BOLKESTEIN'S VOORSTEL IN DETAILS: veel vraagteekens voor de kantlijn Vestra res agitur Mijn vriend zoekt een woniei N ieuwe voedingmethode voor zwakke babies Radio-programma j door dr. J. A. G. van der Veer, In Amsterdam werken kinderkliniek, Roode Kruis en GGD samen D Een min of meer waar verhaal, door J. VAN STRATEN ...En lijdt aan febris ruilaria onder getuige 2 Donderdag 30 Januari 1947 DE positie van het geschiedenis-onderwijs op het B-lyceum verdient nadere beschouwing. Dit uiterst belangrijke vak wordt slechts in de eerste 4 klassen onderwezen, en wel met het minimale aantal van twee wekelijksche lesuren afgedaan. Daar mee is de geschiedenis tot een kindervak geworden. Dit is des te meer bevreemdend, omdat in het door dr. Bolkestein zoo be wonderde Angelsaksische onderwijs de geschiedenis een steeds grootere plaats inneemt. Juist de geschiedenis maakt maatschap pelijke en geestelijke stroomingen begrijpelijk en doet den eigen tijd door de kennis van het verleden beter verstaan. De degradatie van de geschiedenis op het geprojecteerde Lyceum-B doet de „cultureele bijziendheid toenemen. Ook het facultatief stellen van het Dultsch heeft groote bezwnron. Trouwens, dit geldt niet alleen voor het Lyceum.B, maar voor allo drie de afdeelingen. Hoe men ook over de Duitschers denkt, het Duitsch kan niet afgeschaft worden, althans niet op dit oogenblik. De ontwer per laat zich in dezen wel wat al te voel door zij nnglophiele neigin gen leiden. Duitshcland heeft in het verleden veel bijgedragen tot de Eu. ropeesehc cultuur; deze werkzaam heid staat eenigszins stil, zooals men wel hoort beweren. In de Angelsak sische landen wordt door Duitsche emigranten in het Duitsch gepu bliceerd. Ook buiten Duitschland wordt Duitsch gesproken! Maar ook om economische re denen: wanneer Diutschland cco- ndmisch niet herleeft, Is het met ons, Nederlanders, gedaan. Om handel te kunnen drijven, moeten we Duitsch kennen. Tenslotte is bij de heropvoeding van hot Duitsche volk, waar ook w\j een taak bij krij gen, kennis van de Duitsche taal van essentieel belang. Ook H.B.S.-bezwaren ER bestaan dus bezwa ren tegen het gepro jecteerde B-Lyceum, die niot alleen van den kant van het gymnasium komon; ook do HBS voelt er niet veel voor en is o.a gekant tegen de invoering van het Latijn. Maar ook tegon het geprojecteerde A-Lyceum bestaan ernstige bedenkingen. Dit is ontworpen „ter versterking van 'n integrale klassieke vorming". Op zichzelf verdient dit streven waar. deering. Maar de ontwerper schiet zijn doel totaal voorbij. Immers de wis kunde en natuurwetenschappen, vakken, worden hier na de vier de klas niet. meer onderwezen. On. zo a.Si medici enz. gaan niet naar deze afdeeling, hierheen gaan alleen degenen, die weinig aantrekkelijke beroepen van dominee, lecraar c.d. kiezen, verder leerlingen, die geen aanleg voor wiskunde hebben, van deze laatste categorie moet hot gymnasium het niet hebben. De zoo vaak geuite bewering: „Hij (en nog vaker: „zij") heeft geen aanleg voor wiskunde en Pfaat daarom naar het gymnasium'', is ten eenen male onjuist! Het A-Lvceum wnr.lt een bloedloozc afdeeling! De klas sieke vorming wordt een eng groepsbelang in plaats van een al. gemeen cultuurelement. In plaats var. een versterking is hier van ver zwakking sprake. Over het geprojccteerdo C-Ly- coum valt weinig to zeggen. De ont. werper heeft geen urenrooster ge maakt of zelfs ook maar vakken aangegeven. U ET doet ons deugd, dat de -1 rector van ons Stedelijk Gymnasium de afbraak van het vak Geschiedenis, die in het plan - Bolke stein opgesloten ligt als .cultureele bijziendheid" veroordeelt. Wat hij niet vermeldt, omdat het in het ver band van zijn beschouwing niet recht streeks thuishoort, is het feit. dat die afbraak van de geschiedenis op het gymnasium dif jaar al begonnen is. Reeds deze cursus krijgen de B-leer lingen van de zesde klas geen onder was meer in de historie. Dit betee- kent, dat een groote lde grootste!) groep gymnasiasten van Nederland op den leeftijd, dat zij van dit onder wijs het meeste kunnen profiteeien. dat zij er de grootste belangstelling voor hebben, in een tijd, dat de „rpic- gel der historie" aan de opgroeiende generatie dagelijks moet worden voorgehouden (maar daarvoor is het noodig. dat Jonge menschen zelf deze spiegel kunnen hanteerenl) van de vormende waarden der histo rie verstoken blijft. Het is eenvoudig onbegrijpelijk, dat een onderwijs- autoriteit, dat een Minister van O. K. en W een dergelijke regeling nota bene vlak na een oorlog, als ook wij nu beleefd hebben, cn in een tijd ah deze heeft kunnen treffen Zoo wij iets verwacht hadden, dan zou het zijn geweest, dat bet aantal uren voor geschiedenis was uitgebreid: men praat immers zoo druk over verster king van het nationaal bewustzijn, over inzicht in de waarden onzer Westersche cultuur, over karakter vorming. Welnu, voor dit alles zou het valt geschiedenis op de middel bare scholen zelfs centraal gesteld kunnen worden, zooals dit in Enge land meer en meer gebeurt. WIJ weten, dat reeds van meer dan één zijde geprotesteerd is tegen deze afbraakpoging, dat o.a. de hoogleeraren in de geschiedenis aan de verschillende universiteiten, ge steund door collega's uit de juridische faculteit zich in een adres tot den Minister hebben gewend. Maar het is niet genoeg, dat de hoogleeraren ii de historie, dat de leeraren in de ge schiedenis protesten doen hooren, er moet meer gebeuren, dan praten voor eigen parochie, zooals men zoo gauw zegt In een dergelijk geval. Vestra res agitur, hef is "Uw. zaak,, ouders van gymnasiasten, neen alle Nederlanders, wie de toekomst van ons volk ter harte gaat. Gaat aan deze zaak niet achteloos voorhij, gij zijt het. die zoo gij het met °ns eens zi.it, dit kwaad want zoo durven wij dit noemen kunt stuiten. Schifting in „brugklas" AAN het Lyceum en de A.M.S. ligt een unifor me „brugklas" ten grondslag, In deze klas wordt 20 uur les gegeven in Ncderlandseh, Engelsch, Fransch. reken- en stelkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, biologie en 10 uur iri teekenen. muziek en zang, han denarbeid. lichamelijke oefening en Bijbelkennis (dit laatste facultatief). Deze klas heeft een onderzoeken i i voorbereidend karakter cn Is cell essentieel onderdeel van de vr orgestelde onderwijsorganisatie. Zij maakt een bijzondere opleiding op de lagere school overbodig. Zij moet nagaan of de leerling geschikt s voor liet Middelbaar Onderwijs en zoo ja, voor welke afdeeling. Daar voor Is ook psycho-technisch on derzoek gedurende het geheoln schooljaar noodig. „Doubleercn is niet mogelijk. Het advies aan het einde van deze brugklas gegeven is in de eerste ontwikkelingsjaren van deze brugklas nog niet bindend". Lr zijn redenen om de selectceren- do waarde van deze brugklas niet hocg aan te slaan en den nadruk derhalve te leggen op het voorbe reidende karakter. Immers het aan tal uren voor „intellectueele" vak ken" uitgetrokken (20 uur tegen 10 r niet-intóllectuoele vakken, thans 27 of 28 tegen 5) en do keuze van Ie vakken waarborgen geen af- loendc schifting: Latijn cn Meet kunde. twee bij uitstek selecteeren- Ie vakken, ontbreken. Psycho-technisch onderzoek t-J ET is in het algemeen A .tl moeilijk een uit spraak over verdere geschiktheid na één jaar te doen, maar zeker met deze klas. Nu wil het rapport ook meer waarborgen voor de ge- Schikfhéid van déïl léërlihg: voör de toelating tot de brugklas is noo l»g een verklaring van het hoofd Van de lagere school, een examen n Nederlandseh en Rekenen, en een psycho-technisch onderzoek, dat verder zooals we boven zagen, het geheeld jaar zal plaats vinden. Som mige kringen in het onderwijs staan afwijzend tegenover het psycho technisch onderzoek. O.i. ten on rechte. Immers de psychologie (en ycho-techniek) is een nog jonge wetenschap, die ongetwijfeld per- spectieven biedt. Maar dit impli ceert wel, dat. we voorloopig geen afdoende resultaten van de psycho techniek bij de bepaling Van ge schiktheid van leerlingen van de brugklas kunnen verwachten Een bezwaar is. dat dit onderzoek moet geschieden hij jeugdige leer lirgen. wier ontwikkeling nog wor dende is. zoodat dezekerheid van 't onderz.oek vermindert. Iloe zal men verder het groote aantal henoodigdc psycho-tcchniei ophrengen? Want men kan. volgens de psycho-tech- niei zelf, niet in korten tijd. leera- tot ervaren test-afnemers ma ken, Men heeft in Den Haag reeds eenigo malen een psvcho-tcrhnisch onderzoek naast het. toelatingsexa men afgenomen, maar zonder bevre digend resultaat. Verwikkelingen \7ERDER. zal het niet mogen doubleeren tot groote verwikkelingen aanleiding geven: zwakke elementen zullen toch maar bevorderd worden; ou ders, vooral gegoede, laten natuur lij!. bijlessen geven. Hoe njoet het geregeld worden, dat alle scholen zoo ongeveer dezélfdo cischen bij toelating en bevordering stellen? Het adviês over studierichting zal volgens het rapport in dc eerste laten niet bindend zijn, maar zal dat o.i. nooit kunnen worden; ou ders en kinderen hebben tocli ook we' iets te zeggen over wat zij wil len worden. Hierbij komt voor het Gymnasium speciaal het ontbreken van het La tijn in de brugklas. Het. mist hier- :leor een vak van groote sclectce- rende waarde: z.ijn opleiding wordt van 6 op 5 jaar teruggebracht. Dit komt de rustige, gpleidelijke behan deling van de leerstof tot nu toe het groote voorrecht van het Gym nasium, niet ten goede. Het begin- latijn is een zeer geschikte leerstof voor jeugdige leerlingen In alle landen om ons heen begint men dan ook met Latijn op jongeren leeftijd dar; bij ons. De beoefening van het Latijn geeft zoowel door de verwor ven kennis als door de nauwkeuri ge werkwijze, die vereischt wordt, spoedig steun aan het onderwijs in de moderne talen. Verplaatsing van Latijn naar de tweede klas zal dit onderwijs schaden. Bovendien z.al het Orieksch dan pas in de derd° klas kunnen beginnen, zoodat pr meer uren oude talen in de hoogere klassen gegeven moeten worden, wat speciale moeiliikheden voor de samenstelling van den uren-tabel voor de B-leerlingen met zich mee- hrengt Begaafden achtergesteld DE huidige HBS (later overgaand in Lyceum- R). zal deze brugklas, ook ai is zij slechts voorbereidend, kunnen aan vaarden, omdat haar'cursus volgens het. plan op 6 iaar gebracht wordt in plaats van 5 op het oogenblik: het gymnasium verwerpt haar, om- da; zijn opleiding van 6 op 5 jaar wordt teruggebracht, waarhij komt. dat de lagere school ook niet meer speciaal z.al opleiden, zooals thans wel het, geval is. Dit alles betee ken t een achterstelling van de be gaafde leerlingen. Het tegenwoordi ge Lyceum zal in het algemeen met de HBS kunnen meegaan, ai zijn Qr nok nu wel classici aan lycea, die herwaar hebben tegen de sanrenpor sing van de oude talon tot 4 jaar. zt.rals thans aan dit schooltype het geval is. Overigens is het wel te begrijpen, dat de ontwerper geen Latijn in de brugklas heeft opgenomen. Deze brugklas dient n.l. ook ais voorhe- reiding A MS. waar men natuurlijk niets aan Latijn heeft; oök in do C- afdeeling van het geprojecteerde Lyceum wordt geen Latijn gegeven. Latijn als afloopend vak (d.w.z. een vak. dat gedurende enkele jaren onderwezen wordt in de lagere klas. son en waarin geen eindexamen wordt afgenomen) voor bepaalde '..-O •- DR. G. B. BOLKESTEIN Anglo phiel rector van het Stedelijk Gymnasium te Utrecht, die vandaag zijn beschouwing van het plan-Bolkestein voor de vernieuwing van het middelbaar onderwijs voortzet. In zijn vorige artikel (in ons nummer van 21 januari) hield dr. Van der Veer zich voornamelijk bezig met een algemeene karakteristiek van het plan; thans worden enkele onder- declen van de hierin gedane voorstellen van dichtbij bezien. leerlingen in de brugklas ip te voe ren. heeft geen waarde. Ah slotconclusie t.a.V, dc brui7- Iclaf zouden wij willen opstellen: de brugklas heeft, een meer i'oorberei- dend karakterdc schillende waar de is problematisch, de werkelijk begaafde leerlinqen zullen hierdoor tekort komen bij hun M.O»-opl?i- dinq, die juist bedoeld is als voor portaal. voor de universiteit. Wil men de poort tot de universiteit wijder open zetten, dan zal men de brugklas kunnen aanvaardentoo niet, dan zal men haar verwerpen. Dit zal niet lukken Aangezien o.i. das do selecteercnde waar de van de brugklas twijfelachtig is. wordt lipf, moeilijk uit te maken, of een leerling het Lyceum moet kie zen en daarmee de universiteit of de AMS, die direct naar de maat schappij voert. O.i. zal Bolkesteins opzet, de groote stroom van niet studenten, die nu vooral do HBS bezoekt af te leiden naar de AMS. niet lukken. Vele ouders, die niet het plan heben. hun kinderen te laten doorstudeeren, zullen met een vierjarige opleiding (w.o. een jaar brugklas) niet, tevreden zijn. Verder wil de ontwerper gelijke rechten van toelating tot alle fa culteiten aan alle drie de afdeelin- gen toekennen. Ongetwijfeld zijn hieraan bezwaren verbonden: be vorderen van besluiteloosheid t.a.v. de studioinrichting, voorkeur voor de gemakkelijkste afdeeling: kiest oen student een andere studieinrich- ting, dan waarvoor hij aan het Ly ceum is opgeleid, dan moet volgons het rapport de universiteit dit corri. geeren. Dit brengt dus verlenging van de studie mee. Bovendien zijn dc professoren te overbelast om zich ook hiermee nog te bemoeien. Beter is het daarom dit te verwij zen naar een staatscommissie, be staande uit vertegenwoordigers van het II.O. en M.O. Positieve kanten T-J ET spijt ons deze be- zwaren naar voren te moeten brengen. Het zijn niet slechts persoonlijke meeningen, het is de neerslag van wat wij op vole vergaderingen, waarin de vertegen woordigers van de meest uiteen- loopende richtingen van het onder wijs vertegenwoordigd waren, ge hoord hebben en in vele verslagen gelezen. Gelukkig zijn er ook posi tieve kanten aan het rapport: de verbetering van de positie der leer aren; de grootere vrijheid t.a.v. de urentabel, de H.B.S. nu oefc een zos- jarige cursus, waardoor een steen des aanstoots tussehen het Gymna sium en de H.B S. is weggenomen, en de II.B.S.-lcerlingen ook de voor- deelen kunnen genieten van een langere opleiding; meer aandacht voor het huiswerk cn het buitcn- schoolsche werk. beperking van het aantal lesuren, die voor de lagere klassen noodig is. Al met al bevat het. rapport-Bol- kestcin een ontwerp, dat goed van opzet is in menig opzicht. Met de voorgestelde uitvoering kunnen wij in vele gevallen niet meegaan. In Londen wordf een tentoonstelling gehouden,'welke den bezoeker een beeld geeft van de ontdekking, de vervaardiging en het gebruik van atoom energie in oorlogs- en vredestijd. Een model van het apparaat, dag gebruikt werd, toen het atoom voor het eerst gesplitst, werd door prof. Cockcroft in het Cavendish laboratorium te Cambridge(P.). N vele gevallen, waarbij vroeger toediening van moedermelk aan de babies noodzakelijk was, is dit thans niet meer noodig, omdat door den vooruitgang in de kindergeneeskunde veelal andere methodes kunnen worden toegepast om de babies vol doende te doen gedijenToch is in een groot aantal gevallen het toedienen van de onvervangbare moedermelk vereischt. Een combinatie van de kinderkli niek der gemeentelijke universiteit te Amsterdam, het Nederlandsohe Roode Kruis cn den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheids dienst is thans begonnen met hot methodisch in L ogen van moeder* molk. Het denkbeeld om overtollige melk, die de moeder niet voor haar eigen kind noodig heeft, voor ande re kinderen, die hieraan behoefte hebben, beschikbaar te stellen, is van zeer ouden datum en vormt op zichzelf geen vraagstuk, indien do overtollige melk slechts direct ge bruikt. wordt. 9 9 9 IT is het min of meer ware ver- Goud a naar Utrecht moet verhuizen. VroegerAch neen, laat ons niet over vroeger spreken. Toen werd een aanstaand Utrechtsch in woner bij -dc grens der stad opge wacht dooi Imt muziekcorps der ge zamenlijke huiseigenaars, die hem, geplant in de sjiekstc auto waar over dc Domstad beschikte, in op tocht langs alle één-gezins-, twee gezins-, flat-, boven-, beneden- en grachtenwoningen voerden om hern alle comfort der beschikbare huizen te toonen. Anno 1047. Deze meneer, een goe de kennis van mij. kreeg van zijn directeur de mededeeling, dat hij naar Utrecht gepromoveerd werd. Hij kreeg daar een „moord-baan" met r\og „moorddadiger*' vooruitzich ten. Enfin, man, vrouw en kinderen straalden van geluk over dezen bof- uit-duizendon. ,AVe gaan fijn naar Utrecht ver huizen,*' verkondigde de zés-jarige zoon aan zijn bijna zestig-jarige schooljuf, die daarop spontaan met; „Zoo? reageerde, waarna ze hem aanspoorde zijn" eerste wiskundige oefeningen (één appel en nog een appel is wat beter te doen. HEB jij al een huis?" vroeg een vriend, die al acht maan den aan 't verhuizen is. „Krijg ik zoo, ik ruil toch," zei de meneer-met-de-neuze-bann. „ik heb een prachtig huis aan te bieden, zes kamers plus twee zolders plus een badkamer, twee W.C.'s, meneertje en een tuin! Dertig meter diep, zes meter breed en hoog. hoog. .,11mm!," zei de vriend (niet ik!) alleen maar, „ik wensch je veel succes." Dus stapte de meneer naar twee woningruilbureaux (de hardst ^ver kende zaken tegenwoordig!) één in Gouda on één in Utrecht en de sta ven van dio instellingen verklaarden inot van welwillendheid stralende gezichten, dat ,.U natuurlijk onmid dellijk zult slagen: mooi huis aan te bieden en U stelt geen lioogo eischen." Inderdaad, dat deed die meneer niet: hij verlangde alleen maar een behoorlijk huis op een behoorlijken stand met geen al te onbehoorlijke huur. De bureaux gaven adressen van Utrechte- en andere -naren, die in dezelfde gezegende positie verhoe den als die meneer (ook promoven di!). Woningen werden bekeken en goed bevonden, maar... do aan staande ruilers moesten toevallig niet naar Gouda. Toon sloegen do ruiiburcaux aan het scheppen van ..combinaties", dio geen van allen klopten. Einde eersto fase. npWEEDE fase; de ruilbureaus zochten en vonden adressen van lieden uit alle schuilhoeken des lands, die naar Gouda moesten. De vrouw van den meneer kreeg die adressen en moest trachten die lie den het Goudscbo huis aan te sme ren, de ruiiburcaux zouden dan voor nieuwe „combinaties" zorgen. Nu heeft, het Goudschc huis één gebrek: het is, zooals gezegd, erg gioot. maar. hetgeen nog niet ge zegd is, erg duur: f 52.per maand. Enfin, de vrouw van den meneer kocht een schrijfmachine on sloeg aan 't tikken; z& vond het „lollig" werk, want zoo vernieuwde zij haar kantoor-routine. Het Goudsche post kantoor vroeg nieuw personeel om den stroom van vriendelijke, bo- leefde cn enthousiaste aanbevelings brieven tc kunnen verwerken. Nu en dan druppelde een beloofd, soms nietszeggend („Geen interesse"), meestal veelzeggend („Reeds ge slaagd*', „Te duur") briefje binnen. Na een maand verzuchtte do me vrouw tegen den meneer (die braaf lederen dag heen cn weer reisde), dat het toch niet zoo gemakkelijk ging. De vriend betoonde zijn mede leven (ook hij, was nog steeds niet geslaagd) en medelijden (ook hij was enz.). NA twee maanden groeide lang zaam het „begrip huis" tot een obsessie. Huizen zieh, huis laten zien, adressen hier, adressen daar, combinaties-niets. En do vicieuze cirkel begon opnieuw. Opeens: do combinatie klopte! Een Utrechtsch gezin moest naar Enk huizen, dat van Enkhuizen naar Purmerênd, dat van P. naar Apeldoorn, dat van A. naar Gouda en „de moneer" naar u. Alles leek okee, totdat de mevrouw uit E. tot de ontdekking kwam, dat haar De goden van de radio- Olympus hebben in hun laat ste zitting de vraag beant woord: „Wat is humor?" Dc vrij eenparige conclusie luid de: „De lach, die uit lijden geboren wordt". Indien U, lezer, om de be levenissen van een ivoning- ruilcr, die wij in dit verhaal beschrijven, lachen zult kunt U concludeercn hoezeer dit slachtoffer van de nieuwste ziekte „febris ruilaria" lijdt. Hij richtte zich half op en brulde moohd door Anthony Berkely 79 MIJNHEER Chitterwlck stond er zijnerzijds op, dat Judy en Mouse den nacht op Chiswick zouden doorbrengen, wat deze gaarne aan namen, indien zij ten minste juffrouw Clntterwick niet te veel last veroor zaakten. Daar het gesprek ten einde scheen, verdween mijnheer Chitter wlck om zijn tante te halen, zoodat deze haar gasten persoonlijk zou kun nen zeggen, dat het haar een eer was een hertog en zijn aangenomen zus ter fe mogen herbergen. Of beter, naar mijnheer Chittcrwick reden had te veronderstellen, een hertog en de dame, die hem als broeder had aan. genomen, want hoewel de liefde van Judith voor Mouse kennelijk die van een zuster voor een broeder niet te boven ging. bewoog de liefde van Mouse zich beslis in hooger sferen. Mijnheer Chitterwlck had veel mede lijden met den charmanten jongeman, die zoo hopeloos verliefd was en des ondanks alles in het werk stelde om den echtgenoot van Judith van den strop te redden. Het was niet voor laat in den avond, dat er opnieuw over de zaak gesproken werd en het was mijnheer Chifferwick. die dit deed. Hij ging plotseling rechtop in zijn stoel zitten en bracht het gezelschap, dat het juist over het kweeken van cham pignons had, met. een minder fraaie uitdrukking aan het schrikken. „Ambrose!'' waarschuwde zijn tante, „Wel stotterde mijnheer Chitterwick, blijkbaar ten prooi aan de hoogste opwinding. „Maar wat is er dan?" vroegen de anderen. Mijnheer Chitterwick scheen weer eenigszins bij te komen. ,,Het schoot me juist te binnenIk heb jullie. geloof Ik. toch al eens verteld, dat juffrouw Goole mij aan iemand her innerde. maar ik kon toen niet Werkelijk, het geheugen is een eigen aardig iets. Sindsdien heb ik mijn hersens gepijnigd om En nu, terwijl wij over champignons spra- pen Welk verband kan er be staan tussehen champignons en dit meisje?" „Welk meisje9" vroeg Mouse ge duldig. terwijl hij een glimlach wis selde met juffrouw Chitterwick, die verbaasd "aar het roode hoofd van haar neef keek. „Aan wie herinnert zij U?" vroeg Judith nu ook. Mijnheer Chitterwick schrok lichte lijk. „Oh. neem me niet kwalijk. Wel. er zat eeq meisje in het Piccadilly Hotel. Een aardig meisje. Zij ving mijn blik op. Ik bedoel", verbeterde mijnheer Chitterwick zichzelf, toen hij bemerkte, da* zijn tante hem af keurend aankeek, „ik bedoel, dat zij toevallig mijn aandacht trok, voordat ik juffrouw Sinclair begon te te bestudeeren. Het was slechts een oogenblik en ik heb er nooit meer aan gedacht. Ik heb er zelfs geen flauw benul van hoe lang zij in het, Picca dilly Hotel gebleven is. Ik vond juf frouw Sinclair veel interessanter". Hij zweeg een oogenblik en scheen diep na te denken. „En juffrouw Goole herinnert U aan daf meisje?" vroeg Judith kalm. Mijnheer Chitterwick staarde haar een oogenblik aan alsof hij zijn woorden zorgvuldig woog; toen scheen hij zijn besluit genomen te hebben. „Dat meisje was juffrouw Goole", zei hij vol overtuiging. Er was een korte «stilte, zooals meestal op een belangrijke mededee ling volgt. Toen begon Judith te lachen. Ja, ik denk, dat dit den -pij- ker op den kop slaat, zooals Mouse het pleegt hit te drukken Ik Mijnheer Chitterwick. rlie haar strak aankeek, was verbaasd over de uit drukking van wraakgierigheid, die op h8ar anders zoo kalme gezicht ver schenen was; de knokkels van haar vingers waren wit, toen zij zich aan de leuning van den --toel vastgreep, zij stond klaarblijkelijk op hef punt haar bewustzijn lp verliezen. (Wordt vervolgd). divan minder gunstig zou staan In de P.-scke woning. De combinatie viel uiteen! Combinatie twee sloot niet, omdat op het laatste moment een dame tot de ontdekking kwam, dat geen glas- in-lood dc schuifdeuren van haar nieuwe home sierden. C'omb. 8, om dat de buurt niet goed genoeg was, C. 4. omdat het to koud was om te verhuizen, C 5,(vult U zelf maar in!) Intusschen zit 'de meneer al vier maanden in zijn Utrechtsche „móórdbaan" en woont nog steeds in Gouda. OMDAT ik mijn opgeklommen vriend den laatsten tijd niet meer zag besloot ik één dezer dagen hem eens op tè zoeken om te vragen, of hij soms al geslaagd was. Op mijn bescheiden belletje verscheen een. al lerliefst verpleegstertje die, toen ik naar „meneer'' vroeg, haar poezelig wijsvingertje op de lippen legde en fluisterde, dat ik hem wel even mocht zien maar mij rustig moest houden. „Wat mankeert hem", vroeg ik en als antwoord maakte het zus tertje een draaiende beweging voor haar mot blonde krulletjes omlijste voorhoofdje. „En mevrouw", vroeg ik verbaasd. „Naar oen sanatorium", klonk hot fluisterend bescheid, „meneer ligt boven." Ja hij lag boven, met ijscompres- sen op z*n hoofd. „Ha, die Jan", riep ik joviaal. IIij keek mij met glazige oogen aan en mompelde iets. „Hoe gaat het er mee. weer wat beter? .Je ziet er niet slecht uit", huichelde ik. „H, h, h, h. h," klonk het tussehen de zwaar bebaarde lippen. „Zeg maar gerust wat je op je hart hebt", praatte ik gowoontjes. TOEN kwam er schuim op z'n lip pen, hij richtte zich half op en bfulde: „A, moet naar Utrecht, B. moet naar Peking, C moet naar Pa- tagonië, D. moet naar Groenland, E. moet naar Moskou, F. moet naar Kaapstad, G moet naar Honoloeloe, H. moet naaivétder kwam hij niet, want de zustor gaf hem een spuitje. Beneden sprak ik nog even met don dokter. „Veel voorkomende kvaal tegenwoordig," zei die, feb'is ruilaria." „Wat zegt U, dokter?", vroeg ik. „Ruilkoofts. meneer!" „O," zei ik schaapachtig, „en is daar niets aan te doen?" „Ja, er bestaat één afdoend mid del. Geef hem een huis, bezorg hem een kloppende combinatie!" Lozers, in het belang van mijn lij denden vriend uit Gouda vraag ik u dringend: „Weet U een huis voor hem in Utrecht? Brieven aan de re dactie. Dank U zeer!" Het wordt een probleem, zoo- dra men de moedermelk wil be waren, om haar op een gegeven oogenblik voor zieke en zwakke zuigelingen (vroeggeborenen e.d. beschikbaar te hebben. Men moot dan rekening houden met het gevaar, dat deze melk kan opleveren door bacterieele ver ontreiniging en met het verlo ren gaan van goede eigenschap pen door bewerkingen, die aan hot bewaren vooraf gingen, Het beste zou zijn, indien men de overtollige melk van oen zoo groot mogelijk aantal moeders zoo kon af- kolven dat bacterieele verontreini ging uitgesloten was en men de ver- scho melk direct kon bevriezen Dit laatste is eigenlijk alleen in zieken huizen mogelijk en wordt daar ook vaak toogepast. Elders móet de melk eerst van schadelijke bacteriën worden gezuiverd, vóór ze bewaard kan worden. ,Droogvriezen Dit bewaren heeft men gedaan op verschillende wijzen, o.a. ook door toepassing van het z.g. lyophiel drocgsysteem, het eerst in de USA gebruikt. Deze methode berust op het ver wijderen van water uit do melk in bevroren toestand, een soort .,-dróog- vriezen" dus. Dit gebeurt bij een temperatuur van 50 graden C. De „drooggevroren" moedermelk is voor onbepaalden tijd houdbaar. Thans is door do samenwer king der verschillende diensten oen organisntio tot stand geko men, waardoor moeders, die melk kunnen en willen afstaan, deze op zoo hygiënisch moge lijke wijze kunnen afkolven, Door een speciaal afhaal-systeem verloopt tussehen deze handeling en het verder verwerken van de melk (pasteuriseeren. gevolgd door z.g. lyophiel drogen) een zoo kort moge lijke tijd. Op medisch advies De beperkte hoeveelheid, die voor lopig verzameld kan worden, moet natuurlijk zoo economisch mogelijk worden gebruikt, vandaar dat ze Uitsluitend op strenge medische in dicatie beschikbaar wordt gesteld. Bij het slagen v&n dit initia tief ligt liet in de bedoeling té I trachten deze centrale over dé grootere plaatsen in geheel Ne derland uit te breiden. Dit zou i uniek zijn in Europa. VRIJDAG 31 JANUARI HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 „Prinses Beatrix verjaart 9.00 Zwcedsche orkestwerken. 9.30 Piano recital 10 00 Het Liverpoolsch Phil- harmonlsch orkest. 11.00 Hobo-recital. 11.45 Berichten uit Indonesië. 12.00 Marinierskapel. 14.20 Van oude en nieuwe -chrijvers". 15 2.5 Kameror kest. 16.30 MaartJe Kliffen, sopraan. Aan den vleugel: Marinus Voorberg. Schubert-progiamma. 17.15 ..Op ver jaarsvisite te Soestdijk". 18 30 Strijd krachten. 19.15 „Vrij cn Blij". 19.45 „Industrie-organisatie". 20.05 Natio naal prograVima. 21.30 Marschmuzlek. 21 40 „Oranje in knop". HILVERSUM II 415,5 M. 7.00 Nieuws 9.00 The George Melachrino Orchestra. 10 45 „De ontdekking van Schokland 11.30 150 jaar Schubert. 12.00 Kamerorkest ..Ars Nova et An- tiqua".. 12.35 ..The Slcymasters". 15.20 „Paul Vlaanderen grijpt in". 16.00 „Attentia". 17.00 Orgelspel. 17.30 Mu zikaal babbeltje 18.40 150 jaar Schu bert. 19.00 Denk om de Bocht! 19 30 „Ons Vrijzinnig Protestantsch Ge loof". 20.05 Nationaal programma. 21 30 Buitenlnndsch Weekoverzicht. 22.15 Jazz-ultzending. TU1NKALENDER 30 JANUARI Voor den aanleg van grasvelden kan men zoowel gras- zoden nis graszaad gebruikenGoede graszoden moeien taai zijn en dicht met 0r<*s begroeid en zoo weinig mo gelijk onkruid bevatten. Bovendien moeten ze niet fe dik zijnWant dunne graszoden groeien eerder en beter aan den bodem vast dan dikke. Indien men het grasveld door uit- zaaiing van graszaad gaaaanleggen, dan gebruike men hiervoor een ga- zónmengsel, dat bij lederen zaadhan delaar wel verkrijgbaar is. De uit zaaiing kan in hef voorjaar of in den nazomer geschieden Per tien vier. kante meter is een hoeveelheid van 200 gram zaad voldoende. Graszoden kunnen ten allen tijde worden qe» bruik/. S.L,

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2