Kwart eeuw internationale rechtspraak Oranjetocht was een groot succes! WboohA Radio-programma Wat heeft Multatuli ons na zestig jaar te zeggen? Zwaluwen vlogen te pletter D E Zwaluwen hebben de 2 Afdwingbaar vonnis thans mogelijk Oï B Ongeveer 12.000 bezoekers „Koningin zij haar voorbeeld" Haalt Uw sinaas appelen.... „Max Havelaar" ...leeft nog Een klasse beter onder getuige Rijnbrug in gevaar Woensdag 19 Februari 1947 15 Februari 1022 werd in Den Haag in het Vredespaleis het Permanente Hof van Internationale Justitie plechtig geïnstalleerd en zoo er een jubileum is, dat onze aan dacht verdient dan toch zeker wel dit. Dc internationale rechtspraak is ontstaan uit de arbitrage: twee staten die een meeningsversehil heb ben besluiten een onpartijdigen der de te verzoeken een beslissing te ne men. In de 17de en 18de eeuw was dit middel om een oplossing, an ders dan door oorlog, tc verkrijgen in onbruik geraakt, maar vooral de Vereenigde Staten en Groot Brittan- nië hebben dit instituut de vorige eeuw weer in ecre hersteld. Bekend is b.v. het geschil tusschen de beide Angelsaksische mogendheden over de Alabama-kwestie een geschil uit den Burgeroorlog in de V.S. (18611865), dat in 1871 onderwor pen werd aan de uitspraak van een scheidsgerecht, bestaande uit 5 le den. aangewezen door den Engel- schen koning, den Amerikaauschen president en drie neutrale staats hoofden. Een nieuwe stap vooruit werd ge daan. toen men in bepaalde verdra gen de clausule ging opnemen, dat geschillen over de uitlegging ervan door arbitrage zouden worden be slist. En tenslotte werd tusschen vele landen overeengekomen, dat alle on derlinge geschillen, die niet de eer of de levensbelangen van partijen raakten, aan arbitrage zouden wor den onderworpen. Schei dsgerech t iM dit laatste te verge- makkelijkon werd op de eerste Haagsche vredesconferentie van 1809 het Permanente Hof van Arbitrage ingesteld. Dit was echter niet, zooals men uit den naam zou kunnen afleiden een regelmatig zit tende rechtbank, maar een groep van ongeveer 150 scheidsrechters, rechtsgeleerden uit. alle landen, waaruit ie partijen bij een geschil kunnen kiezen. Het eerste werkelijke internationa le Gerechtshof kwam pas na den eersten Wereldoorlog tot stand. Het Volkenbondsverdrag legde den Raad van den Bond de verplichting op een plan voor zulk een Hof te ont werpen. In 1920 werd een ontwerp, opgesteld door een commissie van Juristen, door de vergadering van den Volkenbond, de bekende „As- semblée", aangenomen. Zoodra de leden van den Bond het statuut heb ben geratificeerd, trad het Perma nente Hof van Internationale Justitie in werking. De 15 leden, waaruit het bestond, werden gekozen door den Raad en de Assemblée van den Vol kenbond: in beide colleges mpest men een meerderheid hebben; geen twee leden mochten van dezelfde nationaliteit zijn. Werd een geschil aan het Hof voorgelegd, dan moch ten die partijen, die geen landgenoot onder de rechters hadden, er alsnog een aanwijzen. Dit had het voordeel, dat ook onder de rechters onderda nen van elk der partijen aanwezig zouden zijn- De eerste president van het Hof was onze landgenoot mr. Loder: ook prof. Eysinga is er lid van geweest. Niet verplicht IN het Statuut staat aange geven op welke basis het Hof moet rechtspreken. Het moet zijn uitspraken baseeren op interna tionale overeenkomsten waarbij de partijen in het geschil betrokkon zijn het internationaal gewoonterecht algemeen erkende rechtsbeginselen en als hulpmiddel: rechterlijke be slissingen en leerstellingen bij ver schillende volken. Als de partijen het willen mag het Hof ook rechtspre ken ,.ex aequo et bono" -d.w.z. naar wat. zy als billijk achten. Voor een rechtbank is het echter beter zich aan vaste rechtsregels te houden dan af te gaan op eigen oordeel van wat recht cn billijk is. Alleen staten kunnen voor het Hof verschijnen. Verplicht is de rechtspraak nog niet, zoodat geen enkele staat, door een ander voor het Hof „gedaagd" kan worden. Ge lukkig hebben de meeste staten ge bruik gemaakt van de f a c u 11 a t i e- ve clausule, d.w.z. dat zij dc rechtspraak van het Haagsche Hof DONDERDAG 20 FEBR. HILVERSUM I 301,5 M 7.00 NRU Nieuws. 905 Ochtendconcert. 11.00 „De Zonnebloem". 12.03 Mary Or.baan zingt Italiaansche liederen. 12.30 Lunchconcert, 13.50 Vrouwen Varia. 14.00 „The Travellers" 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Radio Phil- harm orkest. 17.30 BBC Northern or kest. 19.15 Tino Rossi. 19.25 De vaart der Volken. 19.45 Regeerings- voorlichtingsdienst.. 20.08 Steravond in „Tivoli" te Utrecht. 21.30 Met band en plaat. 22.30 Werken van Mozart. 22.45 Avondovcrlenking. 23.00 Bach-prograrama. 23.3023.57 Avondconcert. HILVERSUM II 415.5 M. 8.45 Piano-kwartet. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Concerto Grosso no. 12, Handel. 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Uit de wereldpers. 11.45 Omroep Ka merorkest. 12.30 In 't Spionnetje. 12.35 Pianoduo. 13.15 Virtuoso Sex tet.. 13.45 Muziek van Donizetti. 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis. 14 20 Suzanne Peignot cn Si- mone lillard. 16 30 „Spaansche mu ziek. 17.30 „The Skvmasters". 18 15 „Les Gars de Paris". 18.45 Sport- praatje. 19 30 Radio Volksmuziek school." 20.15 Concertgebouw. 21.25 „Dokter Clitterhouse". 22.15 „Con fetti". 22.45 „Nederland in de We reld". 23.1524-00 Antwerpsche Zes daagse be. als bindend beschouwen in alle in ternationale rechtskwesties tegen over die staten, die hetzelfde doen. Op deze wijze is toch een systeem van verplichte rechtspraak ontstaan voor de overgrooto meerderheid der staten, waaronder natuurlijk ook ons land. Dertig uitspraken \TOOR den Tweeden We- reldoorlog heeft het Hof ruim 30 uitspraken gedaan en daar naast vele adviezen gegeven aan den Volkenbond. Een bekende kwestie was b.v. het geschil tusschen Noor wegen en Denemarken over Oost- Groenland. Beide landen beweerden rechten op dit gebied te hebben, maar in 1933 stelde het Hof Dene marken in het gelijk. Toen na den tweeden wereldoor log dc Volkenbond als orgaan der internationale gemeenschap vervan gen werd -door de UNO, werd ook het. Permanente Hof van Internatio nale Justitie heropgericht, maar on der een nieuwen naam: Interna tionaal Gerechtshof. Do tekst van het statuut van het Hof moest aangepast worden aan dc benamingen van do UNO maar ove rigens bleken cr slechts geringe wij zigingen noodig, wel een bewijs hoe goed het oude statuut indertijd was opgesteld. Ook de U.S.A. IJZONDER verheugend Vereenigde Staten tot het Interna tionale Hof zijn toegetreden, wat, zij voor den oorlog op grond van hun isolationistische gezindheid niet had den willen doen. In het Handvest van 'de Vereenigde Naties is do be paling opgenomen, dat als een der De eerste plechtige zitting na de bevrijding van het Internationale Gerechtshof werd bijgewoond door prinses Juliana en prins Bernhard partijen zich niet houdt aan de uit spraak van het Hof, de andero zich tot den Veiligheidsraad kan wenden. Een afdwingbaar vonnis is daar door mogelijk geworden. Vorig jaar is dit Hof plechtig geïnstalleerd, maar ook daarbij werd naar voren gebracht, dat het hier een weder geboorte gold. Wat is nu de practische beteeke- nis van dit internationale gerecht? Niet meer en niet minder dan dat de internationale gemeenschap in wording een rechterlijke macht be zit. „In wording", ja want voltooid en volmaakt is de internationale ge meenschap nog lang niet. Dit is niet te verwonderen, want hoeveel eeu wen heeft het niet geduurd, eer er sprake was van de modern georga niseerde volksgemeenschap. Nog gebrekkig rp EN goede staat kent een wetgevende macht, die haar toepast en een uitvoerende macht, die haar afdwingt. In het internationale geheel zijn er ook wetten, samengevat onder den naam „Volkenrecht", de wetgeving is nog maaj* uiterst gebrekkig en geschiedt meestal niet gezamenlijk, maar in tweezijdig overleg. De afdwingbaar heid is in de meeste gevallen ook nog een fictie, maar toch noemde Smuts de UNO „een bond zonder naam". Een goed rechtsprekend col lega is er, maar men kan niet ver wachten, dat het hierdoor direct pais en vree op aarde zal worden. Be- langen-gcschillen waarbij men zich niet op het recht beroept, zullen er wel blijven; die zijn er trouwens ook binnen de grenzen van een staat. Hierbij gaat het om de gezindheid cn om een goede internationale ge meenschap te verkrijgen is een goc- do gezindheid noodig. Maar laat ons niet defaitistisch zijn, ook een In ternationaal Gerechtshof werd eens voor onmogelijk gehouden. Laten wij hopen, dat het spoedig in een gezonde, internationale gemeenschap moge arbeiden. T/AVAMEN zoo dc geschenken uit alle deelen van het land en uit alle kringen der bevolking, ook de overheid liet zich niet on betuigd. Dc regeering bood een prachtige vaas orchideeen van dc soort cymbidium aan, door welke bloemen eenige takken van andere zeldzame soorten waren geschikt. Het geheel was afgewerkt met een lint in zeer lichte lila kleur. De waarnemend Commissaris der Koningin vertolkte de gevoe lens van het gewest, waarin ons Prinselijk Paar zijn woonstede heeft en bood gclukwenschen aan het Prinselijk Paar cn de Ko ningin aan. Maar inmiddels waren Baarn en Soestdijk reeds in feestkleed gestoken er was daaraan al ge werkt voor de saluutschoten wa ren gelost ven in het Astoria- Chalet, waar de journalisten zoo lang hadden geheerscht, verdwe nen zij thans in het niet tusschen de talrijke bezoekers. Het Rus sisch tafelbillard, dat hun zoo me nig uur het lange wachten had gekort, was verdwenen - en als zij maar even de hielen hadden gelicht waren hun plaatsen in genomen. Estafetteloop E Haagsche Athletiekvereeni. ging ..Vlug en Lenig" organi- soerde een estafetteloop om een oorkonde op rijm aan te bicden en ook de deelnemers aan den Oranjetocht kwamen reeds in den loop van den ochtend in Baarn en Soest aan. Hun getal nam zoo'n omvang aan, dat <le deelnemers veel eerder in de gelegenheid wer den gesteld om to teekenen in de do felicitatieregisters dan oor spronkelijk in de bedoeling had gelegen. En in den loop van den dag scheen er geen einde to komen aan de bezoekers, die op mo toren en in auto's naar de Prinselijke residentie kwamen. Het was een onafzienbare stoet van motorrijtuigen, die zich in beide richtingen over den straat weg bewoog. Autobussen uit Zuid- IIolland en Brabant, wagens uit het hnoge Noorden en het verre Zuiden, met Oranjedundoek of Je nationale kleuren versierd. En ook de treinen voerden drommen cn drommen aan. Het totale aantal bezoekers In Baarn werd geschat op 10 a 12.000. LJ ET centrum van de feestvie. A ring in Baarn was op den Brink, waar een groot aantal tent jes was opgeslagen. Men kon er warme chocolademelk koopen en beschuiten met muisjes, waarvan de opbrengst bestemd was voor een goed doel. Trouwens beschui ten met oranje-muisjes werden aan ieder bezoeker op het paleis aangeboden cn 's morgens werden ook de journalisten er mee verrast aan het ontbijt. Bijzondere verrassing piEN deelnemers aan den Oranje- tocht wachtte al een bijzondere verrassing. Zij ontvingen een foto van het jongste prinsesje m<*t. haar di ie zusjes met het bijschrift in facsimile: Wij danken U voor Uw gclukwenschen. Juliana en Bernhard 's Middags werden enkel© her- inneringsboomen geplant, des avonds vermeldde het programma een fakkelstoet en een vreugde vuur bij „Holland", waar de man nen van de saluutbatterij zoo trouw hebben gewaakt en in As toria Chalet werd, waar maar even ruimte was, gedanst. De in. MULTATULI een gevoelig4 en intelligent mensch, een geniaal schrijver, een groot man. Dr. Beel sprak voor den microfoon „Het bericht van de blijde gebeurtenis wordt ongetwijfeld met even groote vreugde begroet als toen prinses Margriet gebo ren werd. Toen echter zaten wij achter gesloten deuren en ra men." Aldus minister-president dr. L. J. M. Beel, die gistermorgen voor de radio sprak. Hij vervolgde: Het oude huis van Oranje, zoo nauw vervlochten met dc historie van ons volk, heeft een nieuw bewijs van zijn levenskracht gegeven, zich daarmee weer tot symbool makend van het vaderland, dat immers in den grooten strijd om den wederopbouw van zijn geeste lijke en materieele welvaart iede- ren dag opnieuw bewijzen geeft van zijn ongebroken levenswil en toenemende levenskracht," Dr. Beel maakte zich vervol gens tot tolk van het geheele Nederlandsche volk toen hij prinses Juliana van harte geluk wenschte, nu zij voor den vier den keer moeder is geworden. ,,Moge het kind, dat aan haar hand het moeilijke levenspad op gaat, groot en sterk worden m dat geloof en die deugden, d e zij zelf van hare Koninklijke moeder heeft verworven." De minister-president wendde zich verder tot de Koningin, die invet haar ontembare geestkracht en haar edele offervaardigheid voor de zaak des vaderlands een verheven voorbeeld is voor de vier prinsesjes. Verder wenschte hij prins Bernhard. de prinsjes Beatrix. Irene en Margriet geluk en ten slotte ook het geheele Nederland sche volk. woners en de gasten, ja ons heele volk heeft het nieuwe prinsesje op overtuigende en hartelijke wijze welkom geheeten!... Katwijksch vrouwtje P RINS BERNHARD ontving persoonlijk een Katwijksch vrouwtje, dat een eenvoudig ge schenk kwam aanbieden. De Se naat van het U-S.C. zond een wieg van rose anjers, een Canadeesche militaire delegatie bracht een mand chrysanten, er waren bloe men namens de bevolking van Su riname, van de gezamenlijke Commissarissen der Koningin, bloementableaux met de emble men van de cavalerie en het regi ment Jagers en er was een bloe- menestafette georganiseerd uit Den Haag. 's Avonds woonde de Prins een feest bij van zijn staf- Het publiek wordt aangeraden dc sinaasappelen van de vierde periode deze week bij de detail listen, waar de bonnen ingeleverd zijn, af te halen. Het zal den de taillisten niet mogelijk zijn de sinaasappelen (Jaffa's) langer dan tot Zaterdag goed te houden. "DIJ de herdenking van Multatuli's sterfdag 19 Februari ■"-* 1887 past de vraag: „Wat heeft zijn werk voor ons nog te beteekenen? Wat heeft deze schrijver, zestig jaar na zijn dood, ons te zeggen? Om deze vraag te kunnen beantwoorden, hoeft men geen taaie en wetenschappelijk verantwoorde geschriften door te worstelen, men moet slechts de „Max Havelaar" of „De geschiedenis van Woutertje Pieterse" ter hand nemen om dadelijk geboeid te worden, om weer voor de zooveelste maal te erkennen dat dit werk „leeft" en dat het in geen enkel opzicht verouderd is. Men wordt geboeid door den geest van een gevoelig cn intelligent mensch, een geniaal schrijver, een groot man. P DUARD Douwes Dekker, die •*-' onder den naam Multatuli schreef, was Amsterdammer van geboorte. Hij werd op 2 Maart 1820 in de hoofdstad geboren. Het kleinburgerlijke milieu, waarin hij opgroeide èn de reacties van het gevoelige kind, dat hij was, daarop, beschreef hij later op onnavolgbare wijze in „Woutertje Pieterse". Lang hield hij het daar niet uit cn in 1880 begon in Indië zijn loopbaan als ambtenaar, een werkkring, die den loop van zijn verdere leven bepaalde. In 1S56. ecnigc jaren na zijn huwelijk met Everdina Hubertine Bafones van Wijnbergen (Tine), werd hij tot assistent-resident van Lcbak be noemd en daar gebeurde tenslotte datgene, wat hem altijd zou blij ven achtervolgen. Hij streed te gen corruptie en vóór de men schel ijke en materieele rechten van den Javaan, werd. tegenge werkt en overgeplaatst en nam zijn ontslag. Maar de strijd gaf hij niet op. Hij ging naar Europa terug waar hij hulp zocht en niet vond en waar hij in de meest zor gelijke omstandigheden leefde. In 1860 schreef hij in een kroegje in Brussel, op een koude zolderka mer. zijn bekendste en meest-ge- lezen boek, de „Max Havelaar", waarin hij opkwam voor de ver drukte Indonesiërs èn voor zich zelf. Het boek maakte hem be roemd, maar in zijn eer herstelde men hem niet, wat hij met schrij ven van de „Havelaar" wèl had beoogd. Multatuli bleef in Europa en hij bleef schrijven. Zonder dit „inci dent van Lebak" zou hij zeker niet de groote schrijver van de „Minnebrieven" en van de „Ideeën", van „Millioenen Stu diën" en van „Specialiteiten" geworden zijn, die wij nu mede herdenken. Hij was een berooid, maar trotsch en hoogmoedig man. niet altijd gespeend van ijdelheid. De rol van Multatuli, „die'veel gele den heeft", bleef hij altijd spelen. Tot aan het hittere einde streed hij voor de rechtvaardige zaak van het volk van Indonesië. Zijn leven was hard, zijn vrouw en kinderen leefden in Italië, terwijl hij rond zwierf en tenslotte ge heel afgezonderd in Nieder-Tngel- heim, een klein plaatsje in Duitschland. zijn laatste levensja ren doorbracht met de vrouw, die alle moeilijkheden met hem deelde en die, na den dood van Tine, zijn tweede vrouw werd (Mimi Hamminch Schepel). Multatuli was een fel-levend mensch. moeilijk voor zichzelf en voor anderen, maar voor alles was hij moedig. De strijd voor de rechten van de verdrukte mensch- heid voor de rechten van de arbeiders en van de vrouwen ook voerde hij overal en altijd (hoewel hij eens zelfs per adver tentie bekend liet maken, dat hij zich niet tot de socialisten re kende). De schrijver en de mensch Mul tatuli zijn niet te scheiden. In zijn werk herkent men zijn felheid, zijn bitterheid soms, zijn eerlijk heid en zijn waarachtigheid, maar ook zijn fouten en zijn feilen, zonder welke geen mensch wer kelijk groot kan zijn. Juist door zijn menschelijkheid heeft hij voor ons, die evenals hij opkomen tooi de vrijheid van de Indonesiërs, een positieve waarde. OEGE VAN DER WAL Pellenaers-Middelkamp in de kopgroep Na dc sprints van hedenmorgen drie uur gingen de volgende kop pels met een ronde voorsprong aan den kop: 1. BruneelDebruycker 163 punten: 2. Naeyevan Simaeys 114; 3. LapebieSeres 49; 4. Pel- lenaersMiddelkamp 48, 5. Kint v. Steenbergen 42 punten. SchultcBoeyen met 41 punten en Savelbergv^d. Broeck met 27 punten hadden een ronde achter stand. TUINKALENDER 10 FEBRUARI. Gladiolen Montbretia's behoor cn ook tot de voorjaarsbolgewassen, die /hans al om verkrijgbaar zijn en in Maart of April kunnen worden uitgeplant. In den zomer vormen ze een ksieraad vcor den bloementuin en leveren bovendien voortreffelijke snijbloe men. Een heel ander bolgewasdat wel een hoogte van 150 a 175 centi meter kan verkrijgenis de Galtonia candicans of Kaapsche Reuzen Hya cint met zijn witte bloemtrossen. Dooi zijn zware afmeting vraagt deze een aparte plaats. Zeer mooi zijn als tuinbloemen cok de Tigri- dia's, die in April of Mei kunnen worden geplant. S. L. Te Parijs is overleden René Bizet, roman-schrijver en essayist. De Fransche filmster Danielle Darieux, heeft verklaard van haar echtgenoot Rosario Rubicosa. zoon van den Dominicaanschen diplo maat. dien zij in September 1942 te Vichy huwde, tc gaan scheiden. Haar productieleider Pierre Louis schijnt 'Je nieuwe huwelijksfavoriet te zijn Verdiende 5-0 nederlaag voor onze spelers tegen de Roode Duivels in Gent (Van onzen specialen verslaggever) feeststemming waarin wij verkeerden toen wij ons op maakten om naar Gent te gaan om den wedstrijd Roodc Dui vels Zwaluwen bij te wonen, niet kunnen vergoeden. Het werd immers een eclatante ne derlaag van 50. Een neder laag die volledig verdiend was, daar de Belgen een klasse beter speelden dan onze landgenoo- ten. GENT was vandaag in Holland België stemming en reeds vroeg trokken talloozen door de oude, schilderachtige stad met zijn volge propte etalages, welke alleen nog maar voor een Nederlander aantrek kelijk zijn. België vierde geen natio- nalen feestdag, maar was toch op zijn Zondags, want het was immers vastenavond. Het Stadion van St. Gantoise, dat buiten de stad ligt biedt plaats aan ongeveer 18.000 toeschouwers en deze waren er dan ook ruim. Het heeft eenigszins de grootte van het Spartaterrein, maar een kasteel is het zeker niet. In West-België is wei nig sneeuw gevallen en het veld toonde dan ook geen smetteloos Feuilleton door Anthony Berkely 95 NEEN. Wij denken, dat zij het Pruisisch zuur reeds lang in haar bezit had en het bewaarde om het te kunnen gebruiken, als zich eens een gelegenheid voordeed. Het is zeer wel mogelijk, dat het juist het bezit van dit vergif was, dat haar op het denkbeeld van de misdaad bracht". Lady Milborne lachte een lach zonder vroolijkheid. „Het blijft bijna ongelooflijk voor me. Wij beschouw den Judy steeds alsen nu schijnt het. dat ze °°k n°8 juffrouw Goole heeft willen vermoorden." „Ja. dat is zeer waarschijnlijk", zei mijnheer Chitterwick ernstig. „Juf frouw Goole had nie» slechts een be zoek aan het Piccadilly Hotel ge bracht. waardoor zij getuige werd van Judith's aandeel in de zaak, maar bovendien ha<j zij getracht Ju dith op grond van dit feit geld af te persen. Oorspronkelijk sloeg Judith geen geloof aan het verhaal van juf frouw Goole en beschouwde zij dit slechts als een bangmakerij. Helaas liet ik mij echter ontvallen, dat ik juffrouw Goole in het Piccadilly Ho tel gezien had en daarmede teekende ik bijna haar doodvonnis. Judith zou zich nooit veilig gevoeld hebben, zoo lang een getuige van haar daad nog leefde. Maar met baar gave om ge bruik van de omstandigheden te ma ken, combineerde zij de uitschakeling van juffrouw Goole met een poging om de zaak. die gevaarlijk voor haar dreigde te worden, een nieuwe wen ding te geven Zij schreef den brief, die dG schuld van Lynn en juffrouw Goole bevestigde, zelf en postte hem in Londen, Vervolgens kwam ze naar Chiswick om mij in het oog te kun nen houden. Ik moet toegeven, dat deze vervalschte brief me eenige minuten lang op een dwaalspoor bracht, maar gelukkig rees er spoe dig twijfel by me op. Ik ben er van overtuigd, dat we juffrouw Goole op het nippertje gered hebben". „Maar die Benson moet toch ook geweten hebben, dat Judy juffrouw Sinclair vermoord had?" „Dat deed hij inderdaad. De moei lijkheid voor hem was echter, dat bij geloofde, dat, Judy het vergif door zijn hand aan juffrouw Sinclair had laten toedienen. In het buisje, dat zij hem gegeven had. zat natuurlijk slechts water, maar zij vertelde hem later, dat hel vergif was geweest en hij twijfelde daar niet aan- Zoodoen de was hij wel verplicht, zich geheel aan haar zijde te scharen en behoef de zij van hem niets te vreezen." „Maar waarom heeft Judy niet werkelijk Pruisisch zuur in dat buis je gedaan? Dat zou haar toch de moeite bespaard hebben, zich als ser veerster te verkleeden?" „Dat zou te gevaarlijk geweest zijn. Pruisisch zuur werkt zeer snel en was dus uitermate geschikt voor haar doel. maar het heeft een sterke geur. Indien Benson slechts aan het buisje rook. zou hij het bedrog hebben moeten ontdekken en geweigerd heb ben. zich verder met de zaak in te laten. Hij rook echter niet aan hef buisje en daarom kon zij hem laten gelooven, dat hij het was. die het vergif aan juffrouw Sinclair gaf" „En daarna ging hij naar Amerika terug?" „Ja, zij had hem geheel in haar hand en gaf hem eenvoudig haar or ders. Volgens zijn verklaring heeft hij haar nog voorgesteld om majoor Sin clair op een of andere wijze te ont lasten. maar dit werd door haar ge weigerd. Zij gebood hem naar Ame rika terug te gaan en zich in de toe komst te gedragen, alsof hij dit land nooit verlaten had. Zij had natuurlijk voorzien, dat de advocaat van juf frouw Sinclair en den "majoor moeite zou doen om hem te vinden. Was hem dat eenmaal gelukt, dan moest Ben son onmiddellijk overkomen en doen. alsof hij niets liever wilde dan zijn neef van he* schavot te redden. In derdaad handelde hij zoo. maar hij overdreef het. net als hij het Oxford- accent van Eccles overdreef." „Oh. ja. dat. was hij natuurlijk, Ju dith zal hem daartoe wel instructies hebbec gegeven." Mijnheer Chitterwick dacht een oogenblik na „Ik heb dat incident al tijd als een waardevollen leidraad be schouwd. Het bewees me. dat de ..man" achter de schermen in zeer nauwe relatie met den majoor moest staan. Deze veronderstelling werd nog versterkt door het feit. dat de dader of daderes er in geslaagd was om het verraderlijke buisje, dat juffrouw Sinclair in de hand gedrukt werd. van de vingerafdrukken van den ma^ joor te voorzien. Dit sloot voor mij den onbekenden neefje Is moordenaar uit. En nu geloof ik, dat ik alles ver teld heb." Lady Milborne antwoordde niet on middellijk. Misschien dacht zij aan 'n klein meisje met een ernstig gezicht, dat elk spelletje, dat zü als kinderen speelden, begon met de woorden: „Laten wij doen, alsof En dat kleine meisje was haar heele leven tooneèl blijven spelen, zonder dat haar intiemste vrienden het opge merkt hadden, dacht lady Milborne. „En zij was zoo overtuigd van Lynn's onschuld", zei zij hardop „Éven zeker als de rest. van ons Of eigenlijk nog zekerder. En zij scheen er zoo kapot van te zijn. Wij vrees den eerst, dat ZÜ er aan Te gronde zou gaan." Mijnheer Chitterwick knikte. „Dat behoorde bij het karakter, dat zij uit beeldde De liefhebbende, vertrou wende vrouw." „Maar wat ik niet begrijp, is. dat zij U zoo gaarne naar Riversmcad wilde halen om te tochten U van Lynn's 'onschuld te overtuigen." „Wiens plan was dat eigenlijk?" vroeg mijnheer Chitterwick. Lady Milborne keek schuldig „Ik ben bang, dat het van mij afkomstig was." „Wel. wat kon zij in dat geval an ders doen dan er mee instemmen. Het karakter, dat zij speelde, eischte dat" „Dat eeuwige tooneelspel moet toch wel buitengewoon inspannend ge weest zij". En dat alles om hertogin te worden. Lieve hemel, wat, is een hertogin?" vroeg lady Milborne. Mijnheer Chitterwick, die het niet wist. gaf geen antwoord Linde. DUIZENDEN PANNEN, die door een fabriek in Krommenie vervaar digd worden, zullen binenkort tegen zeer lage prijzen in den handel wor den gebracht. Te voet over de Lek 24 Nederlandsche ijsbrekers heb ben thans den strijd aangebonden tegen ijsmaesas in den Rijn hij Wezel, waar een van de t\vee resteerende Rijnbruggen hij in tredende dooi ernstig gevaar loopt. De ijsbrekers hebben tot. nog toe geen groote successen kunnen be halen en de brug is thans inge sloten in een punt van hel ijsdek op den Rijn, dat zich over hon derdtwintig k.m. uitstrekt. Verwacht wordt evenwel, dat bij intredende dooi geweldige ijs massa's zich zullen vastzetten voor de Wezelbrug. die met explo sieven zullen moeten worden ver wijderd. Het is zeer waarschijn lijk, dat de brug dan gesloten zal moeten worden voor het verkeer. Dan zal 6lechts de Rijnovergang in Keulen in gebruik kunnen blij ven. Allen arbeid der ijsbrekers van de laatste weken ten spijt wfs de Lek op 18 Februari zoodanig toegevroren, dat het voor den veerdienst onmogelijk was over te varen. Integendeel, bij Schoon hoven was de toestand zoo. dat vele tientallen te voet een over tocht konden maken. Dinsdag morgen zijn de ijsbrekers weer uit Rotterdam gekomen en zijn er in geslaagd opnieuw een vaargeul in de richting Vreeswijk open te bre ken. sneeuwdek, doch lag er grauw by, zonder een enkel grassprietje te vert.oonen. De ijskorsten waren er met benzine afgebrand en zelfs vlak voor den wedstrijd waaiden de vlam men nog op. Al mochten de zon en de witte helmen van de Stafmuziek der Gentsche Politie ook nog zoo tropisch aandoen, de kou was er niet minder om. Al direct, na het begin bleek dat de hal op het harde veld sprong als een jonge hond en uiteraard waren de Belgen, die tot voor kort nog hebben gespeeld hier beter ann ge wend dan onze jongens, die immprs f.wee maanden geen bal meer hadden gezien, laat staan een hard veld. Abe Lenstra ontbrak op het appèl en werd niet slecht vervangen door v d Tuyn van Hermes DVS, hoewel de Friesche linksbuiten Hofraa den mo- reelen steun miste van zijn streekge noot. Hij bracht er dan ook maar weinig van terecht, en wij kunnen hierin gerust in een adem de ge heele voorhoede betrekken met eeni ge consideratie voor v d Tuyn. Ehlen bleek opnieuw geen aanvalsleider te zyn en ook onze middenlinie was onvoldoende. Het „tochtte" tusschen de middenlinie en de voorhoede. Zondagskind De Bilgische stormlinio was heel wat meer mans en het was meerma len een lust voor het oog dit kwin tet aan het werk te zien. De Clercq was als rechtsbuiten vervangen door Dimanche en deze bleek werkelijk een Zondagskind te zijn. want hij had het meeste aandeel in de aan vallen. Captain Cculccrs rechts binnen begeesterde niet minder zijn jongens en gaf het goede voor beeld door reeds na acht miunten tusschen onze achterhoede door te dribbelen en hard in te schieten (1 0). Onze aanvoerder. Wilders. bleek zich op het veld moeilijk te bewegen en miste meermalen bedenkelijk. Het was maar goed, dat zijn partner Van Bun zoo'n puike wedstrijd speelde, anders was de nederlaag nog wol grooter geweest. Hij was wel -de hes- te speler van het veld. Van Raai te was bai.g om uit te vallen en had zeker één of meer doelpunten kun nen voorkomen. Belgisch offensief Na 20 minuten kwam de eerste corner op het Hollandsche doel; een prachtige kopbal van Ceuleers volg de, maar Wilders redde gelukkig door precies hetzelfde te doen. Na een half uur schenen -de Zwaluwon er beter in te komen, maar het was het bekende vleugje vóór de instor ting. V d Tuyn had weinig fortuin. Toen hij tegen den gevallen Belgi schen doelman aanschoot en toen kondigde Ceuleers met een scherp schot, dat juist naast ging, een nieuw Belgisch offensief aan. Het tweede doelpunt der Belgen was evenwel van twijfelachtig kaliber, want Meermans stond off-sido toen Chaves d' Aquilar de bal tusschen onze backs doordreef en eerstge noemde toen de kans gaf. die deze dankbaar accepteerde (20). Na do rust speelden de Belgen nog gemakkelijker en keurige staaltjes voetbal vielen van hen te bewonde ren. Een prachtig moment van Ehlen mag wel niet onvermeld blijven. Met zijn" rug naar het doel kreeg hij den bal te pakken en met een formidabe- len omhaal schoot hij op de Belgi sche veste. Doelman Meert had zijn doel evenwel hermetisch gegrendeld. De Belgen namen oogenschijnlijk bloedig wraak voor deze uitspatting, want nog geen minuut later schoot Schaves d'Aguilar den bal in den linkerhoek (30)^ Het Belgische tempo vermoordde, de Hollanders geheel en de onzen konden een lesje krijgen in afwerking. V d Tuyn bood Hof ma nog een keer de gelegenheid de eer te redden, maar deze vond dit te groote weelde. Na een half uur probeerde Chaves van flinken afstand een schot en daar van Raalte er geen hand naar uitstak, was het raak ook (40). Meermans bracht ten slotte na het falen van onze verdediging den stand op 5U en hoewei het Bek gisch publiek 10! 10! riep. bleef hel bij dozen stand. En het was meer dan genoeg ook.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2