Koudslagers deden boete met bedevaart naar Noord wijk Milliarden - processen in de Vereenigde Staten Een Vereenigd Eur moohd Slagersvakopleiding vroeger en nu (I) Zelfs voor Amerika nieuwe vorm van arbeidsconflict Huidige verdeeling stimuleert den zwarten handel Radio-programma Doodgravers van gilde uitgesloten maar geen blok tegen Rusland onder getuige De Plankeniers 2 Donderdag 23 Januari 1947 Sinds 1923 krijgen de slagers van het geheele land in Utrecht de op leiding die de Vestigingswet tegen woordig van hen eischt. Vroeger ging het anders toe, dat ziet en leest U hier. NABIJ de Neude, Ulrechtsch oudste marktplein, staat aan de Voorstraat de Vleeschhal, een oud gebouw, zooals de stad er vele telt. Aan de voorzijde dendert dag en nacht het rijverkeer, en langs den achtergevel parkeeren expediteurs hun vrachtwa gens. Omringd door de bedrijvigheid van ons jachtend leven staat daar het „Groote Vleeshuys" in zijn stillen eenvoud als een verbleekte herinnering aan tijden, waarin het Ambacht bloeide en de vaklieden Meesters waren Stellig is 't slagersambacht een der oudste beroepen die de wereld kent, want uit gevonden vuurstee- Pen gereedschappen blijkt, dat reeds tienduizend jaar voor Chr. vee werd geslacht. Egvpte levert met de ruime slachtplaats, die aan den uit de vijfde dynastie 2720—2270 v. Chr.) dateerenden zonnetempel van Abu Gurab ver bonden was. eenzelfde bewijs en de Grjpken kenden agoranomoi of „marktpoiitie, wier taak het was, ■toe te zien dat het ten verkoop aangeboden vleesch behoorlijk versch was. Hoewel hieruit met groote waarschijnlijkheid is te constateeren, dat het slagersvak als zoodanig reeds bestond, is zulks voor West*Europa met volle zekerheid vast tc stellen uit een bepaling, die in het Noorden van Italië omstreeks 500 werd uitge vaardigd. waarin werd verboden dat men op bepaalde Romeinsrhe landgoederen slachtingen verrich ten zou „in den zin van een am bacht/' Ecnige eeuwen later kondigde Karei de Groote reeds marktwet ten af over den verkoop a;\n vleesch, waarin tevens voorschrif ten werden gegeven over dc wijze, waarop het „met de hand be werkt" moest worden. In de latere middeleeuwen, den tijd van de gilden, nam ook dai van de slagers of. zooals men toen zei. van de beenhouwers een zeer belangrijke plaats in. Zoo wordt in Parijs b.v. reeds in 1162 het De. staan van een volledig georgani seerd slagersgilde vermeld, ter wijl in een oorkonde van de stad Trier van een jaar vroeger al een Meesterslager voorkomt. Ook in de Nederlanden heeft het gildewezen gebloeid, in Vlaan deren en Brabant eerder en meer dan in onze Noordelijke streken- En de slagers of beenhouwers na men daarbij zeker ni£.t de laatste plaats in. Deze lieden, die gewoon waren rle bijl tc hanteeren en ais regel zeker krachtige kerels ge weest zullen zijn, speelden alleen al daardcoT een grooter rol in de oorlogen van en sociale opstanden in de steden. Wio herinnert zich niet, al was het alleen maar uit Conscience's Leeuw van Vlaande ren het aandeel, dat .Tan Brcydei en zijn beenhouwers in de Brug" sche Metten (de slachting onder het Fransche garnizoen van cte groote handelsstad! en den Gul densporenslag van 1302 hadden? Varkens in huis T N dien tijd lag dc taak A van de slagers meer op het terrein van de slacht aan op dat van den vleeschverkoop- Geen wonder, waar vrijwel iedere burger vee, met name varken; hield, dat heerlijk visioen voor de Zwarte Pieten van tegenwoor. dig vaak vrij door de straten doolde. Op den duur werd dit laat ste toch wel een groot bezwaar. Leiden was een van dc eerste ste den. die gepoogd heeft paal en perk te stellen aan dit euvel „Ilem so wio verken houden wil binnen Leyden, die sol se houden binnen sinon huyse iof in ecner scote (schuur)", zoo luidt er een bepaling uit 1370. De gildelcden verkochten hun waren aanvankelijk op de markt waar juist vleesch een der meest voorkomende artikolcn was; later echter kwam dc \erk00p-nan-hui3 •op, waarbij de vaklieden zich ves tigden in de straten, die op de marktpleinen uitliepen. Namen als Bakkerstraat, Smeestraat, Vis- schorsstoog. e.d. herinneren waar schijnlijk nog aan den tijd, dat gildebroeders in ééri straat woon' den. De inrichting van den slagers win kei-werk plaats was sober; een houten tafel, een hakblok, bene vens een uitklapbare vensterbank en wat houten vleeschhaken vorm den den geheelcn inventaris en wellicht was het deze schamele outillage, die den Gildcmeester op do gedachte bracht mot jijn vak- genooten hallen in te richten voor den verkoop van vleesch om zoo, ia de „vleeschbanken" waar over heel wat te doen is geweest inzake belastingen, vereenigingen. enz. tot meerderen wolstand ie geraken. Strenge reglementen Als alle gilden werd ook dat der slagers op den duur streng gereglementeerd. Lang niet iedereen b-v. werd er toegelaten. Volkomen uitgesloten an het lidmaatschap waren b.v. zoons van goochelaars, speellie den, vilders en.... doodgravers. Spoedig ook verbood de eer van het gilde, dat er „krengen" wer. den geslacht. Dat het ernst was met dit verbod, blijkt o-a. uit de zware straffen, die op een overtre ding stonden. Zoo moest een echt paar een bedevaart te voet naar Noord wijk maken. Men kende evenwel nog andere straffen, bijvoorbeeld het aanbie den van bouwmateriaal voor her stel van de stadsmuren. Zoo werd 1-154 de Utrechter Willam Dircszoon, die vleesch, afkomstig an een ziek rund had verkocht, croordeeld tot het leveren van ,XXV M steens ende ter clocken comen bloetshoefts ende bidcicn den rade óm vergifnisse". Van de drie Utrechtsche leeschhallen zijn er tweo zij het dan verbouwd over- Het eerste on dus oudste „Vleeshuys" heeft achter het stadhuis gestaan, doch 't werd in 1432 gesloopt, om dat eenige vleesch houwers tijdens onlusten den burgemeester Beemd Proeys hadden vermoord. Terzelf der tijd werd aan dc Lange Nieuwstraat een nieuwe vleesch hal gebouwd, die daar nabij de kerk nog staat en een jaar la ter. in 1133, trok men op het St. Jansveld, de tegenwoordige Voor straat, een grootere hal op. die tot 1908 als „vleeschwinkel" 'dienst deed en in het begin van den oor log korten tijd nogmaals voor bet zelfde doel in gebruik werd geno men. Moreelse's werk DE Utrechtsche schilder architect Paulus Mo re el se, die in 1638 stierf, heeft in zijn laatste levensjaar deze vleesch hal herbouwd in den stijl die men thans nog kan bewonderen. Als zetel van een machtig slagers- gilde heeft deze hal, nadat z:j in 1133 in gebruik genomen werd, niet kunnen dienen, want na den burgemccstersmoord werd het Vlceschhouwersgilde ontbonden en „ingelijfd" bij het Gilde der Brouwers. Een en ander had geen n&deeligen invloed op een correc te vlëêschvoorziening der burge rij, want in 14-17 werd dc uit 1113 dateerende wet op het keu ren van varkens aangevuld met een bepaling, waarbij de schepe nen bevalen, dat vleesch'. tenzij het „ie~"£t XIIU dage lanck int sout gelegen off in den roeck gehangen" had, niet anders dan 111 de vleeschbanken mocht wor den verkocht. Hiervoor stonden vastgestelde uren en, om te voor komen. dat men „clandestien" zou verkoopen. werden do toege laten slachtdieren met name ge noemd in een Ordonnantie, welke nog bewaard wor.1t in het 'muse um van dc Slagersvakschool. Werd in het begin op straat of erf geslacht en was oudtijds be paald. dat darmen alleen maar bij dc Plompetorenpoort mochfen worden gereinigd, later werd dit verboden en moesten slachtdieren worden afgemaakt op gezette tijden en binnenshuis, „met. ?e- sloten deuren en vensters". Var kens mochten na 1826 worden geslacht op het Jacobi-Kerkhof, waar ook de keuring van levend hoornvee plaats vond. In 1329 was dc keuring al vrij ver doorge voerd en een desbetreffende be paling bevatte niet minder dan veertien artikelen. SLAGERS AAN HET WERK: een houtsnede uit de zestiende eeuw, die het slachten en het verkoopen van vteesch, in beeld brengt Nieuwe tijden l~NE Gildentiid was voor het Ambacht een gou den tijd. maar 11a de Fransche revolutie van 1789 werd overal in V est-Europa de „vrijheid van hu- drijf" de groote leus. Hieraan vie len ook de gilden, die trouwens al lang van te voren ontaard waren en een goed deel van hun vrucht bare werking verloren hadden, ten slachtoffer. In de laatste de cenniën narn bovendien de beun hazerij hand over hand toe; slage rijen verrezen als de spreekwoor delijke paddenstoelen uit den grond- Op vakbekwaamheid scheen geen prijs meer te worden gesteld en de concurrentie schiep de onmogelijkste toestanden. Tenslotte is ook daar weer een eind aan gekomen en begon men opnieuw met het ambachtspeil op te voeren, waarbij het Utrecht was, dat de zetel werd van de or. ganisatie die dit bewerkstelligde. Hierover in een volgend artikel meer. Perscommentaren op Churchill's streven T ET streven van het pas opge- richte Engelsche comité voor een Vereenigd Europa, waarvan Winston Churchill voorzitter is, heeft in de Engelsche pers wisselen de commentaren uitgelokt. In een verklaring zegt dit comité, dat het „Vereenigd® Europa" de status zal krijgen van een regionale roep van de Vereenigdc Naties en nauwe samenwerking zal zoeken, met de Sovjet-Unie en de Verecnig- de Staten van Amerika. Als eerste stap op weg naar het ideaal van een wereldregeerin het wenschelijk, dat verschillende groepen van naties zich kunnen ver eenigen. zooals dit b.v. reeds het ge val is bij de Pan-Amerikaansche Unie, het Britsche Gemeenebest en de Unie van Socialistische Sovjet- Republieken. In do ,,D a i 1 y H e r a 1 d" (Labour) spreekt Percy Cudlipp do ineening uit dat het plan opnieuw wantrou wen zal wokken in Rusland. Tn de „Vereenigde Staten van Europa" ijn Rusland en zijn Slavische vrien den niet opgenomen, waardoor do vrees voor con militair bloc- in Rus land sterker zal worden. De schrij ver zegi, (lat economische en cultu- rocle samenwerking tusschen de groote mogendheden cn mot Rus land het plan ten goede zal komen. „Laten wij geen bloc bouwen, dat West eu Centraal Europa van het Oosten scheidt, waardoor b.v Tsjech0 Slowakije voor gevaarlijke besluiten zou worden gestold", al dus Cudlipp. Een voorwaarde DE liberale „News Chroni c 1 e" schrijft, dat er geen man of vrouw in Engeland zal zijn. die het ideaal van een vereenigd Euro pa niet zal ondersteunen. Een voor waarde vcor het succes van deze organisatie is echter, de overbrug ing van de ideologische tegenstel lingen tusschen West. cn Oost.. De conserv atievo ,',-D a i .1 v T e 1 e- g r a p h" vergelijkt het nieuwe plan mot de strategie van Churchill tij dens den oorlog. liet blad ziet een parallel tusschen de uitvinding van de kunsmatige haven, die do bevrij ding van Europa mogelijk maakte en het plan voor een vereenigd Europa, dat door het blad eveneens con soort „kunstmatige haven" wordt genoemd Tijdens internationale ski-wed strijden te Grindewald nam onze landgenoote Gratia van den Bergh- Schimmelpenninck van der Oye deel aan de z.g. groote slalom in de cate gorle b, welke was opengesteld voor vroegere ski-sterren. Zij werd twee de met een tijd van 4 min. 15.2 sec. NIEMAND zal kunnen of willen ontkennen, dat de strijd tusschen arbeid en kapi- taai in de Vereenigde Staten in het afgeloopen jaar en op het oogenblik, fel werd en wordt gevoerd. Doch tot voor kort ging het bijna steeds om iets, dat bij arbeidsconflicten als normaal kan worden beschouwd, n.l. eischen tot loonsverhooging of tot verbetering der arbeids voorwaarden. Niemand zal echter hebben ver- macht, behalve een kleine groep insiders, dat het verliezen van een betrekkelijk kleine staking door de C.I.O.aanleiding zou Icuriuen wor den tot een, zelfs voor Amerika, nieuwen vorm van arbeidsconflict, zooals deze zich manifesteert in de processen, die op het oogenblik door genoemde vakorganisatie gen de industrie zijn aanhangig ge maakt en waarbij dc eischen letter lijk in de milliarden loopen. Wat is geschied? Ongeveer vijf jaar geleden ging een, by de C.I.O aangesloten, vak organisatie in staking tegen de Mount Clemens Pottery Company in Michigan. Deze staking werd verlo ren, maar de C.I.O. liet het er niet bij en hegon een proces tot uitbeta ling van achterstallig loon, dat op een wel zeer bijzondere wijze was ontstaan. Op die bepaalde fabriek moesten de arbeiders nl. een ze kere tijd voor en na den eigen lijken (en betaalden) werktijd aanwezig zijn. De CIO eischte nu dat over dezen niet-werktijd loon werd uitbetaald. Zy meen de dit te kunnen doen op grond van de Loon- en Wcrktijdcnwet van 1938, die inderdaad vrij on duidelijk is en dus voor allerlei uitleg vatbaar. Deze wet bepaalt de werkweek op 40 uur, maar zegt verder, dat voor werk buiten de 40 uur verricht, overwerk-betaling verschuldigd is, zonder dat van „overwerk" eenige nadero bepaling wordt gegeven. En zie: na eenige jaren kreeg de C.I.O. vorig jaar Juni gelijk door een uitspraak van het Hooger Ge rechtshof. Nu is het zonder meer -duidelijk, dat in de geheele industrie de ar beiders een gedeelte van den dag besteden aan dit soort „overwerk". Om te beginnen wandelen zij 's morgens van den fabriekspoort naar het werk, de tijdklok hangt mis schien weer oen eind vorder, papie ren moeten worden ingevuld, ramen worden geopend en gesloten, men waacht zich na afloop van den werk dag, enz. Terugwerkende kracht POORTGELEDEN bleek nu. dat de C.I.O. dit alles niet alleen heel goed wist, maar bovendien aan het rekenen was geslagen. Daarbij was men tot de ontdekking gekomen, dat gemiddeld twintig minuten per dag aan dit soort werk werd besteed in de geheele industrie. Op grond daarvan werd een eisch ingesteld tot betaling van, wat men „portal to portalpav" of gate-pay" noemt. Dit alles echter met terugwerkende kracht tot 1938. Deze eischen leidden tot pro cessen tegen verschillende on dernemingen, welke gegeven den omvang en den tijdsduur waarover achterstallig loon Alcohol-perikelen TTOEWEL het Schiedamsch vocht al weer rijkelijk volgens velen té rijkelijk vloeit geeft de distributieregcli'ng voor sterken drank nog vele problemen, die we hier nader onder de loupe zullen nemen, onïïTat verbetering in de situatie zal kunnen leiden tot uitsluiting van zwarten handel en ongeoorloofden verkoop. HET GROOTE VLEESHUYS" aan de Voorstraat te Utrecht, waar in den gildentijd op vastenavond groote vreugdevuren brandden en de gilde-meesters zich met hun verwanten aan een vroolijk feestmaal vereenigden Foto Gemeente.archief Utrecnt door Anthony Berkely 73 ZEG hot waf duidelijker", smeek te Mouse, ..ik schijn vandaag niet zoo vlug van begrip te zijn". „Begrip je werkelijk nog niot. wat ik bedoel?" Mijnheer Chitterwick was verbaasd. „Nu, laat ik hef dan op een andere manier trachten uit te leggen. Veronderstel eens, dat het een ser veerster was, die naar juffrouw Sin- clan* toe ging. Dat zou op die plaats een zoo gewone gebeurtenis zijn, dat het niemand op zou vallen en daj me nig getuige bereid zou zijn te zweren, dat hij n i e m a n d zag lk denk. dat dit een zeer aannemelijke theorie is". „Het is inderdaad zeer schrander bedacht", zei Judith, die toch nog niet geheel overtuigd was. „Maar zoojuist beweerde je. daf het onmogelijk een serveerster geweest kan zijn", merkte Mouse op. „Ja. dat is zoo. maar nu kom ik op mijn tweede idee. Veronderstel eens, dat de moordenaar een handlangster had. vermomd als kellnerin!" Mijn heer Chitterwick keek trots rond. Ditmaal kwam Judith v/el onder den indruk. Zij ging rechtop zitten en keek mijnheer Chitterwick met groote oogen aan. ..Heeft U eenig be wijs, waarop deze veronderstelling steunt?" vroeg zij. „Alleen een negatief, vrees ik' zuchtte mijnheer Chitterwick, „maar, U zult toch moeten toegeven, dat vele dingen in het voordeel van deze theo rie spreken. Lost zij niet talrijke kleine en groote raadsels, verband houdend met den dood van juffrouw Sinclair, op? Hep serveeren van de likeur, het verwijderen van het glas. nadat het 2'Jn dienst had gedaan, het gieten van de paar druppels vergif in den leegen koffiekop, hef plaatsen van het geprepareerde buisje in de hand van de vermoorde, om nog maar te zwijgen van het feit. dat dc dood zoo lang na het vertrek van den man intrad en zijn klaarblijkelijk ver mogen om. indien dif noodig mocht blijken, zich van de misdaad vrij te pleiten. Al deze moeilijkheden ver dwijnen als sneeuw voor de zon", „Maar hoe zou zoo iets gebeurd kunnen zijn?" vroeg Judith, die vol spanning had zitten luisteren. „Ik zio natuurlijk wel in. dat het voor ons de zaken veel gemakkelijker maakt, Hoe echter kan iemand zich als kell nerin vermomd hebben zonder ont dek, te worden? Het is een schitte rend idee. maar Zij schudde spijtig het hoofd. „Werkelijk, ik geloof niet, dat dit zoo onmogelijk moet zijn geweest", argumenteerde mijnheer Chitterwick met vuur. „U zulf wel begrijpen, dat ik veel over dit punt heb nagedacht en hoe meer ik dit deed, dos te over tuigder geraakte ik. daf het plan zeer gemakkelijk uit te voeren is geweest. De handlangster toch behoefde zich in het geheel niet onder de andere meisjes, die bedienden, te mengen, Ongetwijfeld heeft zij zich ergens verborgen gehouden, totdat de man uit de lounge fe voorschijn kwam om haar te vertellen, dat alles gereed was. Daarna had zij niets anders te doen dan het gtas met likeur op een blad binnen te brengen (wie let daar op?), het aan juffrouw Sinclair te geven, te wachten tot de laatste dit had leeggedronken (dat zou dc eenige gevaarlijke periode zijn geweest), het weer weg te nemen en tegelijkertijd het buisje in de hand van juffrouw Sinclair te drukken. Wat eenvoudi ger? Ik geef toe. dat het gevaarlijk geweest zou zi.in in een klein café. In het enorme Piccadilly Hotel. waar. naar lk vernomen heb. biina lederen dag nieuw personeel verschijnt, is di beslist niet het geval. Zij moest al leen het oogenblik afwachten dat het meisje, dat in do wijk van juffrouw Sinclair Ihui? hoorde, naar het buffet was om daar haar bestellingen op ;o geven. Hei, Uikt mij een plan. dat schitterend is door zijn eenvoud. Ik neem natuurlijk bepaalde dingen als vaststaand aan, bijvoorbeeld, dat de man juffrouw Sinclair moet hebben voorbereid op het brengen van een glas likeur en dat de hoeveelheid ver gif. die dit glas bevatte, groot genoeg is geweest om den dood bijna onmid del ijk te doen jntreden. Andere moei. lijkheden kan Ik niet ontdekken. Het buisje heeft zij natuurlijk bij den kurk vastgehouden om vingerafdruk ken te voorkomen. Ik voor mij ben er van overtuigd, dat dit de wijze is, waarop de moord geschiedde". Mijn heer Chitterwick was rood geworden van opwinding, .(Wordt vervolgd). werd verlangd, werkelijk fan tastische vormen aannemen. Op het oogenblik zijn geschillen gaande tot betaling van liefst drie cn half milliard dollar loon, maar de C.I.O. schat, dat het totaal wel boven de zes milliard zal komen te liggen. Eenigen tijd geleden werd op één dag een eisch ingesteld tot be taling van 181 millioen, waarvan al leen twee filialen van de United Steel 120 millioen zouden dienen te vergoeden. Nieuwe loonwetten DAT de industrie niet. zal toela ten. dat zij op deze waarlijk enorme schaal een aderlating zal on dergaan. is te verwachten. Van in- dustrieele zijde heeft men er dan ook reeds op aan gedrongen, -dat er öf nieuwe loonwetten komen, öf dat de oude worden aangevuld. Boven dien wordt gesuggereerd, dat het heel nuttig zou zijn, indien van hoo gerhand de uitspraak van het Hoo ger Gerechtshof zou worden herzien. Overigens kan men nauwelyks aannemen, dat de CIO zelf veel verwachtingen heeft, dat de in dustrie zal betalen, maar het is vrij duidelijk, dat zij deze eischen zal benutten als wapen in den strijd om loonsverhogin gen. Indien het echter toch tot beta ling zou komen, bestaat nog altijd de mogelijkheid, dat het achterstal lige loon daarna wordt wegbelast. Een dergelijke maatregel heeft men in de V.S. reeds eerder genomen, toen een bepaalde landbouw-onder- steuning ongrondwettig bleek te zijn. Daarenboven behoudt de indus trie haar recht restitutie van reeds betaalde oorlogsbelasting te eischen. Hoe dan ook, het probleem is al- lei minst opgelost. Maar met dat al is dit begin van 1947 als uiting van de slechte stemming op sociaal ge bied in de V.S. weinig belovend voor de arbeidsrust in de komende maan den. Wat heeft de regelingen in de toewijzing van sterken drank on. gunstig beïnvloed? Het grootste probleem is dat het Rijksbureau voor gedistilleerd is uitegaan van den omzet in het basisjaar 1939, doch er geen rekening mee gehouden heeft, dat luist in dat jaar het drankverbruik een ver wrongen beeld gaf- In de eerste plaats staat 1939 ge boekstaafd als een slecht caféjaar, waaronder vooral dc groote res taurants zeer te lijden hadden. Aan den anderen kant waren voor al in de buitenwijken van groote steden vele „kroegjes" die den borrelprijs „dumpten" en voor tien a elf cent. practisch zonder eenige Verdienste, den drank sleten aan de massa en slechts door hun grootcn omzet do kosten on le vensonderhoud konden dekken. Mobilisatie Bovendien werd de omzet he in vloed door de mobilisatie waar door men in garnizoensplaatsen als Mill, Amersfoort, Ede, enz. veel 'meer drank omzette dan in normale tijden, een omzet die in feite door andere café's moest worden gemist. Uitgaande van dit verwron gen omzetjaar 1939 is het nu VRIJDAG 24 JANUARI HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.15 ..PJuk den dag". 10.00 „Uit bet boek der boeken", 11.00 „De Zonnebloem". 11.45 Berichten uit Indonesië. 12.03 Een selectie uit de opera Martha. 12.15 „Een kwartier met Cupido". 13.50 „Van man tof man", 14,00 So nate voor alt-viool en piano. (1939) Hindemilh. 14.30 Het eeuwig masker. VI. 17.15 ..Drie eeuwen Fransche balletmuziek". 17.45 „Wat het buiten land leest". 18.00 Solisten-ensemble. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Neêrland's Katnolieke Jeugd en Jongeren. 19.30 Cembalo Gezelschap. 19.50 Neder» landsche Katholieke Arbeidersbewe ging. 20.15 „Het poppenspel van meester Pedro". Muziekspel. 21.00 Balans-Programma. 21.35 „Het Orkest Zonder Naam". 22.35 Robert van Haage, Tarégóto-Virtuoos. HILVERSUM II 415.5 M. 7.00 Nieuws. 8.18 Opera programma. 9.50 Adolf Busch, viool; Rudolf Serkin, piano. Sonate In G gr. t„ Bach, 10.00 Morgenwijding. 10.20 De regenboog. 11.30 Philharmonisch Orkest van Lon den. 12.00 Riek van Veen, alt. Albert de Klerk, cembalo; Jan Sevenstern. fluit; Gerard Meyer, viool. 12.30 Sportagenda. 12.35 Pierre Palla, orgel. 15.20 „Paul Vlaanderen grijpt in". 16.00 Operette-programma. 16.30 Tus schen twaalf en zestien. 17.00 Accor deon-orkest. 17.30 Muzikaal babbeltje. 18.20 Melodie der Verte. 19.00 Denk om de Bocht. 19.15 Eenige aspecten van het Amsterdamschc Havenbedrijf 19.30 „Ons Vrijzinnig Protestantsch Geloof" 22.05 Chanson grises. 20 30 „Protestantsch Kerkelijk werk in Su riname". 21.30 Buitenlandsch Week overzicht. 21 45 Dick do Reus, viool; Herman Kruyt, piano. 22.15 Jazz-uit- zending. 23.15 Werken van Prokofieff, TUINKALENDER 23 JANUARI. Zoowel Anemonen als Ranonkels kenmerken zich als tunibloemen door hun vele prachtige kleuren. Op een border geven ze in den zomer een zeer mooi effect. Bo vendien leveren ze ook uitstekende snijbloemen. Men onderscheidt enkel- bloemigc en dubbelbloemige soor/en In 'n goeden, lossen, voch/houdendeii grond gevoelen ze zich het beste thuis De knolletjes, die alom in den tulnbouwhandcl verkrijgbaar zijn, kunnen in het laatst van den winter of in het vroege voorjaar nog wel worden geplantMen geve ze een plek in de zon. SL. mogelijk dat groote res^ur rants in centra van steden practisch geen toewijzing krij gen, terwijl vele kleine café's letterlijk volgestopt zijn met het „eestrijke" vocht. Hier ligt nu een kanaal van zwarten handel, omdat deze kleine be drijfjes hun overvloed tegen hooge prijzen aan "de groote zaken overhevelen, zoodat het publiek genoodzaakt wordt een zwarten prijs te betalen. Dit zijn in het kort de perikelen in de cafébranche, perikelen waar van men hoopte spoedig verlost te zijn. Doch daar ziet het nog niet naar uit. Zeker, men kan verwachten dat allengs meer gedistilleerd voor distributie vrij komt, al zal het nog wel even (luren voordat de toestand weer normaal is. Al leen al, omdat een aanzienlijk deel voor den export wordt be stemd, het militaire apparaat een kleine hoeveelheid opeischt, doch ook het binnenlandsch verbruik gestegen is. Aan den anderen kant ver wachten ambtenaren van de prijsbeheersching dat. indien wat meer drank vrij komt. de voorgeschreven prijsvaststel ling min of meer overbodig wordt, omdat de vrije concur rentie het prijsniveau zal doeji dalen- Men hoopt medio 1917 een nor male voorziening te hebben be reikt. Binnenkort zal in het Bredius- boscb (Bussum) het eersto amateur- theater in ons land geopend wor den. Het gezelschap „De Plankeniers" daf dit theater zal bespelen, zal in' Mei ook in Engeland opvoeringen geven, terwijl een Engelsch gezel, schap van amateurs naar Holland komt. Deze uitwisseling van tooneel is een eerste proef. De PlaDkenier3 spelen „Rembrandt", een nieuw stuk aan mr. Planten. Direct na de ontploffingsramp le Mui- den heeft het Zuiden van Nederland medeleven getoond met het zoo zwaar getroffen stadje, en een groote hoe veelheid glas beschikbaar gesteld. De auto's uit Bergen op Zoom bij hun aankomst te Muiden. De burgemeester van Muiden. de heer Th C. D. Coops rechtsneemt de zending van den heer A. de Waal van Vliet, directeur der Zuiderglasfabriek te Bergen op Zoom, in ontvangst. P

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2