Een studie in woes tij noorlo, Monty in Egypte Woord-puzzle Horthy leeft als kluizenaar in een Duitsch dorp vertelt van haar plannen Radio-programma Telefoontje Een les Middelmatigheden De onmacht Gods Geen kaarten „Tasman" vertrokken De woestijn in 100 jaar geleden: Telefoongesprekken op de Jaarbeurs Italiaansche regeeringscrisis CHAJA GOLDSTEIN WjooJtd onder getuige Het bewaren van levensmiddelen 2 Zaterdag 25 Januari 1947 T N 1031 werden Montgomery zijn bataljon naar Egypte gede tacheerd. Hij kwam daar te dienen onder twee mannen van bijzonder formaat: de opperbevelhebber was er Sir John Burnett-Stuart en zijn onmiddelijke chef was generaal Pile, Laatstgenoemde had zijn hoofdkwar tier in Ismailia, een oase bij het Zoutmeer halverwegen het Suezka- naal. Beiden hielden veel van hun vak, hadden zeer bepaalde opvattin gen en waren er tegen, om hun on dergeschikten, vooral wanneer zij nog betrekkelijk jong waren, te veel bun eigen gang te laten gaan. Montgomery's reputatie was hem vooruitgegaan en van het begin af werd er scherp op hem gelet. Onaan genaamheden bleven dan ook niet lang uit. Zijn werk op zichzelf was niet bijster moeilijk of zwaar; het leger in Egypte had nu eenmaal zijn bepaalde, gevestigde tradities en AlexanJrië was een prettige garni zoensstad. Het eenige wat hij te doen had was toe te zien op het ge drag en de discipline van de troepen in de stad en nu en dan eens met ze de woestijn in te trekken voor het houden van oefeningen. Als heel gauw na de aankomst van het bataljon begonnen er allerlei onpleizierige geruchten te loopen in Alexandrie en weldra regende het rapporten in het hoofdkwartier. Hoofdofficieren werden uit Caïro ge stuurd om de zaak te onderzoeken en hun bevindingen waren niet gun stig. Luitenant-kolonel Montgomery zoo vernamen zij was niet ge zien bij zijn bataljon, verschillende van zijn officieren hadden bepaald een hekel aan hem en zaten vol klachten over hem. Zij noemden hem eigenmachtig, pietluttig tot in het belachelijke toe en een auto craat. De manschappen deden niets dan kankeren, hun houding liet vaak alles te wenschen over en de discipline had geleden door hun aanraking met de heterogene bevol king van AlexanJrië. Er zaten er veel te veel in de petoet en om en tusschen de barakken was het een slordige boel. Het moreel van den troep was bepaald slecht. ZOO nu en dan belde Montgomery zijn chef in Ismailia op: ,.Kunt U hier komen? Ik zit met moeilijkheden". De gene raal was begrijpelijkerwijze niet erg gesteld op dergelijke telefonische op roepen, maar in den regel gaf hij er toch wel gevolg aan. Meestal ging het om een of andere ingewikkelde historie of om de zooveelste nieuwe order van Montgomery, dat in de reeks der bestaande voorschriften een heillooze verwarring had aange richt. Want Monty leidde zijn batal jon oet alsof hij nog altijd in Bishops Court was. Jonge officieren b.v., die het er in hun vrijen tijd in Alexan- drië goed van namen, zagen zich plotseling bij hun overste geroepen, die hun bepaalde feiten uit hun pri- vé-leven onder den neus wreef en hun eventueel ook heel onverwacht hiervoor straf oplegde. Dit vonden de heeren een machtsmisbruik, dat niet getolereerd kon worden, zij wa ren van meening, -dat het privé-leven van een soldaat alleen hemzelf en niemand anders aangaat. Maar Montgomery was juist een precies tegenovergestelde opvatting toege daan. „Een militair is altijd een mi litair", zoo redeneerde hij, „en als zijn particuliere leven hem onge schikt maakt om zijn plichten als militair na te komen, welnu dan ver dient hy en dan krijgt hij straf. Punt, basta!" Op een keer rinkelde weer eens 'de telefoon in het hoofdkwartier: „kunt U hier komen, ik heb moeilijkheden". Ditmaal ging het over de soldaten krant, die Montgomery had opgezet om het moreel van zijn mannen te verbeteren en om meer corpsgeest ia den troep te brengen. En hij had nu bevel gegeven, dat iedereen het blad moest koopen. Het kon haast niet anders, of er kwam verzet tegen de ze order, dat uitging van en" geleid werd door een onderofficier en een paar gewone soldaten. Zij waren best bereid zoo zeiden zij om die krant te lezen, maar vertikten het om zich dit te laten comraan- deeren. Het leek niet eenvoudig om dit zaakje op te lossen. Iedereen was het er over eens, dat de mannen ge lijk hadden, dat zij ten onrechte in het cachot zaten, maar als men ze losliet, dan was tegelijk Montgome ry's gezag ondermijnd en dat moest vermeden worden. Tenslotte werd de oplossing gevonden in een rustig en redelijk gesprek: de raddraaiers wer den op vrije voeten gesteld, de order in kwestie werd niet nageleefd en de mannen kochten -de krant. VOOR het regiment was deze afloop een triomf van de democratie, voor Montgomery was het gebeurde een ervaring, die beslissend was voor zijn heele verdere carrière. Zelf rookte hij niet, maar hij deed geen poging andere menschen te dwingen om zijn voorbeeld te volgen. Zij mochten voor zijn part zoo laat naar bed gaan als zij wilden, zich bedrin ken. kortom alles doen wat zij wil den, mits de dienst er niet onder leed. Zoodra 't om Jen dienst ging, was hij onverbiddellijk. Hij duld de niet de minste onordelijkheid, hij weigerde het axioma, dat „men niet harder kon opschieten dan de lang zaamste" te aanvaarden. Van de mocratie in het leger, van nivellee ring van de dingen van onderen op, moest hij niets hebben. Er waren in zijn oogen maar twee manieren van handelen: de goede en de slechte en alleen de goede liet hij toe. Van amateurs, van beunhazen moest hij in hot leger niets hebben. Omdat het nu eenmaal een feit is, dat de werkelijk kundige menschen maar dun gezaaid zijn dit geldt voor het leger nog wel in het bijzon der had Montgomery gelegenheid genoeg, om zich op te winden. Men was in dien tijd nu eenmaal niet ge neigd om te erkennen, dat hij altijd gelijk had. Zelf vond hij -Jat natuur lijk wel, maar anderen noemden dit arrogantie en opschepperij en zagen weinig aanleiding om zijn beschei denheid te prijzen. Het ging hem nu eenmaal slecht af om ongelijk te er kennen en toch had hij liet soms heUseh mis, uct als zijn moeder vroe ger. wanneer zij met hem in botsing kwam EEN ding is er, dat bij •dit alles ten gunste van Montgomery pleit: hij had voortdurend te doen met onbekwa- Voor den Zondag In Marcus zes wordf ons verteld van het bezoek van Jezus aan zijn oude woonplaats Nazareth. Hij pre dikte er in de synagoge. De stemming van de menschen daar wankelt tus schen klein-steedsche trots: één der onzen, waar haalt Hij het vandaan? en ergenis: we hebben Hem goed gekend, wat verheelt Hij zich wel? Opmerkelijk is, dat Jezus dan niet bij machte is, eenige machtsdaad te doen, dan alleen dat Hij enkele zie ken de handen oplegde en hen genas. Trots en ergenis. De menschen „uit Nazareth", die e'r om zoo te zeg gen mee opgegroeid zijn, zijn wellicht het moeilijkst te bereiken. Omdat men tegenover God, den Almachtige, en dus ook tegenover den Christus, eigen trots en standpunt moet prijs geven. Alleen een paar zwakke stum pers kan Hij helpen. Wat doet Christus nu? Als er in de Kerken zoo weinig van Zijn kracht wordt gespeurd, zoo weinig van Zijn triomfale heerlijkheid wordt gezien, is dat dan geen heenwijzine naar deze wonderlijke onmacht Gods? En als er in de ellende en wereldnood. zoo weinig van Hem te bemerken is, is het dan omdat Hij onmachtig is? Hij kon toen met anders, dan en kele ellendige stumperds helpen. De onmacht Gods. zegt die eigenlijk iets van God? Of gaat het. over ons? V. D. M. TUINKALENDER 25 JANUARI. Knolbegonia's zijn niet alleen voortreffelijke bloemen voor de perken en borders van Uiu tuindoch kannen ook zeer goed als potplant op de vensterbank worden gehouden Daar de knollen van deze bloemplant slechts zeer langzaam gaan kiemen, is het raadzaam om ze reeds vroeg in het voorjaar in een kistje met zwarte aarde of vochtige turfmolm onder een glasrurtje te leg- gen Als bewortelde plantjes kunnen ze dan naderhand worden uitgeplant of opgepot. Thans is het de tijd om de begoniaknollen te bestellen L, me en luie lieden, wier toewijding aan hun werk niet kon halen bij de zijne, want na den oorlog was het leger de groote trekpleister voor de „middelmatigheden" gebleven en de zoo noodigo groote schoonmaak had niet plaats gehad. Hij ging inzien, dat iemand als BurnettStuart een uitzondering was en begrijpen, dat hij soepeler moest worden, meer tact moest toonen, wanneer hij vooruit wilde komen en slagen. En het viel hem niet gemakkelijk om tot dit inzicht te komen. Hij leerde nog iets anders ook en wel. dat men om zich te doen ge hoorzamen, zich eerst bemiod moet weten te maken. En hij ging er zich op toeleggen, om zijn ondergeschik ten te leeren kennen. Hij kwam tot de ontdekking, dat er een grooten invloed uitgaat, wanneer een com mandant nu en dan voor den troep verschijnt en zijn menschen persoon lijk toespreekt. Ilij besloot dit vaker te gaan doen. Een snob was Mont gomery niet, hij speelde niet de mooie rol; neen, hij was echt op zijn mannen gesteld. En langzamerhand raakte hij er van overtuigd, dat hij er in kon slagen om zich bij hen be mind te maken. Had hij eenmaal hun vertrouwen gewonnen, dan, ja dan zou hij hen ook wel zoover kunnen krijgen, dat zij zijn inzichten gingen deelen. Hij noch zij hielden van dat gcestdoodende, nuttelooze, armetie rige garnizoensleven iu Alexandrië. O als hij zijn mannen maar eens mee kon nemen naar de woestijn en zijn geestdrift voor echte manoeuvres op ze kon overbrengen T_T ET legercorps was nog A A nooit de woestijn in geweest; zijn voornaamste taak be stond in het bewaken van de toe gangswegen naar het Suèzkanaal. Binnen tien jaar zou op geen 100 km afstand van deze plaats een van de grootste veldslagen der his- torie, waarin een mitlioen mannen vochten, onder bij- i na gelijke omstandig/ie- den worden geleverd. Admiraal nicolaas horthy, die 24 jaar lang de regent van Hon garije was, leeft thans, zooals hij het zelf tegenover een journalist noemde, als een politiek kluizenaar en een maatschappelijke V* pauper in Duitschland. De ex-regent, gezeten op een tot op de draad versleten sofa in een salon van een dorpshuisje glimlachte sarcastisch over de geruchten, «lat hij in luxe zou leven op een kasteel in Beieren, dat hem door Hitier geschonken zou zijn. „Dit, bescheiden huis in Weilheim, waarvoor ik nog huur schuldig ben. behoort aan den bakker" zei hij. „Mijn gehccle bezit in Honga rije en dat was geen fortuin is weg." De 79.jarige oude heer heeft eigenlijk „dorps- arrest" en moet zich twee maal per maand melden bij den ambtenaar van het Amerikaan- sche Militaire gezag ter plaatse. Hij luistert veel naar de radio, die zijn schoondochter in een koffer verborgen had. toen zij in 1944 naar een Duitsch concentratie-kamp werd gebracht. Het voormalige staatshoofd bestempelde de beweringen der Hongaarsche communisten, dat er samenzweringen zouden bestaan om hem weer aan de macht te brengen als „een stom miteit". Geen contact „Ik heb" geen enkel contact meer gehad met mijn vaderland sinds Hitier mij in October 1944 liet arresteeren, toen ik trachtte vrede to stich ten'" zei hij, „ik heb geschreven, mijn heele familie heeft geschreven, maar wii krijgen zelfs geen briefkaart ten antwoord, hoewel het dat Hon Admiraal Horthy ii zijn glorietijd reeds maanden geleden garije door het Roode Leger werd bezet." Het keurige doch betrekkelijk kleine huisje aan den rand van een slaperig dorp herbergt zeven Hon gaarsche verplaatste personen, de admiraal, zijn vrouw, zijn broer, zijr: schoondochter en de rentmees ter van zijn broers in beslag geno. men paardenfokkerij in Hongarije, een zesjarige kleinzoon en diens kindermeisje. In 1945 werd Horthy eenige maan den in Neurenberg gevangen gehou den als eventueele getuige tegen de Duitsche oorlogsmisdadigers, doch Robert Jackson, de Amerikaansche aanklager, liet Horthy vrij zonder hem als getuige op te roepen. Van Amerikaansche zijde werd onlangs verklaard dat de familie Horthy waarschijnlijk toestemming zal krij gen in een ander land onderdak te zoeken. Naar Amerika? IK wil ergens een baan zoeken, maar niet in Duitschland. bet liefst in Amerika" zei de slanke blonde Ilona Horthv. de voormalige gravin Edelsheim, die weduwe werd toen de zoon van den admiraal als \lieger aan het Oostfront het leven liet. „Ik ken verschillende talen misschien kan ik onderwijzeres wor. den of tolk, dan zou ik een goede opvoeding voor mijn zoon kunnen betalen. Op het oogenblik spreek ik uitsluitend Engelsch met hem zoo dat hij die taal naast Duitsch en Hongaarsch ook leert. net Nederlandsche ss „Tasman" is op eigen kracht uit Melbourne naar Batavia vertrokken. Twee uur, nadat de duikers van de Australi sche marine ie schroef hadden viij- gemankt, hebben de vakverenigin gen bij den minister van marine Riordan geprotesteerd tegen het ge bruik van deze duikers. Mussolini's fascisten begonnen een beetje in actie te komen in Tripota- nië, zij hadden een belachelijke prik keldraadversperring langs de heele Egyptische grens aangelegd. Maar dit gebeurde honderden kilometers naar het Westen. Het werd zeer on waarschijnlijk geacht, dat een leger de Nijldelta zou kunnen naderen door de woestijn. Er bestonden kaarten van de streek tot Solloem, maardie dateerden uit den strjjd tegen de Turken en de stammen uit de omgeving van Mersa-Matoe ge durende den wereldoorlog. Toen de manoeuvres eindelijk dan toch gehouden werden, gebeurde -dit veel dichter bij huis, nl in de omge ving van dc groote pvramides en van Mena House. Voor de schoonhe den van de natuur had Montgomery alleen oog voor zoover die iets met zijn beroep te maken hadden: hem interesseerden ze alleen als moge lijkheden voor den aanval of de ver dediging. Zoo vond hij de woestijn bepaald hèt terrein voor manoeuvres: je had er geen burgers, die je in den weg liepen, geen politici, 'die je hin derden in je plannon, de oorlog was er zoo technisch en zoo totaal als een mensch zich maar kon wenschen ZOODRA ze eenmaal in do woestijn waren, werd de discipline in Montgomery's bataijon veel strakker. Burnett-Stu art cn Pile kregen in de gaten, dat zij in Monty een aanvoerder hadden van zeer bijzondere gaven, iemand, die de kunst verstond zijn mannen enthousiast te maken voor hun taak en zoodoende zeer opmerkelijke re sultaten met ze wist te bereiken. Op een gegeven moment organiseerde hij een aanval op een vijand, die naar verondersteld werd de py- ramiden verdedigde. Het was een nachtelijke manoeuvre, iets wadr Montgomery tot dusver niets voor had gevoeld, omdat hij zijn mannen no<r niet genoeg in dc hand had, maar dezen keer kon hij niet anders, omdat hij alleen van een verrassing Ingezonden mededeeling) 00 jaar geleden zag de we reld er anders ui/ dan nu. Er waren geen auto's, geen fiel-i sen, geen radio en geen foon. Maar kranten waren er reeds lang; kranten, die ver-1 haalden van gebeurtenissen dichtbij en veraf, die schreven over nieuwe ^uitvindingen en vooruitgang. Toen reeds greep de heer P. de- Gruyter actief in in den opbloei van een nieuwe welvaart door zijn mededcelingen in de cou-j ranten, die de aandacht trokken van gemeenteraden en sladsbe-j sturen. Hij werd uitgenoodigd zijn zienswijze in lezingen ui/-| een te zetten en verwierf oen! bestuurszetel in de Noord-Bra-l bantsche Mij. tot bevordering der Nijverheid. i Zooals vroeger kent De Gruyter] slechts één doel, steeds weer het artikel verbeteren, terwijl de groote omzet en eigen fabricatie een besparing oplevert, die als ■10% korting aan de klanten ten goede komt. Speciaal ook voor koffie en thee naar De Gruyter, de koffie- en theezaak.j Zooals vroeger!r Naast een aantal feiten vormt ook de toeneming van het telefonisch verkeer mefc de Jaarbeurs een dui delijke aanwijzing voor de aanzien, lijk toegenomen beteekenis van het Jaarbeursintermediair. Bedroeg volgens de thans be schikbare cijfers het aantal uitgaan de gesprekken tijdens de Najaars. beurs 1941 nog rond 55.000, op de Voorjaarsbeurs van 1946 was dit aantal reeds toegenomen tot .rond 183.000. Een nog verdere stijging had plaats gedurende de Jaarbeurs in September 1946; het aantal uit gaande gesprekken beliep toen ruim 227.000. van den .vijand' resultaat verwachtte. Hij had De Guingand, ,zijn oud-leer ling uit York bij zich en zij met z'n tweeën stelden hun eerste plan voor een aanval in de woestijn op. Eerst stuurden zij verkenningsvliegtuigen uit om het hoofdkwartier van den vijand te gaan opsporen, maar zij konden liet niet vinden. Er gingen uren voorbij er was oen tijdlimiet gesteld voor de oefening! daar om besloten zij het nog eens te pro- beeren. En ja hoor, -ditmaal kwamen de vliegers terug met het bericht, dat zij den vijand ontdekt hadden. Onmiddellijk gaf Montgomery het hevel om op te rukken, zijn mannen wierpen zich op het kamp van don vijand bij het schijnsel van dc fak kels, -die door de vliegtuigen werden uitgeworpen en maakten zich van de stelling meester. Monty en De Guingand konden niet in de toekomst zien. Maar bin nen de tien jaar zou op geen 100 km afstand van deze plaats een van de grootste veldslagen der historie, waarin een millioen mannen vocht, onder bijna gelijke omstandigheden worden geleverd. Allan Moorhead, Montgomery. (Nadruk verboden). Tragische figuur heengegaan Madame Falconnetti, die duizen den omstreeks 1928 hebben gezien in de Fransche film der close-ups „Het lijden van Jeanne D'Arc", gemaakt door den Deen Carl Dreyer. blijkt aan het et»d van het vorig jaar in Buenos Aires overleden te zijn. Velen zullen zich haar uitnemende mimiek uit deze film herinneren Ook op het tooneel heeft Mme Falconetti lau weren geoogst. Zij was en bleef echter een zeer bijzondere figuur, die door niemand ooit geheel werd begrepen. Zij werd als het ware bezield door het leed. Zij trok de smart tof zich en wanneer zij aan het eind van iooneelvoorstellingen door hef publiek luide werd toege juicht. gebeurde hef dikwijls dat zij de handen voor de oogen sloeg en in tranen uitbarstte, omdat zij meende zich niet voldoende gege. ven te hebbenHaar laatste levens jaren in 1943 verliet zij Fran- krijk en ging zij naar Argentinië schijnen haar zeer zwaar geval len te zijn. In brieven sprak zij herhaaldelijk over het uitzicht, looze van hef zinlooze leven Op een prachtigen, zonnigen morgen is zij in Buenos Aires begraven, De mooiste bloemen lagen op den kist GROOTE VIER: Wilt u nu tcekenen, heeren? Nieuwe reizen en uitbeeldingen in het vooruitzicht T K wacht nog op mijn visa en jf' en dan ga ik". Chaja Goldstein haalt uit een map eenige paperassen, overeenkom sten, waarin haar toekomstige plannen voor een optreden in hot buitenland nauwkeurig zijn vastge steld en beschreven. Tusschen haar verbintenissen in eigen land heeft zij het laatste jaar al herhaaldelijk een uitstapje over de grenzen ge. maakt. Het dikke hoek met knipsels geeft een uitvoerig overzicht van haar avonden, die zij in Antwerpen, Brussel cn Parijs gaf. Nu zal haar tournÓG zich over uitgestrekter ge bied in Europa cn zelfs daarbuiten uitstrekken. Italië staat voor Janu- CHAJA GOLDSTEIN Feuilleton door Anthony Berkely 75 AH", knikte Mouse. „Ik begin het te begrijpen. En daarom denkt U, dat 2Ü eer* 'handlangster was". ..Maar ik begrijp het nog niet hee- lemaal", zei Judith. „Het is misschien erg dom van me, maar waarom zou deze vrouw U aan de telefoon geroe pen hebben, als er niemand voor U aan het toeslel was? En daf schijnt U toch te willen aanduiden, mijnheer Chitterwick?" „Wat, begrijpt U het niet?" vroeg mijnheer Chitterwick wat verbaasd. „Ik dacht toch. dat het eenvoudig ge noeg was. Ik had immers gezien, wat men mij als getuige wilde laten zien. Toen moest ik verdwijnen om geen getuige te zijn van hetgeen daarna gebeurde, namelijk het werkelijke toedienen van het vergif Vervolgens moest ik terugkomen om den dood van juffrouw Sinclair te kunnen gadeslaan. Dat zou mü dan het voor val met. het koffiekopje weer te bin. nen moeten brengen en dit alles maakte mij tot den voornaamsten ge. tuige tegen Uw echtgenoot, wat na- uurlijk ook de bedoeling was". „Het is heel erg ingewikkeld", merkte Judith twijfelend op. „Ik denk. dat het zeer eenvoudig v/as", verdedigde mijnheer Chitter wick zich. „Maar 'ongelukkig genoeg kunt U de vrouw niet beschrijven", zei Ju dith. „Ik vrees, dat dit zoo is", antwoord, de mijnheer Chitterwick nederig. „Werkelijk, ik herinner mij zoo goed als niets van haar". „Wat herinner je je dan wel?" vroeg Mouse. Mijnheer Chitterwick dacht een oogenblik na. ..Wel. ik heb den in druk. dat zij vrij lang en misschien donker van haar was. Ik geloof niet. dat zij leelijk was, want daarop zou ik waarschijnlijk wel gelet, hebben. Ik herinner me echter niets van haar gezicht". „Dat is jammer", zei Mouse spij tig, ..een vrouw kan haar gezicht moeilijk veranderen Zij kan natuur lijk andere kleeren aantrekken. m3ar zij kan geen valsche baard dragen". „Maar zij kan bijvoorbeeld een bril met een hoornen montuur dragen", merkte mijnheer Chitterwick zonder veel overtuigingskracht op. Mouse ging rechtop in zijn stoel zitten: „Chitterwick. je wilt toch niet zeggen ,,Oh. neen. neen", protesteerde mijnheer Chitterwick. „Ik verzeker je. daf ik daaraan nog in het geheel niet gedacht heb. Het was zoo maar een opmerking van me". Nog voordat iemand tijd had om dieper op dit interessante fhema in te gaan, werd er op de deur geklopt: „Telefoon, mijnheer", zei het kamer meisje. Mijnheer Chitterwick maakte zijn verontschuldiging en verdween. In dien er nog een verder bewijs voor mijnheer Chitterwick's herwonnen onafhankelijkheid noodig zou zijn, was het wel de aanleg van de tele foon. Hij had de talrijke bezwaren van zijn tante eenvoudig terzijde ge- schoven. Voor iemand, die in dage- lijksche verbinding met Scotland Yard stond, aldus had mijnheer Chit terwick verklaard, was een telefoon een onmisbaar iets En inderdaad was het Moresby, die hem wenschfe te spreken Moresby's stem klonk aan het andere einde van de lijn: „Bent U het. mijnheer Chit terwick?" Mijnheer Chitterwick bevestigde, dat dit het geval was. „U zond ons toch eenigen tijd ge- leden eenige vingerafdrukken, niet"*" Mijnheer Chitterwick's hart begon sneller te kloppen. ,.Ja. hoofdinspec teur, dat ïs zoo". (Wordt vervolgd). ari het eerst op het programma. Een toer van veertien dagen, vaar. op zij in Rome, Florence, Turijn en Milaan haar Jiddische liederen en dansen nader tot het Italiaansche volk zal brengen. Den zomer, zy beschouwt dat tevens als haar va. cantie, hoopt ze in Zuid-Ainerika te kunnen doorbrengen. Het con tract voor een optreden in Buenos Aires pn andere plaatsen in Argen tinië. Brazilië, Chili en Uruguay is in orde. Voor Palestina worden bo. vendien voorbereidingen getroffen. Bij deze mededcelingen over de zakelijke beslommeringen schenkt Chaja Goldstein natuurlijk ook haar volle aandacht aan haar repertoire. „Ik waardeer het vooral", zegt zij, „dat voor deze Jiddische kunst zoo- voel belangstelling bestaat en dat. zij ook begrepen en gewaardeerd wordt. Ik wil geen zangeres en dan seres zijn. Zang cn dans zijn voor mij middelen om tot uitdrukking te brengen, wat ik wil zeggen. In de naaste toekomst zal ik ook het ge sproken woord hierin willen be trekken. Misschien dat reeds binnenkort op de avonden, die ik hier zal ge ven, daar wat van te bespeuren zal zijn. Trouwens de functie van het decor zal evenmin verwaarloosd worden. Wat Chaja Goldstein tot uitbeelding zal brengen, zooals zij het zelf noemt, zal ons te gelegener tijd worden geopenbaard. Den vorigen zomer heeft zij haar familie in New York bezocht. Zij heeft daar vroegere relaties met bekende kunstenaars hernieuwd cn zij heeft van verschillende auteurs en musici materiaal, dat zeer bruik baar is meegekregen voor het sa menstellen van haar nieuw pro gramma. Tusschen haar papieren over ver leden cn toekomst ligt ook 'n foto uit de film Partisanenlied. die zij in samenwerking met Haul Schuitema en Koos van der Griend in Parijs maakte. Dc film is gereed. Deskun. digen houden zich nog met hot probleem van den klank bezig. „Ik wil de film pas zien, als ze geheel voltooid is", zegt zij. „Ik kan me er, vooral ook wat de kleur betreft, geen voorstelling van ma ken." Chaja Goldstein in verschillende nieuwe gedaanten zal binnen eenige maanden voor ons verschijnen. Voortbrengselen der letterkunde Oplettend Stekelig onkruid Postformulier Plaats op de grens van Utrecht en Gelderland Bijeenkomen Plaats van lloogcschool Openbaarmaking lloe\eelheid sleutels Zonder behoorlijken grond Twee feestdagen In rang verhoogeu Gebied eens burgemeesters Bovenstaande woorden zijn opge bouwd uit stippen en kruisjes De stippen moeten vervangen worden door lettergroepen, gekozen uit de onderstaande: Aal, aam, bev, bos, bra, gen, gir, jet, kla, lit, oos. opm, pin, pub, ren, ren, ren, sle, tel, tie, uur, vee, ver, wag. Ad, bi, dn, ee, en, ge, ic, kc, nij ra, ld, rk, st, te, te. Op de kruisjesryen vormt zich verticaal gelezen een spreekwoord, waarvan de letters dus niet gegeven zijn. OPLOSSING VORIGE PUZZLE OPLOSSING: In het gezin waarvan Marijke en Lex deel uitmaakten wa ren in totaal drie jongens en vier meisjes. Marijke had drie broertjes en drie zusjes, Lex had twee broer tjes cn yier zusjes. Het verzoek om iets mee te dee len over het bewaren van levens middelen its een bewijs, dat de provisiekasten weer gevuld kun nen worden cn de huisvrouw een voudige voorraadjes maken kan. Suiker, thee. koffie, blikken groenten, blikken gecondenseerde melk, blikken vleesch waren, stroop, jam. honinj* enz. moeten alle goed afgesloten van de lucht droog en koel bewaard blijven. Bloem, rijst, havermout, maizena, macaronie e.d. kunt U beter niet geheel afsluiten van de lucht, want dan worden ze muf. Ook ge droogde vruchten moeten wel droog en koel staan, maar niet afgesloten van de lucht. ZONDAG 26 JANUARI HILVERSUM I 301,5 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Van man to{ man. 8.30 Morgenwijding. 9.45 Hoogmis. 11,30 Felix de Nobel, piano. Dick de Reus, viool en Jos Schaepman, cello. 12.03 Uif onzen muziekkalender. 12.i5 „In 't Boeckhuys". 12.30 Lunchconcert.. 13.45 Cor de Groot speelt. 14.00 „Li tanie", 'Mozart. 14.40 „Het kleine we- reldtooneel". 14.50 Stichtsch Strijk kwartet. 15.30 Amusementsorkest. 16.00 „In 't lapd der Nijlbronnen". 17.00 Kerkdienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.48 Sportreportage.20.08 De gewone man zegt er 't zijn van. 20.15 Metro- pole-orkest, 21.15 Een brief van Jack. Luisterspel. 21.45 Eddy Canzoni. zang en Jos Carpay. orgel. 22.35 Ticinee- sche en Weensche jongens zingen. 22.45 „Old Favourites Sextet" HILVERSUM II 415,5 M. 8.00 Nieuws. 9.15 „Het Radio-amateurisme een veelzijdige liefhebberij". 10.00 Geestelijk leven. 10.15 Les Chanteuses de la Colombière. 10.40 In den tuin der poëzie. 11.15 Een driezijdig klein, kunst-prog'r. 12.00 „Het probleem Duitschland". 12 30 De Zondagclub. 13.15 Tango- cn rumba-orkest. 13.50 De spoorwegen spreken. 14.05 Boe kenhalfuur. 14.30 Omroeporkest. 15.45 Filmpraatje. 16.00 „The Skymasters"„ 16,40 Sportflitsen. 17.00 G.G.-Caba^ ret. 17.30 Oome Keesje. 18.15 Sport. Biljarten 19.00 Protestantsche Studie dienst. 20.15 Koorvereeniging „Pro Musica". 21.00 Hersengymnastiek. 21.25 „Waltz-Time". 22.55 „Dombey en Zoon", serie-hootspel 22.30 Duo Pier re Bernac, tenor en ÏTrancis Poulenc, piano. MAANDAG 27 JANUARI HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 9.30 Edwin Fischer speelt uit, ..Das wohl- temperierte klavier". 10.00 Het Lon- densch Philharmonisch Orkest. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers". 11.45 Berichten uit Indonesië. 12.00 Stafmu ziekcorps. 15.15 Concert door: W. Stneder, cello en E. Andriessen, pia no. 16 45 Omroeporkest en Omroep koor. 17.45 Het rijk over zee. 18.10 Sportuitslagen. 18.15 Sportpraatje. 18 30 Strijdkrachten 19.15 Onder de N.C.R.V.-Leeslamp. 19.45 Ten behoe- van van den landbouw 20.08 Hon gaarsch strijkkwartet. 21.00 „Geeste lijk offensief". 21.20 Delfshavens Ge mengd Koor. 22.30 Arthur Rubinstein, speelt bekende werken van Frederic Chopin. HILVERSUM II 415.5 M. 7 00 Nieuws. 9.00 Opgewekte mórgenklan ken. 10.20 De regenboog. 11.00 „Rem brandt en de kumtkoópers" 13.15 Voor het platteland. 13.20 „De zilve ren zeven". 14.U0 Muziek voor blaas instrumenten. 14.45 „La Viia Nuova". 17.30 ..Melodie der Verte". 18.45 De nieuwe spelling 19.00 Lotte Medak, sopraan en Herman Kruyt, piano. 19.30 Het Urgentieprogramma van de P.v.d.A. 20.15 Omroepkamerorkest. 21 15 „De Legende van den Rookberf bij Nunspeet". 22.155 „The Ramblers". 22 45 „Het Zionisten Congres te Ba» zei", j

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2