Oud-Spaansche kerken naast villa's met hangar V, Hoe beter muziek per plaat des te meer geruis Gevaar van pokkenepidemie is niet denkbeeldig Nederland zoekt contact met Ierland Duitsers verschoten hun kunstmeststoffen 6 Een missionaris op zijn ezel Nederlandse vrouw 1898-1948 Iedere Nederlander moet ingeënt worden Dr. Huysmans in Dublin Auto der Koningin was van Amerikaanse Vier hoefnagels voor een ei Zaterdag 24 Mei 1947 Architect Fledderus in Amerika IX ....en vliegende business-men „We will take the road together thru' the morning's golden glow. And we'll drzam of those who trod it In the mellow long ago". (Uit „El Camino Real" Mc Groarthy) AN SONOMA, veertig: mijl boven San-Francisco tot San Diego in het Zuiden en verder naar Merico loopt El Camino Real, de koninklijke weg; door de Spanjaarden aangelegd toen zü. eerst in 1768. Californic koloniseerden. De geschiedenis van dezen weg is niet geschreven door de conquistadores met het zwaard, maar door de conquistadores met het kruis. Het verhaal begint op het eiland Mallorca in Span je. waarop 24 November 1713 een zekere Junipero Serra geboren werd. In 1749 dook hij als Franciscaan in Mexico op, voegde zich op hoog bevel bij de tros der Spaansche krijgers en stichtte langs El Camino Real de vijf-en-twintig zendingsposten, die thans in oude glorie of in puin de trots van de Californiërs zijn. De „Spanish Missions". Ik heb den koninklijken weg weinig vorstelijk be reden. met een Greyhoundbus. Maar toch comfortabe ler dan Vader Serra, die zich met een ezel moest be helpen. Dank zij propaganda staan die Greyhoundbussen in goeden geur bij den kleinen man. Want je bent ai een erge tobber als je geen auto hebt en op dit ver voermiddel bent aangewezen. Hollandsche trekkers die voor mij gingen, hebben in boeken als ..Rendez-vous in San-Francisco" en „Menschenleven in Amerika" de romantiek van deze bussen bezongen. Van de lieve meisjes, die ze er in aantroffen, waar je een praatje mee kon houden en was dies meer zy. Ik heb schijnbaar geen neus voor romantiek. Vier maal heb ik honderden mijlen in die bussen door ..God's own country" gehobbeld, steeds '£wïït W UO. PvsZ ?rXAr^ Ci l. /iteuó. tJi— tiedsU~~. trek geen Indiaan meer te bekennen, maar er zijn er meer dan 5000 gedoopt en meer dan 3000 liggen er be graven. Kerk en Staat hebben hun plicht gedaan en de ruïne van 1836 in 1933 weer geheel hersteld. In de kapel van de Passie ligt de oude Franciscaan begra ven en voor den ingang staat metershoog het beeld van Junipero Serra. de man die naast het zwaard het Woord bracht in de gouden vallei van Californië. HONDERD MIJL oostelijk ligt Fresno en Fresno is de modernste stad ter wereld. De meeste Ame rikanen weten het zelf niet. Maar Simon Eisner, die Sierra Sky Park ontwierp en mijn vriend werd in Los Angelos, vertelde mij ervan en bracht mij er heen. Hangarhome-airfield-City noemde hij het zelf, maar dat is een beetje te dik. Het komt hierop neer, dat een groep air-minded families in goeden doen. die hun zaken in Frisco of Los Angelos hebben, te zamen met een ondernemenden aannemer een neder zetting stichtten, die er ongeveer zoo uitziet. Een air- strip of runway van 3800 voet lang. daarbij een hotel met restaurant, een zwembad, een vliegschool en daarbij aansluitend 120 villa's met bij iedere villa een hangar voor het eigen vliegtuig. Wanneer Vader dus 's morgens naar kantoor gaat. stapt hij uit de bijkeuken in de hangar, taxied zijn vliegtuig het tuinpad af. den weg op en naar air strip om den hoek. Komt in omgekeerde volgorde 's avonds weer thuih. Toen ik er was. waren er 18 villa's met hanger ver kocht en evenveel in aanbouw. Wat een ongelooflijke herrie zal het zijn op Zaterdagen en Zondagen, als behalve Vader ook zoons en dochters het luchtruim doorklieven. De vreugde van het op het land wonen ontgaat mij hier en ik ben er ook niet langer gebleven dan beleefdheidshalve noodzakelijk ben ik in gezeiscnap geweest van wegwerkers, india nen, moegesloofde vrouwen en ondefinieerbare man nen. \J ANDAAG, op den koninklijken weg, is de bus met negers en mexicanen. Mexicanen kun je ruiken. Die zijn anders dan wij. Ze hebben iets kruidigs. Iets van het tropische klimaat, waarin zij levenDe eerste stopplaats is Salinas en de volgende Monterey, aan den Pacific Ocean. Hier woont de befaamde schrijver John Steinbeck, die zich rijk geschreven heeft aan de armoe de van anderen en een landgoed bewoont, waar volgens dorpsge- mompel een arme door de honden wordt weggejaagd. Mijn vader zei altijd, dat het nooit leuk is om ach ter de schermen of achter den kan sel te kijken en ik weet dat hij gelijk heeft. Daarom laat ik Tortilla Flat. de armelui's wijk van Monterey voor wat het is en wandel den langen weg van Monterey naar Carmel door sparrewouden en over heuvels. Mij lokt El Camino Real en liever dan tusschen vliegtuigmotoren ben ik dagenlang gelukkig en dankbaar geweest tusschen de graven van Con quistadores en Indianen, in de oude Spaansche kerken en kloosters van San Luis Obispo. San Juan Bautista. San Rafaël en Santa Barbara, waar ik bij de Presidio, het Casa van José de la Guerra. die eens honderden jaren geleden Commandant van Santa Barbera was. afscheid neem van de romantiek en de bus zal nemen naar Hollywood, waar geen romantiek is maar de filmfabrieken zijn en ik het avontuur zal vinden op straat. REIN H. FLEDDERUS. Aan de luidspreker Carmel is een wonderstadje. Er woont een groote kunstenaarsbent en het lijkt een beetje op Juan les Pins. Dezelfde pijnboomen. dezelfde roodbruine rotsen, dezelfde oneindi ge schoonheid van de blauwe zee. De beroerde telefoonpalen, die ieder Amerikaansch stadsbeeld verpesten, zijn hier vervangen door onder- grondsche kabels, er zijn goede kunsthandels, er werken een paar voortreffelijke mode-ontwerpers en er staan huizen zoo leelijk en toch zoo romantisch tusschen de agaves, bougainvilleas. sparren en chrysan ten, dat ik hier zou willen blijven tot in lengten van dagen en oud wor den en desnoods sterven, hoewel het in den hemel bijna met mooier kan zijn dan hier. Hotel San Carlos is voortreffelijk en ik leg me te slapen met het uit zicht op de baai. waar deze dwaze zonaanbidders de olietanks rose, geel, smaragdgroen en mauve heb ben geschilderd en langs den pier de visschersschepen van Cannery Row in het avondlicht wiegelen, terwijl zeevogels ter grootte van een kal koen een late ruzie uitvechten. EN ANDEREN MORGEN vroeg wandel ik naar San Carlos de Rio Carmelo, de Spaansche missie die de speciale liefde had van Va der Serra. Vertoonen de andere missies architectonisch meer gelijke nis- met de Indiaansche pueblos, hier is de linker toren bijna Moorsch en heeft Vader Serra iets van thuis om zich heen willen hebben. De mu ren zijn echter metersdik van adobe (in de zon gedroogde kleiblokken), de Indiaansche bouwwijze dus. Nu is er mijlen in den om- Van 18 Augustus—15 September 1948 zal in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage een grote nationale tentoonstelling worden gehouden, getiteld ..de Ncd'rlandse Vrouw 1898—1948". Het doel van deze ex positie is hulde te brengen aan Neerlands eerste vrouw, die in dat jaar haar 50-jarig Regeringsjubi leum hoopt te herdenken. Bij de troonsbestijging van Hare Majesteit werd eveneens een tentoonstelling van vrouwenarbeid geor niseerd en thans hoopt men binnen afzien bare tod hetzelfde te kunnen doen. De Stedelijke Oudheidskamer te Geertruidenberg is een kostbaar ob ject rijker geworden, nl. het oude stadszegel, dat stamt uit de 13e eeuw. De Nederlandse Bachvereniging geeft haar jaarlijkse uitvoering van de Hohe Messe op Zaterdagmiddag 21 Juni 1947, om 2 uur, in de Grote Kerk te Naarden. De generale repe titie vindt plaats op Vrijdagavond 20 Juni 1947, des avonds om 7 uur. Korte tijd geleden beluisterden we een gramofoonplaten-concert, waar van het programma was «samenge steld uit werken van moderne Ameri kaanse componisten. Er was een weelde van „natuurlijke" klank, als gevolg van de goede kwaliteit der weergave; de wereldberoemde orkes ten voerden de composities uit (dat van de B.B.C. en het Boston-sympho- nie-orkest) de namen van de diri genten, Toscanini en Koussevitsky, garandeerden een vlekkeloze inter pretatie. We hebben genoten en ons geluk kig geprezen, omdat we door de gramofoonplaat zo innig contact heb ben met de scheppingen der grote componisten. Indien we gingen klagen os er het lichte platengeruis, dat hoorbaar was, zou dit als „zwarte" ondankbaarheid zijn aan te merken. Er zijn bij de weergave per gra mofoonplaat immers twee dingen die jammer genoeg niet van elkaar te scheiden zijn, namelijk het licht kras sende bijgeluid, de „ruis", en de hel derheid der weergave. De fabrikanten zijn er na vele jaren experimenteren in geslaagd een procédé samen te stellen dat een zeer lange houdbaar heid der platen garandeert. De vele trillingen met kleine amplitude over een zeer korte groef-afstand hoge tonen en eveneens de veel minder in aantal zijnde trillingen met een 2eer grote amplitude lage tonen veroorzaken over een zelfs zeer lange periode slechts een uiterst geringe slijtage, als gevolg van de kwaliteit van het gebruikte materiaal. De af stand van twee plaatgroeven, een compromis tussen de te verwerken amplitudes, een ruime zekerheids marge en de optredende slijtage, is zorgvuldig aan de practijk getoetst. Al naar de kunstwaarde van het muziekstuk wordt dus de dichtheid van de groef bepaald en worden de uitersten van „hoog" en „laag" af gesneden. Meestal zal het muzikale oor bij „gewone" opnamen, vanwege het wegblijven van de hoogste en laagste frequenties, dus bijna niet ge stoord worden door bijgeluid. Dit „ruis"-euvel zal echter bij de duur dere opnamen iets meer hoorbaar zijn, omdat de fabrikant dan bijna alles dienstbaar heeft gemaakt aan een zo perfect mogelijke weergave. Hij heeft namelijk de frequentie-ge voeligheid opgevoerd tot om en bij de 4500, waardoor echter tevens het „ruis"-gebied, dat ligt tussen 2750 en 4000, overschreden wordt. We wijden aan dit onderwerp eni ge aandacht, omdat vele luisteraars dikwijls de radio-deskundigen van nonchalance beschuldigen, als zouden ze „op een koopje uit zijn" en oude platen draaien onder het motto: ,.We krijgen tóch „onze centen" wel en het komt er dus niet zo erg op aan." Dit is een beslist onjuiste veronder stelling. Als een splinternieuwe gra mofoonplaat goede muziek-kwaliteit bevat, dus „loopt" tob bijv. frequentie 4500, zal de „ruis" goed hoorbaar zijn. Het zou overigens voor de radio technici een klein kunstje zijn dit bij geluid geheel weg te knijpen, maar daar zou de muziek-kwaliteit zeer on der lijden. Dit bijgeluid heeft practisch niets met de ouderdom van de plaat te maken en is bijna geheel een gevolg van het weergave-principe. Eén oplossing zou slechts zijn, als men opnamen maakte volgens het Philips-Miller-procédé. Hier treedt dit bijverschijnsel niet op. Alle opnamen van beroemde orkesten, solisten Hoe goed Amerika wordt ingelicht... Judy Barden, een medewerkster van de New York Sun. heeft in haar blad verslag uitgebracht van een bezoek, dat zij thans aan Nederland brengt. „Holland is een verbazingwek kend land. vol verbazingwekkende dingen. Opa wandelt in zijn lange zwarte jas en hoge zwarte hoed met oma in haar nationale costuum, een lange zwarte japon met een ge kleurde sjaal om haar middel en een schone witte muts op. Zij wandelen plechtig. Oma draagt laaggehakte, zwarte schoenen, en opa goede., ouderwetse knoopjesschoenen. Zij glimlachen tegen elkaar. Zij zien er gelukkig uit. „Moeder en vader schijnen van een ander ras te zijn. Zij rijden op fietsen voor twee. 4rie en vier perso nen. Soms rijden ze op een fiets met een kind voor en achter op. De kinderen zijn rond. rozig en lief. Dan de kinderen tussen tien en twintig jaar. Zij zijn volkomen arge loos. Ze gaan uit in grote groepen. Als ze midden op straat zin krijgen te gaan dansen, doen ze dat. Ze leg gen hun rugzakken neer en een be gint een volksliedje te zingen. Dan doen ze een rondedans. Daarna nemen ze hun rugzakken weer op. stellen zich in het gelid en marcheren, steeds zingend, weer weg. „Maar Nederland heeft ook zijn teleurstellingen. Toen ik van Olden- zaal naar Den Haag reisde, heb ik niet veel mensen gezien, die de spreekwoordelijke klompen droegen. „Maar een van de attracties is dat bijna alle Nederlanders Engels spre ken. Hun taal lijkt veel op Duits, maar als je moeilijkheden wilt heb ben, moet je iets over Duits tegen hen zeggen Miss Barden geeft tenslotte een beschrijving met hoeveel geestdrift Amerikaanse bezoekers in Neder land verwelkomd worden Ongeveer twintig jaar geleden is de indirecte vaccinatiedwang tegen pokken opgeheven. Voor die tijd moest van elk kind, voor het op school werd toegelaten, een „pok kenbriefje" worden overgelegd ten bewijze, dat het ingeënt was met koepokstof. Als gevolg daarvan is de vaccinatietoestand van ons volk slecht. Velen zijn nooit ingeënt, ter wijl van anderen de laatste koepok enting zo lang geleden is. dat niet verwacht kan worden dat ze nog weerstand tegen pokken zullen be zitten. Waarom is dit belangrijk, zult U zich afvragen, waar in Ne derland geen enkel geval van pok ken in de laatste decenniën is ge constateerd? Pokken is een terecht zeer ge vreesde ziekte. De sterfte is groot, terwijl diegenen die er niet aan te gronde gaan voor de rest van hun leven geschonden zijn (pokdalig). De ziekte is daarenboven zó besmet telijk. dat de verspreiding als een laaiend vuur om zich heen kan grij pen. Het zich bevinden in één ver- i trek met een lijder aan deze ziekte is voldoende om besmet te worden, terwijl de ziekte ook door dode voorwerpen (verband en dergelijke» kan worden overgebracht. Boven dien blijft het ingedroogde mate riaal uit een pokpuist nog geduren de langen tijd besmettelijk. De eerste verschijnselen doen aan griep denken doch weldra ontwikke len zich de blaasjes, die straks ont aarden in grote pokpuisten en ern stige littekens achter laten bij ge nezing. De puisten komen soms ook I op de ogen voor, waarvan blindheid het gevolg kan zijn. Smetstof Ds oorlog heef: Europa verdeeld in arme en rijke landen en tot die laatste categorie behoren in de eer ste plaats die, welke het geluk had den neutraal te blijven. Zweden, Zwitserland en Portugal zyri dan ook als oasen in de deviezen- en dol lar-arme woestenij van West-Euro pa. De Engelsen waren uiteraard de eersten, die beseften, dat er nog een land bestond en wel Ierland, waai de burger gelaafd wordt aan de hoorn des overvloeds. En de Britten koesteren plotseling een zó warme belangstelling voor het land dei- groene valleien, dat de Ieren argwa nend zijn geworden omtrent de op rechtheid der gevoelens van hun na buren, met wie zij immers enkele eeuwen in een hardnekkige vrij heidsstrijd verwikkeld zijn geweest. Lord Rugby, die de Britse Rege ring in Ierland vertegenwoordigt, heeft gemeend, dat het gedrag van de Britten als uitgehongerde wolven in dit land van honing en boter, niet waardig is en richtte derhalve een boodschap tot zijn volk, waarin hij o.m. zei: „Zegt niet, dat ge hier zijl 9e~ komenomdat het in Enge'and -o slecht is. Want Ieren hebben geen hoge dunk van ratten. En vertelt ook niet. dat ge non Ierland ge komen zijf omdat ge altijd ver. langde het Abbey Theatre le zien: niemand zal V geloven. Zegt daarom niets; de Ieren weten heus wel, waarom U naar hun tand komt!" Deze terechtwijzing van Lord ensembles zijn echter op de plaatRughy aan zijn landgenoten is type- vereeuwigd en niet op de Philips- Miller-band. Het zou een kwestie van vele milliarden guldens zijn de gehele gramofoonplaten-industrie om ie schakelen, afgezien van nog andere factoren die remmend zouden optre den. We hebben dus de keuze tussen: óf goede muziek-kwaliteit met daarbij „ruis", óf een slechtere weergave met veel minder bijgeluid. Wij voor óns kiezen beslist het eerste. A.R. rend voor de wijze, waarop de Ier de buitenlanders zyn land ziet binnen komen. Het was daarom zo verras send voor ons, Nederlanders, om ge tuige te zijn van de ongewoon har telijke wyze, waarop onze „good- wili"-missie, o.l.v. onze minister van Economische Zaken, ontvangen wTerd. Goede indruk De K.L.M. maakte reeds een voor treffelijke indruk bij aankomst. Op Ter gelegenheid van de eerste, vlucht van de K.L.M. naar Du blin is een Nederlandse missie, onder leiding van dr. G. IF. V. Huysmans, minister van Econo mische Zaken, naar Ierland ver trokken om onze betrekkingen met dot land in de sfeer van een persoonlijk contact te verstevi gen. Een onzer verslaggevers maakt deze reis mee er. geeft bijgaand artikel zijn eerste i*1' drukken over de uitzonderlijk hartelijke ontvangst van het Ne derlandse gezelschap in de Ierse hoofdstad. ENKELE maanden geleden ging Mrs. Lilla von Saher, een Amerikaanse da me met een Duitse naam, in New York naar de bioscoop, niet vermoedend dat het resultaat van dit filmbezoek zou zijn, dat zij de auto zou te rugkrijgen, die zij ze ven jaar geleden in de steek had moeten laten. De heer en mevrouw Von Saher moesten bij de Duitse invasie het voorjaar van 1940 overhaast Ne derland verlaten met achterlating van een luxueuse 12-cilinder limousine. De opval lend fraaie wagen werd gretig „be- schlagnahmt" en voor de duur der Duitse bezetting werd hij ge bruikt door dragers van dik gegalonneer de hakenkruispetten en hun dames. Een van Seyss-Inquart's naaste handlangers was de fortuinlijke „bezitter" geworden en met „herrenvöl- kische" praalzucht zoefde hij lang Hol lands wegen, die vijf eindeloze jaren Hol lands wegen niet meer waren. Maar al die tijd waren er enkele Ne derlanders, die het wel en wee van de 12-cylinder nauwlet tend gadesloegen. Zodra de bevrijding kwam werd hij de Duitse dief ontnomen, die zich over dit ver lies bedroefder toon de dan over het ver lies van de oorlog. De wagen werd overge dragen aan de Geal lieerden en door hen in de garage van Ko ningin Wilhelmina's paleis ondergebracht. Teruggegeven DE limousine was nog steeds een vorstin waardig en ook generaal Ei senhower en Winston Churchill, toen z\j Nederland bezochten. Op zekere dag, toen Koningin Wilhelmina een rijtoer door Am sterdam maakte, nam een filmcameraman een serie opnamen. Het was puur toeval. dat Mrs. Von Saher juist deze opname in het New Yorkse film- nieuws zag en haar eigen auto her kende! Toen kwam het probleem. Moesten zij en haar man Konin gin Wilhelmina vra gen de limousine aan de rechtmatige eige naars te retourneren Na lang wikken en wegen besloten zij het verzoek in zee te stu ren. Het werd aan Hare Majesteit voor gelegd en thans is de historische limousine aan boord van een Nederlands schip op weg naar New York waar het echtpaar Von Saher vol span ning de aankomst verbeidt. Copyright UNO- REUTER Nadruk verboden) de seconde af op tijd zette gezag voerder Stroeve de grote Douglas- DC 3-machine aan de grond, vlak voor het volle stationsgebouw van de luchthaven van Dublin. Uit het toestel kwamen, behalve een aantal Nederlandse, Zwitserse en Engelse journalisten, onze minister van Eco nomische Zaken, dr. Huysmans, ver gezeld door dr. F. H. Beyerinck, chef van het bureau Sterling-landen van het directoraat-generaal voor de Economische Betrekkingen en een K.L.M.-deputatie, onder leiding van de directeur, de heer H. Martin. De Nederlandse gezant, mr. Van Tets, was ter begroeting op het vliegveld aanwezig. In het prachtig ingerichte stationsgebouw van het vliegveld had ook de ontmoeting plaats van onze missie met de plaats vervanger van president De Valera. De Iersche minister van Economi sche Zaken, Sean Lemass, nam de honneurs waar voor het staatshoofd (wiens functie in de Ierse taal de onuitsprekelijke naam van „An Taoi- seach" heeft) en in de loop van de volgende dag kreeg minister Huys mans de gelegenheid om met vele prominente Ieren, zowel ministers als hoge ambtenaren van Landbouw, P.T.T., Handel en Industrie, Buiten landse Zaken, van gedachten te wis selen over een mogelijke economi sche toenadering met de Ierse Vrij staat. Woensdagmiddag is de Nederland se missie een lunch aangeboden, waaraan ook president De Valera aanzat. Zelden is een Nederlandse officiële vertegenwoordiging na de oorlog een zo hartelijke ontvangst ten deel gevallen als thans in Ier land. De smetstof behoort tot de groep der filtreerbare virussoorten, dat wil zeggen, dat de ziektekiemen kleiner zijn dan bacteriën en niet achterblijven op filters, waar bac teriën door kunnen worden tegenge houden. In tegenstelling tot andere virussoorten kan men de smetstof soms wel onder het microscoop zichtbaar maken. In het aangetaste weefsel komen namelijk lichaam pjes voor, die zich op een bepaalde wijze laten kleuren en waarvan be wezen is, dat ze de dragers zijn van de smetstof. Men noemt ze insluit- lichaampjes of lichaampjes van Pa- schen, naar de ontdekker Enrique Paschen (18601936). Men weet er niet van of ze zelf een bepaalde vorm van het virus zijn, dan wel of ze onder invloed van het virus zijn, dan wel of ze onder invloed van het virus gevormd worden uit het omringende weefsel. Reeds vóór de ontdekking van deze lichaampjes had Giuseppe Guarnieri (1856 1918) soortgelijke vormsels in het hoornvlies van de ogen van met pokken besmette mensen en dieren gezien en beschreven (lichaampjes van Guarnieri). In Azië komen nog voortdurend pokkenepedemicn voor. Een zeer grote epedemie heerste in 1945 in China (Sjanghai). Van een dergelijke haard uit worden gemakkelijk, mede door de snelheid van de moderne verkeersmiddelen. ziekte-gevallen over de wereld verspreid. Dit kan bovendien des te eerder gebeuren, waar er tussen de besmetting en het uitbreken van de eerste ziektesymp tomen een tijd van ongeveer twaalf dagen verloopt. Gedurende deze tijd voelt de besmette mens zich dus niet ziek en kan bijvoorbeeld van China uit al in Amsterdam zijn aangeko men! Dit is geen theoretische moge lijkheid, maar komt herhaaldelijk voor. In Engeland Zo was er vorig jaar een epedemie in Engeland (60 gevallen waarvan verschelden met dodelijke afloop). In Februari van dit jaar kwam er in Engeland weer een epedemietje voor (Grimsby). Tot nu toe werden 33 gevallen ontdekt (vier doden). Ook in Parijs deden zich enkele we ken geleden dertig gevallen voor, terwijl in dezelfde tijd in New York elf gevallen werden opgespoord, waaronder twee met dodelijke af loop. Voor ons is de epedemie in Grimsby het belangrijkst, omdat en kele gevallen (de eerste) voorkwa men in een logement voor zeelie den. Het is daar niet mogelijk ge weest om alle contacten op te spo ren, aangezien sommige zeelieden van vreemde nationaliteit waren en Engeland alweer verlaten hadden. Het ging hier om de bemanning van kustvaarders, waarschijnlijk Noren en Zweden. Dit alles dient slechts om te de monstreren, dat het als zeevarend land zeer wel mogelijk is. dat zich hier binnen afzienbare tijd één of meer gevallen zullen voordoen We hopen, dat deze dan snel ontdekt en herkend worden, aangezien anders de gevolgen desastreus kunnen zijn. Kleinste mens ter wereld Onlangs kwam uit de U.S.A. het bericht, dat aldaar de klein ste mens ter wereld was overle den. De dwerg was 3/ jaar oud, woog 15 kilogram en was 85 cen timeier lang. Frankrijk heeft dit record ge slagen Henri Ezrnard, in 1895 in het departement Loiret geboren, is 70 (.entimeier lang Wel schijnt hij dikker te zijn dan zijn Ame rikaanse uorganger, want hij weegt 17 kilogram. Op de kermis in Loiret heeft hij groot succes. Vaccinatie is Vaccinatie is het inbrengen van koepokstof in de huid van de mens. j Edward Jenner (17491823) ont dekte op het eind van de achttien- I de eeuw, dat bij de koe soms ook i een soort pokken optreden. Melk sters kregen via de uiers van de koeien, die aan deze ziekte leden, soms puisten aan de handen. Het bleek hem, dat deze melksters, die aan koepokken geleden hadden, tij dens een pokkenepedemie gespaard bleven voor echte pokken. Boven dien zag hij, dat de koepokken zich bij de mens niet over de gehele huid uitbreidden, doch zich alleen ont wikkelden op de plaats waar de pokstof uit de puist van de koe de huid was binnengedrongen. Hij ging daarom over tot het kunstmatig be smetten van mensen met deze koe pokstof, die hij naar koe-vaccus (lat.) vaccin noemde. Allengs zag men over de gehele wereld het belang van deze hande ling in en overal begon men met de koepokstof te enten, om zodoende voor de gevreesde pokziekte ge spaard te blijven. In vele landen kwamen wettelijke maatregelen ten einde ieder te dwingen zich te laten inenten. Dit bleef zo bestaan tpt twintig jaar geleden. Toen ontdekte men, dat zich soms een gevaarlijke complicatie kan voordoen na het en ten. Bij mensen en kinderen boven de twee jaar zag men deze verwik keling in enkele gevallen per tien duizend entingen optreden, tenmin ste als ze voor de eerste maal gevac cineerd werden. Er ontstond dan een hersenontsteking. Bij kinderen onder de twee jaar en bij mensen die voor de tweede of meerdere maal werden geënt zag men de complicatie niet. Dit was re den om de vaccinatiedwang af te schaffen. Thans heeft men de ouders van kinderen onder de twee jaar verplicht hun kinderen te laten vac cineren. (Tenzij zij aan de burge meester verklaren principiële be zwaren te hebben). Daar er in on geveer vijftien jaar geen entplicht heeft bestaan is een belangrijk ge deelte van ons volk nooit gevacci neerd. noodzaak Ten eerste moeten dus alle baby's ouder dan 6 maanden en jonger dan 2 jaar ingeënt worden. Ten tweede alle mensen, die naar het buitenland gaan, om het even of dat nu En geland. Indonesië. China of België is. Ten derde ieder, die langer dan acht jaar geleden voor het laatst werd in-, geënt. Ten vierde iedereen, wanneer zich in Nederland een geval van pokken zou voordoen, wat, zoals reeds gezegd werd. binnenkort zeer wel mogelijk geacht moeten worden. H. L. W. Leopold Stokowsky. die gisteravond het Concertgebouworkest dirigeerde had na afloop driemaal een ovatie in ontvangst te nemen. Toen hij eenmaal in de solistenkamer was verwenen was zelfs een minutenlang aanhoudend applaus niet bij machte hem op het podium terug te bren gen. DE AUTO WAARIN CHURCHILL bij zijn bezoek aan Amsterdam reed (zij was hem door de Koningin ter beschikking gesteld), bleek door een toeval de auto van Mrs. Von Saher, New York, te zijn. Zij krijgt hem nu terug. Nieuws voor trekkers. Het fraai gelegen landhuis „Ockenburg" te Loos- duinen, dat Zaterdag als jeugdherberg geopend zal worden. Voorlopig zullen 75 trekkers er onderdak kunnen vinden. Wanneer de bovenverdie- ping gereed zal zijn, zal dit aantal 200 tot 250 kunnen bedragen. Ontredderd Nazirijk Lang nadat de geallieerde legers Duitsland zullen hebben verlaten zal er nog honger zijn, voorspellen Amerikaanse des kundigen. Landbouwstatistieken tonen aan, dat het landbouwkundig d.lemma van het vooimalig nazirijk op dit ogenblik nog erger is. dan toen het land zich twee jaar geleden overgaf. Zelfs de meest ambitieuze plannen op lange termijn van Ie westelijke bezettingsmachten lopend tot 1950 zullen de gemiddelde Duit ser geen „\olle schalen'' bezorgen. Een typisch Duitse staat, het door de Amerikanen bestuurde Hessen, leverde na een nauwkeurige studie materiaal op waaruit bliik« waarom het voeden van een verslagen volk een ontzettende verantwoordelijk heid zowel voor de overwinnaar als de overwonnene met zich brengt. Saul M. Katz, voedselofficier van de Amerikaanse militaire regering, die nipt vier assistenten, het opper toezicht hecff over een gebied van 4000 vierkante mijl met vier milli- oen inwoners, geeft de \olgende op somming: „Hessen, dat zelfs in de beste tijden voor de oorlog, zich zelf niet kon voeden, moet thans nog zorgen voor honderdduizenden vluchtelingen. Zelfs een landbouw kundig tovenaar zou Hessen niet kunnen maken tot een land, dat. zichzelf kan voeden. De kunstmest stoffen, die het land zo dringend nodig heeft, werden in de vorm van ammunitie door de weermacht ver schoten. De stalen onderdelen voor de tractoren, die nu st.il staan wer den gebruikt in de pantserwagens, die naar Stalingrad en El Alamein gingen. Dp mannen, die achter de ploeg hadden kunnen staan, liggen nu op de soldatenkerkhoven. De oorlog is dp perste oorzaak voor het tekort in de Duitse landbouw. Weinig vee Evenals andere staten in de Ame rikaanse zone, staat Hessen in het midden van een revolutionnaire ver andering op landbouwgebied. De veeteelt is gezakt tot een voor West-Duitsland ongekend laag peil. De bezettingsautoriteiten hebben al les aangewend tot uitbreiding van graan, en aardappelteelt, voor on middellijke menselijke voeding. Gedurende 1947 zullen er 460.000 varkens geslacht worden, waardoor er slechts 58.000 zeugen cn 5000 be ren in de gc'.ele staat zullen over blijven. De veestapel van Hessen zal met 10 verlaagd moeten worden beneden het totaal van 1945. Dit be tekent, dat het rantsoen van de Duitsers in de komende jaren in de westelijke zone voor het grootste deel uit aardappelen en brood zal bestaan met zeer weinig vet. De gestadige achteruitgang van de Duitse bodem door gebrek aan kunstmest wordt aangetoond door jaarlijkse oogstberichten. De aard appeloogst. van Hessen zakte met meer dan 20 (in 1946) van het peil van 1945 en hij zal in 1947 nog lager zijn. De tarweproductie is met 19 achteruit gelopen en beweegt zich in dalende richting. Het land moet fosfaat hebben uit Noord-Afrika, maar er komt slechts zeer weinig binnen. Het sluiten van de fabrie ken ten gevolge van kolengebrek heeft de opbrengst van potas doen ineenschrompelen. Kolen betekent potas, potas be tekent voedsel en meer voedsel be tekent meer kolen. Een onbeteke nend ding als een hoefnagel is i oor een boer niet te krijgen. On der de huidige omstandigheden op de zwarte markt krijgt men v>er 'hoefnagels voor een vers ei. (A.P.)

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 6