Maarschalk Rommel van nabij Montgomery's grote tegenspeler Dr. Edvard Benesj Voor het eerst i aan zee Margarine en melk worden gevitamineerd Engelse luchtmacht voor Griekenland Egypte, het Eldorado der ex-monarchen ONS VEERTIENDAAGS PORTRET Belangrijk voor de strijd tegen Engelse ziekte Minister Mansholt stimuleert Victor en Zog zien elkaar nooit Zaterdag 21 Juni 1947 3 i:<: -\jU de levensbeschrijving iV van Montgomery ten einde is beginnen wij de publicatie van enkele arti kelen over zijn grote te genspeler Rommel, over wiens dood in de slag van Normandië de tegenstrij- digste geruchten gaan. Lutz Koch. een der be kendste Duitse oorlogsver slaggevers. vergezelde Rommel m Afrika. Italië en Frankrijk tijdens de laatste drie jaar van zijn carrière en van zijn le ven. Hij werd Rommels vriend en vertrouweling. Herhaaldelijk besprak Rommel met hem zijn po litieke. militaire en per soonlijke problemen en hij stond Koch toe. uittrek sels uit zijn dagboek te maken. Na Rommel's dood be gon Koch. bijgestaan door familieleden en vrienden van de veldmaarschalk, diens rol in het complot tegen Hitier en het verhaal van Rommel's dood te be schrijven. Dit is het eerste com plete verslag van de laat ste jaren van Duitslands grootste militaire leider in de tweede wereldoorlog. Koch's eerste artikel ont hult. hoe het wederzijdse wantrouwen tussen de Führer en de veldmaar schalk ontstond en groeide V In April 1942 vloog Rommel van zijn Noord-Afrikaanse hoofdkwartier naar Europa om met Hitier de hopeloze positie van zijn legers te bespreken. Het was kort na zijn terugkomst, dat een jong officier, die hem had vergezeld, mij de hele geschie denis vertelde, terwijl wij op een maanlichte nacht in een kleine tent zaten in de rustige Tmimi-sector van het Cyre- naica-front. Na een gesprek met Mussolini, die overvloeide van hulpbeloften, vervolgde Rom mel zijn reis naar de „Wolf- schanze", Hitler's ondergrondse hoofdkwartier te Lützen-Ras- tenberg. Keitel. Jodl. Schmundt. West- phal en verscheidene kleinere goden waren daar verzameld. Nagenoeg zonder ceremonieel overhandigde Hitier aan Rommel de zwaarden met eikenloof van het ridderkruis, waarna Rommel een vluchtig overzicht van de toestand gaf. Met bijzondere nadruk drong hij aan op de verovering van Malta om de aanvoer van Duitse reserves te verzekeren, nodig om het ko mende Britse offensief op te van gen. Maar Hitier stelde slechts on belangrijke vragen over de Britse uitrusting en speciaal over het veldgeschut, bij ons bekend onder de naam „Ratsboem". ,.DEZE ZUIPLAP!" door LUTZ KOCH ..Deze zuiplap, deze diep gezonken dronkaard zal spoedig te weten ko men wie IK ben." Majoor Engel, die aan de andere kant zat. wendde zich tot mij en zei laconiek: ..Wind je niet op. Het is practisch b\j elk diner hetzelfde. Wanneer hy daar mee begint, is al het andere van de baan." Naderhand werd Rommel tot een andere bespreking uitgenodigd. Toen Westphal hem bij zijn terug komst vroeg of er tot iets was be sloten. zei Rommel gereserveerd: ,,Neen. wij bespraken enkele per soonlijke aangelegenheden. Maar ik stel mijn hoop on morgen. METS BEREIKT y XX/ IJ allen waren in gespannen verwachting van het ogenblik, dat de conversatie op zaken, die ons zelf betreffen, zou komen. Niets van dit alles gebeurde. De proble men. die in onze zielen brandden, werden niet besproken. Hitier be ëindigde plotseling het onderhoud en zei, dat wij de volgende dag zou den doorgaan. Toen keerde hij zich tot ons met de woorden: heden avond bent U mijn gasten." Tijdens het diner zat Rommel naast Hitler. Ik zat aan een zijtafel naast Bormann. Ook Keitel. Jodl en Hitler's lijfarts. Morell, waren te genwoordig. Plotseling steeg ru moer op van Hitler's tafel. De Führer verwenste Churchill. r OEN ROMMEL de volgende A morgen van de bespreking te rugkeerde. konden wij duidelijk de trek van bittere teleurstelling op zijn gezicht zien. Westphal vroeg: „Hebt U iets kunnen bereiken. Ge neraal „Wat ik heb bereikt? De Führer wenste mij het beste toe, maar ver der kon ik niets bij hem klaarspe len. Bespreek het met de Duce, zei hij. En dat is alles." Op zijn terug reis ontmoette Rommel Mussolini Zijn gezicht droeg dezelfde wan hopige uitdrukking als na de con ferentie op Hitler's hoofdkwartier. Rommel keerde naar Afrika te rug met een gevoel van walging. In de daarop volgende maanden wachtte hij op Hitler's besliss i g betreffende de vraeen die hij hem had gesteld, verstuurde herhaalde Rjk radioberichten kreeg geen ant woord. Er was geen s^oor te be kennen van de toegezegde troepen- aanvoer. Al deze tjjd overtuigd, dat hij Cyrenaica zou moeten ontruimen veroverde hij met tegenzin Bir Ha- kim en Tobroek. In October volgde Montgomery's doorbraak bij El Alamein. Rommel gaf bevel tot te rugtocht op een aangegeven linie en deelde het hoofdkwartier zijn rede nen mede. Het radiobericht arri veerde daar 's avonds, maar Hitier had order gegeven dat hij die nacht niets meer over het Alameinfront i wilde vernemen. Niet vóór 12 uur j de volgende dag hoorde hij wat er I was gebeurd. Hij kreeg een woede- I aanval, verwenste Rommel en uitte ongemotiveerde verdachtmakingen over de man, die hy vier weken te voren had begiftigd met de maar schalkstaf voor zjjn overwinning bij Tobroek. KRANKZINNIG beveelt en de historie, haar loop I wijzigend, buigt beleefd en volgt de leider op zijn hielen. Deze krankzinnige order van de Führer had een tweeledig effect. Rommel, reeds wantrouwig door I het herhaalde uitstel, werd meer en meer critisch gestemd ten opzichte van Hitier. Hij had het punt. waar- do hij hem zou beschuldigen te spelen met de levens van duizenden I Duitse soldaten nog niet bereik*. Hy betwijfelde echter langzamer- hand de algemene militaire kundig- heid van de dictator. De overtuiging, dat het militaire I leiderschap van Hitier niet slechts dilettantisch maar absoluut misda dig was. kreeg hij eerst naderhand. Te zelfder tijd groeide het wan trouwen van de kant van Hitler, omdat Rommel zijn order niet had opgevolgd Dat Rommel gedwongen was tot wat hij deed. za~ de dicta tor nog niet of wilde hii niet zien Op het einde van het jaar 1943 waren de Duitsers weer in de Bue- ratstelling Het was Rommel be kend. dat de enige uitweg voor de Duitse divisies was, Afrika te ont ruimen. Hij verwittigde het hoofdkwar tier radiografisch en vroeg drin gend Hitier te spreken. Er kwam geen antwoord, ondanks herhaalde oproepen. Rommel stapte in ziin vliegtuig en vloog naar Rastenberg. waar hij direct werd toegelaten. HIJ ZAG VERDER 0 E tegenwoordige president der Tsjechoslowaakse republiek, voor het leven daartoe benoemd, Edvard Benesj, is een figuur, zoals wij die in de moderne democrati sche tijd zo gaarne zien. Hij stamt af van uiterst eenvoudige lieden, landbouwers, die door hard werken de knapste drie hunner negen kin deren wat meer konden laten le ren, dan op de lagere school in het dorpje Kozlany mogelijk was. Edvard is 28 Mei 1884 geboren en wordt dus dezer dagen 63 jaar. Hij werd naar het gymnasium te Praag gezonden en kwam in 1904 als stu dent in de letteren aan de univer siteit aldaar aan. Het was hem mo gelijk een tijdlang aan de Sorbonne te Parijs te studeren, doordat hij artikelen over het Tsjechische pro bleem in Franse tijdschriften publi ceerde. Want toen reeds leefde hy mee in de strijd der Tsjechen om vrij te komen van de Habsburgse monarchie, die de zelfstandigheid van zijn volk steeds had tegenge werkt. Hij schreef die artikelen in bezadigde verstandige termen, steeds zorgende, dat het smeulende fanatisme niet de overhand kreeg over de overtuigingskracht, die be rust op degelijke kennis. Leraar-Politicus T N 1909 werd hij leraar aan een 1 handelsschool in Praag. Zijn be trekking was geen beletsel voor verdere studie en voor voorberei ding van tal van geschriften. In 1912 promoveerde hij op een proef schrift Stranictvi, een sociologische studie over de politieke partijen. Toen waren er echter reeds vier de len van zijn grote werk ovr de ontwikkeling van het socialisme verschenen en het is dus geen won der. dat de universiteit te Praag hem onder haar docenten opnam. Hij kwam er nader in aanraking mèt zijn vroegere leermeester Ma- saryk, de vader van de Tsjechische onafhankelijkheid. Masaryk zag onmiddellijk in. dat Benesj een on misbare hulp zou kunnen zijn in de strijd voor de onafhankelijkheid, die in een accuut stadium kwam door het uitbreken van de eerste wereld oorlog in 1914. Gedurende het eerste jaar van die oorlog leidde Benesj het leven der illegalen; telkens zag hij nog weer kans berichten uit het vaderland naar Masaryk, die naar Zwitser land was uitgeweken, over te bren gen. In het belang van zijn eigen veiligheid moest hij tenslotte zelf uitwijken en als emigrant in de ge allieerden landen de propaganda voor de Tsjechische zelfstandigheid voortzetten. Ook in Nederland ver toefde hij korte tijd. Een nieuwe staat F IJ slaagde er in relaties met ge- A A allieerde politici aan te kno pen. zodat zij bereid waren de „Na tionale Raad van de Tsjechische landen" als voorlopige regering van de nieuwe staat te erkennen (9 Aug. 1918). Toen naderde de oorlog zqn einde reeds en op 13 September werd de Nationale Raad tot de eerste formele regering van Tsjecho-Slowakije geproclameerd, waarin Benesj de functie van mi nister van buitenlandse zaken waarnam. Die functie bleef hij lange tyd waarnemen toen de formele rege ring in een werkelijke was omgezet en Praag de regeringszetel zou zijn. Door moeilijke onderhandelin gen heeft Benesj de staat alras een stevige positie te midden van de andere landen weten te geven. Ze ker 15 jaar waren daarmee ge moeid. maar toen was heel Europa overtuigd van de buitengewone be kwaamheid van deze man. Masaryk had in hem steeds zijn opvolger ge zien en hoewel nog heel wat poli tieke manipulaties nodig waren, werd op 18 December 1935 Benesj met 34024 stemmen (en 76 ont houdingen) tot president gekozen. Zijn eerste presidentschap duurde evenwel slechts drie jaar. Hitler's aggressieve politiek begon zich in de zomer van 1938 tegen „Herr Be nesj" te keren en de machteloosheid der Westelijke mogendheden, die tot de overeenkomst van München leidde, beroofde de Tsjechen van het Sudetenland en ,van hun voor naamste verdedigingswerken, de Masaryk-linie. Benesj voorzag het einde van zijn landhy trad af en vertrok naaf Amerika, waar hij als hoogleraar de Tsjechische gedachte in woord en geschrift (o.a. in Fo reign Affairs) levendig hield. Her haalde malen bezocht hij Europa tiidens de tweede wereldoorlog, knoopte nauwe betrekkingen aan met Rusland en werd zoals vanzelf sprak als president in ere hersteld, zodra zijn land bevrijd was. Op achtergrond? \T OOR zover wij kunnen oordelen, herstelt Tsjechoslowakije zich in snel tempo. Merkwaardig genoeg lezen wy tegenwoordig Benesj' naam veel minder dikwyls in kran tenberichten dan vroeger. Is de oorzaak daarvoor wellicht te zoe ken in het feit, dat Benesj strak vasthoudt aan de gedachte, dat zijn land een brug moet vormen tussen Oost en West. althans bij het Oos ten alleen niet bestaan 'kan, het thema, waarvan hy in ieder van zijn redevoeringen van de laatste maanden uitgaat? Van 22 tot 31 October 1947 zal te Budapest een concours worden gehouden, genaamd „Concours In ternational Bela Bartok", voor so listen op het gebied van piano en viool, voor strijkkwartetten en voor de compositie van een strijkkwar tet, voor personen van beiderlei kunne. \7 ERVOLGENS stuurde hij hem een van die gedenkwaardige bevelen, die, de werkelijke omstan digheden negeerend. reeds verwar ring op zooveel fronten hadden ver oorzaakt. De order luidde: „Het Afrika-korps moet omkeren en zijn oude posities weer innemen." Het kon niet eenvoudiger. De dictator HIJ KWAM NIET VOOR MEDAILLES. Om zijn in Noord-Afrika in het nauw ge brachte troepen te redden vloog Rommel in April 1942 naar Hitiers hoofdkwartier. Hij kreeg er. ..vrijwel zonder enige ceremonie", het Ridderkruis met de zwaarden en het eikenloof. Op de foto ziet men majoor Engel, die hem helpt zijn nieuwe onderscheiding op te spelden, ondanks dit eerbewijs keerde Rommel teleurgesteld terug, zonder de toe zeggingen waarvoor hij gekomen was. A een stijve en formeele begroe- 1 ting van Hitler's eerste vraag: .Waarom hebt U het slagveld zon der mijn orders verlaten?" „De toestand in Afrika vereist absoluut, dat ik persoonlijk, mijn Führer. een bespreking met U heb en U mijn mening omtrent de ver dere ontwikkeling van de situatie laat weten." Hitier vertelde Rommel kortaf, dat hij mocht spreken. Rommel be schreef de hopeloze positie en op -rnekend toon vervolgde hij: „Mein Führer, wij moeten Afrika ontrui men en de beste troepen redden. Wij moeten de strijd in Sicilië op nemen met de kern van de twee \frikaanse tankdivisies en de troe pen. die reeds in Italië zijn." Hitier kon zich nauwelijks be heersen. Hij belette Rommel verder te spreken en ging te keer als een gek, zoals Rommel later in beslo ten kring vertelde; ..Er is geen .zurück". Dit moet ophouden, Afri ka opgeven? Onmogelijk. Ik beveel dat Afrika behouden blijft. Hieraan voegde hij met luide, opgewonden stem toe: „Wacht buiten op mijn orders!" Het volgende ogenblik scheen hij spijt te hebben, dat hij zich zo had laten gaan en op de vertrekkende maarschalk toetredend, zei hy: „L moet begrijpen, dat ik, indien ik had toegegeven aan mijn generaals in de winter van 1941-'42 het front in Rusland reeds lang had moeten terugtrekken. Maar ik was onver murwbaar en het succes bewees mijn gelijk. Ik zal weer standvastig zijn en het succes in Afri ka zal weer bewij zen dat ik gelyk had. Ik zie verder dan mijn gene raal." STORM V O zat Rommel. nadat hy Hitier voor de eerste maal in deze stem ming gezien had, in de antichambre. Terwijl hij daar was. ontving Hit ler het bericht van de terugtocht van Von Manstein in Rusland. Een nieu we storm van woede stak op en Rommel hoorde Hitler in hyste rische razernij schreeuwen: „Laf heid. ik kan van niemand meer op aan." In deze toestand vond Goering Rom mel in de anti chambre, hy ging naar Hitier en stelde deze voor om met Rommel naar Rome te gaan om met Mus solini voorberei dingen te treffen voor verdere ver sterkingen in Afri ka. Maar Rommel kende de Italiaan se toezeggingen en had geen hoop. (Copyright UNO- Reuter. Nadruk verboden). MARIETJE, Mariëtje. Marion. Marjolein Marielouise doch dat is altemaal hetzelfde Marietje is vandaag voor het eerst van haar leventje aan het strand. Ze is daartoe speciaal door moeder uitgedost met een Mexicaanse hoed en het fonkel nieuwe strandpakje blijkt de punten meer dan waard te zyn. Marietje zelf is er beduusd van. Ze is eensklaps uit het kleine levenskringetje ge heven, de straat, de tuin, de kamer, het bedje. Eens, toen moeder jarig was. kwa men er wel tien ooms en tantes Eens vond ze het toppunt van alles: de lucht. Alle grootse dingen waren zo hoog als de lucht en zo groot als de lucht. Maar nu... In de trein en de tram bleken er al hopen ooms en tantes te zyn die ze nooit eerder had gezien. Nu lopen er door dat hete goedje dat moeder „zand" noemt en waarin zy spe len mag. honderden ooms en tantes. „Gaan die allemaal naar bedje?" „Neen," antwoordt mammie, „die dames en heren zyn in zwempak en gaan in zee" „In de zee?" „Ja, daar!" en mammie's vinger volgend kijkt Marietje tussen allerlei bruine benen door en ziet een paar witte randjes op een grauwe vlakte. „Kom maar!" zegt moeder en ze wande len voort. Ze krygt schelpjes tussen de tenen en links boven haar klimmen drie blote ooms op eikaars schouders. Allemaal kindertjes graven en maken hoge bergen. Ze heeft ook een schep waar is die nu? Dan staan ze onver wacht voor de zee moeder en kind. De zee is nog groter dan de lucht. Voorzichtig haalt ma haar Marie tje over om er maar gerust in te stappen. Dat ruist en bruist en kolkt om haar blote voetjes en dan komt er zo een waterberg aanrollen die haar knietjes bespat. Dat is teveel voor Marietje. Ze barst in tranen uit en moeder tga» moet de Mexicaan af- zetten om de vloed te drogen. De eerste dag aan zee! (Van een bijzondere medewerker) VITAMINENWij, Nederlanders, hebben tijdens de hezetting;. de waarde van goede voeding leren kennen. Er zullen slechts weinigen zyn. die niet vertrouwd zijn geraakt met de woorden vitaminen, calorieën, mineralen, eiwitten, vetten en koolhydraten. Deskundigen spreken en schrijven er over. En de leken, die maar al te gevoelig zijn voor geleerde termen, doen graag hun duit in het zakje, schermen er mee alsof zij er alles over weten KPM-schepen vervoerden Machinist tijdens de oorlog Lh ET was aan het begin van de oorlog dat ons troepenschip uit Alexandrië „wegsloop", waar Duit se bommenwerpers en Brits lucht afweergeschut een grimmig duel uitvochten. De dekken zagen blauw door de uniformen der Engelse luchtmacht: piloten, bombardiers en grondperso neel. elk plekje was bezet. De reis zelf verliep vlot. geen vijandelyke vliegtuigen of duikbo ten vielen ons aan, de Middellandse zee was niet bauw doch grijs en het was ook niet erg warm. maar verder was alles zoals het beschre ven staat in de reclames van scheep vaartmaatschappijen. 's Nachts om twaalf uur liepen we Piraeus binnen en bij het aan breken van de dag kregen we het eerste luchtalarmhoewel we de vliegtuigen hoorden zagen we zi niet en bommen nog minder. Enige uren later verlieten de troepen het schip; de vliegtuigen, die bij deze groep hoorden, waren al gearriveerd met vrachtschepen; grote hoveelheden bommen werden eveneens uitgeladen. Deze waren van klein formaat en hadden gele ringen om hun neus. duizenden stonden rechtop op de kade gelijk een enorme hoeveelheid Keulse pot ten. Naar Athene \T AN Piraeus naar Athene ging v zeer snel per electrische trein, in Athene was deze spoorlijn onder gronds. Piraeus zelf was niet inte ressant; verstrooide blokken steen en huizen, voor Nederlandse begrip pen onbeschrijfelijk armoedig. De bevolking was slecht gekleed en hy giënische wantoestanden hemel schreiend. Athene was een beetje meer in overeenstemming met onze ideeën, van levensstandaard en van kunst zinnig oogpunt uit een mooie en interessante stad. Ondanks de oude tempels en bouwwerken was het moeilijk te geloven dat dit een cen trum van cultuur was geweest. Het heden was daarmee teveel in lijn rechte tegenspraak Om de een of andere reden bleven we een week in Piraeus en we maakten van de gelegenheid gebruik als echte toe- j risten alle bezienswaardigheden te bekijken. Maar aan dit herenleven kwam een eind: op een koude och tend in November ratelde de an I kerketting terug in de kettingbak I en we gingen nieuwe avonturen te gemoet. I W. H. KIEWIET. Reeds voor de oorlog was er een Amsterdams arts (expert op voe- dingsgebied). die naar Amerika ping om ervaring up te doen. over het mengen \an vitaminen in levensmid delen. Hij zocht contact met een hoofdstedelijk mclkbedrijf en het re sultaat was: vitamine-melk. die de vitaminen D en A bevatte. Zeker, er waren moeilijkheden. Zo bleek dat de Keuringsdiensten voor Waren in ons land slecht uiterst moeilijk controle op de vitamine- melk konden uitoefenen Desondanks zette men door en dank zij een eigen controle-apparaat marcheerde de zaak totdat de oorlog een spaak in het wiel stak: de gevitamineerde melk verdween. Blijkens een ministeriële beschik king zal in ons land aan margarine vitamine A toegevoegd worden. En ondanks moeilijkheden is men, na inschakeling van de hoofdinspectie der Volksgezondheid on de Voe dingsraad. er opnieuw ir. geslaagd de bereiding van vilamine-melk (met D en A) op gang te brengen. Thans zijn er ruim dertig be drijven in ons land. die deze vi tamine-melk verkopen en het zal niet lang meer duren of ook di verse Friese en Groningse be drijven zullen zich op dit pro duct waarvan de prijs per hal ve liter ongeveer 30"^- hoger ligt dan van niet-gevitamineerde melk gaan toeleggen. Juist melk! Het is niet verwonderlijk, dat men juist melk heeft gekozen voor het D- en A-vitamine Men bereikt met dit voedingsmiddel bij uitstek in ons land klein en groot; wetenschanpe- lyke onderzoekingen hebben tot de juiste dosering geleid en er is een uitnemend controle-apparaat. Vitamine D. of anti-rachitische vi tamine (rachitis is Engelse ziekte), is het middel ter voorkoming en eventueel ter genezing van die zie kelijke afwijkingen, welke een ge volg zijn van stoornissen in de stof wisseling van kalk en -hosphaten. Het menselijk en het diei^ijk lichaam hebben de huid als voornaamste bron voor dit vitamine. tenminste wanneer deze door de ultra-violette zonnestralen bereikt wordt. En daar aan mankeert het in deze lage lan den: het zonlicht is onvoldoende voor de vitamine D-..productie". Een groot aantal gevallen van En gelse ziekte kan men alleen voorko men door toediening van een of an der vitamine D-praepavoat of bestra ling met hoogtezon. Daarom is melk met vitamine D «eigenlijk D3) een ge-„zon"-d product! Ook vitamine A is voor ons on misbaar. Gezichtsstoornissen, zoals nachtblindheid, treden op bij 'n ern stig tekort hieraan. Daaraan vooraf gaat 'n verminderd aanpassingsver mogen voor lichtprikkels in het don ker (verminderd adaptatie-vermo gen) een symptoom dat veelal bij ogenschijnlijk normale mensen en kinderen te constateren is. Daarom is het goed dat men naast melk ook margarine zal vitamineren. Dit geschiedt op last van minister Mansholt. Overheid en particulier initiatief gaan hier dus hand in hand; dat kan de volksgezondheid alleen maar ten goede komen! Tussen Sluis en Delfzijl Een jongen en een meisje wa ren Donderdagavond aan het stoeien op de Wester Merwedijk te Amsterdam. Het meisje, de 16- jarige S. O. is van de dijk naar beneden gevallen en zo ongeluk kig terecht gekomen, dat zn met een bekkenfractuur naar een zie kenhuis moest worden overge bracht, Van de jongen ontbreekt nog ieder spoor. Bij het vertrek van het Finse stoomschip „Vinga" te Rotterdam, ontbrak de 31-jarige Finse stok°r H. Hamalinanen op het appel< Aangezien een wachtsman in de nacht van Vrijdag op Zaterdog naast het schip een plons had ge hoord, wordt vermoed, dat de mail verdronken is. In verband mét de naar de me ning van de bakkersp'atroons. zeer onbevredigende hloemhevoor* \oorrading in Tilburg, zullen dé ze patroons een protest verga ui ring beleggen, waarvoor verschil lende autoriteiten zijn uitgeno digd. Op deze vergadering zal be- slist worden of de Tilburgse bak kers al of niet in staking zullen gaan. De oudste inwoonster van Nij megen mevrouw de weduwe Aa- driaanseOomen hoopt Vrijdag a.s. 101 jaar te worden. De laat ste tijd is de jubilaresse bedle gerig. Reynolds om Noord- en Zuidpool Milton Reynolds, de Amerikaanse vulpcnfabrikant, die in April een vlucht om de wereld maakte, kon digde aan dat hij van plan is om begin Augustus een vlucht te ma ken rond de beide polen. Hij verklaarde, dat de vlucht ..zuiver wetenschappelijk" zal zijn on dat hij 10 of wetenschapsman nen zal moonemen in een verbouw de „Dominator" bommenwerper. De v. eg zal gaan ov er Washington Groenland, over de Noordpool naar .f.ikoetsk '^ih. ri' i naar Invercargill (Nieuw Zeiandi over de Zuidpool naai Argentinië en terug naar Washington. Reynolds legde e de nadruk op. dat volledige e. ntröle voor alle stopplaatsen verkregen was Hij schatte de afstand op 40.000 km un het aantal vlieguren op 110. Egypte is op het ogenblik het land, waar Europa's gewezen mo narchen de hun nog rustende levensjaren doorbrengen. Daar bevinden ztch de mee'te laden van drie voormalige regerende vorstenhuizen en volgens buitenhui kringen heeft een vierde Peler II van Joego slavië eveneens uitnodiging ontvangen om dit aloude land tot zijn woonplaats te kiezen. Zog en zijn gemalin verdelen hun tijd tussen Cairo en Alexandrië. Naar laatstgenoemde stad komen zij evenals de rijke Egyptenaren om de hitte van de woestijn te ontgaan. Umherto, die thans bekend is als graaf Zara, is uit Portugal naar Egypte gekomen om zijn ouders te bezoeken en tegenwoordig te zijn bij het huwelijk van zijn nicht prinses Victoria Calvi di Bergolo, met graaf Gulielmo Guarienti di Rrenzone. een 28-jarig Italiaans edelman, die tij dens de oorlog uit Italië is ge vlucht Verder bevinden zich in Egypte nog de voormalige koningin van Bulgarije, de weduwe van koning Boris, Giovanna van Savoye en haar zoon, de 10-jarige ex-koning Simeon II van Bulgarije. Zij wonen in een hotel te Alexandrië. Koning Faroek I heeft naar het voorbeeld van zijn vader, koning Foead, die Italiaanse architecten naar Egypte heeft gehaald om met Italiaans marmer enige van «le meest moderne gebouwen van het land op te richten, de hand ter ver welkoming toegestoken aan de ge vallen vorsten. Bijna alle leden van het Italiaanse huis van Savoye en velen van zijn getrouwen zijn hier en evenals voor de oorlog hoort men 'u de deftige gedeelten van Caïro en Alexandrie veel Italiaans spreken. Victor Emanuel on zijri gemalin Elena leiden in een met bloemen omgeven \illaaan de buitenzijde van Alexandrie een onopvallend le ven. De voormalige koningin ver schijnt zelden in het openbaar, en de ex-koning, die zich thans graaf Pollenzo neemt, brengt evenals in zijn laatste jaren in Italië aan de kust hij Napels, veel tijd door met vissen. Hun zoon Umberto, de laatste ko-- ning van Italië, die in een beschei den villa in de nabijheid woont, deelde aan Associated Press mede. dat de oude koning en koningin het goed maken Anderen, die Victor Emanuel hebben gezien, zeiden, dat «Ie 77-jarige voormalige koning een krasse oude heer is. Het is niet waar, dat hij en ex-koning Zog van Albanië, dip in 1999 door de Itali anen is afgezet, vriendschap hebben gesloten. Zij bezoeken elkaar nooit. Vlees voor werkende katten lrt Nieuw Zeeland hebben al- j leen werkende katten recht op een rantsoen vlees. Er mag elke week een hoeveel- heid vlees worden verstrekt tot een waarde van 32 Amerikaan- j se) centen, at weinig minder is dan een kinderrantsoen. Om recht te hebben op dit rantsoen moet de kat in een pak- huis of winkel van levensmidde- len zijn aangesteld om ratten en muizen te doden. In de desbe- treffende bepaling wordt uit- j drukkelnk gezegd, dat huiskat- j ten" geen recht op dit rantsoen hebben. e UMtlUIUIfiHM

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3