Revolutionnaire gezindheid grond voor ontslag? Binnenkort natuurgetrouwe muziekweergave mogelijk Gratia van den Bergh Nederl. skikampioene I O G A verft Leder jassen vanaf f 9.50 DAGBLAD voor AMERSFOORT Voorstel-Ploeg tot wijziging van ambtenaren reglement verworpen 80.000 Zwarte Pieten aangehouden De Leeuw en v. d. Pol naar Zürich SPLINTERTJE vertelt uit zijn jeugd REVOLUTIE OP RADIO-GEBIED I rookvleesch rookworst boterhamworst leverworst bloedworst W.v.d. Kiashorst&Zn Leusderweg 7 Tel. 5870. Berichtgeving! FAHNER'S Lederhandel VOORLICHTING NOODIG AANMAAKHOUT J&icmdéioffen v.ACHTERBERGH &V.ELST Brandpunten 4 Woensdag 29 Januari 1947 In de gisteren gehouden zitting van de Prov. Staten werd het afwij zend prae-advies van Ged. Staten behandeld op het voorstel van Jen heer Ploeg tot schrapping van de artikelen in het Ambtenarenregle. ment met betrekking tot het facul tatieve ontslag aan ambtenaren op grond \*hn revolutionnaire gezind heid. De heer Ploeg (PvdA) is teleur, gesteld door het prae-advie8 van Ged. Staten. De lengte is niet even redig aan do redelijkheid der argu menten. Het beroep dat Ged. Stateo doen op soortgelijke voorschriftoo in het Rijksreglement moet wel op de Staten indruk hebben gemaakt. Maar dit beroep geschiedt ten on rechte, want het oude artikel 97b jn het rijksambtenarenreglement is bij K.B. van 1 Sept. '38 vervangen door een ander, waarin het element van „revolutionnaire gezindheid" is ver- vallen, terwijl do Regeering bij ont. 6lag eerst verplicht is een Commis si© van advies te hoeren De moge lijkheid van willekeur is dus in het Rijksreglement ondervangen door strengere waarborgen. Waarom zul. len wij hier de oude belachelijk ge worden bepalingen willen handha ven? Op de lijst van de „verboden vereenigingen'* komt voor de Comm. Partij Nederland is het werkelijk redelijk geen communistische amb. tenaren toe te laten, terwijl deze partij tien zetels heeft in het parle ment en de voorzitter van die frac tie deel uitmaakt van de Pari Com. missie, die naar West ïndiö is ge gaan. Verboden zjjn Perhimpoenan Indonesia, Kerk en Vrede, Kath. Jongerenvredesactie.Is 't waar. lijk geen tijd om zulke hepalingen te schrappen? Nog belachelijker is hot verbiedeü van het dragen der insignes, die niet voorkomen op een bepaalde lijst. Zelfs de blauwe kneop, die hierop niet voorkomt, is dus staatsgevaarlijk, en het Emma bloempje, is den dag na de collecte ook plotseling- staatsgevaarlijk De houding van Ged. Staten is hier voor Spreker volkomen onbegrijpe. lijk. Het verbod indertijd aan amb tenaren opgelegd om li,j te zijn van d« NSB heeft niets uitgewerkt. Zij werden eenvoudig geheim lid met ge\olg, dat men niet meer wist wat pjen aan bepaalde menschon had. Spreker betoogt, dat de door Ged. Staten verdedigde artikelen in strijd zijn met de Rijksregeling, dat 'ij nie' te handhaven zijn. geen effect sorteeren en de huichelarij in do hand werken Revolutionnair De heer v. Apeldoorn (CPN) s[uit zich geheel bij het op. toog van den heer Ploeg aan. Spre kei bestrijdt het argument van Ged. Staten, dat van de zijde «Ier ambte naren geen bezwaar tegen dezo bepalingen is gemaakt. Er zouden hun immers verwijten van gemaakt kunnen worden. Het begrip „revo. lutjorinair" schijnt niet gemakkelijk meer to omschrijven. In bepaalde bladen wordt de houding van Van Mnok revolutionnair genoemd: el ders heet de houding van de gene raals inzake Linggadjati revolution, nair De zinsnede, dat men ver wacht dat sprekers partijgenooten de uitvoering van de overheidstaak niet naar behooren kunnen vol brengen, is een slag in het gezicht var de velen, dio in do afgeloopen jaren tcrwille van het vaderland gevallen zijn. Vrijheid voor allen De heer Stapelkamp (AR) heeft niet begrepen, dat het voorstel afkomstig is van de Partij v. d. Ar beid Wij leven hier in de wereld der „Westersche democratie", waar vrijheid is voor allen, die binnen de bestaande wétsorde blijven. In het Oosten bestaan hieromtrent andere begrippen. Toen onzo Regeering aan de generaals, die onlangs een interview omtrent Linggadjati toe stonden, tot de orde riep. wijl zij iets gedaan hadden, dat buiten hun welomschreven taak ligt. hebben de bladen van de Partij v. d. Arbeid dit verwijt alom goedgekeurd. Spre. ker meent, dat meD hier geen rege lingen kan gaan opheffen, die el ders wel gelden. Er moet gelijkheid van rechtsopvatting zijn. De heer Ploeg had hoogstens een voorstel kunnen doen tot wijziging van deze bepalingen, niet tot opheffing. Spre. ker adviseert het voorstel terug te nemen. Deze bepalingen zijn een veiligheidsklep, die Ged Staten heb ben om ambtenaren af te houden van onjuiste handelingen. 13 jaar geleden De heer v. d. Wurf (KVP) ber- inrert aan het debat over deze aan. golegenheid 13 jaar geleden, toeu do heer Hiemstra, partijgenoot van den heer Ploeg, betoogde dat bet reglement genoeg bevatte, om den ambtenaar ter verantwoording te roepen, als hij misdeed, leder, die geen dictatuur wil, aldus de hoer Hiemstra, behoort alle onwettige handeling af te wijzen. (De heer Ploeg: „accoord"). De Staten hebben toen hot begrip „revolutionnaire ge zindheid" gehandhaafd, omdat iedereen dat aanvoelt. Men zal de persoonlijke gedragingen van den ambtenaar bekijken en niet, of bij van een bepaalde vereeniging al of niet lid is. Bovendien staat achter alles het Ambtenarenreglement. Wanneer spreker de overtuiging had, dat de omschrijving een ramp zou beteekenen voor de ambtena ren. in de verhouding werkgever- werknemer, dan zou hij onvoor waardelijk tegen zijn, maar de de mreratische opvattingeo worden hierdoor niet verzwakt doch ver. sterkt. Het algemeen belang mept gaan vóór het persoonlijk belang van den ambtenaar. Spreker i? overtuigd, dat de overheid van de reglementsbepalingen geen misbruik za! maken, gezien ook bet bestaan var het Ambtenarenrecht. De heer Vink (KVP) lid van Ged Staten, acht, het betoog van den heer Ploeg in de vorige zitting veel beter gefundeerd dan bet betoog van vandaag. Een zekere inperking van vrijheden siert den ambtenaar, dat heeft de vorige maal ook de heer Ploeg toegegeven. De ambte naar representeert de Overheid zoo dra hij zijn functie vervult. Zelfbehoud Elke Overheid, die zichzelf res pecteert, moet kunnen grijpen naar maatregelen van zelfbehoud, om haar gezag te handhaven. De Staten hebben dezen maatregel indertijd in volle vrijheid genomen, en van een vormigheid met Rijksvoorschriften behoeft nïct onder alle omstandighe den sprake te zijn. De wijziging van de Rijks voorschriften in '38 heeft de bepaling zoo rekbaar gemaakt als „caoutchouc'*; er wordt in gezegd, dat ontslag kan worden verleend als uit de gedragingen van den ambte naar van een zoodanige gezindheid blijkt, dat hij zijn taak niet onder al le omstandigheden naar behooren kan vervullen. Wie zegt intusschen, dat hier niet gedacht is aan „rov. ge zindheid?" Trouwens, twee maanden later heeft de regeering een rond schrijven doen toekomen, waarin de uitdrukking „revolutionnaire gezind heid" cursief voorkomt, en waarin gezegd wordt, dat de oude bepaling letterlijk blijft gehandhaafd. Men kan zeer zeker menschen handha ven, die lid zijn van de vereenigin gen. welke op de lijst van „verboden organisaties" voorkomen. „Wanneer de CPN meewerkt aan het algemeen welzijn op wottelijken grondslag, dan zal niemand eraan denken een amb tenaar te ontslaan, die van deze par tij lid is. Indien zij den wettelijken grondslag echter loslaat wat spreker niet verwacht dan wordt het anders. Wij zijn in deze vergade ring elkaar met welwillendheid tege- moetgetreden en bet heeft spreker verheugd, dat de voorzitter ook de leden van de CPN heeft voorgedra gen voor bepaalde commissies. De Staten zijn daarmee accoord gegaan en inderdaad, dit behoort tot de goede parlementaire zeden. De grondslag van de gewraakte bepa lingen is de handhaving van het overheidsorgaan, niet de bestrijding van bepaalde organisaties. Wanneer een ambtenaar, die geen lid is, zich in zijn gedragingen buiten de orde plaatst, dan kan bij op grond daar van worden ontslagen. Spreker kan zich niet indenken, dat de ambtena ren in deze provincie bevreesd zou den zijn in deze zaak htm stem te la ten hooren. Spreker betreurt, dat. de heer v Apeldoorn -de mannen van het ver zet in zijn betoog heeft betrokken. Wij doen bier voor niemand onder in achting voor hen, die het verzet hebben volgehouden en dit met hun leven hebben betaald. Spreker refe reert zich aan het betoog van de heeren Stapelkamp en v d Wurf. In derdaad liet do heer Hiemstra 13 jaar geleden wel een ander geluid hooren dan de heer Ploeg thans. De heer Ploeg ontkent dit laat ste. Ook de heer Hiemstra heeft zich tegen de gewraakte bepalingen verzet. Een circulaire van den minis ter kan niet te niet doen dat bet Kon. Besluit luidt zooals spreker heeft aangegeven. Rijksvoorsch rift Als Ged. Staten werkelijk bet nieuwe Rijksvoorschrift overnamen, zou sprekers bezwaar kunnen ver. vallen. Men kan zich ook buiten de orde plaatsen als men heelemaal geen lid is van de z.g. „verboden or ganisaties". Het blijkt in dezen tijd wel. dat alie partijen onder omstan digheden een zwenking kunnen ma ken, die men niet had verwacht- Spreker staat volkomen achter de Regeering, toen zij onlangs de gene raals tot de orde riep. De beer v Apeldoorn (CPN) wijst er op, dat de Comm. Partij zich zeker niet stelt op onwettige basis. Dat kan blijken uit haar partijor gaan. Do heer de Vink bliift het voor- stel-Ploeg bestrijden, o a. er op wij zende dal een wip-regeeringsbeleid meebrengt dat men liever voorkomt dan geneest. Het voorstei-Ploeg wordt, op diens verzoek, gesplitst in stemming ge bracht. Het gedeelte dat zich richt tegen het dragen van insignes wordt ver worpen met 15 tegen 24 stemmen, evenals het deel, dat zich richt te gen bet vlaggen aan ©en dienstwo ning met andere dan nationale vlag gen. Het derde lid van het voorstel, dat zich richt tegen het verbod van ambtenaren op grond van cevol. ge zindheid wordt verworpen met 16 tegen 23 stemmen (De heer Boefc laard. PvdV,- stemt ditmaal vóór) De verdere voorstellen op de agenda (o.a. overneming van»buiten- steedsche werken van de gemeente Utrecht; hernieuwing prov.- wegen plan en tertiair wegenplan; verbete ring fin. positie ambtenaren) werden aangenomen. Op een vraag van den heer de Liefde (PvdA) deelde rar. de Vink, namens Ged. Staten mee, dat het de bedoeling is zoodra eeftigszfns moge lijk het georganiseerd overleg in zijn ouden vorm te herstellen. De e.v. vergadering werd bepaald op f8 Febr a.s. des morgens te half elf. CCD maakte balans op voor 1946 Ongeveer 80.000 Nederlanders hebben voorzoover dit door den CCD ig geconstateerd in 1946 de „economische wetgeving" overtre. den. Van deze 80.000 verdachten ziju gemiddeld per maand op initia tief van den CCD tweehonderd 'n arrest gehouden. De „economische" criminal^m* 1946 vertoonde een stijging. In Fe bruari van verleden jaar telde de CCD 4015 verdachten. In Novem ber 9440. Hier volgen eenige cijfers over November 1946. Geduren. de deze maanden werden in beslag genomen; ruim 300.000 kg. granen, zaden en peul vruchten. 10.000 kg. meel en bloem, 23.000 kg aardappelen en 200.000 kg groenten en fruit. AI deze voedingsmiddelen wer den achtergehouden, niet afge leverd, te duur verkocht of niet over de veiling aangeboden. De waakzaamheid der controleurs zorgde er voorts voor, dat 44 stuks rundvee, 577 varkens on biggen, tl6 schapen en lammeren, 11.000 kg vleesch en spek. 1000 kg kaas, 1327 kg. melk en room en 1.684 eieren niet op de een of andere onrecht, matige manier voor normale pro ductie of consumptie verloren gin gen November leverde voorts een buit van 28 paarden op, die in het grensgebied niet geregistreerd wa ren of gesmokkeld werden. Aan visch werd ongeveer 73.000 k" in beslag genomen, omdat deze zonder vergunning was. verwerkt of buiten den afslag was verhan deld. De buit aan sigaretten was in November niet zoo bijster groot. Met inbegrip van sigaren werden 50.735 stuks in beslag genomen, te gen 553.000 ïd October. Aan textiel- waren werden 5700 stuks, ruim 3000 meter en 115 kg uit fraudeurshan. den gehaald, terwijl drie vrachtau to's. twee personenauto's, twee mo torfietsen en 424 auto. én rijwiel, banden aan doeleinden van econo mische fraude werden onttrokken. Tenslotte werden 3370C bonnen voor voedsel en 2055 bonnen voor andere distributie-artikelen uit don niet.officieelen omloop gehaald. Ee«i bedrag van ongeveer 10.000 guldon, zes oliepersen en 70 ton vlas vor men het besluit van deze opgave. Naar wij vernemen zullen de Leeuw en van de Pol worden uitge- noodigd ons land te vertegenwoor digen op de Europeesche kampioen schappen 45/2, welke in Maart 1947 in Zürich worden gehouden. Het tweedaagsche skitournooi te Arosa, dat de Nedcrlandsche kam pioenstitels tot. inzet had, is ten ein de. In de rcnklassen verwierven Gratia van den Bergh-Schimmelpen- ninck van der Oye en Harold Zur Nieden den eeretitel. Terwijl de mar- va Ankv van der Stok en Paul Hu- genholz in de respectieve toerklas- seo het kampioenschap behaalden. Het totaalklassement over beide dagen ziet er als volgt uit: Dames toerklasse: 1 Ankv van der Stok (Den Ilaag) 0,00 punten; 2 Renee van Pallaudt (Huis ter Heide") 30,62 punten; 3 Agnes Pauw van Wieldrecht (Lcersum) 31,92 punten. Dames renklasse; 1. Gratia van den Bergh-Schimmelpenninck van de Oye (Den Haag) 2,90 punten; 2 Gusta de Boe (Glion) 3,88; 3 Marlies Hulsinga (IJsselmonde) 16.06 pun ten. Heeren renklasse: 1 Harold zur Nieden (Bern) 1,21 punten: 2 Jac ques Oosmale Xepveu (Leiden) 3,38 punten; 3 Joost de Boer (Glion) 3,51 punten. Harold zur Nieden en Jacques Roosmale Nepveu zullen Nederland vertegenwoordigen op de Franschè skikampioenschappen te Chamonix, welke van 1116 Februari a.s. wor den gehouden. Vrijdag 31 Januari zullen op ie banen van de Haagsche ijsclub wedstrijden gehouden worden om het kampioenschap van Zuid-IIol- land schoonrijden voor paren. door W. Men lelijk 258. De strijd was dus dank zij mijn verkoelende Dat schreeuwde Ronkelbopk en de andere hoofdman inmenging ten einde. Eingenlijk moesten de strij- Grommelaar. die naast,hem stond en dien hij daarnet ders mij erg dankbaar zijn. want ik had hen behoed voor nog meer builen en wonden. Maar zooals je merken zult: ondank is 's werelds loon toen óók al. Het water liep uit de ooger. van de mannen en nu zagen ze, waar de regenbui vandaan gekomen was. Ze begrepen, dat het lachende ventje op zijn minotaurus voor dit bad gezorgd had. En al hun strijdlust kwam terug en keerde zich tegen mijl Inplaats van me dankbaar te zijn brulde Ronkelbonk, mijn eigen hoofdman: ..Aï-grr! Klein ventje plagen groote mannens Gooien water in onzen oorlog...!" rog plat had willen slaan, gaf zijn vroegeren vijand gelijk en riep: Klein ventje zwaarr strraf hebben. Hij honderrd knotsklappen krrijgen!" Ik lachte nu niet langer, maar schreeuwde terug: „Domme vech tersbazen! Ik heb vrede gemaakt, ik verdien het steenen-kruis-met-brandnetelloof en geen klappen!" Maar de menigte was het daar niet mee eens allen waren kwaad om dat koude water en begonnen naar me toe te hollen om me honderd knotsklappen te geven. En omdat ik daar geen trek in had gaf ik mijn rijdier een duw en sloeg holderdebolder op de vlucht! Van een bijzonderen medewerker) TEN deele is het aan den toen- maligen stand der techniek, ten deele aan het toeval toe te schrij ven, dat de radio een jaar of 25 ge leden den weg is ingeslagen, wel ken zij tot dusverre heeft gevolgd en waarop een paar onoverkomelij ke struikelblokken blijken te lie gen. Eenerzijds immers is bet aan tal radiozenders dusdanig toegeno. men, dat het niet goed mogelijk meer is, ze zoodanig over de be schikbare golflengten te verdeelen, dat zij niet in eikanders „vaarwa ter" komen. In ons land ondervinden wij dagelijks de narigheid hiervan, wanneer wii door het program ma van Hilversum II het lawaai van den Russischen zender te Leipzig hooren, welke op de. zelfde colflengte van 415 meter werkt. Met andere woorden; de aether lijkt uitverkocht; op sommige plaatsen zitten er al twee of meer gasten op één stoel. Nog geen „echte" Anderzijds is radio-muziek, on danks allen vooruitgang, nog steeds geen „echte" muziek. Hoe geniet baar de klanken uit den luidspre. ke«- ook vaak mogen zijn, niemand zal te goeder trouw meenen, dat het hetzelfde is. of hij voor zijn toestel of in bet Concertgebouw zit. Eén van de belangrijkste redenen daar van is, dat van alle klanken, welke een orkest doet ho'ordh slechts een gedeelte door do radio wordt over gebracht. Het zijn vooral de hooge tonen (de hooge frequenties), die voor ons verloren gaan. En daar. door heeft radiomüziek nog altijd dat onmiskenbare timbre van mu- ziek-in-blik. Tenminste.... zoolang met zen ders en ontvangers volgens bet huidige principe wordt gewerkt, dat in de technische wereld bekend staat als „amplitudemodulatie". Het ligt niet in de bedoeling in dit ar tikel op de technische details in te gaan; de consequenties van den overgang van A.M.- op F.M.-radio zijn evenwel zoo verstrekkend, dat het de moeite waard is ze nader te beschouwen. Zooals-reeds gezegd, gaat bij het huidige A.M.-systeem een groot Fl\/I is de afkorting van „Frequentie-Modulatie", LI* een begrip, dat een revolutie op radio-gebied inhoudt. F.M. opent den weg naar storingsvrije en geheel natuurgetrouwe weergave van muziek en spraak en boven dien biedt het talrijke andere voordeelen, waardoor de radio een nog grootere rol in de samenleving zal gaan spelen. deel van het „klankspectrum" ver loren. Terwijl de verschillende mu ziekinstrumenten 30 tot 20.000 ge luidstrillingen per seconde kunnen voortbrengen, geven de A.M.-zen ders van tegenwoordig geen hooge- re frequenties dan ongeveer 10.000 trillingen per seconde door. En bij de A.M.-ontvangtoestellen staat het er nog slechter voor want zij laten slechts een „spectrum" van circa 40 tot 6.000 trillingen per seconde door. Zoodoende gaan juist de bo ventonen in de muziek verloren. F.M.-zenders en -ontvang daar entegen geven alle frequenties tus- schen 20 en 20.000 onbelemmerd weer Kleine zender BIJ de „Frequentie Modulatie" is ook het storingsprobleem opge lost. Luchtstoringen hebben geen invloed op den F.M.-ontvanger en met de storing door andere zenders is het zoo gesteld, dat zelfs van een station, dat op dezelfdo golflengte werkt, geep hinder ondervonden wordt, zoolang het gewenschto sig naai slechts tweemaal zoo sterk is als zijn concurrent. (Bij 't bestaan de A.M.-svsteem moet het sterkste signaal minstens 30 a 40 maal ster ker dan het stoorsignaal zijn, wil men geen last daarvan hebben.) Meer genot Maar behalve dat F.M. het muzi kaal genot, dat wij aan onzo radio ontleoncn. enorm kan verhoogen. zal ook een ingrijpende verandering in het programmabeleid uit de in voering van dit svsteem kunnen voortvloeien. F.M.-zenders werken n.l op golflengten van slechts enkele meters. Dergelijke golven buigen niet met liet aardvlak moe eu hebben zoodoende een beperkte reikwijdte; in feite gaan zij niet verder dan tot waar het oog kan zien Dit brengt dus met zich mee, dat er een veel grooter aantal (wel- OVERZICHT EFFECTENBEURS De belangstelling ging vooral uit naar de nieuwe 3-3% Ned. Staatsleening 1947. He» duurde geruimen tijd alvorens transacties werden afgesloten. OBLlGATlëN ïtaatslecntncen Ned. I '4i' N '40 a> hel lac. Ned. *41 3Y» Ned. *37 3 Ned '34 (3Vj) 3 4WS ZKj Sd eert MO 2Vt 27/1 98% 98)', 983<« 100 100% 83 101% 2S/1 100 K 100% 99 100 100% 83% N.l '37 A 3 °rov en eem leen Vdnm *37 I 3% •s-C-rav. '37 I sYi R'dam *37 I til 3V'j Utr. or *37 3Vi Utr. zem'37 I 3'/a Hyp. Honken Arnh. H B. 3Vj Fr. Grsn 372 Nat Hyp. B 3Fa Rotlerd 3Vi Utr H. B E 3Vi d m verpl. oitl. E. Nd S. Vb 3Va Indist. XKU 3% Bench's en J 3Yi Lever 3V» Bat. Petr 3V| N. I Sd. '02 3Vi 97 J 97 102% 102", 102'* - 1025? - 102% 102* 101% - 103% 104 104% 1035* 103% 56% AANDEELEN Donken A'damsche B. MU B <A.) Aand Incasso Ned H Robaver Twent. I Industr. AKU v Gelder Unit CA 4ed Gist Ned. Kabel Philips G.B. RdTT Drootd Vlfnb en Petr. Conink. Rubber A'dam Rub. 138% 1335* 14b% 145% 120% 122 14/% 149% 14ó 152% 141% 141% 127 125% 233 237 383 383% 224 224% 321 320 28-3 282 355 36 138 138 Dell.Bat. Oost-,lava Serbadladt Scheepvaart Holl Amcr KNSM Sch Unie Rott Lloyd St. MU. Ned. Sutkcr H V.A Jav Ct. NISU Tabak Deli-Bat. Dell Mil. Senemb bieden t laten 89 69 65% 154% 172 13. 141 160% 202 117% 132 123 65% 152% 170 145 139 159 205 101 116% 113 133 122% isv.aar kleine) zenders noodig zal ziji: dan on het oogenblik. De omstandigheid, dat op die korte golflengten aanzienlijk meer ruimte is en dat, zooals gezegd, zenders op een en de zelfde golflengte elkaar in veel mindere mate storen, maakt dit ook practisch uitvoerbaar. Het gevolg zal dus zijn. dat elk be volkingscentrum van beteeke- nis een of meer eigen F.M.-zen ders zal moeten en kunnen krij gen, hetgeen de gelegenheid opent om, behalve het landelij ke programma ook uitzendin gen van locaal karakter te ver zorgen en aldus de radio in veel nauwer contact te brengen met het dagéfyksch leven barer toehoorders, dat. thans mogelijk is Ook de schoolradio krijgt thans een kans. In Amerika... In Amerika wordt de Federal Communications Commission reeds oserstroomd met honderden on" vragen voor een verguhning om een F.M.-zender te mogen bouwen. Evenhls in Canada zijn er al speci ale golfbandoó exclusief gereser veerd voor instituten op bot gebied van jeugd- en volksontwikkeling, die hun activiteit langs dezen weg willen uitbreiden. Of het in Holland ook zoo'n vaart zal loopen? In de eerste plaats zaJ de radio-industrie .haar productie van A.M.-tnesteilen op F.M. moeten overschakelen en voorts is er na. tuurlijk do finnncieele zijde van het geval. Zal de berooide Nederland- sche belastingbetaler de noodige gelden kunnen opbrengen of zal men toch. zooals in Amerika, zijn tcevlucht moeten nemen tot eeQ c mmiercieel radiobestel? Zal de financiering ten deele mis schien aan plaatselijke of regionale instellingen voor volksontwikkeling kunnen worden toevertrouwd? Zul len de groote, landelijke A.M..zen- ders op den duur geheel kunnen verdwijnen? Het zijn slechts enkele van de tallooze vragen, die zich hierbij voordoen, liet zou o.h nuttig zijn. wanneer de regeering reeds thans een commissie van terzake kundigen in het leven riep, om de verreikende consequenties van deze sprongsgewijze ontwikkeling op ra- diogebied van alle kanten te bezien, opdat voorkomen worde, dat ook straks weer ons omroep-beleid door mneiljjk te omzeilen faits-accomplis zal worden gedicteerd. De Heer en Mevrouw Dr. P. S. PELS—GEVEKE geven met groote vreugde kennis van de geboorte van hun Dochter MARLENE, HILGE. Amersfoort, 28 Jan. 1947. Stort Zuid 31. H.H. WINKELIERS vraagt PRIJSOPGAVE VAN: FABRIEK VAN FIJNE VLEESCHWAREN KROMMESTRAAT 37 Telefoon 3771 AMERSFOORT. De Koninklijke Ooievaar bezichtigt in de etalage van de meest geschikte KINDERSCHOENEN Langestraat 78 Plaatst een Advertentie Van heden af kunt U bij ons Uw LEDEREN KLEEDING laten verven, voeren en re- pareeren. Duur 14 dagen. Verven: heeren Jassen 22.50 VA 20.- Zwart Jekkers 17.50 en Vesten 15. Bruin Broeken 15. Handschoenen 2. Depot voor Amersfoort en omgeving Arnhemschocfruot 15 Onderhoud en revisie van alle soorten naai- en schoecmakersmachines. Prima werk. E. ALBERDA Werktuigkundige, Veldweg 27 Nunspeet JUIST NU ADVERTEEREN op het gebied van dagblad-reclame onze adviseur geeft het U gratis Een twcc.wiejig karretje. kippengaas (50 meter lang en 2 meter breed) en harmonica, gaas, Arnh.weg D 11 Leusden 2767 verkrijgbaar in bossen van plm. 1^4 kg., lengte plm 40 cm. 19 cent per bos. KOESTEEG 5 TEIEF. 3666 AMERSFOÓÓt Kamp 92 Telef. 4981 TE KOOP AANGEBODEN Z.g.a.n. schaatsen te koop. Coornhcrtlaan 1. 2577 1 Vloerkleed 2x3 Meter geschikt voor serre of slaap kamer. pr.: f 40.l Dek zeil 2x 31/2 Meter pr.: f 25 Soesterweg 438 2762 Te koop of fe ruil aangebo. den Old.Finish théemeubel nieuw voor vloerkleed of win. terjas m 50 Soetserveg 91. 2768 Anthraciet zonder Bon kunnen wjj nog niet leveren. Maar wel drooge kachelblok- ken f 75 per 1000 kg. Franco thuis. P, Mater, Miereveldstr 66. Woestogerweg 56, tel. 5073 4502 2742 Een rashond Schnauzer, te bevragen: C, Doppenberg, Harremaatweg 28, VdorthuL- zen 2574 TE HUUR GEVRAAGD Eén'net slaapkamertje lietst in 't Leusderkwartier, J. v. Veencndaal, Leusderweg 186 2761 J.ong echtpaar z. k.; zoekt gemeüb. of gestoff zit. en slaapkamer met gebruik keu ken of kookgelegenheid B\i voorkeur Leusder. of Berg kwartier. Brieven onder No 2764 bur. van dit blad Echtpaar met 1 kind zoekt kamers met Icthiken of gebruik van keuken Br no. 2653. bur. van dit blad. PERSONEEL GEVRAAGD Beschaafde huishoudster gevr. in kl. gezin. Leeftijd 4045 jaar. Groot huis ccn. trum stad Brieven onder No. 2769 bur. van dit blad PERSONEEL AANGEBODEN Jongeman adm onderlegd dipl. Mach schr.. Steno, Ned. Hand. Corresp, en kennis boekhouden heeft enkele avonden per week vrij voor administratieve werkzaamhe den. Br. met uitv. inlichtin. gen ender No. 2771 bureau van dit blad Biedt zich aan: Net meisje als werkster. Br no, 2575 bur. van dit blad. Naaister vraagt, naai. en verstelwerk Br. no. 2576 bur. van dit blad. LESSEN Cursus „Middenstandsdiplo. ma" voor Amersfoort en om streken Opleidingsinstituut L v. Beek. Heiligenbergerweg 71. Amersfoort. Op den zoo luist begonnen cursus kunnen tot uiterlijk 1 Febr. a.s nog enkele leerlingen geplaatst worden Aanmelden en inlicn tingen dagelijks. 2755 DIVERSEN Het maken van mantels en japonnen Bespreken Dinsdag en Woensdag van 911 uur en" van 4.306 uur Gedipl leerares. Vermcerstr 138. tel. 6515. 2754 Dame 35 jaar oud, wenscht in kennis te komen met heer P.G., leeftjjd 40 tot 50 jaar. Brieven onder No. 2766 bur. van dit blad. Militair, thans verblijvend in herstellingsoord zoekt ken- nism. met ser. meisje of jonge wed. (kind geen bezwaar). Brieven met foto. eerew. re tour onder No. 2770 bureau van dit blad WJj Handhaven, ons prima werk voor bet verven en re- pareeren van lederkleeding, vlug. goed en billjjk en alles in dén week terug. Het ver ven van ta&schcn, handschoe. nen en schoenen binnen 48 uur Geen verzendrisico. Alles op eigen ateliers: „Alvcri", Mo- torkleedingbedryf, Kamp 34, Amersfoort 2703 Prima brandhout Appel- en perenboomenhout. Sachelklaar a f 42.50 p. 500 kg. Franco thuis J. v. d. Bor, Zwarte- broekerweg 42, Terschuur. 2607 „FJeurettc", atelier voor ar tistiek Handborduurwerk. Aparte ontwerpen. Billijke prijzen. Spoedig gereed. Ge boend van 1 303 Zuidsingel 35, Tel 3521*. 2578 W0KINGRUIL Woningruil. Ik zoek een woning, in of bij centrum van binnenstad, gcscaikt voor 5 personen, liefst met gelegenr heid. voor het inrichten vai» een klein kantoortje, in ruil voor gerieflijke woiiing in he< Vermeerkwartier Bricvet onder No. 2763 bur. van dit bl.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4