De man, die de klappen krijgt... Janneman vocht voor zijn moeder... „Ben je gek," zei Biff, „zo is het leven..." Ajax en BW kunnen morgen kampioen worden De katholieken en de nieuwe maatschappij Radio-programma Zelfs het beste laxeermiddel heeft nadelen Radio-actieve straling... Babe Ruth, het idool van eiken jongen in Amerika Sport verbroedert! en gaf Gart-Jan een stortbad Verscheidenheid van inzicht Nederlands elftal speelt tegen de Tsjechen De darm verslapt heel snel Scheepstijdingen Zaterdag 10 Mei 1947., Iedereen kent Joe Louis of Max Baer of een van de andere Amerikaanse boksgrootheden, die met één gevecht fantastische bedragen verdienen. Doch de duizenden „prize-fighters", die zich voq& een paar dollar per avond murw moeten laten slaan kent niemand, Aan hen heeft Bob Considine in het New York Journal deze regelen opgedragen Lagerhuis verbetert record! Het Britse Lagerhuis'Is erin geslaagd een record te' vestigen door van Woensdagmiddag half twee tot Donderdagmorgen 10,47 uur toe te vergaderen over de dienstplichtwet. Hiermede heeft het Lagerhuis zijn record van een jaar geleden verbeterd. Een nog ongebroken record dateert van 1881, toen het Lager huis een non-stop-vergadering van een-en-veertig uur presteer de. Een „club-vechter" is een bokser, die nooit uit de onderste lagen om hoog komt; die blijft vechten omdat hij niet anders kan of omd3t hij z'n goeie, oude manager niet in de steek wil laten. Biff laten we hem zo maar noe men is een typische „club-vech ter". Laat ons proberen om wat nader met de instelling van deze een voudige knaap tot het leven in con tact te komen Biff had een gevecht op een zekere avond in een klein zaaltje van eenJ klein stadje. Zijn promotor had als tegenstander voor hem geaccepteerd een sterke jongen, die nog alles van het leven te wachten had en het zag er dus niet bijster hoopvol voor Biff uit. In de eerste plaats mocht hij drie dagen voor het gevecht zo goed als niets eten om aan het gewicht te ko men. Dat maakte hem een beetje dui zelig op z'n benen. Doch het ergste moest nog komen. In de eerste ronde kreeg Biff zo'n klap op z'n neus, dat men het nu ternauwernood nog een neus kon noemen. In de tweede ronde stopte de sterke jongen hem een duim in z'n oog, zodat hij er uit begon te zien alsof hij door een'wesp was ge stoken. In de derde ronde haalde de sterke jongen de veter van z'n hand schoen langs Biff's- oor, zo hard dat een spaniel er na de klap jaloers op had kunnen worden In de vierde rohT de werd Biff's kaak ontzet en in dé vijfde ronde sloeg de sterke jongen hem knock out en wel zo grondig, dat Biff door z'n manager naar z'n hoek gesleept moest worden en met vlugzout weer bij moest worden ge bracht. Toen Biff, een beetje duizelig in z'n hoofd, de ring verliet, hoorde hij ternauwernood het gejouw van het publiek en merkte hij ook niet, dat een goed sportsman, die twee dollar op hem had verloren, probeerde om te hem „tackilen". Heel. heel langzaam kwam hij bij in z'n kleedkamer, waar geen repor ters elkaar verdrongen om hem te interviewen De eerste man, die hij herkende, was de promotor „Je hebt het weer allermiserabelst gedaan," zei de man. „Hier is je geld tien dollar Meer is er niet." Biff probeerde hem te bedanken, maar dat ging niet al te best met z'n ontwrichte kaak. Toen kwam de pro motor van Biff bitinen om nem vriendschappelijk op z'n schouder te kloppen en 50% van de gage te in casseren. Vijf dollar was nu het bezit van Biff. Hij gaf er een van aan z'n trai ner, een aan z'n helper en een aan een kreupele jongen, die z'n koffertje voor hem had gedragen. Restant: twee dollar. Biff trok'z'n broek' aan over z'n wedstrijdtenue, wrong zich in z'n hemd en was heel gauw aangekleed. Door het getinkel in z'n hoofd her innerde hij zich, dat er een dokter in het stadje was, die hem alleens eer der had geholpen. Toen Biff buiten kwam, sneeuwde Kris-kras door de wereld S Nu, tien maanden na de atoom- proeven bij Bikini, hlijken de daar gebruikt*? schepen nog steeds onvei lig te zijn voor permanent verblijf aan boord. Demeeste schepen die de proefneming hebbe overleefd, zullen zonde* bemanning naar de •Westkust van de Verenigde Staten worden gesleept voor nader onder zoek. Ret voortduren der radio-ar tieve effecten van atoombommen heeft een algehele herziening be treffende bouwplannen voor sche pen en oorlogvoering ter zee nodig gehaakt. Alle uitstekende delen bovendeks zullen moeten verdwij nen, zodat de schepen er zullen gaan uitzien als grote onderzeebo ten. Geen papier Het internationaal tribunaal te Tokio, dat. o.a. Tojo berecht, be schikt nog slechts over papier voor een week en zal misschien zyy werkzaamheden moet°n onderbre ken tot de ontvangst van nieuwe papiervoorraad. Haar-stijl Op Zondag en Maandag aanstaan de zullen experts uit tien landen, onder andere Nederland, zich te Pa rijs gaaji meten om het „wereld kampioenschap haar-styl". Cognac Een Zweeds vissersvaartuig, dat in de Baltische zee experimenter.Ie met eon radar-installatie voor het peilen van vi66cholen, heeft een al zeer onverwacht succes geoogst. Toen men namelijk volgens de aan wijzing door het radar-apparaat op een bepaalde plek het net had uitr geworpep, bleek dit b" h©* ophalen eeo kist te bevatten vol flessen cog nac, en nog wel 'cognac met dri3 sterren. Na elf jaar Na elf jaar arbeid is de vertaling van de koran in de Javaanse taaf hjina voltooid. Zij omvat 1100 pagi na's. Tot nu toe heeft men in Indo nesië gebruik gemaakt van de .Ara bische en Maleise teksten. £et en terwijl hij de kraag van 'z'ti jasje opzette betreurde hij het, dat hij z'n overjas aan de fommerd had moetén geven. De dokter was thuis en verwel komde Biff als een oude bekende. Hij legde een compres op het oog. bracht het oor weer in fatsoen, zette z'n neus recht en deed iets aan z'n kaak, zodat Biff liern na afloop met een scheve mond kon bedanken. Hij'gaf aan de dokter een dollar, zodat nij er nog een overhield: „Koop er een sigaar voor, doe," zei hij. Toen weer buiten in de kou her innerde Biff zich, dat hii honger had. Maar daar waren z'n supporters, die op hem stonden te wachten. Want ziet u. zo slecht kan het een bokser niet vergaan of hii kan altijd nog rekenen op een stulc of acht suppor ters. Biff wist een tentje in de buurt, dat dag en nacht open was en daarheen ging het gezelschap. „Negen „hamburgers," zei Biff tegen de man achter het buffet en hij gaf hem z'n laatste dollar. Dat was voor een' bedrag van negentig cent. „Hou de rest maar." zei Biff. Hij "kop z'n eigen broodje niet op eten, vanwege z'n ontwrichte kaak, maar een van z'n supporters was wel zo vriendelijk om hem daarbij te hel pen. Ten slotte ging het gezelschap weer weg. Het sneeuwde nu nog har der dan zo even en Biff zette weer z'n kraag op. Toen om de een of andere reden kreeg een van de knapen mede- lijden met Biff. Hij legde z'n hand op diens schouder en zei: „Biff... je bent o.k Ik vind het beroerd dat ze je zo te pakken hehben gehad, van avond." „Ben je £ek," zei Biff, „zo is het leven Bob Considine In kleine steden in de V.S.. in parken en op onbebouwde terreinen in de grote steden kiezen dekjon gens tegenwoordig partij en geven zich over aan de typisch Ameri kaanse ~port: baseball. Dit wordt „sandlot" baseball genoemd en deze onbebouwde terreinen hebben enige van de meest beroemde baseball spelers opgeleverd, o.a. het idool van alle Amerikaanse jongeren Babe Ruth. In het begin van deze week brachten bijna - 60 000 baseball enthousiasten hulde aan Babe Ruth, die herstellende is van een langdu rige ziekte. Babe'-s .stem brak bijna toen hij het woord trachtte te ne men na het hartelijke arplaus. Zijn boodschap welke hij voor een bat terij van microfoons uitsprak, was voornamelijk gericht tot de jongens op de Irtounes. „Jullie weten, dat ons base-ball voortkomt uit de jeugd", zeide hij. Hij voegde er aan toe dat de loop baan van de base-ball-spèler „van beneden af aan moest beginnen, wanneer hij zes of zeven jaar oud was. Je moet er mee opgroeien. I Zijn woorden werden uitgezondch I in andere stadions waar een soort- gelijk publiek met spanning zat te wachten om getuige te zijn van de I belangrijkste competitie baseballt wedstrijden. Zij waren ook van bij- zondere betekenis aangezien Babe Ruth aangewezen is om directe steun te verlenen aan het junipren baseball-programma van de Ameri can Legion. De American Legion, de grootste veteranen-organisatie in het land. noemt zijn programma „het grootste, onder toezicht staan de, athletiek-programma in ons land. waaraan in 1946 ongeveer 800.000 jongeren zullen deelnemen in 30.000 twaalftallen. Volgens schatting van de Legion zullen in 1947 1.000.000 jonge Amerikanen er aan deelnemen door middel van jeugd-baseball. Niet alleen baseball bracht de mensen deze week in de vrije na tuur. Sport werd bedreven op 17.745 speelterreinen, 1.380 ontspannings centra, 8.482 „horseshoe" banen. 8384 softball" terreinen en 11.031 tennis banen, om slechts enkele voorbeel den te noemen. De waarde van de sport voor de vorming van het ka rakter en het Inweken van saamho righeidsgevoel werd nog eens naar voren gebracht door Generaal-Ma- joor Maxwel D. Taylor, Gouverneur van de Militaire Academie in West Point, die, bij een onlangs gehouden interview, het volgende opmerkte: „De sportbeoefening biedt ons ten minste ëen internationale taal. wel ke niet misverstaan kan worden". J? R is heel wat pret gemaakt op de Nationale-feestdag. Dat blijkt wel uit de opgetogen brieven van een aantal nichtjes en neefjes. Eén brief heeft erg op mijn lachspieren gewerkt en daarom zal ik hem jullie laten lezen. I .1 Eindelijk waren ze aan de beurt. K heet Janneman en ben tien Met eert vuurrood gezicht draafde jaar en woon op een boerderij I vader en met een angstig gezicht gil- met mijn vader, moeder eruvijf grote zusters. Op mijn verjaardag en met inn mij veel te erg, zegt vader. Ik vind het helemaal niet erg, juist prettig. Maar op de Nationale feestdag was ik toch een beetje boos op mijn zus ters. Dat kwam zo. Er zou om 8 uur 's avonds een gecostumeei'de voet balwedstrijd gespeeld worden. „Jo fel", verlicht met schijnwerpers. „Moe, mag ik opblijven tot 9 uur." vroeg ik en keek daarbij niet, naar mijn zusters, die altijd zorgden, dat ik p r e c i e s op tijd in mijn bed lag. Gelukkig knikten zes hoofden van ja en zes monden zeiden: .Vooruit dan maar." Trots ging ik naar buiten en ver telde mijn vriendjes dat ik ook op mocht blijven. Om zes uur zouden de grote mensen van het dorp eerst nog spelletjes doen. De mannen zouden o.a. hun vrouwen in een kruiwagen rijden. Nou, mijn- vader en moeder, waren ook van de partij. Ik was toch ^o benieuwd hè. om mij ft dikke vader a»c h t e r en mijn nog dikkere moe der in een kruiwagen te zien. 1 i Krabbeltjes en Babbeltjes j ■al*««t WANNEER het een beetje mee- loopt zullen echter Zondag een J^ren) gebeid, de return tweetal clubs de vlag kunnen hii- °P 30 Maart 1.1. te Brussel j Voetbal voor Zondag WE moeten heel ver in de annalen van onze voetbalhistorie teruggaan, willen wy er een seizoen in aantreffen, waarin bij het begin van Mei. nog geen enkele eerste klasse-kampioen bekend was. Zo staan wj) er thans wel voor. Ontegenzeggelijk is de lange en strenge winter zeker voor een overgroot deel hieraan debet, doch dit seizoen heeft zich toch by uitstek gekenmerkt als één met tal van verrassende uitslagen. Met als gevolg dat momenteel nog geen enkele eerste klasser zich kampioen kan noemen. van de gespeel- dé ontmoeting:, welke toen door onze landgenoten met 31 werd gewonnen. De betere techniek en tactiek, gepaard aan meer routine, deed de Nederlandse ploeg toen winnen. Aangenomen mag worden dat deze onderdelen ook nu by de Nederlandse ploeg .beter zullen zyn dan bij de Belgische, mtfar onze Zuiderburen beschikken nog over andere wapenen, snelheid en uithou dingsvermogen. factoren die het technische en tactische overwicht van onze ploeg reeds eerder teniet deden en o.a. oorzaak waren dat de laatste ontmoeting voor en de eer ste na de oorlog door België werd gewonnen. Een en ander neemt niet weg dat we ook nu op een Nederlandse zege rekenen. De stand luidt nu: Nederland 29 19 5 5 43 60—31 België 29 5 5 19 15 31—60 'lag kunnen hii sen: n.l. Ajax en B.V.V. Daarvoor is in de eerste plaats nodig dat de Amsterdammers van Fe venoord winnen En daar de Rotterdammers geeri katjes zijn, die men zonder handschoenen aanpakt, zullen de Ajaxleden zelf wel niet zó gerust zyn op een gunstige uitslag. Verlie zen de1 hoofdstedelingen, dan zal er van uitstel zeker geen afstel komen, want het is practisch haast onmo gelijk dat de titel de Ajaxmensen nog zal ontgaan. Voor B.V.V. is de situatie iets gunstiger. Slechts een gelyk spel tegen Willem II brengt de Bosschenaren de veel begeerde zetel. N district II is de laatste .phase 1 van de felle strijd om de ere plaats ingegaan. Volewijckerr de meest serieuze candidaat. zal het tegen Xerxes niet gemakkelijk krij gen. En wanneer Wilkes en zijn mannen kans zien om te zegevie ren, dan krijgen wij er plots nog een kaper op de kust bij en wie weet! Het bekende spreekwoord van drie honden en dat bewuste been is nog steeds van kracht De ontmoeting in het Utrechtse stadion tussen D.O.S. en D.F.C. is van weinig betekenis. D.O.S. is vei lig en D.F.C. zo goed als. zodat het hier een sportieve wedstriid kan worden, waarin de beide clubs eens rustig kunnen laten zien tot wat zy in staat ziin. De grote strijd om de leiding met N.E.C. en Go Ahead als hoofdper sonen. spitst zich meer en meer toe. Veel hangt er van elke wedstrijd af. iedere misstap kan fatale gevolgen hebben. Voor morgen krijgen de Niimegenarep het o.i. iets zwaarder dan de Koekstadmensen. Wagenin- gen is en blijft, vooral thuisspelend, een gevaarlijke tegenstander en N.E.C. zal al ziin krachten te ont plooien krijgen om op de Berg te vinnen. Ensch. Boys zal eveneens voor Go Ahead een geduchte kluif worden, doch een kleine zege voor Deventer ligt wel in de liin. Hockey In het Hockey-stadion te Amstel veen wordt Zondag de landen- hockeywedstryd NederlandBelgië Ruim 5000 kilo, om precies te zijn 5725, wegen de betonnen heipalen, waarop straks de kademuren zullen rusten van het nieuwe Leuvehaven- centrum. Fiet vervoeren der palen is niet eenvoudig maar een enorm heiblok drijft de achttien meter lange pilaren binnen enkele minuten zo ver in de grond tot "ze op de „plaat", de harde zandlaag, stuiten. De „plaat" bevindt zich op diverse plaatsen op verschillende diepten. Van daar dat de heipalen onregelmatig boven de grond uitsteken. Zij worden te zijner tijd op gelijke hoogte afgehakt. Hierboven een overzicht van het heiwerk, gezien door een van de fraaie openingen in de leuning der Regentessebrug Dr. B. S. A. Al schrijft over: Amerikanen filmen bollenvelden Dat de Amerikanen de schoon heid van de Nederlandse bloembol- lenvelden ten zeerste waarderen, bljjkt uit het feit, dat dezer dagen per K.L.M.-Constellation enkele filmopera-teurs van de Amerikaanse Motion Picture Association zijn aangekomen, om een aantal opna men te maken van de velden. Deze reportages zullen vertoond worden in de Amerikaanse filmjournaals. Een Speciale.reportage werd gewijd aan het vervoer van bloemen per K.L.M. naar Amerika. Ophaalbrug van -•aluminium Over de rivier de Wear in Noord- Oost-Engeland wordt een alumi nium ophaalbrug gebouwd, die naar men zegt de eerste ter we reld is. Er zal een enkel spoor over de brug komen naast een ruimte ter breedte van ongeveer 6 meter voor verkeer met andere voertuigen. "T^E Party van de Arbeid heeft dezer dagen baar eerste gewone congres gehouden, en daarop o.a. haar beginselprogram vastgesteld. Hoe men nu over de PvdA ook denkt, het blijft een merkwaardig feit, dat er in Nederland een poli tieke partij bestaat, die een werk©-* lijke doorsnede vormt van het ge hele Nederlandsche volk in al zijn maatschappelijke en levensbeschou welijke geledingen. Wat het deelne men van Katholieken aan deze par tij betreft, is het een weliswaar ni°>t bedoelde, maar toch vfel duidelijke demonstratie, dat de Katholieken blijkbaar niet zo gelijkgeschakeld zijn in hun denken, als vele hunner niet-Katholieke medeburgers menen. Zo bestaat er ten aanzien van de vraag .hoe de toekomstige maat schappij er uit zal moeten zien, in katholieke krjng gróót verschil van inzicht. Er zijn katholieken, die zich de wereld niet anders dan kapitalis tisch kunnen voorstellen' en die me nen, dat het de taak der Christenen is te trachten do' uitwpsen van het huidige bestel zoveel mogelijk weg te snijden. - Anderen echter zijn de mening toegedaan, dat een wezenlijke struc tuurverandering i' 'ig is; zij zien geen mogelijkheid voor de opbouw van een gezonde volkerengemeen schap dab de. terugkeef tot de éne Moederkerk en een daarop gebaseer de beschaving; zy stellen als ideaal een om zo te zeggen kerkelijke heerschappij, een heilig rooms rijk, waarbij op deze aarde de gehele wereld moet komen te staan onder de politieke leiding >an God. Tegenover deze „middeleeuwse"1 staatsopvatting staat die van men sen als Jacques Maritain, Frans g?- zant bij het Vatlcaan, wiens voor naamste geschrift in 1936 door Dr. v. d. Luert, leraar afcn het klein-se- minarie van het bisdom Haarlem, is vertaald onder de titel „Naar een .nieuwe Christenheid". In dit boek keert Maritain zich o.a. tegen hen, die de staat aan de kerk ondergeschikt willen* maken. De kerk zelf wordt integendeel steeds meer bevrijd, niet van de zorg om van bovenaf 't tijdelijke en de wereld te beoordelen, maar wel van de zorg om die te besturen en het beheer erover te voeren. De christenmens daarentegen wordt 6teedé meer in het tijdelijke en in de wereld gemoeid, niet als Chris ten of als lid van de kerk, maar als lid van het t d e 1 ij k e rijk d.i. ais Christen-lid van dat rijk, er zich van bewdst. dat op hem de taak ruSt te werken aan de vesti ging van eeu nieuwe tijdelijke wereldorde. Niet aan de kerk. maar aan de Christenen als tijdelijke leden van het tijdelijke organisme, is de taak, dat organisme rechtstreeks en in bijzonderheden volgens de Christe lijke geest te hervormen en een nieuw leven te geven. V-a.w.. het is niet het werk van de geestelijk heid om de eigenlijk gezegde tijde-: lijke en politieke actie te leiden. De -leken moeten zïelf handelen, niet krachtens hun lidmaatschap vah de kerk, maar op eigen risico. De nieu we maatschappij moet zijn een vi* tale leken-staatsgeraeenschap op Christelijke grondslag. Verdraagzaamheid Alleen op- deze wijze kan men weer komen tot een eenheid van cultuu-. Deze culturele eenheid ver eist uit zichzelf geen eenheid van geloof en godsdienst; ze kan Chris telijk zijn', terwijl zij in haar schoot niet-Christenen omvat- Reeds vol gens Sint Thomas moet in de eerste plaats voorkomen worden het ver lies van de onderlinge* yrede, het verstokken der harten en gewetens dwang. Daarom moet de moderne staalgemeenschap verschillende .wyzen van Godsverering dulden. En wat van de verschillende wyzen van Godsverering geldt, geldt ook van de verschillende levensopvattingen en gedragswijzen. Géén moderne staat, of'er moet heersen de burgerlijke verdraag zaamheid, die de staat verplicht eerbied te hebben voor dé gewetens Het is hoogst gevaarlijk het bééld van de toekomstige maatschappij te sterk Middeleeuws t© zien- Men sluit dan niet aan bij een levende tradi tie en bpvendien vergeet men dat gene, wat de moderne tijd aan goeds verworven heeft, mede op te nemen in de nieuwe structuur. Het. is tenslotte, zo, dat de Christenheid noch in de Middeleeuwen noch in dê tijd daarna de eisen van het Evangelie verwerkelijkt heeft -op 8 o c i a a 1-fc ij d e 1 ij k gebied. Het zal dus zaak zijn om alle waarden en waarheden, die bijv. het socia lisme naar v.oren heeft gebracht, in eep toekomstige synthese te redden en to bevorderen .zij het ook, dat de materialistische fundering ervan principieel gewijzigd zal moeten worden. In (leze synthese kan na tuurlijk geen sprake zijn van een leuze als „Godsdienst is privé-zaak": - de politiek en de economie moeten weer worden opgenomen in de ethische orde. Maar anderzijds moet de Christen zich bewust zijn van de eisen van het sociale leven. De nieu we tijd zal dus begrijpen, zo zegt Maritain. „dat het nutteloos is de waardigheid en de roeplnjr van (le menselijke persoon te verkondigen, als men-er zich niet aan geeft de le 'veysomstandiffheden, die hem ter neerdrukken. te veranderen en te zorgen, dat hij op waardige wijze zijn brood kar. eten". de mijn moeder: „Manus. als je me toch laat vallen, dan geef, ik je zo'n pak ransel, dat het hele" „durp" er van staat te kijken. Oooö, Manus hou me vast." Mager speenvarken! OPEENS voelde ik een por in mijn rug. Ik keek om en zag Gart- Jan staan. Nou en dat is helemaal geen vriend van me. tante Ans, en als hij dan zegt: „Die moeder van jou kan gillen als een mager speen varken," dan word je kwaad en ga je vechten. Toen Gart-Jan en ik "Uitgevochten waren had hij een blauw oog en ik een grote winkelhaak in mijn Zon dagse blouse. Natuurlijk hadden mijn zusters mij zien vechten. Met een zagen ze mijn gescheurde blouse en binnen de vijf minuten lag ik in bed. Daar dacht ik aan grote zusters, die niet eens begrepen, dat je als iongen voor je moeder opkwam en dat je daar eenvoudig een gescheur de blouse voor over moest hebben. Bij ons op het landje zou de voet- balvyedstrijd gespeeld worden. Mijn slaap.kamer was beneden en om op het landje te komen, moestèn alle mensen langs mijn kamertje lopen. Gart-Jan natuurlijk o<?k. Opeens kreeg ik een idee en een paar tellen later stond een beker water op Gart- Jan te wachten. Als het nou maar lukken zou. Plens-brrr OP zijn eentje kwam Gart-Jan in gedachten het erf opslenteren. Alle jongens waren weer eens kwaad op hem. Hij had het ook altijd ge daan, mi weer door dat speenvarken. PLENS BRRR „Daarzo, dat is goed voor je oog." Gart-Jan zag nog net dat ik mijn hoofd terug trok. 't raam sloot en mij in dé dekens rolde. - (Het tweede deeltje van Ketelbin kie is nog steeds niet uitgekomen. Erik van R. te A. moet dus eventjes geduld hebben). TANTE ANS In het kader van de Olympische dag. welk© op Zon lag 22 Juni a.s. in het Olympisch Stadion zal wor den gehouden ..al als tegenstander van het Nederlands elftal de ploeg van Tsjecho-Slowakije optreden. ZATERDAG 10 MEI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Dames koor. 19.30 Rijpere Jeugd. 19.41 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen v. d. dag. 20.20 Orgelconcert. 20.4S Hoorspel. 21.15 En nuOké. 22.30 Socialistisch commentaar. 22.15 Gram.muz. 23.00 Nieuws. 232.15 Hobby-hoek. 23.30 Na^ht- voorstelling. HILVERSUM II: 19.00 Nieuws. 19.20 Orkestmuz. 19.45 Banden die binden. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man. 20.12 Sportreportage. 20.30 Lichtbaken 21.20 Gram.muz. 22.00 Dwarsliggers. 22.45 Avondge bed. 23.00 Nieuws. 23 15 Vaders Dagboek. 23.20 Gram.muz. ZONDAG 11 MEI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 8:18 Symphonie Orkest van Stock holm. S.30 Voor het Platteland. 8.45 Zondagmorgenmelbdieën. 9.12 Postduivenberichtcn. 9.15 Geestelijk Leven. 10.00 Zondagshalfuur. 10..>0 Kerkdienst. 11.45 ..Tot het hart vaii het volk". 12.00 Nieuws, uit de U.S.A. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Mannenkoor. 13.50 De spoorwegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Het Radio Philharmonisch Orkest. 1545 Filmpraatje. 15.57 AVRO's Reportagedienst.. 16.15 „The Sky- masters 16.30 Wat vrouwen op het hart hebben. 17.30 Ome Keesje. 18.00 Sportuitslagen. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19,00 Radio- lympus. 19.30 „De Camera Obscu- ra". 20.45 Paul Vlaanderen contra „De Markies". 21 15 „La Favorita". 22.05 Cabaret Chiel de Boer. 22.35 Constant Moerman, viool en Isja Rossican, piano." HILVERSUM n: 815 Van man tot man. 8.30 Morgenwijding. „Gro ninger dag". 9.45 Openingswoord. 9.48 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoog mis. 11.30 Strijkkwartet. 12.03 Or gelrecital. 12.15 „In 't Boeckhuys". 12.30 „Grönneger Mollebonen". 13.25 Groninger Orkestvereniging. 14.00 „Oude'kerken en kloosters in het Groninger land". 14.45 „Grönneger Legkoare". 17.00 Jon- gerendienst. 18.10 „De komende Volkstelling en de kerk". 19.45 Sport in Groningen. 20.20 Grönne ger oavend. 23.00 Kareol Septet. MAANDAG 12 MEI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.15. Ochtendgymnastiek. 8.45 Bal letmuziek. 9.15 Morgenwijding. 9.45 „Arbeidsvitaminen". 11.00 „Op de Uitkijk". 11.15 Mevrouw Colyer- Commersford, zang en Pierre Pal- la, orgel. 11.45 Familieberichten. 12.00 Het I/vra Trio. 12.30 „In 't Spionnetje". 12.35 Stafmuziekcorps. 13.50 Pierre Palla, orgel; m.rnv. Geert de Boer, tenor. 14.45 „Wat doet de Nederlandse confectie-indu- strie? 15.05 „Bonbonnière". 16.30 „Grepen uit de Opera". 17.00 „The Skvmasters". 17.45 Rijk over zee. 18.301 Strydkrachten. HILVERSUM II: 8.30 „Herinne ringen aan bekende componisten". 9.50 Orkestwerken van Engelse componisten. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers'. 11.35. Pianoreci tal. 12.15. Orgelconcert. 13.15 Ka merorkest. 15.15 Strijkkwartet. 17.20 „Hoor ie het verschil?" 17.45 Pianospel. 1800 Sportuitslagen* 18.15 §portpraatje. Medische brief NOG altijd wordt er vaak ge vraagd welk laxeermiddel nu het beste is. Ik antwoord dan altijd: geen enkel. Zelfs het beste laxeer middel heeft nadelen. In het gun stigste geval maakt het alleen de darm wand glad maar dan gaat een groot gedeelte van de vitaminen verloren, die opgelost worden in het vette glijmiddel en op deze wijze niet aan het lichaam ten goede ko men. Andere middelen prikkelen de darm tot versnelde beweging en samentrekkingen. Het vocht uit de spijzen heeft dan geen tijd opgeno men te worden en de spijsbrij wordt ais een vochtige massa ontlast. Ook de inwendige bekleding van het maagdarmkanaal wordt gevormd door een slijmvlies (een -laag van fyne cellen, die een aantal slijmaf- scheidsnde cellen bevatten). Deze natuurlijke slijmlaag vormt het bes te glijmiddel voor de darminhoud. Zodra men met kunstmiddelen gaat werken wordt de natuurlijke func tie belemmerd en steeds minder doeltreffend. Maar al te snel verslapt de darm en laat het werk aan de geneesmiddelen over. Dan wordt het moeilijk de natuurlijke werking weer op gang te krijgen Het is daarom van groot belang, het moment, waarop men voor het eerst een laxans geeft zo ernstig af le wegen alsof het een operatie geldt. De eersle fout wordt gewoonlijk gemaakt door de bezorgde moeder bij de jonge zuigeling. Een zeeppen- nétje is zo gauw gegeven, de gevol gen kunnen rampzalig zijn. De meest voorkomende oorzaak van „verstop ping" bij de baby is onvoldoende voeding. Krijgt het kind te weinig, dan mac.kt het niet dagelijks een luier vuij. Deskundige verhoging van het rantsoen zal zonder ander middel leiden tot het gewenste ef fect. Een andere oorzaak kan zijn verkeerde of te vaste meelvoeding; ook daarbij is herziening van de samenstelling van de fles voldoende therapie. Bij de kleuter kan het euvel liggen aan verkeerde voeding, vaker echter is hier een nerveuze component aanwezig en is het kind angstig of het verlangt extra aan dacht en dan behoren „onregel bij het potje" zowel als „niet willen eten" tot zijn eerste maatregelen. De strengste regelmaat en vriendelijk maar onverbiddelijk overwicht zijn dan geboden. Zo nodig-moet men trachten te begrijpen of een bijzon dere reden het kind tot zijn handel wijze heeft geleid. Vaker zal dit lukken bij de oudere kleuter en het jonge lagere schoolkind. De moei lijkheden des levens beginnen zich op die leeftijd reeds duidelijk te la ten voelen en omdat het kind nog niet ditalles kan begrijpen, veel minder verklaren, neemt het zijn toevlucht tot kleine verstoringen in de dagelijkse gang van zaken. Géén geweld! Niet veel ahders is het bij de ner veuze volwassene. Is het werk hem te zwaar,, bevalt zijn omgeving hem niet. leeft hij in een zogenaamde conflictsituatie, dan reageert zijn lichaam met ordeverstoring. Men kan het met geweld tot de orde roepen. Politietroepen in de vorm van laxeermiddelen, slaapmiddelen, zenuwdrankjes kunnen een tijdelijk succes boeken. De oorzaken zijn daarmee echter niet opgeheven en een uitbarsting zal op de een of an dere wijze verwacht moeten Tvorden. Is gr dus een storing in de normale functiesbij overigens normale uit wendige omstandigheden dan zal de patiënt het beste doen. eerst zichzelf af te vragen wat de diepere oorzaak kan zijn. Komt hjj niet tot een oplos sing. dan is de huisarts de aangewe zen vraagbaak, niet de apotheker of drogist echter. Nooit moet de vraag luiden:wat is het beste laxeermiddel, maar op welke wijze kan ik de normale darmfunctie herstellen? Dat in bepaalde gevallen bij pa tiënten een laxans gegeven moet worden, valt buiten deze beschou wing en geldt alleen voor gevallen die geheel onder medisch toezicht staan. Het is wenselijk en het ziet er naar uit gelukkig, dat in de plaats van chemische middelen steeds meer naar psychotherapie gegrepen zal worden. S, JOLES, arts. IJmuiden, 7 Mei. Aangek-Ra- gunda v. Colchester, Nigerstroom v. W.-Afrika, Cronenburgh v. Hel sinki, Deo Duce v. Kopenhagen. 8 Mei. Sirius v. R'dam, Euter pe v. Gothenburg, Hedvig v. Kra- gerö, Plover v. Londen. 7 Mei. Vertrokken; Capito naar Londen, Nordöst n. R'dam, Atalanti 11. Hampton Rds, Ponto n. R'dam, Eems n. R'.dam, Dux n. Antwerpen. Eurymedon n. Hamp ton'Rds: Theodora n. Kotka, Vo- lendam; Oise en Tyro n. R'dam; Twenthe n. Londen, Vliestroom n. Leith. 8 Mei, De Hoop, hospitaal kerkschip n. zee. (Waarin opgenomen Lloyd's be richten) Nigerstroom 7-5 te A'dam, Euterpe 8-5 te A'dam; Volendam 7-5 v. A'dam n. R'dam; Boscoop 5-5 v. Valparaiso n. A'dam, 7-5 te Sydney, Tjikampeh 6-5 v. Singapo re, Baltic 6-5 v. Singapore n. Ba tavia: Oranje thuisr. 7-5 v. Singa pore, Lorentz 7-5 v. Manilla n. Hongkong. Ary Scheffer 6-5 te Bil bao, Zonnewtjk 7-5 te Aden, Sing- kep 3-5. te East London, Van der Waals 2-5 v. Kaapstad, Tawali 2-5 te Vancouver, Mapia 6-5 te Port Swettenham, Delft 8-5 te Callao, Titus 6-5 v. Curasao n. Trinidad, Arnhem 7-5 v. Kingston n. Antwer pen, Hercules 7-5 te Barcelona, Deo Duce 8-5 te A'dam, Danae 7-5 te Iskenderum, Roelf 7-5 te Kopenha gen, Nijkerk 7-5 te Beira. Stad Arnhem 7-5 v. R'dam naar Bilbao, -Abbekerk 8-5 te Sydney verw., Alhena uitr. 7-5 600 mijl v. Madeira, Macoma n. Gibraltar en Port Said 7-5 op 18.32 Nb. en 63.14 Wl., Temate 7-5 v. Houston n. New Orleans, Wilda 7-5 v. Colombo, Zee hond Seattle- Nederland 7-5 op 150 myl W. van San Diego, Volendam 5-5 te R'dam, Algórab uitr. p. 7-5 Madeira, Amerskerk 7-5 te Sydney Benteman en Bëtana 7-5 op 13.08 Nb. en 43.05 Ol., Cotticq 7-5 v. Cu rasao n. Paramaribo, Grotekerk 7-5 v. Marseille n. Genua,, Juno 6-5 te Lissahon. Merwede 7-5 te Le Havre, Prins Willem van Oranje 6 -7-5 Cape Race Simon Stevin naar ongkong 7-5 v. Genua, Veendam uitr. 7-5 op 46 03 Nb. en 43.49 Wl., Westerdam thuisr. 7-5 op 50.17 Nb, en 14.24 Wl.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4