Weet U wat U leest? Waarom gaan uw kinderen naar de HBS? cetaBe.., VLEKKENWATER Hier is de proef in dertig vragen Door Hitler vervolgd nu achter prikkeldraad WjooJvd Radio-programma Middelbare vakscholen heeft ons land te weinig Weet U wat leest? Politiek Kunst Mensehen Hier in Nederland Aardrijkskunde Sport Kinderverhaal door J. van Straten Stijging gulden-koers in Zwitserland HIER DIENT RECHT GEDAAN! Hoe hervormen wij ons onderwijs onder getuige TUINKALENDER 2 Vrijdag 31 Januari 1947 Onze teekenaar maak' te caricaturen van een aantal bekende figu ren. Wie zijn het? fpR zijn menschen die dc krant dagelijks van begin tot eind spellen, er zijn anderen die zorgvuldig uitkiezen wat hun in teresseert. Het verschil is zoo be langrijk niet; belangrijker is wat V onthoudt van wat U gelezen hebt. Hier kunt U voor Uzelf uit maken of U een goed kranten lezer bent. Wij geven dertig vra gen, gebaseerd op het nieuws van deze maand, tezamen een examen in krantenlezen. U kunt er een competitie van het gehee- le gezin van maken. Kiest de ru brieken uit, die Uw belangstel ling hebben en ziet ivat U ervan terecht brengt. (Antwoorden elders in dit nummer4 1. Wie zijn in Frankrijk president van: a) do republiek, b) den ministerraad, c) de Nationale Vergadering, d) den Senaat? 2. Wolke staatslieden werden het deze maand eens per telegram? 3. Welke politieke partijen worden be doeld met de afkortingen: a) P.S.I., b) P.S.L., c) P.R.L.? 4 Zijn Irgocn en Haganah: Arabische staatslieden, twee havenplaatsen in Tur kije, Joodsciie verzetsgroepen of figuren uit de geschiedenis van Mesopotamia? 5. Wie zijn de president en de premier van Oost-Indonesió? 1. Welke Nederlandsche dichter schreef over oen reis naar Homo on het leven van een vlindcrschilderes? 2. Wie is de maker van de film „Mrs. Minniver"? 3. Wat is de naam van den jongen Engelschen componist die tegenwoordig vecj op onze concertprogramma's voor komt? 4. Welk Engelsch tooneelstuk behan delt problemen van het huidige Duitsch- land? 5. Een Frnnsche musicus word te Parijs om politieke rodenen uitgeflo ten. Wie? 1. Welke pionier op het gebied van hot vervoer werd deze maand geëerd met een doctoraat en oen naar hem gonoemde brug? 2. Wie is Margareth Sheila Knipscheer? 3. Welke Nederlander is bekend als ontdekkingsreiziger in centraal Afrika? 4. Wie is Opoe Herfst? 5. Wie was do eerste vrouw die tijdens do bezetting boven Nederland werd gepa rachuteerd? 1. Waarom zegdon de artsen kort ge leden hun contracten met de,, zieken fondsen op? 2. Waarvoor is do opbrengst der N.V.H.--sigaretten bestemd? 3. Heeft dc regeering het plan de subsidie op levensmiddelen te verhoogen? 4. Wie is regeeringscommissaris van dc Nederlandsche Radio-Unie? 5. Tot wanneer is de nieuwe dienst regeling der Nedei landscho Spoorwegen geldig? 1. Is do „Razende Bol": a) een zand. vorstuiving bij Kootwijk, b) een zandbank in de Noordzee, c) een eiland in Straat Soenda, d) een meertje ln Drente? 2. In welk land ligt Kaslrup? 3. Wat is Hanoi, in wolk land ligt het, en van welke mogondhoid 'maakt dat land deel uit? i. Waar in Indonesië liggen Denpassar en Biak? 5. Behoort het Korfoe-kanaal tot Alba nië, Griekenland. Bulgarije, Turkijo of Joegoslavlo? 1. Wie word Ne dorian (lach Schaats kampioen? Op hoeveel nummors zege vierde hij en wie werd door hem ont troond? 2. Welke Engelsche club uit de dorde divisie heeft het tot dc vierde ronde dor Engelsche Cup gebracht? 3. De K. N. V. B. stelde een nieuwen Engelschen coach aan. Hoe is zijn naam en wicn volgt hij op? 4. Wie wenscht Joo Louis als tegen stander en waarom? 5. Wanneer worden do eerstvolgende Olympische spelen gehouden en in welk land? IJNE Majesteit Koning Krul- baard de Vierde, van het ka bouterrijk Zwamland, was op slechts 357-jarige leeftijd gestorven. Hij was helemaal niet ziek geweest, maar had op zekere dag tegen zijn kamerheer gezegd: „Ik geloof, dat ik maar dood ga, want dat regeren begint me te vervelen". Hij klom van de glanzende vlicgenzwam af, die hem tot troon diende, legde zich in zijn statiebed en--., was dood. Alle kabouters van het rijk treur den, want Krulbaard was een beste koning geweest, altijd even vriende lijk voor kabouters, dieren en plan ten. Hij stamde uit het beroemde geslacht Van Langer Tot Kruller, de enige kabouterfamilie, waarvan alle leden een golvende baard hadden. Daar lag hij nu op zijn praalbed, zijn prachtige krullende baard, die tot aan zijn enkels reikte, keurig ge borsteld en gekamd, op de zifden de kens. Aan het hoofdeinde brandden twee kabouterkaarsen, terwijl zijn muts met de drie gouden belletjes, het teken van zijn hoge waardigheid, op het voeteneinde lag. Bij duizen den dribbelden de kabouters stil door dc statiezaal om nog eenmaal hun geliefden vorst te zien en me nigeen pinkte een traan weg, omdat Krulbaard zo jong was heengegaan. F\E begrafenis in de Koninklijke grafkelder onder de eeuwen oude eik was heel plechtig. Van de uiterste randen van het bos werden gezanten gestuurd om Krulbaard de laatste eer te bewijzen. Ook vele dierepdiepen mee in de stoet en de treureridc bomen ruisten een droeve melodie. Grote kransen bosviooltjes lagen op de baar. die door zestien kabouters gedragen werd. Drie da gen lang aten dc kabouters, uit lou ter rouw, niet, de dieren volgden hun voorbeeld. Zelfs de mieren staakten drie dagen lang hun altijd 20 drukke werk. De dag na de begrafenis had dc raad der ministers, volgens wettelijk voorschrift, bekend gemaakt, dat de oudste zoon van Krulbaard, Zijne Koninklijke Hoogheid prins Kroes- baard Van Langer Tot Kruller, zijn vader zou opvolgen. Dc verklaring was getekend oo dc grootste eiken bladeren, die de kabouter-lakeien haddon kunnen vinden, en eindigde met de uitroep: Krulbaard is dood, leve Krocsbaard". TZ ROESBAARD was altijd een LN. beetje eigenwijze prins ge weest. Hij was vres slijk trfuS op zijn koninklijke voorvaders en vond zich zelf een buitengewoon waardig lid der oude familie. Inderdaad had hij de prachtigste baard, die men zich voorstellen kan: in kroezige krulle tjes omsloot hij, als een harige halve maan, Krocsbaards koninklijke ge laat en iedere week kwam dc hof- kapper om ieder wildgegrocid haar tje weg te knippen. Kroesbaard was daarbij nogal hooghartig en eiste altijd, dat zijn bevelen onmiddellijk opgevolgd werden. Nu besteeg hij dus als Kroesbaard de Derde de troon. Hel was voorschrift in Zwamland dat iedere nieuwe koning een dag naar de mensenwereld moest gaan om daar nieuwe kennis op -te doen opdat hij als een wijs vorst regeren zou. Dus moest ook Krofesbaard een dag naar dc dichtst bijzijndc stad. In oude tijden waren de nieuwe koningen altijd te voet gegaan, maar dan waren ze minstens een week weggebleven, omdat Zwamland drie dagen lopen, in kabouterpas. van de mensenstad verwijderd was. T~N E grootvader van Krulbaard was de eerste koning geweest die, als een echte ruiter, een loop kever had bestegen en zo was hij naar de stad gereden. Binnen*vijf dagen was hij térug gekomen. Krul baard zelf had, toen hij gekroond v/as, zes loopkevers voor een echte' cikeldoppen koets laten spannen, hij kwam na drie dagen weer terug! En Kroesbaard, die menigmaal naden kend naar de mensenvlicgtuigen had gekeken, was op de gedachte geko men, dat hij per libelle zou reizen. Parelglans, de mooiste libelle van dat jaar, had zich bereid verklaard Kroesbaard door de lucht naar de stad le voeren. Frons, dc oudste minister, waar schuwde Kroesbaard tegen al die „nieuwlichterij", zoals hij het noem de. Hij vond het hele avontuur te gevaarlijk, omdat Parelglans zo snel en zo hoog vloog. „Stelt U voor, Majesteit," had hij gezegd, „dat U valt, dan moeten wij weer een nieu wen koning kronen". Met kalme stem had Kroesbaard beweerd, dat hij met zijn tijd mee wilde gaan. „Ik ben pas 21S jaar," had hij gezegd, „en aan de jeugd is de toekomst. Het leven gaat tegenwoordig sneller dan in de tijd, toen U zo jong was als ik nu". OP een zonnige zomermorgen was Parelglans voor de koninklijke beuk neergestreken, Kroesbaard had zijn gouden kroon opgezet en zijn spinraggen mantel omgeslagen, hij klom op de brede rug van Parel glans, greep zich stevig aan diens sprieten vast en riep: „Gegroet, on derdanen, ik kom morgen weer te rug!" Parelglans' machtige vleugels begonnen te trillen, drie ministers vielen om door de wind, die zij maak ten, terwijl Frons' muts naar de top van een heistruik vloog. Toen vloog Parelglans op, Kroesbaard wuifde nog eenmaal naar zijn ministers, die met open monden omhoog staarden en floep- -, daar waren Kroesbaard en Parelglans achter de statige stammen der bomen verdwenen. (Wordt vervolgd) ZATERDAG 1 FEBRUARI HILVERSUM I 301,5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.15 „Pluk den dag". 9.00 Uit onzen mu- ziekkalender. 10.15 ..Een brief van Jack", luisterspel 11 45 Berichten uit Indonesië. 12.03 Cellorecital, 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Lunchconcert. 13 50 „De Tooneelkijker". 14.15 En gelsche les voor gevorderden. 15.45 K R,O.-Kiosk. 16.00 Nieuwe Fransche liederen in eerste uitvoering. Hólène Ludolph, sopraan, Bernar^ Spanjaard, piano 17.00 „De Wigwam". 18.15 Journalistiek weekoverzicht 18.30 Strijdkrachten. 19 15 Buffalo j Bill 20.15 ..Wie weet hoe deze plaat heet?" 20.30 Lichtbaken. 21 00 „Die Flcder- mnus". HILVERSUM II 415,5 M. 7.00 Nieuws. 9.00 Philharmonisch Orkest van New York. 9.50 Strijkorkest 10 20 Radiofeuilleton. 10 35 Comelis Kalk man. tenor en Isja Rossican. piano. 11.00 Voor de arbeiders. 12.00 Orgel spel. 12,35 „Atfentia". 13.15 De 24 preludes van Claude Debussy. 13 35 George Corbeau en zijn Mimosa Or kest 14.00 Het Nerierlnndsche lied. 14 15 Sportpraatje 14 30 Radio Phil harmonisch Orkest. 15.30 Van boek tot boek 15.45 Beoefening der huis muziek, 16,25 „The Ramblers". 17 30 Om en nabij de twintig. 18 15 Orgel spel. 18.45 Nationale Walvischtcn- toonstelling in Artis te Amsterdam. 19.30 De rijpere jeugd. 20.15 En nu Oké! 21,30 Socialistisch com mentaar. 21.45 Muziek uif teekenfilms 21.55 Stafmuziekcorps. 22 30 ..Voet stappen op de trap". 23.15 Hobby hoek. 23,3024 00 Nachtvoorstoiling. De nict-officieele koers van den Xederlandschcn gulden is gedu rende de laatste weken bij dc banken en dc wisselkantoren in Zwitserland belangrijk gestegen. De Nederlandsche gulden werd begin Januari j.l. tegen Zw. frs. 7.50 tot 50.per 100.verhan deld. Woensdag steeg dc notee ring tot Zw. frs. 67.a 69.(de officieele koers van 100.be draagt Zw. frs. 162.deze betere waardecring wint nog aan betcc- kenis, wanneer men bedenkt, dat de niet-officieele koers gedurende 1946 nauwelijks boven do Zw. fr£. 40.— lag. Een zeer belangrijke factor kan worden gevonden in een toene mend vertrouwen van Zwitser land ten opzichte van de waar- deering van de Nederlandsche valuta. De jongste stijging van den niet- officieclen guldenkoers is ook een gevolg van de vermeerdering vaji liet Nederlandsche exportvolume naar het buitenland. Ondanks de krachtige koers- verbctering is de huidige notec- ring nog ver verwijderd van den officieclen koers. De stewardessen van de K.L.M, krij gen een nieuw uniformDit zal be staan uif een blauwgrijs mantelpak, voorzien., vgn een zilveren borst- embleem. Een gracieus vilten hoedje in dezelfde kleur completeert het geheel(P.). M/ ontvingen onderstaan- den kreet om recht van een groep menschen, die eerst in dubbelen zin slachtoffers zijn geweest van het Nazi-regiem en nu de dupe dreigen te wor den van hel feit, dat zij Duit- schers zijn. Commentaar hierbij is onnoodig, het stuk spreekt voor zichzelf. Laten wij hopen', dat dc publicatie ervan er toe bijdraagt, om de aandóclit van de betrokken autoriteiten op deze vrienden van de democra tie le vestigen. Is hel niet iets voor onze regecring, die nit net zoo'n goed begrip heeft ge toond voor een constructieve politiek t.o.v. onze Oosterburen, om Londen en Parijs opmerk zaam te maken op hei onrecht, dat hier wordt bedreven? \7AN October 1942 af, haalde Hit- v Ier de reeds vroeger gestrafte, politiek vordachten, de offers van de Nazi-rechtspraak, uit hun woningen, uit concentratiekampen en gevange nissen. en dwong hen tot dienstne ming in de stï3feenheid 999. De plaats van hun opleiding was de Heuberg In Mei 1945 geraakten de afdeelingen van de divisie 999, die zich op dat oogenblik in Afrika bevonden, in ge vangenschap. Van den eersten dag der krijgsgevangenschap af, hebben deze mannen, ondanks haat en terreur, steeds openlijk bekend gemaakt, wie zij waren. Toen dc machf van het fascisme brak. steeg de hoop van de mannen van 999. Eindelijk zouden zij vrij zijn, eindelijk zouden zij weer naar huis kunnen gaan, velen van hen toch waren al 8 jaar en langer van hun familieleden gescheiden. Het zou'toch niet, lang meer kunnen duren. of de politieke gevangenen, deze mannen, die voor vrede, menschelijkheid en samenwerking tusschen de volkeren gestreden en geleden hadden, zouden door do Geallieerden vrijgelaten wor den! Wie anders dan zij moesten borg zijn voor den demoeratischen opbouw in Duitschland? U zijn reeds 18 maanden voorbij- gegaan sedert het einde van den oorlog. Noch altijd zitten meer dan duizend mannen van 999 in Fransch Noord-Afrika en Egypte achter prikkeldraad. Met stijgende verbitte ring stellen zij vast, dat de groote de mocratieën en de groofe partijen en vakvereeniglngen hun roep naar vrij heid niet verstaan willen. Met stij gend verbittering hooren zij het Ie- bazel aan over de kleine Nazi's en meeloopers. Met stijgende verhitte- ring winden zij zich op over de vrij spraken van Von Papen. Schacht en Fritsche. Wanneer zullen de groote democratieën zich eindelijk eens hun vrienden herinneren? Wanneer zullen eindelijk eens de arbeidersbewegin- HET wordt haast P'jnlijk om over onderwijsvernieuwing te schrijven. Karaktervorming, ontwikkeling der persoonlijkheid en samengaan van school en huis! Wie weet hot nu nog niet? Maar.... laten wij nuchter blijven. De paedagogischc wereld is, dank zij den oorlog en de nat. soc. schreeuw om karakters en persoonlijkheden? met een schok tot het in zicht gekomen, dat de moderne maatschappij blijkbaar meer dan dc maat schappij van vroeger persoonlijkheden on karakters noodirr beeft. De opvatting van hen. die het on derwijs denken te kunnen ver nieuwen door persoonlijkheden te vormen en karakters te kweeken. is slechts in schijn gericht °P de be hoeften van hef maatschappelijk le ven. MEN versta mij goed. Van het grootste belangacht ik den man of de vrouw vóór de kin*. Maar men kan mcf verwachten, dat het massa-artikel „leerkrachten" slechts zelfbewuste, afgeronde persoonlijk heden oplevert. Men mag niet eischen, dnt iedere leerkracht karaktervor mend of per'-oonlljkheidontplooiend werkzaam is En al zou, in het gun stigste geval, iedere leerkracht dit wel kunnen zijn, dan is nog het mas sale schoolverband geen goeden gele genheid voor zijn individueelen, op individuen gerichtcn, min of meer scheppenden arbeid. Ingezonden mededeeling i Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 37 cent. - Bij drogisten. Feuilleton door Anthony Berkely 80 Slechts langzaam kwam zij weer tot zichzelf, de gespannen uit drukking verdween van haar gelaat en zij lachte onzeker. „Het sPÓt me" zei ze op onvasten toon, terwijl zij met haar hand langs het voorhoofd streek. „Ik probeer het meestal met mcces te verbergen, maar soms wordt het me wel eens te machtig. Ik ben doodolijlc vermoeid". Zij stond moei zaam op ,,Ik hoop, daj U het mij niet kwalijk neemt, indien ik naar bed ga. Juffrouw Chiltcrwick". „Natuurlijk niet, lieve", zei deze, terwijl ze ook opstond en Judith moe derlijk over het hoofd streek. „Wij begrijpen het best. Ik kom dadelijk nog even boven, om je wat verster kends te brengen". Mouse was eveneens opgesprongen en sloeg een arm om haar middel. ..Kom, Judy, houd je taah Ik de trap ophelpen". Judith keek rond met een tragi-' schen blik in haar oogen. „Het spijt me zoo", herhaalde zij. ..ik houd er: niet van mijzelf zoo te laten gaan. Goeden nacht". Zij liep de kamer uit. zwaar op Mouse leunend. HOOFDSTUK XIV De moord ontraadseld. Het was een stille tocht, die den volgenden dag van Southampton naar Dorsetshire gemaakt, werd. Mouse stuurde de auto on mijnheer Chitter- wick was in gedachten vercliept. op de achterbank wisselden Judith en do 'nieuwe neef beleefdheden uit. Een moeilijke taak was het niej geweest tusschen de vele passagiers, die het schip verlieten, den gev.enseh(en persoon te ontdekken. Wie ook de vader gJlreest *r.ochf zijn, zeker was. dat hij van zijn familie weinig op den zoon had overgedragen De neus stempelde den nieuwen neef onmid dellijk tot een Sinclair, al heette hij dan ook honderdmaal Benson. Mijnheer Chitterwiek had hem met bijzonder veel belangstelling opgeno men. Harold J. Benson bleek een man to zijn van bijna dertig jaar ^n niet slechts den Sinelair-neus, maar ook den Sinclair-bouv/ te bezitten. Hij was lang en breed, had groen-grijze oogen en dicht, touwkleurig haar. Hij had Judith zoo stevig de hand geschud, dat haar de tranen in de oogen gesprongen waren en Mouse en mijnheer Chitterwiek ondergingen dezelfde behandeling. Hij verzekerde met veel enthousiasme, dat het hem een groot genoegen was hen te ont moeten en beloofde onmiddellijk daarop aan Judith, dat hij zoo achter die knapen van Scotland Yard zou aanzitten, dat zij wel gedwongen zou den worden om Lynn binnen drie da gen vrij te laten. Vervolgens sloeg hij Mouse hard op zijn schouder en vertelde hem in onvervalschf Amen- kaansch (mijnheer Chitterwiek had nog nooi( 'iemand met zoo'n gepro nonceerde Amerlkaansche uitspraak hooren spreken), dat een hertog toch eigenlijk maar bitter weinig van een gewoon mcnsch verschilde, maar dat zij aan den overkant foch wel ver steld zouden staan, indien zij hoor den, dat Harold J. Ben?on onmiddel lijk na zijn aankomst, in Engeland met zoo'n edelman had kennis ge maakt. Kortom hij gedroeg zich zoo als een Engelschman het van een Amerikaan verwacht. Op Rivcrsmead verloochende hij zijn afkomst pl evenmin. Mijnheer Chitterwiek. die zelf zoo verlegen was geweest, toen hij daar voorliet eerst te midden van al die vreemden verscheen, bewonderde het gemak, waarmede hij de gastvrouw de hand drukt.» (wa, aan Judy een lachje van leedvermaak onllokte), zijn gastheer op den rug klopte (wat den lord in-, een deed krimpen) en den deftigen butler met ..boy" aansprak (wat door dezen eerbiedwtarrligen man mei een vernietigenden blik beantwoord werd) Toen hij achter den huisknecht nan naar zijn kamer verdween kon Aga tha een lachje niet onderdrukken. - Wordt vervolgd Intellectualisme Het huidige middelbaar onderwijs om ons daartoe te bepalen is voortgekomen uit een inzicht, dat thans grootendepls verlaten is. Aan dc v/is- en natuurkunde, met den trotschen naam ..exacte wetenschap pen" gesierd, is in dit onderwijs een te groote plaats toegemeten. Toege rust niet de noodige kennis van deze wetenschappen werd de aankomende burger, die geen hooger onderwijs begeerde, klaar geacht voor zijn maatschappelijke taak. Maar in do eerste plaats is de Wis- en natuur kunde niet de wetenschap bij uitstek. In de tweede plaots vormt weten schap nog geen mensch In de derde plaats is de maatschappij lang niet' altijd gediend met (al of niet verdien de) wetenschap. Dit alles wo,'dt thans algemeen ingezien. Maar de juiste conclusie er uit is voor ons onderwijs nog niet getrokken. Men kan naar onze meening hef. middelbaar onderwijs slechts her vormen door het samen te beschou wen. met het middelbaar vakonder wijs, De impasse, waarin het middel baar en voorbereidend hooger onder, wijs zich bevinden wordt ten deele veroorzaakt door overbevolking. En deze is weer het gevolg van een (e- korf aan middelbare vakscholen en een overschatting van hef inlelloc- tueele schooltype. Een uitstekende middelbare vak school js b.v. de M.T.S. Maar hij die zich met maanden van te voron een plaats ve,rzekert voor het toelatings examen, "komt veelal niet aan bod Hoewel de vraag naar M.T.S.-ers in Nederland groot is, zijn er weinig scholen van dat type. Meisjesscholen Meisjes, voor wie H.B.S. en Gym nasium te moeilijk zijn en voor wie de ouders moer algemeen vormend middelbaar onderwijs wenschen dan Ulo-school of huishoudschool kunnen bieden, komen vrijwel niet onder dak. middelbare meisjesscholen, Deventer heeft in Rollecate een aantrekkelijke Enkele groote steden hebben speciale meisjesschool, maar de laatste lijdt aan hetzelfde euvel als de M.T.S,: vrijwel altijd is de school overtea- kend. Een algemeene middelbare meisjes school. zonder studierechten, zonder overlading van vakken, met ruime plaats voor speciaal vrouwelijke aan gelegenheden zou een uitkomst bie den, als dc oudex-s maar eenmaal van het waanidee waren afgebracht, dat meisjes uit bepaalde kringen per sé intellectueel middelbaar onderwijs moeten hebben. Schoolgeldbelemme. ringen mogen voor dit soort onder wijs niet bestaan, zoomin als voor welken anderen vorm van middelbaar onderwijs ook, zoodnt ook meisjes uit kringen, waaruit meisjes thans in den regel geen middelbaar onderwijs vol gen. deze school zouden kunnen be zoeken. Technische beroepen Aan het kleine percentage leerlin. gen. dat later hooger onderwijs gaat volgen, wordt en terecht veel aandacht besteed Maar aan het veel grooter percentage dat met handen arbeid en technische werkzaamheden van allerlei aard zijn brood moet ver dienen. on welk gedeelte evenzeer werkt, tan bate van de maatschappij, wordt weinig aandacht besteed van overheidswege. De opleiding van fietsenmakers, automonteurs, bouw vakmensen in leidende functie is van even groot belang ah die van zuivel-, suiker, en textieldeskundigen. De regeering dient de lagere en middelbare opleiding te bevorderen van velerlei technische beroepen. Zij kan zich er niet af maken door te zeggen, dat er veel aan het particu-' lier initiatief moet worden overgela ten Wie eenigszins thuis is in aller lei privé-opleidlngen, ieder weet hoe er geknoeid en gebeunhaasd wordt op het terrein van hei nief gecontroleer de onderwijs. De kleine man is in veel opzichten de dupe. Tijdverlies Men kan het onderwijs niet gron dig regelen, wanneer men er rlechfs bepaalde mopten uit snijdt. Onder wijstechnisch niet, omdat men meer rekening moet houden me, het over gaan van de eene school naar de- an dere. De willekeur en hei tijdverlies die thans hoerschen op dit stuk zijn onverantwoord Hervorming van het onderwijs, waai bij pie, tegelijkertijd die overgang wordt geregeld, is on doelmatig. Ook tut een oogpunt van maat schappelijk effect moe{ men het ge heel,} onderwijs in zijn beschouwin gen betrekken De gespecialiseerde maatschappij oenerzijds, de gevarieer- den aanleg en belangstelling dor leer- leerlingen anderzijds vinden niet hun tegenpunt in de huidige, eenzijdig intellectueele midde!ba:e school. Da* lever, onherroenelijk economisch verlies op. Hierbij komj nog de de mocratische overweging, dnt deze vorm van onderwijs gocn rekening houdt met alle klarsen uit do maat schappij En hervorming van het mid delbaar onderwijs, waarbij uitsluitend aan leerlingen van bepaalde school typen (veelal correspondeerend met bopaalde maatschappelijke klassen) wordt gedacht, is ondemocratisch. gen van Engeland en Frankrijk spre ken voor hun kameraden, die een maal behoorden tot dezelfde lie en file Internationale? ZIJ bedelen niet om verdraagzaam heid zooals de kleine nazi's. Zij strijden voor erkenning, voor hun vrijheid als een iecht! Wekenlang zijn in Duitschland de meeningen verdeeld over hot wel of niet nazi-zijn van bekonde kunstenaars, musici enz., en men vergeet daarbij de meer dan duizend politiek vervolgden en ge- straffen. die op dit oogenblik in Egyp te en Fransch Noord-Afrika achter prikkeldraad moeten leven. Wij doen hiermee opnieuw een beroep op de openbare meening, op.de politieke partijen, de vakverecnigingen, op pers en radio: ondersteunt ons in den strijd voor ons recht! Wij roepert onzo vrienden in het buitenland toe: Ook jullie kunf, ertoe bijdragen, dat de politiek govangenen van het Der de Rijk eindelijk de poort tot de vrij heid geopend wordt! ONBEKENDE OPERA VAN BEETHOVEN Zooals nasporingen onlangs hebben uitgewezen heeft Beetho ven voor het componecren van zijn cenigc opera „Fldelio" en be halve de onuitgovoerd gebloveï? „Melusino" (naar een tekst van Grillparzer) nog aan een andere opera gewerkt. Hierbij ging het naar den Wcenschen musicoloog Raoul Biberstoin ontdekt, om een groote opeja in twee declon „Ves tas Four" gcheeten. waarvan het tekstboek door Emanuel Schika neder, den librettist van Mozart's „Zauhei flöte", voor Beethoven ge schreven werd. Van dit tot dusver geheel onbekende opcrafragment zijn in totaal SI schetsbladen, no tenschrift bewaard gebleven, be trekking hebbende op de eerste scène. Nadat Beethovon geen belang stelling meer voor dit onderwerp had. werd de compositie door Josef W'ofPgl 17GG"1S46) voltooid en de opera kwam in 1805 in Weigl's bewerking ton tooneele. In enkele regels Monty met vacantie Het Engelsche departement is te genwoordig nogal vredelievend in zijn berichtgeving! Woensdagavond heeft het medegedeeld, dat Montgo mery Maandag voor een maand va cantie naar Zwitserland is vertrokken. Smokkelen in Limburg Een winkelierster in Maastricht bestemde haar botertoewijzingen, voornamelijk voor smokkel op België, Dit is één van de vele smokkelge- vallen naar België. De C.C.D. heeft zich vorplicht gezien do contróie te verscherpen, aangezien er groote hoe veelheden „zwarte" boter dagelijks ®over de grens gaan Begrafenis van Capone „De begrafenis van Capone zal de meesi indrukwekkende worden, die ooif heeft, plaats gehad", verklaarde de begrafenis ondernemer, die door da broers van den gangster met teraardebestelling is belast. Driehonderd Cadillacs zullen in den stoet meerijden. Bloemstukken van „collega's" uif. alle deelcn van de" Verecnigde Staten zullen Capone naar zijn laatste rustplaats vergezel len. Weer een vliegtuig Zeventien personen werden gedood bfj een vliegramp in Columbia. Het betreft bier een vliegtuig van de maatschappij „Aviance". dat in de vallei van de Magdalena rivier is neergestort. Voor zijn verdiensten op mu ziekgebied is aan Dimitri Sjosta- kevitsj de Loninorde verleend. 31 JANUARI. In iedcrcn tuin waarvan de grond, goed is, kunnen ook wel aardbeien worden geteeld. Voor voorjaarsaanplantlng gebruikt men bij voorkeur de zoogenaamde verspoende planten Door hun goed vertakt wortelstelsel groeien deze spoediger in den grond vast. Voorts is hel van groof. belang om beslist gezonde planten (e gebruiken. De uit. planting kan het beste in Maart of'in April geschieden. In Februari is het in dit geval nog te vroegEenige goede soorten zijn: de vroege Deutsch Evcrn, de middenvroegc Jucunda, de Oberschlesien en Madame Mou/ot. S.L, Dit zijn de antwoorden op de vra gen van pag. 2. Politiek: 1. Vincent Auriol. Paul Ramadier, Edouard Herriot, Champe- tier de Ribes, 2. Bevin en Stalin. 3. Fartai Sociails Indonesia (Indone sische Socialistische Partij), Polskie Stronnictwo Ludowl (Poolsche Boe- renpartij), Partic républicaine de la Liberté (Fransche Partij van de Vrij heid) 4. Joodsehe verzetsgroepen: de* eerste vóór. dP tweede tegen terreur daden. 5 Soekawatj en Nadjamoed- din Kunst: 1. Bertus Aafjes. 2. William Wyler. 3 Benjamin Britten. 4. „Frie da". van Ronald Miller. 5. Alfred Cortot. Menschen: 1, Dr. ir. W. Hupkes. 2. De tienduizendste passagier óp de luchtlijn New-York—Amsterdam. 3. Dr, Paul Juhen 4 105-jarige oudste inwoonster van Rotterdam, 5- Tnx Terwindt. Hier m Nederland: 1. Omdat zij-de honorana ie laag achtten 2. Voorna melijk voor de textielvoprziening van do getroffen gebieden 3 Neen. ie verlagen, 4. 'Mi. L, A. Kesper. Aardrijkskunde1. Zandbank bij Den Helder. 2. Vliegveld bij Kopen hagen. Denemarken. 3. Hoofdstad van de autonome republiek Viet-Nam, deel van de Fransche Unie 4 Resp. plaats op Balj en eiland bij Nieuw- Guinoa 5. Aibaniê. Sport; 1. Jon Lqngendijk. Vier nummers. P. Keizer. 2. Chester. 3. Jesse Carvor, opvolger van Bob Glendcnning, 4. Woodcock, omdat hij dan hoogere gage kan eischen, 5. 1948. Wembley bij Londen. De caricaturen zijn van: Van Mookfc Gerbrandy. Montgomery, Léon Blum en W. Drees.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2