Eén schot diende tot waarschuwing Ontstellend tekort aan onderwijzers Waar zijn de goederen uit de West? Studenten „bespeelden" al vroeg de Domklokken Radio-programma Daarom thans nog 101 of 51 schoten STAMBOOM VAN ORA NJE-NASSAU. ORANJE NASSAU Extra tabak en versnaperingen Weinig harmonieuze klanken BABVPmBT vtnnrZe Moeder zetf' VAN OMMEN Beschuit met muisjes Marine bracht saluut Spoedig ingrijpen noodzakelijk DE RADIO GEEFT VANDAAG: Lou Lichtveld maakt alarm Weinig verandering Doodstraf voor ex-burgemeester 2 Dinsdag 18 Februari 1947. Het is een oude gewoonte om begroetingen door middel van één oj meer schoten te accéntueeren. De blijde gebeurtenis in ons prinselijk gezin brengt ons dit gebruik in herinnering. Wat nu een zeldzame gebeurtenis is, kwam vroeger echter zoo dikwijls voor, dat er zelfs heelemaal geen kanonnen aan te pas behoefden te komen, want een pistool u/as al voldoende. Zoo begroette over eenkomstig de gewoonte der oude krijgslieden Hendrik van Bre- derode bij het verlaten van Antwerpen prins Willem de Zwijger ook met het pistool. Bij uitgebreider ceremonieel kwa men er evenwel musketten en ten slotte kanonnen aan te pas, zooals de Engelsche koning Karei II. die uit zijn ballingschap te Breda in 1660 terugkeerde en ,.tc Dordrecht en Rotterdam Verwellekomd en met het kanon beschoten werd", waarna hij in Den Haag als volgt werd be groet: „Op het schieten der Bur ger-musketterij, antwoordden 38 stukken geschut, die men op den Vijverberg geplant had, en andere 25 groote metaale stukken, die agter de Kloosterkerk op de wallen stonden; den mond van dezelve na de duinen toe gesteld zijnde, door vreeze, dat het geluid van dien don der de muuren van het oude Pa leis. en van de naast bij gelegen ge bouwen, schade zouden doen". Dat in de overdaad der vreug deschoten ongelukken toch niet altijd vermeden konden worden, blijkt o.m. uit een bericht over het bezoek van prins Willem III aan Vlissingcn in 1673, waar staat. Doch onder het Salvo schieten geraakten den Heer van Bredcro, het jonge Graafje van Nassau, en Joncker Voorts. Edel man van Sim Hoogheyt cenigs- zins gequetst Oneven getallen IEDERE rno- hcid stelt voor zich de an*dellen «lor saluut schoten voor i'ivn rologcnhe- den en personen ••ast A !s men deze getallen do- mt. dan merkt men op, dat 7.c rJV o"even zijn. En als men weet, dat I n de geboorte van een Nedcr.u.-ylceh prinsje 101 en van een pri c 51 saluutschoten worden gelost, dan vraagt men zich af, waarom di' iuist één schot meer dan 100 of 50 is. Vermoedelijk is dit eene schot een overblijfsel vin het waar schuwingsschot, dat van den wal werd gegeven, waarop het voor den wal liggende schip 100 of 50 schoten liet volgen. Hoe de saluutschoten in het Ko ninkrijk der Nederlanden zijn vast gelegd. is te vinden in de navolgen de artikelen van het Koninklijk Be sluit van 16 Augustus 1815 no. 80: Reglement op het Vieren der Geboortedagen van de Leden van de Koninklijke Familie, cn der Belangrijke Staats-Gebeur- temssen: 1. In alle vestingen en plaat sen, alwaar zich een militaire garnizoen of eene dienstdoende schutterij bevindt, alsmede aan boord der landschepen en vaar tuigen van oorlog, een eskader uitmakende, of zich ter reede be vindende, zal bij de voormelde gelegenheden groote parade ge houden worden. 3. De saluten met het kanon zullen aan boord der even gemel de schepen, in lust-kampementen en in zoodanige vestingen en garnizoensplaatsen geschieden, welke door troepen van de artil lerie bezet en van geschut cn van artillerie-buski-uit, geschikt voor saluutschoten, voorzien zyn. 5. Eene Krooning of Huldi ging, het Huwelijk van een der Koninklijke Prinsen of Prinses sen, eere luisterrijke overwin ning, en het sluiten van een Vrede worden des middags ten twaalf uren met een saluut van 101 schoten uit het kanon ge vierd. 'sKonings verjaardag 6. Het zelfde getal wordt be paald voor een verjaardag des Konings. doch in dier voege ver deeld. dat des morgens ten acht uren 33, des middags ten twaalf uren 35. cn des namiddags ten vier uren 33 schoten gedaan worden. 7. In de plaats alwaar de Staten-Generaal vergaderd zijn, en zoo dikwijls de Koning die vergadering bijwoont, zullen er 101 schoten gedaan worden; 51 bij Hoogstdeszelfs vertrek uit het Paleis, en 50 bij het verlaten der vergaderzaal. 8. De verjaardagen van de Koningin en van den Prins en de Prinses van Oranje, zullen met 33 en die der overige Prinsen en Prinsessen van het Koninklijk Huis. met 21 schoten gevierd worden; alles des middags ten twaalf uren 12. De Koning, en de Prins en de Prinses van Oranje, mits- ga'ders de overige Prinsen en Prinsessen van het Koninklijk Huis, worden aan boord der schepen en vaartuigen van Oor log, in lust-kampementen en ves tingen, respectieve met 33 en 21 kanonschoten verwellekomd. Aldus gearresteerd bij Be sluit van Z.M. van den 16en Augustus 1815 (no. 80). Mij bekend, (geteekend) A. R. Falck. Accordeert met deszclfs origineel, de Griffier ter Algemeene Staats- Secrctarij (geteekend) L. H. Elias Schovel, l.g. Saiuutschoteji 's-Gravcnhage, den 15 Julij 1818, no. 13) (Koninklijk Besluit) Saluten bij de Geboorte van Ko ninklijke Prinsen en Prinsessen. De secretaris van Staat voor de zaken van Oorlog, brengt mits deze ter kennis der respectieve Direc teurs der artillerie-dircctiën en van die der stapel- en constructiemaga- zijncn te Delft en te Antwerpen mitsgaders der artillerie-Ma gazijnmeesters, dat Zijne Majesteit, bij dispositie van den 1-len dezer, no. 61, heeft goedgevonden, te be palen „dat. met ampliatie van het re glement, bij besluit van 16 Aug. „1815, no. 80, gearresteerd, en „onder zoodanige nadere wijzi gingen. als in hetzelve, bij be sluit van den 5en dezer no. 30. „zijn toegebragt, do geboorte „van eenen Koninklijken Prins, „zal worden aangekondigd met „101, en die van eene Konink lijke Prinses met 51 kanonscho ten". En gelast mitsdien elk een eigenlijk, die zulks aangaat, om zich, bij voorkomende gelegen heid, hiernaar stiptelijk te ge dragen. (geteekend) Piepers. Bij beschikking van 20 April 1819 no. 91 gelet op de daaruit voortvloeiende kosten afgeschaft. Antwerpen wordt hier ge noemd, omdat de Noordelijke en de Zuidelijke Nederlanden toen nog samen het Koninkrijk der Neder landen vormden. PH! LIBERT JDEXHENDRIK m 1529: RENÉ WILLEMZDE RUKE JAN DE OUDE 1544: WILLEM DE ZWIJGER E CASIM/R 1584 PH. WILLEM 1618: MAURITS \S25-. FR HENDRIK 1647: WILLEM JI De jaartallen geven aan J wanneer het prinsdom ORANJE op den erfgenaam overgaat. 16 50 WILLEM UI 1702 W. FREDERIK H. „ASllllR E JAN WILLEM FR ISO I WILLEM I WILLEM I WILLEM I WILLE JZ WIL HEL Ml NA IRENE BEATRIX |V. PELT Voor de viering van de blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezin wordt een extra rantsoen tabak of versnaperingen beschikbaar gesteld. Bon T 72 van de tabakskaart 1 rantsoen tabaksartikelen. Bon V 72 van de versnaperingen- kaart en bon X 72 van de gecombi neerde kaart elk 100 gram choco lade en/of suikerwerken. Hendrik van Brederode begroet Willem de Zwijger met pistoolscho ten bij liet verlaten van Antwerpen VOLK van Nederland, er is een prinses geboren, kom uit je bed!" Deze bood schap galmde in de prdlc mor genuren over de daken van de huizen vlak bij den Dom. Doch niet velen gaven aan den oproep gehoor: slechts hier en daar lichtte het achter de gesloten gordijnen. Ook het dreunen van de klok ken vermocht geen drukte op de straten te veroorzaken. Enkele overmoedige studenten hosten al voor zessen over het Dom plein. doch zelfs bij hen bleek het heuglijk nieuws niet in staat de stemming er in te houden en na korten tijd gingen zij heen. om over al in de stad de geboorte van de prmses luidruchtig bekend te ma ken. In de stemming Toch had het nieuws wel eenige „stemmmgverandering" teweeg ge- biacht bij de weinigen, die gewoon te gètrouw, zich naar hun werk spoedden. Het vooruitzicht op de komende feestelijkheden maakte hen. ondanks de vinnige kou, opge wekter dan andere dagen het geval was, zoodat elke ontmoeting verge zeld ging van een vroolyk „Móge!" Het zou onjuist zijn te beweren, dat heel Utrecht de berichten uit Soestdijk nogal lauw had opgeno men. Integendeel, zij die het wisten, vertelden het rond en waren er dan in dc vroegte nog slechts een paar wapperende vlaggen te bespeuren, bij het verstreken der uren nam dit aantal gestadig toe. Klokkenluiders Al te stjmphonisch klonk het ge beier der Domklokken zeker niet, maar in ieder geval moge als ex cuus gelden, dat onervaren studen tenhanden de instrumenten bedien den. Zij fungeerden als klokkenlui ders rn zij zijn er in geslaagd le Utrecht se he goegemeente net slapen vrijwel onmogelijk te maken. Echter, vóór de eerste klanken werden gehoord, moesten talrijke moeilijkheden worden overwonnen. De studenten immers hadden niet dr beschikking over de sleutels van het gebouw. Doch zij waren niet van het plan af te brengen; enkelen klommen over een muurtje in de Servetsteeg cn verschaften zich „wederrechtelijk" toegang tot de ruimte, waar zij de klokken konden hanteeren. Proost Collega's, leden van de Utrecht- sche studentensociëteit „P.H.R.M." bi achten reeds om zes uur een toast uil op de jong-geborene. Vervolgens overvielen" zij de telefooncentrale, waar zij ieder lid van de volkomen verraste nachtploeg een glaasje Oranjebitter offreerden. Kort nadat de berichten uit Soestdijk de wereld waren ingezon den, ontvingen de wachtcomman danten in de Utrechtsche kazernes per telefoon het officieele bulletin. Ook bij de enkele soldaten, die de kou trotseerden, verwekte dit be grijpelijk groote vreugde. Alle an dere militairen sliepen door en pas by het réveil om zeven uur verna men zij, dat ons land een prinses rijker is geworden. <c Hef is heerlijk, dot nu vele moeders een welkome aan vulling kriigen voor den uitzet voor haar „prinsenkind". Maar de moeder zélf moet ook wat hebben om weer oan te sterken Daarom krijgen alle moeders von boby's, die in deze feestweek in Amersfoort geboren worden thuisbezorgd een GRATIS AANSTERKINGSPAKKET Met een malsche biefstuk en een mergpijp voor een krochtigen bouillon en wot heerlijk rookvleesch. WEL GELUKKIGE MOEDER, PROFICIAT EN U HOEFT ER NIET OM TE VRAGEN HÉT KOMT VANZELF ARNHEMSCHESTR 19 - TEL 3089 Alle schepen van de Koninklijke Marine, voor zoover zij in de vaart zijn, hebben door kanonvuur saluut gebracht aan de Koninklijke jongge borene. Tot zonsondergang wordt van alle oorlogsbodems van top ge vlagd. Voor zoover de dienst dit toelaat krijgt het personeel van de marine vrijaf. „In April 1946 was het te kort aan leerkrachten 2668, in lanuari 1947 was dit aantal weer gegroeid tot 3900. Dat be- teekent dat het onderwijzers- corps bij het L.O. een onderbe zetting van tien procent aan toont en ruim 100.000 leerlingen geen of onbevredigend onder wijs ontvangen." 7.00 7.14 7.20 7.30 7-45 8.00 S-08 8.10 8.35 8.45 8.52 9-00 10.00 11.30 12.00 13.00 13.15 Klok, Wilhelmus gr.pl.), kanonschoten. Reportage bij de Batterij te Baarn. Felicitatie, gevolgd door „Dankt nu allen God", (grp) Feestelijke gramofoonplaten Nieuws. Feestelijke gramofoonplaten Wilhelmus loespraak door Minister-Prpsident Beel. ..Dankt nu allen God" (grp.) Nieuws. Koninklijke Militaire Kapel (gr'pl.) Kinderkoor (gr-pl.) Muziekcorps van de Ko ninklijke Marine (gr-pl) Carillonbespeling door J. Vincent op het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Feestkrant I- Reportages en berichten. Hilversum I: Plechtigheid uit de St. Nicolaaskerk te Baarn. Hilversum II: Prot- Dank dienst. Radio Philharmonisch Or kest m.m.v. het Omroepkoor o-l-v. Moss Wolf. Va Ier i U3- triptiek. Wolff. Feestkrant II o-a. Stem mingsbeelden uit verschil lende steden. Nieuws. Promenade-concert in de K.R O. Studio, door het Om- roeporkest o.l.v. Hugp de Groot, het Omroepkoor en solisten: Hélène Ludolph. sopraan, Henk Dorel. bari ton. li.30 Declamatie 15.00 Vaudeville orkest 16.00 Feestcoucert t-g.v. de blijde gebeurtenis in de Domkerk te Utrecht, door het Utr. St- Orchest o.l.v. Willem van Otterloo, het Cathedrale Koor o-lv. Sjef van Eerden. Orgel: Stoffel van Viegen en Hendrik Andriessen. Voor de kinderen. Nederland zingt. Radiopot pourri o-l.v. Hugo de Groot Nieuws Feestkrant III. waarin op genomen twee welkomstlie deren van Mar. van 't Woud Amsterd. Strijkkwartet. Uit Oost en West Nieuws Oranjefeest. Uitzending uit Rotterdam, m.m.v. het Mu ziekkorps van de Koninklij ke Marine en de Volkszang- vereenigine afd. Rotterdam Welkom, mijn kindje! Hoe onze voorouders een bore- lingske begroetten (Klank, beeld door J. van Zanen). Programma van wiegelied jes, samengesteld door Ru- dolf Karsemeyer. door het Omroepkoor. Rede over de staatsrechte lijke consequenties bij de geboorte van een Prins, of eramofoonplaten. Het Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Alb. v Raalte. 22.00 Gr.pl en Reportage uit Am sterdam. 23-00 Nieuws 23.15—24.00 Feestkrant IV. 17.00 17.30 1S.00 IS-10 19-00 19.30 20.00 20.05 20.45 20-55 21.05 21.20 Deze ontstellende cijfers vermeld de heer A. van Wijngaarden in de slotzitting van de algemeene verga dering van „Volksonderwijs". Déze tekorten beperken zich niet tot en kele gemeenten, maar zijn een alge meen verschijnsel in Nederland. In Valthermond bestaan acht on vervulde vacatures op een *»totale bezetting van veertien leerkrachten, in Opsterland moesten vijf klassen mi maand lang naar huis worden gestuurd. Zelfs in Amsterdam wa rm voor negentig vacatures slechts 40 aanbiedingen en moesten eenigen tijd geleden zelfs vijftien a twintig klassen voor een week van onder wijs verstoken blijven. Anderzijds is het geboortecijfer sterk gestegen en wel van 20.9 per 1000 inwoners in het tijdvak 1936 1939 tot 31,3 per 1000 inwoners thans. Dit beteekent een enorme aan was van de toekomstige school bevolking, die het tekort aan leerkrachten nog grooter dreigt te maken. Deze tekorten bedreigen alle po gingen tot vernieuwing, maken deze zelfs illusoir, aldus inleider. Verbetering Het hoofdbestuur legde een aan-- tal besluiten voor. welke maatrege len aanbevelen, die de regeering ter voorziening in het tekort aan leerkrachten zou kunnen nemen: 1. Zoo mogelijk een tusschentijdsche toelating tot de verschillende klassen der kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen; 2. Het bespoedigen van de opleiding voor die candidaten, die in het bezit zijn van een einddiploma HBS of Gymnasium; 3. Verbetering van de salarispositie der gepensionneerden, die weer tijdelijk in actieven dienst ge plaatst worden; 4. Intrekken van de uitsluiting der gehuwde onderwijzeres; 5. Verbetering van de salarispositie der tijdelijke leerkrachten; 6. Uitbreiding van het aantal kweek scholen, inzonderheid heropening van een aantal opgeheven kweek scholen, en 7 E^n behoorlijke toelage aan kweekelingen, gedurende hun op leiding. Deze "conclusies werden bij accla matie aanvaard Beschuit met muisjes. De mijnwerkers werden na het bekend worden van het blijde nieuws onthaald op de traditioneele ver snapering, beschuit met muisjes. De mannen laten het zich goed smaken P.)t LOU LICHTEVELD (Albert Helman) de romanschrijver en essayist, heeft dezer dagen in Amsterdam van zijn ervaringen op een recente reis door West- Indië verteld, waar hij. naar men weet, geboren werd. Érg optimist over de naaste toekomst is hij niet. Laat de kunstenaars waak zaam zijn! Ook bij de ontwikke ling in Indonesië is gebleken, dat maar zeer zelden cultuurwaarden Ier sprake komen. (In ons vraag gesprek met prof. de Langen on langs was een soortgelijk geluid tc vernemen. Red. N.U.D.). Lichtveld betwijfelde zeer, of op 't oogenblik. nu er steeds troepen naar Indonesië gaan, ook cul tuurdragers naar Insulinde trek ken. (Deze twijfel moge door de leiders van de N.I.W I.N, aan de hand van do 6tukken kunnen wor den weerlegd. De grootst mogelij ke openhartigheid is hier inder daad geboden en werd door de N.I.W.I.N. tot dusver inderdaad betracht. Red. N.U.D.). West-Indië noemde Lichtveld een bolwerk van materialisme met een zeer scherp rassenonder scheid. De blanken leven geïso leerd van de inhecmeche bevol king en sluiten deze volkomen van hun leven uit. Het leven wordt geheel venmerikaanscht: goedkoop en slecht. Nederland- sche boeken worden haast niet geïmporteerd (ongeveer als in In donesië! Red. N.U.D.). Worden zij besteld, dan duurt het een half jaar. eer zij in de West arri- veeren; en ze zijn dan bovendien te duur. Ondanks het lolt dat de West een armlastige kolonie is, hebben de bewoners voor een bedrag van 6 millioen gld. aan kleedinq en andere artikelen bijeengebracht ten behoeve van de Nederland- sche bevolking. Den heer Lichtveld werd her haaldelijk gevraagd, of de zendin gen goed waren ontvangen in het moederland en of men dankbaar was voor deze sympathieke geste van de bevolking van West-Indië. Tot hun groote teleurstelling moest hij hun het antwoord schul dig blijven. Hem was niets van dergelijke'zendingen bekend Of ze ooit in Nederland zijn aange komen weet volgens hem nie mand. Er heerscht dan ook een zeer groote verbittering tegen dc Nederlanders. Het is aldus Licht veld de taak van de kunstenaars in Nederland en West-Indië om aan deze verbittering een eind te maken, door middel van tentoon stellingen en uitwisseling van kunstenaars moet een betere en begrijpende houding van beide kanten ontstaan. Slechts op deze wijze is misschien een schuld van eeuwen jegens de West in te los- In het weersoverzicht van De Bilt wordt gemeld, dat een zwakke storing, die het Scandinavische hoogedrukgebied aan de noordzijde aantastte, verplaatste zich in zuid oostelijke richting en bevindt zich nu reeds boven Finland. Onder in vloed hiervan nam het enorme maximum tijdelijk wat af, doch nu zijn de luchtdrukdalingen reeds weer ten einde cn in Noord-Scan- dinavië beginnen de barometers op nieuw te stijgen bij zeer lage tem peraturen. Er ontwikkelde zich ge lijktijdig een nieuwe depressiekern over Spanje, die langzaam naar de Middellandsche Zee trekt. De lucht- drukverschillen over ons land wer den dan ook weer grooter en de oostelijke winden wakkerden weer iets aan. De aanvoer van kouden lucht blyft onverminderd aanhou den en er ziin nog steeds geen aan wijzingen, dat de vorstperiode een einde kan nemen binnen enktie da gen. De maximum-temperaturen kwa men Maandag over het algemeen piet hooger dan 4. Alleen in Gro ningen en Friesland en in den kop van Noord-Holland steeg de tempe ratuur tot 2. Maandagavond om 21 uur werden de volgende temperaturen gemeten; Vliegveld Twente 6; Den Helder —4; Vlissingen —5; De Bilt 6; Schiphol —6; vliegveld Groningen (Eelde) 5; vliegveld Zuid-Lim burg (Beek) 7; vliegveld Gilze Rijen 5. sen. Het is nu de hoogste tijd. Misschien kan op het aller laatst© moment dc groeiende haat en ver bittering met succes te niet wor den gedaan. Op Bonaire heerscht een ware cultuurhonger. Spr. ging naar de West den toestand te bestudeeren en van een vacantia te genieten, maar hij heeft moe ten werken als een paard, om de bevolking en speciaal de inheem- sche bevolking in te lichten over den toestancl in Nederland. Wat' de lieer Lichtveld hier heeft onthuld over de zending van goederen uit de West naar Nederi land doet uitermate pijnlijk aan. Misschien is een of andere instan tie (Roode Kruis? Volksherstel? Hark?) die hier meer van weet. De voordracht van Lichtveld werd bijgewoond door den A'm- sterdamschen wethouder voor kunstzaken. Kan deze de autori teiten niet ééns dringend verma nen op deze aangelegenheid acht te geven en zoo spoedig mogelijk het publiek in ons land en de gevers in dc West in te lichten en gerust te stellen. Terwille van de materieële, mo- reele en psychologische factoren, aie hier in 't spel zijn. is spoed geboden! Koningin zond dank- telegram aan spoorweg personeel Het personeel der Nederland- sche Spoorwegen mocht van de Koningin onderstaanden brief ontvangen. „Voor de groote inspanning, die gij U door veelvuldig over werk en nachtarbeid onder zeen ongunstige weersomstandighe den getroost om het kolenver- voer van de mijnen naar alle deelen van het land mogelijk te maken, betuig ik U allen mijn bijzondere waardeering. (w.g.) Wilhelmina. SoefMijk, 15 Februari 1947. Tjeerrl van der Weide, de ex-bur gemeester van Velzen, hoprda Maandagmorgen voor den bjjzonde- ren raad van cassatie de sententie uitspreken, dat het beroep op ver mindering van straf verworpen werd. Dc bijzondere raad van cassatie was echter van meening dat, gezien de misdrijven, die door dezen ver dachte werden gepleegd, de dood straf gehanhaafd diende te blijven, zijn familie kwam meermalen krankzinnigheid voor. Ook zyn 18- jarige zoon is niet geheel normaal. Woensdag 19 Februari HILVERSUM I, 301,5 m. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 9.30 Dvorak-progr.10.30 Morgen dienst; 12.00 Radio-Bazuinkwartet; 12.30 Kamerkoor; 14.30 Liederen van Gabriel; 15.00 Kamerork.; 17.30 Volksherstel; 17.35 Jan van Weel- oen, orgel; 18.00 Meesterwerken v. klavier; 18.30 Strijdkrachten; 19.15 Land- en Tuinbouw; 19.30 Engel sche les voor beginnelingen; 20.08 Marinierskapel; 21.25 Orgelconcert 22 30 Werken van Bach. HILVERSUM II, 415,5 m. 7.00 Nieuws; 9.50 G. Blanquart, fluit; Eva Heinitz, gamba en Marcelle de Lacour, clavècimbel: 11.00 non stop programma; 12.00 Orgelspel; 12.35 Bekende marschen en walsen; 13.15 Voor het platteland; 14.15 Solisten-' progr.; 17.15 Graag gehoorde or kestwerken; 17.45 Het rijk overzee; 18.15 Miller Sextet; 19.00 Compo nisten der lichte muze; 19.30 „De Kerk in de Stad"; 20.15 Promenade- Oikest; 21.15 „Multatuli", hoorspel; 22.25 Metropole-orkest. TH INK ALE VDER IS FEBRUARI. Wanneer men ccH appel- of pereboom heeftwaar van dc smaak of andere hoedanig heden der vruchten niet bevredigen of waarvan de opbrengst zcci ge ring is, dan kan men er desge- wenscht. in Maart, of Apri' wel een ander soort op enten Men kiest daarvoor een soort, waarvan hetere resulfaten mogen worden eerwacht.. Een eerste vcreischtc is hierbij, dat d boom, waarop men gaat enten goed gezond is Indien de boom ziekelijk is moet men er niet aan beginnen. Bij gemis aan ervaring vratfe men te voren het advies en de hulp van een vakmanS. L.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2