Maarsc/halk Rommel: ziek, verslagen. miskend Van Afrika naar Italië Grootvader geeft college Practijk van het leven Dromend wit poesje kwam zwart uit de teerton Radio-programma Bruin als brons wy Studenten vieren feest Concertweergave per microfoon Tante Ans zegt niet meer voor! 4 Zaterdag 2o Juni 1947 door j Lütz K'och NA zijn stormachtig onder houd mfct Hitier keerde Rommel als /een gebroken man naar Afrika terug, voor de eer ste maal an zijn leven in een staat van physieke uitputting. Hij leed voortdurend aan flauw tes en efcns op weg van zijn com- mandcvwagen naar* zijn slaap wagen. viel hij bewusteloos op de grond. Tijdens de laatste phatse van de veldslagen in Hoord-Afrika keerde hij ziek, ïaren ouder schijnend, naar 'Duitsland terug. Hitier verleen de hem de Diamanten van het Ridderkruis. Maar de kloof tus sen Hitier en Rommel was ver breed. Toen Rommel na de tragedie in Tunis naar zijn huis in Würtëm- berg terugkeerde, zei hij tegen zijn oude kameraad Farney: „Farney, de oorlog is verloren." Dat was be gin 1943. Eerst na de val van Mus solini betrad Rommel het Italiaan se oorlogstoneel. In afwachting van zijn benoeming aldaar bracht hij enige tijd in de „Wolfschauze' door en probeerde verscheiden malen aan Hitier de werkelijke .situatie in Ita lië duidelijk te maken, geheel af wijkend van het standpunt van Von Ribhentrop, die Rommel overigens als de grootste nul op gebied van buitenlandse politiek beschouwde. VON NEURATH SPRAK IN de staf van Rommel bevond zich de jojtge baron Von Neu- rath, een op de voorgrond treden de expert in Italiaanse aangelegen heden, die in oppositie was tegen Von Ribbentrop. Rommel nam Von Neurath mee naar Hitler's hoofd kwartier en verzocht de Führer te luisteren naar wat hij had te zeg gen. Terwijl Von Neurath vrijuit zijn mening gaf omtrent de corrup tie in Italië, gebaarde Keitel, die zich op de achtergrond bevond, hem dringend op te houden met spreken. Reeds eerder hadden zo- AMSTERDAMSE BRIEF (Van onze correspondent) Het radiokwartiertje, waarin de Amsterdammer uit een hoekje van zijn huiskamer ingelicht ■wordt o\er de betekenis van het studentenleven in do stad waar hij woont, is verre van overbodig. De Universiteit ligt te midden van oe oude grachtjes, terzijde van de Oude Manhuispoort z0 verscho len, dat het kon voorkomen, dat slechts een deel van een klas Am sterdamse H.B.S.-ers haar wisten te vinden. De Amsterdammer denkt niet aan zijn Hoger Onderwijs-leerlin- gcn. Als hij toevallig 's avonds op Dam of Leidseplein tegen een groepje opvallend luidruchtige f' jongens en meisjes opbotst, kan hij met andere wandelaars hoog stens tot het besef komen, dat dit studenten zijn. Amster lam* kent evenmin het de stad beheersend studentenfeest met de dichte haag toeschouwers langs de weg, die tijdens het voorbijtrekken van de stoet onder blonde pruiken van historische figuren direct kost gangers herkennen. De Amst.^rdamse studenten le- ven in groepsverband, zelfs in de lustrumdagen. Van bun jool en dolle streken geniet itlleen de teo- vallige buurtgenoot. Wat weet «Ie Amsterdammer van hun exploi tatie van een kermisterrein in Oost, van hun voetballen op mo torfietsen in Zuid en van hun races op bak- en transportfietsen in Oosterpark? „Pierement"-wedstrijd Aan de studenten ligt dit onop gemerkt blijven allerminst. Zij hebben zelfs het locale element in hun genoegens niet verwaarloosd. Op het Ftederiksplein hebben zo voor de pierementhouders verza melen geblazen en voor de „slin- gerartistcn" wedstrijden in het mooi spelen georganiseerd. Een jury van musici^van-naam heeft deze mechanische voortbrenging van klanken beoordeeld met de ernst waarmee ze de nieuwe com posities van collega's op waarde taxeren. Op het programma, dat 60 pagina's druks beslaat, prij ken bovendien culturele at tracties als een lezing van Julien Benda. en de opvoe ring van Schmidt Degener's •l „De Poort van Jshtar" met J muziek van Rudolf Esscher. Officiële plechtigheden en we tenschappelijke bijeenkomsten zullen gevolgd worden door reü nies in kroegen binnen en buiten de stadsgrens In de weergekeer de, zich in trekschuittempo voort bewegende aapjes, die korte tijd met de ponywagens de weg voor 'de taxi's hèhhen moeten vrijma ken, zullen zij hun studiegenoten uit het buitenland het karakteris tieke Amsterdam kunnen tonen. LUTZ KOCH, de Duitse nor togscorrespondent en vertroivr- de van Bommel tijdens de laai- ste drie jaren van diens carrière, J vervolgt zijn verhaal-uit-de-eer- ste-hand van de ontmoetingen van de veldmaarschalk met Hit- Ier. Het eerste artikel besloot 5 met BommeVs Vergeefse poging om Hitier aan het verstand te brengen, dat de situatie in Noord'Afrika zonder grote troe- penver sterking en hopeloos was. wel Ronuncl als Kcitp| hem ge vraagd, de Führer slecht nieuws te hesparen, maar Von Neurath ging door, omdat Rommel had beloofd hem voor represailles van Von Rib hentrop te vrijwaren. Hitler was zichtbaar verbaasd over wat Von Neurath had te zeggen dat Mus solini zich had vergist in de sterkte van zijn eigen luchtmacht, dat Cia- no een vrouwenjager was, die sa men/ woerd» met Engeland. Hitier vertoonde toenemende ver schijnselen van opwinding en voer tenslotte uflk ..Niemand heeft mij dit ooit verteld.'' Maar het enige resultaat was, dat Von Neurath hij wijze v«n strafmaatregel naar een geringe post op het consulaat-gene raal te Lugano werd overgeplaatst. COMMANDO IN ITALIË O Et volgende is een uittreksel 1 van Rommel's dagboek, dat ik naderhand in Ennkrijk overnam- „11 Augustus 1043. Juist op tijd aangekomen voor de middagenn- ferentxe, Göring, Dönftz, Student en Him mier aanwezig Hel schijnt dat de Führer van plan 's mij spoedig in Italic je benoemen. Ik wijs er op, dat volgens mijn mening de.tijd is gekomen om aan de Italianen duidelijk geformu leerde eisen té stellen, zodat zij een icerkzaam aandeel aan de oorlogsvoering zullen nemen. De. Führer wijst erop, dat zij slechts tijd willen winnen om terug te trekken. Hij heeft kennelijk de bedoeling het oude plan, de her leving van het fascisme, niet op te g?ven. Göring zegt. dat de Führer de enige man is, die de Italiaanse koning zijn troon kan garanderen. De Führer zegt, dat de Italiaanse komng zijn troon niet door hem gegarandeerd wil zienBovendien ..koningen zijn bankroetBovendien: „Hij was betaald door de Engelsen Rommel nam het commando in Italië over, maar zijn plan in Noor delijke richting terug te trekken en een definitieve linie te vormen bracht hem in ongenade bij Hitier, wiens politiek het was tot elke prijs stand te houden. Na de beslissing om het front ten Züiden van Rome te houden, was er geen plaats meer oor Rommel in Jtalië. IK BEN SERGEANT.. VOOR de invasie van Frankrijk werd Rommel het commando gegeven van de legergroep B in Frankrijk. Hij had Hitlei* trachten te. overtuigen dat een eenhoofdig commando noodzakelijk was, maar Hitier geloofde in de stelregel ..ver deel en heers". Hij geloofde ook in persoonlijke tussenkomst en we] in die mate, dat Rommel naderhand zei: „Ik hen gepn maarschalk, ik hen een sergeant." Elf dagen latex begon de invasie. Als gevolg van onophoudelijke, dringtade vragen van Von Rund- stedt en Rommel kwam Hitier ein delijk naar Frankrijk ironischer- wijze naar Soissons, waar zijn hoofd kwartier voor de „Operatie Zee leeuw" (de aanval op Engeland in 19-101 zou zijn geweest. De maarschalken hadden ge hoopt, dat liii de situatie zelf in ogenschouw zou nemen en zijn be slissingen zou geven, maar de dic tator srhepn - slechts één gedachte te hebben: diegenen te zoeken, die de geallieerde invasie hadden mo gelijk gemaakt. De Führer was het oneens met alles wat Rommel en Von Rund- stedt had ien te zeggen en wel spe ciaal met Rommel's hpwering dat de kracht van de vijand overwel digend was. Hij overdreef de door-, sjaggevende hetekenis van het V- wapen. De twee veldmaarschalken vroegen direct om een bombarde ment van het bruggenhoofd met dit wapen Er was pen gemompel van teleiirstrlling. toen de generaal, be last, met het hevel over de V-wa pens. moest toegeven dat dit nn- mnge'ijk was. aangezien van te vo ren, de straal waarin dA projectie len zouden vallen niet op 20 km. nauwkeurig te bepalen was. MOOIE BELOFTEN TOEN Rommel vrijuit sprak over het falen der Luftwaffe maak te Hi',nr epn wanhopige geste en zei: „Ik heb gewerkt aan de ont wikkeling van het luehtwapen en hen misleid en vei iaden geworden. Er ziin mij geheel andere opgaven verstrekt." Rommel zei rondweg, dat het front de induik had, dat te veel ordprs van de groene tafel" in de Wolfschanze kwamen en dat een inspectie van de fronten door de Führer persoonlijk noodzakelijk was. De dictator leek teleurgesteld maar beloofde enige duizenden jachtvliegtuigen, die echter nooit kwamen. De ineenstorting van Oroot-Rrittannië tengevolge van de uitwerking van de V-wapens was volgens hem slechts een kwestie van tijd. flij beloofde een samenkomst met de bevelhebbers in het hoofdkwar tier van de legergroep R binnen twpp lagen. Dit geschiedde echter nooit Vroeg in de volgende morgen vloog hij naar Berchtesgaden terug. De V bommen toonden hun onbe trouwbaarheid doordat een projec tiel op het hoofdkwartier te Sois- .sons terechtkwam, vlak bij Hitler's eigen schuilplaats. Hoewel de uit werking niet zo hevig bleek als de experts hadden beweerd en in wer kelijkheid slechts weinig schade weid aangericht, was het voldoen de om Hitier te doen hesluitpn, dat hij genoeg van het fiont had ge zien. (Copyright UN O-Reuter Nadruk vei boden). „DE OORLOG IS l 'ERLOREN" zei veldmaarschalk Rommel al in 1943. In die tijd had hij zijn vroegere vertrouwen in Hitier reeds volle dig verloren en zijn betrekkingen tot de Führer waren veel slechter geworden. De foto toont Rommeleen kaart bestuderend, aan het front in Noord-Afrika. VOOR DE ZONDAG Dit keer moet u er beslist uw Jezus Christus is niet een leus, bijbel bijnemen en er 2 Kronie- een kreet naast honderden ande ken 16 uit opslaan. Wat daar re. flij is de levende Heer, de verteld wordt, kon met andere Helper en Redder. Hij heeft te woorden van u en van mij geschre maken met ons dagelijks leven, ven staan. Koning Asa van het Maar hierdoor komt het. dat de kleine Juda heeft verbazend veel wereld dat niet weet en niet last van het opdringen van het weten kan, omdat christenen, die noordelijke broedervolk Israel dit zeggen te belijden, telkens onder koning Baëa. Feitelijk weer gedwongen schijnen te zijn, wordt hij door een blokkade in hun eigen handigheid te gebrui- het nauw gebracht. En ja, dfn ken inplaats van het met zijn wie niet sterk is. die moet och beloften te doen IT7at kan ik u weet dat wel Hij kan echt niet met Jezus Christus beginnen op anders, hij roept de hulp in van de beurs,' in de handel, m de fa de erfvijand Benhadad van briek en op kantoor9 Wat weet Syrië. Hij koopt diens vriend- Jezus Christus van de nood van schap (van vriendschap gespro- het gezin, van de scheve huwelij ken!) met het goud uit tempel ken, van de onzegbaar vervelen- en paleis. Inderdaad blijkt de zet de mensen, van prijzen en pro- politiek gesproken een meester- motie? En omdat de christenen zet te zijn. Straks kan lui de ver- telkens weer laten zien, dat ze sterkingen van Baèsa slopen en "i wezen i iet anders zijn en niet er eigen vestingen mee opbou- anders witten zijn dan de ande wen Maar... hij betaalde en hij ren. schaart de wereld dat chris- moet blijven betalen en in feite tendom irilde rij der schone dro- heeft hij de ondergang van zijn men, die nu eenmaal niet ver- land bezegeld. vuld worden. De profeet Hanahi vertelt hem Fn inmiddels betalen we en dat met k-asse woorden. Hij blijven we belalen de tol aan de herinnert hem er aan, dat de aartsvijand, die de wereld in zijn koning van Juda vaker voor een machf houdt en onbewoonbaar overmatige vijand stond. Maar tracht fe maken. Terwijl wie het IpEN versje'van een snoezig wit poesje kreeg ik van Sep v. d. Steen ■L-s uit B Zij had het geleerd van haar Oma en zelf vindt zij het erg leuk. Ik denk. dat jullie het versje ook alltmaal wel mooi zullen vin. den. Op een dag ging ik op zoek naar een wit poesje, om in de krant te zetten, maar ik kon er nergens een vinden Ik heb gezongen van: „Poes, poes, poes. waar ben je nou.. maar het heeft niet geholpen. Gelukkig waren er grijze poesjes genoeg „Grijsje" zou wel in zijn vuistje willen lachen om zijn domme nichtjes, als hij maar wist hoe hij dat doen moest. zolang hij op God vertrouwde en recht door zee ging, is het goed gegaan. Dit, wat hij nu gedaan heeft, naar de mens gesproken handig, is in hoger licht gezien alleen maar stom. waagde in de gehoorzaamheid van het geloof, waarachtig vrij werd en gelukkig! Zo dom zijn we! Echt goddeloos dom. Ds. C. M. VAN ENDT. Aan de luidspreker: Vooral gedurende de eersto vijf tien jaar was meu geneigd bet om- roepgebeuren (causerieën en con certen] tp omhullen met een sfeer van geheimzinnigheid en stilte. Reeds bij het binnengaan van het omroepgebouw ontwaarde men al lerwegen opschriften met een ver zoek in die geest «n zo is het tot heden toe gebleven. Tprecht wordt in het betrachten van die stilte een waardevol hulpmiddel gezien ter bereiking van de zo hopg nodige concentratie, waaraan vooral zij die voor de microfoon optreden zo veel behoefte hebben. Het kan echter niet ontkend worden, dat van deze neiging een zekere mate van onnatuurlijkheid het gevolg is geweest. Voor wat be treft de sprekers zijn we inderdaad geneigd een zo mogelijk absolute stilte te betrachten, omdaf die helpt bij het scheppen der vertrouwelijke sfeer. Zodra het echter muziekweer- gave betreft, voldoet volgens de mening van velen de in acht geno men absolute stilte niet. Om meer dan een reden. Nemen we als voorbeeld een „klassiek" concert. In werkelijkheid begint, men thuis reeds met de voor bereidingen. Het aantrekken van andere kleren geeft reeds iets fees telijks. Dan volgt daarop de gang naar de concertzaal. Men ervaart het verwachtingsvolle geroezemoes der stemmen en ziet het langzaam binnendruppelen der orkestleden, die zich met speelse loopjes ver meien in het zuiver stemmen van hun instrument op de „A" van de hobo. om zich daarna individueel, al preluderende, in te spelen. Dan volgt de binnenkomst van de diri gent, de meerdere seconden durende stilte en pas als de spanning voel baar wordt weerklinken de eerste tonen van de svmphonie, waarvoor men de tocht naar de concertzaal heeft gemaakt. Die hele voorberei ding, voordat de eerste tonen weer klinken, lijkt oppervlakkig niet bij het concert te behoren. Intussen we ten velen, dat dit alles een onmis baar onderdeel vormt voor de sfeer vorming. die voor het genieten van een concert een onmisbaar onder deel blijkt te vormen. Het schept de verwachting op het komende, de voelbare spanning voorafgaand aan het gebeuren, dat weldra zal wor den mee beleefd. Dit alles moeten we gedeeltelijk bij het luisteren naar een concert, dat per „radio" wordt uitgezonden, ontheren. We hebben ons nergens moeite voor te geven; alles wordt ons thuis gebracht. We hebben slechts de knop van het toestel om te draaien en zjjn aangesloten op het concert, dat we op een bepaald uur vonden aangekondigd in het radioblad. Het concert wordt aange kondigd en de eerste maten plegen te weerklinken. Er is dus niets aan wezig van een zekere soort van stemmingsvorming: van een konjen in de sfeer. Reeds lang is men hier op indachtig voor wat de weergave van serieuze concerten betreft, doch veelal geschiedt toch nog de uit zending op do \oren aangegeven methode. En dat is jammer. Het uitzenden van een serie.is concert volgens de veelal gevolgde methode: aankondigen en meteen muziek, is als het drinken van bier uit een theekopje, het tentoonstellen van een schilderij in een omlijsting van kratteuhout, is als een diamant in een ring van yzer. Voor wat de muziek betreft ware het te wensen, dat altijd het de musici inspirerende publiek aanwezig zou kunnen zijn, ter vermeerdering van het sfeerge- voel der luisteraars ep ter inspire- ring der musici zelf, die, hoewel op radio ingesteld, toch het electrise- rende gevoel dat door applaus ge wekt wordt slechts node missen. A. R. Daar zat op een latje, Een hagelwit katje Een allerliefst snoesje. Een schat van een poesje. Hij zat maar te gapen En ook wat te slapen. Maar ach, in zijn dromen, Is 't onheil gekomen. Hij droomde van 't muisje En ander gespuisje. En toep viel ons katje. Al dromend van 't latje. En waar is ons poesje. Het allerliefst snoesje. Te midden van 't dromen. Terecht toch gekomen??? In de teerton was 't plekje Bestemd voor het gekje. En daaruit kwam 't poesje Als negerkind-poesje. Het raadsel van Barbara en Jan- ny uit Z. is beslist aardig geworden 'n Volgende keer nóg een beetje beter en dan zonder na-aperij. Wan neer het raadsel in de krant komt weeet ik nog niet precies. Mis schien over drie of vier weken. Natuurlijk zal ik goed aan de punt jes of kruisjes denken. Barbara en Jannv. Gaan jullie maar rustig sla pen, het komt allemaal dik in orde. Helemaal fout! Hoe kan je dat nu doen. Tini Deumers uit U7 Iedere w eek los "je de raadsels op en dan stuur je ze niet in. Nee Tini, dat is helemaal verkeerd. Ga dus gauw de rebus van deze week oplossen f't is een moeiinke hoor!), snor papier en potlood en postzegel on en doe do brief, voordat je op één oor gaat liggen, op. de bus. Krabbeltjes en Babbeltjes j Wie stuurde zijn oplossing op een krantenknipsel, met paars potlood geschreven? Daarnaast was het nog eens wat duidelijker geschreven. Op de enveloppe stond leeftijd 12 jaar. rechts boven in de hoek met blauwe inkt geschreven. Het nicht je of het neefje, die deze oplossing instuurde heeft vergeten naam on adres te vermelden. Hij of zij is ze ker een reuze grappenmaker, die voor de verandering tante Ansteens een raadseltje op wilde jjeven. De brief was niet gefrankeerd. DE oplossing van het K-L en R- S puzzle was: 1. Knol; 2. Kraal; 3. Krekel; 4. Kasteel; 5. Krokodil; 6. Knuppel; 7. Korrel; 8.'Ketel; 9. Kool 10. Roos; 11. Rails. Roomijs; In de poppen-liondjcs- en berenschoot is het al net zo warm ^ls op de „grote" school voor kinderen. Flapv, pie. het hondje met de witte vlek jes boven zijn ogen. is cr maar bij gaan liggen. Liesbeth. het popje, vraagt of zij een beetje water mag gaan drinken en steekt daarom haar handje in de lucht. Bruno, de beer. staart wat voor zich uit cn v. il liefst zo min mogelijk aan de warmte denken. 13 Rijmpjes; 14 Regenjas: 15. Rim pels; 16. Rokjes; 17. Radijs; 18 Rups. Dik de Man uit V Rudie Buiten uit 'A. en Rieka Knoppeit uit E. hebben d<=ze week een prijs gewon nen. In de brieven van dit drietal stonden de fouten krokcdil en reils niet O ja. ef waren nog meer op lossingen zonder fouten en jullie moeten niet denken, dat Dick. Ru- die en Rieka alleen maar bollebo zen zijn. Pas dus op voor de woor den krokodil en rails. De rebus van deze week is wat ingewikkelder dan de K-L en R-S puzzle. Wanneer je alle figuurtjes de juiste naam hebt gegeven krijg je vanzelf een gezegde. Ik zou jullie wel een beetje wil len helpen en stiekum wat voor willen zeggen, zoals ik met de vo rige puzzle heb gedaan, maar er zijn nog heel veel nichtjes cn neef jes die zeggen: „Tante Ans. wij houden erg van moeilijke puzzles", zodat ik absoluut niet voor durf te zeggen. Zet je schouders er onder jongelui, en tot volgende week TANTE ANS --p A MERIKANEN zijn vóór alles practische mensen, zowel voor ouderen als voor jongeren spreken de feiten méér dan theorieen. Zij hebben een intense belangstelling voor alles wat in de wereld gebeurt en het is verheugend, dat Neder land in deze belangstelling een rui. m$ plaats inneemt. Van die interesse voor Nederland is dezer dagen weer eens gebleken toen een Rotterdamse grootvader de grote haringvijver overstak om zijn kinderen en kleinkinderen met een bezoek te verrassen. Nauwelijks was groptvader van de vermoeie nissen van de zeereis bekomen, of zijn trotse kleinzoon nodigde hem uit vcor een bezoek aan zijn school Zo togen dus op een goede dag vader en dochter naar de school, waar het evenement van een Ne derlands bezoek kleinzoon deed stralen van geluk. De vriendelijke schooljuffrouw was hoogst ifigeno- FEUIUETON 4Éev\e. jOOORCRAlG RICE«VERTALINC: AQA KAMPERS j 104 Vftf minuten later kwam April terug met een keurig pakje in haar hand. „We zullen togen hem zeg gen, dat het een klein cadeautje is," zei ze. Ze ging hen voor naar het trottoir en voegde er aan toe: ,,En als h\j weet. dat we het portret en de brieven hebben gezien, dan wil ik wedden, dat het lang zal duren voor hij mc weer een verstandig klein meisje noemt." De hele weg naar het huis van Mr. Holbrook zwegen ze. De nijdige witte kat zat op het stoepje. Hij blies tegen ze en ging op de vlucht. „Een hartelijk welkom", mom pelde April. Ze belde. Een lange, knappe vrouw met 'asblond haar kwam voor. glimlachte tegen hen en zei* „Ja?" April staarde haar aan, werd bleek en zei: „Oh!" Een stem uit de gang zei: „Wat is dat. Harriet?" „Miss HolbrookApril slikte. De vrouw trok haar wenkbrau wen op. „HoeZe konden niet meer terug. „Mogen we alstublief Uw vader even spreken?" zei April Ijgel klein tjes. Henry Holbrook verscheen in de deuropening. De bleekheid scheen uit zijn gezicht verdwenen. Hij rookte een pyp en glimlachte. „Kijk, klik. kijk." zei Henry Hol brook. „Mün kleine vriepdjes. Dit is mijn dochter Harriet. Beter be kend als Ardena, de beroemde ont werpster." „Allemensen!" hngde April. „Bedoelt U degene, die al die snoezige costuums voor die enige musicals maakt?" Ze herstelde zich en zei: „Ik wed, dat U trots op 'r bent, Mr. Hol brook." „Dat ben ik zeker," zei Mr. Hol brook stralend. „Ze heeft me een grote verrassing bereid. Ik wist er niets van tot ze me kwam be zoeken." April wierp een vlugge blik op de knappe vrouw. Ja. zij was degene, die de drie p'auweveren en 't snoer kralen had gedragen. „Ze is een dochter, waar op iedere man trots zou zijn," zei Mr. Holbrook. Hij legde een arm om haar schouders. „Wat heb je daar, kleine meid?" April griezelde bij dat „kleine meid", maar dit was geen moment om zich daar druk over te maken. „Het is een beetje moeilijk uit te leggen. Omstandigheden eh op de een of andere manier hebben we dit toevallig gevonden. Het was in het huis van Mrs. Sanford ver stopt. We dachten, dat U misschien eh we dachten misschien Voor één keer in haar leven kon ze niet uit haar woorden komen. Archie greep het pakje, stopte het Mr. Holbrook in de handen en zei: „Hier". Henry Holbrook scheurde het pa pier open. De foto viel eruit. Har riet Holbrook, alias Ardena, raapte hem op en gaf een gilletje van blyd- schap. „Oh. Paps! Dit is de foto, waar ik overal naar heb gezocht, Om voor die reclamecampagne te gebruiken. Hoe ik begon by 'het cabaret en eindigde alsMaar Henry Holbrook had de brieven al doorgekeken. Er blonk een bly en enigszins verbijsterd licht in zyn ogen. „Harriet, heb jij..." „Laten we gaan," zei Dinah. De drie kleine Carstairs holden het trottoir op, zonder dat Mr. Hol brook en zyn dochter er acht op sloegen. „Hè." zei April. „Ik voel me net. alsof ik zonder het bepaald te wil len al myn goede daden voor de vol gende twee, drie jaar heb gedaan. Laten we nu naar Luke lopen en 's kyken of we dat moutbier kunnen krygen." Dinah schudde haar hoofd. „Naar huis, en vlug. Moeder heeft van avond een afspraakje, weet je wel Die verslaggevers zullen nu zo langzamerhand wel weg zyn." „Ik geloof, dat je gelijk hebt," zei April met een zucht. „We moeten het een en ander in orde maken. Naar huis dan maar. En Archie, hou op Mr. Holbrooks kat met stenen te be kogelen alleen omdat hij je gekrabd heeft." HOOFDSTUK28 Moeders afspraakje van die avond was heel belangrijk. Wat moest ze dragen? Dinan stond op blauw. Dat was de kleur, die man nen het mooist vonden. Dat had ze eens in een modeblad gelezen. April hield vol, dat het roze moest zijn. Moeder zag er in het roze werkelijk heel aanlokkelijk uit. Ze redetwist ten erover, terwijl ze elk twee sand wiches aten en de rest van de coca- met A mild a Zonnebrumcrème ol Amilda Zonne-olie cola opdronken. Ze redetwistten er verder over, terwijl ze het eten klaarmaakten. En toen. terwijl alles al op tafel stond, wer den ze zien bewust, dat er de hele middag al een bekend ge luid van boven had geklonken. Zo bekend, dat ze het niet eens hadden gemerkt. Ze vlogen de trap op en klopten, en gingen naar binnen. „Moeder!" zei Dinah streng. Moeder keek niet op. Het bureau lag een paar -decimeter hoog bezaaid met papieren, bladzijden manuscript, aantekeningen, woordenboeken, ge bruikt carbonpapier en lege siga rettendoosjes. Ze had haar schoe nen uitgedaan en zat met haar benen om de poten van het schrijf machine tafeltje, dat net leek te dansen terwyl ze typte, 'r Haar was lukrkak bovenop haar hoofd opge stoken en ze had een zwarte veeg op haar neus. En ze had haar oude werkbroek aan. „Hé! Moeder!" zei April. Moeder hield tussen twee woor den in op en keek ze met een ver strooid glimlachje aan. „Ben net met een nieuw boek begonnen." ver kondigde ze. „Het gaat reusach tig!" Dinah haalde diep adem. „Hebt U geen hónger?" .(Wordt vervolgd). men met het bezoek, dat bovendien gepaard ging met het overhandigen van een bos tulpen. Zij stond dade lijk haar plaats af aan de „Wijze uit het Oosten", die met een zo ge leerd mogelijk gezicht in twintig paren weetgierige ogen staarde in afwachting van de strikvragen, die al spoedig loskwamen, kort en hel der gesteld en door de dochter prompt vertaald. „Waarom lopen de Nederlanders op klompen?" vraagt een spitsafbij- ter. Grootvader vat moed, want dal lijkt hem nogal logisch. „Holland", zegt hij. „is een dras sig land. dat vroeger zggr slechte wegen had. Om zich tegen natte voeten te beschermen droegen 3*e mensen houten schoenen, die zij klompennoemden. De wegen in Nederland zyn nu niet slecht meer. maar buiten de grote wegen is het land nog altijd nat en daarom dra gen de boeren nog klompen". Een tweede kleine Yankee vraagt waarom er in Nederland nog zoveel verschillende klederdrachten zijn. Grootvader legt uit. dat Nederland vroeger uit kleine staatjes bestond, in elk waarvan de mensen hun eigen klederdracht hadden. Toen het land één werd, üjn in verschei dene streken op het platteland dié oude klederdrachten blijven bestaan behalve in de grote steden, waar de mensen gewone kleren dragen. De kleine Amerikanen luisteren ge spannen en grootvader heeft zijn prestige volledig gewonnen! Een ander klasgenootje van klein zoon vraagt grootvader hoe het mo gelijk is. dat de Hollanders beneden de zeespiegel wonen. En grootvader vertelt dan van het ontstaan van Holland, de inpolderingen, de mo lens. de plassen en gemalen. „Er komt geen druppel zeewater op bet land", zo verklaart hij. „een heel enkele keer breekt wel eens gen rivierdijk door. waardoor één of meer polders tijdelijk onder water staan". „Maar", aldus komt de vraagstel ler terug, „de Duitsers hebben toch al jullie polders onder water ge zet7?" Grootvader lacht even en vertelt dan van de vernielzucht der bezetters en de moed der bevrijders Beiden zetten zij het land onder water, de eersten om ons schade te berokken, de laatsten om ons te be vrijden. Het was voor het eerst van zijn leven, dat grootvader college gaf en hij stond zelf verbaasd over zijn capaciteiten als paedagoog. ZATERDAG 28 JUNI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 „Schubert- liederen. 19.30 Uitzending voor de jeugd. 19 15 Rubriek van de weder opbouw. 20.00 Nieuws. 20.05 Prins Bernhard fonds. 20.18 Gevarieerd programma. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Omroeporkest. 22.00 De ellendigen. Hoorspel. 22.30 Omroeporkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Tango-Rumba orkest. HILVERSUM TT- 19.00 Nieuws. 19.20 Vaudeville-orkest 19.45 „Ban den die binden". 20.00 Nieuws. 20.05 Z.K.H. Prins Bernhard .spreekt. 20.15 De gewone man zegt er 't zijne van. 20 22 „Wie weet hoe deze plaat heet7" 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Opera favorieten". 22.00 „Muzikale Tombola". 23.00 Nieuws. 23.15 „Vaders dagboek". 23.20 24.00 Muziek van Manuel de Falla. ZONDAG 29 JUNI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws, g 30 Voor de tuin. 9.15 Aan de start 10.00 Geestelijk leven. 1015 Ge mengd Omroepkoor. 10.45 In de tuin der poëzie. 11.00 jPianoduo. 11.20 Metropole-orkest. 12.05 Viool, cello en piano. 12.30 Zondagclub. 13.00 Nieuws. 13.15 „The Roman cers". 13.50 De spoorwegen spre ken. 14.05 - Boekenhalfuur. 14.30 Utrechts Stedelijk Orkest. 16 30 AVRO's reportagedienst. 17.20 Harmonie-orkest 18.00 Nieuws. 18.15 Sport: Korfballen. 19 00 Kerk dienst. 20.00 Nieuws. 20.15 Waltz- time". 20.45 „De twee Egyptische dieven. 21.30 Hersengymnastiek. 22.00 „Der Rosenkavalier", opera. 23 00 Nieuws. HILVERSUM II: 8 00 Nieuws. 8.20 Hoogmis. 9.45 Utrechts Stede lijk Orkest. 10 00 Kerkdienst. 10.30 Kerkdienst. 11 30 Na kerktijd. 12 15 „In 't Boeckhuys". 12.30 „Koffie met Drentse stoeten". 13.00 Nieuws. 13 15 Drente in heden en verleden. 14 00 Stafmuziekkorps. 14.20 „Drent® zus of Drente zo". 16.00 Kamermuziek. 17 00 Kerk dienst. 18.50 prgelspel. 19 15 .Kent gij Uw Bijbel?" 20.00 „Sport in Drenthe". 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „De Bieën". 21.00 „De wind waait uit Drente". 21.35 „Brandewijn en rozijnen". 22.30 Nieuws. 22.50 BW rieerenveen. 23.05 Kareol Septet. MAANDAG 30 JUNI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00' Nieuws. 7.30 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 10.00 Morgenwijding. 11.00 Sopraan en piano. 11.20 Lichte Orkestwerken. 11.45 Familieberichten 12.00 Staf muziekcorps. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor het platteland. 13.20 „The Ramblers". 14 00 „La Traviata". 14.30 Voor de vrouw. 14.45 „La Tra viata". 15.55 „La Tra\ïata". 17.45 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Orgelspel. 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II- 7 00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 9.50 Max Reger-programma. 10.30 Mor gendienst. 11.15 Van oude en nieu we schrijvers. 11.35 Pianorecital. 12.30 Bach-Cyclus. 13.00 Nieuws. 14.00 Voor de jonge moeders. 14 20 All Round Sextet. 16 00 Bijbelle zing. 16.45 Clavecimbel-spcl. 17.00 „De school bezoekt de Studio". 17.30 Sportuitslagen. 17.45 Holanda Sextet.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4