Amerika miskent zijn profeet Mussolini stierf als een lafaard Naar een blijvend laag peil van volksonderwijs? Radio-programma oiaar ook de 2 Ontstellende feiten en cijfers ONS LEVEN: A/TuSSOLINI stierf als cen lafaard, verklaarde Walter Audisio, de 37-jarige boekhouder, die Mussolini's executie heeft vol trokken, in een interview met Associated Press. DEMANDIEDEN DUCE DOODDE: Donderdag 17 April 1947 door REIN H. FLEDDERUS, architect T-TET zal interessant zijn om over A a vijftig jaar de Nieuwe Wereld weer te zien. Deze zal dan haar eigen ..gelaat" hebben en Europa zal het zijne er niet in terug kun nen vinden. Voorloopig is alles nog bij het oude. Ik doorkruis de stad dagelijks en praat, praat met iedereen, met ar chitecten. met stedebouwkundigen, met arbeiders langs den waterkant, met winkelbedienden en een oud vrouwtje op de ferry-boot. Want de mensch is maat van alle dingen en niet de koppenmaat van oen bak steen 20oals wij in het bouwvak zoo vaak denken. Mijn gids is een mil- lionnair. Weinig lieden die zoo ge lukkig zijn om tegen een dergelljken gids aan te blunderen. Dat kwam zoo. Een lief nichtje, dat we nog nooit gezien hadden, kwam ons van de boot halen. Dat nichtje dacht, dat een architect uit Europa een welvarend man zou zijn met veel bagage. Zij reed in een Buick, maar haar werkgever had een groote Ca dillac. Samen zouden zij de bagage wel kunnen stuwen. Toen m'n vrouw en ik dus de loopplank af kwamen stonden twee groote wa gens op ons poover cltybagje te wachten en zoo leerde ik Jake Van- derplate kennen. Hij is een van de velen. Zestig jaar geleden, als kind van drie jaar, is hij aan de hand van een Frie- schen boerenarbeider, z'n vader, hier aan wal gestapt. Zijn vader be zat toen vier dollars. Jake heeft nu ettelijke tonnen, op allerlei moge lijke en onmogelijke manieren ver diend. De eerste wereldoorlog heeft hem tot den top gevoerd dien alle Amerikanen als bereikbaar ideaal zien. Door hem kom ik in kringen, die mij leeren. dat een groot profeet in gene" ik ve ■SmgHV nog, lang na zijn dooa en ook na de eigen land niet geliefd was. Die miji zen mensch danig gekwetst. Nu profeet was Franklin D. Roosevelt. Men heeft mijn ycreering voor de- OSDERGROXDSCHE ROLLENDE TROTTOIRS verbinden het autobus station met den spoorweg en de ondci grondsehe. Zij gaan langzaam ge noeg om de etalages goed (e kunnen zien en er af te stappen om te. gaan winkelen 5 November-verkiezingen, duurt de fluistercampagne voort. In alle la gen van de bevolking. Hij zou een dictator geweest zijn. die de wet heeft verkracht met wettige en on wettige middelen; hij zou het land aan den rand van den afgrond heb ben gebracht en het in den oorlog hebben gestort. Om zijn dood hangt een luguber waas. Niemand zou z n levenlooze lichaam meer hebben ge zien en het is in alle stilte begra ven. Zelfmoord? Moord? Zoo rod delt de goegemeente voort, rustig het grootsche beeld bezwadderend van een onzer grootste wereldbur gers. een man die zijn volk jaren vooruit was in visie en handeling. Provincialisme ZEKER, er zy'n genoeg anderen! Maar in het verre Westen en in het Oosten heb ik van de honderd mensehen die ik sprak zeker tach tig afkeurend hooren spreken over F.P.R. Toeval? Hoe komt dat? Omdat van de 110.000.000 Amerika nen. die dit continent bevolken, er 120 000.000 geclassificeerd kunnen worden met wat een stedeling, ten onrechte, provincialisme noemt. Dit is het eenige woord dat in ons taal begrip een weinig mijn bedoeling benadert. Bekrompenheid is het ze- kor niet. Tot in hot kleinste gat vindt men een onbekrompenheid en interesse voor alle gebieden van het leven, die ver uit gaat boven die van Tjietjuikstradorp of Stammer- vecn om maar een synoniem te ge ven; maar toch, het moet gezegd worden, kijkt de groote massa van dit volk niet verder dan eigen neus lang is en wat erger is. dan eigen portemonnaic. Wie Uwer zonder zonde is werpe den eersten steen! Men hoeft de welvaartsgolf, die het gevolg was van den oorlog, als vanzelfsprekend aanvaard, maar de noodzakelijke beperkingen, prijs stijgingen, belemmeringen .van de veelgeprezen vrijheid, prijsregelin gen. verhooging van belastingen en nationale schulden op een weeg schaal geworpen, waarbij men ver geet op de andere schaal de ver grooting van de internationale macht, invloeden, productie en de toekomstige revenuen daarvan op te zetten. Zoo is dc schaal naar de ontevredenheid overgeslagen. Een Amerikaan is een geboren speler. Slechts lieden die een spel durven wagen, zijn hier eeuwen lang binnengetrokken en in lange stille avonden, in „covcrcdwagons", in blokhutten, in „eold-rush' dor pen en later in grooteren stijl door Astors, Morgans. Mellons en Rocke fellers is deze behoefte aan groot spel nog versterkt. Met speelkaar ten, met spoorlynen of met vaste goederen. Niet met idealen. Als een Amerikaan dan ook naar je beroep vraagt, zegt hy: ..What is your game"? ..Wat is je spel"? en hy is niet in het minst verwonderd, als ik antwoord, dat ik in de ..Towp- planning-business" ben, zooals mijn vriend en gids Jake in de retiring- business" ia. Hij leeft namelyk stil. Speculaties ZOO spelen dc groote arbeiders- organisaties ook hun „spel' Een spel, dat weinig met idealisme van doen heeft. Dat gebaseerd is op het spel van het kapitalisme en dat gebruik maakt van dezelfde midde len. Daarom heeft het Amerikaan- sche volk op 6 November 1946 de kaarten opnieuw geschud en begint een ander spel. Geen nieuw spel. alleen maar een ander, met andere en dezelfde menschen en dezelfde kaarten. Het is niet zoo bekend in de Lage Landen, maar het grootste spel in dc U.S.A. is dat van de bouw- en grondspeculantcn. In dol lars uitgedrukt hebben zy het leeuwenaandeel in den handel. Real-estate-people worden zij ge noemd en zij zijn de glorie en pest Til INK A LENDER DONDERDAG 17 APRIL. Ten gevolge ran den langdurigen win ter hebben zieh d>t VOO'jaar ook de grasvelden Inter ontwikkeld dan gewoonlijk In sommige tuinen keelt het gras zelfs erg door de vorst leden. Dit zijn vooral de jonge gras. velden. Voor zoover hel noodtg blijkt, kan men opnieuw graszaad zaaien of nieuwe graszoden leggen Het is thans daarvoor de geschiktste tijd. Doode of koele plekken, die zich in een grascveld of grasband bevindenworden ook van nieuw gras voorzien. Indien het Cen se''r droog en zonnig voorjaar wordt, dan wordt niet verzuimd om hel nieuwgras nu en dan met giptPT of tuinslang te bevoeldigen. De be mesting worde ook niet vergeten S. L. van dit land. De glorie, omdat dit genus mannen oplevert met groote ondernemingslust en durf. De glo rie, omdat deze mannen de kracht en het initiatief bezitten dat steden groot en welvarend maakt en on dernemingen doet slagen. De pest, omdat door htm politieleen en finan- cieelcn invloed ae overheid geen kans krijgt om goede steden te bouwen, onteigening van gronden door te voeren en beperkingen op bepaalde bouwgronden te leggen. Het waardevolle bezit van den een kan daardoor aangetast worden door den ander. In New York zijn de groote man nen op dit gebied Dowling en Zeckendorf. Mannen die een neus hebben voor een „good commercial site", een stuk grond waar geld in zit. Voor tien jaar EEN van de interessantste bouw werken die in New-York bin- nenkort ondernomen zullen worden, is Zcckendorfs Flushing Project, met den bouw waarvan in 1947 zal worden begonen en dat in 1950 ge reed moet ziin. Een eerste bouw- crediet van 35.000.000 is reeds verstrekt. Ideaal gelegen tusschen bushal tes. spoorweg- en treinstations en bediend door een netwerk van auto snelwegen is een terrein aange kocht met een oppervlakte van 23 acres. Het project omvat een wa renhuis, drie kantoorgebouwen, een theater voor 5000 bezoekers en ze ven blokken winkels, bereikbaar over „air-conditioncd trottoirs-rou- lants, terwijl .er op de daken par keergelegenheid is voor 5000 auto's. Een veelbelovend novum in cen stad waar cen hopeloos tekort aan l parkeerruimte is en momenteel al een dollar per keer betaald wordt voor een parkeerplaats. Voorts zyn nog geprojecteerd een warenhuis voor postorders, een eenheidspryzenmagazijn, een maga zijn voor voedingsmiddelen (super market) een service-station, een dancing, cen rolschaatsenbaan en cen kcgelhall. De belangrijkheid van dit object is niet gelegen in de kosten, die 50.000.000 dollar bedra gen. Waar dc jaarlykscWe opbrengst 6.250.000 dollar zal zijn, is dit com plex binnen 10 jaar afgeschreven en kan er, gezien de Now-Yorksche fi losofie, óver 15 of 30 jaar wol weer wat anders komen. De architectuur is ook niet belangrijk. z\j is niet veel meer dan functioneel. Het voor Amerika zoo belangrijke is, dat hier voor de tweede maal in dc his torie van New-York en van een zijde die zich altijd met kracht te gen ordening verzette, cen initia tief wordt genomen dat wel is waar geen ordening tot doel heeft (hot doel is nog steeds en alleen geld verdienen), maar dat toch beseft dat economie door ordening ge diend kan zijn, dat de harmonie van een geheel de deelen tot profijt is en omgekeerd. Met dit initiatief wordt het in een vrije en chaotische wereld mogelijk om stedebouw te bedreven. Dit wil met zeggen, dat er in Amerika geen voorbeelden zijn van goede stede- bouw, maar het feit dat Amerika geen onteigening leent, maakte tot dusver van ieder grootcr plan een farce. En stedebouw bedrijven wil voor ons zeggen een gebouw of een groep gebouwen of een deel van een stad zoo ordenen en groepee- ren dat de cultureele. functioneclc als wel de commercieele waarden van een dergelijk object of stads deel tot in lengten van jaren ge waarborgd zij. Parallel MERKWAARDIG voor ons is dat, wat hier hoofdzakelijk geschiedt op grond van eommcr- cieeïe welvaart die resultaten ze ker maakt, in ons land gepoogd wordt uit commcrcieelcn nood. Rot terdam, Amsterdam en Den Haag trachten door middel van derge- lyke, zij het kleinere projecten, te komen tot een bundeling van krach ten en hot is goed te weten dat in de wereld de gedachten over cen welslagen optimistisch zijn. zij het dan op verschillende gronden. De architect die zulk een opdracht ver werft, moge een benijdenswaardig man zijn, de bouwkunst wordt zel den door oen dergelyk project ge diend, omdat het zoor sterke han den moeten zijn, willen zij cen der gelijke opgave tot bouwkunst ver heffen. GEES' VLIEGVELDEN. De platte vlakken ia dit project, deel van Lester Tichg's ontwerp voor New York, sijn de daken van warenhuizen, waarop de auto's geparkeerd moeten worden. Er is elders geen plaats meer voor (Ven betaalt tegenwoordig een dollar voor een keer par keeren in New York!) Op den voorgrond een theater, links achter een wolkenkrabber waar a/leen artsen, tandartsen en hun assistenten souden komen te werken DONDERDAG 17 APRIL Avondprogramma HILVERSUM I 301.5 M. 19.15 De Radio-Volksmuziekschool. 19 45 De Regecrings Voorlichtingsdienst antwoordt20.15 Het Radio Philharmonisch orkest. 21.15 „Op de grenzen van het genie" II. 22.10 Pierre Palla. orgel - Verzoeknum mers. 23.15—24.00 De orkesten van Michel Emmer, Roger Vayessc, Ray Ventura. HILVERSUM II 415.5 en 218 M. 19.40 „De vaart der volken". 20.05 Ontspanning na inspanning. 21.30 Met band en plaat voor U pa raat. 22 30 Het Berlijnsch Philhar monisch orkest. 23.00 Pro Arte- Quartet. 23.2024.00 „Tegen mid dernachtnon-stop. VRIJDAG 18 APRIL Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I 301.5 M. 8.18 Vrijdagmorgen opcra-progrnmma. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „De Re genboog". 1045 „Dc Rivalen". 11.00 Rina Kctty en Tino Rossi zin gen. 11.15 Voor de vrouw. 12.00 „Les Gars de Paris". 14.20 Gram.- muziek. 16.30 Tusschen twaalf en zestien. 18.20 Musette-klanken. HILVERSUM II 415.5 M. 7.45 „Ochtendgloren". 8.15 „Pluk den dag". 9.00 Uit onzen Muziekkaicn- der: Leopold Stokowsky. 9.05 Ge varieerd morgenconcert. 10.40 Wer ken van Cesar Franck en Charles Marle Widor. 12.03 Charles Trenet en Lys Gauty. 11.00 „Onder wui vende palmen". 14.30 „Het eeuwig masker". 15.10 Symphonic no 8 in c kl t., Bruckner. 16.45 Klanken uit Argentinië. 17.45 ,Wat het bui tenland leest". 18.35 Amusements orkest. Een volk. dat zijn onderwijs niet gezond maakt, geeft zijn voor aanstaande plaats prijs. HOEWEL niemand zal hebben ge dacht, dat de na-oorlogsche ja ren voor het Nederlandsche volks onderwijs gemakkelijk zoujen zyn, blijken de feiten en cijfers onstollen der dan de ergste zwartkijker ons hoeft kunnen voorspellen. Het. is nu immers zoo. dat in 1945 vele scholen wegens gebrek aan gehouwen en ma teriaal nauwelijks oo gang kwamen, dat in 1946 vele geheel of gedeelte lijk moesten sluiten, omdat de onder wijzers en leeraren ontbraken, en dat 1947 inzet met vele dichte scholen wegens gebrek aan brandstof. Reeds rekent men ermee, dat een aantal dicht zal b.'ijven tot 1 April. Wat beteekent dit? Niet minder, dan dat er dit jaar meer dan een millioen Nederlandsche kinderen de lagere .school verlaten op een peil van ontwikkeling zóó laag als sinds meer dan een halve eeuw- in ons land niet is voorgekomen. Het beteekent verder dat de afgestudeerde middel bare scholieren ten cencn male niet voor hun taak in de maatschappij gereed zijn en aan alle kanten te kort zouden schieten, ware het niet. dat zij met hun steeds aangroeiend getal het intellectueele peil onver mijdelijk tor hui niveau zullen doen dalen. En dit beteekent op zijn beurt, dat, Nederland steeds minder bere kend zal zijn voor zijn taak in de moderne wereld en afdaalt naar Mid- den-Europoesch peil. Dit wordt normaal \\7U zouden lit gevaar niet be- hoeven to Vreezen, wanneer wij hierbij alleen te maken hadden met de onvermijdelijke na-oorlog- schc moeilijkheden. Was dat zoo. wo zouden die paar jaren van achteruit gang niet zoo tragisch opnemen, wetend, dat herstel en verheffing volgden. Maar dat weten wo juist niet. Of liever: we weten, dat do achteruitgang van heden zal over gaan in een permanenten toestand, die wordt gekenmerkt door een lager peil der volksontwikkeling dan voorheen. Wie niet aan struisvogelpolitiek wenscht te doen, weet dit. Er zijn duizenden onderwijzers te kort. Het vak is in discicrliet.. De salarisver- hooging beteekent een verbetering voor wie nu iri do school staat, maar het heeft er veel van dat daardoor de werkkring materieel aanlokkelijk is geworden. Ilct aantal leerplichtige DE veelzijdigheid van de taak der huisvrouw is een onderwerp, waarover huisvrouwen graag pra ten. Deze taak neemt elke vrouw blijmoedig op zich en met de beste voornemens bezield betreedt zy het helaas niet altijd met rozen be strooide pad. Zij geeft haar min of meer groote vrijheid gaarne voor de gebondenheid van het gezinsle ven. Ondanks alle perikelen! Want het besturen van een huishouding is geen sprookjesachtige belevenis, zooals wij het ons het liefste voor- stellen. Integendeel, het is iets zeer reëels. Er is te weinig woonruimte, linnen, serviesgoed, gas, geld. hulp of wat ria* ook. er is een vcrstel- mand, dié nóóit leeg raakt, nu elk stukje zorgvuldiger en veelvuldiger dan ooit, versteld dient te worden. Al deze dingen boteekenen dik wijls, dat voor de huisvrouw geen tijd over blijft voor eigen genoe gens, sport, boeken, muziek. Het is waar, dat dit niet het belangrijkste is; velen zullen het zelfs zeer onbe langrijk vinden. Voor wie het aan gaat, is het dat natuurlijk niet. Het afstand doen van eigen liefhebbe ryen kan zwaar wegen in een vrou- wenbestaan. Maar zy weet dat het in dezen tyd óók bij haar taak be hoort en daarom doet zij verstan dig als zij niet steeds een lamento or over aanheft. Het opgeven van datgene, wat ons leven veraange naamt, is hard. maar laten wy voor j oogen houden, dat afstand doen van werkelijk noodzakelijke levensbe hoeften heel wat erger is. Dankbaarheid NU wij, en het opgroeiende «re- slacht ook al, bescheiden in onze eischen moeten ztfn en blijven, en dat nog lange jaren, nu zullen wij de waarde leeren kennen van dat, wat ons vertrouwd is gewor den door langdurig cn intensief ge bruik. Dat zal ons leeren dankbaar te zijn voor hot snoezige modelletje of het cen of andere luxueuze prul letje, dat wc ons een heel enkelen keer kunnen veroorloven. Want we moeten het tot onze schande bekennen, nietwaar dankbaar heid en bescheidenheid zijn hopeloos uit dc mode geraakt. Onze taak? Nooit humeurig en ontevreden worden! Denk aan den slechten invloed die van een onte vreden vrouw uitgaat. Wat we wel moeten doen is dankbaar zyn voor wat we hebben en kunnen krijgen en van onzen meer of minder groo- ten overvloed mcedeelen aan slecht bedeelden. Onze taak is: den tijd, dien de huishouding ons door aller lei beslommeringen ontneemt, niet betreuren cn de zeldzame vrye oogenblikken extra prettig beste den. Aan de dagelijks voorkomende moeilijkheden dapper het hoofd bie den en zoo een voorbeeld zijn voor allen die om ons heen zyn. Dat alles behoort bij de taak der huisvrouw! Sprookjesachtig? Neen. nietwaar, wel zeer reëel, maar het probee- ren zeker waard. J. N. Luchtig jurkje voor warme dagen Het is norj wel wat vroeg om nu al aan zomerjaponnetjes tc gaan denken, maar U hebt zeker Uw oude garderobe al cons nagegaan om te zien, of er niet cen paar jurkjes tusschen zitten, die zóó niet meer tc dragen zijn cn waar toch nog iets mee „gedaan" kan worden. En dan is dit cen modelletje, dat uitkomst biedt, want het leent zich er uitstekend toe om van oud nieuw te maken. Witte broderie is hier ge combineerd met een soepele licht blauwe stof, maar all mogelijke andere combinaties zijn denkbaar. Aardig is het zwarte bandfluwccl- tje op dc grens van bovengedeelte cn schouderstuk. Het mouwtje, een voortzetting van het schouderstuk, is heel modern. Ik voelde het heelemaal niet als iets bijzonders, toen ik bevel kreeg Mussolini te dooden, zei Audisio, neen, ik zag mezelf geens zins als een door de geschiedenis uitverkorene. Ik ben erg koel bloedig, mijn eenige gedachte was de opdracht behoorlijk uit te voeren. Hy vertelde, dat toen hy bij de boerderij kwam, waar Mussolini en zijn vriendin Claretta Petaeci zich bevonden, hij hen geheel gekleed had aangetroffen, en hoe Mussolini in de kamer aan het ijsberen was. Mussolini riep. toen ik de deur opende in doodsangst uit: Che ce? (vVie daar?). FEUILLETON J&ty? $euklfyeS'... Loooa CRAIG Rice «VERTALING! APV KAMPERS j 45 „Ikke niet", zei Archie, oprecht verontwaardigd. „En ze zaten trouwens niet in de bloembus, maar in het aardappclmandje. En het waren er ook niet twaalf, het wa ren er maar twee en uit eentje was een heelen hap". „Sstt jongens", zei Dinah. „Stel neu es, dat het uitkomt, dat Mr. Sanford Mrs. Sanford wérkelijk vermoord heeft". „Maar dat kan niet", zei Archie. „Want hij heeft een alibi". April ging naar binnen om op de klok te kijken of het tijd was om de aard appelen op tc zetten „Archie!" zei Dinah. Hij hield vlug zijn mond. „Eerlyk, Dinah", zei April, „h\j kan geen comcdie gespeeld hebben, toen hy zei, dat hy het niet gedaan had. En dan pog „Hoor nou 's", zei Dinah. „Stel nou 's, dat het zou uitkomen, dat hy het echt gedaan heeft. Groote goedheid. Dan zouden wij mede plichtigen zyn". „Wat zyn dat?" vroeg Archie. „Oh Archie!" zei Dinah geërgerd. „Ga de prullemand buiten leeg- gooicn". „Mormel", bromde Archie. Hij nam de prullemand op. „Ik moet ook altyd alles doen". Met een klap sloeg hij de tusschendeur dicht. Dinah keerde zich om en zei: „Eerlijk, April, ik ben er een beet je bang voor". „Waarom?" zei April, net iets té onverschillig. „Nou gunst", zei Dinah. „We heb ben hem toch hier verborgen. En stel nou 's, dat hij Mrs. Sanford vermoord heeft. En stel dan ook 's, dat hy gisteravond dien anderen vent vermoord heeft". „Dat heeft-ie niet", zei Archie's stem. Hij kwam binnen en zette de leege prullemand met een bons op den vloer. „Want jullie hadden te gen hem gezegd, dat hij in het hol moest blijven zoolang de partij duurde. En er stonden er een paar van de Bende bij het hol, voor als er soms een p'litie zou komen". Hij stak cen vinger in den suiker pot en likte dien af. „Hij kan er gis teravond niet uitgekomen zyn Door de Bende". Hij stak weer zijn vinger in den pot. ,'Maar ik heb ze natuurlijk niet gezegd, dat het voor dc p'litie was". „Blijf uit dien suikerpot", zei Di nah. „En hoe weet je zoo zeker, dat hij ze niet ontglipt is?" „De twee beste kerels van de Bende?" zei Archie verontwaar digd. „Warmly en Flashlight? Ben je betoeterd?" „Ze is maar een klein beetje be toeterd", zei April. „Let maar niet op haar. Maar de vraag is: Wat gaan we nou doen? De stad in, om een cadeautje voor Moederdag te koopen, de vaat wasschen, de wasch naar de wasscherij brengen of die dingen lezen, die we gister avond hebben gevonden?" Dinah scheen het nauwclyks te hooren. Ze fronste haar voorhoofd en zei: „Denk jy, dat die gangster workelyk in het huis van Sanford vermoord werd?" April en zij keken elkaar een lang oogenblik aan. Toen liepen ze naar het raam en keken het uitgestrekte grasveld over. Bij het huis van Sanford was alles vredig en stil. Er zat maar één politic-agent op wacht by de veran da aan den achterkant, met een magazine op zyn knieën. „We moeten toch beslist die din gen lezen", zei April. „Na alles, wat we meegemaakt hebben om ze te pakken te krijgen". Dinah schudde haar hoofd. „We moeten eerst dit doen. Want ik ge loof, dat we er nu heelemaal geen moeite mee zullen hebben". Ze wendde zich tot Archie, die Jenkins zat te strelen. „Er zit een smeris op de veranda aan den ach terkant van het huis van Sanford. Kun jij hem zóó aan den praat hou den, dat wy tegen de latten op kun nen klimmen, zonder dat hij het in de gaten heeft?" Archie gaf Jenkins nog een laat- sten aai, duwde haar wég en ging naar het raam. „Is dat de eenige agent in de buurt?" „Voor zoover we weten wèl", zei Dinah. „En jullie willen in dat huis?" „Dat is nou net precies ons plan", zei April. Archie zweeg even. „Hoor 's", zei hij. „moet ik de vaat afdrogen en opbergen?" „Nee, dat hoef je niet", zei April vlug. „Upin upordupe", zei Archie. „En jullie kunnen net zoo goed door de achterdeur gaan, want die smeris komt daar toch niet". Hy bleef even in de deuropening staan en voegde cr aan toe: „Maar denk er om, ik droog den ontbijtboel niet af". Hij verdween om den hoek van de veranda. „We zullen er het beste maar van hopen", mompelde April. Dc twee meisjes gingen naar buiten cn kro- Een tot het uiterste randje van den aag, zoo dicht bij den achterkant van'de villa van Sanford als ze durfden. Toen klonk er ineens een schrille kreet. De agent op de veranda liet op en zijn magazine vallen, sprong stormde naar buiten. Een klein fi- w je rende dwars over het gras veld. 'De agent stak vlug zijn arm uit cn hield hem tegen. Even praat ten ze samen. April en Dinah kon den niet hooren, wat ze zeiden', maar zagen ze gebaren maken. Toen zette de agent het op een loopen, door oen tuin heen en het grasveld over in de richting van de struiken, die een haag om het huis van Sanford vormden. Archie liep wljzènd en schreeuwend voor hem uit. April en Dinah renden vlug den tuin door en de achtertrap op. De veranda was verlaten. Een nummer van „Geheimzinnige Detective ver halen" lag ondersteboven op den vloer naast een boordevol asch- bakje. tWordt vervolgd) Ik zei, dat ik gekomen was om hem te bevrijden. Ik zei dit, omdat ik een scène wilde vermyden. Hij feloofde my en nam onmiddellijk en toon aan van II Duce. Hij zei: „Ti do un impero" ik zal jè een keizerrijk geven). Hij liep de deur uit. Petacei volgde nem, maar hij merkte haar niet eens op. Ma, ma, signor TOEN we bU de auto kwamen (die ons naar de plaats van de executie zou brengen), streek Mus solini maar steeds over zijn kale schedel en zei: „Ze zullen me her kennen. Wat moet ik doen Ik zei hem. dat hij iets op zijn hoofd moest zetten. Nadat wij uitgestapt waren en ik hem tegen dc muur opstelde, wist hij nog niet wat hij doen moest. Toen uc het doodvonnis voorlas na mens het opperbevel van dc vrijwil ligers van de vrijheid, begon hij te beven en te brabbelen: „Ma, ma, ma, signor Colonello". Ik haalde den trekker van mijn stengttn ovér, maar deze sloeg af. Daarna trok ik mijn revolver, doch deze weigerde ook. Vervolgens liep ik een paar me ter. naar den partisaan. die mij ver gezelde en nam zijn mas nutra (stengun). Ik doodde hem met vijf schoten, zei Audisio. Niet de bedoeling HET was niet mijn bedoeling oip Claretta Petacci, Mussolini's maitresse, te dooden. Zij riep: „Mussolini non deve mo- riere!" (Mussolini mag niet ster ven) en wierp zich voor den Duce. Ik zei haar, dat zy uit den weg moest gaan, daar ik haar anders ook zou doodschieten. Doch zy bleef voor hem staan. Het spijt mij niet, dat ik haar ge dood heb Audisio, die in de verzetsbewe ging bekend stond als „kolonel Va- ferió" is donker van uiterlijk, 1.80 kinderen zal enorm toenemen. D« Wantoestand der overbevolkte klas" sen wordt straks do normale toe stand, het verslechterde onderwijs liet normale onderwijs. Niet rationeel DO VENDIEN begint over eenigen tijd de strijd om den bouw van nieuwe scholen. Dio bouw wordt in Nederland niet rationeel verricht. Na Jen oorlog zijn er weer verscheidene bijzondere scholen opgericht, dik wijls afgesplitst van openbare scho len in kleine gemeenten, welke bij zondere scholen meestal nog onder één dak zijn gehuisvest met de open bare. maar die straks een eigen ge bouw willen hebben. Er zullen schoolgebouwen komen, waar ze niet in de éérste plaats noodig zijn. Wy zullen onszelf opnieuw een mogelijk heid tot verheffing van het onder w ijs uit het moeras, waarin het zit, ontnemen. Er zijn geen teekenen, die op een mogelijke andere ontwikkeling wij zen. Men bemerkt niets van een on derwijspolitiek. die doelbewust aan- stuurt op overwinning van de groote gevaren. Onbekend is een vast sche ma van onderwijsopleiding, onbe kend cen plan om onderwijzers te winnen mei eon redelijker kans van slagen. Onbekend een schema van scholenbouw voor dc eerstkomende twintig jaren, verspreid over Neder land naar werkelijke behoefte. Wat de Engclschen sinds 1944 wèl kun nen, daarvoor blijken wij hier do kracht te missen. Nog onlangs zei do Engelsche ministerpresident, met het oog op «do verhooging van den. leerplichtigen leeftijd op 1 April a.s* „We zitten krap in onze menschen. We moeten door de kwaliteit goed maken, wat ons in kwantiteit ont breekt. Indien we een leidende posi tie willen behouden in dc industrie, moeten we een goed onderwezen be volking hebben." Maar hier niets ZULKE woorden hoort men hier niet. Vermoedelijk denkt de meerderheid van ons volk nog, dat, afgezien van na-oorlogschc moeilijk heden, ons onderwijs tot het beste onderwijs van Europa gerekend mag worden. Wy zijn echter bezig dien goeden naam tc overleven. Een be kend historicus heeft eens als histo risch verschijnsel aangewezen dat landen, die op een bepaald gebied aan de spits gaan, gevaar loopen juist op -dat punt achteraan te ko men in cen volgende periode. Het ziet er naar uit. dat dit met. ons on derwijs het geval zal-zijn. Maar dat wil tevens zeggen: met onzen goe den naam Nederlandsche geleer den, ingenieurs, architecten op in ternationaal gebied. Berusten wy erin, dat -leze rol is uitgespeeld? Ilct ryke Holland is een legende geworden. Ook het Holland van Erasmus, Hugo de Groot, Van Vollenhoven. Lorentz, Huizinga? Een volk. dat z'.in onderwijs niet ge zond maakt, geeft zyn vooraanstaan de plaats prijs. Het óók arme Enge land heeft dat begrepen. Maar wij sukkelen voort. Dr J. C. Brandt Corstius. Antoon Coolen auteur van „De Ontmoeting" De boekenweek-commissie heeft in het Arastel-hótel te Amsterdam de böèkemveek-1917 geliquideerd, In tegenwoordigheid van veld letterkundigen heeft do commis sie do uitslagen der beide prijs vragen bekend gemaakt. Antoon Coolen bleek de schrij ver en dus de winnaar van do litteraire prijsvraag. Door loting werd vastgesteld welke drie der duizenden inzen ders, dio hun keuze op Antoon Coolen hadden bepaald, de win naars zi|n der drie hoofdprijzen: boekenkast tor waarde van f 100. Het zijn J. Moors, te Roermond. Mej. C. Th. A. Driever, te Soest- dijk. Mej. J. M. Louwerens te Utrecht. OMTRENT DEN MAN die het door de partisan en uitgesproken I doodvonnis heeft voltrokken heerschte tot dusver in Italië groote geheimzinnigheid. Kort geleden hebben dc communisten zijn vaam genoemd: WALTER AUDISIO, tijdens den oorlog be- kend als kolonel Vatcrio Tijdens een communistische bijeenkomst j Ie Rome heeft Audisio Verteld van het einde van den Duce- Zijn relaas tegenover een corres- pondenvan Associated Press l na afloop van die bijeenkomst of daan, vindmen hier naast- lang en heeft een zwart snorretje. Hy rookte tijdens het vraaggesprek aan een stuk door, doch was in het geheel niet zenuwachtig. H\j Wei gerde mee te deelen of de commu nisten hem een lijfwacht hadden gegeven.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2