EEN STRIJDER VOOR DE VRIJHEID Zionistencon gras liet de deur nog open Amerika interesseert zich voor onze industrie Radio-programma Ferdinand Domela Nieuwenhuis werd 100 jaar geleden geboren Tijdsconflicten V! Vrijdenker, prediker Verguisd en vergood De verlosser Anarchist Om de vrijheid TUINKALENDER Een jeugd-project van den vrede onder getuige „Vredestein" heeft reeds 25 procent Amerikaansch kapitaal Expansie Meer dan 100.000! Russische voetballers naar Nederland? 2 Vrijdag 3 Januari 1947 Toen Ferdinand Domela Nieu wenhuis den 31sten December 1816 geboren werd. was er, zoo min als in zijn jonge jaren, eenig toeken, dat voorspellen deed, wel ke rol hij eens in liet sociale en polilicke leven van Nederland zou vervullen. Hii stamde uit een fa milie, die vele predikanten gele verd had, zijn grootvader was hoogleeraar in de wijsbegeerte, zijn vader in de theologie. Ferdi nand koos het beroep van den laatste, werd Luthersch predikant en een goed kanselredenaar. IHj kon, bovendien, weldra over een niet gering fortuin beschikken. Milieu nog opleiding drongen hem den weg op. dien hij eons gaan zou, dien van verkondiger van het Socialisme. Wel kreeg hij, mis schien, van zijn geslacht eigen schappen rnec, die wonderwel pas ten in den geest van den opstan dige. Volgens Nieuwenhuis zelf werden vele leden van zijn familie beheerscht door een sterken trek naar onafhankelijkheid en door een strijdbaar, soms fanatiek prin- cipialismc. Zoo hij zijn verwanten in dit opzicht verkeerd beoordee* len mocht, hij zelf heeft van deze eigenschappen genoeg gehad voor een gansch geslacht. OOR een onafhankelijk en zoekend mensch als Nieuwenhuis bood de laatste helft der vorige eeuw niet veel rust, zeker niet indien hij predikant en sociaal en humanistisch ge richt was. Wie openstond voor het nieuwe wat de eeuw bracht, voelde de zekerheid van zijn ge loof en de overgeleverde leerstuk ken van zijn kerk bedreigd door de resultaten van het rationalisti sche en natuurwetenschappelijk denken. Hoeveel predikanten heb ben hun ambt niet neergelegd, toen zij geloof en wetenschap niet verzoenen konden? En Nieuwen huis behoefde, bovendien nog een andere verzoening. Hoe viel de toestand van de arbeidende klasse bij het opkomen van T et kapita. lisme te rijmen met de Christe lijke leer van naastenliefde en ge rechtigheid? Voor iemand van zijn geestelijken aanleg was de breuk tusschen idee en werkelijk heid, waaraan nooit te ontkomen valt, reeds uitermate moeilijk te aanvaarden. Te moeilijker werd dat op dit gebied omdat de instel ling, die deze idee dragen moest, de kerk, in feite slechts de be staande orde sanctionneerde en niet bereid bleek, om, op grond van haar eigen beginselen, de maatschappelijke misstanden te veroordeelcn. \7 OOR V wien Nieuwenhuis, de uiterste consequentie altijd als een mag neet zou aantrekken, kan dit con flict slechts met een breuk ein digen: in 1879 trad hij uit do kerk. Evenwol Nieuwenhuis mocht uit de kerk, liij kon niet uit zichzelf treden. De vrijdenker zal zich op Jezus cn de leer. die hij in dc Bergrede geeft, beroepen. Niet op Christus, den Zoon Gods, maar op den timmerman van Na zareth ,,den eersten proletariër". En, wat zijn optreden in de ko mende jaren zal kenmerken, de ex-predikant wordt geen socialis tisch politicus of theoreticus in den eigenlijken zin, hij blijft pre diken, verkondigen van wat hij in moeizaam zoeken als waarheid meent te ontdekken. Reeds voor zijn uittreden uit de kerk had Nieuwenhuis zich bewogen op de beide terreinen, waaraan hij in de volgende jaren al zijn kracht wijden zal: de ar beiders- en de vredesbeweging Hii had gepreekt als „sociaal pre dikant", hij had propaganda ge maakt voor den „Vredebond", hier opgericht toen de Fransch— Duitsche oorlog de ellende van den strijd der volkeren zoo dui delijk aantoonde. \T U werpt Domela Nieuwenhuis zich geheel op de arbeidersbeweging Hij wordt de volstrekte leider van den Sociaal-Democratischen Bond, die in '8S was opgericht. Hij rijst plotseling hoog in hot maatschap pelijk leven van zijn tijd. ver guisd en vergood als geen ander. Zooals gezegd: een theoreticus werd Nieuwenhuis nooit. Men kan hem in deze jaren moeilijk indeeleu bij den aanhang van een bepaald socialistisch stelsel: hij noemt zich Wél sociaal-demo craat, maar is zeker geen ortho dox-marxist. Hij ontleent zijn „Domela 99 A N.N'O 1896. Er is groote onrust op ie drukker^ van „Recht voor Allen", het eerste socialistische blad in Ne derland. Vier bonken van keiels staan voor de deur van de drukke rij. Bootwerkers uit het Amsterdam- sehe havenbedrijf. „Domela" is nog niet gekomen. Een ervan stapt de drukkerij bin nen. De eerste :1e beste, dat ben ik, klampt hij aan, een broekje van ze ventien jaar, met zwarte, gestrikte das onder z'n boordje, in navolging van „Domela". „Loop jij als de weerlicht naar z'n huis! "zegt hij te gen mij. „Als je hem ziet. kom dan als een haas terug en vertel ons of er wat aan de hand is!" „Ja, maar de meesterknecht moet 't eerst we ten!" zeg, „Ik mag zoo maar niet uit de drukkerij wegloopen!"'. „Dat maak ik wel in orde. Als 't om Domela gaat, vindt hij 't wel goel!" Als een geschoten pijl stuif ik de straat op. Damrak af, Kalver- straat in, Heiligenweg, de richting van zijn woning in de P C Ilooft. straat Ik kijk naar alle richtingen. Als hij onderweg is zal ik hem vin den. Z'n profetenkop herken je uit duizenden. Aan zijn huis bel ik aan. Er is niemand thuis. Dus terug. Juist sla ik weer de richting van het Damrak in. als ik zijn lange gestalte herken bij de ourle, reeds lang verdwenen beurs. Ik ben van 't schuchtere soort, ik durf hem niet aanspreken. Recht als een kaars stapt hij voort, z'n grijze haren hangen tot op z'n schouders. Ik ben tróts op hem, ik zou ge lukkig zijn als ik naast hem mocht ioopen. Maar al heeft hij my dikwijls in de drukkerij gezien, hij zou me waarschijnlijk niet herkennen. Hij heeft zooveel andere dingen om aan te denken, hij zal mij, die een eer bied heeft voor dezen man. grooter dan voor iemand anders, niet op merken. Deze man heeft in mij on vele duizenden anderen iets gewekt, dat wij toen niet nader konden om schrijven met onze slecht geschool de hersenen^ Wie weetlust heeft, zooals ik, be vredigt dit door het lezen van rijp en groen, bijeengegaard op het Am- stelveld aan de boekenstalletjes, voor vijf of hoogstens tien cent. Zoo te hooi en te gras, als je in 't zeld zame bezit van eenig geld bent. Mijn streng geloovige opvoeding helpt mij een beetje in den man van mijn vereering het ideaal te zien van de rechtvaardige, die de we reld een spiegel voorhoudt van haar botte geldzucht, haar uitbui ting, haar farizeeërdom. haar zatte, waïge I ij k e burgerlijk he id Menigmaal vergelijk ik, gezeten op mijn kleine zolderkamertje in het huis van mijn oudets in de ..Pijp'. den kop van dezen man met het beeld van Christus, dat aan de muur hangt en waarmede hij een opvallende gelijkenis vertoont. En wie hem zal naderen met booze bedoelingen, zal ik méér af bakken dan het oor. dat Petrus af sloeg van dén dienstknecht van den hoogepriester, die de hand naar Je zus uitstak. Denk niet, dat ik profaneer, ik bid u! liet beeld van Christus hing tot Voor de jongeren: een legende Voor de ouderen: een weemoedige herinnering aan den dood van Domela Nieuwen huis voor zijn schrijftafel. Ik heb er lang een foto van gehad. OP een draf heb ik hem inge haald en schiet hem voorbij. Aan de drukkerij zie ik de -vier mannen nog staan. ,.Heb je hem gezien?" vragen zij haastig. „Ja. hij komt, hij loopt al op 't Damrak!" Sentimenteel zijn deze mannen niet. Maar ik zie dat ze opgelucht zijn. „Is er niks aan de hand?" „Nee. hij loopt alleen!" „Je bent een bovenste beste!" zegt er een en geeft me een klap op den schouder waarvan ik haast omtuimel. Ik voel me gestreeld, alsof z'n hand van fluweel was, inplaats van een „kolenschop". WAARTOE die onrust om dezen man? Waarom die spanning op hun gezichten? Maar deze man was vergroeid in de harten van hen die zelfs bij be nadering niet konden zeggen, wat zij zich als einddoel voorstelden. Het was alles zoo nieuw, de idee moest nog groeien en wetenschap pelijk worden gefundeerd. Deze man was voor hen de red. der uit de dompe lethargie, waar aan alle werkers van hoofd en hand geketend waren in een tijd van gruwelijke uitbuiting in Nederland. Zij wisten, dat hij felle vijanden had. en de Kattenburgers met hun vuisten als mokers vormden een „lijfwacht". En de grootste zorg was voor hen het v 00r „Domela" verborgen te houden, want hij zou zich er sterk tegen verzet hebben. DRIE maal per week verscheen de krant „Recht voor Allen" Voor de redactie staat de zetterij- voorman. Opgelucht neemt hij de copie van „Domela" aan. Hij is er weer. Vreemd, hij is an ders altijd zoo precies. Nu, maar niet over zaniken. We gaan verier. De krant moet uitkomen. De vrienden wachten er op. Prijs dde cent,. Ik stap op de pers. Achter een houten schot staat een afgedankte stoommachine. Het ding geeft een gloeiende hitte af. Drie maal per week onderga ik de martelin" van de hitte achter mijn rug. Vier uur lang. tot de op laag is afgedraaid. 't Is alles primitief. Het is geen modern bedrijf. De persen rammelen van ouderdom. Er is geen geld voor betere. Maar de hoop op groei doet won- deren. Met een man als Ferdinand Do mela Nieuwenhuis heb je een „ge loof" gekregen dat bergen verzet. Hoewel dat „geloof" als le ouder wordt aan vele wyzigingen onderhe vig is. JAN HENDRIKS. denkbeelden aan de meest ver schillende stelsels: voor dogmati cus was Nieuwenhuis niet ge schapen. Een politicus was hij evenmin: zijn lidmaatschap van :1c Tweede Kamer was geen suc ces en bracht hem allerminst be vrediging. Nieuwenhuis was. daarin lag zijn groote kracht en zijn groot belang voor de Neder- landsche arbeidersbeweging in haar eerste jaren een prediker, een verkondiger van het socialis me in nlgemeenen zin. Hij boeide zijn gehoor als geen ander. Voor komen, stem en houding maakten hem tot volksredenaar. De emotio- neele massa wercl aangetrokken door zijn kalmte, zelfbeheersching cn soberheid. T""\ E arbeidersbeweging was nog niet toe aan practische politiek, zij had de arbeiders tot hun eerste verzet te wekken. Wie zou er heter geschikt toe zijn dan Nieuwenhuis met zijn strijdbaarheid, zijn neiging tot de uiterste consequenties en zijn, zoo men wil, koel fanatisme? Zijn bereidheid tot het offer had hij getoond: had hij niet met zijn eigen milieu gebroken om de zaak der arbeiders te dienen? Het Nederlandsche socialisme zag als iedere Socialistische be weging in haar jonge jaren de nieuwe maatschappij niet aan het einde van een langen weg. Het verwachtte haar op korten ter mijn, niet zoozeer als het resultaat van eigen strijd op politiek en economisch terrein dan als een wonder, dat op aarde dalen zou. Men geloofde aan een verlossing en Nieuwenhuis, de prediker met den Chi istuskop. zou de verlosset zijn. Wat het Christelijk geloof geleerd had. werd hier verwezen lijkt: Nieuwenhuis wordt de Mes sias en wil het zijn. De verhou ding van hem tot de socialistische arbeiders is niéf meer een nor male van leider en volgelingen: er is een hond van gansch anderen aard. In liet,ongeduldig verwach ten van naderend einde en begin krijgt het socialisme steeds mes een revolutionnair karakter. D> regeering gaat er hard tegenin en Nieuwenhuis wordt tot gevan genisstraf veroordeeld. Wat ont brak den verlosser anders dan het martelaarschap? 1~~A E revolutie blijft uit, de reactie zet Door een reeks van oorzaken ver wijdert Nieuwenhuis zich van dc sociaal-democratie cn wordt anar chist. Troelstra en de zijnen stichten de S.D.A.P. om de so ciaal-democratische actie voort tc zetten. Zij dringen langzamerhand Nieuwenhuis opzij. Dat dit ge beurde. is niet verwonderlijk, wel dat het zoo langzaam ging. Wat had Nieuwenhuis den arbeiders nog te bieden, nu hij de politieke actie verwierp en de vakactie aan den rcvolutionnairen strijd dienst baar maken wilde? Te weinig om den invloed te rechtvaardigen, die hij lange ja ren nog behield. Die invloed valt slechts te verklaren uit den hech ten. zuiver persoonlijken cn zeer bijzonderen band, dien hij in dc eerste tien jaren van zijn optreden gesmeed had: een apostel verza ken is zoo gemakkelijk niet. Na 1897 dan propageert Nieu wenhuis het anarchisme. Zijn aanhangers zijn weinige, zijn be wonderaars vele. Macht kunnen zoo extremistisch gerichte figu ren slechts oefenen in tijden van ..ernstige crisis. Nieuwenhuis triomfeert nog eenmaal in 1903, ijdens de spoorwegstakingen, wanneer het revolutionnaie vjrij socialisme nog eens een groote rol speelt. Wanneer het maat schappelijk leven daarna weer in kalmer water raakt, dringt de S.D.A.P. hem verder terug. Ge durende den eersten wereldoorlog treedt hij op den voorgrond als propagandist van anti-militarisme en persoonlijke dienstweigering. Zijn einde komt in 1919 en wan neer het komt, blijkt deze figuur van zijn magische aantrekkings kracht slechts weinig tc hebben ingeboet. Politieke macht mocht hij niet meer oefenen, van zijn invloed op de psyche van de mas sa was weinig verloren gegaan. r~AOMELA Nieuwenhuis. zoo zeiden zijn tegen standers. was een slooper. Dat is niet juist. Hij brak met dc kerk. hij brak met den staat, met de so ciaal-democratie, hij brak ten slotte met iederon vorm van or ganisatie. het eenige middel tot het vormen van macht, waarover de arbeiders beschikken. Domela Nieuwenhuis brak met al deze instellingen, omdat hij beheerscht. beter nog, bezeten werd door een hyperbolisch© liefde tot dc vrij heid. Hij vreesde de macht, die de ccne mensch over den andoren zou uitoefenen, hij wilde persoon lijke vrijheid voor ieder. Hij aan vaardde het socialisme, omdat hij het beschouwde als het eenige economische stelsel, dat het indi vidu zijn vrijheid zou waarbor gen, en hij brak met de sociaal democratie o.a. toen het dien waarborg in zijn oog niet meer eraf. Maatschappelijk gezien reed hij zoo op dood spoor. Dc maat schappij eischt organisatie, vergt altijd een offer van persoonlijke vrijheid. De socialistische bewe ging ging dan ook na 1900 een gansch anderen weg. Dat cle ar beiders hem desniettemin ver eeren bloven, ligt aan zijn per soonlijke eigenschappen en ziyi apostolaat. Een onder geslacht, lat geheel nieuwe ervaringen heeft opgedaan, zal hem zonder twijfel met andere oogen zien. Nieuwenhuis mag in zijn vrij heidszin en individualisme tot een onaanvaardbaar uiterste zijn gegaan, wie kan. nadat liet na- tiönaal-socialisme over de wereld is gegaan, waarde ontzeggen aan zijn strijd voor de menschelijke porsoonlijkheid. juist in een tijd. waarin staat cn maatschappij el kaar steeds -dieper doordringen? Prof. Dr. J A. C. RuTER 3 JANUARI. Seringen kunnen zich tol zeer zware en hooge struiken ontwikkelen en vragen daarom meer ruimte dan de kleinere heesters, In een klein voortuintje behooren ze door hun afmeting niet thuis. Reeds vroeg in het voorjaar gaan de knop pen der seringen zwellen en uitloo- pen. Daarom is he/ raadzaam om de struiken ook reeds vroeg te planten. Ze bloeien aan de toppen van éénja rige twijgenMen onderscheidt wilde en edele soorten. Indien zich aan den voef van een edele sering wildt uit- loopers hebben gevormd, dan worden deze tot in den grond weggesneden S. L.' De heer Ch. L Charlouis, hoofd van den oorlichtingsdienst van het Roode Kruis, afdeeling Indone. siè, heeft tot het secretariaat-gene- nal van de Vereenigde Naties in Flushing Meadows een suggestie ge- rirht, die naar hii hoopt, zal kunnen bijlragen tot het vormen van een wareld, waarin grooterc harmonie zal kunnen heerschen. Zijn plan gaat uit van het begin sel, dat de toekomst afhankelijk zal zijn van de jeugd. Daarom wordt voorgesteld, dat, een comité uit de Vereenigde Naties, een selectie van beginsel-cn zal samenstellen, waar over alle leden bet eens zijn, bijv. Ie noodzakelijkheid van vrede, de iwaasheid van oorlog, verdraag zaamheid, de. voordeeion van vriendschappelijke gedaehtenwisse- ling, de kleinheid van den aardbol ten gevolge van de moderne snelle transportmiddelen. Over de begin selen der keuze zouden dan de bes te schrijvers en opvoeders moet.cn worden uitgenoodigd tot het schrij ven van romans, studies, sprookjes enz. Dc beste van deze werken zou den dan, nadat, zo eenstemmig als zoodanig zouden zijn aangewezen, in deelen moeten worden gesplitst, die elk voor zich geschikt zouden moeten zijn voor het gebruik op scholen in onderscheiden klassen. Alle leden van de Vereenigde Naties zouden zich dan verplichten, om. met een bepaalden datum te begin nen, op alle scholen, in alle klassen dagelijks ©enigen tyd aan te wijzen, om de leerlingen in de aldus toege lichte beginselen te onderwijzen. Van tijd tot tijd zou het gebezigde materiaal moeten worden herziqn of vernieuwd. Verder wordt voor gesteld, dat de Vereenigde Naties een verklarend woordenboek zullen doen samenstellen van termen en woorden, die op het terrein van- of in verband met de internationale politiek worden gebruikt, opdat van al deze woorden de beteekenis inter nationaal zal vastliggen en door misverstanden over de beteekenis geen conflicten zullen kunnen rij. De Britsche ambas-adeur in Ne derland. sir George Neville Maltby Bland. Knight Commander Victoria Order, js benoemd tor Knighr Com mander of Order of St. Michael and St George. Bazel, eind December (Bijzondere correspondentie') OP 23 December werd het Zion istencongres in Bazel gesloten nadat, een resolutie was aangeno men, .waarin als meening van de meerderheid naar voren werd ge bracht, dat het. onmogelijk is onder de huidige omstandigheden aan :1e besprekingen in Londen met Engel- sche en Arabische vertegenwoordi gers (en Amerikaansche waarne mers) deel te nemen. Het spreekt vanzelf, dat dit be sluit werd genomen in het volle be sef van de verantwoordelijkheid, die een dergelijke beslissing vergt. Dagenlange politieke debatten, uit. voerige besprekingen in verschil lende commissie's, brachten aan het licht hoe groot de meeningsveischil len waren ten opzichte van dc ver dere leiding der Zionistische poli tiek, die van zoo groot belang is voor de oplossing van het Pa.lesti.jn- scho probleem en van zooveel betee kenis voor constructieve hulp bij het verlichten van de moeilijkheden dor Verplaatste Peisoncn in Euro pa. Daarbij traden voornamelijk twee richtingen naar voren, die van dc gematigde groep, onder leiding van Jen ouden leider prof. Chaim Weizmann en die van de opposi- tionneele groepen onder leiding van den Amerikaanschen Rabbijn dr. Abba Ilillel Silver. Men kan niet zeggen, dat deze politieke verschil len uitsluitend gelegen waren in de plaats van de partijen binnen do Zionistische organisatie. In tegen, deel. Zoowel binnen de arbeidersbe weging als binnen de groote groep der Algemeen Zionisten (burgerlijke partij) waren beide stroomingen te vinden. Men zou eerder kunnen spreken van een verschil in genera ties. daar do aanhangers van de op- positionneele strooming voor 'n zeer groot gedeelte uit jongere menschen bestaat. Twee redeneeringen WAT verwachten de voorstan ders der gematigde richting? Hun redeneering is de volgende: Laat ons vei der met Engeland on derhandelen. Doen wij dat niet, dan Het. blad deelt mede. dat het van meening is, dat de methode, waarop de gelden geïnvesteerd zullen wor den onlangs in groote lijDen tot uiting is gekomen bij de oprichting van een Nederlandsch-Amerikaan- sche maatschappij v oor de vervaar, diging van rubberbanden. In dit geval werkte Goodrich Co. samen met de N.V. Rubberfabriek „Vrede- stein". Opgericht is de N.V. Neder- landsch. Amerikaansche den fabriek „Vredestcin" Autobau- Traditiegetrouw had na afloop van de opvoering van de Gijsbrecht" in den Stadsschouwburg te Amsterdam de opvoering van ,-De bruiloft van Kloris en Roosje" plaats. Thomasvaer Paul Huf) en Pieternel Marie Hamel) in één der scènes met de Amsterdamsche tram. (P.) Feuilleton TTloohd door Anthony Berkely 56 WIJ moeten elk punt in over weging nemen, zelfs als het onbelangrijk lijkt", merkte mijnheer Chitterwick op. „U had toch ook een ontdekking gedaan? Wat, was dat?" „Wel. het betreft dat staren van juffrouw Sinclair. Ik keek naar Mou se. toen we aan het praten waren en het leek me, dat al js iemand ook nog zoo bijziend, hij tijdens een gewoon gesprek zijn buurman waarschijnlijk niet al te scherp zal opnemen. Wat ik veronderstel, is. dat juffrouw Sinclair den man zoo aanstaarde, omdat zij twijfelde of het Lynn wel was. Mis schien. dat iets in 's mans stem haar trof. Stemmen zijn zeer moeilijk na te bootsen, zooals U weet". „Ik geloof, dat je den spijker op den kop slaat, Judy", zei Mouse vol bewondering en keek haar aan met een blik, die moeilijk verkeerd te begrijpen was. Mijnheer Chitterwick viel dien blik op en schrok lichtelijk. ..Wel, hoe heb ik het nu?" dacht hij. „die jongen is verliefd op haar Nu, eigenlijk is dat geen wonder". Mijnheer Chitterwick was er niet geheel zeker van of hij zelf niet een beetje verliefd op mevrouw Sinclair was. „Maar voor de rechtbank zou het van weinig waarde zijn", zuchtte Ju dith. ..Alle kleinigheden helpen", sprak mijnheer Chitterwick haar moed in. Onder een kopje thee bespraken zij de volgende stappen, die gedaan moesten worden. Judith wilde een bezoek aan haar man in het Huis van Bewaring brengen en mijnheer Chitterwick maakte van deze gele genheid gebruik haar verschillende vragen voor te leggen, die de majoor misschien kon ophelderen. Hij schreef deze voor haar op en Judith beloofde de antwoorden te zullen meebrengen. Mijnheer Chitterwick wilde zelf naar Scotland Yard gaan. Volkomen eerlijk als hij was wensch- te hij Moresby mede te deelen,- dat hij niet langer ten volle van majoor Sinclair's schuld overtuigd was. Bo vendien hoopte hij dien beroepsdetec- tive een of twee vragen te kunnen stellen. Mouse bood aan Judith naar het Huis van Bewaring te begeleiden en zij spraken af. mijnheer Chitterwick op Charing Cro*s Roaa te zullen ont moeten om tezamen naar Chiswick te rijden. ^oen mijnheer Chitterwick in zijn taxj zat, bedacht hii nog eens, met welke aardige menschen hij te doen had. Judith was natuurlijk een vrouw uit millioenen. maar ook tot Mouse voelde mijnheer Chitterwick zich sterk aangetrokken. Indien alle her togen zoo waren, meende mijnheer Chitterwick. zou er minder over so ciale revolutie gesproken worden. Moresby ontving mijnheer Chitter wick allervriendelijkst en noo- digde hem onmiddellijk uit te gaan zitten. „Wel, mijnheer Chitterwick, komt U eens kijken of we den vogel niet hebben laten ontsnappen?" .,Neen. hoofd-inspecteur". zei mijn heer Chitterwick, die z»ch niet geheel op zijn gemak voelde. „Eh neen. De „New York Journal" heeft medegedeeld, dat de besprekin gen tusschen Nederlandsche en Amerikaansche industrieelen en bankiers zullen resulteeren in toenemende investeeringen van Amerikaansche fabrikanten in Nederland. Deze investeeringen zullen voornamelijk plaats hebben in industrieën, die goederen produceeren voor de West-Europeesche markt. De Amerikaansche maatschappij heeft 20 25 proeent van het kapi taal gefourneerd: de rest is in han- dei van het Nederlandsche concern cn Nederlandsche beleggers. De grr ndstoffen zijn gedeeltelijk syn thetische rubber en gedeeltelijk na tuurrubber, die uit Indonesië moet komen. Naar de „Journal of Com merce" meedeelt zal de maatschap pij aan alle West-Europeesche lan. den fiets, cn autohanden, drijfrie men en andere artikelen leveren. Wijzende op de voordeden, die inhaerent zijn aan de uitstekende haveninstallaties in Nederland, de kanaal-, rivier., spoorweg- en «auto verbindingen bene\ ens de uitste kende arbeidskrachten, werkt het Nederlandsch-Amerikaansche Insti tuut voor Industrieele Samenwer king rustig aan de voorbereiding van industrieele expansie door Ame rikaansche zaken in Nederland, zoo deelt het blad mede. Verder schrijft het blad: Extra vocrdeelen worden o.m. gevormd door het feit, dat de Ned. rcgcering var. plan is de inkomstenbelasting voor vennootschappen met 25 pro- rent te verminderen. Verwacht wordt, dat deze reductie in het lon- pende ia ar kracht van wet zal krij gen. Verder is er de komende tol linie met België, waardoor het aan tal afnemers met ongeveer 8 milli- ocn toeneemt." Dr. M. P. L. Steenberghe. die in groote lijnen enkele van deze gunstige factoren noemde, wees er op. dat er vele middelgroote Nederlandsche ondernemingen zijn. dio een Amerikaansche deelneming welkom zouden heetcn. Onder deze bedrijven, bevinden zich fabrikanten van chemische pro ducten. machinerieën cn gereed schapswerktuigen. Er bestaat een uitgesproken behoefte aan machine rieen voor textiel- en schoenfabrie ken op het geheele vasteland, ter wijl de chemische ondernemingen thans te rekenen hebben met de na- oorlogsche ontwikkeling van dc pe- troleumproductie in Nederland. Al hoewel deze productie on 't oogen- blik slechts ongeveer 300 ton per dat" bedraagt, wordt verwacht, dat zij zal stijgen en zoodoende een aan vulling zal vormen voor de aanwe zige kolen voorraden, aldus de ..Journal of Commerce". Eigenlijk het tegendeel". ,,U komt ons toch niet vertellen, dat U niet voor ons wilt getuigen, hoop ik?" vroeg de hoofd-inspecteur. nog steeds lachend. „Of komt U de vingerafdrukken van de vrouw van den kruidenier brengen?" ..Wel, ik ben gekomen", zei mijn heer Chitterwick dapper, ,om U te vertellen, dat ik niet meer zoo zeker van majoor Sinclair's schuld ben, als in het begin". Moresby's vroolijkheid verdween op slag. Hij keek mijnheer Chitter wick onderzoekend aan „Hebben die vrienden van hem U bewerkt?" vroeg hij ernstig. „Eh 9" zei mijnheer Chitterwick. ..Zij hebben een hertog gecharterd om hem fe heioen. niet?" zei Moresby sarcastisch. ..Ik was er echter van overtuigd, dat U met tot de men schen behoorde, die zich door een hertog laten imponceren". ..U U weet dus Wat er gebeurd js?" vroeg miinheer Chitterwick, ge heel onder den indruk van de alwe tendheid der politie .,Ik weet, waar U gelogeerd hebt. mijnheer Chitterwick". zei Moresby snijdend, „en ik veronderstel, dat men U met uitgenoodigd heeft oni ecn spelletje tennis te spelen". Het viel mijnheer Chitterwick moeilijk iets tegen deze voorstelling van zaken in te brengen ..Ik beweer niet. daf 'k weiger om getuieenis af te leggen, hoofd-insnecteur". pro testeerde hii. ..denkt U dat nu niet. Plicht gebiedt mij naar waarheid te verklaren, wat ik zag. Maar aan den anderen kant zou ik natuurlijk voor geen geld een onschuldig man aan de galg willen brengen". (Wordt vervolgd) Dr. Wilhelm FurtwSngler, de vroeptere diligent van het Berli.insch Phil harmonisch Orkest, die onlangs door eeir denazifies'iohof gezuiverd is van de beschuldiging van colla boratie met de Nazi's, heeft een verzoek ontvangen om lid te worden van de faculteit van een nieuwe muziekacademie, welke de Russen onlangs te Potsdam hebben ge opend. Volgens intieme vrienden van FurtwSngler zou deze de uit- noodiging aannemen, omdat het ziin eenige wensch zou ziin naar Berlyn terug te keeren en het Philharmo- nisch Orkest te dirigeeren. ontstaat er een impasse: de toestand op het oogenblik wordt gehand haafd en dat béteelcent verdere im migratiebeperking door r(e Engel- sche regeering en toenemende ter roristische activiteit in Palestina. Pas in November 1947 kan een voorstel t.ot een trusteeship der Vereenigde Naties in behandeling worden genomen en of dit laatste een gunstige verandering beteckent ten opzichte van het huidige beleid moet nog worden afgewacht.; de ballingen in de kampen cn de vluchtelingen op de schepen staan ons niet too te wachten. Vandaar een voortdurend aandringen bij de Engolsche regecring om een eind oplossing te vinden voor de stich ting van een Joodschpn staat., des noods in een gedeelte van Pa lestina. Hun tegenstanders echter rede neeren aldus: Engeland beeft in het verleden de eene concessie na de andere afgedwongen, het heeft ons geen baat gebracht, integendeel, nog steeds regeert, het Witboek cn worden de slachtoffers der Nazi kampen aan de kust van hun va. dorland teruggezonden. Wij moeten daarom Engeland vragen, óf het mandaat volledig uit. tc voeren d.w.z. de immigratie zoodanig te bevorderen, dat er van een Jood- scho meerderheid in Palestina in de nabije toekomst kan worden ge sproken. óf het mandaat neer te leggen en dan zullen wij, met een beroep op het geweten der mensch- heid en op het recht tot zelfbeschik king der volkeren, trachten onze zelfstandigheid te verwerven, zoo- noodig voorloopig onder het toe zicht van'do UNO. De immigratie zal echter toch doorgaan en wan neer Engeland deze tracht, te belem meren zullen wij ons met alle mid delen (dc terreur wordt overigens ook door dezo strooming verwor pen) daartegen verzetten. Weizmann gaat heen O OGENSCHIJNLIJK heeft, de oppositionneele strooming ge zegevierd. Het gevolg is, dat prof. Weizmann als president heengaat cn naar men algemeen aanneemt, door den leider der arbeiderspartij, Ben Gurion, zal worden opgevolgd. In werkelijkheid hangt, alles af van de samenstelling van de nieuwe executieve. Men is er n.l. niet in ge slaagd op het congres een nieuwe coalitie-executieve in te stellen, en dit zal dus door de General Coun cil moeten geschieden. Mocht do Engolsche regeering in de basis van de besprekingen in het vroeger vermelde Morrisonplan eenige wijziging brengen in "dien zin. dat voor den Joodschen staat grootere zelfstandigheid en een grooter grondgebied wordt voorge steld. clan is het waarschijnlijk dat de nieuwe executieve alsnog tot on derhandelen bereid zal zijn. Voor liet oogenblik is de uitspraak van Bazel duidelijk en veelzeggend. Het nieuwe initiatief moet nu uitgaan van do Engelsche regeering. JAAP SOETENDORP. Voetnoot. De executieve is inmiddels samengesteld. Tien van de negentien leden staan bijwoning van dc Londensche conferentie voor. Ben Gurion. die als voorzitter is herkozen is deze week in Londen aangekomen om een onderhoud te hebben met den. minister voor koloniën. Creech Jones. Men hoopt dat deze bespreking hem in staat zal stellen de minderheid in de executieve, die geleid wordt door dr. Silver, president van de Ameri* kaansche Ziosistenorganisatie. tot ziju standpunt te brengen. De tentoonstelling van Fran- sclie wandtapijten in bet Rijks museum te Amsterdam, welke gisteren gesloten is, 'mocht zich in een zeer groote publieke be langstelling verheugen. In to taal hebben 104.371 personen de tentoonstelling bezocht. „Rusland is verlangend om deel te nemen aan internationale wed strijden," aldus heeft Postnikof, vice-voorzitter van het comité voor lichaamscultuur en sport van de U.S.R. aan Associated Press verklaard. „De Sowjet-voetballers, zei hij, zouden graag willen spe len in Engeland. Frankrijk, Zwe den, Nederland. Finland, Noorwe* gen. Joegoslavië. Tsjcchoslowakije en Bulgarije. Postnikof verklaarde verder, dat eventueele deelneming van Rusland aan de Olympische Spelen van 1948 in Engeland nog niet in Rusland ter sprake is ge komen. ZATERDAG 4 JAN. HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 Nieuws. 7 15 Ochtendgymnastiek. 8.50 Uit onzen muziekkalender". 9.45 Mu ziek v. Igor Strawinski. 10 15 Zang- recital. 10.45 ..Vondel en Maria". 11.45 Familieberichten uk Indonesië.' 12.03 Rotterdamsch Philh. Sextet 12.30 Lunchconcert. 13.00' Strijdkrachten. 13.45 „De Tooneelkijker". 14.15 Engel sche les. 15 00 K.R.O.-kiosk. 15 15 ..Wat heeft Hugo Wolf ons te zeggen en hoe zegt hij het?" 16,00 Trio: Jo- han Feitkamp, fluit; Jaap Stotijn, hobo; Pier Ketting, piano. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.30 Strijd krachten 19.15 Buffalo Bill. 19.45 Voor de Nederlanders in Duitschland. 21.00En morgen is het Zondag" 22.00 „Muzikale Tombola". HILVERSUM II 415.5 M. 7 00 Nieuws. 10 20 Radiofeuilleton in acht afleveringen. 10.35 Pianorecital. 11 00 Voor de arbeiders. 13.15 „Het Neder landsche lied". 13.30 Kamermuziek- proegramma, 14.15 Sportpraatje. 14,30 Omroeporkest 15.30 Van boek tot boek 15.45 Beoefening der huismu ziek. 16.25 „The Ramblers". 17.30 Om en nabij de twintig. 13.45 ..Aardstra- len". 19 00 Wil Strieder. cello en Hep man Kruyt. piano. 20.15 En nu Oké! 21 30 Socialistisch commentaar 21.55 Stafmuziekcorps. 22.30 „Lord Mountdrago", hoorspel. 23.15 Hobby hoek.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2