Onze zeilers en de Olympische Spelen De Gaulle's terugkeer in Frankrijks politiek Snoepend Wiesje stapte met een taarten doos in bed Specialiseeren, maar hoe? Ridderhofspel en Maskerade op den Bevrijdingsdag f Uit alle wedstrijdklassen komen inschrijvingen binnen Groote animo HELFT HOEST tosESKaBB3EEl^ EEN BEKEND RECEPT Maar 's morgens had zij berouw Een ongelukje! DE VROUW TERUG NAAR DE KEUKEN? door dr. C. D. J. Brandt EEN OPTOCHT Tournooi, ballet en openluchtspel A Zaterdag 26 April 1947 (Van onzen zeilmedewerker) By den aanvang van het zeilselzoen, dat dit jaar wel zeer belangrijk belooft te worden, vooral met het oog op de komende Olympische Spelen, willen w(j, al is het dan misschien nog wat vroeg, een korte beschouwing geven van de voorbereidingen die reeds genomen zyn met het oog op1 eventueelc eandidaten. De zeil-Olympiade zal van 4 tot 11 Augustus 1948 te Torquay, aan de Zuidkust van Engeland 40 km. ten Oosten van Ply mouth, worden gehouden. De reden, waarom men deze plaats heeft ge kozen is, omdat men hier minder last van stroom en deining heeft dan In andere zeilcentra van Engeland, zooals b.v. Biirnham met z'n sterken stroom en Cow es niet^ z'n oceaan deining. Dit zou den Engelsehen zeiler, die met den plaatsclyken toestand op de hoogte is, een zekeren voor sprong bezorgen en dit is juist wat men heeft willen voorkomen. kampen gehad. Het is jammer dat deze zeiler op het oogenblik moei lijkheden heeft om een geroutineer de bemanning te krijgen. Een onbekende in de drakenklas- se is de Rotterdamsche candidaat Deichman, die dit jaar pas voor het eerst in 'n door hemzelf gebouwden draak aan de wedstrijden zal deel nemen. Wel is Deichman dit jaar in de regenboogklasse kampioen van Nederland geworden maar dat zegt voor de drakenklasse, waarin over het algemeen grootere onderlinge rivaliteit en concurrentie bestaat, betrekkelijk weinig. Het verschil tusschen een regenboog en een draak mag dan in grootte niet veel Om alvast een overzicht te krij gen van de eventueele eandidaten in de verschillende klassen, heeft het Nederlandsch Verbond van Wa tersport Vereenigingen een inschrij ving opengesteld voor diegenen die denken op grond van hun prestaties in de twee afgeloopen jaren, in staat te zyn de Neaerlandsche zeil- sporteer op de komende Olympische Spelen te verdedigen. By deze in schrijving, die inmiddels voor de drakenklasse weer gesloten is, bleek dat er voor alle uitgeschre ven klassen groote animo "bestaat. Dit is voor een klein land als het onze. zoo kort na de bezetting met z'n roof en plunderng van vele goede wedstrijdjachten, een enorme prestatie. De wedstrijden zullen gevaren worden in vijf verschillende boot- tvpen. N.l. de internationale zes- meterklasse. de nieuwe Engelsche 200 vierkante-voet Albatrosklasse, de internationale drakenklasse, de internationale starklasse en de nieuwe Engelsche eenmansboot Fire-Fly, die in de plaats komt van de bij ons zoo bekende Olympiajol- lenklasse. Om met dc grootste klasse te be ginnen; van deze booten heeft Ne derland geen enkel schip, dat in zoodanigen staat verkeert, dat het in aanmerking komt voor uitzen ding naar Engeland. Uit zeer be trouwbaren bron vernemen wij ech ter, dat men den bouw van een nieuw schip overweegt terwijl ook het gerucht gaat. als zou een be kend draken-zeiler, die op het oogenblik in Amerika is, daar po gingen in het werk stellen een goe de tweedehands zes-meter te koo- pen. Wat de nieuwe Albatrosklasse betreft, hiervan heeft Nederland nog geen schip klaar, wel heeft de draken-zeiler W. de Vries Lens het voornemen om een boot van dit type op stapel te zetten om zoo doende gelegenheid te hebben in een eigen schip te kunnen oefenen. Bij de internationale Starklasse is de animo wat geringer. In deze klasse hebben tot nu toe vier ean didaten zich aangemeld w.o. de bekende Starzeiler Bob Maas. die reeds tweemaal Nederland op de Olympische zeilwedstrijden heeft vertegenwoordigd in 1932 in Los .Angelos en in 1936 in Berlijn (Kiel). Ook vernemen wij dat de be kende regenboogzeiler en roeier van Nereus Simon de Wit zich als candidaat voor deze klasse heeft opgegeven. Drakenklasse De drakenklasse is op het oogenblik de hoofdklasse in Nederland, het is dan ook be- grypelyk, dat In deze klasse in verhouding de meeste inschrij vers z(jn. Niet minder dan 12 van de beste zeilers zullen aan de selectiewedstrijden, die waarschijnlijk pas in het vol gende voorjaar gehouden zullen worden, meedoen. De Neder- landsche drakenzeilers hebben in het afgeloopen jaar wel ge toond. dat zy het met goed ge volg tegen buitenlanders kun nen opnemen. In Sandham (Zweden) maar vooral in Burn- hani (Engeland) hebben zij de Nederlandsche vlag op voor beeldige wifze hooggehouden. Dit belooft iets voor de Olym pische Spelen. De ster van het vorige seizoen was de Rotterdammer Bert Volle- bregt. die niet alleen de Kaag-week heeft gewonnen maar ook in Burn- ham (Engeland) al z'n tegenstan ders. Engelschen zoowel als Hollan ders verre de baas bleef. Wij zien in dezen zeiler, met z'n beroemde fokgesneden grootzeil, een ernsti- §en candidaat voor de komende lympische zeilwedstrijden. Wat de andere Rotterdamsche eandidaten betreft, van dezen heeft Jan Tims het vorige jaar veel met pech te nqpzonilvn zeer zeker wel. Deichman heeft het groote voordeel evenals Vollebregt de beschikking te hebben over een tweeden man die. wat het varen met een spinacker betreft, z'n spo ren reeds lang verdiend heeft. Fire-Fly'a te leen En nu de klasse, die in de plaats gekomen is van de bekende Olym- piajol, de Fire-Fly. Nederland krygt dit jaar een zestal van deze scheep jes van Engeland te leen om alvast mee te oefénen. De Fire-Fly is een bootje met een vasten kiel. Het is ongeveer 12 voet lang en vervaar digd uit persplaten. Het heeft een torentuig grootzeil en 'n fok en mag maar door één man gevaren wor den. De inschrijvers voor deze klas se komen voort uit verschillende zeilcentra en byna uit alle wed strijdklassen. Zoo zijn er inschrij vers uit de 12 voet jollen, Olympia- iollenklasse, sharpieklasse, valken klasse enz. De Fire-Flvklasse is de eenige klasse waarvoor zich vrouwelijke eandidaten hebben opgegeven. Van zelfsprekend is de oud-Olympisch kampioen Daan Kacheland" onder de inschrijvers. Ook de Nederland sche kampioen Olympiajollen, de Rotterdammer Koos de Jong is candidaat en als wij ons niet sterk vergissen, zal het in de selectie wedstrijden wel tusschen deze twee rivalen gaan. Ook uit Friesland kwamen voor deze klasse veel in- zijn. in manier van zeilen is het dat 1 schrijvingen binnen. uv KLEINE PROBLEMEN DEZER DAGEN PeUoleumzeep Over zeep-..sof" (geen zeep sop) valt heel wat te schrijven, voor- loopig schijnt dat geschrijf nog vrij eentonig te blijven. Maar zoo nu en dan duikt eens een be richtje op dat hoop geeft, zij het zeer vage. De Bataafsche Petro leum Maatschappij gaat syntheti sche zeep bereiden, waarvan of waaruit vermeldt het bericht niet. Waarschijnlijk uit.... petroleum. Verheugt U over deze mededee- ling niet te zee/, want het wordt geen toiletzeep, maar een reini gingsmiddel \oor de wasch. Onte genzeggelijk zal daardoor toch de toiletzeep-..positie" (alles duidt men tegenwoordig met ..positie' aan: boter-, margarine-, steenko len-, hout-, ijzer-, papier- enz. enz.) verbeteren, omdat dan geen vetten mee.* \oor waschpoeder gebruikt worden. Toekomstbericht: ..Nieuwe pe- troleumbron aangehoord. Het zeepgehalte der opgehaalde olie bedraagtenz." Apropos: voorheen was er meer malen een probleem waarvan men zei: ..Dat riekt naar petrole um!" Nu krijgen we waarschijn lijk zeep met een petroleumlucht- je. Nieuw probleem. Gaat Uw hart niet open, bij het zien van dit plaatje „Maar man", begon mevrouw Pluizer met een flinke scheut azijn in haar stem. „hoe kun je nu drie keer achter elkaar een kruis woord Zij maakte haar zin ech ter niet af. Want haar oogen waren gevallen op de •••laats waar dr P.ui- zer demonstratief zijn wijsvinger had staan (55 Verticaal) en de lezing van de omschrijving sloeg haar zoo met stomheid, dat zij zich omdraaide en nog steeds zwijgend de stu. deerkamer van haar echtgenoot ver liet. Een wijsje tusschen de tanden sis send wreef dr. Pluizer zich eerst vergenoegd in de handen om daarna een aansporing tot alle liefhebsters van een kruiswoordraadsel te rich ten: ..Aan den slag volgens het overbekende recept!" En hier volgen de omschrijvin gen: Horizontaal: 1 Leuk: 4 Werk; 10 Tegenslag; II Begin; 14 Klein snel auto'tje. 15 Bloem; 17 Geloof atk.)18 Liefdegod. 19 Deel van een visch, 21 Lidwoord; 22 Eiland bij Timor; 24 Gebrek; 26 Hemelver schijnsel; 27 Bloeiwijze van koren; 29 Middel tegen heeschheid; 30 Mu zieknoot. 31 Muziekinstrument; 32 Rund; 33 Verblijfplaats voor vee; 35 Telwoord; 36 Zijrivier van de Tiber; 38 Opgeld; 40 Geneesheer; 42 Voorzetsel; 43 Grieksche naam voor Hor. 18; 45 Jongensnaam; 46 Muzieknoot; 48 Bevolking van Groenland; 51 Geheimschrift; 52 Hijschwerktuig; 53 Vroolijkheid56 Geraamte; 57 Stad aan den Weich- selmond. Verticaal: 1 Eenheid van electr. stroom: 2 Snelheidswedstrijd; 3 Hetzelfde (afk.); 5 Dwarsmast; 6 Nobel; 7 Moedig; 8 Hemellichaam; 9 Muziekinstrument; 11 Knevel; 12 's Morgens (Engelsch); 13 Muziek, klank; 15 Tropische razernij; 16 Zie Hor. 24; 18 Legeering; 20 Stad in Canada; 22 Italiaansche stad bij de Mont Blanc; 23 Jacht maken; 25 Hoeveelheid; 27 Oppervlaktemaat; 28 Verblijfplaats van kippen; 34 Italiaansche munt; 36 Zie Hor. 40; 37 Sportgereedschap; 39 Wind streek; 40 Koraaleiland; 41 Volgens FOOR het verhaal van Elly S. te U. ruim ik graag een plaatsje in. Ik ben benieuwd hoe mijn neefjes en nichtjes het vinden. Schrijven jullie het mij eens? Aan commissaris van E. heb ik een brief geschreven, u-aarin staat hoeveel politic-agenten er nodig zijn om de stad A af te sluiten. Hij was er zelf nooit achter gekomen schreef hij mij terugDe neefjes en nicht ies. die nog geen oplossing ins tuurden kunnen dit doen tot en met 2 Mei. Zoek dus nog even de krant op van 19 April. Ze schrok er zelf een beetje van. Het stond zoo gek. Weet je wat ze zou hem maar helemaal opeten. Moe der zou 't toch niet zo erg vinden als zij er ééntje opat. maakte Wiesje zichzelf wijs En toen gebeurde het ongelukie Bij de laatste hap van "t taartje ging ze per ongeluk met haar hand langs de room van twee andere taartjes Bijna al de room zat aan haar handen ..Nou moet ik die twee taartjes ook nog maar even op eten". peinsde Wiesje. ie kan toch beslist niet van die afgelikte taartjes aan moeder geven". Toen ze de laatste han doorgeslikt had. kreeg ze 't koud Ze zou maar gauw haar warme bedje inkruipen. WJIESJE was erg snoeplustig, ze deed niets liever dan koekjes en taartjes eten. Ook nam ze wel eens stilletjes, als moeder 't niet zag een koekje van de schaal Moe der merkte dat wel. en verbood naar dikwijls. Dan beloofde Wiesje. dat zc het nooit meer zou doen. maar ze kon het niet laten. Wiesje had nog een klein zusje. Riekje genaamd Dat kleine zusje wist veel beter dan Wiesje. wat zjj wel en wat zij niet mocht doen. Op een keer was moeder de kamer uit en Wiesje en Riekje waren alleen Op de tafel stond een schaal met snoepjes. ..Hè", dacht Wiesje. „ik zou er best ééntje lusten Ze keek eens naar Riekje, die rustig met haar poppen zat te spelen. Vlug nam Wiesje een snoepje, maar Riekje keek nel op en zag wat Wiesje deed On hetzelf de ogenblik kwam moeder weer binnen. En voor Wiesje. Riekjes aandacht van haar zelf af kon leiden, had Riekje al gezegd „Mama. Wiesje heb snoepje neem Moeder keek Wiesje. die een vuur rode kleur had gekregen, eens aan er. zei boos: „Voor straf moet Wiesje vanavond vroeg naar bed en krijgt geen enkel snoepje meer." Dat vond Wiesje wel erg. maar nu moet je niet denken, dat ze het af geleerd had. Zo'n grote meid De das voor moeders verjaardag moest Wiesje tien heerlijke room soezen halen bij den bakker. Vader was met hoofdpijn thuis gekomen van kantoor en daarom kon Wiesje dat best alleen doen. „Ze was im mers al zo'n grote meid", zei vader. Daar stapte ze dan heen. Toen ze klaar was zei de bakker. „En nu maar gauw naar huis. Wiesje. en niet vallen onderweg hoor. want dat zou jammer zijn van die lekkere soezen." Op straat lichtte Wiesje toch even de deksel op en zij kreeg toch zo'n trek. Vlug doodlopen maar. dacht Wiesje. dan ben ik tenminste gauw thuis. Thuis gekomen zette ze de doos in haar kastje, zoals ze met vader afgesproken had Toen ging ze zoet met haar poppen spelen en pas toen ze in bed lag. dacht zc weer aan de taartjes. „Zou ze eens kijken of ze nog mooi in de doos lagen?" Stilletjes stond zij op en liep naar haar kastje. Ze lichtte de deksel op en haar maag begon zo te kriebelen, dat ze van een taartje de roomhoorn afsnoepte. En de muizen dan? Maar stel je nou eens voor, dat de muizen in het kastje zouden komen. Nee dat ging niet. Ze zou de taartjes maar in bed zetten. Wiegje kon maar niet in slaap ko men. Als ik nou nog één taartje neem zou ik wel kunnen slapen, re deneerde zij. Eindeliik, toen dit taartje op was. sliep ze in. met de doos dicht tegen zich aangedrukt. Zo vond vader haar de volgende morgen Hij schudde Wiesje wakker en zei lachend: „Heb je de taartjes doos maar bij je in bed genomen. Hoe kom je daar zo bij?" Huilend vertelde Wiesje wat er gebeurd was en vader werd opeens I Krabbeltjes en Babbeltjes i verschrikkelijk boos Nog erger was 't voor Wiesje. toen zij merkte hoe bedroefd moeder was. nadat zij het hele verhaal van vader had gehoord. En wat deed Wiesje? Zij sloeg de armen om moeders hals en beloofde, dat ze heus nooit meer zou snoepen. Wiesje heeft woord gehouden, want nadien heeft zij nooit meer één kruimeltje gesnoept. ELLY \\j AT is het lang geleden, dat v wij raadsels in de krant had den. Maar deze week komen ze weer. Ze werden ingestuurd door Nellie uit C. en Jan v. d. Veen uit A. 1. Waarom dragen de matrozen hun kragen? 2. Wie heeft wel ogen en kan toch niet zien? 3. Zes mannen liepen onder één paraplu en toch werden zij geen van allen nat. Ra. ra. hoe kan dat? 4. Als ik mijn jas om keer dan kriig ik een bloeiende struik. De oplossingen van deze raadsels staan omgekeerd aan het einde van dit „babbeltje". 1. Om hun nek. 2 Een dobbelsteen. 3. Het regende niet. 4. Een jasmijn. En toenkwam er een olifant met een lange snuit en die blies het hele verhaal tje uit •Pt- Belangrijk rapport van het Ameri- kaansche Bureau voor Vrouwen. HET Bureau voor Vrouwen van het Amerikaansche Depar tement van Arbeid heeft een belangrijk rapport samengesteld, waarbij niet minder dan 13 000 vrouwen betrok ken waren. Het komt tot de conclusie, dat het mecrendeel der vrou wen niet slechts werkt om een „speldegeld" te verdienen of omdat zij het prettig vinden, doch wel degelijk uit econo mische noodzaak. Door „historisch bepaalde so ciale en economische factoren" is aan de vrouwen een steeds be langrijker rol als kost- winster of mede-kost- winster toegevallen. Van de 13.000 bij het onderzoek betrokken arbeidskrachten bleken 75% na den oorlog hun werk te willen voortzet ten. hiervan 84%. omdat ze inderdaad voor zich zelf moesten zorgen of kostwinster waren. 8 voor het afbetalen van schulden, of voor de op voeding van. de kinde ren en slechts 8 om dat ze het graag, deden of om iets bij te verdie nen. 15 der vrouwen waren de eenige kost- winster in het gezin, waarin zij leefden. De in Amerika werkende vrouwen (16 millioen) vormen 28 van alle arbeidskrachten in de Verecnigde Staten. Sommige werkgevers, aldus het Bureau, kee- ren weer terug tot de vooroorlogsche discri- minatiepolitiek bij het aanstellen van vrouwen en nu de oorlog voorbij is. doet zich het gemom pel: „de vrouw moet te rug naar de keuken" weer hooren Het is daarom inte ressant te lezen, dat president Truman er in zijn economisch rapport aan het Congres van 8 Januari op gewezen heeft, dat de vrouwen een groep vormen, waarvoor de discrimina tie ten aanzien van werkgelegenheid en sa- larieering moet ophou den, wil het arbeidsle ger der Vereenigde Sta ten tot zoo gróót moge lijke prestaties komen. Onze Zaterdagsche puzzle de wet; 44 Duitsch kaartspel; 45 Voorteeken (Latijn); 47 Denk. beeld; 49 Per.oonlijk voornaam woord; 50 Stad in Stiermarken; 54 Persoonlijk oornaamwoord; 55 Ge zinshoofd (in naam). OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal1. Los; 5. Groen; 7. Egypte; 8. Maand; 9. Pro; 10. IJs- trui; 11. Straks; 13. TT; 14. Agen da; 15. Eduard; 16. Geel; 17. Asyl; 18, Indien; 19. Asbest; 20. Os; 21. Aspect; 22. IJsclub; 23. Ree; 24. Snoep; 25. Gelijk. Verticaal1. Lam: 2. Start: 3. Eg; 4. Spijs5. Geurig; 6. Eer; 7. Eduard: 9. Pianos; 10. Ijsbaan; 11. Steeds; 12. Paulus; 14. Advies; 15. Hders; 17. Antenne; IS. Italië; 19 Apart; 20. Otter; 21. Abdij; 22. Yen in OE hebben dc partijen in A A Frankryk op het wederoptre- den van De Gaulle gereageerd De communisten hebben heel goed be grepen, dat de bedoeling van het R.P.F. was de vorming van een een heidsfront tegen hen. De tweede rede van den generaal te Straats burg zat dan ook vol van openlnke of nauwelijks verholen aanvallen. Van de laatste noemen wij een voor beeld. De Gaulle heeft met bij zon - deren nadruk gewezen op de 60U.000 dooden, die de oorlog en het verzet het Fransche volk hebben gekost. Hoe voor de hand liggend deze ver melding ook was in een herden kingsrede. toch bevatte zij een an- geltje tegen de communisten, die nun 75.000 dooden altijd weer op den voorgrond schuiven teneinde te suggereeren. dat het Fransche ver zet alleen hun werk is. De Huma- nité is dan ook aanstonds fel van leer getrokken tegen De Gaulle cn de communistische partij heeft overal in den lande „comité's van waakzaamheid" opgericht. Daar staat tegenover, dat de rede. die Thorez j.l. Zondag over De Gaulle heeft gehouden, verrassend van ge matigdheid was. Blijkbaar wil hy de zaak niet op de spits drijven om de vele bijloopers van zijn party uit burgerlijke kringen niet voor het hoofd te stooten; bovendien heeft Thorez veel aan De Gaulle te dan ken. Ook de socialisten wijzen de plan nen van De Gaulle af. Blum heeft zich in een artikel in de Populaire aanstonds gekant tegen de avon tuurlijke politiek van den generaal. Er zijn anders in de gelederen van de S.F.I.O. zeker aanhangers van De Gaulle, wil noemen b.v. R. La- eoste en H. Froquer. Als een van Voor philatelisten NAAR aanleiding van wat <n de vcrige beschouwingen te berde werd gebracht, zal menigeen zeg gen: „Goed. van de noodzakelijkheid tot specialiseeren ben ik wel over tuigd, maar wat zal ik nu eens bij den kop nemen om een aardig ge heel te verkrijgen; in welken vorm kan ik mijn hobby het best uit leven?" Wel, deze vraag te beantwoorden is niet zoo heel erg moeilijk. Men kan overgaan tot het verzamelen der zegels, uitgegeven door één be paald of door een groep landen. Zeer groot is b.v. het aantal verza melaars. dat zich uitsluitend bezig houdt mpt Nederland en Overzee- sche Gebiedsdeelen. Op deze wijze is de philatelistische horizon wel wat te eng getrokken. Immers, de gewonere- en middelklasse zegels heeft men gauw genoeg bij elkaar, en dan stuit, men al gauw op de meer kostbare exemplaren, zooals de f 10,1898, de hoogerc waarden Jubileum 1913 en 1923, de beide eerste uitgaven van Indië, de eerste Ned.-Indische portzegels en de di verse Brandkastseries. Verder is een groot deel der uitgaven van Surina me en Curacao tamelijk moeilijk 'e verkrijgen, zoodat op deze wijze de aardigheid er gauw af zou zijn. Natuurlijk geldt het bovenaange haalde ook voor andere landen, maar als wij zien, dat volgens den laatste uitgave van de hier te lan de meest gebruikten catalogus, het aantal in omloop gebrachte Neder landsche zegels (luchtpost-, dienst-, port-, telegraaf- en bijzondere ze gels meegerekend) 583 bedraagt en dit aantal voor landen als België, Frankrijk, Rusland en de Ver. Sla- ten voor elk afzonderlijk soms tot ver in de duizend loopt, dan loont het zeer zeker de moeite, om een of Voor den Zondag Voorop gaat de muziek. Dat schalt en schettert door de straten en de menschen gooien hun ramen wijd open, de voorjaarsvreugde tin telt naar binnen. Achter de muziek volgt een groep zangers. En daar achter loopt alles mee, wat maar even tyd kan maken, de schooljon gen, die er een gesloten schooldeur mee riskeert, en de loopjongen, die de risico aan z'n baas kan overdra gen, en de juffrouw met haar hond je en de kleine kinderen, wier moe der straks angstig zal roepen in de straat. De muziek neemt ze allen mee. Daar komt fleur en vaart door in het leven. De optocht is altijd weer een vroolijk begin. Maar heeft altijd weer een vermoeid einde. Psalm 33 is ook zulk een optocht! Daar gaat ook de muziek voorop. Het loflied en het vroolijk geschal. Dan komen de drie hoofd-figuren uit den op tocht. Daar is eerst het Woord des Heeren. Dat Woord is recht en al Zyn werk is getrouw. Dat Woord is het machtswoord van de schepping, de vreugde van de eerste lente. Daarna schrydt de Raad des Hee ren langs den toeschouwer. Die heeft, zoo maar achteloos en ver kreukeld. alle raadslagen der vol ken in de Hand. Daar zijn de krijgs plannen en de honger-plannen, de „Planwirtschaft" en de nyd, de haat en het geweld. Hij houdt ze in de hand. Dan komt het oog des Hee ren. De Heer ziet, Hy ziet den en keling. En onder millioenen heeft Hij ook my in 't oog! Geen verlo ren atoom in een oneindig heelal, maar kind onder Vaders oog. Is het wonder, dat de schooiers en de kinderen er allen alehteraan loopen, dat ze zingen en springen Want ons hart is in Hem verblijd, omdat we op den Naam Zijner Hei ligheid vertrouwen. De verbeten werkers kyken nij dig van hun werk en voelen zich gestoord. Maar de kinderen en de ouden, en die nog durven lachen in de zonneschijn, die trekken er op uit. achter de muziek aan! Dat is de optocht van allen, die op Hem hopen. Die trekt door de eeuwen heen. En als de laatsten nog met moede beenen maar met lachende oogen door het duister van de le vens-avond gaan. zijn de eersten al reeds lang binnengetrokken door de open vleugeldeuren in het paleis van den Koning. En met klimmend verlangen gaan de anderen de glorie tegemoet. Ds. C. M. van Endt. mper dergelijke landen „erbij te ne ro au" Veel variatie HEEL aardige resultaten kunnen echter ook op andere wyze ver kregen worden. Er zijn verzame- aars, die een collectie hebben aan gelegd, uitsluitend bestaande uit „sport7egels" Eenige voorheelden: Olympiade Nederland 1928, Grie kenland 1906, Hongarije 1925, Bn'- garije 1939, USA 1932, Italië 1931, enz. Weer anderen voelden zich aangetrokken tot. het dierenleven (uitgaven van Britsch Noord-Bor- neo en van Liberia, bijv.). Zoo kan men tallooze variaties bedenken, want onze papieren vrienden zijn welhaast onuitputte lijk bij het leveren van materiaal op dit gebied. De tot in de perfectie uitgevoerde afbeeldingen van vlieg tuigen, treinen, auto's, alle mogelij ke vaartuigen enz. enz. trekken in een veelkleurige reeks aan ons oog voorbij en men behoeft waarlijk niet in te zitten met de vraag: wat zal ik verzamelen, waarop zal ik mij spe cialiseeren? D. E. J. MULDER. de groote gevaren van De Gaulle* optreden zien wy juist, dat de so cialisten erdoor in de armen van de communisten, welke zij tot nu toe nog steeds hebben weten te ont wijken. zullen worden gedreven. Wel hebben zy het meedoen met de bovengenoemde comité's van waak zaamheid afgewezen, maar de vraag is natuurlijk, hoe lang zy aan den verhevigden communistischen aandrang naar een eenheidsfront weerstand zullen kunnen bieden. Probleem voor M.R.P. F) E partij, die de kwaadste kan- M-y sen loopt, is de M.R.P., die vlak na de bevrijding zelfs als de partij van De Gaulle mocht worden i beschouwd. Zonder twijfel zullen duizenden van haar volgelingen nei ging hebben zich thans opnieuw achter hun vroeger idool te scharen. Anderen echter in de eerste plaats de menschen van den linker vleugel en het centrum van de par tij zien het groote gevaar van De Gaulle's plannen zeer wel in. Iemand als Mauriac b.v. heeft zich met klem tegen De Gaulle uitge sproken. De kans is heel groot, dat de M.R.P. uiteen zou vallen en dit zou beteekenen, dat De Gaulle bij zijn strijd tegen het communisme zou beginnen met een splitsing te weeg te brengen in die party (op één na de grootste van Frankrijk), welke tot dusver als het bolwerk tegen de communisten mocht gel den. Zoo bezien hebben de commu nisten alleen maar aanleiding om De Gaulle aan te moedigen. Groote verwarring zal er ook gaan heerschen bij dc Rassemble- ment des Gauehes. In dit specifiek burgerlijke kamp heeft De Gaulle zeer veel aanhangers, de Union des Démocrates et Socialistes Résistan- te heeft zich reeds te zijnen gunste uitgesproken. Iemand als Herriot aan den anderen kant met zyn oude anti-elericale traditie (achter De Gaulle staat vermoedelijk wel een deel van het clericalisme, dat ook Pétain heeft gesteund) wijst hem af. Slecht demagoog T NTUSSCHEN is het sinds de A R F.P. gestart is merkwaardig stil geworden om de nieuwe bewe ging zoowel als om De Gaulle. Wan neer de Humanité met zijn dage- lijksche aanvallen het vuurtje niet brandend hield, zou men zeggen, dat de zaak al weer bezig was dood te loopen. Zeker is. dat De Gaulle zich een slecht demagoog cn een dito massa-psvcholoog heeft ge toond. door zijn beweging te star ten. zooals hij gedaan heeft. n.l. zonder dat er onmiddellijk een grootscheepsehe actie is gevolgd. Het feit alleen, dat hij niet eerst gezorgd heeft over minstens één dagblad te beschikken, geeft aan het heele geval iets dilettantisch. Den indruk van een dilettant in de politiek heeft De Gaulle trouwens al veel eerder op ons gemaakt. Dit wil echter allerminst zeggen, dat wij hem en zijn beweging zou den onderschatten; wij herinneren de lezers maar weer eens aan ons eerste artikel van Donderdag. Zoo min als wij vérgaande conclusies trekken uit het feit; dat de be staande partijen, d.w.z. de partijlei ding en de parlementariërs, meeren- decls De Gaulle afwijzen. Tenslotte zijn er bij de volksstemming over de grondwet 9.000.000 Franschen thuis gebleven en uit dit reservoir zal De Gaulle in de eerste plaats willen en kunnen putten. P) E combinatie openluchtspel en A-*^ maskarade, waaraan zul«ce goede herinneringen van menig lus trumfeest zijn verbonden, zal ook bij de Utrechtsche bevrijdingsfeesten naar men hoopt, een glorieus hoofd nummer ziin van het programma. Voor het Comité Nationale Feest dag zijn plannen kon verwerkelijken moesten er heel wat moeilijkheden worden overwonnen, vooral op het gebied der costumeering Een gevolg daarvan was. dat men tot een com binatie van twee tijdperken, de Mid deleeuwen en de 17de eeuw, is over gegaan en men liet zijn keus vallen op een Ridderhofspel, dat twee ele menten in zich vereenigt. n.l. een tooneelmatig gedeelte en een kijk spel. Het verbeeldt een bezoek van den stadhouder Prins Frederik Hen drik aan een stad. waar hij met zijn gevolg door de burgemeesters, sche penen en leden der vroedschap met hun dames wordt ontvangen. Na een défilé stelt het gezelschap zich in een hoek van het terrein op. Dan Eenvoudig en vlot - K'V'. jojgBSHg;-. Een spertief jurkje v..n turkoiskleu- rig? katoen met een zwart streepje er in. Ceintuur en knoopen zijn eveneens zwart. ontwikkelt zich voor hun oogen een spel, dat de Kruistochten tot achter grond heeft. Een slotheer komt uit het Heilige Land terug met den wil den vrede in zijn omgeving te be vorderen Maar één der naburige graven dreigt alle goede bedoelin gen te dwarsboomen. door het land dat tusschen beider grondgebied ligt, op te eischen. Tenslotte zal dan het geschil worden beslecht door een tournooi en een liefdeshistorie besluit 't spel. dat wordt gespeeld te gen den achtergrond van een gekan- teelde middeleeuwsche muur. welk decor werd ontworpen door den heer van Hinsbergh. die in 1936 ook het kasteel Vredenburg ontwierp, dat bij dc lustrumfeesten toen zoo'n succesrijk feestterrein was. Het Comité Nationale Feestdag heeft van vele zijden medewerking ondervonden voor dit spel. dat wordt geregisseerd door den heer C. A. Schilp. met medewerking van den heer J. Bodegraven. Zoo zullen o.m. de Neuderuiters uit Nijkerk, de Rijn- ruiters uit Jutphaas en de Voorn- ruiters uit De Meern meewerken. Behalve het tournooi voeren zij rui- terspelen uit en rijden zij een ca- roussel De balettcn, w.o. een pavane en een bruidsballet werden ingestu deerd door Anneke Goud. De mu zikale leiding van de balletten berust bij Henk Gort. Medewerking ver kenen het muziekcorps van de Ned. Spoorwegen onder leiding van Chris Burgers, klaroenblazers van de Neuderuiters en een vendel tam boers en hoornblazers der padvin ders. In totaal nemen 250 geconstumeer- den. w.o 70 ruiters deel. De vertoo ningen hebben plaats op het con cours hippique terrein aan de Croe- sclaan. op 3 Mei (2 uur) en 5 Mei (2 en 9 uur.) 's Maandagsmiddags zullen de deelnemers na afloop van het spel (ongeveer 4 uur) een mas kerade door de stad houden. ANDERE FEESTELIJKHEDEN Maandagmorgen 5 Mei zal bij den bevrijdingsboom op het Servaas- bolwerk. waar een smeedijzeren hekwerk naar het ontwerp van Kees v d. Horst wordt geplaatst, een kin deraubade worden gehouden. De Ned Jeugd Gemeenschap geeft een demonstratie op het Domplein Om half drie worden volksdansen ge geven op de Neude en 's avonds een bal in de Beatrixhal door de Post- fanfare Een aantal Amsterdamsche musici t.w. Everard ven Hoven (fluit). Haakon Stotijn (Hobo), Paul Godwin (viool en alt viool), Etiennette AJvares Correa (viool), Frieda Belinfante (viola da gam ba en violoncel) en Gusta van Boven (clavecimbel), hebben een nieuw ensemble opgericht. „Alma Mueica". dat zich ten doel stelt de composities uit te voeren van oude meesters en van Mozart en zijn tijdgenooten.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4