Indiaan-zijn is big-business „Een zaak van leven en dood" Radio-programma NET ALS BIJ SIJTJE BOES OP MARKEN door Rein H. Fiedderus, architect Ras-uitbreker MEVROUW VAN HOOGSTRATEN-SCHOCH voltooide haar achttiende boek Realiteit en verbeelding tot een boeiend geheel verweven Padalarang Crisis in San Marino De „Volendam" naar Indië Zaterdag 17 Mei 1947 Voor de Zondag "IV/T ENSEN en dingen ver weg zijn altijd .anders dan je denkt Over Indianen had ik nooit iets an ders gelezen dan Karl May's „Win- netou en Old Shatterhand" en dan nog een paar reisverhalen, die zeg gen dat die Indianen zo slecht be handeld worden door het Ameri kaanse Gouvernement. Daar zit ik dan in de trein die van Chicago naar Cheyenne vliegt en tegenover mij in de dining-car zet zich met een ..Sorry, sir" een lange bruine man in soldatenuniform met een voet in gips. die zich ontpopt als Sioux-Indiaan. Hy heeft geen haviksneus noch een goed verstand. Hij is alleen maar een arme drommel die geen geld genoeg heeft om z'n eten te betalen, in de oorlog gewond is en nu voor een speciale behandeling naar een sanatorium in Denver gaat. Maar gek op vuurwater is hij. Hij bedelt alle reizigers met bolle heupzak af voor een ..drink". Dat was de eerste. De tweede was m'n taxichauffeur in Denver. Hij is een Navajo, met een Italiaanse getrouwd. Daarom mag hij nu niet naar z'n stam terug, want gouvernements- en stamvoor- schriften beperken de faciliteiten van de Indianen tot bloedzuivercn. Hoewel hij veel van z'n Italiaanse houdt, betreurt hij het van harte niet naar de vette jachtvelden te mogen terugkeren. Hij vertelt mij van de vele voor rechten die z'n stamgenoten genie ten. Opleiding tot en met de H B S. (highschool» zonder ooit schoolgeld te betalen, geen belastingen, vrije jacht in de reservaten en vrije be schikking over bepaalde rantsoenen grutterswaren. Nooit van gehoord I) AN ontvouw ik do prachtige prospecti van de Amerikaanse reisbureaux met een gevederde arendsneus die over de Grand-Ca- non staart en alle bijzonderheden over ceremonies, duivels- en krijgs dansen en al die dingen, waar je van smult als je veertien jaar bent en van blijft smullen tot je 80 bent. Romantiek met een grote R en ik zal er het volle pond van krijgen Op dat moment ben ik ergens aan de grens van Mexico en Amerika in een plaatsje dat Calexico heet. Eerst tracht ik een paar dagen naar Mexico te gaan. De Amerikanen zijn makkelijk genoeg, maar bij de Mexicaanse grenswacht krijg ik onverwachte moeilijkheden. De grenswacht heeft namelijk nog nooit van Nederland gehoord en daarom mag ik er niet in. Na lang praten kan ik hem over tuigen dat ik een bijzonder geval ben en daarom brengt hij mij naar de Presidio, waar z'n chef huist. Tussen Sluis en Delf zij M;:g De Hétmondse SS'cr P. van der Boogaart, die in September 1944 in Viurht was opgesloten is in de nacht van Dinsdag op Woensdag, toen hij naar het interneringskamp te karen zou worden overgebracht ontvlucht. Dit is reeds de tiende keer dat dez*ï politieke delinquent erin slaagde te ontsnappen. Bajonet-held De Advocaat-fiscaal van het Bij zonder Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch eiste de doodstraf tegen de ex-land wachter P. G. Wilmsen, die onderduikers opjoeg, hen arresteer de en mishandelde. Hij ging er prat op. terwijl hij een „collega" zijn ka pot geslagen hajonet toonde, dat hij hiermee een op de grond liggende arrestant zesmaal in de benen hal gestoken. Huysmans naar Ierland De minister van Economische Za ken dr. G. W. M. Huysmans zal zich enkele dagen naar de Ierse hoofd stad begeven ter bespreking van het economische verkeer tussen ons land cn Ierland. KLM ook De KLM zal een dienst openen op Dublin. Op 20 Mei vindt de eersta vlucht plaats. 101 en 50 Maandag 19 Mei zal de oudste in woner van Gennep Janus de Haai 101 jaar worden Op dezelfde dag zal het echtpaar H. Coenen— Spiekman, waarbij oom Janus in woont, zijn gouden bruiloft vieren. Mensen en varkens „Mijn koe is ziek, ik zal het beest je slachten, 't vlees is nog altijd eetbaar", dacht een ..schrander" boertje uit Oud-Beijerland. Hij voeg- de de daad bij 't woord, gaf één deel van 't vlees aan z'n varkens en het andere aan een slager. Ge lukkig was de CCD actief, zodat het vlees, dat zeer ondeugdelijk bleek, niet in mensenmagen terecht kwam. De boer zit in ,,'t schuurtje". Geen buitenlanders De voorzitter van de Algemene Bond van Werkers in het mijnbe drijf W. J. Hamers heeft bedankt als lid van de commissie-productie verhoging als protest tegen tewerk stelling van buitenlanders bij de mijnen, terwijl nog ongeveer 7000 Nederlanders in het Duitse mijnen- gcbied vertoeven Nu weer passagiers De „Volendam" vertrok Woens dag voor de laatste maal met troe pen naar Indonesië. Na zijn terug keer zal het schip uitsluitend gewo ne passagiers gaan vervoeren. Geen toegang DAT is een prachtvent. Hij ziet er uit als Goering in zijn beste dagen, een en al pet en bies en uni form. maar ook hij heeft nog nooit van Nederland gehoord en daarom word ik na verblijf van een uur subiet uit Mexico gewezen en door de Amerikanen weer hartelijk ont vangen. want er blókt er eon bij te zijn die in 1945 in Rotterdam is ge weest en daar goede vrienden heeft gemaakt. Dan begint een dagenlange tocht naar Yuma, Phoenix, Gallup. Albu querque en hogerop door Arizona en Nieuw-Mexico, de aloude Santa- Fé-trail met namen die als muziek in je oren klinken. Rio Grande. Rio Pecos Wegen, eeuwen van te voren al gegaan door de Spanjaarden, die met verbazing moeten hebben ge keken naar die merkwaardige bouwwerken van Azteken en ande re inwoners, met soms 1000 tot 1200 vertrekken. Bouwwerken, waar nu slechts de armzalige ruïnes van resten. In hoofdzaak langs de Rio Grande vindt U dan die merkwaar dige apartementhuizen die een hele stam huisvesten Nederzettingen, die door de ontdekker van deze gebie den. Coronado. in 1540 met het Spaanse woord pueblo betiteld werden De mooiste en meest bekende is de Taos-pueblo in de buurt van Santa-Fé. Als ik er nader, moet ik me eerst melden bij de gouverneur Welkom, vreemdeling! CH arme. ook deze heeft geen v-y haviksneus en nog maar twee rottige tanden in zijn bovenkaak. Hij draagt een gewone blauwe werkbroek met rubberlaarzen en een strecpjesoverhemd. Wel heeft hij een snoer kralen om en zón raafzwarte haar is met een vuile rode lap samengebonden. Over zijn hoofd draagt hij dan een grijze de ken met een ingewerkt rood zig zag-motief Hij komt aandragen met een vet tig boek waar ik m'n handtekening in moet zetten en ik verwacht dat hi.i mij daarna dc vredespijp zal aanbieden. Maar nee. hij zegt: nu krijg ik van U een kwartje voor het parke ren van Uw auto en een dollar voor het maken van foto's. Daar ligt mijn droom in scherven. Het is precies, zoals bij Sijtje Boes op Marken. Indiaan zijn is big-business ge worden en een vreemdelingen-indu strie bij uitnemendheid. De bolle bakovens voor de deuren van de pueblo liggen er alleen nog als folk lore want tegen twaalf uur boldert er een grote truck het binnenplein op waar ..Johnson's Backeryop j staat en de vrouwen in bruin en purper-fluwelen soepjurken, ook met dekens om het hoofd, komen te voorschijn om een brood te ko pen. Vooraan in de nederzetting is een winkeltje, waar jc souvenirs kunt kopen. „Echt" Indiaans edel- smeedwerk cn Navajo-tapijtjes, al les vermoedelijk aan dc lopende band op een fabriek in New-York gemaakt. Naar dc bioscoop 'c 1\/T IDDAGS in Taos staat de bloem der Taos-Indianen in de rij voor de bioscoop en de film is. lach niet. een wildwest drama Bij tien. twintig tegelijk ko men ze op een oude vrachtford of per paard-en-wagen de woestijn uitgehobbeld voor hun Zaterdag middag-verzetje en -boodschappen in de plaatselijke 5- en 10-cents- bazar. Waar zijn de goede oude dagen van Winnetou? Het goede onderwijs dat de gouvernementsscholcn ge ven. het verkeer en de radio heb ben hun taak grondig verricht. Dc jonge meisjes dragen die vreemde zigeunerjurken van moeder niet meer. Ze verven hun lipjes, fluiten ..Give me five minutes more" en dragen gezellige korte rokken, maar kousen kunnen ze toch niet aan hun benen velen en hoofd en schouders zijn in de veelkleurige dekens gewikkeld. Ze lachen vrij moedig naar die dikke vreemdeling, maar de oudere mannen en vrou wen keren zich nors van hem af en vluchten de smalle laddertjes op en hun huizen binnen voor de lens van zijn fototoestel. Later, in de Smoky-mountains in het Zuid-Oosten, ontdek ik nog een nederzetting van Cherokees. Dat is ook een „reservaat", maar ze leven in dorpen als Schiebroek of Wasse naar; zijn gekleed als U en ik cn gaan per auto naar hun werk. Ze zijn cr nog E zijn er nog wel, de echte. I Maar die leven hogerop bij de Columbia River en in dc dunbe- J volkte streken van Nevada en Utah en de Zunis, die befaamde zilver- J smeden zijn meer Oostelijk, de Mescalero-Apachen meer Zuid-Wes- telijk van de toeristenweg El Paso- Santa Fé. Hier kunt U in de een zaamheid van de onbegaanbare i vlakten er nog een enkele aantref- j fen op een paard gezeten ter jacht gaande. Als je tracht ze aan te spre- J ken kunnen ze je met oen oneindig hooghartige blik aankijken, gevn j je geen antwoord, stexen hun i arendsneus in de lucht en geven hun paard de sporen. Maar de anderen! Geef mij Karl j May maar! DIT IS EEN INDIAANSE PUE- j BLO, „etagewoningbouw", die een van de merkwaardigste voortbreng selen is van de cultuur der oude be volking van het Amerikaanse conti- I nent. De pueblo's zijn echter het centrum van tourist en-industrie ge- worden, en hun bewoners gaan i 's avonds even goed naar de bios- j coop als wij.... J-J zmelvaartsdag is uitgaans- dag. Dat was te merken in het kleine kerkjewaar ik 's morgens mocht voorgaan. En hoewel het weer niet was als de dagen er voor. heb ik 's mid dags de tol aan deze schone traditie betaald, door zelf met mijn kinderen op weg te gaan. Zeker een uur hebben we staan kijken naar een stel sportieve zweefvliegers, met een onwaar schijnlijk klein en licht toestel letje. waarmee er telkens één motorloos de lucht in schoot. Een pracht-gezicht. Maar hoe het ging. daar hebben we lang over gepuzzled. Totdat we eindelijk de zeer dunne staal draad zagen, die aan het andere einde van het terrein door een motor-lier werd ingepalmd. Toen was het heel eenvoudig net als een vlieger dus. zei m'n zoon. en keerde zich teleurge steld van het wonder af. Is het wonder, dat christenen zo weinig met de hemelvaart van Christus weten aan te van gen. zolang zij die zéér dunne draad niet zien. die er aan te pas komt. zeer dun. maar zéér sterk: de volmaakte liefde Gods! Geen onvoltooid werk. geen apotheose ook. maar de feitelijke werkelijkheid, dat we een Heer in de hemel hebben die voor ons bidt! Die draad is maar op enkele ogenblikken en door enkele mensen te zien. Zo heeft Stefanus de ontdekking gedaan, toen hij stond voor een woedende raad. die tot zijn dood besloten had. Toen zag hij de. hemel geopend en de Zoon des Mensen, staande ter rechterhand Gods. Zo heeft hem Paulus gezien vanuit de gevangenis, toen hij wist. dat zijn zaligheid in Christus ge borgen was bij God. Psalm 68 25 zegt met de staten-vertaling: O God. zij hebben uwe gangen gezien, de gangen mijns Gods. mijns Konings. in het heiligdomAls de ark in het allerheiligste, zo weet de Kerk van Christus hare Heer verborgen bij God. in het heiligdom. Maar waar zij dit weet. en er uit leeft, is de Kerk dan ook onoverwinlijk ge worden. Ds. C. M. van Endt Niet alleen de kersen, ook appelen, peren en vrijwel alle vruchtbomen hebben dit jaar prachtig in de bloesem gestaan. Langs de bongerds rijden of wandelen is een genot, maar in de bongerd onder het bloesemdak zitten of dwalen is een sensatie. De eeuwen door hebben kunstenaars telken jare bewonderend gestaan tegenover de bloesempracht en er naar ge. streefd de teere schoonheid in verf te verbeelden. En ook dit jaar trof de fotograaf op zijn tocht door en langs de bloeiende bongerds de kunste. naar aan en in een boomgaard zelfs drie schilders tegelijk in gespannen arbeid. IN een rustiek huis aan de Lorenlzlaan ie Zeist woont mevrouw van HoogstratenSchoch, een vrouw die de waardigheid harer zeven en zeventig jaren met voornaamheid draagtdoch zich niet laat voorstaan op hetgeen door haar op litterair- en politiek terrein werd gepresteerdeen vrouw die naast veel geluk ook diep leed heeft gekend, waaruit zij de rijke levenservaring wist te putten welke haar boeken kenmerken. CHRISTELIJKE familieromans kenkast prijken want gedurende behoren niet tot de soort van rle oorlogsjaren is weer nieuw werk ontstaan,'n hoek waarin de schrijfster wil aantonen, dat God in die donkere dagen een rijke oogst binnenhaalde. Dit hoek zal stellig zijn als de voorafgaande romans: een vingerwijzing naar het Licht waaruit kracht en ver troosting it? te putten voor de moeilijkheden van het leven, ge schreven door een vrouw, die als zodanig dieper ervaart wat de ziel beroert dan de man dit er- mag, doch die daarnaast, dank zij haar politieke ervaringen, heeft geleerd dat men de cere- behoren niet tot de soort van boeken, die zich door hgt groot ste aantal lezers kenmerken, van daar ook, dat auteurs van dit genre litteratuur buiten de kring van verwante belangstellenden weinig of geen bekendheid genie ten, hetgeen echter niet uitsluit dat hun werk waardevol kan zijn. Dit laatste is zeker het geval met net oeuvre van de schrijfster Van HoogstratenSchoch, die in Ne derland wel de geestelijke moeder van d© Christelijke familieroman wordt genoemd en wier werken niet ongelezen blev en liggen: haar „Gouden Teugels" beleefde niet minder dan acht drukken en er verschenen vertalingen in het Zweeds, Duits en Hongaars. De schrijfster dankt dit succes niet alleen aan haa gote be- reisdheid die maakt dat zij naar het spreekwoord wil ons veel kan verhalen, maar is voor al te danken aan haar uit op recht geloof gepuurde wijsheid en de wijze waarop haar talent be paalde onderwerpen in een voor de lezer aantrekkelijke vorm weet tc gieten. Als Mevrouw Van Hoogstra tenSchoch haar blik laat rus ten op haar zeventien, in roman vorm uitgegeven pennevi uchlen mag zij tevreden zijn en wij zien oe bejaarde dame bij een dervre- lljke opmerking onzerzijds gli'u- lachen, echter niet Op de wijze van iemand die zich „arrivés" voelt, doch in een sM'lc belofte: spoedig zullen er achttien eigen werken in de welvoorziene boe- De zeven en zeventig jarige Zeister schrijfster mevrouw van Hoogstra tenSchoch bij haar goed-gevulde boekenkast brale kant der dingen niet moet vervvaarloozen. In 1923 zette de schrijfster, die als zodanig omstreeks 1905 in de ilnor wijlen haar echtgenoot, Ds Van Hoogstraten. uitgegeven kfikbode debuteerde, haar eerste schreden op het moeilijke pad der politiek: als lid van de gemeente- raad begon zij de belangen der H. l'nie te verdedigen, hetgeen door haar tot 19*29 werd volge houden, terwijl z<j naast deze, op succesvolle wijze vervulde func tie, tevens van 1924 tot 1927 als Statenlid optrad. Naast he* vele werk, dat uit een en ander voort vloeide vond Mevrouw Van Hoog straten echter ook nog tijd om ak gemeentelijk gedelegeerde van het Ziekenhuis, de Openbare Leeszaal en de Huishoudschool op te treden. Ontspanning zocht deze actieve figuur regelmatig in de vele cn ook verre reizen die zij maakte. Wie verre reizen doet... SCHRIJVEN en reizen zijn onafscheidelijk van elkaar", zc-gt onze beminnelijke gast vrouw pn zij begint te vertellen over Biskra, Algiers. Sicilië, Frankrijk, Italië en Xoord-Afri- k.i haar herinnering vertoeft in de woestijn en we krijgen een foto te zien van 2 komelrijdende dames: de schrijfste 'met haar schoonzuster die haar Op menige buitenlandse zwerftocht heeft be geleid en die, nu de grenzen zo bezwaarlijk te overschrijden zijn. de stilte van het huis in Zeist met Mevrouw Van Hoogstraten deelt, een stilte die door de schrijfster intussen zeer goed be nut wordt, want zij heeft haar pen nog niet neergelegd cn het achttiende hoek zal. als het aan haar moet liggen niet haar laat ste zijn. Er is nog zo veel te doen en Mevrouw Von Hoogstraten beleeft haar tijd fel en vrucht baar. vandaar de glimlach die een belofte *ss.«é Aanvaardbare verfil ming van strijd tussen drang naar het hierna maals en gehechtheid aan het leven hier op aarde. HET Engelse filmteam Powell en Pressburger (schrijvers, regisseurs en producers) heeft met zijn nieuwste film, „A matter of life and death", een merkwaardige prestatie geleverd. De hoofdpersoon in het verhaal is de Engelse piloot Peter Carter, drome rig en dichterlijk van aard, die tijdens zijn vluchten sterk de verbondenheid voelt van de mens met het heelal. Is heteen wonder dat hij zich overgeeft aan het spel der verbeelding en zich een bepaalde voorstelling vormt van de wereld, waarin hij na zijn dood zal komen? Op een kwade dag schijnt voor I hem het ogenblik gekomen, waar- fp hij in die „andere wereld" J moet overstappen. Terugkerend van een bombirdementsvlucht ge- raakt z.jn machine in brand. Het grootste deel van de bemanning redt zich per parachute. Alleen Carter blijft achter bij het lichaam van de gesneuvelde marconist. Zijn parachute is verbrand. Dp verbrandingsdood lijkt hem ver schrikkelijk en daarom besluit hij uit het vliegtuig te springen om zo de dood te vinden Reeds heeft hii zich volkomen ingesteld op het leven in het hiernamaals, doch tot zijn verbazing komj hij niet in de andere wereld, doch in zee terecht, vlak bij het vliegveld, waarmede hij het laatste radio contact had. Door de val heeft hij een ernstige hersenziekte opgelo- pen, die liern allerlei hallucina- ties bezorgt. Onder de invloed van zijn waanbeelden meent hij, 1 door te bl.jven leven, de orde in het hiernamaals te hebben ver stoord. De leiding van dit oord stuurt een koerier naar de aarde om Carter te bewegen alsnog naar de andere wereld te komen. Zo ontwikkelt zich in Carter een strijd van de drang naar het hier- nnmaals tegen de gehechtheid aan het leven op aarde. Want sinds er tussen hem en de vrou welijke Amerikaanse sergeant June, die het laatste radio-contact verzorgde, een grote liefde 16 ont slaan. houdt hij meer dan ooit van het leve». „Een zaak van leven en dood", zoals de Nederlandse titel van de film luidt, is het geval van Peter Carter dus zeker. June en Frank, hersenspecialist eri vriend van de verloofden, be wegen Carter toe te stemmen in een hersenoperatie. Inmiddels verbeeldt de zieke zich, bericht te hebben ontvangen uit de andere wereld, dat de Hoge Raad zal be slissen of de liefde van Peter en June sterk genoeg is, om Peters leven te rechtvaardigen. Het pleit wordt beslecht als Peter reeds op de operatietafel ligt. Hij en June worden op de pioef gesteld cn winnen! Men zou na deze scène geneigd zijn mef een zucht van verlich- Lng van zijn bioscoopstoel op te staan cn te vergeten dat het laat ste beeld slechts de verfilming van een hallucinatorische gewaar wording was. Powell en Press burger zouden echter geen bevre digende oplossing van het door hen gestelde probleem hebben ge geven, als zij tenslotte niet even Carter, na zijn verlossing van de hallucinaties, ten tonele hadden gevoerd. Het is de verdienste van dit knappe filmteam, dat het op aan vaardbare wijze realiteit en ver beelding tot een boeiend geheel iieeft verwezen, en dat het op rake wijze de invloed heeft uit gebeeld. lie de creest op de ge steldheid van het lichaam kan Uitoefenen De afwisseling in kleuren, tech nicolor voor de scènes op aarde, en sepia zwart wit voor het hier namaals, maakt bet de toeschou wer gemakkelijkr de piloot in zijn verbeelding te volgen. David Ni ven, die de rol van de piloot speelt. Kim Hunter, al*» diens verloofde en Marius Goring als de boodschapper, hebben de bedoelingen van de vervaardigers goed aangevoeld. Een aparte ver melding verdient Roger Livesey, clie de rol van de her?enspeci:i)i6* vertolkt, aanvankelijk op de aar de, en, na zijn dood, in Carters andere wereld, waar hij cLcns befde voor June verdedigt. Dat de film een echt Engels product is. blijkt wel uit de zitting van de Hoge Raad. waar het felle requi sitoir van de Amerikaans» aan klager strandt op de fijne humor en het flegma van de Engelse dokter. Nogmaals: Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het inge zonden stuk in ons blad „Padala rang een eerlijk oord?" deelt men ons van gezaghebbende zijde me de. dat ons eerste stuk van 16 April een goed algemeen overzicht heeft gegeven, zowel civiel als militair. Het ingezonden stuk van de heer W. Kok bevat, aldus onze zegslieden, diverse onjuist heden. Zo liggen de prijzen van e enaantal artikelen, zoals schoen smeer. scheermesjes, tandpasta, inkt p.d. veel lager dan door de heer Kok vermeld. Sinds NI 8-R.I. in Indië kwam heeft de comman dant maatregelen voor het ver voer genomen door liet instellen van een busdienst van de lege- ringsplaats naar de bovenstad van Batavia opdat de militairen zich daar zouden kunnen verpozen. Na de overplaatsing naar Tjimahi is de busdienst Tjimahi—Bandoeng door de zorgen v an de M.T.O. (ino- tnr-transport-offieier) onmiddel lijk caan functionneren. Dat de geest onder rle jongens goed is, is gelukkig juist Maar ook dit was door een der officieren reeds ken baar gemaakt in het Radio-pro gramma voor de Nederlandse Strijdkrachten DE oudste cn kleinste republiek der wereld, San Marino aan de Adiiatische zee, heeft een eis tot schadevergoeding van 2.500.000 pond sterling bij de geallieerden ingediend wegens een luchtaan val, die in Juni 1944 op het staat je is uitgevoerd. Door de autori- leiten werd verklaard, dat San Marino de ernstigste financiële crisis van zijn geschiedenis door maakt en als onafhankelijke staat zal moeten verdwijnen als de ge- nllieerdijn de eis afwijzen. Levenslustig De radioactieve uitwerking van de atoombom, die twee jaar gele den op Nagasaki viel, veroorzaakt thans abnormale groei hij 20 per cent der planten, die in het cen trum van hei getroffen gebied zijn uitgezaaid. Men vindt er tweehoofdige planten en uien met dubbele bol. Opgelost De Finse regeringscrisis, die een maand geduurd heeft, kan thans als opgelost worden be schouwd, daap het huidige coali tiekabinet van Pekkela in functie zal blijven, meldt Radio Helsinki. Luchtvaartpostzegels In Belgie zal een nieuwe serie luchtvaartpostzegels worden uit gegeven met de beeltenis van pa ter Damiaan. Enige van der el- cie, en de tijdens de bezetting ter dood gebrachte, oucl-ministe.s Frans Bovesse. Naar de Congo De Belgische oud-minister Ro bert Godding heeft in de Se naat verklaard, dat de Belgen aangemoedigd moeten worden om zich in de Congo te vestigen, daar deze anders binnen enkele jaren nog slechte door vreemdelingen zal worden bewoond. Nieuw record Een viermotorige Douglas DC-6 heeft een nieuw record gevestigd door in 4 uur cn 31 minuten van Lima in Peru naar Santiago in Chili een afstand van ongeveer 2500 km. te vliegen. Rum Twee ladingen rum. in totaal 400.000 gallons, zijn uit Jamaica op weg naar Engeland. Hierop zal '.heer dan 3.2Ö0.000 pond aan rech ten geheven worden, ZATERDAG 17 MEI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.30 Voor de rijpere .jeugd. 19.45 Toespraak door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Omroeporkest. 20.45 Socialistisch commentaar. 21.00 Omroop-orkest. 21.30 Dodenhuis (X). 22.00 Gevarieerd programma. 23.15 Hobby-Hoek. 23.30—24.00 De nachtvoorstelling. HILVERSUM" II: 19.20 Metro- pole-orkest. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.20 „Wie weet hoe deze plaat heet?" 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 23.15 „Vaders dagboek". 23.2024.00 Kamermuziek van Ludwig van Beethoven. ZONDAG 18 MEI HILVERSUM I: 8.18 Berlins Opera-orkest. 8.45 Zondagmorgen- melodieën. 9.30 Men vraagten wij draaien. 10.00 Geestelijk leven. 10.45 In de tuin der poëzie. 11.00 Radio Philharmonisch orkest. 12.30 De Zondagclub. 13.15 De Roman cers. 14.05 Boekenhalfuur. 15.30 Filmpraatje. 15.45 „The Skymas- ters". 16.30 Wat vrouwen op het hart hebben. 16.40 Sportflitsen en gramofoonplaten li.OO Een half uur by het G G.-Cabaret. 19.00 Kerkdienst. 20 15 Waltz Time. 20.45 „Paul Vlaanderen contra de Mar kies". 21.30 Hersengymnastiek. 22.15 Kamerorkest. HILVERSUM II: 8.15 Orgelspel. 8.30 Kerkdienst. 11.30 Stichts pia nokwartet. 12.30 Amusementsork. 14.05 De „Gooise Kring". 16.00 Fan tasie Pastorale Hongroise op. 26, F. Doppler. 18.30 Kon. Oratorium vereniging „Kerkgezang" te Utrecht. 19.15 „Kent gij uw bij bel?" 19.45 Sportreportages. 2115 „De zwarte tulp" III. 22.00 Virtuo zen op de xylofoon, vibrafoon en de marimba. 23.00 Kareol Septet. 23.30 Werken van Jean Sibelius. MAANDAG 19 MEI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 8.15 Charles Er- nesco en zijn Sextet. 9.15 „Arbeids vitaminen". 10.00 Morgenwijding. 10.35 „Klimpo", het gram.platen- verzoekprogramma. 11.15 Gram.- muz. 12.00 Het Lyra Trio. 12.35 Pierre Palla, orgel. 13.15 „The Sky- masters". 14.15 Elsa Wolthers, pia no. 15.00 „Bonbonnière". 17.00 „Aan de Olt". 18.15 Fernand Warms et son Orchestre Musette. HILVERSUM II: 8.30 Morgen concert. 9.50 Licht-klassieke or kestwerken. 10.30 Morgendienst. 12.00 Marinierskapel. 12.20 Piano duo André de RaaffJacques Schutte. 13.15 Orgelconcert. 15.30 Hoornquintet. 17.20 „Hoor je het verschil?" 17.15 Orgelspel door Re ginald Foort. 18.00 Sport. 18.30 Celesta-ensemble. (Ingezonden mededelingen KOSTBARE GEUREN Naar men weet is rozenolie een 4er belangrijkste grondstollen in de parfumindustrie Misschien minder bekend is het teit. dat voor één druppeltje zuivere rozen olie 15 a 18.000 bloemblaadjes van de roos nodig zijn. Zo wordt het begrijpelijk, dat sommige par-j lums zo kostbaar zijn Tevens, dat men zoveel zorg besteedt aaa de verpakking, die het geringste verlies van de kostbare geur moet verhinderen Ook bil een meer huishoudelijk product als kolfie is de geur mede het belangrijkste.! Daarom construeerde de Gruyter, die steeds de modernste vinding gen ui zijn winkels toepast. spe-| ciale aroma-beschermende koffie- silo's, waarin niets van de waarde-1 volle geur verloren gaat Daarom blijft voor één kop geu rige koffie het adres de Gruyter,] dé koffie- en thee-zaak. KLEINE PROBLEMEN DEZER DAGEN Botsing Op het oude grachtje, waar het wemelt van mensen, bots ik tegen drie vrouwen en een man aan, oi b doodgemoedereerd bonnen staan te verhandelen: voor boter, vlees en brood zie ik tijdens de paar seconden, waarin ik mijn verontschuldiging aanbied. Als ik. bij voorbaat had geweten wat voor lieden het waren had ik het misschien niet gedaan. Het it? reeds de tweede maal dat mij zo iets gebeurt. „Komt het nooit voor", zo vraag ik me af, „dat politiemannen-in-burger (in uniform zijn ze te opvallend!) tegen straathandelaars in bonnen botsen?" Ik wil eerlijk bekennen dat het mij spijt dat ik geen bevoegdheid heb deze parasieten bij de kraag te vatten en naar het politie-bu- reau te brengen. Ik verzeker u, ik zou 'meermalen botsingen uit lokken! De „Volendam" vertrok Woens dagmiddag voor de derde maal na de bevrijding cn tevens voor de laatste maal als troepenschip naar Indië. ditmaal met 2300 man aan boord, samengesteld uit een regi ment stoottroepen, een bataljon van het tweede regiment infanterie, twee veldhospitalen, twee hulpver- bandplaatsen en dc staf van de zesde infanteriebrigade. Het schip zal na terugkeer in Nederland weer als passagierschip worden ingericht. TUINKALENDER ZATERDAG 17 MEI. Vele ia- ren geleden werd op de stadskwekem rij van de gemeente Schiedam een nieuw ras Dahlia's gewonnenHet waren de lageenkelbloemige Mig- nondahlia's, die nadien door de gehele wereld bekend werden. Door hun kleine afmeting zijn deze dwergdahlia's ook zeer geschikt voor aanplanting op perken of klei ne borders of in tuinen van beperk te omvang. De kleuren van de tal- rijke soorten variëren tussen rood rose, oranje, geel en wit. Ze bloeien rijk en behoeven door hun lage ah metinq niet aan stokken te worden opgebonden. De aanplanting kan thans nog geschiedenS, L

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 8