lui in staat een heel jaar lang in den rouw te gaan: het is hun eer en hun chauvinisme te na, wect-je! En nergens een kamer te krijgen en overal vlaggen, en overal mu ziek, en geen mensch of-ie ruikt naar fladderak of- slemp, afijn, dat doen ze ki de gewone wereld ook als je maar goed je snufferd open zet. Ze jagen je heen en weer van de Klanderij, waar de generale staf van de Elfsteden-armee onder den onverwoestbaren Hepkema in laat ste zitting bijeen zit te zweeten naar de Harmonie, waar ook een generale staf zit met minstens evenveel noten op z'n zang. en on- derdehand is het nacht en van sla pen komt er niet, want daar waar je zou kunnen slapen wordt ge- oempa't, gefladderakt en gehakke- too«e-een-twee-drie'd; en daar waar je niet kan slapen, word-je - olge- stopt met een laatste bord snert, een laatsten goeden raad. of nier. voor spellingen, die je 'n buikpijn bezor gen van je welste, of met baigoensch waar je niet uit wijs kan, maar waarvan ze zeggen dat het stads- Friesch is. Dollemans-begin En dan ineens, om een uur of half vier midden in den nacht, laten ze den beer los: dan holt de heele sjoermoer (Turksche kermis, red.) naar den start, en daar sta je als een troep clowns te trappelen achter een touw. Vóór je 't weet, valt dat touw en meteen springen de eerste rijders weg, als het slecht en nat weer is: richting Dokkum, en als het lekker, snerpend koud is: rich ting Dronryp. De lui die op hun schaatsen naar den start zyn komen hollen, zijn de andex-en, die in de duisternis zichzelf en hun schaat- senbandjes zoeken kilometers voor. Dat eerste eind beslist reeds Denk-je: pikdonkere nacht, en een wilde jacht van nog niet-ingereden schaatsen volk, wilde scheuren in de baan en het gevoel, dat wie in Dok kum het eerst by den controlepost en het keerpunt is, den geheelen verderen tocht een voorsprong heeft, die zichzelf voortdurend ver groot. 'k Heb het meegemaakt, dat rnen dwars over lui, die vielen, heen reed, maar de verhalen, dat men el kaar handen en voeten afrijdt, moet je niet geloovcn hoor; 't zijn wel allemaal geen Christenen die den Elfstedentocht inzetten, nxaar regel rechte beesten zyn het ook niet. By den terugrit Dokkum—Leeu worden is het uitkijken, want je komt de verlate wedstrydryders tegen, en die kennen geen pardon als je een verkeersfoutje maakt en nog erger, de drommen Deventer- koekrjjders, de lui, die met 'r na- kroost den pleiziertocht doen, komen ook aan gezelligd door den nacht. Maar je scharrelt er tusschendoor en je bent in Leeuwarden terug voor het dag is. Je krijgt een méé- oprij der, die je naar Dronryp bege leidt en die je aanraadt niets dan suiker te eten, afgewisseld met komijnekaas en vooral niet te drin ken. Daar kryg je zoo'n dorst van, dat je in Franeker de eerste de beste koek-en-zoopie binnenvalt om een glas punch naar binnen te slaan. En als ze je dan maar met rust lieten, maar overal jagen ze je op: hier is het een autorijder, die je toebrult, dat je concurrenten op halen, daar is het een radioluidspre ker, die het uitloeit, dat je een in zinking vertoont, en verderop is het een baanveger, die een bedenkelijk gezicht trekt. En aan de controle posten weten ze je ook al niet beter te bemoedigen dan je meewarig toe te bxemmen, dat je nog een dikke ach of negen uur voor de boeg hebt en dat de wind draait en dat je zorgen nxoet dat je voor donker de meren achter je hebt en dat de laatste loodjes het zwaarst wegen endan maak je je ny'dig en je gaat je eenzaam voelen en je zou cveleens van schaatsen willen wisse len, maar in Harlingen raden ze je door te rijden op schaatsen, waar naar je voeten zich gezet hebben. En dan komt de rit naar het Zuiden, oh!. Eenzaam om je heen Dan begint het. Het wordt zoo verschrikkelijk eenzaam om je heen. Je herkent niet direct iedere wisch, en je klimt de strooplanken naar den contrólemeneer by zijn ver vloekt-warme kacheltje en met dien De man, die zichzelf onthoofdde En je herinnert je dat ellendige verhaal van dien eenzamen Elfste- dentocht-ryder. die zoo hard alleen vooropging, dat-ie niet in de gaten had, dat-ie met een sneltreinvaart een klein wak inschoot, tegen den rand zichzelf onthoofdde, en dat zyn kop zoover doorrolde, dat toen ze 'm eindelijk vonden, onder het ys zyn lyf dreef en vlak daarboven zijn losse kop vastgevroren lag met den neus naar boven. Heusch dan denk- je by je zelf: „wat ben Ik begon nen?!" Je ziet geen vlaggen meer, 't is net of je spitsx'oe loopt tus schen de hooge wallekantjés van Balk. en je besluit op het achter je aan scharrelende ploegie te wachten: gedeelde smart is allicht halve smart Als ze je dan uitlachen en je een wedstrijdrijder van niks noemen, schuif je het ys maar weer op. Och, je bent dan ver over de helft 't is overal middageten en het ruikt naar vrijheid-na-gevangenschap uit iede- tfen schoorsteen, en wat kan het je schelen, je sukkelt door naar Slo ten. of Sleet zooals ze het daar noe- Langendijk kampioen van Gelderland Gisteren zijn te Zutphen de wed strijden gehouden om het kampioen schap van Gelderland, waaraan tal van deelnemers uit verschillende provincies deelna men. Een •bijzon derheid vormde de uitslag van de 5000 meter, waar de 19-jarige leerling van Piet Keijzer, Broekman uit Lier, een bete ren tijd maakte dan Langendijk, n.l. 9 min. 27,4 sec. In het eindklassement be zette Langendijk uit Oud-Karspel de eerste plaats. Aijn tijden waren voor respectievelijk de 500, 1500 en 5000 meter: 49.1 sec.. 2 nxin. 38,4 sec. en 9 min. 31,7 sec. Tweede was S. van Hoorn uit Amsterdam met 49.4 sec., 2 min. 24,6 sec. en 9 min. 54,6 sec. Derde werd Jonker uit Warmenhui- zen met resp. 48.6 sec., 2 min. 43,8 sec. en 9 min. 58,7 sec. Vierde werd Piet Zwanenburg uit Rotterdam. Vijfde Scheer uit Amsterdam. Zesde Egas uit Amsterdam en Zevende Verbiezen uit Eindhoven. 77 jarige volbrengt dorpentocht De dorpentocht Noord Holland is een groot succes geworden. Ruim 4500 deelnemer,s hadden zich voor dezen tocht waarvoor vanuit vier plaatsen werd ge start, opgegeven en kwamen zonder uitzondering aan den start. De conditie van het ijs was over het algemeen uitstekend. De oudste deelnemer de ?7-jarige heer P. Hoek uit Winkel, vol bracht zijn 85 km. en ging daar na nog een haantje rijden. On gelukken van beteekenis zijn vandaag niet voorgekomen en de stemming onder de deelne mers was uitstekend, waaraan vooral de vlotte organisatie voor een groot deel heeft bijgedragen. De van Riesenbeker voor Roos Gisteren werden te Heerenveen de wedstrijden voor amateurs om den van Riesenbeker gehouden, over afstanden van 500, 1500 en 3000 meter. De einduitslag luidde: 1. J. Roos, Amsterdam, 160,433 punten: 2. J. van Slooten. Leeuwarden. 162.666 punten: 3. K. Winkel, 176,183 punten. Roos, die met deze overwinning we derom op den beker beslag wist te leggen, werd thans de definitieve eige naar. xrien. Joh, daar is hét zoo mooi, als bij je moeder in 'r salon; de straat jes benexe zoo nauw, dat als de bus er door-rijdt, dan moeten de Slec- ters d'r luiken van finnen uit vast houden, anders neemt de bus ze mee. En als je daar aankomt, dan vind-je een loeiend, uitgelezen gezelschap toerrijders, dat al een half uur aan het uitrusten, snerteten, slemp drinken en fladderakkies-wippen was en dat nu, in een rek terug wil naar die stad met die onuitspreke- lijken naam van Lljjuwwert (Ljou- wert, Leeuwarden, red.), maar goed, ze hebben een goedigen slempdronk over zich en roepen mekaar toe, dat ze niet eerder weggaan, vóór ze jou in huti midden hebben genomen, om je aan te moedigen. Je ruikt den stal En dax zonder dat je weet of ie rijdt, ga je als een uitgehijgde schaatsmachine tusschen ze in, en de geest wordt over je vaardig, je ruikt den stal, en je komt ze voor, hun geroep verstomt achter je, het waren, Hollanders, Brabanders en meer van die provincialen je vliegt door IJlst en je vloekt dat or juist nu geen fijne nieren meer komen, maar dat je de narigheid van het drukke schipporskanaal van Siiits naar Lljjuwwert als klap op den vuurpijl krijgt, nxaar vooruit: Elfsteden-kampioenen 21 Dec. 1890: W. J. H. Muiier, 12 uur 55 min. 2 Jan. 1909: M. Hoekstra (Warga), 13 uur 50 min. 7 Febr. 1912: C. C. J. de Ko- ning (Arnhem), 11 uur 40 min. 27 Jan. 1917: C. C. J. de Ko- ning (Leur), 9 uur 53 min. 12 Febr. 1929: K. Leemburg (Leeuwarden) 11 uur 9 niin. 6 Dec. 1933: A. de Vries, (Dronryp) en S, Castelein (War ga), 9 uur 5 min. 30 Jan. 1940: P. Keizer (De Lier), A Adema (Franeker), D. v. d. Duim (Warga), C. Jongert (Alkmaar), S. Westra (Warmen, huizen), alle vijf in 11 uur 30 m 6 Febr. 1941: A. Adema (Fra neker) 9 uur 19 min. 22 Jan. 1942 S. de Groot (Wci- duni) 8 uur 44 min. 1946 xoooooooco-. schotsen, geen schotsen, scheuren, vuil, lastigvallers. jo beent, je klauwt, je maait met je armen, je valt, je loopt, je springt, je hoort niets meer, je ziet by«na niets moer, en of het nu sneeuwt of dat het dalende winterzonnetje je lange schaduw over de tjalken doet vlie gen je rijdt en je rijdt naar de finish in Leeuwarden. Maar daar krast de duvel zelf je op je hielen: een Fries betwist je de eer, de eerste plaats, je leven Je kiest de wijste partij en je struikelt te zjj<ien gerieve! En wees dan zoo verstandig om als strompelende tweede aan te ko men, want anders komt je kloffie in de Klandery to hangen by die andere spookachtige costuums. De wegwedstrijd Maastricht— AmsterdamMaastricht is vastge. steld op 3 en 4 Mei 1947. Dijkstra kampioen op korte baan Zaterdagmiddag organiseerde de IJsclub „Zijdelmeer" te Uit hoorn onder auspiciën van den KNSB de Nederlandsche kam pioenschappen op de korte baan. 14 deelnemers hadden voor de series ingeschreven, waaruit de Amsterdammers Dijkstra, Have- kotte, Ekelschot en de kampioen v...i het vorige jaar, Meulenbeld. zich voor de eindstrijden plaat sten. In de finale kwamen tegen- ovei elkaar Dijkstra en Have kotte. Dijkstra won den eersten rit met groot verschil, terwijl het verschil in den tweeden rit slechts enkele centimeters bedroeg. De snelste tijd van den kampioen Dijkstra werd gemaakt in de se ries, n.l. 15.7 sec Havekotte werd twiede, zijn snelste tijd bed.-ieg 16.2 sec., Ekelschot werd derde, Meulenbeld vierde. De Vries wint Noorder rondrit Onder de meest Ideale weeis- omstandlghedcn vond Zaterdag in de provincie Groningen met start en eindpunt te Winssum voor de vierde maal de Noorder rondrit plaats, waarbij voor den wedstrijdtocht ruim 350 en voor den toertocht ruim 2000 deelne mers hadden ingeschreven. Bij de wedstrijdleiders is het een strijd geworden tusschen de bekende elfstedentochtrijders A. de Vries uit Franeker, A. de Vries uit Giet hoorn L. Geveke uit Leeuwarden en den Noord-Brabander Terhoe ven. Om beurten hadden eerstge- noemde drie de leiding, totdat, tenslotte de Vries uit Franeker, die ook in 1941 had gewonnen, een kleinen voorsprong nam en als eerste door de finish ging. Hei 150 km. lange traject legde hij af in 6 uur en 9 min. De winnaar van 1940, Geveke, die als tweede binnenkwam, deed er 3 min. lan ger over. Terhoeven uit Dussen veroverde de derde plaats in den tijd van 6 uur en 16 min. Een van de elfsteden/ochtrijdert pas seert ouder oT00t enthousiasme de eindcontrole, waaruit blijkt dat ook de niet-rijders met dezen tocht mee leven Segers wint dorpen tocht in N.-Holland Segers uit Purmerend hoeft gistermiddag in 4 uur 12 min. den 100 km. wedstrijd van den dorpentocht in Noord-Holland gewonnen na een bijzonder epan- nenden eindstrijd niet 4 andere rijders die allen vlak na elkaar de finish in Pui-merend passeer den. De 5 rijders hadden het grootste gedeelte van den tocht gezamenlijk op do tweede plaats gereden achter Th. Koning uit Kwadijk. die langen tijd op zijn centje de leiding had. Een tien tal kilometers tegen het einde wisten de 5 anderen hem te pns- seeren. 5 Kilometer voor Purme- rend liopen Sogers en P. Korver uit Edam uit dit groepje weg. Beiden kwamen tijdens dc eind spurt ton val, waardoor C. Reek uit Heilo, S. Westra uil War- monhuizon en N. II. Keiler uit Hilversum zich opnieuw hij hen wisten te voegen. In een felle eindspurt passeerde Segers toch nog als eerste de streep. Wedstrijd in schoon- rijden te Zaandam Zaterdagmiddag organiseerde de ijsclub „Zuidpool" te Zaandam wed strijden om het kampioenschap schoonrijden van Noord-Holland. Hieraan waren tevens wedstrijden voor juniores verbonden. De uitsla gen luiden: 1 M de Ruyter (Zaandam) kam pioen va<i Noord Holland; 2 C P Timmerman (Schagen), 3 H Wesse- loo (Bussum). Dames: 1 mej L Schippen (Zaan dam), kampioene van Noord Holland 2 mevr SchoorlKeetman (Barsin- gerhorn); 3 mevr de JagerWas- tenhorst (Heiloo). Ray Robinson veroverde den titel van wereldkampioen in het Weltcrgewicht, toen hij in Madison Square Garden Tom my Bell in eon wedstrijd over 15 ronden op punten sloeg. DE huisvrouw staat voor het samenstellen van een goed kerstdiner dit jaar nog voor vele moeilijkheden. Tallooze ingrediënten die onmisbaar zijn voor de traclitioneele kerstge- recliten zijn niet te krijgen en de prijzen maken een weloverwogen keuze tusschen de wel te koop zijnde lekkernijen noodzakelijk. Wij hebben als handleiding een menu samengesteld, dat niet al te kostbaar is, en waarrn men naar eigen keuze nog een aantal vereenvoudigingen kan aanbrengen. Nog een volle dag scheidt ons van Jiet Kerstfeest. Er rest ons dus nog maar weinig tijd, maar voldoende om vanavond uit te maken wat wij willen en kunnen doen, en morgen nog de noodige inkoopen te doen en klaar te maken wat van te voren klaar ge maakt kan worden. Champignonsoep Voeg 30 gram bloem bij een liter gekruide bouillon (met thijm en laurierblad) en laat het tien mi nuten koken Doe er 30 gram boter bij, tevoren ganrgekookte bal letjes kalfsgehakt, een busic champignons on wat peper. Konijn Men kan een konijn braden Qf stoven. Voor het braden is 150 gram boter noodig en ongeveer 10 gram zout. Dc braadtijd is l1^ a 2 uur. Een gestoofd konijn kost 100 grani boter. Men kookt het een uur, maakt een saus van de boter, ,50 gram bloem on dc bouillon. In deze saus wordt hot konijn een half uur gestoofd. Appelmoes Gezeefde appelmoes is het voor- deeligst: er wordt veel minder van weggegooid. Roodo sterappcltjes geven een aardige voze klour aan de appelmoes. Om ongezeefdc appelmoes te maken moeten we dc appelen na het schillen dade lijk in het water leggen, dan krijgen we een mooie blanke moes. Aardappelcroquetten Maak 500 gx*. gekookte aardappe len fijn, voeg er 30 gr. gesmolten GEEN diner is goed als het niet goed wordt opgediend, en geen Kerstdiner wordt met zooveel smaak genoten als de tafel niet in stijl versierd is. Hier volgen een aantal tips, die u echter niet allemaal moet opvolgen, want anders wordt uw tafel te druk, en een te drukke ta fel is even erg als een te zwaar menu. U haalt natuurlijk uw beste tafel laken uit de linnenkast. Heeft u nog vodoende rood lint, of rood ci'êpe, dat u aan smalle etroolcen kunt knippen, legt u het dan in rui ten over het tafellaken. U kunt bij ieder bord een sparretakje leggen met een opgepoetst sterappeltje: het effect is verrassend. Gezellig is ook een klein „stukje" in het midden van de tafel, byvoor- beeld van wat sparregi'oen, een paar roode en witte bloemen (er zijn roode tulpjes op het oogenblik en witte chrysanten) en rood lint. Veel eenvoudiger maar heel fijn tjes staan takjes hulst bij elk bord en op de schalen. De kaarsen die u heeft kunnen krijgen, hebben op uw kersttafel de grootste waarde. Doe een paar sclie- mei-lampjes aan, en het groote licht uit, en het eenvoudigste menu wordt een feestmaal. MENU Champignonsoep Konijn, appelmoes, aardappel- croquetten j Spruitjes, kastanjes, runder- lapjes Vanille puddinkjes Fruit boter aan toe, een snufje zout en wat nootmuskaat, en als u heeft, stijfgeklopt eiwit van oen of twee eieren. Als de pureo te droog is een weinig melk toevoegen. Maak van deze massa kleine ronde hal letjes, rol ze in paneermeel en bak ze bruin in dc frituurpan. Kastanjes Wasch de kastanjes en contro leer ze: die op het water blijven drijven zijn niet goed. Die ovcr blijvcn worden aan den platten kant diep gekruist en gedui-ende een half uur ruim in kokend wa ter gekookt. Ze zijn nu gaar en gemakkelijk te pellen. Ze worden als aardappelen even gedroogd en warm opgediend, met wat zoqt bestrooid. Voor puree worden de gaarge- kooktc kastanjes door den paar- \7 EEL kaarsen zijn er nog niet, ulit jaar, en u als er al eenige hebt kunnen krijgen heeft u er liet meeste plezier van wanneer u ze bewaart om er de tafel meo te sie ren, Maar u kunt op andere wijze voor eon stemmige kerstverlichting zorgen wanneer u dc volgende aan. wijzingen volgt. Probeert u liet eens: het is zeer eenvoudig en het resultaat verrassend. Noem een rechthoekig stuk groen- gelclourd dun karton of stevig pa. pier van 30 x 20 cm. Vouw het over den langen kant dubbel en knip hc» papier, bij de vouw te beginnen en tot op 3 cm van don tegenover- gesteldon rand in, telkens op 1 cm. van elkaar. Als u het papier open vouwt hebf u dan een gewoon vlechtmatje, waarvan u do korte runden op elkaar plakt. Binnen in do nu ontstane oylinder plakt u, met de randen op elkaar, een twee de cylinder van doorschijnend rood napier, die oven groot if- maar ecu paar eontinloter korter. De buiten, st" cylinder gaat nu met de vouw uitstaan. In de aldus ontstane grap pige lantaarntje» kunt u eon wa- xiielichtje zetten, of u plaatst ze op een schemerlampje waarvan a do kap hebt afgehaald. denbaren zeef gewreven en ge stoofd met wat boter, bouillon eji zout. Puddinkjes Voor doze gelegenhoid kunnen wij de pudding eons op con an- dei-c manier opdienen. Wij ma ken voor iederen persoon een eigen puddinkje, waarvoor kom men of theekopjes als vorm ge bruikt kunnen worden. De pud dinkjes woi*den ieder op een apart bordje gekeerd. We ver- dunnen roode jam met evenveel water, en maken het sausje met bloem aan. We gieten nu om de puddinkjes een randje van deze saus en steken op elk puddinkje een hulsttakje. Kerstkransjes Kneed van 100 gram bloem. 1^0 gram boter 100 ei*am basterdsui ker een soepel deeg. Rol het uit en steek met oen vorm of een drinkglas x-onde koekjes uit. Met een ajxpelboor maken wc in het midden een gat. De koekjes wor den bestrooid met kristalsuiker en een kwartier gebakken. JTï E huisvrouw staal voor het samen, stellen van het ><jiner voor veel moeilijkhe denomdat eieren, zuidvruchten, room, kruiden en vele andere ingrediënten nor/ wei nig of niet verkrijg baar zijn, maar het -s in elk geval prettig te v)eten dat delicatessen e.d. in overvloed en tegen doorgaans niet al 1e hooge prijzen in de winkels liggen. Als we de groentenzaak binnenstappen zijn we verbaasd hoeveel we krijgen aangeboden blikken met cantharel- len, champignonszeer geschikt om een war men voorschotel op te maken, asperges, truck, ten voor een compote als dessert, of om er een pudding mee op te maken) en alle soorten fijne groenten. Fruit kunt u deze Kerstmis ook op tafel brengen: de moderne diepvriesmethode heeft velesoorten zomer fruit voor deze gele genheid bewaard prijs f 2.20 per pond). Ap pelen zijn versch te krijgen, peren weinig. Eenvoudige wijnsoor ten zijn er in voldoen de mate verkrijgbaar ook likeur voor de middagthee. Er is veel wild en gevogelte: hazentam me en wilde konijnen, ganzen, weinig kalkoe, tien, patrijzen en talin gen. De prijzen zijn door de regeering zoo vastgseteld dat ook uit een smalle beurs wel een konijn bekostigd kan worden Tiendorpentocht een succes Zaterdag werd te Maasland een tiendorpentocht gehouden, geor ganiseerd door de Maaslandsche ijsvereeniging. Wedstrijd en tocht zijn goed geslaagd. De eerst-aan- komende in den wedstrijd was R Boekestijn uit Maasland, die den 60 k.m. langen tocht volbracht had ln twee uur en 22 minuten. Tweede werd W. Boekestijn, even eens uit Maasland, die zeven mi nuten langer noodig had om de finish te bereiken en als derde ar riveerde J. Kerklaan (Pijnacker) in 2 uur en 34 minuten. De eerstaankomende tochtrij- der was de heer C. Meewisse uit Den Haag, de eerste dame mejuf frouw P. Valk uit Rotterdam. Als bijzonderheid valt nog te melden, dat aan dezen tocht deel namen een jongen van 12 jaar en een heer van 69 jaar oud, die bei den den tocht geheel volbrachten. P. Keyzer wint te 's-Gravendeel De uitslagen van de Zaterdag middag te 's-Gravenhage gehou den wedstrijden om het lange baan-kamploenschap van Zuid- Holland luiden: 500 m.: 1, P. Keijzer (De Lier) 49.8 sec.; 2. J, Roos (Amsterdam) 49.9 sec.; 3. Verbiezen (Eindho ven) 51,6 sec. 1500 m.: 1. P. Keijzer 2 min. 39.8 sec.; 2. W. v. d. Voort 2 min. Feuilleton door Anthony Berkely 50 JUDITH boog voorover en tikte Mouse op zijn schouder. „Mijn heer Chitterwick zegt. dat wij naar Earlshaze terug raoeten". ,.Wat? Terugrijden? Uitstekend. Een nieuw idee gekregen Chitter wick?" „Ja, ik geloofIk moet onder zoeken, of Laat in ieder geval al les aan mij over. Alleen moet me. vrouw Sinclair een excuus vinden voor onzen terugkeer Judith en Mouse bleken te begrij pen, hoe men zich tegenover een de tective le gedragen heeft. Zij stelden verder geep vragen. Mouse keerde den wagen en terug ging het. Mevrouw Sinclair scheen weinig moeite te hebben niet het zoeken naar een uitvlucht. „Oh. juffrouw Goole", zei ze vriendelijk, „het sPU1 me. dat ik U weer lastig moet vallen, maar ik heb mijn handschoenen ver geten. Neen, doet U geen moeite, ik zal ze zelf wel zoeken. Ik denk, dat ik ze op den divan heb laten liggen. Ik loop gauw even naar boven. Bo vendien heeft mijnheer Chitterwick U nog wat te vragen". „Ja", zei mijnheer Chitterwick, „eh ja". „Nu, mynheer Chitterwick?" spoor, de juffrouw Goole hem aan. „Het was iets over een bril". Mijnheer Chitterwick sloeg juf- frouw Goole oplettend gade. maar zij scheen niet te schrikken. ..Over een bril?" herhaalde zij kalm. „en wat kan ik U over een bril vertellen?" „Oh", zei mijnheer Chitterwick, „het is eigenlijk een kwestie, die wei nig om het lijf heeft. Maai ik herin ner me, dat juffrouw Sinclair in het Hotel sterk naar den majnaar den man zat te staren en ik veronder stel daarom, dat zij bijziende was. Is dat juist?" „Ja", bevestigde juffrouw Goole zonder veel belangstelling, „zij droeg altijd een bril, maar op den morgen van haar aankomst in Londen brak deze en zij had geen reserve meege nomen" „Dat dacht ik al", zei mijnheer Chitterwick en men kon hem aan zien dat hij tevreden met zichzelf was, ..kunt U mij zeggen, hoe sterk de glazen van juffrouw Sinclair's bril waren? Ongeveer van dezelfde sterkte als de Uwe?" „Ja, dat is wel. mogelijk", zei juf frouw Goole onverschillig, „mis schien iets sterker". „Mag ik dan misschien even door Uw bril kijken, juffrouw Goole?" vroeg mijnheer Chitterwick, met alle overredingskracht, dié hij bezat, ..ik wil weten of juffrouw Sinclair erg bijziende was". „Juffrouw Sinclair's reserve-bril ligt boven", antwoordde de laatste onvriendelijk, „indien U werkelijk wenscht te weten, welke lenzen zij gebruikte, zal ik die voor U halen!" Mijnheer Chitterwick protesteer de. „Oh, neen. dat wil ik in geen ge val hebben. Het is niet noodig, dat U heelemaal naar boven loopt. Het is me al voldoende, indien ik even door Uw bril mag kijken". Dat was inderdaad de waarheid, maar mijn heer Chitterwick wist, dat de beste leugenaars steeds zooveel mogelijk gebruik van de waarheid maken „Ik vrees, dat het niet hetzelfde is", zej juffrouw Goole. blijkbaar vastbesloten onder geen beding baar bril uit handen te geven, „mijn gla zen zijn beslist zwakker" „Oh". Mijnheer Chitterwick keek teleurgesteld. „Maar ik wil met plezier den bril van boven halen". „Neen, heusch niet", protesteerde mijnheer Chitterwick, „het is wer kelijk niet zoo belangrijk Ha, daar komt mevrouw Sinclair". Beleefd lirp hij haar door de groote hall te gemoet. ..Heeft U Uw handschoenen gevonden?" „Ja. dank U. zei lagen inderaaad op den divan". „Bezorg me snel wat peper", fluisterde mijnheer Chitterwick haar toe, zoodat de andere twee het niet konden hooren. (Wordt vervolgd). P. KEIJZER 40 8 sec.; 3. Verbiezen 2 min. 41.5 sec. 5000 m.: 1. P. Keijzer 9 min. 26 sec.; 2. C. Broekman (De Lier) 9 min. 26.1 sec.; 3. Verbiezen 9 min 33 sec. Klassement: 1. P. Keijzer 159.666 (kampioen Zuid-Holland); 2. Ver biezen 162.733; 3. P. J. Zwanen burg (Rotterdam) 163.576; 4 W. v. d. Voort 163.900. Aafjes kampioen van N.-Holland Zaterdagmiddag organiseerdc- de ijsclub „Klein maar Dapper" op haar banen te KrommeniedijK korte baanwedstrijden voor ama teurs om het kampioenschap var Noord-Holland W. Aafjes uit Assendelft, wist met 0,1 sec verschil van P Groc nenwold uit Zaandam te winnen De tijd van Aafjes over de 160 m bedroeg 15 sec. J. Klaassen uit Badhoevedorp werd derde met een tijd van 15,4 sec. Mej. Strijbis de snelste Mej. Strybis uit Alkmaar heeft gistermiddag: te Bex-gen (NH de na tionale hardrywedstryden voor da mes gewonnen. Zy werd eerste op de 500 en de 1500 meter. Tweede was nxej. Borgharts uit Amsterdam. De uitslagen luiden: 500 meter: 1 mej. Strijbis (Alkmaar) 1 min 1.8 sec; 2 mej Borgharts (Amster dam); 3 mej. Bergsma (Nieuwer Amstel). 1000 meter: 1 nxej. Boi-gharts 2 min 9.1 sec; 2 mej. Strybis (Alk maar); 3 mej. Louwen (A'dam). 1500 meter: 1 mej. Strybis 3 min 6.8 sec; 2 mej. Borgharts, 3 mej. Louwen. Door deze resultaten luidde het totaal-klassement: 1 mej. Strybis; 2 nxej Borgharts; 3 mej. Louwen. DINSDAG 24 DECEMBER HILVERSUM I 301,5 M. 7.30 Luchtige plaatjes. 8.15 Paramount Theaterorkest. 8.45 Concert voor cla rinet en orkest, 9.30 Gewyde muziek. 9.45 „Arbeidsvitaminen". 10.35 Char- lco Panzéra zingt. 11.00 Het Lyra Trio. 12.00 Populair Symphonisch Concert. 12,40 Gerard van Krevelen, piano, met rhythmische begeleiding. 13.15 Het Vaudeville-orkest. 14.20 Het Renova-Septet 15.10 Het orkest van Louis Levy 15'.30 Le Miroir de Jésus. 16.05 Willem Andriessen, piano. 16.30 Fransche kinderkoorzang. 17.30 Zang van Sjaljapicn. 19.05 Pianospel van Alfred Cortot. 19.15 Het Nederlandsch Kamerkoor. 20.05 Weeroverzicht K.N. M I 20 15 Het Radio Philharmonisch Orkest. 21.00 Hoorspel 22.30 Het Concertgebouw-Kwintet. 23.15 Kerst- liederenprogramma. 0.0Ó Prot' Kerst- nachfdienst. HILVERSUM II 415,5 M 7 45 Sonate no. 12 jn F gr. t K.V. 332, Mozart. Eileen Joyce, piano. 8.15 „Pluk den dag". 9.05 „Pluk "en dag" (verv.). 9.50 Z. E Heer Henri de Greeve, pr. (herhaling). 10.45 ,.Met Vondel op Kerstmis" 11.45 „Uit onze muziekkalender 12 03 Kerstmuziek op het orgel 12 30 Lunchconcert. 13.15 Lunchconcert (verv.) 13.45 .Kerstmis: Christus' Mis". 14.00 Fransche Kci t- hederen 14.30 „Heiders van Bethle hem". Luisterspel. 15 30 Kerstconcert door het Amsterdanr-ch Conservato rium Orkest. 16.00 ..Dc Zonnebloem". 16.45 ..De Srijkkwartetten van Mo zart" 18.30 Kerstprogramma door :iet Kareol Septet 19.30 „De geboorte van Jezus". 20 15 Rotteidamsch Philhur* monisch Orkest. 21 15 „Aan den voor* avond van Kerstmis" 22 20 Amste* damsch Strijkkwartet. 22.50 Suite n% 1 in c. kl l. 23.15 „Kerstmis in Eur<* pa". 23.55 Kerstklokken.

Dagblad voor Amersfoort | 1946 | | pagina 2