1 1 1 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT een ASSISTENT Met vijf 10-tonners, naar PRAAG BRANDPUNTEN Experiment van goedkoop geld is mislukt Advertentiên n DAGBLAD VOOR AMERSFOORT volgeladen met Amerikaanse sigaretten, door het stof der Duitse puin-steden Holland - Cechoslovakia Tussen tweestippen Ons land verlaat meer en meer geleide economie J. A. HENDRIKS C0EN UDING a. Vrouwelijke administratieve krachten. b. Vrouwelijke aankomende bediende. Vicutin E. V. C. Bouwnijverheid afd. Amersfoort B0UWVAKVACANTIEB0NNEN J. A. WOEROMAN KALLEVEEN heeft weer: ,,Het Porseleinhuis" 4 Dinsdag 24 Juni 1947 (Van een speciale verslaggever) (I) De laatste berg," zegt Willem en schakelt voor de honderd-en-zoveelste maal terug in de eerste ver snelling. Grommend begint de zwarte Mack zijn klim. De wijzer van de snelheidsmeter schommelt tussen de vijf en de tien. Een bocht, een viaduct, nog een bocht en dan het laatste rukje. En ziedaar, aan de voet van de steile helling strekt zich de Tsjechische metropool uit: Praag, de stad van de torens en poorten aan de Moldau. Het is halfvijf in de namiddag. De vorige dag, 's ochtends om zeven uur waren we vertrokken uit Utrecht Op de kaart lijkt het maar een rukje. Hier een stip in het hart van Nederland. Daar een stip in het hart van Tsjechoslowaküe. Trek een streep tussen beide en ziedaar de weg; van Amsterdam naar Praag. Zo simpel is het niet. En het reken sommetje: een weg is duizend kilo meter lang. een auto rijdt gemid deld 40 km. per uur, hoe lang... enzgaat óók niet op. Wie een autorit wil maken naar Praag in deze tjjd komt voor grotere puzz les te staan en wie dan bovendien nog van plan is een paar slordige tonnen lading mee te nemen, mag wel wat meer in zijn mars hebben dan een rijbewijs alleen. U kent ze natuurlijk, die grote, xware vrachtauto's van Van Gend en Loos met het opschrift „Holland- Cechoslovakia" voorop. Geregeld daveren zij langs onze wegen en als u zelf auto rijdt, bent u er on getwijfeld wel eens een tikje extra voor op zij gegaan. U hebt trouwens gelijk, wanneer u meent, dat deze enorme wagens op onze wegen fei telijk niet thuis horen. Ze zijn te breed. Maar de Macks zijn er nu eenmaal aan deskundigheid heeft het de inkopers voor de regering wel eens ontbroken enze hebben hun emplooi gevonden. De ATO heeft er thans 150 en op het bij-kantoor in de Jungmannova te Praag zucht men wel eens: „Hadden we er nog maar een paar bij!" Pionierswerk Ondertussen zijn het de Neder landse particuliere rijders ge weest, dat is onvoldoende be kend en het mag nog wel eens gezegd worden! die het pio nierswerk op deze route hebben verricht. Particulieren, die al vrij kort na de bevrijding hun eerste vrachten (hoofdzakelijk bloem bollen) naar Praag brachten. Par ticulieren. die ook nu nog rijden Niet alleen met Macks, doch met alle soorten vrachtauto's. Je komt ze tegen in de straten van Keulen, op de autoweg naar Frankfurt, tussen de puinhopen van Neurenberg, in de dalen van het Beierse berglandschap, tussen de kersenboomgaarden bij Bratislava. En wanneer ge 's avonds laat in het stratendoolhof van de Praagse bin nenstad rondwandelt behoeft ge u er niet over te verwonderen, wan neer daar opeens weer een zwaar beladen wagen uit Limburg, Zuid- Holland. Groningen of Gelderland voor bij stuift. Toen de eerste besprekingen voor een handelsverdrag tussen Tsjecho- slowakije en Nederland werden ge voerd. bleek, dat wij eigenlijk slechts weinig hadden aan te bie den tegenover de veelheid van goe deren. die de Tsjechen ons konden leveren. De Nederlandse industrie draaide nog niet eens op halve kracht en om de balans in even wicht te brengen, bood Nederland aan zijn schuld te voldoen in het verrichten van diensten. Want men kan nu wel een prachtig handèls- verdrag tussen twee landen sluiten, maar hoe moet men de goederen over en weer vervoeren, wanneer noch van een geregeld spoorweg verkeer noch van een vlot vervoer via de waterwegen sprake is. De situatie was immers tot voor kort zo. dat Tsjechoslowakije prac- tisch onbereikbaar was. tenzij men de reis per auto maakte. Inmiddels is de luchtvcrbinding hersteld en er rijden weer treinen tussen Am sterdam en Praag, maar voorlopig zullen de auto's nog wel op de weg blijven en ofschoon dit vervoer in het begin geheel het karakter droeg van een voorlopige regeling, ziet het cr naar uit. dat de Macks nog geruime tijd zullen blijven rijden. Kostbare lading Naar Praag dus. Met vier tien tonners uit Utrecht, volgeladen metAmerikaanse sigaretten. Aan het stuur: vier stoere Rotterdam mers. Gerard. Willem. Kees en Joop. Bü Nijmegen voegt Chris zich bü ons. Ook met siga- JOOP Niet meer zo koud vandaag..." retten geladen. En convooileider is de bezadigde ATO-man De Kei zer, die al veertig maal op en neer is geweest en iedere kuil in de weg tussen Rotterdam en Praag kent. We brengen de nacht door in Nij megen en vertrekken op een Woens dagmorgen om zeven uur. De hoge Waalbrug laten we links liggen en we stuiven recht op de grens aan. Tien minuten rijden. Halt. Douane. En wie nog niet mocht begrijpen, waarom dat rukje naar Praag per se drie dagen moet duren, zal het nu wel snappen. Want nu komen de papieren ter tafel. En de passen Stempels, handtekeningen, méér stempels, mcér handtekeningen. HALTl DOUANE. De eerste contróle aan de grens bij Beek. Controle in de cabines de lading is reeds verzegeld en dan gaat het na een half uur verder. Twee minuten rijden. Halt. Duitse grens. Drie Britse officieren wandelen met zwaaiende wandelstokken langs de wagens. Het werk laten ze over aan een paar Duitse knapen. En voor een Nederlander, die het niet iedere dag meemaakt, is het een zonderling gevoel, dat er zowaar wéér zo'n Duitser, nog wel gekleed in een soort uniform, dat niet de beste herinneringen oproept, in zijn particuliere bezittingen zit te rom melen. Tegen de tijd in Verder maar wper. De slagboom gaat omhoog en we winnen met een weer twee uur van onze verlo ren tijd, want in Duitsland is de dubbele zomertijd ingevoerd. Het is wéér zeven uur en een lange, schone dag ligt voor ons. „We halen Dettingen vandaag wel", zegt Kees en zet zich gemakkelijk achter het stuur. Dettingen? U zult het op de kaart waar schijnlijk niet vinden. Het is een stadje in de buurt van Frankfort. Eén van de vele stopplaatsen, die na veel ervaringen, evenveel teleur stellingen zijn vastgesteld. Het lijkt niet zo ver. Keulen voorbij Dan de „Autobahn" volgen. O. we zullen het best halen. Maar is dit smalle, bochtige landweggetje vol gaten en kuilen inderdaad de hoofdweg naar Keulen? We mogen dan wel eens schelden op ónze we gen, wanneer je eind Mei nog tussen Woudenberg en Scherpen- zecl met de naween van de opdooi hebt te maken, maar als het zo blijftEn daar zijn ook al de puinhopen. Wij zijn in het gebied, waar in Maart '45 Montgomery de grote sprong over de Rijn waagde. Ka potte huizen, opgeblazen bruggen, vernielde viaducten, gebombardeer de fabrieken, noodwoninkjesEn langs de weg de Duitse schoolkin deren. boeren, arbeiders, eerbiedig uitwijkend voor de stuivende Macks die een stofgordijn over de dorpen leggen en zonder aarzelen zich een weg banen door het puin. Goch: puin. Neuss: puin. Het schiet al op. Pats! Een hevige knal. De grens ligt twee uur achter ons en op de kaart is Dettingen nog niets dichtcrbü gekomen. En voor lopig komen we ook geen streep verder. Want Joop heeft een lekke band. Nu ja. dat zün van die din gen. waar je rekening mee moet houden, wanneer je een autoritje maakt naar Praag. Enfin, we zullen er wel komen. Naar aanleiding van de uitzen dingen van het Zondagmiddagcaba ret van Paulus de Ruiter hebben di verse Nederlanders hem brieven ge schreven met, min of meer felle cri- tiek. Deze brieven waren deels on dertekend met naam en adres. De PRA *erzoekt de afzenders, die hierdoor nadelige gevolgen hebben ondervonden zich schriftelijk te wenden tot het ho >*d van de poli tieke recherche afdeling St. Anna- straat 13 te Hilversum. ueor# van New-York LANG IS DE WEG NAAR PRAAG.... En als er niet zoveel viaducten vernield en bruggen opgeblazen waren zou de weg tenminste iets korter zijn. Hier volgt het konvooi een wegomlegging ergens lussen Keulen en Frankfort. ALCll.'l tJaitim Can.Pac. Hlin.C. N Y.Cen Pennc.R. Sout.Pac Un.Pac. All.Ch Am .cao. Am .Car A.imeit A.l enT. Am.Too. Anac.C. bethi.b. 23/6 20/0 80 79'/, m-i ny. 11% 24 23% 14^ 14y, 19 181. 4i 4 Hi 133 132 177*4 177% 92% 91% 43 43 55% 54% 155% 154% 73% 71% 35% 34% 85% 85 Uoeing A. 15% 15% Chrysler 109% 108% City B 39", 39% Com© E 25% 25% Douglas 55 53% Du.P N. 190% 189", Eastm K. 44% 43", (Jen.El. 36 35% Geo .Mot 59 58% 23/6 20/6 UOOO I 46% 45% MuOsonM 15% 15% int 88% 88% I. Nickei 32'/, 31%' int. I enl 12% Kenn.C. 44»., Montg. W 58», Pac-M 5% Raöio C. 8% Hep.Ot. 25% Rev l.B. 415-jJ &cars R Shelt Un boe Vac stand Br. St.UUN. Studeo. lexas C. U. Aicr Un Corp. Un fruit US Rubo 47 US Stee. 12% 44% 58% 8% ss 37% 30% 16% 30 75% 18% Westing. Wooiw o3% 63", 18% 18% 52% 52% 45% 68% 28% 28% 48% 48'% Omzet 950.000 (Van onze financiële redacteur) Men kan zich een stelsel van ge leide economie voorstellen, waarin alles de productie, de prijzen en de inkomens van boven af. uit een centraal punt. wordt geregeld. Men kent ook het stelsel der gehele ongebonden, de vrije economie, waarbij het van de op een markt met vrije concurrentie tot stand ge komen prijzen zal afhangen, wat en hoeveel er voortgebracht zal wor den en welke prijzen de goederen zullen bedingen. Hiertussen zijn tal van over gangsvormen denkbaar, mengvor men. waarbij de overheid op som mige punten ingrijpt, terwijl op an dere punten het particuliere initia tief en de vrije concurrentie het economisch leven blijven ieiden. Hierbij treedt dan echter een moeilijkheid op. want indien men bepaalde grootheden uit het economisch leven gaat or denen en andere vrijlaat is het zeer de vraag of men ooit tot een uitgebalanceerde economi sche huishouding kan komen. Er zün dan twee mogelijkheden: of de overheid grijpt overal in waar het evenwicht verbroken dreigt te worden, of men geeft de vrije con currentie weer ruim baan en ver laat hoe langer hoe meer het sy steem der geleide economie. Onze economische politiek be weegt zich steeds meer in deze tweede richting. Men kan dat be treuren of toejuichen, het feit be staat. Duidelijk heeft zich dit ge demonstreerd bp de door onze rege ring gevolgde rentepolitiek. „Goedkoop geld". Aanvankelijk heeft men een poli tiek van „goedkoop geld" gevolgd, een politiek er op gericht de ren tevoet laag te houden. Nu kon men onmiddellijk weten, dat een derge- lüke politiek moeilü'k zou zijn te handhaven, omdat de wederopbouw uiteraard zeer veel nieuwe investe ringen zou vragen en er dus een grote vraag naar vermogen zou ontstaan: ook de overheid, het rijk en de gemeenten zouden op de duur nieuwe leningen moeten plaat sen. Nu kan men wel een zekere tijd de rentestand op 3% fixeren, doch onder dergelijke omstandigheden kan men dat alleen volhouden in dien de regering steeds opnieuw op 3- mnd. schatkistpromessen daggeld aflosbaar staatspapier gemeenteleningen de geld- en kapitaalmarkt wil In terveniëren. Dit echter eist ee* dusdanig uitgebreid aantal opera ties. dat het van te voren te betwij felen viel, of dat wel was vol te houden. Het ziet er nu dan ook naar uit, dat de regering haar streven om de rentevoet op 3% vast te houden langzaam maar zeker moet opge ven. Gedurende de laatste maanden is een stijging van de rentevoet niet meer te ontkennen, al valt het daarby op. dat de rente op de kapi taalmarkt stijgt. Over het algemeen wordt aange nomen, dat de rentevoet op de geld markt zich parallel ontwikkelt met die op de kapitaalmarkt en al zal dat op langere termün ook wel juist zün. op korte termijn is een dergelijke afwijking, zoals deze zich hier openbaart, zeer goed mogelük, omdat technische omstandigheden de rente op de geldmarkt op korte termijn zeer sterk kunnen beïn vloeden. Het lykt wel uitgesloten, dat de regering op het ogenblik op de geldmarkt intervenieert, terwijl op hetzelfde moment wordt toege staan. dat gemeenten leningen plaatsen tegen 3*4%. Dat het hier niet gaat om een typisch Nederlands experiment van goedkoop geld en een dito misluk king daarvan, bewijst wel het feit, dat in België en Frankrijk de rente voet in de laatste maanden op merkelijk is gestegen. Ook in die landen Is het onmogelijk gebleken de lage rentestand te handhaven ln een tijd. dat de vraag naar vermo gen steeds toeneemt. Het is te verwachten, dat de ren tevoet nog wel een verdere stÜRTingr zal ondergaan, wat uiteraard voor onze schatkist een nadeel betekent, daar hierdoor de rentedienst op on ze begroting groter zal worden. De K.N.A.C. deelt mede, dat de gemeente Hilversum nog dit jaar de keibestrating van de Utrechtseweg zal doen vervangen door een betonverharding. In verband met de slechte toe stand van de weg Apeldoorn Zwolle raadt de K.N.A.C. bezo^ kers van de T.T.-race« bij Assen op 28 Juni aan. deze route zoveel .Tiogehjk te mijden. Rentevoet op de geld- en kapitaal markt in 1947 OVERZICHT EFFECTENBEURS By opening viel nog weinig van de markt te zeggen. De advieskoer- sen bleven ongeveer op het peil van het slot van Vrydag. Ook Indische waarden werden niet la ger opgegeven, hoewel de berichten van de vori ge week omtrent de vol ledige aanvaarding van de Nederlandse voorstel len niet.volledig juist ge bleken zyn. Bij het vast stellen. van de hoofd- koersen kon zich de koerswinst van Vrydag goed handhaven. Indi sche waarden toonden een prijshoudende tot goed pryshoudende tén- denz. Obligation Ned. '38 (3%) 3 dim 1947 (3*4) 3 Ned. '37 3 N*WS 2*4 So cert. 100 2 N.I '37 A 3 Arfieve aandeelen Rant-, en eredtet. instellingen: Ned. H MU. A.K.U aanrl v. Berkels oaf Calvé Delft Lever Br en Unil Philip* cloeil- Con Petrol MO. A'dam Rub. Deli-Batavia R M- Oost Java R.M. Serbadladl S.R. Holl. Amer. Lbn KNSM Sch. Unle Rott. Llovd St MU Nederl. H-V.A. Javasche Colt MU Ned Ind. Suik. U 20/6 100% 9956 99% 82 v, 101 94»/, 133% 183 121% 168 284 390 406 141 99 72 70 206% 174% 182»/, 186% 210'/, 232". 110 119 23/6 loo»; 99' 99% 82% 101 94% 133% 185 124 168", 282% 392% 410% 143 101 72 73 207 177 184% 186% 212' 235 115 124 Dell-Bat. Defi-MU. Senemb. Ntet-acttevt a and Prov en gem leen A'dam *37 I 3*A 's-Hace 1937 3*4 N-H. 3e 1 '38 ?>4 R'dam 1e en 3e Ine. 1937 3*4 Dito 1938 2V, 3 Utr or. '37 3*4 Utr. eera 37 I 3V Banken rrediet.- instellingen: Utr. Hvo 3*4 dito 2 D.v.u 3V Indnstr. obheo'te* A-K.U. obi 5*4 Bereh's eo I 3V Lever'. Z. M. 3*4 Werksooor 3V Bat. Petr. Mil 3V* Niet-aet. aand. Bank- en crediet" Instellingen A'damscbe B* 117 140% 130',, 100% 100% Febr. 1.71 1 46 3.18 3.26 119% 144'', 132 100*6 99% Maart 1.65 1.17 3.19 3.26 April 1 58 1.15 3.24 3.37 Mei 1.45 1.08 3.23 3.38 100% 100% 102% 103% 102% 102 Yt 140% Incasso Rotterd Bankver Twenlsch» Bank Van Gelder Kon Nd H ovens Gist en Soir.fahr Wilton Fveoonr* Diversen: Amsier Ball- MO. Ned. WU Walv.v. Amer. fondsen Anaconda Bethlehem Steel Chrvsler General Motora Intern- Nickel Renubllc Steel U S- Steel Phillip* Shell- Union Tidewater Pensylvaola bieden t laten 142% 147% 158 134% 140% 144 156% 103% 103 £y* 87»/, 111% 61% 32 25 y, 70% 61% 31% 19% 18% 3g 111% 61 32% if. 20 18% Arts GEEN PRAKTIJK van 26 Juni tot 21 Juli VOOR CE^VÈRBLINOfNOE MOET U EEN GOEDE ZONNEBRIL KOPEN. LEUSDER WEG 10 >7 •w 4 Uw voet dient uw gratis, honoreer die dienst, met goede behandeling. VOETVERZORGER Langestraat 78, lel. 16252. N.V. VROOM DREESMANN Amersfoort vraagt: Brieven onder opgaaf van leeftijd, diploma's, verlangd salaris, etc. te richten aan de Directie. de ideale wond- en babyzalf vpet huidgenezende vitamine <9^ Secretariaat: Rozenstraat 5 moeten worden ingeleverd a.s. Zaterdag 28 Juni van 36 uur in 't Volksgebouw. Een regeling voor de LANDBOUWBONNEN '47'48 zal nader worden bekend gemaakt. Ook ongeorganiseerden kunnen hun bonnen op dezelfde datum inleveren. HET BESTUUR HET MINISTERIE VAN WEDEROPBOUW EN VOLKSHUISVESTING COLLEGE VAN ALGEMENE COMMISSARISSEN VOOR DE WEDEROPBOUW Provinciaal Bureau Utrecht, Maliebaan 13, Utrecht De kosten voor herstel va.n oorlogsschade aan woningen worden, indien ze in totaal een bedrag van 3.000.- niet te boven gaan, geheel of voor 75% door het Rijk vergoed. Te groot tijdverschil tussen de uitvoering van het werk en de voorgeschreven indiening der herstel rekeningen veroorzaakt veel nodeloze moeite. De contróle, het vaststellen van het juiste bedrag der herstelkosten en beoordeling van het uitgevoerde werk wordt bijna onmogelijk, waardoor voor de betrokkenen teleurstelling bij de financiële af wikkeling te verwachten is. Opdrachtgevers van bedoelde herstelwerkzaam heden hetzij eigenaars of huurders bewoners wordt in hun eigen belang aangeraden deze rekeningen thans spoedig bij bovengenoemd bureau in te dienen. GEVRAAGD op Administratiekantoor min. vereiste diploma Boekhouden en enige kennis van belastingzaken. Brieven onder No. 6671 bureau van dit blad. Voor de Hoofdadministratie te Utrecht worden gevraagd ENIGE LEERLINGEN-KLERK Vereisten: H.B.S. 5 j. c. of gelijkwaardig diploma; leeftijd 20—25 jaar. De bezoldiging op 21-jarige leeftijd Bedraagt f.1950.- per jaar (le loonklasse). Sollicitaties met afschriften cijferlijsten aan de 2e Afdeling van de Algemene Dienst der N.V. Nederlandsche Spoor wegen te Utrecht Geeft hek en schuur een Carbolineum-kuur Verkrijgbaar in groen en bruin Utrechtsestr. 33 Telef. 3626 OOCKXXXXXKXXXJOOOOC Uw brandpunt in deze krant wordt gelezen 9 'n stad en land .©ooooooooooooooooc Ondergetekende wenst zich te abonneren met ingang van 1 Juli a.s per week a 31 cent per kwartaal a f 4. (doorhalen wat niet verlangd wordt) NAAM ADRES: WOONPLAATS: zenden aan de aIministratie van het SNOUCKAERTLAAN 7 AMERSFOORT CITROENPERSEN 25 cent DRINKGLAZEN 21 cent LANGESTRAAT 2—4 tot 20 woorden 1 1.50 3 x achtereenvolgens t 3.50 elk woord meer S 0.10 per plaatsing extra. TE KOOP .L VERLOREN Te koop: 1 jongensledi kant met matras; 1 twee delig konijnenhok. Rad boutstraat 3. 6659 Tc koop aangeb. N. d.zo- mermantel m. 4042 (beige» 30 punen: zw. jacq. costuum m. streepbr. H. v. Vianden- str. 37. 6667 Pracht zijden lampekap. Arnhemseweg 33. 6652 PERSONEEL GEVRAAGD Een meisje voor de huis houding voor dag of dag en nacht, m gezin z. kinderen, 's Avonds vrij. Meer hulp aanwezig. Mevr. W. F. Stoové, Utr.str. 24. Amers foort. 6663 Levénsverz. Maatschappij vraagt actief agent voor Amersfoort e.o. Gunstige provisieregeling, concurre rende tarieven. Kleine por tefeuille ter overname aan wezig Br. no. 6660 bur. van dit blad. PERSONF.FI. AANGEB Net meisje. 16 j., b.z.a. voor de middaguren, in het bezit v h. Huishoudschool- diploma. Br. no. 6660 bur van dit blad. Gedipl. naaister begint weer te naaien. Hebt U werk? Palmstr. 224. 6665 Bza beschaafde hulp in de huish.. liefst intern te gen 20 Augustus Br. no. 6664 bur. van dit blad. Verloren, uit inval.-wagen 17 dezer, in Berg- of Leus- derkwartier. zilveren pols horloge. Adres: Pascalstraat 42. 6665 WONINGRUIL Woningruil Amsterdam Oost-Amersfoort. Aangeb.: eerste étage, 31.- p. m. Gevraagd: huis te Amers foort. ook inwoning k<pmt in aanmerking, mits ruiler hoofdbewoner is. Br. no. 6661 bur. van dit blad. Woningruil. le et. op net te st. bev. 5 k.. keuken en bergp. voor vrij huis. op net te st. tussen Utrecht en Amersfoort. H. Suiker. Sa- muël. Mullerplein 17 a, Rot terdam DIVERSEN Openluchtsamenkomst Nij- kerkerveen bij de Naaldcn- koop Woensdag a.s. namid dags 8 uur. medewerking van ds. Zijlstra van Amers foort; ds. Keijzer van Zwartebroek en muziek- veren. „Crescendo". Uw zolen stuk? Uw hak ken scheef? Voor Zondag v/eer prima in orde! Wil- lemse. Leusderweg 27-29. Maken schoenen sinds 1898. Helpers der mensheid. Openb. Lezing door het Theosophisch Genootschap (Theos. Soc. Covina Calif.) op Donderdag 26 Juni 20 u. precies in het A.N J.V.-ge- bouw. Varkensmarkt 11b, Amersfoort. Toegang vrü- 6668

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4