Toerisme in eigen land „Voorloopigerr' maken een slechte beurt In elk goed circus heerscht strenge tucht Uit Amersfoort St. Jorisdag begon enthousiast Waasdorp won titel le klasse libre „Dat komt in orde" SPLINTERTJE vertelt uit zijn jeugd De Vroet in vorm José zei ,0' en keek voor zich uit Donderdag koffie en thee Woensdag 23 April 1947 3 Regeling met België gaat niet door Wanneer Uw Amerikaansche familieleden Uw reis naar de Ver eent gde Stalen vijlen betalen, hunt U reeds spoedig vertrekken en wel via Zwedenlas ik onlangs in een brief die een mijner vrienden van een Reisbureau had ontvangen. Er zijn maar enkele Nederlanders, die door Vrouwe Fortuna met dergelijke buitenkansjes begunstigd worden. Het grootste gedeelte van de Nederlandsche vacantie-gangers zal ook dit jaar nog in eigen land verpoozing moeten zoe ken. Toch loopt het aantal Nederlan ders. dat dezen zomer over de grenzen trekt, nog in de tienduizenden. Zwitserland. Engeland, Frankrijk. België. Zweden en Denemarken lokken met hun natuurschoon en hun. vaak vermeende, overvloed. De reisbureaux worden bestormd door menschen, die. koste wat het kost. dit jaar naar het buitenland willen. In de meeste gevallen is er echter van ..willen'' geen sprake. Toeristen krijgen n.l. geen deviezen mee. zoodat men over een uitnoodiging van familie of kennissen moet beschikken, wel men ongehinderd over de grens komen. Heeft men eenmaal zoon brief, dan ligt de weg naar den vreemde open. Mits men over de noodige contanten beschikt. Want de kosten van heen en terugreis kunnen weliswaar in Nedér- landsch geld betaald worden, doch vor deren vaak een som gclds. waarmede men vroeger een heele buitenlandsche vacantie bekostigde. De Nederlandsche toeristen, die al zoo menige teleurstelling te verwerken kregen, zullen ook. wat de zg. coupon boekjes-regeling met België betreft, geen al te optimistische verwachtingen mogen koesteren. Deze wijze van toe risten-uitwisseling. waardoor het voor Nederlanders mogelijk werd, tijdens hun vacantie in België in eigen onder houd te voorzien, zal dit jaar nog niet worden toegepast. AI deze hindernissen tezamen mogen echter voor onze vacantie-gangers geen aanleiding zijn, om nu in den komen den zomer maar thuis te blijven. Het landsbelang eischt van ons volk. dat het geen deviezen verspilt aan buiten- landsch toerisme, waarmede voor den oorlog jaarlijks een bedrag van 42.000.000 gulden was gemoeid. De Nederlandsche hotel- en pension- bedrijven herstellen zich meer en meer van de tijdens de bezetting geleden schade, hoewel de textielpositie deze ondernemingen nog veel zorgen baart. De meeste hotels en pensions raken langzamerhand weer volgeboekt en zij, die nog een of meer plaatsen wenschen te bemachtigen, zullen haast moeten maken Er is echter voor ieder gelegenheid om. zij het niet in een hotel of pension, dan toch in een kamphuis of tent van 4e ontelbare mooie plekjes, die het eigen land telt, te genieten. Men werkt hard aan den herbouw van het zwaar geteisterde stadhuis van Middelburg. De werkzaamheden zullen minstens zes jaar in beslag nemen. Pittige ralley voor den burgemeester Vanmorgen in de vroegte heb ben de Amersfoortsche padvinders en padvindsters hun St. Jorisdag ingezet met een grootsche vlaggen- parade. Tegen zeven uur verzamelden de leden van alle padvinders- en padvindstersorganisaties zich op het podium en de beide vlaggen masten die op den Hof stonden op gesteld. Nadat de welpen hun hor- dcroep en de kabouters hun kring- groet hadden gehouden las Com missaris Vermeulen het gebed. Daarna werden de nationale drie kleur en de padvindslersvlag ge- hesclien gevolgd door het lezen van de padvinderswet en het zin gen van „Hoort zegt het voort", waarbij het carillon van de O.L. Vrouwetoren begeleidde. Vervolgens verspreidden de groe pen zich in de aangrenzende stra ten. Op een signaal van den hoorn blazer stormden allen, luidkeels hun groepsnaam roepend, op liet podium af, waarop de burgemees ter en de distritcscommissarisscn hadden plaatsgenomen. Na afloop van deze ralley voor den burge meester, gaf commissaris Hülsc- beck de opdracht voor het komen de jaar door, die deze maal hc- staat uit een artikel van de pad vinderswet. n.l. „Een padvinder is spaarzaam." De commissaris bracht den burgemeester dank voor zijn bereidwilligheid, om reeds zoo vroeg in den morgen aanwezig te zijn. Ilij wilde deze gelegenheid tevens aangrijpen om den burgemeester de buitengewo ne sympathie van de padvinders beweging te betuigen. Nadat de burgemeester had ge wezen op de beteekenis v|n den St. Jorisdag en de jongens en meisjes had opgewekt de komende maanden ten volle van de zuivere natuur te gaan genieten, werd de demonstratie gesloten met liet zingen van het. Jamboree-lied waarbij het carillon wederom be geleidde. Voordracht onderwijzer Ter voorziening in de vacature van onderwijzer aan de openbai-e lagere school no. 5. Hobbemastraat 38, is door B. en W. de volgende voor dracht opgemaakt: 1. L. Mulder te Soesterberg: 2. J. de Groot te Vor- den; 3 W. Strieder te Krommenie. Burgerlijke stand Geboren: Pctronella D. Th., d. v. A. van Hou te en S. A .M. Jong man®:; Wilhelmus A. J., z. v. W. A. Berghuizen en A. E. Veeden- daal; Giisberl P., z. v. H. van Loo sen en J. M. Brands; Mechgelina G.t d. v. D. Grootveld en M. P. T Gierman; Helène M.. d. v. M. P. Gerritsen en C. van Biinen. Gehuwd: J. M. M. Sieraal en H. M. van der Veer; J. van Burken en H. Steenhof; W. Nagtegaal en A. Gerth. Overleden: H. B. Kueler, 87 j. weduwe van E. de Witt; P. Nieu- wenhuis, 84 j. echtgenoot van N. Ketkamp, Schouten geklopt in de laatste ronde Ook aan den strijd om het kamoi- oensehap libre eerste klasse, district Eemland, is een eind gekomen. J. Waasdorp uit Soestdijk legde be slag op den titel door zijn medepre- lendent H. H Schouten uit Amers foort Woensdagavond in Café Die pen een nederlaag toe te bi-engen. Hij legde op keurige wiize de grond slag voor ziin overwinning door een goed gespeelde aanvangsserie van 42 caramboles. Langzaam maar zeker liep Waasdorp op den Amersfoorter uit. waardoor in de 20ste beurt de stand op 14677 stond. Op het laatst kon Schouten, die er beter in kwam. don achterstand voor een groot deel inloopen. doch Waasdorp maakte aan allen twijfel 'n eind en maakte in de 36ste beurt zijn laatste carambole. Eindstand was 175150 Van Vliet neemt de derde plaats op de ranglijst in door twee over winningen. dfe hij den laatsten avond tegen resp. Vermeulen en de Groot behaalde. De eindstand van deze competitie is als volgk 1 .T. Waasdorp, Soestdijk. 8 pnt.. 42 hs 5 38 alg. gem.: 2. H. H. Schou ten, A'foort. 6 pnt.. 25 hs3.94 alg. gem.; 3 A. van Vliet. A'foort. 4 pnt 47 hs.. 4.81 alg. gem.; 4 A. de Groot. Soest. 2 pnt.. 33 hs3.85 alg. gem 5. G. Vermeulen, Baarn, 0 pnt 20 hs.. 3.16 alg. gem. Schaakkampioenschap Soesterkwartier Met de voorronden om het schaak kampioenschap van het Soester kwartier. georganiseerd door de vereeniging van dien naam. wordt Zaterdagmiddag in het clubgebouw aan de Zonncbloemstraat een aan vang gemaakt. Een aantal sterke spelers heeft voor deze ronden ingeschreven. Er zullen vier zeskampen zyn. Een er van wordt op Zaterdagmiddag ge speeld. de rest op Maandagavond. Tegelijkertijd wordt ook gespeeld om hot jeugdkampioenschap. Acht jongeren nemen deel. EAPSV-Velsen 0-1 Het Amersfoortsche Politie elf tal speelde Dinsdagmiddag op Birkhoven tegen de Velaer Politie. De elzenaren hebben hun kans op het kampioenschap belangrijk weten te verbeteren door onzen stadgenooten een 10 nederlaag toe te-brengen. Zij waren beslist sterker en het is vooral aan Groe- neveldt, die als back fungeerde, te danken dat de nederlaag niet grooter is geworden. Poort stond op de linksbuitenplaats en liet zien dat hij het voetballen nhg lang niet verleerd heeft. Het ontbreekt de leden van het Amersroortsche garnizoen niet aan gelegenheid om zich te ontspannen, 'e R.A.O. is op dit gebied zeer ac tief en heeft in de Martkhal reeds menige gezellige avond gehouden. Wij zijn echter nog niet in de'ge legenheid egweest om van de pres taties van de jongens zélf te genie ten. Groot was dan ook onze verras sing tijdens de droomrevue „Dat komt in orde". Dinsdagavond in de Markthal op de planken gebracht door manschappen van het regi ment Huzaren van Boreel. De auteur en regisseur van deze revue, de wachtmeester J. C. R. v. d. Wcy- den, heeft met een minimum aan materiaal en in zeer korte tijd goe de resultaten weten te bereiken" De jongens in de zaal hebben uitbundig genoten van de malle fratsen van het drietal, dat in zijn droom een reis om de wereld maakte en daar bij in aanraking kwam met allerlei vreemde snoeshanen. Vooral do ko mische zang van de beide Arabie ren werkte danig op de lachspieren. Een vijftal guitaarspelers bracht goede Hawaiianmuziek ten gehoore. De telepaath Canta liet verbluffen de staaltjes van zyn kunnen zien, die met een daverend applaus wer den beloond. Een bandje, gevormd uit man schappen van het le escadron ver zorgde de muzikale omlijsting op vlotte wijze. De regiments-commandant, over ste Janssens, bracht tenslotte de ar- tisten dank voor hun optreden. Noteert U even GRAND: Lenteparade. 14.30, 17.45, 21 uur. CITYDe Spelbrekers, 14.30, 19.00 en 21.00 "uur. REMBRANDT: Mickey als straat jongen Tyran van de prairie. 14.30 en 20 uur. 23 APRIL: St. Jorisdag. 7 u. Vlag- genparadc Padvinders Amicitia; 13.30 en 15.30 uur filmvoorstel lingen: 19 uur kampvuur. Concert Politie Muziek Ver., Amicitia. 20 uur. Alg. Ledenverg. Ver. v. Oud leerlingen der Chr. M.U.L.O., Wijkgefeouw, 19.30 uur. 24 APRIL: Friesche Ver. Opv. „Mevr. de Kapiteinske". Amici tia. 20 uur. Ledenverg. Oranje Ver. „Bcrg- kwartier". Monopole, 20 uur. ,,Er komt een vriend vanavond". Grand. 20 uur. 25 APRIL: Revue-avond ,,Ons Be lang". Amicitia, 20 uur. E.V.C. „Wat betcekent afwyzlng der fusie? Markthal, 20 uur. F.A.M.-bijeenkomst, lezingen cn films, 's Prinsenhof, 19.30 uur. 26 APRIL: Tooneeluitv. T. en O. „Materialisme". Amicitia, 19 30 u. Bal na m.m.v. jazzband Staf 2e Div. A.T.O.C. cn A.K.P.O. feestavond, 's Prinsenhof. Waterpolotournooi A.Z. cn P.C. Sportfondsonbad. 27 APRIL: Variétémiddag theater „Liberté", Markthal, 14 uur. Int. School v. Wijsbegeerte; Mar tin Buber, 10.30 uur „Die SUnde und das Heilige", 3.30 uur „Got- tesliebc und Nkchstenliebc". Alg. Ledenverg. Ambachtsschool, 8 uur. THEOS. VEREENIGING (Regen- tesselaan 21): Eiken Donderdag zitting. 20 uur. Bibliotheek ge opend Donderdags van 78 uur. OPENBARE LEESZAAL: Dins dagVrijdag 1417 uur cn 19 21 uur ruilen van boeken. Zaal geopend: dagelijks 1012.30 en 1417 uur. Dinsdag t.m. Vrijdag ook van 19—22 uur. „DE STICHTSCHE HEUVEL"- VVo„ Do.. Za. en Zondagavond 19.30—23 u. Zondagmiddag 15— 18 uur, dansen. (Johnny Schou ten). „CAKE DANCING BAKHUYS Weversingel 251: Wo., Za. en Zondagavond 19.3023 uur dan sen. „DANCING VAN 'T HUL" (Krom- mestraat): Wo.. Za. en Zondag avond dansen. 2023 uur. „d'ORANJEBOOM", Wo.. Za., Zon dag dansen, 2023 uur. d'OUDE LANTEERN: t.m. 27 Apr. expositie schilderijen Jack Hamel 10—12 en 14—17 uur. Zo. 11—17 Amboneesch sergeant onderscheiden Hedenmorgen werd de Ambonec- sche sergeant Muskita v. d. staf 2e Div. werkzaam bij den R.V.D. in het kamp Laan 1914 gedecoreerd. Gen. dc Baai reiktehem de bronzen leeuw uit voor zyn buitengewone gedra gingen op Borneo in 1946. Na afloop defileerden manschappen van het regiment^grenadiers voor den onder, scheiden sergeant, generaal en offi cieren. Bij de plechtigheid waren een groot aantal Amhoneezen speciaal voor deze gelegenheid, samengeko men, aanwezig. Moeder Maria-internaat onderscheiden Bi) Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in dc orde van Oranje- Nassau: zuster M. Bonifacio (in dc wereld mejuffrouw D. C. Kruydcn- berg), moeder van het Maria inter naat te Amersfoort. W. Metildijk [-S K- /L." Soest „Zonnestraal"-comité weer aan den slag Men schrijft ons: Het ,.Zonncstraal"-busjes-comité te Amersfoort, heeft zijn werkzaam heden hervat. Het laatste bezoek aan de busjeshouders vond gcrui- men tijd geleden jplaats. Voor een vlotte afwerking is het gcwenscht,. dat de busjes dus tijdig worden klaargezet. Reeds werden de aan kondigingen aan de betreffende adressen verzonden. De inners re kenen op Uw medewerking. Toont allen Uw belangstelling, het gaat om de bestrijding van de gevreesde ziekte, de tuberculose. Inlichtingen cn aanvragen voor busjes te richten tot mevr. G. J. Frauenfelder—Gregoire. Borgesius- laan 36, tel. 6464 of den heer J. C. Kip, Utrechtschestraat 3B. Lua naar Indonesië De manschappen van de derde af- deeling van het 2e Regiment Lichte Luchtafweer, die momenteel zijn gelegerd in kamp Waterloo, vertrek ken Vrijdag a s. per m.s. Boissevain naar Indonesië. Volksonderwijs afd. Soest Maandagavond hield dc afd. Soest van het Volks-ondcrwijs. in de klei ne zaal van den Ned. Protestanten bond. haar jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer Wassink het feit, dat kort geleden dc landelijke bond het 100.000e lid heeft kunnen inschrijven. Dc diveise jaarverslagen werden goedgekeurd. De kascommissie werd samenge steld uit de heeren Clements en Hoek. De heer Van der Schoor bracht vervolgens verslag uit van zijn be zoek aan de Districtsvergadering, evenals de heeren Tschur en Slag- ter van hun bevindingen op de door hen bijgewoonde algemeene verga dering. Bij de bestuursverkiezing werd de heer v. d. Schoor als bestuurslid herkozen; voor de vacature van se cretaris. wegens het bedanken van den heer Bult. werd momenteel geen oplossing gevonden. Tot de volgende ledenvergadering zal de heer Bult het secretariaat blijven waarnemen. Politie-voetbal ZeistSoest 85 In een doelpuntenrijken wedstrijd heeft Dinsdagmiddag het politie- elftal uit Zeist zich dc meerdere ge toond van het elftal uit Soest. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op. doch na 20 minuten spelen nam Zeist de leiding 10. Ongeveer 10 minuten hierna maakte De Liefde voor Soest gelijk. 11. Toen de bal in het midden werd uitgetrapt werd deze doorgegeven aan den midvoor van Zeist, deze dribbelde er ince door de geheele Soest-vordcdiging en gaf den keeper geen schijn van kans. Midvoor den Hartog kreeg den bal toegespeeld, die over de Zeist- backs heenging, hij loste een hard schot, dat doel trof en daarmede den stand weer geiyk maakte, 22. Er was nog 2 "minuten te spelen in dc eerste helft, toen Zeist gemak kelijk het net van Soest vond, 32. Zeist had na rust den wind mee. In de eerste minuut na rust hadden de gastheeren al succes, toen de Soest-backs elkaar niet begrepen en de midvoor van Zeist den bal maar ceu duwtje had te geven, om in het doel te verdwijnen, 42. Ter stond hierna weer een Zeist-aanval en dc stand werd 52. De volgende minuut werd het 53. Na een kwartier bracht Zeist den stand op 6—3. Het werd 64 en vervolgens zelfs 65. Hiermede had Soest ver moedelijk al het kruit verschoten en Zeist kon den keeper nog 2 keer verschalken, zoodat Soest een 85 nederlaag leed. 827. Onder daverende toejuichingen verlieten do maats 't schip, waarop ze do groote tocht ge maakt baJden; zo verlangden allemaal erg naar een warm maal cn een bei. dat niet schommelde, maar van rust scheen voorloopig niets to komen. Nauwelijks had ik de eerste stappen op de kado gezet of van allo kanton kwamen de Amerika nen op mo af gesneld en eerst bogroep ik hee. lemaal niet wat zo wilden. Ze zwaaiden mot vierkante pakjes voor mijn oogen cn riepen: „Laten we ruilen, boy! Ik geef tien pakjes si garetten voor dio oudorwotscho broek van jou; en ik twaalf stuks voor dio rare kiel!" Ik was zoo besduusd dat ik eerst geen ant- wouid gaf cn de Amerikanen dachten dat zo niet genoeg linden en overtroffen elkander met hun aanbiedingen van sigaretten. Ze duwden en drongen elkaar opzij en bogonnm aan miin klee- rou te trekken, die zoo graag hebben wildon. En toen begreep ik 't eindelijk en werd erg kwaad. „Laat mo los", schreeuwde ik: „Opzij!.. Ik heb gouii oudorwetscho brock on gcon rare kiel en ik ruil mijn klooien niet voor jullie siga retten!" Ik moest vechten cn spartelen want mijn bolagers trokken zich van mijn woordou niets aan. Hot begon er al sleiht voor mo uit to zien toen er plotseling oen sirene loeide! „Do president", riepen do Amerikanen, draaiden zich om en vergaten mij! „Pff". hijgde ik: „l.iude'ijk lucht. Da's een warme ontvangst, ik voel mo erg verfiouiii.thl. De a.s. feestelijkheden te Soest Door de V.V.V. „Soest-Vooruit" is in nauwe samenwerking met de Chr. Nat. Oranjcvereeniging „Beatrix" en met inschakeling van dc Fede ratie van Buurtvereenigingen en van andere daarvoor in aanmerking komende plaatselijke verecnigingen, het volgende voorloopigc programma opgesteld, waarin mogelij kerw ij ze nog eenige veranderingen kunnen komen. Woensdag 30 April 1947: Des middags bloemenhulde en zanghulde van Soester schoolkinde ren in den tuin van het Paleis Soest dijk. Dit in samenwerking met de Baarnsche schoolkinderen, Des avonds zal er volkszang zijn. met medewerking van een muziek corps uit Amersfoort in Soest-Zuid. terwijl in het rosarium een feest- concert zal plaatsvinden door de Soester Harmonie P.V.O. Na afloop zal er een groot vuur werk zijn in de omgeving van het Palcis Soestdijk in samenwerking met Baarn. Maandag 5 Mei 1947: 8 uur uitsteken der vlaggen en luiden der feestklokkcn. 9 uur Redo van den Edelachtbaren heer Burgemeester by hot Koningin Emmamonument, benevens koorzang en kinderzang (Soester schoolkin deren). 10.30 uur Kindervoorstelling in het Openluchttheater, toegankelijk voor de Soester schoolkinderen. (Opvoe ring van de avonturen van Pietje Smeerpoets). 10.30 uur Bioscoop-voorstelling in 't City-theater, waar vertoond zal worden de film „Good bye Mr. Chips". De entreegelden hiervan komen ten bate van de Stichting 1940—'45. Onderhandelingen zijn gaande met de Motorclub Soest over liet geven van demonstraties in den ochtend op het landgoed „Braamhage". 2.30 uur Paardensport en ring- rïjderij op een nog nader aan te geven plaats te Soestdyk. 2 30 uur Opvoering in het Open luchttheater van het legendespel „Het Vrouwtje van Stavoren", ge volgd door gymnastiekdemonstraties van de plaatselijke gymnastiekver- eenigingen. Des avonds feestconcert door de Soester Harmonie P-V.O. in het rosarium, na afloop waarvan optocht met fakkels en lampions naar een te ontsteken vreugdevuur. De mogelijkheid bestaat, dat het avondprogramma van 30 April en 5 Mei verwisseld worden. Nadere bijzonderheden en publi caties zullen nog volgen. (Van onzen Sportredacteur) 'T* ELEUHSTELL1NG lag op ieders gezicht, toen de duizen den die een uitverkocht Sparta kasteel hadden bevolkt, gister avond na den wedstrijd tusschcn een voorloopig Nedcrlandsch Elf tal cn Iluddersflcld Town, Span gen verlieten. Een teleurstelling die alleszins te verklaren was. Hel begon reeds, toen bekend werd dat er van do oorspronke lijk Nederlandsche ploeg niet min der dan drie spelers. Kraak, Wil dere en Rijvers en na rust Drager, op het appel zouden ontbreken. Vhn Raaltc, van Onzclcn, v. d. Tuin cn Engel waren de vervan gers, zoodat men als het ware een geheel nieuwo voorhoede to aan schouwen kreeg. Hoog waren de verwachtingen dan ook niet ge steld. In het begin leek hot er evenwel op dat alles nog wel zou meeloo- pen. Van Onzclcn bleek het won derwel met D'Xiger te kunnen vin den en de Barker van Hudders- ficld had handen vol werk met dit duo. Het conige Nederlandsche Kroonprins Frederik tot koning van Denemarken uitgeroepen. Koning Frederik IX cn zijn gemalin, koningin Ingrid op het balcon van het paleis Christiansberg nadat de Deensche eerste minister, Knud Kristen- sen dc proclamatie had afgekondigd. Sj'ahrir's delegatie gereorganiseerd? Naap^L F. P. meldt, heeft in don lo5p van zijn zitting, die 20 April is geopend, het republikein- sche kabinet zich bezig gehouden met de reorganisatie van de re- publikeinsche delegatie. De dele gatie bestaat thans uit Sjahrir. dr. Gnni. m~. Roem en mr. Soe- snnto. liet is do beweging van links, die Sjahrir een herziening vnn de dclgatie heeft aanbevolen. Het leven is ruw, maar de menschen zijn gastvrij en hartelijk CIRCUSMENSCHEN zijn niet altfjd ruwe klanten, al leiden ze een ruw leven. In elk goed circus hecr^cht een strenge tucht. Ik heb in de weck, dat ik August was, met veel circusmenschcn gesproken en hun groote gastvrijheid en hartelijkheid In den omgang was treffend. Wel had na een van de voorstellingen een of andere dorpsbandiet de lamp van mijn geleende fiets gestolen, maar die dorpsbandiet was geen circus- artist accordeonnisten waren de laan uit gestuurd. Een zwakke gramofoon- versterker was op de plaats van het „orkest" gezet Er waren alleen platen, die een jaar of twintig gele den in de mode waren geweest en José was gedwongen te tappen bij een tergend langzame fox-trot, waaraan het wilde rhythme van „Give me five minutes more" geheel ontbrak. Ze oefende voor den aan vang van de voorstelling en het re sultaat was maar heel mager. Ze wilde het echter toch maar probee- ren. Een wals Toen ze in het licht van de schijn werpers verscheen werd ze met een hartelijk applaus begroet. Even was het stil, toen klonk de muziek. Men zal de woede van de mooie José be grijpen. als men weet. dat er een walsplaats op de schijf was gezet! Later, nadat het meisje onder gejoel van de „geachte dames en heeren" de tent was uitgerend, bleek, dat een andere vrouw, die vroeger tap-dan- seres in het circus was geweest, de goede plaat op den grónd had ge smeten en de wals had opgezet „Jalousie de métier", zei Madame Van Kinsbergen en ze gaf de jaloer- sche acrobate een berisping. José Een circustroep, vooral een klei nere. bestaat vaak uit leden van dezelfde familie. De Van Kinsber gens waren reeds een circusfamilie omstreeks 1820 Natuurlijk zijn er een paar vreemden in den troep, zoo als enkele stalknechten, de acroba ten en de twee accordeonnisten. De laatsten en een acrobate ver oorzaakten een dag voor ik naar de krant zou tcrugkceren, een van de bekende kleine drama's in het circus wereldje. José, die in werke lijkheid heel gewoon Connie van Kinsbergen heette, was nog vrij jong. Ze had talent voor paardrijden en trapeze-werk en ze oefende hard. Ze stond op het programma in een ,Tap-Dance Show". Als ze met vlugge voeten het rhythme van „Give me five minutes more" op een plankier roffelde, leek ze de lief talligheid zelve en daarom alleen al oogstte ze avond na avond een krachtig applaus. Echter, men had oneenigheid ge had met de „Muziek" en de twee bleef tijdens de laatste voorstellin gen, die ik meemaakte, nerveus en ze verlangde er naar klaac tc zijn voor het trapeze- en paardenwerk. want dan zou het tappen niet meer noodig zijn. Ik vroeg haar een keer of ze nooit bang was, als ze boven in den nok van de tent zweefde, zonder vangnet. „Ik heb het nog nooit voor het publiek .gedaan", zei ze, „maar Willy zegt nerveus te worden, als hij beneden zich in het zaagsel een stukje hout of een vergeten zweep of emmer ziet liggen. Dat leidt hem af." Willy is de „vlieger", dat is de man. die de salto's en de bekende doodensprongen maakt. Ben je wel een August? „Werkt het publiek nooit op je zenuwen, José?", vroeg ik. „Neen, hoe kan dat nou. Daar werk je per slot van rekening toch voor. Wat vraag jc toch allemaal? Ben je wel een August?" Ik begon over het mooie weer te praten. We hadden de laatste voorstelling in het dorp achter den rug en even eens voor het laatst zat ik in den gezelligen woonwagen van den di recteur, net als bij het begin, met een kopje koffie Van Kinsbergen telde de recette. Madame was be drijvig in het keukentje. José zat te piekeren. „Zoo", zei Van Kinsbergen, ..we hebben het er weer opzitten. Vol gende week naarJe moet de schmink nog van je gezicht halen, August, of wilde je het er op laten tot je achter jc schrijfmachine zit?" ..Schrijfmachine?". vroeg José. „Ja", antwoordde Van Kinsbergen. „Meneer is van de krant". „O", zei José en keek voor zich uit. Een kwartier later reed ik naar huis. Een gevaarlijk moment i oor, het Engelsche doel in den wedstrijd Nederl.-elftalHuddersfield. doelpunt kwam ook voor rust van den voet van den V.S.V.er, die een keurige pass van Bergman su bliem benutte. Na de rust ging er minder kracht van den IJmuide- naar uit ook toen hij met Roozen van plaats verwisselde, kon hij in den aanval niet voldoende vaart brengen. Een bruikbare reserve heeft v. Onzelen zich in ieder ge val getoond. Van der Tuin bleef geheel on der den maat, miste een paar op gelegde kansen cn vermoedelijk was dit dan ook de reden dat er van Bergman deze/i avond niet zoo heel veel kracht uitging. En gel, die Drager na ru6t verving was ontegenzeglijk de mindere van den Ajaxied. Men kon het Drager aanzien, dat hij vocht voor een plaats in«hct Nederland sche team en in de eerste helft heeft hij dan ook bewezen, dit momenteel do Amsterdammer de eenigo ig die hiervoor momenteel in aanmerking kwam. Het was daarom jammer dat hij na een half uur geblesseerd werd en het laatste kwartier slechts op halve kracht kon verder spelen. Dat van Raalte nog geen Kraak is werd weer eens bewezen. Twee fouten van de Blauwwittcn kost ten hem evenveel doelpunten Voor al het tweede Engelsche doelpunt vlak na rust was een grove blun der. Wel maakte Lij zijn fouten goed door het verrichten van en kele wonderlijke safes, maar een Naar wij uit goede bron vernemen zullen op Donderdag 24 April bon nen worden aangewezen voor 125 gr. koffie en 50 gram thee voor vier weken. De vooruitzichten van de koffie- voorziening zijn op het oogenblik beter dan die van thee. Zeer waarschijnlijk zulffen de hui dig rantsoenen koffie en thee nog nog wel eenige maanden gehand haafd kunnen worden. Ook de cacaovoorziening schijnt voorloopig verzekerd op het bestaan de rantsoen. Zooals wij reeds vermeldden, zal op Donderdag tevens een bon voor één ei worden aangewezen. deelman van internationaal for maat is hij nog lang niet. 41 Onzeker? OF het kwam dat de verschil lende wijzigingen clcn overige spelers een gevoel van onzeker heid gaven, wij weten het niet, rnnnr een feil is het. dut allen ver beneden hun kunnen ble ven. Eén uit zondering moeten wij echter maken D. Vroet n.L was de ecrii- go Holland" scho speler, die vooral in de tweed0 helft, do En- gelschen naar DRöGER tien kroon stak. Vol vuur cn ambitie gooide .bij zich in den sl ijd cn het was met zelden dat hij met soms on gelooflijke handigheid enkele profs wist tc passeeren. De ande ren konden geen vat op dit speci fieke Engelsche spel krijgen. In kopwork, positie spel cn plaatsen stonden onze spelers nog ver ten achter en in de tweede helft do den de Engelschcn dan ook met ouzo spelers wat zij wilden. Het werd een hopeloos gehol achter den hal. men begreep elkaar niet meer en de strijd kreeg van on zen kant een rommelig karakter, lie! eenigo lichtpuntje dat de Technische Commissie in dezen wedstrijd zal hebben kunnen ont dekken is do overtuiging dat onze jongens het beter kunnen. Over hot verloop van den wed strijd nog dit. Na een overwicht van Nederlandsche zijde weet van Onzelen uit een goed aangegeven hal van Bergmttn den Engelschen doelman Clegg te passeeren. De Engelsche midvoor Whitting- h un belandt op de rechtsbuiten plaats en uit een listigen voorzet doelpunt de eminent spelende Do- herty via de paal. (1—1). Tot do rust gaat de strijd gelijk op. De achterhoede waar van Bun in middels vervangen is door Pot- barst, hocff zeer veel moeite met do vervaarlijk opgezette Engel schcn „Switchten" dat een lust is, hetgeen de taak van onze verde digers er niet gemakkelijker op mankt. Toen dan ook Hudders field na rust hun volle spel gin gen ontplooien was het te voor zien, dat de onzen het niet kon den houden. Midvoor Whilling- liam maakte op rustige virtuooze wijze nog drie doelpunten waar door onze „voorloopige" een 4—1 nederlaag te incasseeren kregen, een uitslag welke volkomen de verhouding in het veld weer geeft. Negen winkeliers in Amsterdam opgelicht Sedert cenigcn tijd opereert In Amsterdam iemand, die zich uit geeft voor vertegenwoordiger van een vlecschwarenfabriek te Bath- mert en Almelo. Deze man, de 51- jarige J. W. A. Wolke uit Amster dam, is vroeger bij genoemde firma ln dienst geweest en heeft nog een aantal orderbriefjes met het firma- hoofd in zijn bezit. Hij noteert daar op dc bestellingen en neemt dan nieteen de vlceschbonnen in onN vangst, die hij in den zwarten han del verkoopt. Negen winkeliers in Amsterdam z(jn slachtoffer van zijn optreden geworden. De dader heeft reeds een zeer omvangrijk zondenrcglsterin de cartotheek van het hoofdbureau van politie staan dertien kaarten, waarop zfln overtredingen en vcroordeelingcn zyn vermeld. Een prae-Saksische urn met een omtrek van 1.10 meter en een hoog te van 36 cM. werd door een land man bij het zandgraven in de omge ving van Oldenzaal gevonden,0

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3