Kwalen van verwilderd Duitschland: ziekten en moreel verval Ambassadeur van Nederlandschen geest in Engeland Oostenrijk's universiteiten zuiveren zeer grondig Radio-programma door ALFRED MOZER Gesprek met prof. Renier, Impresario's exit KLEINE PROBLEMEN DEZER DAGEN TUINKALENDER Muiderslot centrum, Hooft-herdenking Donderdag 1 Mei 1947 'T* OEN gedurende den oorlog de bommenwerpers 's nachts over Nederland vlogen, was hun gebrom muziek in onze ooren. Zoo moest het gaan, wilde het goed gaan. Hoe vaak is door hoe velen gezegd: ik zou wel willen zien, hoe zij afge straft worden? Sindsdien 'is het woord ..puinhoopen" tot een slag woord geworden. Volle beteekcnis heeft dit woord slechts voor hen, die de puinhoopen hebben gezien tot zij puinziek werden. Er is een zesde zintuig noodig om de holen te vinden, waarin enkele millioenen menschen tegenwoordig leven. In een kelder, die slechts licht krijgt door het gat waardoor men binnenkruipt, wonen gemiddeld zes tot acht personen van ulteenloo- penden leeftijd en verschillende sexe. Hier wordt gegeten en gesla pen, hier is men gezond en ziek, hier wordt geboren en gestorven. In Berlijn zijn een kleine dertigduizend gevallen van open tuberculose, die m dergelijke omstandigheden te midden van hun familie moeten le ven. In de Amerikaansche zone zijn tweehonderdduizend soortgelijke gevallen geteld. En open tubercu lose is niet de eenige besmettelijke ziekte in het Duitschland van he den Hoe lang zal deze toestand blij ven bestaan Men heeft in bijna alle steden plannen voor den weder opbouw ontworpen. Daarvoor is noodig dat het puin wordt opge ruimd. De tijd. noodig voor dit kar weitje. wisselt tusschen 18 en 25 jaarDit wil dus zeggen, dat een belangrijk deel van de nu leven de generatie voor de rest van zijn leven nooit meer in een normale woning terecht zal komen. Holbewoners EZE toestand heeft een wjjzl- J-' ging van de samenstelling van de bevolking tot gevolg, waarvan men de uitwerking nog nauwelijks kan beseffen. Er is in Duitschland een nieuwe klassentegenstelling groeiende, die afwijkt van de ge ijkte onderscheidingen. De nieuwe Klassen dan zijn de „Ausgebomb- ten" en de niet-„Ausgebombten". Aan heide kanten van de nieuwe scheidingslijn zijn vroegere bezitters èn vroegere niet-bezitters. De te genstelling komt voor een groot deel overeen met de tegenstelling stedelijke en plattelandsbevolking. Er is tengevolge van dezen toe stand een situatie van latende re volutie aanwezig. Men wil met duurzaam aanvaarden in een hol opgesloten te zijn, terwijl anderen in een normaal huis wonen. En men kan niet met goed geweten zeggen, dat het slijten van deze spanning wenschelijk is. Want zij slijt slechts naar den negatieven kant! Dat wil zeggen, wie de spankracht niet meer opbrengt te protesteeren te gen deze samenleving b.v. de huisvesting van twee families in een ondergrondsche waterplaats die is eenvoudig verloren. Die zakt af naar een prae-historischen vorm van leven. Het zijn de menschen en zij zijn er reeds bij de vleet die hun behoeften aanpassen aan en hun gedragingen oriënteeren op de gegeven omstandigheden: een (liu/ez'inilcr Mededeeling) BELGIË-NEDERLAND 4 Mei 1947 Hoe zal de uitslag zijn en wie kan deze voorspellen Zoals België is ook heel Neder land benieuwd hoe deze wed strijd zal eindigen. Natuurlijk hopen wij allen op een Hol landse zege; maar wie kan de uitslag voorspellen? Wie hierin slaagt, zal worden beloond De opgave der gemaakte doelpunten wordt niet gevraagd. Iedereen kan aan deze zeker interessante meningswedstrijd meedoen en mag zelfs zoveel meningen in sturen als hij zelf wil Voor een goede regeling wordt het vol-, gende bepaald. 1 Deze advertentie uitknippen1 en één der onderstaande hok-1 jes met inkt zwart maken. r2. Men levert deze advertentie bij aankoop van een pakje de Gruyrer's cacao in een onzer winkels vóór Zondag 4 Mei a.s. in en ontvangt deze advertentie afgestempeld als, bewijs terug. 3. Dit bewijs goed bevaren en^ Zondag 4 Mei we»r men al of men recht heeft op» een beloning. Iedereen, onverschillig hoeveel honderdduizenden juiste menin gen ingediend zijn, ontvangt als beloning op de volgende cacao bon zoveel pakjes cacao op zijn bonnen gratis als hij afgestem-, pelde advertenties met de juiste mening inlevert. Wij wensen allen, maar vooral het Nederlandse elftal, veel suc ces! De Gruyter, de koffie- en theezaak van Nederland, vooral bekend om zijn goede choco lade en cacao. Nederland zal op 4 Mei 1947 1 winnen D gelijk spelen. 'verliezen. fT« De Gruyter's cacao, de ideale krachtvoeding voor spordiel-J hebbers! Appèl van Jo van Ammers- Küller verworpen De centrale ereraad voor de kunst te 's-Gravenhage, .uitspraak doende op het hoger beroep van de kunstenares Jo van Ammers-Küller, verbiedt aan appellante haar be roepsuitoefening en sluit haar mits dien uit van: iedere publicatie, het zij van oorspronkelijk dan wel ver taald werk, voor een tijdvak lo pende van 1 Juli 1945 tot 1 Juli 1951, en legt appellante op de be taling van een geldboete aan de Staat der Nederlanden van twee duizend gulden. De operette componist, Robert Stolz, die tijdens de oorlog in Ame- rik verblijf hield, is door het Oos tenrijkse miinsterie van opvoe ding tot „Honorarprofessor" in de muziek benoemd. REGELMATIG WORDEN IN BERLIJN razzia's gehouden om de veis onsocialc elementen, ondergedoken nazi's, zwervers zonder inkomsten en papieren, die de Duitse hoofdstad onveilig maken, op te vangen. holbewoner respecteert niet de mo- reele normen en de zedelijke plich ten van een lid der .normale" maat schappij. Ter illustratie mogen drie kran tenberichten dienen. Zy kwamen op denzelfden dag uit eenzelfde stad en geven een beeld van den heksenke tel: In Februari 17.000 roofoverval len en diefstallen in Hamburg. Ze ven-en-twintig menschen op één dag verhongerd of doodgevroren. By een poging een overvollen trein door een raam te beklimmen, wer den verscheidene menschen van hun schoenen beroofd, terwyl zy met hun beenen in de lucht bengel den Is dat noodig? Th EN ander verschijnsel: men -1—stuurt zrjn kinderen niet meer naar school. Is dat noodig voor hol bewoners? Te Berlijn heeft men de ouders moeten verplichten een ver klaring over te leggen van het hoofd der school, waaruit het regel matig schoolbezoek blykt. eer men de bonkaarten voor schoolplichtige kinderen in ontvangst kan nemen. (Natuurlijk ontbreekt het niet aan argumenten voor deze minachting van het tegenwoordige onderwijs. Er zijn niet alleen huizen vernield, maar ook scholen. Gemiddeld 120 tot 140 kinderen vormen één klas van een lagere school. En dan geen schriften, geen boeken, geen pot- looden Er is nog een andere aanwijzing voor de sociologische structuurwij ziging. Met een soort bittere ironie heeft iemand gesproken van het „Herrenvolk", dat tot „damesvolk" wordt. Voor de 65 millioen Duit- schers die in het verkleinde Duitschland leven, is de verhouding tusschen het aantal mannen en het aantal vrouwen 100 tot 150. In de groote steden en voor bepaalde leeftijden is deze wanverhouding be langrijk grooter. Zoo zyn te Berlyn voor den leeftijd tusschen 20 en 30 jaar op iedere vier mannen 19 vrou wen geteld. Deze wanverhouding is nog groeiende. De verhouding tusschen et aantal geboorten en net aantal sterfgevallen is op het oogenblik in sommige plaatsen 1 10. Van alle menschen die overlyden zyn 70 mannen, omdat mannen minder be stand zijn tegen de tekorten dan vrouwen. Deze ondervinding heeft men ook gedurende den hongerwin ter in Nederland opgedaan. Ook uit de verslagen van de Duitsche ge neeskundige diensten blykt, dat net tekort aan gewicht (in verhouding tot den leeftijd) bij de jongens groo ter is dan bij de meisjes. Men heeft in de groote steden vrouwencomité's gevórmd, met het doel, de vrouwen bij het bestuur te kunnen betrekken. Zij moeten van daag de taak leeren kennen, die ze binnenkort in overwegende mate moeten vervullen. Het is nog geens zins te overzien, welke gevolgen deze overschakelingen van mannen- op vrouwenmaatschappij uiteinde lijk zal hebben. door E. JANSE X-I ET is voor een Nederlander, die hier voor de eerste maal een bezoek brengt, niet zoo gemakkelijk wegwijs te worden in de reeks van gebouwen, die tezamen de Univer sity of London vormen. Lichtelijk geïmponeerd door de uitgestrekt heid van dit complex, sla je maar op goed geluk de een of andere gang in, hopende, dat je op een ge geven moment in dit labyrinth den draad van Ariadne zult vinden, die naar het gcwenschte doel leidt. De situatie wordt er niet eenvoudiger op. doordat de luchtoorlog die in 1910 in alle hevigheid boven Enge land woedde, ook do Universiteit niet heeft gespaard, zoodot oen groot gedeelte van oen der belang rijkste gebouwen. University Colle ge, geheel werd vernield. Maar na veel vragen kwamen wij tenslotte toch waar wij wezen vil den- vlak onder de „hanebalken", op de „topfloor" van een gewezen Dakhuis. dat thans University Col lege gedeeltelijk moet vervangen, ligt het kamertje van onzen mede werker. prof. clr. G. J. Renier. hoogleeraar in de Nederlandsche geschiedenis. Belangrijke taak A MBASSADEUR van den Nedcr- landschen geest in Engeland zoo zouden wij do bcteekenis van prof. Renier wellicht het best kun nen omschrijven. Reeds vele jaren verricht hij hier zijn belangrijke taak en brengt hij Engelsche stu denten in aanraking met de histo rie en dc cultuur van het kleine land aan de overzijde van het Ka naal. Zelf het Engelsche volk door en door kennend, denkt hij er nochtans niet aan de nationaliteit aan te ne men van het land, waar hfl sinds jaar en dag zijn wetenschappelyken 'arbeid verricht en waar hy zijn pu blicaties het licht laat zien. „Steeds zullen mijn studenten moeten erva ren, dat het een Nederlander is", aldus prof. Renier, „die zich in hun eigen taal tot hen richt, vertegen woordiger van de cultuur, van de beschaving, kortom van den geest, DE LEZER KENT PROF. J G. RENIER uit zijn bijdragen in ons blad, waarin hij regelmatig in zijn per soonlijken stijl, verslag doet van wat er omgaat in het Engelsche volk. Maar nog geen enkele maal schreef prof, Renier over zijn eigen werk: het vooro do cultureele betrekkingen tusschen Engeland en Nederland belang rijke onderwijs aan de Londen- sche Universiteit in de Neder landsche geschiedenis. Dit doet nu een ander lid van onzen staf, die onlangs naar Engeland overstak en in Londen een be zoek bracht aan onzen Engel- schen kroniekschrijver De eene medewerker interviewt den an der rlie kenmerkend is voor het volk van Nederland en die den loop van zijn geschiedenis door de eeuwen heeft bepaald". Meer contact 11JET is een genoegen te luisteren -*• -1- naar dezen Nederlander van Zeeuwsclie afkomst, die als hij eenmaal „loskomt" werkelijk geen aanmoediging noodig heeft' en die, wanneer hij zoo enthousiast over zyn werk zit te vertellen, ergens aan een tafeltje in een restaurant op de Tottenham Court Road, meer heeft van een beweeglijk kunste naar dan van een statigen profes sor, zooals men zich dien voorstelt. De studenten die in Londen ge schiedenis studeeren hebben naast enkele verplichte hoofdvakken, de keuze uit verschillende bijvakken, waaronder Nederlandsche geschie denis en prof. Renier acht net oen zeer verheugend verschijnsel dat voor het door hem gedoceerde vak een meer dan evenredig groote be langstelling blykt te bestaan. Hoe dit te verklaren Gemakkelijk is dit niet altijd. De motieven loopen vaak sterk uiteen, maar in ieder ge val staat het wel vast, dat vooral het veelvuldige contact tusschen de beide landen, dat na den oorlog ont stond. zooals het verblijf van En gelsche soldaten in Nederland en de uitzending van ondervoede Ne derlandsche kinderen naar Enge land. uitermate bevorderlijk was om de belangstelling voor onze geschie denis en onze cultuur te doen toe nemen Er wordt in het algemeen met veel ambitie en animo gewerkt cn elk jaar kan er een aantal stu denten aan de maatschappij afge- Ifcrd worden, waarvan men mag zeggen, dat zy het Nederlandsche volk in al zijn uitingen volkomen verstaan. Weinigen, maar EN wat méér Is die zichzelf ook verstaanbaar kunnen ma ken. De meesten van deze studen ten in do Nederlandsche historie immers beseffen terdege, dat hun studie pas dan volledig zal zyn, wanneer zy ook de taal van ons volk, als belangrijke beschavings uiting. zullen leeren kennen en be- heerschen. Een oppervlakkig waarnemer is wellicht geneigd te denken, dat het jaarlyksch aantal afstudeerenden niet zoo bijster groot is en daarom weinig bcteekenis heeft. Men dient daarbij echter te bedenken, dat juist deze menschen vaak hooge posten gaan bezetten, waar zii veel van hetgeen hun „geestelijk bezit" is ge worden kunnen overdragen op de genen, waarmede zy krachtens hun werkzaamheden in aanraking ko men. Het hoeft wel geen betoog, dat dit voor de goede verstandhouding tus schen de twee landen, die zooveel overeenkomsten vertoonen en in zoo talrijke opzichten een gelijke gerichtheid bezitten, van het al lergrootste belang is. Lang spreekt prof. Renier en in al zyn woorden Klinkt de liefde door voor zijn vak en het groote werk dat hy hier verricht en dat voor hem een levensvervulling is geworden. Totdat hij opeens op springt: „Het spyt me zeer dit on derhoud te mor-ten beëindigen. Om kwart over vijf moet ik weer col lege geven". Nog een korte wande ling door de Londenschc straten en dan verdwhnt deze hoogleeraar, met een jovialen armzwaai ten af scheid. door de poorten van Queens College. E. JANSE. „De impresario's in Nederland hebben den langsten tyd gewerkt." zeide de heer J. de Waal. voorzitter van de N.O.M.A. (Nederlandsche Organisatie van Musici en Artis- ten) op het congres van deze orga nisatie te Amsterdam. „De impresario's in Nederland behaalden tot nog toe een gemid delde winst van een millioen gulden per jaar." Op 22 Februari van dit jaar is bij ministeneele beschikking goed- gekeurd de I.B.U.K. (Instituut Be- middeling van Uitvoerende Kunste naars), dat tot doel heeft het tot elkaar brengen van vraag en aan bod op het gebied van uitvoerende kunst. Dit instituut zal dus de privé impresario vervangen. De I.B.U.K. is een organisatie, welke geen winst zal maken. De overschotten worden aangewend voor sociale doeleinden. Aan het eind van het Noma-con- gres te Amsterdam ging men over tot het kiezen van een dagelijksch bestuur. Hierin werden gekozen: de heer J de Waal uit Amsterdam als voorzit ter, de heer J van Schie uit Am sterdam als secretaris en de heer J. Williams uit Den Haag als penning meester. Van het hoofdbestuur zullen deel uit maken de musici: W. Stoffers, F. van Eyk, H Smedes. D. Dooren bosch, C. Govers, H. A. Meetman. C. Steyn en de artisten: J. Brekvoort. J. Penning, J. Pool. C. Schaaf. Nadat het congres besloten had tot benoeming van een president werd de heer H. Nolles uit Den Haag bij acclamatie voor deze functie be noemd. Als veertiende lid van het hoofdbestuur was gekozen de heer N. van Oostrum uit Utrecht. De heer van Oostrum heeft de functie echter nog niet aanvaard. Welke maatstaven? Wij hebben er reed. vroeger de aandacht op gevestigd dat de von nissen bij de bijzondere rechtsple ging wel eens verwondering wek ken vooral, omdat dikwijls moeilijk is na te gaan welke maatstaven bij de beoordeling van daden gelden. Deze week ontdekten wij hiervan weer een merkwaardige aanwijzing. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden stond een ex-inspec teur van politie terecht, die op alle mogelijke wijzen de Duitsers behulp zaam was geweest bij liet opspeuren van onderduikers van dAerse pun- mage. daardoor de dooj van vela goede Nederlanders op zijn geweten heeft, zich door de nazi's tot com missaris liet „bombarderen" enz. enz. Eis: vijftien jaar gevangenis straf. Een Nederlandse landwachter, die nu 22 jaar is, dus tijdens de Duitse overrompeling in 1940 vijftien en hij de capitulatie twintig iaar, die óók geholpen heeft bij het arrestoren van onderduikers, hoorde voor het Rijzonder Gerechtshof te 's-Herto- genbosch twintig jaar tegen zich eisen. Laten wij aannemen, dat beiden even „fout" waren, dan pleit vóór den landwachter dat hij nog een kind was, toen de nazi's onze gren zen schonden, terwijl de inspecteur een volwassen man was. Toch moet, als de eisen vonnissen worden, de landwachter vijf jaar langer „brom men" dan de inspecteur. Eerlijk ge zegd, wij begrijpen er niets van. DONDERDAG 1 MEI. Wan- neer het een zonnige, warme, Mei maand wordt verschijnen weldra de bladluizen Bij millioenen zijn ze op de planten aanwezig en richten door het opzuigen der p'antensap- pen uit de bladeren en scheuten grote schade aanMen kan ze be strijden door bespuiting met een zeepspiritusoplossing. Dit kan wor den bereid door 2 delen zachte zeep volkomen op te lossen in 100 delen water en er daarna nog 1 deel brandspiritus aan toe te voegen Met behulp van een tuinspuif, wor den de bladluizen daarna met deze oplossing bespoten. Voor zover nodig wordt de bespuiting na enige dagen nog eens herhaald. S. L. (Van een bijzonderen co. respondent) Dc. eerste indruk dien men als buitenlander van het Oostenrijk- sche studentenleven krijgt, is onver deeld gunstig. In velerlei opzichten is men er Nederland ver vooruit. Al les is grondig georganiseerd en werkt soepel zonder in bureaucratie te vervallen. Zoo kent iedere Univer siteit een zgn. Hauptausscliusz. Dit is een instituut, 'oor alle studenten gekozen volgens lijsten, die door de drie grootste studentenverenigingen •zijn opgesteld. Dit hoofdbestuur be staat uit een president met een staf van medewerkers, die ieder ee be paald deel der werkzaamheden voor hun rekening nemen; en deze werk zaamheden strekken zich veel verder uit dan hier te lande de arbeid der faculteiten. Zoo behooren hier bv. de arbeids bemiddeling toe, het uitgeven van beurzen, een enorme dictatencentra. le, in het leven geroepen omdat de boeken zeer schaarsch zijn, ziekte verzekering en verder nog de buiten verblijven en sanatoria voor studen ten. Wanneer men bedenkt, dat dit al les in twee jaren tijds opgebouw d is door menschen, die voor het meeren. deel pas na den oorlog zijn gaan stu- deeren en dan onder zulke enorm moeilijke omstandigheden dan neemt men zijn pet af voor wat hier ge presteerd is. En dan hebben wij het moeilijkste en meest verantwoordelijke deel der werkzaamheden nog niet genoemd. Dat is de zuivering. Plaatsgebrek weerhoudt ons om een beschrijving van die zuiveringsactie te geven, hoe interessant en leerzaam dit op zich zelf ook zou zijn. Wij volstaan met een paar opmerkingen. Geen Nazi's OP he* oogenblik is inschrijving onmogelijk voor oud leden van de N.S.D.A.P., burgerlijke S S. en S.A., er. van de Waffen-S.S. Voor de Waffen.S.S. geldt dit voor hen, die lid waren vóór 31 October 1943 en voor zoover zij na dien datum, toen vele gedwongen werden toe te tre den, lid zijn geworden, voor hen, die den rang van Scharführer of hooger hebben bereikt. Iedere student, die zich wil laten inschrijven, moet een aantal formu lieren invullen, die vervolgens aan de hand van de vroegere Duitsche kar- totheeken, die onbeschadigd in de handen der Oostenrijkers zijn ge raakt, worden gecontroleerd. Wanneer dit geschied is, moet hij voor een commissie bestaande uit DE GROOTE MODE VAN DIT JAAR.... Een bloesje en een wijde rok in contrasteerende kleuren. Is dit op het hemd-met-entre-deux van vroeger geïnspireerde witte katoenei bloesje niet schattig bij de katoe nen rok met figuren van opgestikt borduursel? FEUILLETON J&ló? i&CAJL ffleufiAféS... [DOORCfjAiG R IC E* VERTALING'- ADA KAMPERS j 57 „Ik breng de leege blikken niet naar buiten", zei April. „Dat Is Ar chie z'n werk". „De toekomst van onze familie staat op het spel", zei Dinah tegen het keukenraam, „en April zanikt over leege blikken. Luister". Ze leg de ineens met een klap den vaat doek neer. „Jij moet naar Mrs. Che rington gaan en haar om een paar rozen voor een bouquet voor Moe derdag vragen". April gooide haar theedoek op ta fel. „En als ik daar dan ben", mop perde ze, „dan moet ik zeker me teen aan Mr. Cherington vragen, of hij soms Mrs. Sanford vermoord heeft, omdat zij wist, dat hij vijf tien duizend dollar had gestolen en uit het leger geschopt was". „Wel allemenschen," zei Dinah, terwyl ze den vaatdoek weer op pakte. Wees nou alsjeblief niet tactloos over die zaak." „Ik ben de tactloosheid zelf", zei April, „maar ik zal mijn best doen. En als Mr. Cherlngton's gezicht nu eens bleek en Ingevallen is, of als hij er heel kalm en waardig uitziet, wat moet ik dan doen? Om een overvalwagen fluiten?" Dinah draaide zich om. „Je bent bang!" „Ik ben niet bang," zei April. Ze kreeg een kleur. „Was ik soms bang, toen ik naar de Cherington's ging om haar te vragen of ze een cake voor het tuinfeest van de club wou maken?" „Dat was vóór dat je wist, dat Mr. Cherington misschien Mr. San- ford vermoord heeft." zei Dinah. Ze droogde haar handen aan den thee doek af en zei: „Misschien is het maar beter dat ik ga." ,*Geen sprake van," zei April haastig. „Ik kom terug met rozen en het bewijs. Zal ik den kogel mee nemen, dien we gevonden hebben en kijken of hy in de revolver van Mr. Cherington past, als hy er een heeft?'7 Dinah liet den theedoek vallen en zei- „April!" Ze hield haar adem in, raapte den theedoek weer op en zei „Dat had lk vergeten..." „Het zou als een aanwijzing be schouwd kunnen worden," zei April. „Dat is een kogel, die op de plaats van de misdaad afgevuurd is, heel vaak. Als we er nou maar achter konden komen uit wat voor soort revolver hy gekomen is en wie er zoo'n revolver op na houdt." „Ik wed met je, dat ik daar ach ter kan komen," zei Archie schril. „Ik wed met jullie, ik wed dubbel met jullie." „Ik wed driedubbel met je, dat je het niet kunt." zei April. „Geef my de kogel," zei Archie. „Ik zal je het laten zien." „Hoe wil je dat dan doen?" vroeg Dlnah. Archie keek beledigd en zei: „Verdraaid! Ik vraag het natuurlijk aan een smeris. Die weten alles van kogels." „Da's nou myn broertje," zei Dinah sarcastisch. „Wat een kei!" „Wacht even", zei April. „Daar zit misschien wat in!" Ze keek Ar chie ernstig aan en zei: „Denk je, dat 1e 't klaar kunt spelen?" „wat dacht je?" zei Archie en keek nog meer beledigd. „Dat ik naar een smeris toe zou gaan en tegen hem zou zeggen, dat dit de kogel is, die jullie uit het portret in het huis van Mr. Sanford hebben gestolen?" „Misschien zou h(j het voor elkaar kunnen spijkeren," zei April pein zend. „Er is een klein kansje, maar..." „Als ik iets doe. dan is succes verzekerd," zei Archie. April en Dinah keken elkaar over zijn hoofd heen aan. „Vooruit dan maar", zei Dinah tenslotte, „hy waagt zichzelf, niet ons. Maar voor alle zekerheid moest ik die kogel maar een beetje sme rig maken". „Dat zal ik wel doen", zei Archie. „Laat alles maar aan mij over. Ik weet precies, wat ik ga doen". H(j griste de kogel uit April's hand en zei: „En maak je maar niet be nauwd, dat ik hem zal verliezen, want dat zal ik niet". Hij grabbelde een paar wafeltjes uit het blik naast de koektrommel en dook de deur uit. Een seconde later was hij weer terug. „En bo vendien", verklaarde hij, „neem ik Slukey en Flashlight mee. Ik ben niet gek!" Hij draaide zich om en verdween. Dinah zuchtte: „Ik hoop, dat hy succes heeft. Als hij in moeiljjkhe- den komt „Dat komt hy niet", zei April vol vertrouwen. „En als ik nog een bouquet bloemen voor Moederdag van de Cheringtons wil loskrijgen, dan moest ik nu maar gaan". Ze keek niet byzonder vrolyk by het vooruitzicht. Even bleef ze in de deur staan. „En wat ga jij doen Dinah snoof. „Wat denk je wel? Jij en Archie krijgen de gemakke lijke werkjes. Alles, wat ik te doen heb, is de keuken schoon maken, de theedoeken buiten hangen en voor het eten zorgen". Ze keek April on derzoekend aan. „Ben je bang om er heen te gaan?" „Doe niet zo hatelyk", zei April koelties. Toen stapte ze de keuken deur "uit en het grasveld over. „Je bent niet bang", hield ze zich zelf grimmig voor. „Dat gekke ge voel in je maag komt door de com binatie van banaan en pickelilly. Wat een idee. om die goeie ouwe Mr. Cherington van moord te ver denken". Maar hij was niet: de oude Mr. Cherington. Hij was ex-kolonel Chandler van middelbare leef tyd, die vijftien duizend dollar had ge stolen, naar de gevangenis was ge gaan en toen zijn naam had veran derd. En Mrs. Sanford had er alles van geweten. Over het grote grasveld van San ford heen kon April brigadier O'Hare op een tuinbank zien zitten, in druk gesprek gewikkeld met drie kleine ïongens. die aan zijn lippen hingen. Archie, Flashlight en Slukey. De brigadier scheen zich te amuséren. April glimlachte in zich zelf. „Goeie, ouwe Archie!" Een smal, met onkruid begroeid paadje, dat door een dichte rij strui ken voor het oog verborgen was, leidde de heuvel op van vlak bij het tuinhek van dc villa van Sanford naar het kleine landhuisje, waar de Cheringtons woonden. (Wordt vervolgd). drie studenten en een professor ver schijnen, om van al zijn daden re kenschap af te leggen. De straffen varieeren van een tot zes maanden verplichten arbeid of uitsluiting. Men houdt er streng de hand aan, dat geen verkeerde elementen op de academie toegelaten worden. Niet lang geleden zijn de normen van toe lating bovendien nog weer ver zwaard met als gevolg, dat een aan tal studenten, die reeds hun door de zuiveringscommissie opgelegde straf hebben uitgediend, toch niet voor 1951J mogen gaan studeeren Als de student op deze wijze dan gewogen cn goed bevonden is. ce. gint zijn studententijd, waarbij ver geleken het Hollandsche studenten bestaan .en losbandig lui leventje is. Geen politiek WANT de Oostenrijksche stu dent werkt hard, heel hard; hij probeert de verloren jaren zoo veel mogelijk in te halen en heeft voor gezelliglieidsleven tijd noch ge legenheid. Daar komt nog bij, dat b v. 80% der 5000 studenten in Graz hun studie ten deele zelf moeten ver dienen met ander werk. Een ander voor ons Nederlanders merkwaardig verschijnsel zijn de drie groote ctudentcnvereenigingen. Van deze zijn er nl. twee recht streeks verbonden met twee der drie politieke partijen, te weten: de socia listische en de communistische. De derde daarentegen staat niet in con tact met een bepaalde partij. Deze drie vereenigingen stellen lijsten met candidaten samen en hierop brengt iedere Oostenrijksche student zijn stem uit. Andere kleinere vereenigin gen sluiten zich voor de verkiezin gen bij een der drie groote aan en mogen dan eventueel een of twee candidaten op de lijst ervan plaat sen. Zeer typeerend voor den toe stand was de uitslag van 1946 nl. de niet politieke vereeniging 75% socia listen 22%, communisten 3% der stemmen. Over 'u algemeen kan men zeg gen. dat de Oostenrijksche jeugd po litiek volkomen gedesinteresseerd is, wat ook wel te begrijpen valt wan neer men in aanmerking neemt, dat deze jonge menschen van hun 12de tot hun 16de jaar niets anders heb ben gehoord, dan de leugenverhalen der Duitscliers en dat zij moe zijn van twee jaar luisteren naar de versla gen van de vele internationale con ferenties, waar over het wel en wee van Oostenrijk wordt beslist. De Minister van Onderwijs, Kun-» sten en Wetenschappen heeft ter gelegenheid van de herdenking van den 300en sterfdag van den dichter P. C. Hooft, een Nationaal Comité gevormd ter voorbereiding van de ze herdenking in Nederland Aan een sub-commissie is opge dragen een tentoonstelling te orga- niseeren betreffende P. C. Hooft en zijn kring. Deze tentoonstelling zal gehouden worden in het Muiderslot, waar Hooft jarenlang des zomers verblijf hield. Het Muiderslot zal gedeeltelijk worden ingericht als in de dagen van P. C. Hooft, eenige vertrekken zullen een tentoonstelling geven van handschriften, brieven en an. dere documenten, alsmede portret ten en afbeeldingen betreffende P. C. Hooft en zyn kring. In den kelder van het slot en op de binnenplaats wordt een oud-Hol- landsche taveerne ingericht. De Ne derlandsche Buurtspoorweg Maat schappij (vroeger Gooische Stoom tram) zal om het kwartier busdien sten uit IVlversum en Amster dam laten rijden. Voor groote ge zelschappen bestaat gelegenheid van een boot gebruik te maken. De tentoonstelling zal geopend zijn van 24 Mei tot 30 September van 105, zoodat men ook reeds met Pinksteren daarheen kan gaan. De Commissie zal een gidsje uit geven, waarin de geschiedenis van het Muiderslot in het byzonder ln de dagen van P. C. Hooft beschre ven wordt. DONDERDAG 1 MEI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Toespraak E. Kupers. 19.15 Orgelspel. 19.25 Deelamatorium. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharm. Orkest. 21.15 Toe spraak minister Drees. 22.00 Zang. 22.15 Luchtig programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muz. 23.45 Or gel. HILVERSUM H: 19.00 Nieuws. 19.15 ..Vry en Blij". 19.40 Dr. L. W. G. Scholten. 20.00 Nieuws. 20.05 Piano. 20.45 Herdenking Vlnet. 21.20 Gram.muz. 22.00 Brjbeldag. 23.30 Nieuws. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Orgel. 23.30 Gram.muz. VRIJDAG 2 MEI Ochtend- cn middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.30 Gram.muz. 8.18 Operaprogram ma. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. muz. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Regenboog. 10.45 Viool en piano. 11.15 Voor de vrouw. 11.30 Tino Rossi. 11.45 Fam.berichten. 12.00 Harmonie-orkesten. 12.30 Sport agenda. 12.35 Skymasters. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-orkest. 13.45 Piano 14.00 Kookkunst. 14 20 Men delssohn Bartholdy concert. 15.20 Orgel. 16.00 Operettcprogr. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Ramblers. 17.30 Muz. Babbeltje. 18.00 Nieuws. 18.20 Zang. 18.30 Ned. Strijdkrach ten. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws. 7.30 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 9.05 Ochtend concert. 9.50 Grieg. 10.15 Het boek der boeken. 10.40 Concertgebouw orkest. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Viool. 12.03 Filmmuz. 12.30 Lunch concert. 13.00 Nieuws. 13.50 Van man tot man. 14.00 New Mayfair Orkest. 14.30 Klanken v. d. Tover fluit. 15.10 Paljas. 16.30 Na school tijd. 16.15 Gram.muz. 17.15 Piano kwartet. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Amusementsorkest. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Amuse mentsorkest. Te Forli is een tot nog toe on bekende symphonie van Rossini uit het jaar 1821 gevonden Te Wenen is de première ge gaan van Thornton Wilders „Met de hakken over de sloot''.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2