maar Verbluffend zonder deernis knap, „Nederlanders moeten trots en conservatisme la ten varen" „Wetenschappelijke experimenten" misdaden tegen de menschheid 2 NIEUWE NOVELLENBUNDEL VAN VESTDIJK Hun wederopbouw zou dan veel sneller vorderen Engelsche humor raakte niet bevroren in kolencrisis dr. Hornbeck V Groote zonnevlek Woensdag 12 Maart 1947 S. Vestdijk Stomme Ge tuigen. (Uitgeverij Con tact, Amsterdam). ZANDER den titel „Stomme Gc- w tuigen" verzamelde Vestdijk een zevental van zijn verhalen, die datceren uit de jaren 19321911. De beteekenis van dezen titel wordt ons eerst onder het lezen duidelijk. In de meeste van deze novellen komt namelijk iets voor een boom, gummi-slangen die spelend als vinger-verlengstukken worden gebruikt, een droom, een oude schoolfoto dat op het gebeuren een essentieelen invloed uitoefent en er tevens de „stomme getuige" van is. In „De verdwenen horlogema ker" wordt de hoofdpersoon plotse ling een „geest" en als zoodanig de stomme (en onzichtbare) getuige van alles wat er in zijn huis voor valt. Alleen bii „Het vliegfeest" de satirische beschrijving van een militaire vliegdemonstratie, waarbij het spel langzamerhand overgaat in ernst: de beschikking over machtsmiddelen leidt er toe om daarvan ook daadwerkelijk gebruik te maken is het moeilijker den stommen getuige aan te wijzen: misschien is het de auteur zelf of anders de enthousiaste jonge toe schouwer in zijn „aardig nagebootst aviateurscostuum". Vestdijk is terecht vermaard om de verbluffend-knappc psychische analyse van zijn noofapersonen; met niets-ontziende scherpzinnig heid legt hij de diepste geheimen van hun ziel bloot. Men heeft zijn werk daarom wel als chirurgisch en klinisch gekarakteriseerd. Deze beeldspraak is echter slechts ge deeltelijk juist. Het chirurgische en klinische werk van een medicus immers is streeds gericht op 'n po sitief doel: het wegnemen of al thans verlichten van een kwaal. door prof. dr. W. A. P. Smit Daarentegen is het Vestdijk slechts te doen om het doorgronden, niet om het ingrypen. Wij zouden hem dus eerder met een laboratorium- onderzoeker moeten vergelijken dan met een medicus. Juist de koude objectiviteit van den zuiver-weten- schappelijken werker is voor hem kenmerkend. Zijn werk is bijna al tijd zeldzaam knap. maar het mist elk spoor van mededoogen en per soonlijke belangstelling voor zijn objecten. Dit alles vinden wij ook in dezen bundel terug. Ieder verhaal is min of meer de analyse van oen „ge val", maar telkens ook weer raken wij onder den indruk van de bijzon dere knapheid daarvan. S. VESTDIJK Laboratorium-onderzoeker der mcnschelijke ziel aan de nieuwe situatie aanpast, is ronduit voortreffelijk. Ik kan dit met een enkel klem voorbeeld il- lustreercn. De dematerialisatie van Albertus Cockangc brengt ook mee, dat hij nu door vaste voorwerpen kan heendringen: wanneer hij door hout heengaat, merkt hij dit aan „een uiterst fijn, ijl knarsend ge voel", waarvoor hij dan den naam „houtwormgctinkel" bedenkt. Zulk een woord is op zichzelf al een vondst! De andere verhalen staan niet op hetzelfde peil. „Het gesprek in de directeurskamer" (hoe raak overigens ook) wordt ontsierd door een aantal schooltechnische on waarschijnlijkheden, terwijl boven dien de vrees van den H.É.S.-direc teur dat de maatschappij hard over hem zou oordeelen als zij „de klei ne geheime knak in zijn verleden kende (die „knak" is 'n ordclooze les, twintig jaar geleden, waarbij een klein meisje voor hem in de bres sprong!), onaannemelijk is. Maar vooral „Gummivingers" en „Het vliegfeest" stellen teleur, doordat de vermenging van werke lijkheid en visionnair beleven er te verstandelijk-geconstrueerd blijft om ons diep te overtuigen. Wat niet wegneemt dat er ook hier prachtige momenten voorkomen en dat de nachtmerric-achtige fanta sieën telkens op een psychische re aliteit blyken te berusten. Hersens en hart Rij alle waardeering voor de on- -L' miskenbare kwaliteiten van dezen bundel moet ik echter ook wijzen op twee bezwaren, die ik daartegen heb. Op het eerste daar van heb ik terloops al gewezen. Ieder spoor van deernis ontbreekt in deze verhalen en daarom doen zij aan als nuchter en koud. On langs sprak de criticus C. J. Kelk, naar aanleiding van een ander boek van Vestdjjk, van „zuiver hersen werk"; deze term geldt ook hier. Zoowel Vestdijks kracht als zijn zwakheid ligt daarin opgesloten. Ook zyn zwakheid, want werkelijk „groote" kunst is ondenkbaar zon der dat het hart van den schrijver daarin tot uiting komt, in harmoni sche samenwerking met zijn herse nen. Mijn tweede bezwaar is minder rechtstreeks van literairen aard. Het betreft de wijze waarop Vest dijk in deze novellen gebruik (of liever misbruik) maakt van motie ven uit de sfeer van het Christelijk geloof. In „De oubliette" verwerkt Hugo ook het Christendom in zijn krankzinnige opvatting van de ver houding tusschen dood en leven. Tenslotte komt hij tot de overtui ging „dat God enkel dat Wezen kon zijn, dat leefde ten koste van de on telbare doodenreeksen hier op aar de. Niet Christus was voor den mensch gestorven, maar de mensch stierf voor God". In „De Boer onder den Boom" krijgt een oude Calvinistische (natuurlijk!) boer godsdienstwaanzin, wat zich uit in een fixatie op bepaalde teksten uit Jeremia. „De verdwenen horlo gemaker" stoot, voordat hij heele- maal geest geworden is, zyn heup: „Naar aanleiding van de heup ver geleek Albertus Cockange, niet on godsdienstig, zich met Jacob, die met den engel had geworsteld". De beide eerste gevallen kan men des noods nog verdedigen met een be roep op de beteekenis van het mo tief voor de ontwikkeling van het verhaal, maar bij dit laatste zinne tje is daarvan geen sprake: het is volkomen overbodige, vernuftige maar grove spotternij. Ook in „De oubliëtte" wordt trouwens met ken nelijk pleizier de gedachte tot zijn uiterste consequentie gevoerd consequenter dan voor het verhaal noodzakelijk is. Het vernuft ver leidt den schrijver tot overschrij ding van een grens en doet hem daardoor tekort schieten in fijnge voeligheid. Een dergelijke fijnge voeligheid kan voor een verhaal nooit schade beteekenen, wel winst. En zoo krijgt ook dit bezwaar dus toch weer een literairen achter grond. Kris-kras door de wereld! Noorsch experiment in Stillen Oceaan ZES jonge Noren zullen onderzoe ken, hoe de eilanden in den Stillen Oceaan, die deel uitmaken van Polynesië, werden bevolkt. De leider der expeditie, Thor Heyer- dahl, is van meening, dat de eerste bewoners van dat gebied omstreeks het jaar 500 uit Peru kwamen. De Noren zullen van Callao in Peru vertrokken op een vlot, dat een zoo getrouw mogelijke repro ductie is van de door de Peruvi anen in 500 gebruikte vlotten. Hot is een reis van duizenden mijlen, maar Heycrdahl verklaarde: „Als men het in het jaar 500 klaar süeel- de. moeten wij het ook kunnen". JOURNALISTEN OP BEZOEK Dinsdag 22 April zal een gezel schap Zuid-Amerikaansche journa listen, waarvan zes uit Brazilië, vier uit Argentinië, een uit Uruguay en een uit Chili op Schiphol arrivee- ren, voor een bezoek van veertien dagen aan Nederland. REVOLUTIE IN BIRMA? De „communistische partij van Birma" en „de Boerenbond voor ge heel Birma" hebben aangekondigd, dat zy een revolutie van do Bir- maansehe boeren zullen beginnen. RIJNVAART WEER MOGELIJK In de geheele Britsche zóne is de Rijn thans weer open en het scheepsverkeer met Holland wegr mogelijk, doordat de ijsbarrière tus schen Wezel en Emmerik bezweken Roosevelt wilde naar Nederland Dr. Stanley K. Hornbeck heeft verklaard, dat president Roose velt hem in April 1045 een paar maanden voor zijn dood mede deelde, dat hij en mevr Roose velt zoo spoedig mogelijk na den oorlog een bezoek aan Ne derland wilden brengen. De Koningin zon dr. Hornbeck medegedeeld hebbendat zij met genoegen een bezoek van den president en zijn echtgenoote te gemoet zag. Toen de president stierf verzocht de Koningin den ambassadeur bij haar te komen en gaf in een onderhoud van meer dan een uur uiting aan haar droefheidterwijl zij wees op het verlies niet alleen van een groot leider in de V.S., maar nok van een vriend van Hare Majesteit en haar land. „De oubliëtle" \7ERREWEG het best geslaagd v is de novelle waarmee de bun del opent, de herdruk van een ver haal uit 1932. .De oubliëtte" (on- deraardsch kerkerhol, waarin de gevangenen aan de vergetelheid werden prijs gegeven). De zoon van een Middelêeuwsch edelman ont dekt. dat onder de binnenplaats van het kasteel de gevangenen van zijn vader in een oubliëtte aan een lang- zamen dood worden prijsgegeven. Dit fascineert hem zóó, dat het zyn heele leven en denken gaat beheer- schen. Daar beneden sterven menschen. boven in het kasteel leven zijn ouders en hij. En hij zoekt daartusschen een verband': „Zij sterven. Wij leven. Veel verder dan deze gedachte kwam hij niet, aanvankelijk: doch door een ontel bare herhaling zonk de gedachte al dieper en dieper af in zijn ziel. Wij leven. Zij sterven Zij sterven. dus wij leven. Wij leven, omdat zij sterven". Tenslotte wordt deze ge- dachtengang tot een waanzinnige overtuiging, die zijn verderen levens loop behaalt. Na den dood van zijn vader ziet hij het als zijn eenige le vensdoel. te zorgen dat de oubliëtte nooit uitgeput raakt, opdat in het kasteel zelf de dood overwonnen kan worden. Het kleinste vergrijp wordt gestraft met de oubliëtte. Een meisje dat hij bemind heeft, wordt daarin weggestooten„was zij zwanger van hem, des te beter: twee offers in plaats van één". Zelfs dieren worden aan de men- schelyke slachtoffers toegevoegd: hazen, herten, vleermuizen. De waarzin bereikt zijn hoogtepunt in 'n woesten nacht, waarin Hugo met enkele andere ridders in het wilde weg zijn pijlc-n in het donker van de oubliëtte afschiet, een ontsnap te vleermuis veroorzaakt dan een paniek, waarbij Hugo wordt neer gestoken. Een samenvatting doet uiteraard de obsessie verloren gaan, die van dit beklemmende verhaal uitgaat. Meesterlijk weet Vestdijk allerlei nevenmotieven door het hoofdge beuren heen te weven, waardoor de onontkoombaarheid daarvan des te sterker uitkomt. Zoo ontdekt Hugo als kleine jongen een groot aantal doodc vogels, aan boomen vastge hecht ter afschrikking van hun soortgenoten die de velden kaal vreten: de levende vogels trekken zich daar echter niets van aan. Ook hier sterven dus sommigen, terwijl anderen leven. In Hugo's gedachten worden dan ook de doode vogels onverbreekbaar verbonden met de gevangenen uit de oubliëtte. Voortreffelijk NA „De oubliëtte" verdient voor al „De verdwenen horlogema ker" aandacht. De wijze, waarop Vestdijk uitbeeldt hoe deze plotse ling tot „geest" geworden man zich TU1NKALENDER WOENSDAG 12 MAART. In zeer schralehumusarme zandgron den gevoelen de meeste planten zich niet thuis. Er zijn echter nog wel diverse planten te vinden, die zich er bij aanpassen Dennen sparren de berk. Meidoorn, Haagbeuk en Vogelkers groeien nog zeer nor maal in dergelijke arme gronden. Sommige bladverliezende heesters, zooals de Brem Duindoorn. Wilde Rozen. Vlier en Sneeuwbal komen hier ook in aanmerking Voor's kunnen de zaaibloemen Limine. Ko renbloem Papaver en de vaste planten Verbascum. Solid age. Rud- beck ia en Achttien ook wel schrale zandgronden worden gehou den. S. L. Wonderen'. „De Nederlanders \va. natuur lijk gehandicapt door gebrek aan o-rondstoffen. machinerieën gereed schappen en schaarschtc van ver- bruiksgoederen. Zij hebben deson danks by na won deren verricht. Zij zijn zoo ver gevorderd met den wederop bouw, dat deze zelfs vooral in het buitenland een verkeerd be grip omtrent den jmvang van het icrstel heeft ge wekt., Nederland moetnog een langen weg af leggen, voordat het weer zijn welvaartspeil van voor den oorlog heeft be reikt*. Dr. Horn beck verklaar de, dat Neder land de wereld in de eerste plaats kwali teitsgoederen, belangrijke diensten en in tellectueel en moreel leider schap moet ge ven. Krach tsi nspan ning „Dit vereischt een grootere krachtsinspanning, bedachtzaam heid, tijd en geld voor industrie, handel en vervoer", aldus dr. Horn beck. „Het vergt verder een groote specialisatie in den landbouw, ver hoogde kennis van hetgeen in an dere landen op politiek, economisch, sociaal en geestelijk gebied gepres teerd wordt". „De Nederlanders zouden er zeer mee gebaat zijn. indien zij minder aan het verleden en in tensiever aan het heden, nieu we omstandigheden, nieuwe methoden en hun groote moge lijkheden dachten". ..Zy hebben dc neiging zich soms te hardnekkig aan hun verleden Dr HORNBECK tijdens zijn eere promotie aan de Utrechtsche Hm. versiteit DE Nederlanders hebben belangrijke vorderingen gemaakt t.a.v. den wederopbouw. Zij zouden nog grootere vorde ringen kunnen maken, indien zij hun conservatisme, bepaalde vooroordeelen en een zeker gevoel van trots zouden laten va ren," aldus dr. Stanley K. Hornbeck, gewezen ambassadeur der Vereenigde Staten. In een langdurig onderhoud met A.N.P -Aneta heeft deze diplomaat voor zijn vertrek uit Nederland zich openhartig uitgelaten over zijn be vindingen van het oogenblik af, dat hij in 1944 bij de Nederlandsche re geering te Londen werd geaccredi teerd. „Geruimen tijd na de bevrijding - feitelijk al daarvoor dachten de Nederlanders dat hun land ern stiger verwoest was, dan naar mijn meening het geval is. Het Neder landsche volk had maanden lang slechts oog voor hetgeen het had geleden en verloren. Men kon be merken hoe het poogde zijn ge dachten daarvan af te wenden en ze te richten naar hetgeen was overgebleven. Van dat oogenblik af is het met snelle schreden den weg 'an den wederopbouw opgegaan gewezen ambassadeur van de Vereenigde Staten, heeft zich in een interview openhartig uitge laten over zijn bevindingen in ons land. ander, consciëntieus voorzichtig, met vooruitzienden blik en met oog voor het practische". „De behandeling van dit vraag stuk is van geweldig belang voor de toekomst van Nederland, de volke ren van Indonesië en dc ontwikke ling van de internationale betrek kingen". „Bij deze kwestie zyn mach ten in het spel, waarover nie mand algeheele contróle heeft: de Nederlandsche regeering, noch het nieuwe regiem in In donesië, noch de Britsche of Amerikaansche regeeringen, noch die van andere landen hebben hierin de vrije hand". vast te klampen en daarop te ver trouwen. Zij koesteren sommige in stellingen en methoden, waardoor zij in een concurreerende wereld ge vaar loopen achterop te raken. Zij zouden tot hun voordeel, geloof ik, eenige hunner methoden van be stuur. industrie, handel, sociaal verkeer en onderwijs kunnen her zien en verbeteren. Dit geldt in ze ker opzicht voor elk land, vooral echter voor de Nederlanders, we gens een nationale nalatenschap en overgeërfde eigenschappen, die een psychologie hebben gekweekt van uiterste vasthoudendheid en be dachtzaamheid". Indonesië Over het Indonesische vraagstuk zeide hij. dat z.i. „de Nederlandsche regeering en haar vertegenwoordi gers zeer goed gehandeld hebben". „Bij dergelijke kwesties gaat het niet om een ideale oplossing. Het gaat om beslissingen, de een na dc J)E GEHEELE WERELD VER HEUGT ZICH en viert feest ter ge legenheid van de geboorte van de kleindochter van de Koningin der Nederlandenstaat in Chineesche letterteekens geschreven op de Oranjekleurige zijden oorkonde, die namens dc Chineesche gemeenschap van Indonesië aan den luitenant- gouverneur werd aangeboden. KT A het proces tegen Göring en 1 consorten, dat meer dan een jaar in beslag heeft genomen, is er in de wereld nog slechts weinig be langstelling over gebleven voor het tweede groote proces, dat te Neu renberg gevoerd wordt. Aan den eenen kant is het wel begrijpelijk, aangezien de namen van de ruim twintig beklaagden minder tot on ze verbeelding spreken dan die van Streicher, Göring, Hess, enzoo- voorts Wie heeft ooit gehoord van dr. Karl Brandt, om maar niet van nog minder bekende Nazi-artsen te spreken? Toch is het belangrijk kennis te nemen van dit proces; hier kunnen wij, meer nog dan ooit te voren zien welk een funesten in vloed het Hitler-régime op 't Duit- sche volk heeft gehad, een invloed die tot in alle lagen van dat volk blijkt te zijn doorgedrongen. Ons beroep is óud. In de oudst bekende geschriften wordt reeds gesproken van personen, die er hun beroep van maakten het lijden van hun medemenschen te verzachten en hen van hun kwalen te genezen. Toch rekent men als vader van de moderne geneeskunst de Griek Hip pocrates (460377 v. C.) en te recht. H(j was de eerste, die op waarlijk grootsche wijze ziektever schijnselen bestudeerde en deze te boek stelde. Eedsformule EEL van zijn werk is thans nóg niet verouderd. Doch bovenal heeft hij de wereld verrijkt met den eed, welke door eiken arts moest worden afgelegd alvorens hij tot de uitoefening van zijn beroep werd toegelaten. Aan het einde van zijn studie legt nog steeds elke arts een oed of gelofte af, die in groote lij nen overeenkomt met die, welke door Hippocrates werd opgesteld. Dit gelcït niet alleen voor Neder land, maar voor vrijwel alle landen van de wereld. De plaatsruimte laat niet toe om hier de volledige vertaling van de formule van Hippocrates weer te geven. De inhoud handelt over het beroepsgeheim, over het gebod om ieder, die de hulp van den arts in roept naar vermogen bij te staan, onafhankelijk van de persoonlijke instelling van den geneesheer ten opzichte van den zieke. De aanko mende arts zweert, dat hij diegenen zal waarschuwen, die zichzelf door voeding, geneesmiddelen of door leefwijze schade berokkenen. Hij zal nooit iemand dcoden om zijn lijden te verzachten evenmin zal hij een vrucht afdrijven, hij zweert nooit iemand, ook 'niet op diens verzoek, een doodelijlc gift te verstrekken. Geen resultaten DE beklaagden in Neurenberg zijn dc hoogste geneeskundige „leiders" uit Hitiers tijd. Door de denazificatiegerechtshcven alom in Duitschland werden reeds vele min dere goden berecht, waaronder ver scheiden tientallen ter dood werden veroordeeld. De aanklacht bestaat uit vier hoofdpunten: I. Samenzwering; II. Oorlogs misdaden; III. Misdaden tegen de menschelijkheid en ten slotte: IV. Lidmaatschap van een misdadige organisatie. Dit geldt voor de tien leden van de S.S.) Het is vooral het derde punt, dat de wereld interesseert. We hebben zoo hier en daar reeds vernomen wat zich in concentratiekampen heeft afgespeeld. We weten, dat daar proeven op menschen werden genomen. Wc hebben gehoord van proeven over verdrinking, bevan ging ten gevolge van koude, sterili satie enzoovoorls. In dc medische vakliteratuur is tot nu toe slechts weinig over de „resultaten" ver schenen. De reden daarvoor is af - gryselijk. Het blykt namelijk, dat or haast geen resultaten zjjn, dat al deze proeven, die uit naam der wetenschap op menschen werden verricht, niets noemenswaards heb ben opgeleverd. Niet wetenschappelijk KTA.AST Hitler, die van alles op 1 de hoogte moest worden gehou den, was Himmler de man, die de lakens uitdeelde aan de artsen. Hy schreef voor welke onderzoekingen hjj van belang achtte, hij ook stel de het „materiaal" ter beschikking. Het blijkt, dat hij telkens op snelle resultaten heeft aangedrongen waardoor haar nooit van een wer kelijk wetenschappelijk on derzoek kan worden gesproken. Al le beklaagden werkten meer of minder mee aan deze proefnemin gen, hoewel de uitvoering veelal aan anderen werd overgelaten. De onbetrouwbaarheid van dc re sultaten heeft nog een tweede oor zaak. Dc slachtoffers saboteerden waar ze konden en achtten het hun plicht om de proefnemingen zoo veel mogelijk te belemmeren. Tjjdens den oorlog zijn ook in Engeland, Amerika en Australië uitgebreide proeven op mensehen verricht. Daar echter beschikte men over vrijvviligers, waaraan de mees te zorg werd besteed en die op hun beurt zoo veel mogelijk medewerk ten. Daar werd van te voren over legd of de mcnschelijke proefkonij nen niet een te groot gevaar zouden loopen en of de proeven verant woord waren. Ter vergelijking \Tergelijkt U eens de experimen- v ten over malaria, daar in Australië verricht met die welke in denzelfden tijd in Duitschland wer den uitgevoerd. In Dachau werden honderden gevangenen, die reeds een slechte gezondheid bezaten, met malaria besmet. Velen stier ven. De kampartsen (gevangenen) behandelden ieder zooveel moge lijk met de bekende middelen (kinine); men koesterde argwaan tegen de nieuwe praeparaten. Als gevolg daarvan kreeg men geen uitsluitsel op de gestelde vraag. In Australië besmette men eeni ge honderden vrijwilligers met ma laria. De proefpersonen waren tevoren aan een uitgebreid onder zoek onderworpen om te zien of ze niet een te groot gevaar zou den loopen. De uitstekende resul taten in Australië maakten het aan de Engclschen mogelijk om hun veldtocht in Birma in het malaria- seizoen te houden en zoodoende den ten gevolge van malaria ver zwakten vijand op te rollen. Het zou onjuist zijn om te den ken, dat geen enkele der experi menten in Duitschland ooit resul taat had, doch die resultaten waren uiterst gering. Men zou het een succes kunnen noemen dat een zekere prof. Hirt, die zich onder- tusschen nog steeds schuil weet te houden, een goedkoop gifgas uit vond om duizenden in de concen tratiekampen te executeeren. De zelfde professor was het ook, die een aantal Joden liet vergassen om aan geraamtes voor zijn mu seum in Straatsburg te komen. Misdadigers Het is me niet mogelijk om U alle schanddaden te vertellen die deze heeren bedreven hebben, het is bovendien niet myn bedoe ling om LT te laten griezelen. Moge U beseffen, dat slechts door een grondige opvoeding in deze fatale richting de Duitschers zoo ver geko men zijn om menscen als deze be klaagden in hun midden te dulden. Het zal lang duren voor een her opvoeding de Duitschers weer nor maal doet denken, zoo dat ooit ge beurt. Ik hoop, dat we dat nog eens beleven mogen. Het blijkt, dat deze Duitsche artsen geen waarde aan den eed van Hippocrates stel den. Zij zijn alleen daarom reeds te veroordeelen. Zij hebben gezondigd tegen de heiligste formules van ons beroep. Wij Nederlandsche artsen, kunnen deze beklaagden niet als onze collega's erkennen. We be schouwen ze als misdadigers, die naar wij hopen hun gerechte straf niet zullen ontloopen. H. L. W. „Shinwell fuel blues" uit volle borst SNEEUWVAL en kolenschaarsch- te waren niet in staat- (le Engel sche humor het zwijgen op te leg gen. In een ingesneeuwden trein zongen de reizigers uit volle horst de nieuwste „mop", de „Shinwell fuel blues" het droevige lied van Shinwell (minister van brandstof- fcnvoorzicning dat gezongen wordt op dc wijze van de Lambeth walk. Tientallen dorpen waren ten gevolge tan sneeuwstormen geïso leerd. De inwoners van Oxcombe vertelden dat rij konijnen (Tver tele foondraden hadden zien springen, liet feit vooral, dat de sneeuw storm juist op hf>t oogenblik kwam, waarop officieel doei was voor speld, was een dankbaar onderwerp voor de humoristen Opgehouden dooi EEN blad berichtte met grooten ernst de dooi is opgehouden door verkeersmoeilijkheden. Ah er treinen reden, waren ze in ieder getal uren over tijd en dit FEUILLETON „Dit is geen luistervinkje spe len", fluisterde April terug. „Dit is speuren. Dat is heel wat anders. En denk om de braamstruiken". Langzaam kropen ze verder tot op zoowat twee meter afstand van den open wagen en bleven daar stil zitten, verborgen door de bladeren. Pollv Walker stond bij de auto. Ze had een witte, linnen jurk aan die rond den hals vroolijk gebor duurd was. Het rood van haar fcreodgeranden strooien hoed paste goed bij het borduursel. Haar rood gouden krullen hingen op de witte schouders van de japon. Ze zag er buitengewoon jong en heel ver schrikt uit. Bill Smith stond met één voet op de treeplank en een elleboog op het portier. Hij probeerde koud en streng te kijken maar slaagde cr slechts in er sympathiek en ver ward uit te zien. „Ik zeg U", zei Polly Walker toen ze op een zoodanigen afstand waren gekomen, dat ze konden hooren wat cr gezegd werd, „dat ik er geen flauw idee van heb. waar hij is. Ik heb niets van hem gehoord sindsZe brak af met een ge- smoorden kreet. „Sinds wanneer?" vroeg inspec teur Bill Smith kalm. Zijn toon en manier van doen konden ten volle de goedkeuring van April en Dinah wegdragen. Juist, net Clark Came ron. En Dinah fluisterde: „Ik wou dat moeder dit eens zag". „Sinds eergisteren". Polly Wal ker deed haar licftalligen mond open en weer dicht. Ze zuchtte. Di nah vermoedde, dat ze in zichzelf tot tien stond te tellen. „Waarom hebt U me gevraagd hier te komen? Waarom stelt U me al die onzinnige vragen?" „Omdat", zei Bill Smith, „U ons gisteren hebt verteld, dat U Wallie Sanford niet ontmoet had. Dat U alleen Mrs. Sanford kende en dat die U op de thee had gevraagd". Hij trok zijn voet van dc tree plank af en verhief zich in zijn vol le lengte. „Maar nu U hebt toege geven, dat U Wallie Sanford eer gisteren nog gezien hebt Hij hield op. Polly Walker stond kaarsrecht mei bleek gelaat. „Wan neer hebt U Mrs. Sanford voor het eerst ontmoet?" „Ik Polly Walker klemde haar kaken opeen". „Ik geloof niet, dat U daar iets mee te maken hebt". April greep Dinah's hand. „Weet je nog. dat zc dat ook zei in „De vreemde ontmoeting". Inspecteur Bill Smith zette zich in postuur. Hij zag cr erg ongeluk kig uit. „Is hot niet zoo, Miss Wal ker", zei hij, „dat U Mrs. Sanford nooit eerder ontmoet had En dat U op 16 Januari van dit jaar op een fuifje aan Wallie Sanford werd voorgesteld Dat het algemeen be kend is, dat U hem sindsdien veel vuldig hebt ontmoet, en dat Mrs. Sanford toen ze ervan gehoord had „O nee!", zei Polly Walker „zoo was het niet. Nee. zoo was het hce- leinaal niet". Ze beet op haar lip en rechtte haar schouders. „Ik z^l niet eens probeeren op Uw belachelijke beschuldigingen te antwoorden. Dit is niet de plaats voor een verhoor in den derden graad. Als U nog meer te vragen hebt, kunt U het mijn advocaten doen". Ze opende het pórtier van den wagen. April had haast „bravo" geroe pen Dinah fluisterde: „Dat is uit naar laatste film. Je weet wel. We hebben hem in de „Byou" gezien". Dezen keer zei April: „Stil toch!" Pollv Walker trok liet portier met cên klap dicht en startte den wagen. Bill Smith greep naar den rand van het portier en zei: „Wacht U nu „Bon ik onder arrest?" vroeg Polly Walker koeltjes. „Want ziet U, als dat niet zoo is, zult U me moeten excuseeren. Ik heb een af spraak om vanmiddag nog een paar moorden te plegen en ik ben al achter". Ze reed in volle vaart achteruit de oprijlaan afbladeren dwarrel den op en vlogen naar alle kanten. Inspecteur Smith staarde haar even na. Toen draaide hij zich om en liep langzaam terug naar dc villa van Sanford. „Dien zin heeft ze zelf bedacht", hijgde April opgetogen. „Wat een sufferd is ie!" „Praat niet zoo over je lockorn- stigen stiefvader", zei Dinah snib big. ..En schiet op. We kunnen haar misschien by het stoplicht inhalen. Vooruit!" Ze slopen door de struiken, ren den de oprijlaan af en vlogen als een r»ijl uit den boog langs den weg. Vóór hen. bij een bocht van den weg reed de lichtgrijze wagen lang zaam om een vrachtwagen te laten passecren. Toen ze bij de bocht kwamen zagen ze. dat hy stilstond voor het stoplicht. Ze renden de heuvel af. „We halen hot nooit", hijgde April buiten adem, „het licht Het licht sprong op groen, maar er kwam geen beweging in dc auto. Daar stond hij, een wiel schoof te gen den stoeprand. Een achterop rijdende auto toeterde verontwaar digd en reed er toen langzaam om heen Het licht sprong weer op rood en nog steeds kwam er geen beweging in de auto. „Zij móét safe zyn", zei April. Ze hield op en staarde naar de auto. Ze is practisch de eenige getuige, die er is. We móéten haar vragen stellen". Een in 't wit gekleed figuurtje zat kaarsrecht achter het stuur. Het leek of het van sneeuw ge maakt was. „Wat voor vragen?" vroeg Di nah. ze is een filmster. Ze heeft advocaten. Als ze niet op vragen van de politie wil antwoorden, hoe kom je er dan bijO April!" Dc sneeuwpop begon plotseling te smelten. Dc witte schouders schok ten. Dinah rende er naar toe. Ze sloeg impulsief een arm om Polly Wal ker's schouders Polly Walker drukte haar gezicht tegen Dinah aan en snikte luid. Ze zag cr niet meer uit als een filmster: ze zag er uit als een bang en ongelukkig klein meisje. Dinah streek over haar haar, net els ze Archie over z'n haar streek bij de zeldzame ge legenheden. dat dc last des levens hem te zwaar werd en zei zachtjes- Huil toch niet. Wfl zullen het wel opknappen". iWordt vervolgd) was de oorzaak, dat een stationsbe ambte, die de uren van aankomst aan moest plakken, er met potlood onder krabbelde: „al deze treinen zijn van gisteren". Moppen over de schaarschte aan levensmiddelen, brandstoffen en woonruimte veroorzaken ware lach salvo's in de cabarets, zooals bij voorbeeld deze: „Wat geef je tegenwoordig aan je kat te eten?" „Kattenvleesch, als ik het krij gen kan, en anders moet dc kat ge noegen nemen met wat we zelf eten". Ministers mikpunt OOK de ministers, zooals Strac- key, minister voor levensmid delvoorziening. en Shinwell. moes ten het ontgelden: „Wie zou er heelhuids afkomen, als do premier. Strackey en Shin well op tienduizend meter hoogte zonder parachute uit een vliegtuig sprongen?" Antwoord: „Engeland". Ook de Amerikaansche soldaa» is vaak liet middelpunt van menige grap. „Heb je gehoord van die vrouw uit Noord-Engeland. die door wol ven werd aangevallen." „Is het toch waar? Ik dacht, dat alle Amerikanen weg waren." Hoi KNMI te Pe Bilt deelt mede, dat een lek op de zon aanwezig \8, die men gemakkelijk kan waarne men. De vlek is nml. buitengewoon groot:zij heeft een doorsnede van ongeveer een tiende gedeelte van de zonneschijf, d.i. meer dan 100.000 km. Men zal het verschijnsel nog een week kunnen zien. Dan ver dwijnt de vlek door de wenteling van dpn zonnebol achter den Wes telijken zonnerand. Speciale K.L.M.-vlucht naar Praag Te Praag zal van 14 tot 23 Maart a.s. een voorjaarsbeurs worden ge houden. Dc KLM zal in verband daarmede van 12 tm. 15 Maart °P dezen dienst, welke normaal niet Douglas ('47a toestellen wordt -p* vlogen DC-4 toestellen gebruiken ?n van 16 tot 20 Maart Skymastcrs. Dit geschiedt met, het oog op hef ie verwachten groote aanal passa» giers op dezen lijndienst.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2