Hoe te koloniseren in Suriname?... Zwarte ruiten zijn in trek Onbekookte „Freeland"- plannen Nieuwe ontwikkeling bij het kinderrecht Hollandse astronomen naar Midden-Afrika Dollar-dwang! Economische crisis in China Een belangrijke stap vooruit Expeditie werd twee jaar voorbereid Oorlogsschaderegeling wordt voorbereid r Brandweerlieden onder water Oefeningen in Rotterdam met de Davis-gordel Kreeg Rex steun van koning Leopold? Dr. Hugo Eckener in Amerika Thomas Mann 2 Maandag 12 Mei 1947 30.000 verdrevenen „De Freeland League te New York heeft het plan tot vestiging van 30.000 verdrevenen in Suri name goedgekeurd. De vestiging zal geen afzonderlijke politieke gemeenschap vormen. Er is besloten een Surinam Development CoÖperation" op te richten, om de kolonisatie te financieren, zodra de commissie van experts in Suriname is aan' gekomen." Een rijksgebied, dat ongeveer 5 maal zo Kroot is als Nederland en slechts een bevolkinK telt van 180.000 zielen, kan natuurlijk dui zenden immigranten opnemen. In tussen. terwijl de mogelijkheid voor Nederlanders Kcschapen werd om naar Australië. Zuid- Afrika, Canada. Brazilië. Argen tinië, enz. te verhuizen en ni t- tegenstaan<je het feit. dat er zeer veel jonge mensen te kennen ga ven naar Suriname te willen over steken. heeft de regeriryz geen an der plan aan Suriname kunnen voorleggen dan dat van de Free land League. dat stelt teleur. Daar is Suriname te mooi en te goed voor. Wanneer men bedenkt dat deze kolonisten met practisch zuiver Amerikaanse financiële steun zich zullen vestigen, en dat de oedragen ii> de millioenen lopen, dan is bet ere naïef te denken dat zij zich erop zullen toeleggen de Nederlandse taal te leren on blij zulléh zijn met de Nederlandse de autonomie van Suriname is *->vE bekende Rotterdamse oogarts, dr. L. A. G. O. Lashley, zei! 1 Surinamer van geboorte heeft op verzoek van het Rotterdamse Parool bijgaand artikol geschreven, waarin hij een eigen visie ontwik kelt over de immigratie-plannen betreffende Suriname. t EDURENDE de laatste twee jaren heeft men in Neder land meer over Suriname kunnen lezen dan vroeger in een kwart eeuw. Niet alleen de bekende De* cember rede van '42 is hiervan de oorzaak. Ook het bezoek van de Surinaamse delegatie aan Neder land. die overigens met dëzv. rede samonr.ing. evenals het tegenbe zoek door de parlementaire com missie. hebben er het humlë toe bijgedragen. In de laatste tijri ech ter ziin het vooral de plannen van de Freelan^ League om grote aantallen uit Oost-Europa verdre venen naar Suriname te doen verhuizen, die voor dit ruksgebicu de u vndacht vragen. In een radio-causerie hee't de vertegenwoordiger van de League in Nederland. Raptschinsky uit eengezel weike de plannen zijn. Daarbij werd duidelijk gemaakt, dat de nieuwe kolonisten die grotendeels ambachtslieden zijn, nu uwe takken van het ecoi-o rnisch leven tot ontwikkeling zul len lu-engen. Ze zullen in speciaal vojr hen gestichte steden en dor- P"-i wofd»-n ondergebracht, dk ge bouwd zullen worden op plakken die lu'l Kolonisatie-Comité zei! zal uit7oeI i«n. Suriname zal een nieuw- vader land vooi deze kolonisten worden en ze zullen zelfs de rijkstaal het Nederlands aanleren. olgcns Raptschinsky zal de nieu we „kolonie" de naam van Suri name in de rest van de werciJ een speciale klank geven en het land zal hierdoor misschien goo iwnl verwerven. Europ. D.P.'s Daargelaten of een kolonisatie van Oosl-Europeeêrs zelfs in de boste gedeelten van Suriname ge lukken zal (van do zijde der Displaced) P(ersons) is uien ïu bet geheel niet happig op verhui zing naar Zuid-Amerika!is bet ook van belang de aandacht van het Nederlandse publiek op deze plannen te vestigen. Want welk Jancl ter wereld zou een plan goed keuren om kolonisten op te nemen zonder daj men van te voren kan zeggen hoeveel liet er zullen zijn en zonder dat men het afhanke lijk stelt van de economische mo gelijkheden? Dan flient nog gewezen te worden op het feit. dat aan de/.e Nederlanders of Neder landse-onderdanen. hetzij zo uU.000 dan wel 200.000 in aan tal zijn. toch niet verbieden kan zich in het Europees 'rijksgebied te vestigen wan neer blijkt, dat de kolonisatie in liet iroprngebied een mis lukking wordt! Do Staten van Suriname-hebben in principe aangenomen dc zaak te overwegen. !n hoeverre men zekere garanties geviangd heeft, is niet bekend. Wel weten we mei zekerheid, dat men direct na de ooi log toen er sprake van was de politieke delinquenten naar Suri name over te brengen, direct door do Surinaniers heftig geprotes teerd werd; het verlangen werd te kennen gegeven, dat de cniigra- tieinogelij£heid voor Nederlan deis geopend werd. dóch dat uien in Nederland niet van de gedach te moest uitgaan, een deel van het volk dal men er niet gebruiken kon of waarmee men moeilijk heden had, te moeten overhevelen Men sjelt er prijs op veel Neder landers in Suriname op te nemen; men verwacht evenwel, dat er een scherpe selectie zal zijn en dat men bovendien de kansen van te voren eeist grondjg onderzoekt Dit is nodig zowel ter wille \an dc immigranten als Nan het land Suriname wenst niet dat er enkele tienduizenden guldens worden uitgetrokken om een plan te steu nen. waarvan men van te voren zeggen kan. dat het tot«misluk- kmg gedoemd is. Te vee) leergeld heeft men in het verleden betaald, om zich nu ernstig met dergelijke plannen bezig te houden. De ernstigste economische cri sis, .die China ooit heeft doorge maakt. culmineert thans in een dreiging met algemene stakingen de vorming van een separatisti sche icgering. Enige waarnemers te Sjanghar geloven, dat de Chi nese regering gedwongen zal zijn nieuwe verzoeningspogingen bij de communisten te ondernemen. Het wordt ook als buitengewoon twijfelachtig beschouwt, of' de re gering het huidige grootscheepse offensief tegen de communisten meer dan zes maanden op deze wijze vol zal kunnen houden. De vakvereniging van industrie- arbeiders heeft met een algemene slaking en vorming van een nieu we regering in Sjanghai gedreigd, als Maanrlag om 12 uur geen ge volg is gegeven aan de volgende drie eisen: 1. Hernieuwd onderzoek naar dc indexcijfers voor het levenson derhoud. 2. Publicatie inzake het privé-' vermogen der familie Tsjang Kai S;.ek en enkele andere hoogge plaatste persoonlijkheden. 3. Een aanzienlijke demobilisa tie van het leger. De prijzencommissie van het kabinet heoff besloten do eersté tis in te willigen, immers nog geen feit nationa liteit. Vooral als men de plannen beziel en de voorgestelde kolonies zich Voor ogen houdt is het dwaas li- verwachten dat deze mensen de behoefte zullen gevoelen een taal aan to leren die ze besli6t niet zullen nodig hebben. En ge zien de staatsrechtelijke verhou dingen die nog steeds gelden, ook wanneer de Staten van Suriname toj een overeenkomst komen met de vertegenwoordigers van de I reeland League en dus hun fiat gc-v'en aan besprekingen die reed9 gevoerd ztjn tussen de regering en de vertegenwoordigers, dan nog zal de Ned. regering de han den niet in onschuld kunnen was sen wanneer later blijkt dat er grote badelen voor de Surinamers uit voortvloeien. Herhaaldelijk, en niet het minst tijdens het bezoek \an de Parlementaire Commissie in Suriname, heeft men daar uit alle groepen der bevolking uitdrukkelijk' te kennen gege ven hef rijksverband niet te willen verbreken. Intussen gaat het Surinaamse volk steeds meer geloven in de ab solute incompetentie van Ne derland. hulp in welke vorm ook. te bicden en hoort men stemmen opgaan die voorstel len dje hulp dan elders te zoe ken. Het is janimer dat dit volk ook nu weer gesterkt wordt in de ge- daohte dat het van het vroegere moederland niets behoeft te ver wachten. want ook t.o.v. de zo even genoemde kolonisatie komt men met een plan dat .door de Amerikanen werd uitgewerkt en aat met Amerikaans kapitaal ten U'tvoer geb;-ach| z.al worden. Het is niet ongegrond te vrezen dat men het paard van Troje binnen haalt en dat er in de toekomst ook in Suriname geen kans rneer voor de vestiging van Nederlan ders of voor het investeren van Ned. kapitaal zal bestaan, en aan de andere kant geen mogelijkheid om een „invasie" van Euro-Ame rikanen in Nederland tegen to gaan.... die gec-n Nederlands kennen. r~ Ooi) in de Oosterse landen heeft men graag goed gepoetste schoenen en deze Brits-Indische jongen heeft dan ook niet te klagen over gebrek aan klandizie Op jacht naar zon en sterren (Speciale berichtgeving) TAREN geleden gix C. Sanders, J een vijftienjarige Nederlandse jongen, naar Midden-Afrïka, om „zaken" te doen. Hij bracht het tot kapitein op een Congoboot en op die kronkelende rivier, met zijn talloze vertakkingen, waar zonder behoor lijke kaart steeds in een verkeerde koers kan worden gevaren, zag hij het grote nut in van sterrenkunde. Zo ging hij zich in deze weten schap verdiepen en ook toen hij reeds lang geen kapitein meer was, bleef Sanders zijn belangstelling voor de astronomie behouden. Uit Nederland liet hij instrumenten ko men en voor een leek deed hij bui tengewoon nauwkeurige waarne mingen. De aldus verkregen gege vens stelde hij in de jaren 1923 1924 aan Nederlandse astronomen ter beschikking. Bloeiend2 gifhandel in Westland f 8716.20 hoven het toegestane be drag. G, te Wateringen ging in 11 ge vallen over 11098 M2. glas zijn boek je met f 21.491,56 te buiten; de ge bruikte broeiramen. welke f 4.12 hadden niOgpn opbrengen, leverden nu variërend van f 7.50 tot f 11.00 per stuk-op. W. te Maasland ver kocht 4 kassen plus schuur en ont ving daarvoor f 7300.— boven de toelaatbare f 8000. liet comité ..Ruitentroef" te G'»- rinclieni gaf een plaatselijke schil der opdracht glas to kopen. Deze deed dit en er werd voor dit plas f 10.50 per M2. betaald, hetgeen van de vastgestelde priis van f 3.60 nog al wat afwijkt. liet comité hetaaldo deze prijs omdat het wist dat de prijs van geïmporteerd Portugees glas ongeveer op deze hoogte, ligt- Ook in glasbonnen werd druk ge handeld. Ai de geverbaliseerde!! zullen zich \onr de Haagse tucht rechter hebben te verantwoorden. Het wetsontwerp oorlogsschadere geling verkeert thans in het laatste stadium van voorbereiding. Binnen enkele weken zal dit lang verwachte ontwerp, waarin in belangrijke mate schijnt tegemoetgekomen te zijn aan in. den landed kenbaar gemaakte wen sen, aan de Tweede Kamer worden aangeboden. In een persconferentie te Delft ten kantore van de afdellngscoVn- mandant der prijscontrole gaf de heer D. Nleuwpoort, voorlichtings ambtenaar voor Z.-Holland van het Directoraat-Generaal van de prijzen verschillende inlichtingen over de omvang en de bestrijding van de zwarte handel in glas in de omge ving \an Delft. Het euvel openbaarde zich het eerst in 1942—1943 toen verschil lende tuinders gebruik maakten van de verbeterde conjunctuur >11 hun bedrijfstak door vérkoop tegen aan merkelijk verhoogde prij zen \an een kas of warenhuis of gedeelte van hun platglas, om zo hun zware hypotheeklasten door af' lossing te verlichten. Met de \erkoop van dit glas de den zij ook afstand van een deel van hun teejtvergunning, dit dao door het orgaan, dat de vergunning had afgegeven op de nieuwe koper werd overgeschreven Ofschoon ver. lening en overschrijving der \erguu uingen geen kosten met z:"h braeh ten beriepen de verkopers zich hierop steeds om to hoge prijzen te rechtvaardigen. Ind« "d3a<j scheen do vergunning enige goodwill t« he\atten; een rechterlijke beslissing, welke deze op f 1.— per M2. beteel- de oppervlakte glas bepaalde, weni (loor de Hoge Raad^ bij uitspraak van 27 Fehr. 1942 bekrachtigd. Echter eerst na de bevrijding breidde zich de zwarte0 handel in glas geweldig uit, waartoe de chao tische toesta: den kort-na deze ge beurtenis krachtig medewerkten. I11 die dagen was het 0 a. noodzakelijk dat enkele regeringsgebouwen in Den Haag in de kortst mogelijke tijd zlasdicht werden gemaakt en zo ga ven overheidsinstanties het slechte voorbeeld door hoge prijzen te be talen. Scherpere controle Spoedig werd hieraan paal en perk gesteld; de commissie nood voorziening vorderde 450.000 Ma glas; een prijs van f 3.60 per M2. franco verbruiker voor nieuw glas werd vastgesteld. Ook de controle werd scherper, maar de windhandel in glas was hiermede nog-niet be dwongen, zodat in vele gevallen tot het opmaken van proces-verbaal moest worden overgegaan. De over treding werd vastgesteld aan de hand .van „Prijzenbesehikking ge bruikte goederen no. 1", waarbij de toelaatbare prijs van raamlijsten werd vastgesteld; de beschikking 1947 betreffende ramen met rui ten en de prij'svaststelling van nieuw glas. Voor gebruikte èén- ruiters werd een basis van 75 pro eent aangehouden hetgeen in het voordeel der gevcrbaliseerden was, daar de vervangingswaarde in de regel niet hoger dan 50 lag. Voor de prijsbepaling van grote objecten wenj--de medewerking ver kregen van Rykstaxateifrs, eri an dere deskundigen; de taxatie ge schiedde op basis van de thans gel dende prijzen voor nieuw materiaal. Een paar voorbeelden Van de talrijke gevallen van over treding zijn de volgende wel het mee«t sprekend. De firrha N.V. D. te Delft verkocht aan enige afne mers 3190 1-ruiters, welke gedeelte lijk terecht kwamen in missiehuizen en kloosters in het Zuiden van ons land en berekende daarvoor NA een bespreking van twee dagen heeft de Tweede Kamer een ont werp tot wijziging van bet Burger lijk Kinderrecht aanvaard. Het Kin derstrafrecht zal ook wel op de hel ling worden gezet, maar kwam thans niet aan de beurt. Het debat kon zo. kort zijn door de uitvoerige voorbereiding der be handeling, waarbij het ontwerp twee maal werd gewijzigd. Het ontwerp was in V937 ingediend en de schrif telijke bèhandeling was reeds voor de oorlog vergevorderd. Nu werden verscheidene wijzigingen aangebracht Het ontwerp brengt geen algehele principiële herziening. Gelukkig, want de grondslag van ons Kinderrecht is juist. Maar het, recht moet steeds ver der uitgroeien aan de hand der erva ring en zich aanpassen aan de ont wikkeling der denkbeelden. De ont werper van 1937 heeft de ontwikke ling, die ons Kinderrecht had door gemaakt. willen registreren. Het hoofddoel was echter een an der. De wetten van 1901, die de grondslag legden voor een Schone ontplooiing van ons Kinderrecht, wa ren redactioneel minder geslaagd Zeer minutieus hééft men alle denk bare gevallen willen regelen, waar dóór lange, moeilijk leesbare artike len ontstonden. De regeling was zeer weinig overzichtelijk. Verscheidene wijzigingswetten hebben in de tirssen tijd deze kwalen nog verergerd, waardoor het geheel uiterst moeilijk hanteerbaar werd. Het hoofddoel van 1937 was nu daarin verbetering te brengen. Hierin is de wetgever uitstekend geslaagd. De stof is thans veel beter Mr. door W. P. C. Knuttel systematisch ingedeeld en overzich telijk geordend. De volzinnen zijn kort en duidelijk. Als gezegd, is deze redactionele herziening tevens gebruikt om de regeling 'aan te passen aan de ver der ontwikkelde denkbeelden. Hierin is een merkwaardige vooruitgang zichtbaar. Zo bijv. ten aanzien van de ouderlijke macht. Typerend voor 1901 was, dat de vaderlijke macht werd vervangen door de oudërlijke, maar zeer be langrijk was, dat deze tevens aan tastbaar werd gemaakt. De ouder lijke macht is in de eèrste plaats de plicht tot opvoeden en, indien in deze plicht wordt te kort geschoten, moet de macht kunnen worden opgeheven. Dit kon volgens 1901 bij onwil 'der ouders geschieden, ook indien zij zich daartegen verweerden (ontzetting), maar bij onmacht alleen indien zij zich niet daartegen verzetten (ont heffing). Verdere aantasting was toen nog onbekend. Deze regeling geldt thans nog, maar in 1921 ging de wetgever toch een stap verder door de invoering van de ondertoezichtstelling. Indien het tekort in de opvoeding minder De Rotterdamschc kikkermannen Onder de vele berichten, die de aether vulden, ten tijde van de in vasie in Norniandië omtrent tal van nieuwe uitvindingen ten dienste van de oorlogsvoering, was er een mel dende dat er „Kikkermannen" in actie \v\1ren geweest. Die „Kikkermannen" waren uitge rust met een eenvoudig zuurstofappa raat, waardoor zij in staat waren ge ruime tijd onder water te blijven. Rubber zwemvliezen aan handen en voeten stelden hen in staat zich snel voort te bewegen. De Rotterdamse brandweer heeft ingezien dat homo sapiens uitgedost en getraind als Kikkerman" nog nuttiger werk zou kunnen verrichten, dan het opruimen van mijnversperringen en andere narigheden, welke in oorlogstijd tot zijn taak behoorden mensen red- in hun element den b.v. De brandweer, zeker niet al leen in Rotterdam, „doet" in water en vuur en het ligt dus voor de hand het personeel zowel met het een als het ander vertrouwd te maken. De Rotterdamse brandweerlieden krijgen dan ook een gedegen training in liet zwemmend redden van drenkelingen. Toen men'hoorde van d;e mysterieuze „kikkermannen" die zich met hun wonder-apparaten als ten visje zo licht onder water bewogen, kwam men op het idee, dit duikapparaat te gaan gebruiken voor het redden van drenkelingen. En eigenlijk is het ook hiervoor bedoeld, want voluit heet de uitrusting: Davis submarine escape apparatus en hij werd uitgereikt aan duikbootbemanningen, om in geval van nood, hun boot via .de comman dotoren te kunnen verlaten. groot is en te verwachten is, dat de opvoeding zal verbeteren, indien de ouders daarbij de steun van een bui tenstaander krijgen, die dan echter tevens op de opvoeding toeziet en, met de sanctie van de Kinderrechter liet laatste woord heeft, dan kan een kind (alle of meerdere kinderen uit het gezin) onder toezicht van een gezinsvoogd worden gesteld. Dus een lichtere aantasting der ouderlijke, macht voor de lichtere gevallen en feitelijk juist strekkend tot herstel van het feitelijk gezag der ouders over hun uit de hand gelopen kind. 1937'gaat nu weder een stap ver der. Voor enkele, bijzonder ernstige fjevallen wordt ingevoerd de onthef- ing tegen de wil van ouders, aan v/ie geen onwil of slecht gedrag kan warden verweten. Een zeer harde maatregel du£, waarbij het belang van het kind geheel op de voorgrond wordt gestéld Rechten der moeder Ook in een ander opzicht is hier een ontwikkeling zichtbaar. Volgens 1901 wordt de ouderlijke macht uit geoefend door de vadejv volgens 1937 door. beide ouders, m'aar beslist bij geschil de vader. De vooruitgang voor de moeder is hier groter dan op het eerste oog lijkt. Immers, zij krijgt nu ook zelfstandig de rechten, die uit de uitoefening der ouderlijke macht voortvloeien, met name het recht om een ondertoezichtstelling v an het kind ie verzoeken. Hierdoor krijgt dus de moeder het recht om indien zij zich niet met de opvoeding door de vader kan ver enigen, de gehele opvoeding aan het oordeel van de Kinderrechter en'een gezinsvoogd te onderwerpen. De Kamer is in 1947 nog verder gegaan en. heeft aan de moeder een beroep op de Kinderrechter toege kend ten aanzien van bijzondere af keurenswaardige beslissingen van de vader. Dus een wedsr verder gaande aantasting. Zal deze invoeging feite-, lijk van grote betekenis blijken? In dien de tegenstellingen in het gezin zo groot zijn geworden, dat dc moeder de tussenkomst van de.Kinderrechter inroept, zal dan kunnen worden vol staan met een teniet doen van één beslissing van vader en zal het dan niet beter zijn, dat de weg der onder toezichtstelling wordt gekozen en een gezinsvoogd duurzaam zijn bemidde lende rol kan vervullen? Van groter betekenis is de tweede aanvulling, die de Kamqr bij amende ment aanbracht. De voogdij over een kind kan worden opgedragen aan verenigingen en instellingen, wier statuten de duurzame verzorging van kinderen voorschrijven Feitelijk wordt daarbij geregeld regeringstoe- zicht alleen uitgeoefend, indien die vereniging subsidie ontvangt. Met de meeste instellingen voor de kinderbescherming is dit iiet geval en dus moeten deze 'aan bepaalde voor waarden voldoen en wordt op haar verpleging toezicht gehmiden. Maai1 .er zijn ook opvoedkundige instellin gen, bijv. weeshuizen en diaconieën, die geen subsidie aanvragen. In het algemeen geven ook zij een goede opvoeding, maar een waarborg daar voor ontbreekt. De Kamer heeft nu bepaald, dat ook5 deze instellingen aan bepaalde voorwaarden zullen moeten voldoen. Onder invloed van Franse rechts beginselen heeft ons Burgerlijk Wet boek bepaald, dat geen band ontstaat tussen de ongehuwde moeder en haar kind, zolang zij dit niet heeft erkend. Deze bepaling, dat een .ongehuwde moeder niet kan volstaan met her kind als het hare bij de Burgerlijke Stand aan te geven, maar dat zij het ook uitdrukkelijk moet erkennen, heeft nooit ingang gevonden in de Nederlandse opvattingen. Door dit vereiste af te schaffen brengt liet ont werp ons terug in de richting van het Oudhollands recht. Van de vele andere wijzigingen kan thans alleen nog worden vermeld, dat de controle van de kantonrechter op het beheer van het vermogen van een kind door de voogd aanmerkelijk wordt verscherpt. De Eelgische Rexist, Victor Mat- thijs, die ter dood veroordeeld werd wegens collaboratie, heeft bij de behandeling van zijn zaak, volgons het Brusselse blad „Le vPeuple" onthuld,' dat Koning Leopold per soonlijk Degrelle's actie zou hebben goedgekeurd. Volgens Matthys zou Degrelle de goedkeuring van de koning zelf hebben gekregen om zjjn Rexistische campagne uit te voeren. In drie geheime bijeenkom sten had de koning' ingestemd met Degrelle's plannen, zijn houding ten opzicht van de Europese oorlog en hem hebben aangespoord voort te gaan. Nadat de koning een brief van Degrelle had ontvangen werd generaal Van den Berghe, chef van het Belgische opperbevel, ontslagen Tijdens Leopolds onderhoud met Hitier te Berchtesgadcn zou de ko ning hem hebben voorgesteld graaf Lippens tot leider van de Belgische regering te maken. Nieuwe methode Reeds in 1882 had de bekende sterrenkundige prof. J. C. Kap- t e y n. uit Groningen, gewezen op hetgrote belang, dc positie van sterren te bepalen volgens een me thode, analoog aan flie. welke San ders voor het eerst met succes aan de evenaar had toegepast. Voortbouwende op deze denk beelden gaat de Sterrenwacht te Leiden thans Waarnemingen doen in Aequatoriaal Afrika, 7.0 vertelde ons prof. dr. J. H. Oort, directeur van het instituut. Onder leiding van dr. G. van Herk, die reeds aan een voorlo pige expeditie in 1931 en '32 deel nam. zal de Sterrenwacht ongeveer half Augustus een expeditie naar Midden-Afrika uitzenden om. ge durende drie jaar observaties le doen in het gebied tussen Nakuru en Eldoret in de buurt van het Victoria-mccr op een hoogte van drieduizend meter. Niet Ülleen zal volgens een ge heel nieuw principe worden ge werkt. maar ook een speciaal ge construeerd instrument worden ge bruikt. waardoor men de bepaling van de z.g. declinaties der sterren hoopt te kunnen verbeteren. Deze declinaties worden sedert anderhalve eeuw Vrijwel uitsluitend bepaald met meridiaancirkels, waar bij storende fouten optreden, in hoofdzaak een gevolg van doorbui ging van het instrument door de zwaartekracht. De in een verticaal vlak draaiende telescopen, die over al worden gebruikt, moet men tel kens een andere stand geven, waar door de buiging steeds verschillend is. De tclescobp. die men op deze expeditie zal gebruiken en die een unicum is, draait in een horizon taal vlak, waardoor de buiging de zelfde is. Bij de bepaling der absolute po sities der sterren gaat het om de afstand van de sterren tot de hemel pool. Bij de aequatoc ligt de hemel pool in de horizon en gaan de ster ren loodrecht op. waardoor dus daar, bij deze horizontale „methode" de waarnemingen het'gemakkelijkst en het zuiverst zijn. Men hoopt op deze wijze een nieuwe „fundamentaal-catalogus" sa men te stellen en tevens te bewij zen. dat het beter is de bepalingen volgens de nieuwe methode te doen. Dat deze hoop niet ongegrond Is, heeft de voorlopige expeditie van 1931 voldoende aangetoond. Behalve aan de nadere positie bepaling van ongeveer vijftienhon derd sterren, zal 'ook aandacht wor den gewijd aan de- metingen van het „zodiakaal licht", een wolk van kleine stofdeeltjes in het zonnestel- Vrachtvervoer per luchtschip Dr. Hugo Eckener, de bekende Duitse Z^ppelinexpert, dio op het ogenblik in de Verenigde Staten vertoeft, om Op te. treden als ad viseur van Goodyear, voorspelde, dat vrachtvervoer over 9e Atlan tische Oceaan in dé toekomst voornamelijk niet grote en kleine luchtschepen zal plaats hebben. Deze reizen zouden dan 2 dagen duren.* Ilij merkte echter op, dat het passagiersvervoer hoofdzakelijk per vliegtuig zou plaats hebben. Tijdens een interview in Lake- hurst heeft hij gezegd, dat ten ge- volge'van de ontwikkeling in oor- logetijd^e vveg gebaand was voor lichtere, sterkere en nog ruimere luchtschepen, die, naar hy zei, verbluffend goel geschikt waren voor het vervoer van vracht in grote hoeveelheden. Ook voor passagiers ,,Ik ben er van overtuigd, dat luchtschepen practischer dan vliegtuigen zijn, omdat zij meer comfort en veel ruimte bieden. Fen luchtreis in een vliegtuig wordt na 20 uur zeer vermoeiend. Ir. een luchtschip daarentegen kan een passagier drietweken rei zen zonder moe te worden", aldus verklaarde de ontwerper van de Zeppelins onlangs. „In 1938 stonden wij juist op het punt orn de Duitsch-Ameri- kaansche Zeppelin Maatschappij op te bouwen, tezamen met de Goodvear Maatschappij. Nu zal ;k ergens in Ohio werken. Ik zal voortgaan met de toepassing van hetgeen de oorlog ons geleerd heeft Q sel, die moeilijk kan worden waar genomen en waarvan men thans de structuur nader wil onderzoeken. De hoge ligging van de waarne mingspost leent zich- daartoe uiter mate.. Wanneer men iets tot stand wil brengen, dat in nauwkeurigheid uitgaat boven de waarnemingen van de observatoria overal elders ter wereld, zal men zeker drie jaar nodig hebben, aldus vertelde prof. Oort Allerwegen bestaat voor onze expeditie, dié gedurende ongeveer twee jaar is voorbereid, grote be langstelling. Uit binnen- en buiten land 'heeft men steun ondervonden. f. 15.000 ontbreekt Luitcnant-ter-zee le klasse W. H. Zadelhoff zal de tocht als waar nemer voor -de Nederlandse marine meemaken. De „International Astro nomical Union" en andere weten schappelijke fondsen in Amerika gaven subsidies, terwijl ook instru menten werden afgestaan. Toch ont breekt nog een bedrag van 15.000. Dr. van Herk, leider van de ex peditie, heeft ons nog het een en ander over het verblijf in Afrika verteld. Het zal moeilijk en een zaam zijn, doch gelukkig kunnea de echtgenoten van beide geleerden hen vergezellen. De heer Van Herk kent de streek en zelf heeft hij de ■plaats van het observatorium be paald. Dc Britse regering verschaf te de grond. Na aankomst zal men enige maan den met de inrichting van het kamp bezig zijn. Niet 'alleen moet een hopten huis worden gebouwd de tekening maakte een Nederlandse architect maar ook moeten voor de vier grote instrumenten pijlers en funderingen worden aangebracht en een behuizing vervaardigd, die tegën zon en regen bescherming geeft. Het observatorium ligt op vrij grote afstand van de bewoonde wereld het dichtstbijzijnde win keltje is 25 km. ver zodat men steeds voor minstens een maand Jevensmiddelen in huis zal moeten hebben. Het waterprobleem is niet zo groot. Men is aangewezen op de regen, die in deze streek gelukkig nogal rijkelijk vloeit (1.25 m. per jaar). Wel zal het zaak zijn, iedere druppel op te vangen. Het klimaat 'is vrij behoorlijk, de nachten zijn er zelfs koel. Een zeer groot aantal artikelen moet worden meegenomen, o.a. re servemateriaal voor de instrumen ten. accu's voor opwekking van electrieiteit. geneesmiddelen en boe ken. De vraag, zovele malen ten onrechte opgeworpen, welke boeken men mee zou nemen wanneer 'men naar een onbewoond eiland gaat. komt hier nu eens werkelijk aan de ordb! De uitwerking van dc ver kregen gegevens zal gedeeltelijk reeds ter plaatse worden gedaan. Zelfs op deze verlaten plek is de kans op bezoek niet uiticodntcn. Een botanicus en een zoöloog: uit Leiden zullen vermoedelijk het volgend jaar gedurende enige maanden in het kamp verblijven om onderzoe kingen te doen. Over ongeveer een jaar is er ccn zonsverduistering en de mogelijkheid bestaat dat andere astronomen van uit dit kamp het verschijnsel willen waarnemen. Beide geleerden zijn intussen vol vertrouwen cn verwachten, dat hun moeilijk werk tot verdere' ontwikke ling van dc astronomische weten schap zal bijdragen. Maak 11 niet te snel boos U kon eens verkouden worden Het lijkt gek, maar sommige mensen worden verkouden als ze zich erg boos maken en dit heeft soms ook nog andere aandoeningen van de luchtwegen tot gevolg. Een Amerikaans professor heeft de oor zaken hiervan uiteengezet. Hij verklaarde dat de neus een der organen is, waarin een defen sieve reactie ontstaat als iemand wordt opgeschrikt door levensge vaar of gevaar voor zijn dierbaren. Op dezelfde wijze reageert de neus op toorn. De neusluchtwegen sluiten zich eri de slijmvliezen zwellen enigszins op. Deze toestand leidt tot infectie. Ziektekiemen, die reeds in de neus aanwezig zijn, krij gen de kans zich vast te zetteö en met haar bijzondere soort van in fectie'te beginnen. De professor zette uiteen, dat deze defensieve reactie natuurlijk is en nuttig in geval van nood, maar dat zij niet voortdurend te voorschijn moet worden gerofepen zoal» gebeurt door mensen, die zich steeds kwaad maken of onmatig aan andere emoties toegeven. Het gere geld misbruiken van de defensieve reacties heeft volgens de professor en zeer slechte invloed op de weef sels en verklaart wellicht veel on gemakken cn ziekten bij de mens. a weer in Europa? Thomas Mann, de schrijver van De Toverbcrg, Tonio Kroger en de Buddenbrooks, wordt door velen de belangrijkst»; schrijver in de Duitse taal geacht. Om zijn houding tegenover Hitier en het naziisme heeft h;i de» poli tieke sympathie van de wereld ge wonnen. en om zijn, terecht met een Nobelprijs beloonde boeken, de letterkundige bewondering van ve len. Kenners zeggen, dat Thomas Mann een even puur Duits schrijft als Goethc. Na een afwezigheid van 23 jaren is hij weer eens in Engeland, over gekomen uit Amerika, waar hij al een jaar of vijftien vertoeft. Hjj zal nu 70 jaar oud zijn, maar hij werkt ■onverminderd voort: zijn nieuwe, monumentale boek, getiteld Dr. Faustus, over het faustische van het XX-e ccuvvse Duitsland, zal 200.000 woorden bevatten, of. om het in andere maten uit te drukken: het zal oen boek van 700 pagina's worden. Een musicus is hoofdfiguur. Binnenkort begint Thomas Mann een reeks lezingen over Nietzsche (in het Engels!) en hij zal begeleid worden door zijn vrouw en zijn be kend geworden dochter Erica, die vroeger met het Pfeffermühle-caba- ret rondtrok, op gevaar van door de nazi's gegrepen te worden. Na de lezingenreeks gaat Thomas Mann naar Zwitserland.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2