Verkeersagenten voor zitten op Schiphol de lucht.... Tour de France nr. 34 is begonnen Sultansdochter wierp haar sluier af Vrees is de diepste oorzaak van alle kwaad Radio-programma 2 Radiodienst heeft weinig ruimte Een maand op reis door Frankrijk Lalla Aisja geeft het voorbeeld Toverwoord luidt: zelfbevrijding Duitse vredesbeweging en bureaucratie Woensdag 25 Juni 1947 TOEKOMSTMUZIEKblind-landingen met automatische piloot I (Van onze speciale verslaggever) Neen, zien in de lucht kunnen we de luchtverkeerspolitie- agenten in ons land nog niet, maar horen zoveel te meer Wie gelegenheid krijgt een dag op Schiphol in de afdeling Lucht verkeersbeveiliging van de Rijksluchtvaartdienst rond te kijken kan daarover meepraten. Overdag of 's nachts, zo lang er vlieg tuigen starten of landen, zijn zij via de aether in contact met de piloten, geven hun hoogte op, koers, welke zij vliegen, vertellen of zij mogen landen of nog enige minuten geduld moeten heb ben, etc. Zenuwstelsel van de nacht-luchtvaart Zo ontneemt de Luchtverkeers beveiliging diverse gevaren aan het vliegen. En zo zal, in de toe komst, het landen in de mist, dank zïj de automatische piloot, tot een gevaarloos experiment ge maakt kunnen worden. Of dit thans nog niet het geval is? He laas neen. Wel is Amerika aan het experimenteren, wel zoekt men ook op Schiphol naar het wegnemen van de laatste belet selen op dit gebied, maar ge slaagd is men nog niet. In ieder geval: men werkt hard aan de vervolmaking en gezien het feit, dat Schiphol, waar men energiek werkt om onze luchthaven weer de be langrijke plaats te doen inne men, welke zij altijd had, zich uitstekend leent voor derge lijke proeven is de veronder stelling gewettigd dat men er binnen afzienbare tijd in zal slagen „blindlandingen" uit te voeren met uitschakeling van de menselijke piloot. De gehele dienst der luchtver keersbeveiliging moest in 1915, na ae bevrijding, opnieuw worden opgebouwd Gelukkig had men, gedurende de bezetting, een 40-tal radio-telegrafisten in cursusver band tezamen weten te houden. Zij werden in 1943 over andere Rijksdiensten verdeeld. zodat geen uitzending naa? Duitsland geschiedde. Op die wijze kon men na de bevrijding beschikken over een kern van geroutineerd perso neel. Voorts was er reeds in Lon den aandacht besteed aan de ma teriaalpositie, zodat men op het ogenblik, dat op Schiphol het cpruimingswerk begon, meteen kon aanvangen met de inrichting der radiostations. Thans, goed twee jaar later, puilen de technische inrichtingen aan alle kanten uit hun tijdelijke behuizingen. Dit neemt echter niet weg. dat er prachtiq werk gedaan wordt. 25 radio-zenders JV/TOMENTEEL zijn er op Schip- i-VAhol weer 25 radio-zenders in dienst, waarvan drie voor de uit zending van meteorologische be lichten, twee ongerichte naviga- tiebakens (één in het zendstation te Badhoevedorp en één in Buik sloot); twee langegolf-zcnders voor verbinding met vliegtuigen in het Nederlandse verkeersgebied; twee telefonie-zenders voor verbinding met vliegtuigen in de omgeving van het lucht vaartterrein! twaalf kortegolf-zi nders voor verbinding met vliegtuigen op middelbare en grote afstanden; vijf kortegolf- zenders voor het wisselen van te legrammen met buitenlandse luchtvaartterreinen en twee lan dingsradiobakens, opgesteld bij het einde van de unistlandings- baan. Waarom twee bakens? Omdat niet alle vliegtuigen uitgerust zijn met voor het modernste systeem ingerichte bakenontvan gers en deze nog niet in voldoen de mate leverbaar waren. Dan zijn er: vijf radiopeilsta- tions, opgesteld in Schiphors ver keerstoren (ook deze zal, in mo derne vorm, nieuw opgetrokken worden) en op enkele plaatsen buiten het terrein, 24 radioont vangers en acht telex-toestellen, welke verbinding onderhouden met de binnenlandse en enkele buitenlandse luchtvaartterreinen. Voor allesveiligheid Men ziet het :'t kan er mee door. Wie met eigen ogen ge zien heeft, ho© belangrijk het werk is, dat men hier in houten onderkomens verricht, wie ge zien heeft, dat men op deze wijze inderdaad het no dige bijdraagt aan de veilig heid bjj het vliegen kan alleen de hoop uitspreken, dat er alles op gezet zal worden om de gewenste uitbreiding tot stand t© brengen. De plannen zijn er: een royaal gebouw, met een tiental nieuwe drie K.W.-zenders, aangevuld met het nodige materiaal, waarover men thans in het Centrale Zend station beschikt. Want al is men blij met de a.s. uitbreiding met een klein gebouwtje, reeds nu is er de zekerheid, dat het gebrek aan ruimte over enkele maanden opnieuw begint te nijpen! Een rubberband? Tussen twee van de beroemd ste Amerikaanse industriële fa milies werd Zaterdag een fami lieband gelegd, bij het huwelijk van mejuffrouw Martha Firesto ne. (de kleindochter van de over leden rubberkoning Harvey Fi restone), met William Ford, de kleinzoon van de overleden auto- koning, Henry Ford. EEN PEILSTATION OP SCHIPHOL, dat er voor zorgt dat vliegtui gen in de mist veilig kunnen landen. Boven het gebouwtje een machine, die „blind" naar binnen wordt geloodst. Tussen Sluis en Delfzijl CPN-bestuurder bedankt G. W. Zuidhof uit Assen, heeft bedankt als bestuurder van de C.P. N., na onenigheid met het hoofdbe stuur. Leidse synagoge was dor Duitsers ón aanverwanten volkomen geplun derd. Thans is zij weer in gebruik genomen. „Lectuur-actie Ambon" belegt 29 Juni in ,,Liberty"-Leiden, een con tactdag voor Ambonnezen. Tweede Kamer zal Dinsdag 1 Juli o.m. behandelen douane-overeen komst BeNeLux. Slechthorenden kunnen in Am sterdams instituut van Ver. tot be vordering der belangen van slecht horenden laten nameten welk appa raat zij nodig hebben. Dr. Herman Baruch, ambassadeur der V.S,., zal 1 Juli (onafhankelijk heidsdag) alle in Nederland wonen de Amerikanen ontvangen. Pakjes voor soldaten in Indonesië mag men niet niet vertrekkende militairen meegeven doch per post verzenden. Internationaal jeugdkamp organi seert de A.J.C. van 26 Juli16 Au- fustus in Vierhouten. Men verwacht 000 deelnemers. Tsaar Peter de Grote logeerde 250 jaar geleden in Zaandam. Daarom organiseert dat stadje van 1623 Augustus grote feesten. Internationaal energie-congres wordt van 29 September in Sche- veningen gehouden. J. E. Boddens Hosang, burge meester van Kaarden, wordt dito in Doetinchem. Land- en tuinbouwtentoonstelling organiseert Hollandse Maatschappij van Landbouw van 212 Sept. op „Houtrust* (Den Haag). „Voice of Netherlands", uitgave van Nederlandse ambassade te Lon den, komt niet meer uit (deviezen- besparing!) Religieuze beelden werden in hét Zuiden te duur verkocht. Tegen gipsbeeldcn-fabrikanten is proces verbaal opgemaakt. Dominicaanse* republiek hpeft 1 consulaat gevestigd in Den Haag (Ingezonden mededeling BENEN ALS EEN BAROMETER EN STEEDS MAAR RAUW WEER OP TIL Rheumatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier. dan daar. zyn in ons vochtig wis pelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oor zaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door. vraag vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. Geen grapjes met coloradokevers De „Times" verhaalt een uit voerig bericht van een Engels man, die bij zijn terugkomst van een vacantiercis in België, door de douane te Dover betrapt werd op het bezit van een levende coloradokever in een lu ciferdoosje, ondergebracht in zijn vestzakEr werd een aan klacht tegen hem ingediend op grond van „het in bezit hebben van een levende colorado-kever in gevangenschap, in strijd met artikel 2 (3) van de verordening van 1933 betreffende de colora do-kever, uitgevaardigd volgens de wet op de uitroeiing van epidemieën en insecten". De aangeklaagde vcrvieerde zich met ic verklaren, dat zijn vriend in België de levende con trabande bij wijze van grapje heimelijk in zijn vestzak gestopt moest hebberi, macr de rechter verklaarde de ovrtreding als zeer ernstig te beschouwen en het jammer tp vindendat de maximum-boete zo laag gesteld was. De smokkelaar-tegen-ivil-en- dank kreeg tien pond sterling boete te betalen en bovendien de helft van dif bedrag aan kosten voor het geding. Het berijit meldt verder nog ter geruststelling van zijn lezers, dat de douane-beambte die de kever ontdekte het monster per soonlijk en eigenhandig heeft doodgedrukt en het cadaver daarna aan een ambtenaar van het departement van landbouw ter hand gesteld heeft. (maar hoe!) Iledenochtend om 10 uur heeft te Parijs bet startschot weerklonken van de merkwaardigste aller cour- sen ter wereld, de 34e Tour de France, een wonderrit die zijn weer ga niet vindt. De Nederlandse ren ners Janssen, Seyen. de Korver, Schellingerhoudt en Vooren die met de in Toulouse woonachtige landge noot Albert van Schcndel en de vier buitenlanders, de Italianen Ca- mellini en Galliusso, dj Pool Kla- binsky en de Belg Victor Joly de gemengde ploeg vormen, verkeren in uitstekende conditie on vol goe de moed is men voor de eerste ct.appe gestart. Algemeen wordt deze equipe als uitstekend geken schetst en zeer zeker achten wij de kracht van deze ploeg groter dan die van 1939, toen uitsluitend Ne derlandse renners in het *eam wa" ren opgenomen. Albert van Schen- del vormt een nuttige schakel tussen onze landgenoten en de vier bui tenlandse renners. Verder heeft Van Schendel het grootste aantal ronden van Frankrijk gereden en de toppen van de PyreneeëD kent hij als geen ander zoodat hij voor de minder ervaren rijders een onmis kenbare steun zal zijn. Een grote moeilijkheid zal wel zijn van het tiental een eenheid te ma ken en het zal een zware taak voor de equipe-leider worden om hierin enigermate te slagen. Piet Moeskops zal zijn tactische kennis in dienst stellen van de ploeg terwijl als ver zorger en masseur de Rotterdam mer Havermans de ploeg op de nfoeilijke en lange weg door het teeds zo sterk wisselende Franse landschap zal vergezellen. Over de capaciteiten van onze renners behoeven wij niet verder uit te weiden. De klimmerscapaciteiten van de nieuwe nationale kampioen Janssen worden hoog aangeslagen om nog maar te zwijgen over de grote kunde van Seyen bij het da len. Maar aan de bergen zijn wij inmiddels nog niet toe. Eerst ko men er enkele vlakke etappes, dan de Ardennen en daarna zijn de Al penpassen aan de beurt. En in die eerste etappes zal het zaak voor alle renners ziin zich aan te passen aan de bijzondere om tandigheden welke deze monsterrit zo rijk is. De eerste etappe van vandaag is 236 km lang, gaat van Parijs Creil, Chermont, Amiens, Arras naar Rijssel. Morgen voert de tweede etappe, welke „slechts" 182 km be draagt de renners van Rijssel over Valenciennes, Maubeuge, Waterloo naar Brussel. „Zo alleen worden wij vrouwen werkelijk vrij" (Van een bijzondere medewerker) Do Islam in Noord-Afrika en het Nabije en Midden-Oosten verbiedt aan zijn vrouwelijke belljdsters haar gelaat aan anderen to tonen dan aan de eigen ouders en de eigen echtgenoot. Daarom gaat de muzel- manse gesluierd over straat, In sommige oorden totaal verhuld of „In gaas verpakt" en in andere oor den met neus en mond bedekt, zo dat de ogen, de soms zeer mooie zwarte amandels, hun schroomval lige en ook weieens niet-schroom- vallige blikken kunnen werpen waar ze willen. De Islam leert z'n volgelingen, dat de waardigheid en de myste rieuze schoonheid van de vrouw juist gered en geaccentueerd wor den door de sluier; „do sluier is als een vleugel van Allah", zingt een der soerah's, ..hij beschermt de ko ningin in de vrouw." De strijd om modernisering is in het Oosten een strijd tegen de sluier geworden en oosterse volken, die naast geloofsorthodoxie ook een dosis politieke nuchterheid bezaten, hebben de sluier verheven van „noodzakelijk kledingstuk tot mu seum-symbool"; Ataturk schafte hem af in Turkije. Riza Pahlevi ver zocht de Perzische vrouwen in te zien, dat ,,mèt sluier" achterlijk blijven betekende. Maar in het Ara- bië van Ibn Saoed, het eigenlijke Egypte en veel Noord-Afrikaanse streken handhaafde de sluier zich hardnekkig, èn uit koketterie èn uit geloofssleur. Lalla Aïsja Nu is er een prinsesje opgestaan, dat. in het openbaar, haar sluier heeft afgelegd en een redevoering heeft gehouden die klonk als een klok. Lalla Aisja heet zii en haar vader is sultan van Marokko. In Salé werd een sjieke meisjesschool geopend en ter gelegenheid van dat feest nam zij, zich ontsluierend het woord voor haar toehoorsters is dat een ogenblik geworden, dat zii nimmer zullen vergeten, een uur waarin geheel de oude wereld van het traditionele mohammedanisme instortte en een nieuwe verrees. .Zusters", zei Lalla Aïsja, „wij denken allen te leven volgens de wetten van de strenge Koran, maar de tekstuitleggers gelijk de geleer de Tadir en Haddah, verklaren on der ede, dat Allah niet weten wil van onderwerping van de vrouw aan de man, doch dat Allah bedoeld heeft een gelukkige wereld voor vrije mensen, voor vrouwen èn mannen die gelijke rechten en plich ten naleven. En wanneer is in Ma rokko, Allah's zoetste doolhof, een vrouw vrij Als zij haar sluier durft af te leggen tegenover iedereen! Welnu: ik durf het daar!! Ik neem afscheid van het symbool van onze waardigheid, maar ook van onze onderworpenheid. Vat moed, en doe als ik. Ontsluier u en wees van nu af gelukkig, omdat gij moe dig en vrij ziit en met die moed uw veroverde vrijheid zult verdedigen." En alle sluiers vielen! AMANDELVORMIGE OGEN blikken rond. Zo was de Marok kaanse vrouw nog. De dochter van de Sultan hield echter een rede te Sail, die alle sluiers daar deed vallen Hoe men tot oorlog komt ARMOEDE, werkloosheid, en oorloge zijn algemeno we- reldcrises. Zij zijn niet werkelijk te verkla ren door zich te verschuilen ach ter abstracte begrippen, als „ge volgen van wereldeconomie", „ge volgen van bet imperialisme", of van „Lebensraumpolitiek". En evenmin kunnen idealisti sche slagwoorden als „geen ge brek meer", „verlossing van vrees", of „maak de wereld vrij voor de democratie" een maat schappij scheppen waar noch ge brek. noch vrees bestaan; ook zullen zij de wereldlijke democra tie niet tot stand kunnen bren gen. Slechts als men diep gaat gra ven in het ziele- en geestesleven van de enkeling, als persoonlijk heid èn als deel der massa, kan men begrijpen waarom „afschaf fing van gebrek" en „verlossing van vrees" in feite nog niet be staan. Men moet het aldus zien: De massa heeft een eigen, psy chologisch leven. De gevoelens van de massa mens zijn ongeveer te vergelijken met die van een neuroticus, altijd weejf is het doel: zich te ontdoen van eigen verantwoordelijkheid, zonder daarbij het zelfrespect ge heel en al te verliezen. V r e e s is de grondslag van dez© houding. Vrees, om in enig opzicht op het verkeerd© paard to wedden en daardoor „zijn ge zicht te verliezen" zoals do Oosterlingen zeggen. V rees ook dat bemerkt zal worden welk een enorm ver schil bestaat tussen iemands ware persoon èn die hij zou willen zijn. Vrees tenslotte, dat men aangezien zal worden voor een laagstaand wezen, dat hulp nodig heeft, in plaats van voor een hoogstaand mens, di© macht kan ontwikkelen. Om deze vormen van vrees te verjagen neemt men zijn toe vlucht tot verschillende vermom mingen. streeft men naar een „positie", naar rijkdom, naar zeg genschap over anderen. Hoe groter dc vrees is, des te feller treden dez© gevolgen aan de dag; het ergste gevolg is de hebzucht, waarbij het niet gaat om wat men i s, maar om wat men heeft, waarin clat „hebben" dan ook tnoge bestaan. Wanneer de toestand intreedt, dat de enkeling zijn levensvrees niet meer kan verdrinken in de vervangingen, di© wij hierboven noemden en in allerlei andere vervangingen, wanneer de moed hem volkomen ig ontvallen, be staat er groot gevaar, dat hij zelf moord pleegt of tot waanzin ver valt. Oorlog: massa-ontlading Dan komt het voor, dat deze enkeling zich bij de massa voegt, die naar ontlading zoekt. Massa misdadigheid treedt op, met an dere woorden; Oorlog. Het is nu eenmaal zo, dat erken ning dat men wordt bezeten door vrees cn hebzucht geldt als een duidelijk bewijs van minderwaar digheid. Was dit niet zo, dan zou den de onwezenlijke termen, waarmede men dit pleegt te ver hullen, niet nodig zijn. Maar deze overtuiging persoonlijk iets te be- Een onzer lezers ontving onlangs uit Berlijn een brief van een voor aanstaand lid van de Duitse Vre desbeweging. waarvan dc inhoud voor zichzelf spreekt: „Met ons werk komen wij geen stap verder. Nu hebben wij ons laatste verzoekschrift om vcder- toclating van de „Friedensgesell- schaft" weer teruggekregen met de opdracht het verzoekschrift, de statuten, het programma cn verdere bijvoegingen weer in te dienen en wel „in sechzehnfacher Ausfertigung" (in 16-voud) 16 stuks in dc Duitse taal, 4 in de Franse taal, 6 in de Engelse taal en 3 in de Russische taal. Verder moet van ieder van de tien per sonen van het stichtings-comité een „Fragebogen" met 200 vragen overhandigd worden cn wel ..in vicrfacher Ausfertigung". Wij zijn daarmee aan het eind van ons latijn; wij hebben de papier- oorlog verloren en hebben vrede gesloten, niet alleen omdat wij pacifisten zijD, maar vooral om dat wij het papier eenvoudig niet bezitten. Én zo blijft dan practisch de vredesbeweging in Berlijn wat zij sedert 1932, se dert v. Papen, was: illegaal! Wij hadden ons dat anders gedroomd. Maar ja, in gevangenissen en K.Z.'s heb je soms rare voorstel lingen van de .werkelijkheid' FEUILIETON ifeóvi ■ftkcfeUfyeS':. [door craig rice «vertaling: aqa kampers.! 101 Dinah zei: „Hij kan Mrs. San- ford nooit doodgeschoten hebben. Want wie zou er dan op hem heb ben moeten schieten?" „En er heeft iemand geprobeerd de politie van het lichaam weg te lokken," zei Moeder. „En het geschreeuw van alle uilen, die ik ooit heb gehoord klonk heel anders dan dat gegil. O zo!" zei Archie met vergeeflijke trots. „Bovendien hebben wjj de schoten gehoord." zei April. „Dinah was net wezen kijken of het tijd was om de aardappelen op te zetten Bill Smith mompelde een enkel woord. De drie kleine Carstairs hoorden het niet en dat was waar schijnlijk maar goed ook. „Hè toe", zei moeder. „Laten we nu voorlopig die hele zaak verge ten. Brigadier O'Harc heeft gelqk, Bill. Je zult Mr. Sanford waar schijnlijk veel beter kunnen onder vragen als hij een goede nachtrust heeft gehad. En wat zou je denken van nog een kopje koffie? En waar heb ik die doos chocolaadjes ge laten? En brigadier O'Hare. ik ge loof dat er nog één stukje citroen pudding van vanavond over is." Archie ging de pudding halen. April schonk opnieuw koffie in en Dinah ging rond met de chocolaad jes. Toen gingen de drie kleine 'Carstairs petjes op een rij pp. de sofa zitten, Archie in het midden. Brigadier O'Hare was niet karig in zijn lof over de pudding. Zc smaakte bjjna zo goed als pudding van zijn vrouw, verklaarde hij. „Maar, voegde hH er aan toe, „U moest haar kruidkoek eens proe ven!' De drie kleine Carstairs hielden hun gezichten strak. Moeder en Bill Smith vermeden zorgvuldig el kaar aan te kijken, maar Moeders wangen werden een tikje roder. Brigadier O'Hare stond op om weg te gaan. Hjj nam het toneeltje eens op, de kamer met het kaarslicht, Dinah en April in hun witte jurken met de blauwe sjerpen en Marian Carstairs in haar rose house-coat. Hij loosde een diepe zucht, wendde zich tot Bill Smith en zei: „Wat jammer toch, dat U geen vrouw en geen gezin hebt. Het moet toch wel heel eenzaam zijn, in zo'n hotel kamer te wonen. Nou, welterusten allemaal." Dinah, April en Archie zegenden hem in stilte. Bill Smith zette zijn kopje neer en zei: ..Marian „April", zei Dinah haastig, „we moeten de vaat afmaken". Ze wa ren halverwege de eetkamer en konden juist de stem van Bill Smith horen zeggen: „Marian, ik wou je zeggentoen de te lefoon ging. Dinah en April renden er naar toe. Het was voor moeder. De stem klonk angstig, ja bijna wild. Moeder nam de hoorn en zei: Mja j^? Oh! Oh, wat vrese lijk! Ja. ik wil met alle plezier di rect komen". Even was het stil, toen: „Smith? HIJ is toevallig hier. Ja. Ja goed. Direct", Op het moment, dat ze drongen de drie kleine Carstairs en inspecteur Bill Smith rond het ta feltje, waarop de telefoon stond. „Mr. Cherington", zei moeder. „Hij heeft weer een hartaanval ge had en ze is daar helemaal alleen met hem. En om de een of andere reden wil hij iou spreken Bill". „Oh!" zei April. „Oh, nee!" Ze werd bleek. „Het moet waar zijn, maar ik had niet gewild, dat het zo zou aflopen". „April zei Dinah ontzet. April duwde haar opzij en zei: „Moeder. U hebt de ontvoering van Bette LeMoe meegemaakt. Vertelt U 's. Wat was de werkelijke naam van Bette LeMoe?" Moeder keek verward. „Waar om tjahet was Rosehoe was het ook weer. Ik weet het niet meer". „Ik wist het", huilde April. „Ik wist het. En het losgeld was pre cies 15.000 dollar en dat was het bedrag, dat hq heeft verduisterd. En hij is vroeger in het leger ge weest, dus had hij waarschijnlijk een revolver kaliber vijf-en-veertig. En bovendien zqn de ogen van Mrs. Cherington niet bruin, maar blauw". „Kindje!" zei Marian bezorgd, terwijl ze haar hand op Aprils voorhoofd legde. „Ben je wel goed? Heb je keelpijn?" „Ik heb geen keelpijn", zei April, „en ik heb geen koorts. Maar Mr. Cherington heette vroeger Chand ler en hy was officier in het leger. En ze hadden een dochter, die Rose heette en die ging aan het toneel en veranderde haar naam in Bette LeMoe. Ze werd ontvoerd en hij stal 15.000 dollar, om het losgeld te be- door dr. LYDIA SICHER, M.D., Ph. D. talen en toen werd ze toch ver moord, en hjj werd gegrepen en uit het leger geschopt en hij ging naar de gevangenis en zo. En ik wed, dat nij sinds die tijd al maar gepro beerd heeft de ontvoerders te vin den en dat hij daarom hierheen ver huisd is en dit huis heeft gehuurd, omdat „Kalm aan", zei Dinah. „Ja", zei April, „het komt alle maal, doordat Frankie Riley uit de gevangenis kwam. Omdat hy by de ontvoering had geholpen. Maar zij moet al het geld hebben gehouden, want hij moest een roofoverval ple gen en daarom ging hjj de gevan genis in. Toen werd 'hij uit de gevangenis ontslagen en kwam hij hierheen en dat was vast het bewjjs, waar Mr. Cherington ik bedoel kolonel Chandler op had gewacht. Toen schoot hij Mrs. Sanford dood, om dat ze zijn dochter vermoord en zijn leven geruïneerd had en toen schoot hij om dezelfde reden Mr. Frankie Rilcy dood en hij was vast wel sterk genoeg om Frankie Riley op een kar naar de oude vijver te bren gen, omdat hij feitelijk niet zo oud was, in werkelijkheid was hy nog geen zestig, en toen spoorde hij Mr. Sanford op en vanavond probeerde hy hem dood te schieten, maar hij heeft hem niet vermoord en daar ben ik blij om want Mr. Sanford was echt niet bij de ontvoering be trokken en daardoor moet-ie die hartaanval hebben gekregen en in ieder geval is het dAt, wat er ge beurd is en ga nu maar gauw om zjjn bekentenis te horen". Ze barst te in tranen uit. {[Wordt vervolgd) zitten, dat men enig in z'n soort acht, is blijkbaar in staat iedere vrees van minderwaardig geacht te worden te veranderen in hoop op achting. Niemand echter kan werkelijk b e v r ij d worden, doordat men hem enigerlei vrijheid „schenkt"* Natuurlijk kunnen enkelingen zowel als volken bevrijd worden van een zekere druk. Maar de ware v r ij h c i d is 't gevolg van een innerlijk proces, een verandering die slechts de enkeling kan door maken. Wil hij tot die zei f- bevrijding geraken, dan moet hij ziin opdracht als mens verstaan, d.w.z.: hij moet proberen levenemogelijk heden te scheppen voor ieder een; hij moet zijn zelfres pect verwerven cn vergro ten door zijn scheppende ga ven op deze wijze te gebrui ken. Hierdoor wordt hij iemand, in plaats van slechts een mens te zijn, die „iets bezit". Wie niet kan of wil begrijpen, clat men slechts vrij is, omdat men z'n lot kan bepalen wie niet weet, dat men verantwoorde lijkheid beeft èn de wil moet be zitten volgens die verantwoorde lijkheid te handelen, wie zichzelf niet kan zien als een klein maar compleet onderdeel van een groot geheel, dat buiten dc eigen persoonlijkheid bestaat (de wereld), die zal altijd slaafblijven van de eigen vrees, cn die kan, zelfs op be vel, nooit worden vrijgemaakt. Ware democratie Evenmin kan een massa, bestaande uit slaven van de eigen vrees, de we reld vrij maken voor de de mocratie of deze wereld garanderen, dat er geen ge brek meer zal heersen. De werkelijke democratie gaat er van uit. dat er vrij heid moet zijn in de harten en geesten van de enkelingen pas dan zijn zij trauwon» echte democraten. 'A'ch. konden wij slechts een toverwoord uitspreken, waardoor vv© de vrees konden bannen van onze planeet! Dan zou onze oude aarde een plek worden, waar geen hebzucht meer was en waar het begrip ..gebrek" een legende zou zijn geworden! Dan zou er over oorlog word an gedacht als over verouderd bar barisme, dan bekeek men het onderdrukken van anderen hoog stens als een onderwerp voor een sprookjesboek, naar oude trant beginnende met: ..Lang, lang ge leden leefde er eens een volk, dit een ander volk onderdrukte WOENSDAG 25 JUNI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Lezing door Wim Thomassen. 19.30 „Ons leven en ons geloof". 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 „Don Juan" (Tweede bedrijf). Opera. 21.15 „Opstand der dieren". Hoorspel. 22.00 Metropole-orkest. 22.45 Voetballen om het kampioen schap van Nederland. 23.00 Nieuws HILVERSUM II: 19.00 Nieuws. 20.30 Het BBC Symphonie-Orkest. 22.30 Nieuws. 23.3024.00 Richard Tauber zingt. DONDERDAG 26 JUNI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.45 Claude Debussy-concert. 9.15 Mor genwijding. 9.45 „Arbeidsvitami nen". 10.30 Van vrouw tot vrouw. 11.20 Tom Hartvelt, piano. 11.45 Familieberichten. 12.00 Lajos Kiss en z(jn orkest. 12.30 In 't spionne tje. 13.00 Nieuws. 13.15 Stafmu ziekcorps. 14.00 De vrouw binnen en buiten haar huis. 16.00 „U kunt het geloven of niet". 16.05 Reprises. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Vacantie. 17.30 „The Skymasters". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws. 7.45 Gr.pl. 8.00 Nieuws. 8.15 „Pluk de dag". 12.03 Quatre mains. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.20 „Welk boek?" 13.45 Ons weekblad. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Piano spel. 15.30 Suite voor 2 violen. 16.45 Radio Philharmonisch Orkest. 17.50 Rjjk over zee. TUINKALENDER WOENSDAG 25 JUNI. De TO- zen staan in volle bloei. In de open bare rozentuinen prijken duizenden groot-1 en kleinbloemige struik, en klimrozen in hun prachtig rose, rode, gele, vatte en vele andere tin ten. Bezoek deze rozentuinen en no teer de namen van de mooiste soor ten. Dat komt U de komende winter, bij de aanschaffing van rozen voor. Uw eigen tuin van pas. Weldra zul len ook de rozen op de kwekerijen in volle bloei staanIn de parken bloeien thans ook de zogenaamde botanische rozen. Hiervan bestaan ook zeer talrijke soorten. Vele er van dragen in het najdar prachtig gekleurde en typisch gevormde bot tels. Deze rozen zijn niet voor per ken bestemd doch voor aanplanting. ergens tussen heestergewassen- Leert ook deze botanische soorten thans-kennen. S. L

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2