Nederlanders stichtten „Holland" in Qodsdienststrijd sociale stimuleerden emigratie en nood THOMAS ALVA EDISON Geestelijke vernieuwing van meer belang dan wijziging van wetten Radio-programma 2 r NIEUWE DEMOCRATISCHE STAATSVORMING III TYUmhd onder getuige Dinsdag 11 Februari 1947 OP den avond van Dinsdag 9 Februari 1847 kwam een groepje van zes Nederlandsche mannen en één vrouw in gezelschap van den Amerikaan Harrington aan op de plaats, waar thans de stad Holland ligt aan het Oostelijke einde van Black Lake (Het Zwarte Meer), een inham van het groote Michigan Meer. De voornaamste van deze groep was dominee Albertus van Raalte, afkomstig uit Arnhem en hij kan gelden als de stichter van een bloeiende gemeenschap van meest uit Nederland gekomen pioniers. Nu een delegatie uit deze „kolonie" zich in Nederland bevindt om bovengenoemd feit, dat dus juist 100 jaar geleden heeft plaats gehad, te herdenken, is het niet ondienstig iets over hun drijfveren en avonturen mede te deelen. verdraagzaamheid op godsdien stig en politiek gebied een groote aantrekkingskracht op de verarm de proletariërs en op de godsdien stig-ver volgden uitoefenden. Deze laatsten waren trouwens voor het grootste deol ..kleine luyden". die met geen mogelijkheid den over tocht naar Amerika hadden kun nen betalen, als ze niet geholpen waren door kapitaalkrachtige geestverwanten. Het waren de Arnhemsche predikanten A. Bn xnmelkamp en A. C van Raalte. die tracht ten leiding te geven in de be weging. die de emigratie van honderden afgescheidenen ten doel had. Zij ontwierpen een regeling er van. getiteld: „Grondslagen der Verecniging van Christenen voor de Hollandscke volksverhuizing naar de Vcreenigdc Staten in N. Amerika." Daarbii werd bepaald, dat de deelnemers aan de emigra tie niet minder dan 20 pet. van hun inkomsten of baten zouden afdragen ter vergoeding van de voor hen gemaakte onkosten. Inscheping 7 00 werd door onderlinge sa- menwerking en financieelen steun, ondanks tal van waarschu wingen, besloten Nederland, dat naar hun meening door God was verlaten, den rug toe te koeren en zich in de Nieuwe Wereld te gaan vestigen. Op 2 October 1846 scheepten een groot aantal land verhuizers onder leiding van Ds. Van Raalte zich in, nadat men aan Ds. Wvckhoff te Albanv in den staat New York om hulp en raad had gevraagd- Op 17 Novem ber kwam men in New York aan en reisde naar Albanv door. Daar had men inmiddels 'maatregelen getroffen om de groen in Detroit te laten overwinteren. Van Raalte zou dan inmiddels naar een ge schikt vestigingsterrein uitzien. "P\E Amerikaanscho geschiede- nis der 19de eeuw is een aan eenschakeling van verschuivingen der grens tusschen de blanken en Indianen- Ondernemende pioniers, backwoodsmen genaamd, trokken steeds verder Westwaarts, bouw den blokhutten op een gunstig punt in de onmetelijke bosschen, maakten 'n primitieve omheining (fence) tegen wilde dieren en leef den van betrekkelijk primitieven landbouw, zoolang deze zonder veel inspanning een redelijken oogst opleverde en van de jacht. Na een aantal jaren verkochten zij hun bezittingen aan pas ge ïmmigreerde families, die bereid waren meer zorg aan den grond te besteden en trokken zelf ver derop om weer van voren af aan te beginnen. Soms werden neder zettingen verlaten voor er opvol gers kwamen: de cindelooze im- migrantenstroom maakte zich dan gaarne van de aanwezige woon ruimte meester. Zoodra er in een gebied voldoende menschen woon den. werd het tot territorium ver heven. Zoo'n territorium kan ver geleken worden bii de Generali teitslanden der Republiek der Vereenigde Nederlanden: men be taalde belastingen, maar bad geen medezeggenschap in bet bestuur der Vereenigde Staten. Het oude territorium was het Noord-West territorium, waaruit een aantal staten ziin gevormd- Driehoekig gebied p EN daarvan was Michigan. een driehoekig gebied tus schen het gelijknamige meer en het Huron-meer en een klein stuk ter! Zuiden van het Boven-meer: het werd in 1837 als staat toege laten. Onder de in de Oostcliike Vereenigde Staten wonende Nederlanders waren er velen met pioniersbloed in de ade ren. Aangelokt door het reeee- ringsaanbod van goedkoopen grond (7Vo dollar per H.A.) of teleurgesteld door de minder prettige verhouding met de Engclschen. trokken ze West waarts cn vestigden zich o-a- in vrij grooten getaJp in Mi chigan. Daar kon men in 1841 overgaan tot de oprichting van een „classis" van de Gereformeerde Kerk. Merk waardig genoeg bleef hun om gangstaal Nederlandsch: ook in hun gewoonten bleven zij hun va derland langen tijd getrouw- In brieven aan hun familie in Ne derland gaven zij niet zelden hoog op van hun welvaart en hun ge voel van vrijheid en dit werd één der voornaamste aansporingen voor hen. die omstreeks 1845 een nieuwen „grooten trek" uit Neder land naar Amerika organiseerden. Sociale nood F") E jaren rond 1810 beteekenen een dieptepunt in de sociale en economische omstandigheden in tal van Europeesche staten, ook in die van ons land. Pi) zorg voor den economisch-zwakkcre lag uit sluitend op het terrein der open bare en particuliere liefdadigheid en het is een schrikkelijk feit. dat in 1S45 bijna twintig pet. van onze bgvolking armlastig was. Jan Sa- lie-geest. werkloosheid, uitbuiting, aardappelziekte, epidemieën ziin slechts een bloemlezing uit de reeks van. factoren, die de alge- mecne malaise deden ontstaan. Bii de economische en sociale, kwamen ook politieke en gods dienstige grieven. De ongunstige afloop der Belgische kwestie had het prestige der regeering onder, mijnd en schiep blijvende onte vredenheid. doordat de belasting druk zeer verzwaard werd. De godsdienstpolitiek van Willem I werd door velen in de Hervormde Kerk gelijkge steld met ..pauselijke en bis schoppelijke heerschappij" en leidde in 1834 tot de „Afschei ding". De „afgescheidenen" stonden bloot aan allerlei chicanes: zoo werden in het Groningschc dorp Ulrum, waar hun voorman Ds. De Cock woonde, 150 infanteristen in gekwartierd. die volgens betrouw baar getuigenis, onnoodig ruw op traden. De Cock kreeg zelf twaalf van deze heeren in huis: een doos later werd hij „wegens het ver wekken van wanorde" tot drie maanden hechtenis veroordeeld- In 1837 zou de afgescheiden pre dikant H. P- Scholte te Loosdrccht preken. Militairen beletten hem in de kerk op tq treden: hii sprak toen op een schip, dat omstuwd door kleine bootjes op de plassen rond voer- Hii herhaalde dit op treden na korten tijd op de Zui derzee. Welvaart en vrijheid T-J F.T is geen wonder dat de verhalen uit Amerika over de mogelijkheid om tot welvaart te geraken en over de vriiheid en WOENSDAG 12 FEBR. HILVERSUM I 301.5 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 9.30 Engelsche werken voor strijk orkest. 10.00 Zangrecital. 11.45 Berichten uit Indonesië. 12.00 Arn hemsche Orkcstvereeniging. 12.40 Omroepkoor. 14.50 Magnificat Bach 15.25 ROTA-Striikkwartet. 15.50 Hoborecital. 17.30 Volksherstel. 18.00 Meesterwerken v. klavier. 18.30 Strijdkrachten. 19.30 Engel sche les. 20.08 Legendarische figu ren in de muziek. 21.20 Zangver- ceniging „Caecilia". 23.10 „Mando- linata". HILVERSUM H 415,5 M. 7.00 Nieuws. 10.35 Pianorecital. 13.20 Stafmuziekcorps. 14.15 Kamermu ziekprogramma. 15.00 Voor de jeugd. 17.45 Het rijk over zee. 18.15 „The Ramblers". 18.45 Europa tus schen Amerika en Rusland. 19.00 Nederlandsche componisten. 19.30 „De kerk in het nieuwe land". 20.15 Operette „Les dragons de Villars". 21.30 „Drie wenschen". 22.15 Melo die der Verte. 22.45 Orgelspel. TUINKALENDER 11 FEBRUARI. Leivruchtboo- men en klimplanten kunnen ook thans nor/ worden gesnoeid en op- nieuw aan den muur of schutting worden vastgebonden. Men blijve hiermede echter niet wachten want de winter is voor dit werk de bes te tijd. Dit. geldt ook voor den snoei van allerlei sierboomen en heesters. Rozen worden echter niet zoo vroeg gesnoeid. Zoowel bij klimrozen a/s bij struik en stamro zen kan dit nog wel in het laatst van den winter of tn Maart geschie den. Doode of ziekelijke takken worden steeds verwijderd en wilde uitloopers uit der grond weggesne den. S. L. De jaren rond 1840 beteeken- den eet dieptepunt in de sociale en economische omstandigheden van ons land. Bijna twintig pro- l cent van het volk was armlastig. Bij de eocnomische en sociale grieven voegden zich politieke en godsdienstige Deze factoren j stimuleerden de emigratie naar i de Ver. Staten sterk. Op Dinsdag j 9 Februari 1847 stichtten zes Né- derlandsche mannen en één vrouwo.l.v. ds. Alb. van Raalte uit Arnhem het stadje „Holldnd" dat. dus thans honderd jaar be- staaf.Ter herdenking van dit feit schreef j Qh. van Alsem voor ons dit artikel. Hij reisde daartoe vooral in Mi chigan rond. dat hem bijzonder was aanbevolen en koos tenslotte het gebied in de nabijheid, van Black Lake- Het moet voor den intelligenten cn dapperen man toch een ge waagd avontuur geweest ziin met zijn landverhuizers op weg naar de nieuwe vestiging te gaan. voor al als men ziin getuigenis hoort, dat er onder zijn troep slechts één fiks man was „de anderen deugen voor niets op reis." Een timmer man. dien men toch bij het maken van blokhutten zeer goed had kunnen gebruiken, was er niet bii. Evenwel had het Detroit-comité, dat eonige maanden voor de land verhuizers had gezorgd, vier ar beiders ter beschikking gesteld. Zoo kon men op 9 Februari 1847 met den bouw van dp ves tiging beginnen: voorloopig kreeg men de beschikking over twee blokhuizen, doch de onafgebroken stroom van geestverwanten, die naar de nieuwe „stad" Holland kwam. deed de nederzetting snel groeien, onda"nks tegenslagen door ziekte en misgewas. Groot vertrouwen \7AN RAALTE was de ziel van V de onderneming, die hij tot 1876 leidde met groot talent en een niet te schokken vertrouwen in zijn uiteindelijk succes. Het jaar 1847 vooral was één groote worsteling tegen honger, ziekte en mismoedigheid, maar reeds het volgend jaar werden de vooruit zichten gunstiger en kon men aan de vrienden in Nederland berich ten sturen, die velen er toe brach ten het voorbeeld der pioniers te volgen. De stad Holland is uit deze ne. derzetting gegroeid: ze telt thans nog geen 20.000 inwoners en is als Nederlandsche nederzetting verre overvleugeld door andere steden, zooals Grand Rapids. Maar geen dezer steden is zoo geheel van den grond af door onze landgcnootcii opgebouwd als de plaats die thans baar 100-jarig bestaan herdenkt en den naam van het oude vader land draagt- Voetnoot: Zondag is in „Hope Memorial Chapel" te Holland-Michigan ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van dit stadje een herden kingsbijeenkomst gehouden, waar de Nederlandsche minister van Buitenlandsehe Zaken mr. W. C. G. H. baron Van Boetzelacr van Oosterhout „per gramofoonplaat" een rede heeft uitgesproken. Hij gewaagde van de bonden die nog steeds bestaan tusschen hel moe derland en het verre „Holland" en sprak den wensch uit dat „Hollands" tulpen een levend «ymbool mogen blijven van dien band. .Minister Van Boetzelaer werd ingeleid door den heer Willard C. Wichers, directeur van de „Mid- westoffice" van don Nederland- schen Voorlichtingsdienst, rlie mo menteel in ons land vertoeft, - TE SOESTDI/K: De radio-post is paraat voor de komende gebeurtenissen. Bunschoten ziet toe. V ooroorlogsche regeeringen Mr. H. B. J. WAS LAN DER legt in zijn derde artikel over Nieuwe democratische Staats vorming'' er den najiruk op, dat wezenlijk belangrijke vernieuwing van ons democratisch staatsbe stel niet tot stand zal kunnen komen alléén door een aantal wijzigingen van wetten en regle mentenmaar dat het nog meer aankomt op vernieuwing Van geest cn mentaliteitwaarin de verschillende organen en perso nen samenwerken. Hij betoogt verder dat de vooroorlogsche extra-parlementaire regeeringen Vrij sterk stond entegenover de Kamersmaar minder sterk te genover het volk, omdat zij tei, weinig door de sympathie van groote bevolkingsgroepen wer- den gedragen, vooral omdat zgH de groote problemen werk loosheid e.dniet vermochten op te lossen door Mr. H. B. J. Waslander OOMMIGE lezers zal hei, waar- schi.jnli.jk ©enigermate hebben te leurgesteld. dat wij in de beide vo rige artikelen zoo weinig hebben •econcretiseerd. Met name in het laatste artikel heb ik. naar ik hoop, wel duidelijk gemaakt, dat de vraag naar een ^selectionistische demo cratie vooral een kwestie van ver houdingen is zooals in het alge meen vragen van organisatie vra gen naar verhoudingen zijn maar men zal wellicht zeggen: daaraan hebben we nog zoo weinig; hoe wilt ij nu meer concreet -Je verhoudin gen regelen? Of: welke wijzigingen stelt ge voor in de Grondwet, wet ten en reglementen, onze staats organisatie rakende? Ik zou daarop kunnen antwoorden dat de beantwoording van die vra gen eerst het resultaat zal moeten zijn van het onderzoek, waarom ik heb gevraagd. Door de regeling te benoemen commissies, parlemen taire commissies cn ook eventueele commissies uit de politieke partijen zullen het vraagstuk in vo.llen om vang hebben te besttideeren. In vol- Eén dag na de stichting van de stad Holland werd in een boerengezin in een ander deel van de Vereenigde Staten de grootste uitvinder van de moderne geschiedenis geboren TT ET is geenszins algemeen bekend, dat Edison de zoon was van een doodarmen arbeider van Nederlandsche afkomst. Zijn moe der stamde uit Schotland; ze was zeer intelli gent en gaf haar zoon de eerste lessen in lezen en schrijven. Edison werd in het gehucht Milan in Ohio geboren, zijn jongensjaren bracht hij door in Port Huron in den staat Michigan. An der onderwijs dan dat van zijn moeder schijnt hij niet te hebben genoten en hij was op elfja rigen leeftijd reeds volkomen op zich-zelf aan gewezen. door Rinko Wiersma EDISON werd krantenjongen op den Grand Trunk Spoorweg, in welke „functie" hij niet alleen uitge strekte reizen maakte, maar ook ge legenheid had om alle mogelijke lectuur te verslinden. Hij voelde zich in het bijzonder aangetrokken tot de scheikunde en hij kwam er zelfs toe oen soort laboratorium in te richten in een spoorwegwagon. Maar hij veroorzaakte met zijn proefnemingen op een „goeden" dag een ontploffing waarbij de trein bijna in brand geraakte, zoodat hij van verde re experimenten moest afzien. Eigen ..krant" OP twaalfjarigen leeftijd stelde hij zich niet langer tevreden mei alleen maar kranten te verkoo- pen: hij stichtte een krantje, dat hij z*If drukte, hij noemde het ie „Grand Trunk Herald" Hij wilde graag telegrafeeren leeren, daarom gin? hij vijf maanden lang eiken nacht de telegrafisten gezelschap houden en... keek bij hen de kunst af. Weldra kreeg hij een zelfstandi gen werkkring op het telegraafkan toor in Port Huron cn werkte ver- \o]gcns als telegrafist in verschil lende plaatson. In zijn vrije uren was hij mecha nicus en toen bleek zijn bewonde renswaardige begaafdheid. Hij deed verschillende uitvindingen op tele grafisch en ander gebied en bouwde een fabriek waarin hij op een gege ven moment 300 arbeiders in dienst had. Maar dit nam hem te veel in beslag en in 1876 toen hij al meer dan 200 patenten op zijn naam had staan stichtte hij een werkplaats te Mcnlo-Park. een klein station aan den Penn- syl van ia-spoorweg, 38 km van New-York, waar hij sindsdien zijn proefnemingen voortzette. nrOEN Edison er voor liet eerst F in was geslaagd om geluidstril- triJlingen vast te leggen in een was plaat en toen hij het voorts klaar Feuilleton door Anthony Berkely 89 npUSSCHEN twee haakjes, Chitter- wiek. ik weet. dat het mijn zaak n.iet is, maar ik meen. dat we juf frouw Goole ondanks je belofte aan de politie moeten overgeven. Zij is tenslotte medeplichtige", gaf Mouse te kennen. „Zij is pas medeplichtig geworden, nadat de moord reeds gepleegd was", verbeterde mijnheer Chitterwick hem. „zij is slechts schuldig aan het verborgen houden van misdadige fei ten, waarvan zij na het plegen kennis gekregen heeft". Mouse keek verwonderd. „Eerst la ter kennis gekregen Maar zij was toch Benson's handlangster en „Zij was zijn handlangster niet!" Mouse staarde hem aan: „Was zij dat niet? Maar ..Er was geen handlangster". Een oogenblïk bleef Mouse met open mond staan kijken. Toen helder de zijn gezicht of). ,.Oh. ik begrijp het al. Er is nooit een handlangster ge weest Al die mooie theorieën van je omtrent die serveerster waren dus ongegrond. Dat maakt de zaak een voudiger. Maar in ieder geval hebben we den moordenaar" „Je bedoelt Benson?" vroeg mijn heer Chitterwick. klaarblijkelijk wei nig op zijn gemak. „Ja. natuurlijk". Mijnheer Chitterwick schraapte zijn keel. ,,Hij is de moordenaar niet", bracht hij cr met moeite uit. „Hé daar. jullie tweeën", kwam de stem van juffrouw Goole. .,ik heb mijn besluit genomen Ik zal alles vertellen, wat ik weet". Geen van beiden nam eenige no titie van haar „De moordenaar niet sta melde Mouse „Neen". Het spreken scheen mijn heer Chitterwick moeilijk te vallen" „Hij was slechts het onwetende werk. tuig in handen van den werkelijken misdadiger Eerst later is hij er achter gekomen, dat er een moord gepleegd was". ..Maar wie is dan de moordenaar? Lynn toch niet?" Mijnheer Chitterwick schudde het hoofd, zijn oogen naar den grond ge slagen. „Neen. Lynn niet". Weinig op zijn gemak schopte hij tegen een af- gewaaiden tak. „Mouse, ik vrees, dat dit een groote schok voor je zal zijn Een verschrikkelijke schok Maar ik denk. dat het beter is. indien je het onmiddellijk weet". Mouse was spierwit geworden. .Chitterwick".fluisterde hij. ..je be doelt toch niet dat kan je niet bedoelen „Ja", zei mijnheer Chitterwick. als of de woorden hem niet over de tong wilden, „ja. Judith Sinclair". HOOFDSTUK XV. Mijnheer Chitterwick geeft verklaringen. Lady Milborne schoof het schaaltje met olijven near mijnheer Chitter wick toe en pleegde overleg met den kellner omtrent den wijn. Mijnheer Chitterwick trachtte met een non chalant gebaar een olijf naar zijn mond te brengen en nipte daarna van zijn cocktail Hij voelde zich ah een man. die bij vergissing de dames- afdeeling van een Turksch bad is binnengèloopen en hoopt tc kunnen ontsnappen.voordat iemand hem op merkt. Wordt vervolgd). speelde om 'dezelfde trillingen te reproduceeren. leek dit niet minder dan een mirakel. Hij nam de rnen- schelijke stem'op en was in staat een „spreekmachine" te laten wer ken. De verwondering- steeg tot bewondering toon Edison zijn telephoon uitvond, zijn micro- phoon, zijn aérophoon en zijn megaphoon. allemaal vindingen die ons nu alledaags voorkomen of die reeds weer vergeten zijn. Ook deed zijn quadrup^ex van zich spreken, waardoor in dcnzelf- den tijd op één draad vier telegram men, twee in dezelfde, twee in te gengestèlde* richting konden wor den verzonden, welk systeem in Amerika algemeen in gebruik werd genomen. Maar het meest droegen toch Edison's uitvindingen op elec- tro-techniscb gebied bij tot zijn wereldroem. Maandenlang kreeg hij slechts enkele uren slaap per nacht, wekenlang kwam hij. terwijl hij met zÜn uitvin dingen bezig was, niet uit do kleeren. Hard werken was noo- dig voor het succes, dat immers Tiaar zijn bekende woord, slechts resultaat is van één procent in spiratie en negen-en-negentig procent transpiratie. Theoretisch waren hem de voor waarden bekend waaraan een elec- tr.fche gloeilamp moest voldoen: de draad moest van knolstof zijn hij moest in een vacuum loopen: het vat waarin hij liep. moest van glas zi'n; de draad moest naar binnen worden gevoerd door platina-dra den, die hermetisch in glas waren "'•'gesloten. Edison slaagde er in een gloei lamp te construeeren, die aan al deze voorwaarden voldeed. Ifpf probleem was opgelost.... Edison en Tolstoi ZEER interessant is het dat de geest van Amerika cn die van Rilland met elkander in contact kwamen in den persoon van Edison er. van den beroemden sehno er I-er» Tolstai. Edison had namelijk aan twee Amerikaansche journalisten, len omvang, deugdelijk, en tóch met den grootst mogeüjkcn spoed. Er is reeds te veel tijd verloren! Maar, zooais nader zal blijken, ben ik niet van plan het bij deze verwijzing te laten; ik zal wel degelijk eenige moer con crete suggesties doen. Vóórdat ik daartoe overga, wil ik echter duidelijk uitspreken, dat een wezenlijk belangrijke vernieu wing van ons democratisch bestel niet tot stand zal kunnen komen alléén door een aantal wijzigingen \an wetten en reglementen, men denke in dit verband aan reglemen ten van orde van Je beide Kamers der Staten-Gencraal. Juist door er zoozeer den nadruk op te leggen, daj het hier gaat om verhóudingen. zal reeds bij menigen lezer de ge dachte zijn opgekomen, dat het dan waarschijnlijk niet alleen gaat om nieuwe regel-geving, maar Jat het méér nog aankomt op den geest en de mentaliteit, waarin de verschil lende aan die verhoudingen deel hebbende organen cn personen wer ken en.... samenwerken. Belang rijk is vooral hoe de verschillende organen hun eigen taak zien, hoe zij hun eigen plaats zien in het ge- heele staatssysteem, hoe zij hun ver houding zien tot andere organen daarin. Nieuwe regelen MEN kan ten aanzien daarvan natuurlijk regelen stellen, nieu we regelen maken. Dit is zeker van belang en des te meer noodig om dat er nu eenmaal oude regelen zijn en die óude regelen in den loop der tijden een interpretatie en een toe passing hebben gevonden, waarvan men niet zoo gemakkelijk zal afstap pen zonder Jat een uitdrukkelijke wijziging kennelijk dat effect be- jt Maar daar staat dan toch weer direct, tegenover, dat 90k ten aan zien van de nieuwe regelen zal gelden, dat ook hun interpretatie en hun toepassing belangrijker zullen zijn dan haar bewoordingen. Er is ook te veel. dat zich niet onder woorden laat vangen. Bij wet of re glement zo" desnoods uitdrukkelijk kunnen worden bepaald, dat de Ka mers de Troonrede ni e t beantwoor den, maar men voelt, hoe weinig Jaarmede gewonnen zou zijn ten aanzien van de werkwijze van hot Parlement. Overigens is zoo'n nega tieve bepaling eigenlijk een onding; de gedachte er aan kan alleen (Opko men, omdat we nu eenmaal weten, dat oude gewoonten vaak een zoo hardnekkig leven hebben. In ieder geval is wel duide lijk, dat alle regelgeving wei die in Moskou waren, verzocht, naar het landgoed van Tolstoi te gaan en dezen te vragen of hij be reid was een oproep tot do men6cb- heid te richten in het belang van den wereldvrede. Deze toespraak zou dan in vier talen. Engelscb. Fransch, Duitsch en Russisch, op een gramopnóonplaat worden vast gelegd. Tolstoi was hiertoe gaarne bereid en de biograaf van Tol stoi Berdjagcrd verhaalt hoe dc bejaarde schrijver zich. voorbereidde cn oefende, om de toespraken in de verschillende talon zoo zuiver mogelijk ten gehoore tc brengen. Deze gra- mophoonplaten werden later in duizenden exemplaren verkocht, de opbrengst werd bestemd voor vredespropaganda. Belangwekkend is hierbij nog dat Edison, toen hij hoorde dat Tolstoi al zijn werken met de hand schreef en copieerde. den grooten Rus eon dictaphoon stuurde. Tolstoi heeft getracht er gebruik van te maken, maar de machine voldeed hem toch piet. De beide mannen, de grootsten wellicht van hun tijd, bleven in ver binding en bewezen elkander we- dorkeerig kleine diensten. Dc groot heid van beider gestalten komt vooral ook in het feit tot uiting dat z'1 ten aanzien van dc toenadering tusschen do volkeren en met name tusschen Amerika en Rusland hun tijd ver vooruit waren. Te Menlo Park een klein station aan de Penn- sj/lvaniospoor- weg. 38 km van N. York. sticht te Edison zijn werkplaats, waarin hij de eene uitvinding nu de andere deed. nig helpen zal als niet het parle ment., als niet Je kamerleden men zou bijna zeggen: stuk voor stuk de eigen werkzaamheid juist zien. Het probleem, waar voor wij staan, is in zooverre niet alleen een probleem van nieuwe regeling, maar ook van „nieuwe menschen" De zaak wordt nog moeilijker, om dat niet alleen verschil van meening kan bestaan over de vraag, welke de meest wenschelijke verhoudin gen zouden zijn. maar ook omdat de feitelijk bestande verhoudingen niet altijd even gemakkelijk zijn te beoor- deelen. In de vóóroorlogsche perio de hebben wij daarvan een tamelijk kras bewijs gekregeD, dat interes sant genoeg is om hier te vermelden, terwijl we dan daarmede tevens een eerste onderwerp inleiden, ten aanzien waarvan wc wat meer con creet zullen worden: de kwestie van de verhouding tusschen regeering en parlement. Sterk gezag? WIJ hebben namelijk vóór oorlog gedurende jaren regee- ringen gehad, die niet uitdrukkelijk steunden op bepaalde politieke par tijen, in de Tweede Kamer vertegen woordigd. Men noemt die regeerin- gen vaak „extra-parlementair"', men zou ook kunnen zoggen: niet-parle- mentair. Niet dat toen niet ook het zgn. parlementaire stelsel werkte, krachtens hetwelk een regeering niet aan het bewind kan blijven té gen den wil van de kamermeerder heid in. Natuurlijk was er ook toen voor het parlement te allen tijde de mogelijkheid de regeering kenbaar te maken dat zij moest hcongaan. Maar de band tusschen regcering en parlement was toch aanmerkelijk losser dan in het geval van „parle mentaire" regeeringen, als wanneer die regeeringen tot stand zijn geko men krachtens den uitdrukkelijken wensch van bepaalde in de Kamer aanwezige fracties. Men zou kunnen zeggen, dat die extra-parlementaire regee ringen minder aan het bewind kwamen omdat de kamermeer derheid het zoo wenschte dan wel omdat die kamermeerder heid een betere oplossing niet wist. 1 Welnu, herhaaldelijk is in die ja ren geklaa'gd over het uitblijven van een „sterk gezag". En de Tweede Kamer werd verweten, dat zij te veel „op den stoel der regeering" wilde gaan zitten, t.e bemoeizuchtig was. Het ging daarbij dus weer dui delijk om een vraag naar verhoudin gen. Het merkwaardigste van al is echter wel, dat men met het verstrij ken der jaren deze kwestie aanmer kelijk anders is gaan zien dan ten tijde van die extra-parlementairo regeeringen zelf. Van lieverlede is men vrij algemeen van, oordeel ge worden. dat juist die extra- parle mentaire kabinetten eigen heelemaal niet zoo „zwak" waren, maar in tegendeel over het algemeen „ster ker" waren dan vroegere parlemen taire, met name sterker stonden te genover de Kamers, uist doordat ze in hun oorsprong minder afhankelijk waren van de daarin vertegenwoor digde partijen. Gebleven is slechts hot gevoelen, dat Kamer en Kamer leden niet altyd het juiste begrip hebben getoond voor Je verhouding tusschen regeering en volksver tegenwoordiging, voor hun onder linge taakverdeeling. Tóch. om misverstand te voorko men, zij uitdrukkelijk opgemerkt, dat de vraag of een „gezag" al dan niet als „sterk" kan worden aange merkt niet is uitgeput met de beoor- Jceling van haar houding tot de Staten-Gencraal. Een regeering mag men zeker ook beschouwen in haar verhouding tot hot volk. Tegenover het volk nu stonden de bedoelde re geeringen zeker in het algemeen veel minder sterk; daarvoor kon jen zij zich te weinig door de sympathie van groote bevolkingsgroepen ge dragen achten; Jaarvoor ook waren zij te weinig in staat de groote pro blemen van het oogenblik met name: het werkloosheidsvraagstuk doeltreffend aan te pakken.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2