WAAROM KAN BOSBAD OOK NIET VOOR VOLWASSENEN OPEN? Bezwaren van hygiënische en practische aard HEEFT AMERSFOORT GENOEG ZWEMBADEN? Soekarno schijnt breuk te willen vermijden ASTORIA CHALET 18 SOLIDOX mensen, .Vrijdag 27 Juni 1947 f V f Een noodoplossing mogelijk? SPLINTERTJE vertelt uit zijn jeugd JA, zegt de heer P. Kortland NEEN, zegt dokter W. J. v. d. Hooft Ernstige aanrijding I een rij gave en gezonde tanden. President accoord met concessies van Sjahrir EEN GEZELLIGE AVOND Vijftien jaar geëist tegen v. Ravenswaay ÏN zomerse dagen als deze snakt een mens naar afkoeling, naar een plekje om languit neer te vallen en niets te doen, naar een paar ku bieke meter water om in te zwemmen of te dryven of alleen maar te slaan. IMaar ja, de twee zwembaden zijn vol en Amersfoort biedt zyn bewo ners geen natuurbaden. En dus fabriceert de Amersfoorter van een tuin slang en de sproeier van zijn gieter een prea-historisehe douche achter in zyn stoffig tuintje on droomt daaronder van Zandvoort en Scheve- ningen. richt openluchtbad bezit. Het volgend jaar zullen dus ook volwassenen in 't bosbad Birk- hovcn terecht kunnen en er niet meer uitgejaagd behoeven te worden, zoals deze week enkele malen met zwemlustige ouderen gebeurde, die zich tussen de kinderen hadden gemengd. Het volgend jaar dus. Deze zomer nog? Maar nu? Waar moeten de zwemlustigen nu heen? De twee bestaande baden ondanks hun grote verdiensten kunnen de stroom niet verwerken, de Eera heeft gevaren van besmet ting, het bosbad is voor volwasse nen verboden. Wij vragen ons af of niet reeds voor deze zomer een noodoplossing gevonden kan worden, waardoor het bosbad toch nog voor het vol wassen publiek kan worden openge steld. Natuurlijk zal dan aan alle eisen van hygiëne voldaan en de reinheid van het water boven alle twijfel verheven moeten zijn (misschien zou het eeu oplossing z\jn het bad I V) ZO kan het gebeuren, dat zoon- cn dochterlief, niet ouder dan veertien jaar, thuiskomen en trots vertellen, dat zij wèl een natuurbad hebben, waar zij voor vijftien centen uit moeders portemonnaie de hele raiddag kunnen plassen en ravotten, en.. wat belangt' Ver is, een be hoorlijke portie zonnestralen op hun body krijgen: het bosbad Birk- hoven, alleen toegankelijk voor kin deren beneden do veertien jaar. Als vader zijn vrije middag heeft, dan gaat hij met vrouw en kinders eens mee naar dat zonderlinge bad. De Aniersfoortse stadsbus, enig in heel Nederland, brengt de familie er vlakbij. Midden in het vrolijke groen van Birkhoven, daar is het bad. Van het terras kijkt de helo familie uit over het witte zand, dat blinkt in de zon. In het midden van al dat zand is een vijver, met heerlijk fris water, kersvers ge pompt fit de Bosvjjver, die gevuld is met 't zuiverste welwater. Kin deren in-badpakjes lopen, rennen duikelen in het nat, kraaiend van plezier. Kijk, daar gaan de kinde ren van ónze familie, hals over kop de zandvlakte over, het water in. Vader en moeder staan zielig ver laten boven op het terrasje. Vader in zijn zomerse pak en moeder in haar luchtige japon. Kijk. daar gaan de jongens naar de kleedruimte! Er zijn er twee, een voor de jongens en een voor de meisjes, in de vorm van een Afrikaanse kraal, onbedekt, met rieten wanden. Geen volwassenen Er is plaats voor uOg wel tien van dergelijke goedkoop aan te leg gen „kralen", bijvoorbeeld vijf voor mannen en vijf voor vrouwen. Waarom zijn die er niet? De auto riteiten zeggen, dat het Bosbad voor volwassenen thans niet te gebruiken is. Nu nog niet tenminste! Als wij goed geïnformeerd zijn ligt het in de bedoeling binnenkort het bosbad wei voor volwassenen open te stellen, maar dan slechts voor enkele groepen, zoals de mi litairen en bepaalde personelen. Openstelling voor het gehele pu bliek wordt nog niet verantwoord geacht. De ervaring in het verleden toen "de kleedgelegenheden er nog stonden heeft geleerd, dat het bad op warme dagen wel door ierduizend mensen wordt bezocht. Of het huidige water ver versinga- systeem voldoende is indien er zo veel mensen in het bad zijn, is niet zeker en dus kan het niet worden geriskeerd. Bovendien is er geen kleedgelegenheid. Plannen Indien het scheikundig medisch onderzoek dat momenteel naar het water van het Bosbad wordt inge steld echter gunstige resultaten op levert en deze worden wel ver wacht dan ligt het in de bedoe ling op korte termijn te komen tot een volledige herschepping van het huidige Bosbad in een groot re creatie-oord voor de bedoeling zo als dat in April van het vorige jaar door de stadsarchiiect Zuiderhoek in ons blad is beschreven. Dan wordt de inrichting een openluchtbad in de trant van het Apeldoomse. Of het ontworpen wedstrijdbassin zal worden gegraven is afhankelijk van het al of niet tot standkomen van een zwembad in het Soesterkwar- tier, waarvan de wenselijkheid ook in brede kringen wordt betoogd. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het bouwen van badhokjes etc., in het kort gezegd: tot het herscheppen van het bosbad in een prima openluchtinrichting, is destijds door de gemeenteraad aan genomen. Wethouder Koopman heeft toen de raad echter de toe zegging gedaan dat „geen spade in de grond" gestoken zou worden voor opnieuw met de raad in over leg was getreden. Het lijkt ons ech ter waarschijnlijk, dat indien het medisch-scheikundig rapport dat spoedig tegemoet gezien wordt gunstig luidt, zeer binnenkort met de werkzaamheden in Birkhoven aangevangen kan worden. Er moet niet alleen gebouwd en gegraven worden, maar er moet vóór alles een nieuwe pompinstallatie worden aan gebracht met een grotere capaciteit dan de huidige, opdat, men van een doeltreffende waterverversing ver zekerd kan zijn. Volgend jaar Indien er geen onverwachte tegenslagen komen is het wel zeker, dat Amersfoort reeds in de zomer van het volgend jaar een vrij groot en modern inge- slechts enkele dagen in de week open te stellen). Het geJbrek aan kleedhokjes be hoeft geen doorslaggevend bezwaar te zijn, daar die voor deze zomer maanden vervangen zouden kunnen worden door tweo betrekkelijk snel op te trekken grote gemeen schappelijke kleedgelegenheden, een voor mannen en een voor vrouwen. Of een groter aantal gelegenheden zoals er nu voor de kinderen zijD. Het is maar een voorstel. De mogelijkheid van verwezen lijking zal het gemeentebestuur moe ten beoordelen. Het zou onze bevolking veel zo mers genot kunnen verschaffen. En het zou heel wat besparen aan stad genoten, die nu wat Z'J h*er n'et kunnen vinden, buiten Amersfoort gaan zoeken. Financieel voordeel Veel geld behoeft de door ons voorgestelde noodoplossing niet te kosten. Integendeel. Het kan zeer veel geld opbrengen, dat de berooi de kas van onze noodlijdende ge meente toch wel bijzonder goed kan gebruiken. Als er op een warmo dag vierduizend mensen in het bad men, die om nu maar eens wat te noemen gemiddeld een kwar tje entree betalen, dan betekent dat duizend gulden inkomsten voor de gemeente, waar maar betrekkelijk weinig uitgaven tegenover behoe ven te staan. Iedere zomerdag, dat het bosbad lancer voor volwassenen gesloten blijft, betekent derving van inkomsten voor de gemeente. Zou onze noodoplossing niet tot stand kunnen worden gebracht? Amersfoort zit er om te springen! b*sei»r\ Cs. v t Op deze plattegrond van het Bosbad Birkhoven, zoals het wordt, ziet men het terras, met aan weerskanten de kleedcabines. Verder ziet men het niervormige bassin, dat in het middenstuk diep is. Tussen het grote bassin en het terras ligt het kleuterbad. Achter het grote bad komt een wedstrijdbassin met een springtoren. Noteert U even GRAND: Jaren van Scheiding. 14.30, 18.45 en 21 uur (14 jr.) CITY: Spionne in de schaduw. 14.30. 18.45 en 21 uur (14 jr.) REMBRANDT: De dief van Eag- dad, 14.30, 18.45 en 21 uur. Alle bioscopen Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. 28 JUNI: „Zonsopgang", G.O.V.A., Amicitia, 20 uur. 29 JUNI: Hum. Verb., 10.30 uur. Spr. mr. v. d. Muyzenberg-Wil- lemse: „De betekenis van de on- derwijs-vernlcuwing". Volksge bouw. 30 JUNI: Concert en taptoe O. V. B. terras „Berghotel". Na afloop gezellig samenzijn cn bal „Sticht- se Heuvel". 30 JUNI: Filmavond Oranjevereni ging. Amicitia, 20 uur. „DE STICHTSE HEUVEL": Iedere avond dansen van 19.3023 uur. (Orkest Harry Verbeke). DANCING VAN *T HUL: Wo., Za. en Zo.avond dansen van 19.30 23 uur. (Orkest Jan van Loo.) Theosofisch Genootschap Men 6crijft ons: Donderdag avond werd in het A.X.J.V.-ge- bouw, Varkcnsmarkt te A'foort door het Theosofisch genootschap (Covina, Calif.) een lezing gehou den over „Helpers der Mens heid". Deze voordracht was de laatste voor dit seizoen. De spreekster behandelde op deze laatste bijeenkomst het leven van de vele grote gidsen, die het Mensdom heeft gehad. Hun bood schap was steeds dezelfde: Heb uw medemensen lief en gevoel uw cénheid met het Goddelijk Leven, dat in en door alles straalt. Zij kwamen door mededogengedre ven tot ons en wanneer wij hun schone levens nagaan en bestu deren, dan zien wij, dat hun woorden in overeenstemming wa ren met hun daden. Zij gaven zichzelf, hun leven, om anderen tc helpen, te dienen. Hoe lang het ook geleden was, dat zij leefden, bun namen blijven onvergetelijk voor ons. Ieder \an deze grote godsdienststichters en wijzen bracht wijsheid en kennis uit een zelfde Bron: De Geheime Leer der eeuwen. Wij kennen hun na men, zooals Krishna, Boeddha, Jezus de Christus, Zoroaster, Lao Tse, Hermes, Pythagoras, Solon, Aeschylus, Plato, Paracelsus en zo vele anderen de een gboter dan de ander, maar allen het zelfde onderwijzende, in verschil lende vormen, aangepast aan de tijd waarin zii kwamen en voor welk volk rij hun boodschap brachten. Het is een van de doel einden van de Theosofische Be weging om een vergelijkende stu die te maken van wat deze Gro- len leerden. Treffend is de o\er- eenkomst van htm leer en wijst ons op het bestaan van eenzelfde Bron. de Goddelijke Wijsheid der Eeuwen. Veteranen voetbalden niet De veteranen-voetbalwedstrijd H.V.C.-Politic kon gisteravond niet doorgaan, omdat ter elfder ure geen veld beschikbaar was. Het festijn zal alsnog plaats hebben! door \V. Meuldijk 377. Er waren nog precies vijf minuten te spe len, in die tyd moest Daantje goed wakker ge maakt worden, want zonder hem kon ik het winnende doelpunt niet maken. Er was iruiar één oplossing mogelijk cn ik meende, dat ik die gevonden had. Vooraan bij de tribune bad ik ■een Jimonadeverkoper ontdekt, ik holde naar hem too en schreeuwde dat ik een flesje wilde hebben. De man was erg verbaasd, maar zijn zin om to verkopen was groter en hij stak mo een fles toe. „Straks betaal ik je wel", gilde ik: „Nu heb ik haast!" En ik gritste het flesje uit >Ün hand en draafde terug naar de plek waar slapende Daantje lag.... Onderweg zag ik kans het flesje open te peu^ teren en het omkeren boven de plaats waar Daantje snurkte was in een seconde gebeurd. De (jskoude drank viel in klaterende golven neer, prodes op.de goede plek, wat het snurken veranderde dadelijk in bellcblazeri en Daantje vlóóg overeind. Het middel had puik*gewerkt want ik hoorde Daantje een heleboel onvrien delijke woorden zeggen, maar in ieder geval was hij nu klaar wakker, „Vooruit, luilak", sisto ik hem toe: „We moeten nog een doel punt maken, er zijn nog maar een paar minu ten te spelen. „Dat halen we niet meer'', bromde Daantje, maar zijn tegensputteren hielp niet. Ik duwde hem voor me uit het strijdperk in en onze tegenstanders vonden het niet leuk dat ik er weer was. De mensen brulden en wo verzamel den onze krachten voor dio laatste, beslissende seconden.... "CPEN artikel van de gemeente- arts dr. \V. J. v. d.Hooft in uw blad is aanleiding tot dit schrijven. In dat artikel merkt dr. v. d. H. nl. op, dat Amersfoort er wat zwem baden betreft, bekaaid is afgeko men. Deze mening is onjuist en nog meer onjuist is het, dat dit een vrij algemeen geldende opninie is, zo zelfs, dat men zou kunnen spreken van een zwembad-idee-fixe. Een idce-fixe, omdat deze kwestie sinds jaren een onderwerp van bespre king en behandeling in de gemeen teraad is. Als dr. v. d. H. geschre den had, dat de gemeente meer zou kunnen doen in dit opzicht, zou ik het met hem eens zijn. Slechts zeer weinigen van dc raadsleden zijn op de hoogte van de toestand. De twee b^den hier: Pesie's bad en Sport- fondsenbad kunnen naar ter be schikking staande gegevens aan dc huidige zwembehoeften voldoen. Luxe is er niet, technisch en hygië nisch voldoen ze aan de meest strenge eisen. In verband met enke le warme dagen kunnen deze in richtingen toch niet extra gaan uit breiden! Een paartje dat gaat trou wen, koopt toch niet 40 stoelen ex tra omdat er or» hun zilveren huwe lijksfeest zoveel gasten komen? De G.G.D. schaft toch geen 3 extra ziekenwagens aan, omdat er op een of meer landdagen op Birkhoven 25 bezoekers dreigen flauw te vallen? Laat dr. v. d. H. eens gaan kijken bij Pesie als het weer „omslaat". Lén keer i voldoende! Amersfoort is heus met zo erg slecht bedeeld: In de wijk Feyenoord te Rotterdam met 200000 inwoners is geen enkel zwembad en in Amsterdam, waar lijk toch ook groter dan Amers foort. is écn, zegge en schrijve één inrichting, die momenteel aan alle eisen voldoet, nl. het Amstelpark- bad. dat 200.000 kostte aan bouw alleen. _ir is hier, ook op het gebied Zo zal het Bosbad zijn, als de plannen van B. en W., die het vorige jaar door de Raad zijn aangenomen, ten uitvoer gelegd zullen zijn. van hygicne en sport, werkelijk iets nog beters te doen dan te zorgen voor uitbreiding der zwcmgclegen- hcid. U beleefd dankend. P. KORTLAND, Voorzitter A.Z. en P.C. DAT een voorzitter van een zwemvereniging dergelijke on juistheden produceert is veel erger dan wanneer een leek dit doet. Ik geloof, dat dc inspiratie van de heer Kortland deze keer zeer slecht ge' wcest is. De bedoeling van mijn ar tikeltje was dc bevolking er op te wijzen toch vooral niet in het rivier- of kanaalwater van Amersfoort te zwemmen, maar in de zwembaden. Op écn regeltje, nl. dat ik van oordeel ben, dat Amersfoort tc weinig zwembaden heeft, heeft de heer Kortland vlam gevat. Waarom? Dc heer K. is van oordeel, dat Amersfoort voldoende zwembaden heeft. Zijn argumentatie is echter zeer zwak! Van een voorzitter van een zwemvereniging in de eerste plaats had ik toch juist enthousias me verwacht voor een uitbreiding van het aantal baden, die de zwem- sport toch alleen maar ten goede kan komen. Wat denken de bewoners van het Soesterkwartier er van. als de heer K. beweert, dat er voldoende zwem- gelcgcnheid is? Hun kinderen moe ten kilometers lopen om bij een zwembad te komen en dan terug. Ik geloof, dat cr weinigen zijn, die het óoesterkwartier de weelde van een zwembad zullen misgunnen. Er komt bij. dat behalve door de snel le uitbreiding van onze stad het aantal zwemlustigen nog sterker toeneemt door het verplicht school zwemmen enz. Systematisch wordt het publiek water-minded" ge maakt, in het belang der volksge zondheid. De heer Kortland wijst op Rot terdam en Amsterdam. De onjuist heden over, Amsterdam daargelaten mag het feit, dat het in de grote steden nog slechter is dan hier voor ons geen bewijs zijn, dat het in Amersfoort zo ideaal is met op één punt in de stad twee goede zwem baden. Ik kan de heer Kortland advise ren eens te gaan kijken in Lochem, Geldermalsen, Leerdam cn Asperen en tal van andere kleine plaatsen, die elk een prachtig openluchtbad hebben op vijf a zesduizend inwo ners. Zo berekend zou Amersfoort er tien nodig hebben. Nederland is een waterland met vrij veel goed, open zwemwater. Amersfoort is hoog gelegen en het weinige open zwemwater is hygië nisch onbetrouwbaar. Bijgevolg moet een moderne, zich snel ont wikkelende stad zorgen voor goede kunstmatige zwemgclegcnhcden in de vorm van goede zwembaden op diverse punten van de stad, zodat zonder lange wandel- of fietstoch ten iedereen cr van kan profiteren. Het spijt me voor de heer Kortland, maar ik ben niet lijdende aan een zwembad-psychose, cn diverse des kundigen op zwemgebied evenmin, zodat de hoop op uitbreiding van zwemgelegenheid levendig blijft' W. J. v.d. HOOFT. Gemeente-arts. (Bijschrift van de redactie: Wij zouden aan de argumenten van dr. v. d. Hooft nog willen toevoe gen, dat Amersfoort in de zomer vrcemdelingenstad is en in de toe komst ongetwijfeld nog meer zal worden. En wat is een touristcn- stad in de zomer zonder een be hoorlijk aantal zwembaden?) Een vrachtauto, bestuurd door 'n chauffeur uit Gouda, komende van Amersfoort, en een motorrijder met duo-passagier, komende van de Daera Fockemalaan bereikten nage noeg gelijktijdig het verenigings punt ter hoogte van Laan 1914. De vrachtautobestuurder remde krachtig en week nog naar links uit, doch de motorrijder die dc auto te laat bemerkte, kon niet verhinderen dat hy tegen de vrachtauto opreed. Bestuurder en duopassagier werden op het wegdek gesmakt. Per G-G. en G.D. zijn zij naar de „Lichten berg" vervoerd. Hun toestand liet niet toe, dat zij gehoord konden worden. Het motorrijwiel werd totaal ver nield. De vrachtauto liep geen scha de op. Burgerlijke stand 26 Juni Geboren: Nicolaas Bernard, z v N J van Eijk en B C Enkelaar.' Jan, z v W Aller en J C van Veen. Margaretha Hcndrika Jobanna, d v J W de Ket en G Gijsen. Nico, Mijudert. z v W A J van Veldhui zen en N van den Brink. Aartje, tl v II Klok en A Haverlach. Cor- nelie Henricus Joseph, z v F C J Beeris en W A M van der Meij- dcn. Ondertrouwd: G Budzelaar en M H van Doorn. J P van den Hoek en W Snijders. D van Eist en J G van der Wateren. A Ha- vcman en M II J Delgorge. A' J Huppertz en C M \crraeulen. W Polman en E H Ekker. J J van den Hoek cn J Doornekimp. T Veenendaal en II Jansen. R J II Minguet en A H W Gcuitsen. J D llazeleger en A van 't 1 laze veld. Gehuwd: T Snoek en M L Wit tig. D de Weijer en M W dc Heer. B II Jansen en H Marcus. Overleden: N Bovee, 50 j. echt genoot van C T van Doorn. H W Ernsten, 4 mud. dochter van H Ernsten en G van den Heuvel. R. Rutgers, S3 jr. Weduwnaar van M Dragt. ngezonden mededeling) Om jafoersch op te zijn. Prach» 4ig wit, zelfs van dichtbij. En ge» fcond zijn ze ook, van het ge« vaarlijk tandsteen geen spoortje «neer. Dat bereikt men met SolU dox; want -alleen Solidox bevat sulloricinoleaat, het unieke middel* dat tandsteen bestrijdt enyoorkomU TANDPASTA TEGEN TANDSTEEN De Indonesische president, Soekarno, heeft vandaag, naar U.P. mededeelt, per radio een nieuw voorstel aan dc Nederland ders gedaan voor een gemeenschappelijke voorlopige Nederlands- Indonesische regering op basis van de radiorede van Sjahrir. In deze interimregering zullen volgens het voorstel van Soekarno Nederlanders en Indonesiërs een gelijke stem hebben. Soekarno verwierp in zijn radiorede echter dc vorming van een gemeen schappelijke gendarmerie. „Ik, Soekarno. president van de republiek, heb de taak van de regering overgenomen. Ik ga accoord met de inhoud van Sjahrirs radiorede". De eerste taak van de interimre gering is volgens Soekarno de vor ming van federale organen. De bin- (lngezor.den mededeling in de mooiste omgeving van BAARN geanimeerd bitteruurl Dineren met zigeuner- muziek en dansen. Reserveert Uw tafel. Tel. 2041 Ter rechtszitting schij nen alle mensen dom te zyn. De mijnheer, die al vijf-en-twintig jaar fiet send door het leven gaat, heeft nog nooit gehoord, dat je. als je van richting gaat veranderen, altijd je hand moet uitsteken: óók al rijdt er niemand achter je. De lief-lachende juf frouw beweert bij hoog en bij laag. dat ze niet wist, wat die verkeers borden betekenden. Zo kunnen wij een lijst zon der einde produceren van mensen, die in werkelijk heid alleen maar dom zijnals ze zich voor het aangezicht van „mijn heer de kantonrechter" dom hóuden! Gelukkig zit daar ach ter de groene tafel de rechter, Mr. Vonkenberg. in zijn eerbied afdwin gende stoel. Wikkend en wegend, deducerend, combinerend en tenslotte op zijn eigen, scherpzin nige manier, vonnis wij zend. Ter rechterzijde troont de ambtenaar O.M., zodra hij opstaat om zijn requisitoir te houden, de schrik van alle verdach ten. En links leunt de griffier, al of niet pen nend in zijn „zonden- boek", soms fluisterend met de heer rechter. Zo ook gisteren weer. De kruidenier W. moet In het diepst van zijn ziel geraakt zijn, toen Mr.v Vonkenberg opgelucht verklaarde, dat hij blij was, geen zoon van ver dachte te zijn. W. had zijn zoontje, die nog geen veertien jaar is. boodschappen laten be zorgen. Hij wist wel, dat je geen personeel onder veertien jaar mocht aan nemen. maar dat je eigen kinderen niet eens in je wone tijd", was de ami cale afscheidsgroet. De bakker H. uit Amersfoort had een proefproces uitgelokt. Hij was van oordeel, dat een bakker in zijn bakkerij geen geijkte gewichten behoeft te hebben en zijn verdediger Mr. Westera verdedigde aan dc hand van het wetboek het standpunt van zijn cliënt Men kon het echter niet eens worden. De verdedi ger betoogde dat het in de bakkerij niet gaat om gewicht, doch om het dro ge stofgehalte. eigen zaak mogen wer ken. ging boven zijn pet. „O, dus U zou niet de kinderen van Uw knecht af willen beulen, maar wel Uw eigen kinderen", overdreef de kantonrech ter. De schrik der verdach ten verrees, achtte het feit „wettig en overtui gend" bewezen en eiste f 10.— subs. 4 dagen. „Kan het niet minder?" stelde verdachte voor. Mr. Vonkenberg voelde daar wel iets voor en veroor deelde W. tbt een boete van f 6.— of twee dagen ,,Ben je vrije Nederlander en dan mag je nog niet eens werken voor je brood," zei de man- in-ongeregelde-goederen. hechtenis. Even later kreeg Mr. Vonkenberg het met de chauffeur ter W. uit Amersfoort aan de stok. Verdachte zou zon der werkboekje hebben gereden. Op ondubbelzin nige wijze stond dit in verdachtes verklaring te lezen. Toen deze verkla ring ter zitting werd voorgelezen, werden ver dachtes ogen groot van verwondering en woede. „Ik had het werkboekje wèl bij mij, Edelachtbare. Ik heb het aan de politie getoond!" „Kom, kom", maande de rechter op zachte toon. „Ja, nou. als 't niet zo is danbrieste Ter W. „Ik had het alleen maar vergeten in te vul len, maar ik heb er getui gen bij gehad". Die getui gen wilde de kantonrech ter wel eens horen en dies verdaagde hij de zaak tot 10 Juli a s. „Nou, 10 Juli dan, ge- „Nu begrijp ik waarom cr steeds zoveel schom meling is in het gewicht van het brood thuis", merkte de ambtenaar droog op. De bedoeling van H. is, de kwestie tot voor de hoogste instanties te bren gen. teneinde voor de ge hele Nederlandse bak kerswereld een principië le beslissing te verkrij gen Het slachtoffer geldt als een voorbeeld van al le bakkers. „Een voorbeeldig slachtoffer dus", conclu deerde dc rechter en hij glimlachte begrijpend. De heer F. uit Soest had een zaakje in twee- dchandsmeubelen gedre ven, zonder een vesti gingsvergunning. „Nietwaar", zei ver dachte, „een zaak in on geregelde goederen". „Welwaar" zei de amb tenaar, en hij las een se rie advertenties van ver dachte voor, waarin hij allerlei heerlijkheden voor jonggehuwden, zoals dressoirs, bedstellen, ta fels en stoelen opsomde. „Ik ben ingeschreven in de Kamer van Koophan del. Wist niet dat ik die vergunning nodig had", morde F. De ambtenaar gromde wat en eiste 25 gulden of vijf dagen. „Ben je vrije Neder lander en dan mag je nog niet eens werken voor je brood", zei de man-in- ongeregelde-goederen droevig. „Voor U nou weer een zaak vestigt, raad ik U aan het Middenstandsdi ploma te halen, dan weet U zo ongeveer wat U doen en laten kunt", zei. dc Edelachtbare. Dat was nou eigenlijk niet zo heel aardig van hem. Mar in us was door zijn vader thuisgehouden van school, hoewel de mees ter om hem zat te sprin gen. Marinus is namelijk nog lang niet volleerd. Zoiets was al meer ge beurd en de kantonrech ter kon, naar hij ver klaarde, niet altijd zacht zinnig zijn. De inspecteur van het onderwijs was toch al van oordeel, dat hij de ouders, die hun kinderen thuishouden, te veel de hand boven het hoofd hield. ..'k Hê schuld. Edel- achtbaore", bekende V. deemoedig.-Hij kwam er af met 15 gulden of vijf dagen hechtenis „Maar de volgende keer krijgt U beslist hechte nis". dreigde Mr. Vonken berg. „Goed. edelachtbare", stotterde de man in zijn verbouwereerdheid. nenlandse veiligheid, zo zeide hij, zal gewaarborgd worden zonder de- Ncderlandse troepen. De republiek j zal blijkens de verklaring van Soe karno zijn troepen van de demar catielijn terugtrekken cn de demar catielijn in haar geheel opheffen, indien de Nederlanders een soort gelijke actie ondernemen Dc door' de Nederlanders voorgestelde ge-[ meenschappelijke gendarmerie wordt in de verklaring verworpen.! Het bovenstaande is een samen* 1 vatting van Soekarno's antwoord, dat door radio Djocja werd gepu-! bliceerd. Het republikeinse pers- bureau Antara heeft echter daar- na verzocht, dit antwoord niet in de uitvoerige, door radio Djocja om-lj geroepen vorm te publiceren, omdat daarin nog wijzigingen zullen wor den aangebracht. Boediardjo, eerste secretaris van de Indonesische delegatie, zal Za terdagochtend per trein in Batavia aankomen. H(j heeft de leiding van de 2e Indonesische delegatie en gaat om het definitieve antwoord van de republikeinen aan de Nederlanders te overhandigen. Perscorrespondenten op Java ziin vandaag voorzien van passen, waar mede zij ook na verboden uren op straat mogen komen. Verder werd hun medegedeeld, dat zij in het be zit moeten zijn van passen, die slechts één dag geldig zijn. om het vliegveld van Kemajoran te bezoe ken. i Na een urenlang getuigenver hoor hield mr. Drabbe, do proc.- fisc. bij liet Utrechtse Bijzonder Gerechtshof een fel, kernachtig requisitoir tegen de voormalige Utrechtse N.S.B.-bu7gemeester C. van Ravenswaay, waarin hij de verdachte schetste .als een per soon, die op een stoel met 3 poten zat; te welen de N.S.B.. de S.S. en de Duitse bezetting. Ter terecht zitting was heel duidelijk naar voren gekomen, dat de vierde poot, de goede Nederlandse poot, ontbrak. Voorts stelde mr. Drab be verdachte aansprakelijk voor datgene, wat zijn Zaandamso tra wanten in Utrecht hadden mis dreven. De verdediging van ver dachte achtte hij ietwat stuntelig, omdat niet ontveinsd kan wor den, dat van R. zag door een Mussevt-bril. Tenslotte eiste de proc.-fisc., 'dié rle tenlastelegging bewezen noem de, 15 jaar R.W.I. met ontzetting uit alle rechten voor de tijd van het leven. Het Hof zal op 10 Juli vonnis wijzen. In Katwyic (Limburg), waar iri Meidagen '40 vreselijk gevochten is, zal oorlogsmonument opgericht worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3