Nederland is rijk, Indonesië arm Tienduizend paar handschoenen VYloohd Wekelijks 92 vluchten over den Atlantischen Oceaan „Modjokerto", nieuw schip van de Rot. Lloyd Zeventig millioen menschen hebben bulp noodig Radio-programma I Handschoenen I PCC Week hun historie Welke huiden? Van Meegerens doeken worden onderzocht De industrie Een acteur wordt ridder Vliegtuigmodel, dat radio-grafisch bestuurd kan worden onder getuige Films uit Engeland, Rusland en Italië 2 Woensdag 8 Januari 1947 EEDS oude volkeren in Foor- ij Azië moeten handschoenen gedragen hebben. Op Egyptische 5 obelisken vind/ men afbeeldingen van dergelijke beklocdseien terug. Van de perzen is bekend, dat zij 5 vingerhandschoenen bezaten Ho- merus vertelt, dat herders hand- kleeding behoefden, om zich te beschermen tegen doornen De Grieken overigens maakten be- zwaar tegen de handschoendracht, omdat ze dit een teeken van „ver. wijfdheid" vonden, hater ech/er is men ze daar toch gaan dragen, speciaal aan maaltijden (Evenals l de Romeinen aten de Grieken met hun vingen). De Germanen en Franken moe- ten primiïicüe handschoenen ge. had hebben, gesneden ui/ dieren- S vellen. In de Middeleeuwen komeen zekere ommekeer. In de eerste plaats eischt hegevaar bij tour. S noofcn. dat de handen afdoende 5 beschut zijn. Daarvoor heefmen Z handschoenen van maliën. Een- zelfde bescherming is noodig voor Z valkeniers, om vrij te blijven van 5 letsel veroorzaakt door scherpe valkenklauwen. Dan ziet men ook l weldra de handschoen voor edel- vrouwen als sicrkleedij Boven- dien krijgt hef dragen van hand- schoenen en manipuleeren dnar- mee symbolische be/eekenissen Men gaat er een teeken van waar- Z digheid in zien. voor rechters is het een symbool van schenkingen, voor ridders een teeken van in- vestifuur. rangverhooging en eer. 5 gevoel. UI/ dezen tijd stamt de uitdrukking: iemand den hand- schoen toewerpen, /en teeken dat men hem uitdaagt Z In de IGp eeuw is rle handschoen ■j een algemeen kleed'-ngstuk gc- Z ivorden, dat door jong en oud, arm of rijk wordt gedragen. Men on- S derwierp zich dnarbi) aan de Spaansche mode, die gele hand- Z schoenen voorschreef, en voor 5 chique personen of gelegenheden jj lui/te. In de ISC en 19e eeuw, de tijd van machtige Franschc ko- nmgen met toonaangevende stem Z in de mode kwamen de lange 5 handschoenen in zwang, met boord i tot over de ellebogen, mede door het feit, dat een korte japonmouw Z een algemecne dracht Was. Heden ten dage zijn de hand- schoenen in velerlei kleur en va- 5 piëteit gebleven liet terrein heeft zich uitgebreid: in de industrie in sport, bij de geneeskunde heeft dit Z „schoeisel" van typische structuur vaak bijzondere beteekenissen ge- 5 kregen. O" ANDSCHOENEN zijn er nog te weinig te weinig om alle in de laatste jaren afgedragen exemplaren te vervangen. Maar dit is geen wonder: vóór den oorlog werden zij voor het grootste deel ingevoerd, en de import is op het oogenblik heel gering. Toch wordt er hard gewerkt om de tekorten aan te vullen: er is in de oorlogsjaren een eigen industrie ontstaan, die voor een belangrijk deel aan de binncniandsche behoeften tegemoet komt en tegelijkertijd onze deviezenpositie versterkt. Voor den oorlog importeerde Nederland V/z milliocn paar handschoenen per jaar ter aan vulling van de eigen nog betrek kelijk jonge industrie. In den oorlog leerden we, hoe zonder ling het moge klinken, oo eigen boenen te staan en thans na den oorlog zijn er een zestal fabrie ken in Nederland die met volle kracht de productie ter hand ge* romen hebben en naar schatting wekelijks 10 000 paar handschoe nen afleveren. Vijftig procent daarvan echter wordt geëxporteerd, vooral naar deviezen-sterke landen zooals Zweden. Zwitserland. IJsland. Zuid-Afrika on Amerika. Daar entegen krijgen wij voornamelijk uit Frankrijk (opgenomen in do verplichtingen van w-ederzljdscho hnndelsaccoorden) een zeke? kwantum goimporteerd. Voldoende is de \oorziening dus geenszins, in de eerste plaats, omdat er een vijfjarige achter stand is in te halen en ten twee de omdat de industrie te kampen heeft met zorgen over aanvoer VRn huiden, moeilijkheden bij het looien, tekort aan arbeidskrach ten. Daarbij komt nog, dat do partijen huiden minder geselec teerd aangekocht moeten wor den, zoodat er veel afval bij is, en het eindproduct meer geld en tijd vraagt. Tot de meest begeerde huiden behooren die van geiten (vooral jonge), schapen, nuchtere kalve- ïen, apen honden en katten (welke huiden dit ter gerust stelling men van destructie bedrijven toegewezen krijgt) ko- nijnen (deze leveren "iet de beste kwaliteit, omdat de dieren vaak schurft hebben, waardoor het haar uitvalt, hetgeen we hebben Een kijkje in de strijkafdeeling waar de handschoenen op speciale electrische verwarmingsleesten in model geperst worden. Vijf experts onderzoeken thans in het laboratorium van het ministerie van Justitie na tuurwetenschappelijk acht schil derijen, die door den Neder- landschen schilder Han van Meegeren vervaardigd zouden zijn. Het zijn zes doeken, die door Van AAeegeren onder den naam van Vermeer „aan het licht" werden gebracht en twee werken, die worden toegeschre ven aan Pieter de Hoogh, doch ook door Van Meegeren ver vaardigd zouden zijn. Verwacht wordt, dat het onder, zoek verscheidene dagen zal du ren. De resultaten vaan deze we tenschappelijke conferentie wor den strikt geheim gehouden, aan gezien liet onderzoek geschiedt ten behoeve van 't vervalsehings- proccs» dat tegen Man van Meegc- ron voor de Arasterdamsche recht bank loopt. Het officieelc eindrapport inza ke hot natuurwetenschappelijk onderzoek van dezo acht „17e ocuwscho schilderijen", waaron der de beroemde „Emmausgan. gers" uit het museum Boymans te Botterdam, waarvan Han van Meegeren de schilder beweert te zijn- wordt samengesteld door dr. P Coremans, directeur van het centraal laboratorium der Bolgi- sche musea, dr W. Froentjes» scheikundig adviseur bij het Ne- deriandsche ministerie van justi tie, dr. H. T. Plcnderlcith. direc teur van het „Research Laborato rium" van het Britsche museum, den heer G. Rawlins, conservator bii de ..National Galerv" te Lon den en dr. A. M. de Wild, schil derijen-deskundige te 's.Graven- hage. Met ingang van 1 Januari ls als opvolger van <jr Ridder benoemd tot theraurier-gencraal bij het ministerie van Financiën dr. A. Treep. Hier worden de afgeteekende vellen in verschillende maten uitgestansd gemerkt toen we tijdens den oor log zelf bontwonten produceer den), varkens, navelzwijnen uit Brazilië (het mooio pigskin) paarden. Abessijnschc schapen, waterzwijnen, gemzen, ren dieren, gazellen, herten en reeën. In uitzonderlijke ce- vallen betrekt men nog slangeti- lèc-, terwijl in oorlogstijd wel palinghuiden werden gebruikt. Thans verwerkt men, speciaal als decoratiemateriaal vischleer (kabeljauw) en geprepareerde kalvermagcn. Flke leersoort geeft een .varië teit in handschoenen: kleur, leerdikte cn voering Lnmshuiden scheert 'men bv. waarbij de wol voor de voering wordt gebruikt. In andere handschoenen naait rnen een gebreide wollen voeding in. De namen nappa, glacé heb ben weinig uit te staan met de leersoort; ze geven- een bepaald looi-proces weer. IN het grootste deel van de Ne- derlandsche fabrieken wordt machinaal gewerkt; in Oen enkel bedrijf bij Heemstede is alles handwerk, dat in kwaliteit liPtei i>\ In dit laatste bëthijf hebben wij een kijkje genomen. Op de coupe afdeeling zagen wij de coupeurs en leerling-cou peurs de huiden, die niet overal even dik zijn afschaven en op maat snijden, daarna de vellen in de lengte en breedte Oprekken om met schabl'onen van be paalde maten, gelijk aan de stans-messen, aflijnen. Dut dit een accuraat werk is. blijkt wel uit het feit, dat voor de opleiding tot coupeur drie jaar noodig is. In de stanskamcr hakt men de vormen uit, die dan naar de sorteerkamer gaan. Daar wordt er voor zorg gedragen, dat iti een handschoen geen kleurnuan ces optreden en dat de linker handschoen precies gelijk is aan den rechter. Vooral lef men daar op de kleur van de duimen, die apart gestansd worden. in dc ötikkerij worden met de hind en 'met speciaaj geconstrueerde klemmen en naaimachines de stukken genaaid, waarbij e- voor zorg gedragen wordt, dat alle steken even gront zijn en de af stand daartusschen niet varieert Tevens brengt men er de orna menten op aan en naait men er de voeringen in. Op de sMjkaf- dceling perst men de handschoen in de juiste vorm. waarna dc ex- SINDS de Stoutmoedige vlucht van Lindbergh en de later volgende regelmatige lijndiensten tusschen Amerika en Europa, is het lucht, verkeer over den Atlantischen Oceaan gestadig toegenomen. De American Overseas Airlines hebben van dit transatlantische luchtverkeer het leeu wenaandeel genomen Thans heeft de vice-president van ieze maatschappij, Harold R Harris bekend gemaakt, dat wekelijks het aantal A O A-vliegtuigen, dat de dien sten van de verschillende Europee- sche lauden met de Vereenigde Sta ten ondeihoudt, van veertien op zes tien is verhoogd. Daarvan vliegen er wekelijks acht heen en terug van New York naar Londen, vijf naar Frankfurt, (waarvan twee naar Ber lijn). één naar Amsterdam cn tweo naar Stockholm. Twee van de vijf naar Duitschland vliegende toestel. Ion doen bovendien Schiphol aan. Naast de twee KLM-vliegtuigen, die Dinsdags en Zaterdags op New York vliegen, vertrekken dus -drie AOA- machines van Amsterdam naar New York en wel op Zondag (19.30 uur). Woensdag (13.30 uur) cn Vrijdag (13.30 uur). Uit New York op Schip hol aankomende vliegtuigen voor Frankfurt en Berlijn verblijven drie kwartier op het vliegveld en vertrek ken Dinsdags en Donderdags om 11.55 uur. Een overzicht van alle luchtvaart maatschappijen, die trans-atlantische diensten onderhouden, toont aan, dat wekelijks niet minder dan 46 vlieg tuigen heen en weer vliegen over den Oceaan, dus t.w.: zestien AOA- toestellen. negen van de Pan Ame rican Airways, zeven van do Trans World Airlines, zeven van de British Overseas Airways, drie van Air France, twee van de SAS (Zweden) en twee van de KLM. Naar „La Guardia" Op drie der zeven vliegtuigen van de BOA na, die naar de Bermuda, eilanden vliegen, is het enorme La Guardia vliegveld bij New York het eindpunt van de overzijde van den Oceaan voor al deze vliegtuigen. In Europa, daarentegen liggen bun be stemmingen verspreid in Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Duitschland. Nederland, België, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Tsje- cho Slowakije. Ondanks het bijzonder drukke ver keer op het La Guardia-vliegveld bij New York worden voor de passa giers de gezondheids-, immigratie- en douaneformaliteiten binDen een half uur vervuld, terwijl het nog niet lang geleden drie tot vier uren in beslag nam. In dien tijd werd de ironische slagzin geboren: „Als U tijd over hebt, reist dan per vliegtuig". „Niets is zoo irriteerend voor een passagier, die, om der wille van de snelheid door de lucht reist", zoo luidt een Amerikaansch commentaar, „dan de onredelijke vertragingen, die men niet in do lucht maar op den grond aan beide einden van een vlucht ondervindt. Goede samenwer king en efficiëto organisatie ljebben hier hun vruchten afgeworpen". peditio voor do verzending zorg draagt. Zoo heeft Nederland in een kleine tien jaar een nieuwe nij verheid zien ontbloeien, die op het moment een schat aan de viezen oplevert, cn dio straks eigen en buitenlandscho behoef ten rijkelijk kan voorzien. "P\E nieuwjaarslijst van personen die door den Engelschen ko ning in den adelstand zijn verheven vermeldt dit jaar ook den bekenden acteur Ralph Richardson, een van de sympathiekste figuren van het En- gelsche tooneei. Hij zal in het ver. volg den titel Knight voeren. (Het is in Engeland gewoonte dat de koning geleerden en kunstenaars met adel- lyke titels beloont). Hoewel ieder hem den titel van harte gunt. was zijn bonoeming toch cën verrassing. In Engclsehe too- neelkringon verwachtte men dit jaar de eer voor den tooneelschrijvcr Noel Coward autour van „Blithe Spirit" cn „Brief Encountet" en men vraagt zich thans af waarom wol Richardson en niet Laurence Olivier, de ster van de beroemde tooneclgroep „Old Vic" en de maker van de film „Ilenry V" werd gorid' derd. Olivier wordt n.l. algemeen als de beste tuonoolspeler beschouwd. Ralph Richardson specldo de iel van den blinden officier in de film „De vier Voeren". Met het stoomschip „Modjo kerto", dat wij in de gelegenheid waren te bezichtigen, is een prachtig, uiterst modern schip aan de vloot van de Rotterdam- sche Lloyd toegevoegd. Bij het in de vaart komen hier van gedenkt en eert de Lloyd in dc eerste plaats de bemanning van het eerste schip vaq dien naam, dat op 1 Maart 1Ö42 in don indischen Oceaan ten onder giog bij welke ramp de geheelo be manning hot leven verloor. Fr is accommodatie voor 3G passa giers! in IS tweepersoonshutton. Dc nieuwe „Modjokerto" werd gebouwd door The Caledon Shipbuilding and Engineering Co. Ltd te Dundee. Het is een enkelschroef-motorscbip gebouwd volgens de eisrhen der hoogste klasse van het Lloyds Register of Shipping. Geriefelijk Naar men ons mededeelde, heeft de Rotterdamsche Lloyd bij het inrichten van de passagiershutten cn ver blijven als doel voor oogen gehouden het bicden van een zeer behoorlijke en geriefe lijke accommodatie, echter zonder luxe, waardoor het passagetaricf op een laag peil kan worden gehandhaafd. De eetsalon biedt gelegenheid om 38 personen tegelijk te ser- veeren, terwijl de rooksalon vol doende ruimte biedt om gezellig samen tr zijn en eventueel in een rustig hoekje van een mooi bock te genieten. De bibliotheek is nog wel niet zoo uitgebreid als de Lloyd dit zou wcnschcn, maar naar 'men ons verzekerde wordt alles in het werk gesteld om zoo spoedig mogelijk het vooroorlgsche niveau te hereiken De „Morjokerto" is 465 voet lang eji 64 voet breed, bij een holte van 42 voet S inch, een maximum diepgang van 29 voet 7j,4 inch on een draagvermo gen van 12.000 ton. Er zijn zes laadruimen met daarboven ge legen tusschcndekken. terwijl twee dezer ruimen en tusschcn dekken zijn ingericht voor het vervoer van 25Ó0 ton spijsolie. De voortstuwing geschiedt door een achtcvlindcr Burmeisler cn Wainmotor, gebouwd in Crock- nock door John G. Kincaid met een totaal vermogen van 6800 P.K., waarmede een snelheid van 15 mijl per uur kan worden behouden. Gezagvoerder is ka* pitoin W. van Leeuwen. Gedurende 1946 zijn behalve do „Modjokerto" in de vaart ge bracht het s-s. „Limburg", liet s.s. „Overijsel", het s-s. „Zee land" en het s.s. „Utrecht", vier nieuw in Amerika gebouwde turbificachcpen met een draag vermogen van 12.200 ton en een dienstsnelheid van 16 mijl. Dezo vier „Provincie"-schepen varen thans in do Java-New York lijn en in de Java-Pacific lijn en zijn nog geen van alle in de thuis haven geweest. Eveneens wer den in 1946 aan de vloot toege voegd het s.s. „Ternate" (ex. „Govert Fllnck") met een draag vermogen van 10.000 ton en eon dienstsiielheid van elf mijl en het e.s. „Kertosono" (ex „Noe- saniwi", ex „Wuppertahl") met een draagvermogen van 10 000 ton en een dienstsnelheid van 13V^ mijl. In aanbouw bevinden zich be halve het passagiersschip „Wil lem Ruys" te Vlissingen het s.6. „Mataram" cn het s.s. „Slamat" te Rotterdam, het s.s. „Garoet" te Schiedam ..Wat mij het meest is opge vallen gedurende mijn verblijf in Nederland is de rijkdom en de weelde, die hier vooial in het Westen nog geen twee jaar na de bevrijding al weer heerschen." Het klinkt ons wat vreemd in de ooren: weelde en rijkdom in ons verarmde Nederland, waar nog zoo'n ontstellende nood heerscht in menig gezin? Maar de zin is ook nog niet uit; hij werd nl. uit gesproken floor den heer Alex Z i m m e r m a n, hoofd van het Nederlandscho Roo.de Kruis in Ba tavia. die Zaterdag met de „Oran je". na een verblijf van enkele maanden in ons land, weer nuar Indonesië is vertrokken. Hi| heeft gedurende dezen tijd ons land van Noord naar Zuid en van West naar Oost doorkruist cn met hon derden landgenooten gesproken. Mij blijft bij zijn meerling: Nederland heeft het weer goedvergeleken hij Indo nesië; onze armoede hier, zegt hij, is niets vergeleken bij die van de zeventig millioen ginds, ónze vooruitgang sedert Mei '45 is enorm vergeleken bij den stilstand ginds. En het rijke Nederland, dat dan al zwaar geleden moge hebben door den oorlog, maar niet totaal is uitgemergeld cn uitgeteerd, be seft nog voel te weinig, hoezeer Indonesië, ja vooral in de toe komst. den steun en de hulp van talloozo Nederlanders noodig heeft. Het is prettig met iemand over Indonesië Ie kunnen praten, zon der dat telkens de politiek haar neus 0111 de deur steekt. „liet Röo- dc-Kruis-wcrk heeft gelukkig met politiek niets te maken; wij in Batavia, mogen over Linggadjati ieder onze eigen meening hebben maar dat mag cn kan ons werk niet dwarsboomen. Er is daar zoo ontzaglijk veel te doen" „Weet u, dat negentig procent van die zeventig millioen ginds ziek is? Ziek door een jarenlange ondervoeding. Ziek, omdat er, an derhalf jaar na de capitulatie v^n Japan, nog niet de middelen zijn om die ellende kraohtdadio te be strijden. Ziek, omdat er niet vol doende rijst is, of omdat het als het er ls veel te duur is. Ziek, Tweo loden van de Rijswijk- Voorburgsche Luchtvaartclub, do boeren J. Smits en P. van dor Valk, hebben een vliegtuigmodel geconstrueerd, dat radiografisch bestuurbaar is. Het toestel heeft een vleugelwijdte vaan 2.S0 me ter 011 is 1.95 meter lang. Het is uitgerust met een één- lampsontvangor, welke rea geert op een Op den grond staand zendertje. Door de impulsen, welke de ontvanger van don zender krijgt, worden relais be diend, welke op hun beurt weer contact maken met de drie elec- tromotoren, die in het vliegtuig je zijn aangebracht. Een der clectromotoren dient voor het hoogteroer, een tweede voor het richtingsroer, terwijl een derde de gashandle van het benzine motortje bedient. Dit benzine- De piloot Parmenlier en Fri/z Diepen, de bekende vliegtuigbouwer, bekijken lie/ radio-grafisch bestuurbare vliegtuigmodel, dat P. v. d. Valk en J. Smits, twee leden van dc Rijswijk-Voorburgsche Luchtvaartclub, gebouwd hebben. (P.) Feuilleton door Antlfony Berkely DEZE man nu zat mij inderdaad strak aan te staren", vervolg de mijnheer Chitterwick, „en dat doe^ me veronderstellen, dat het, zijn wel overwogen plan was mij tot getuige te maken van de beweging, die hij met zij" hand boven het kopje van juffrouw Sinclair maakte. In den spiegel kon hij natuurlijk contrólee- ren. of ik werkelijk keek". „Uitstekend geredeneerd", vond Mouse. Judith echter scheen minder onder den indruk fe zijn. „Oh. mijnheer Chitterwick, maar dat is toch beslist te ver gezocht". „Ik vreesde al, dat U dit zou den ken", 2ei mijnheer Chitterwick, toch wat teleurgesteld. „Maar ik denk er anders over", verdedigde Mouse hem, „alleen be grijp ik nog niet goed. waar je heen wilt, Chitterwick'' Waarom wcnschte de knaap, dat JU hem het vergif in het kopje zag doen?" „Omdat hij het zoo niet deed", ant woordde mijnheer Chitterwick een voudig. ..omdat hij zijn slachtoffer cp een andere manier vergiftigde. Om dat hij zoo handig was om, indien hij al gewantrouwd zou worden, de mid delen by de hand te hebben, die hem in ieder geval zouden vrijpleiten, ter wijl de werkelijke methode der ver giftiging onopgemerkt zou blijven". „Je bedoelt, dat bij zichzelf zou kunnen vrijpleiten met een verwij zing naar de snelle uitwerking van Pruisisch zuur, zoodat het niet ver giftigde koffie kon zijn, die juffrouw Sinclair doodde?" „Gedeeltelijk is dat ongetwijfeld juist. Maar, indien mijn theori0 hout snijdt, moet er nog jets anders ge weest zijn, waarop hij in ieder geval steunen kon: een of ander bewijs, dat hem volkomen vrijuit zou doen gaan, maar waaromtrent wij helaas niets weten". „Waarom helaas?" vroeg Mouse. Judith bleek den gcdachtengang van mijnheer Chitterwick sneller te kunnen volgen. ..Omdat dit bewijs ook Lynn van schuld zou vrijspre ken! Dat bedoelt U toch, mijnheer Chitterwick?" „Zoo is het", gaf mijnheer Chitter wick toe. „Indien ik maar kon gelooven, dat dit aRes Lynn zou kunnen helpen", zuchtte Judith, „maar ik ben bang, ik ben werkelijk bangWat denkt U er van, juffrouw Chitterwick?" „Wanneer Ambrose denkt, dat er zoo'n bewijs bestaat, is het het beste, dat bij er naar zoekt", merkte deze dame kort en bondig op. „En dat ls, vrees ik, een zeer moei lijke taak", verzuchtte haar neef. Judith keek hem een oogenblik in gedachten verdiept aan. ,,Is U van plan dit aan de politie mede te dee- len?" „Ik ben bang, dat ze mijn theorie te fantastisch zullen vinden", moest mijnheer Chitterwick toegeven. „Ik geloof, dat het nutteloos zou zijn", gaf Judith te kennen. ,,De po litie is overtuigd van Lynn's schuld en de door U aangevoerde argumen ten zullen daarin geen verandering brengen". „Overigens schijnt liet mij toe, dat je advocaat dit zal moeten beslissen", meende Mouse te moeten opmerken. „Neen. de beslissing ligt bij mij", zei Judith flink, „en ik zeg neen. Ik ken advocaten. Hij zal niet naar ons luisteren. Alles wat er gedaan moet worden, zullen we zelf mocten doen, niot, mijnheer Chitterwick?" „Inderdaad", zei mijnheer Chitter wick en keek wat teleurgesteld, om* dat Judith niet al te zeer onder den indruk van zijn theorie schoen te *ijn. Er volgde een onprettige pauze in het gesprek. Judith maakte er eon eind aan. ,,Ik heb mijn man verzoch^ Uw vragen te willen beantwoorden, mijnheer Chit terwick". Zij sprak op een zakelijken toon, als om aan te duiden, dat zij nu van de fantasie naar de harde feiten terug moesten. ,,Ik zal U precies ver tellen wat bij zei. Hij heeft er geen idee van, waarom het Piccadilly Ho tel als plaats van afspraak werd uit verkoren Het voorstel kwam niet van hem. Hij was zelf verbaasd, dat'juf- frouw Sinclair hem daar liet komen". (Wordt vervolgd). motortje, dat de propeller in be weging brengt, heeft een capaci teit van 1/3 PK. en een toeren tal van 7000. Twee batterijen, die eveneens in den romp van het vliegtuig zijn aangebracht, zor gen voor de ontsteking. Het t°e' stel, is vervaardigd van balsa- en grenenhout, bespannen mot zijde en heeft een gewicht van ongeveer 6 Kg. De beide bouwers hebben alle instrumenten, zender en radio- ontvanger, alsmede het benzi nemotortje, zelf gebouwd, waar mee zij ongeveer een jaar bezig geweest zijn. Zij hebben hooge verwachtingen van de machine, die zij als bet ideaal van den vliegtuigmodelbouwer beschou wen. Naar zij mededeelden, koes toren zij geen recordplannen met het vliegtuigje, doch zoeken zij uitsluitend naar de grootst mo gelijke zuiverheid in de radio grafische bediening. Tot hun leedwezen kon do machine nog niet het luchtruim kiezen, om dat de hiervoor benoodigde zend vergunning, welke bij de P.T.T. is aangevraagd, nog niet ver leend is. Zij hebben evenwel goe de hoop, dat hun model binnen kort dn»i luchtdoop zal kunnen ondergaan. DONDERDAG 9 JANUARI HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 Nieuws. 7,15 Ochtendgymnastiek. 10.45 Heinrich Schlusnus, bariton, zingt. 11.45 Familieberichten uit Indo nesië. 12.03 Piano-recital. 15.00 Wer ken van Handel en Bach. 15.15 Ka merorkest. 17.15 Russisch progiamma. 18.00 Orgelspel. 19.25 „De vaart dei- volken". 19.45 De R.V.D. antwoordt. 20.08 Sterrenregen. 22.30 Hobokwar tet. 23.00 Werken van Bach. HILVERSUM II 415,5 M. 7.00 Nieuws. 8,45 Werken van Saint-Saëns en Picrné. 11.00 Uif, dc Wereldpers. 12,30 In 't Spionnetje. 14.20 Het Am- sterd. Kamermuziek Gezelschap. 17.00 AVRO-Kaleidoscoop, 17,30 „The Sky- masters". 17.50 Rijk over zee. 20.15 Het Radio Philharmonisch Orkest. 21.15 Beroomde vrouwenfiguren. 21.45 ..Les Gars de Paris". 22.45 ..Neder land in do wereld". TUINKALENDER 8 JANUARI Een der vroegst bloeiende boómen is de elsReeds over eenige weken prijkt deze met zijn prachtige, gele elzenkatjes. Des- gewenscht kan men reeds eerder bloeiende elzentakken verkrijgen. Snijd wat takken, waaraan zich bloemknoppen bevinden en zet deze in een vaas met water in de kamer. Aldaar komen de knoppen wel ver. der tof ontwikkeling. Als snijbloem geven ze in een vaas een zeer mooi effect. Op deze wijze kan men ook reeds /hans de takken van den kat jeswilg in een vaas zetten. SL. omdat er gebrek is aan medica menten, aan instrumenten voor de artsen, gebrek aan bedden, la kens, dekens voor de hospitalen, gebrek aan materiaal om nieuwe ziekenhuizen te bouwen, gebrek aan auto's en andere vervoer middelen om in dit ontzaglijk uit gestrekte land allen te kunnen be reiken, die onze hulp noodig heb ben, gebrek ook aan menschen, aan artsen, aan verpleegsters, aan administratief personeel." ..Maar er zijn er toch al vele hon derden vertrokken ovi hulp te bie den „Ongetwijfeld. Maar het zijn er altijd nog te weinig. En er zijn er altijd nog vélen, dio wel graag zouden willen, maar dienu ja. aio eigenlijk te lafhartig zijn om nu naar Indonesië te vertrekken, omdat het er niet altijd overal even rustig is. Dwaasheid. In Ba tavia is het even veilig als hier. in Amsterdam. Zeker, wie zich bui ten dc groote steden waagt en wij moeten daar zijn loopt het risico van een overval, van een schietpartij. Wie van Batavia naar Bandoeng reist, gaat in kon vooi cn onder bescherming. Maar dat mag ons niet verhinderen door te gaan, omdat wij den neer gang moeten stuiten en alles moe ten doen om het volk er weer bo venop te helpen." „Hoe stann de Indonesiërs zelf tegenover het werk van het. Neder, landsche Ronde Kruis?" „We worden overal met gejuich ingehaald. Praat mij niet over een vijandige houding van de bevol king jegens de Nederlanders. Dc gewone man uit de desa moet van de rampokkers ook niets hebben. Trouwens, dc verhouding tus schen ons en de Roodo Kruis mensen van de republikeinsche regeering, dio ook in Batavia ze telen. is heel goed. We werken samen. En zoo hoort het ook Als er nu maar eens een einde kwam aan dien chaos, als de in dustrie en de landbouw maar weer op gang konden komen err de verwaarloosde ondernemingen weer werkgelegenheid konden bie den en wanneer er vooral eens or de werd geschapen op financieel gebied.... Ik hoop, dat dit tenmin ste het resultaat zal zijn van de lange onderhandelingen." Geld genoeg Maar daar dreigt het gesprek toch af te glijden naar het terrein van de politiek en de heer Zim merman gaat even verzitten „Het belangrijkste voor het oogen blik is," zegt hij, ,-dat men in Ne derland er diep van doordrongen moet worden, dat Indonesië onze hulp en steun noodig heeft. Nu! Onmiddellijk! GeldWe kun nen het zoo goed gebruiken. Tijdens do Kerstdagen heb ik mot eigen oogon kunnen waarne. men, hoe goed men het hier al weer heeft. Schouwburgen en bios ccpen zijn avond aan avond uit verkocht, restaurants en café s zit ten stampvol, de winkels liggen vol.Ik zal daarover in Batavia maar niet te veel vertellen, want de tegenstelling is al te schrij nend. Maar wanneer iedere Ne derlander, wien het geld voor ver maak en verstrooiing nu zoo los in den zak schijnt te zitten- iedere weok eens een klein bedrag be schikbaar stelde voor ons werk, dan zou hij noq qeen enkel pretje, qeen enkel verzetje behoeven te laten varen en hij zou persoonlijk Indonesië en zijn millioenenbevol- king helpen. De spullen die we noodig heb- ben zijn er wel. We moeten ze al leen kunnen koopen. Veel mate riaal wordt al zoo lang vastgehou den in Australië door die haven staking. En we zitten er zoo drin gend om verlegen En denk niet. dat we alleen aan medicijnen of zoo behoef te hebben. We hebben alles noodig. Speelgoed voor dc kin deren, hoeken, krapten, -tijd schriften! Neder!andsche art sen, verpleegsters, die ergens in de rimboe onder de meest primitieve omstandigheden wonen, spellen iedere Neder, landsche krant- ook al is dio maanden oud, tot de laatste letter. Vergeet hen toch niet!" De tijd dringt. Boven staan de koffers gepakt en de „Oranje" wacht niet. De heer Zimmerman klikt op zijn horlogo en herhaalt nog eens met klem: „Nederland is rijk. Indonesië is straatarm. Wij moeten helpencn niet met woorden, maar met daden." Moge de stem van dezen enthou siasten Ronde Kruis-man in hart en nieren niet zijn als die van een roepende in de woestijn. In het nieuwe jaar zullen ver scheidene bekende films uit En geland, Rusland en Italic geïm porteerd worden. Russisch zijn „Iwan de verschrikkelijke" van S. M. Eisenstein cn „De steenen bloem", die op het festival te Can nes bekroond werd cn reeds te s-Gravenhage is vertoond. Do Engelscho films die men kan verwachten zijn: „Wanted for murder". „Teheran" „I know where i'iji going" cn de reeds voor den oorlog hier te lande vertoon de „Pygmalion" met Leslie Ho ward als prof. Higgins. De Italiaansche verzetsfilm „Rome, open stad", die eveneen» te Cannes bekroond is, komt ook binnenkort in onze bioscopen.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2