Per luchtballon naar de Noordpool Microscoop, die 150.000 maal kan vergroten Blonde Hitler van Beieren uit zijn partij gezet Naar stabielere verhouding in onze staatsschuld Parijse gemoedelijkheid Radio-programma 2 Letterkundige richt lijnen „De sluier van mijn herinnering Charme en gevaar van vrouwelijke subjectiviteit Drie Noren ondernamen in 1897 het 'n Philips-product dolzinnig experiment Zij keerden niet terug Onder de jongeren groot succes tuinkalender Woensdag 2 Juli 19471 Tussen Noord- en Zuidpool I Annie Romein-Verschoor Slib en wolken; stro mingen en gestalten van de nieuwste Nederl. literatuur. (E. M. Querido, A'dam '47) T3 OVENGENOEMD boekje werd -L' in opdracht van het P.E N - centrum voor Nederland geschre ven om in velerlei vertaling in het buitenland verspreid te worden; men hoopt daar zodoende enig in zicht te brengen in cn belangstel ling te wekken voor onze moderne letterkunde. De Nederlandse uit gave is dan ook slechts „een bij komstigheid naast de buitenland se". waarvan de Franse onder de titel „Alluvions et nuagesinmid dels is verschenen. Het was geen gemakkelijke taak waarvoor Mevrouw Romein zich gesteld zag! In kort bestek moest zij voor volslagen buitenstaanders een overzicht geven, dat boeiend genoeg was om tot het einde toe gelezen te worden en waarvan de suggestie uitging: „er is voor de wereldliteratuur iets te vinden in Nederland". Volledig kon zij uiter aard niet zijn cn een keuze werd dus onvermijdelijk. Meer dan eens legt zij de nadruk op dit subjec tieve element in haar werk, het sterkst wel in deze passage: „Was het niet onvermijdelijk, dat ik dwa lend met U door de volheid van een geliefd landschap, juist die pa den en duintoppen koos, die mij het meest vertrouwd en dierbaar waren of bleef staan bij een rozen struik, waarin de sluier van mijn herinnering bleef haken?" Inder daad! Maar nu deze subjectieve keuze officieel voor export bestemd is en in het buitenland misschien voor geruime tijd do opvattingen omtrent onze moderne literatuur zal bepalen, rust daarop een zware verantwoordelijkheid. Het gaat hierbij natuurlijk niet om de erger nis van wie bewonderde namen (cq. zijn eigen naam) in dit over zicht mist, maar om de zuiverheid van het totale beeld. Wanneer dit laatste aanvaardbaar blijkt, komt het op een aantal namen meer of minder niet aan. door prof. dr. W. A. P. Smit Gaarne begin ik met te erkennen, dat de inzet van het boekje voor treffelijk is en dat Mevrouw Ro mein er ook verder in geslaagd is de juiste verteltrant te vinden: boeiend, vlot, karakteriserend zon der enige zwaarwichtigheid, ver zorgd van stijl. Ik betwijfel of er in Nederland iemand te vinden ware geweest, die haar daarin had kun nen overtreffen. Toch heeft dit charmante, luch tige causeren ook zijn bezwaren. In zijn afkeer van het zwaarwichtige uit het zich graag in beeldspraak, beperkt het zich tot een enkel be langrijk facet waardoor toch de totaliteit van een persoonlijkheid of een groep niet tot zijn recht komt. Ik vind daarvan al dadelijk een voorbeeld bij de bespreking van de Tachtigers. Gorter, Verwev en Van Eeden worden er met slechts enkele lijnen geschetst; dat kon niet anders, maar het essenti- ele van hun werk had in even wei nig woorden duidelijker gesugge reerd kunnen worden. De namen van Kloos en Van Deyssel worden niet vermeld: daarmee is de subjec tiviteit toch wel al te zeer boven de historiciteit verheven. Wie over Tachtig spreekt, kan aan hen niet stilzwijgend voorbijgaan. Ook in een enkel ander opzicht heb ik bezwaar tegen het histori sche beeld. Bij haar bespreking van de literaire groepsvorming na 1920 doet Mevrouw Romein zowel de Jong-Katholieken als de Jong-Pro- testanten niet voldoende recht we dervaren. Haar voorkeur (en dat is haar goed recht) gaat kennelijk uit naar De Vrije Bladen en Forum, maar het beeld, dat zij tekent, wordt zodoende eenzijdig. Met na me de Jong-Katholieken hebben veel meer betekend dan uit dit overzicht af te leiden valt. En wan neer zij zegt: „voor de Christelijke auteurs was het confessionele as pect van hun geestesleven zo domi nerend boven de schoonheid, dat zij zich niet naar literaire, maar naai" confessionele norm groepeer den", dan is dit slechts zeer ten dele juist. In werkelijkheid is de Jong-Protestantse groepering voor een belangrijk deel ontstaan, om dat de exclusiviteit van de andere groepen, en met name hun weerzin tegen het orthodoxe Protestantis me, geen andere mogelijkheid tot deelname aan het literaire leven openliet. Een analoge eenzijdigheid treffen wij aan in de karakteristiek van bepaalde auteurs. Nijhoff's ontwik keling, na „Nieuwe Gedichten" komt niet meer ter sprake; bij Jan Prins worden de „Indische Gedich ten" niet genoemd, hoewel deze niet alleen tot diens beste werk be horen. maar tevens de mooiste „In dische" verzen bevatten, die ik in onze literatuur ken; bij Hoornik wordt „Mattheus" verzwegen ten bate van het veel zwakkere „Ge boorte". Literair-historisch onjuist is ook de onmiskenbare voorkeur voor auteurs zich in de illegaliteit hebben onderscheiden. Van Rand wijk, Johan Brouwer, Willem Aron- deüs, hebben ongetwijfeld ook li teraire betekenis, maar deze is toch niet van die aard, dat zij mogen worden genoemd waar Gabriël Smit, Muus Jacobse, Rogier van Aerde, Van Genderen Stort, onbe sproken blijven om van Kloos dn Van Deyssel in dit verband maar te zwijgen. Hetzelfde geldt ten aan zien van Huizinga en Jan Romein. Op zichzelf heb ik er geen enkel bezwaar tegen, hun werk in een li terair overzicht opgenomen te zien, maar dan moeten toch de juiste verhoudingen niet uit het oog wor den verloren. In het uiterst be knopte bestek van dit boekje krij gen zy een veel te zware nadruk, terwyi bovendien literair be schouwd met de „Herfsttij der Middeleeuwen" gemakkelijk had kunnen worden volstaan. Het boekje van Mevrouw Romein is een knap stuk werk. Het is ech ter niet alleen subjectief (dat is een charme er van», maar ook ietwat eenzijdig. In zijn karakteristieken verabsoluteert 't bepaalde aspecten cn verwaarloost het andere. In dat opzicht is reeds de titel „Slib cn wolken" typerend. Die titel wil een symboliserende karakteristiek ge ven van ons land, en Mevrouw Ro mein vindt daarvoor een suggestief beeld, dat zich gemakkelijk in ons geheugen vastzet. Maar het beeld is eenzijdig- er is een groot deel van Nederland, waarvoor deze karakte ristiek niet opgaat. Wij betreuren deze eenzijdigheid, omdat het hier gaat om onze repre sentatie in het buitenland, en omdat dit boekje zo geslaagd is dat het daar zeker succes zal hebben. Dé Koelensmid-van der Staay - Claaranneke (De Driehoek, 's-Gravcland) IN het voorjaar van 1939 stierf te Amsterdam de 17-jarlge Claar anneke Koelensmid, die op artistiek gebied uitzonderlijk begaafd was. Haar moeder, die reeds eerder en kele bundels fijngevoelde sprookjes en parabels had uitgegeven, heeft dit boek als een In Memoriam aan haar nagedachtenis gewijd. Daarbij stond haar een tweeledig doei voor ogen: enerzijds „de ernstige opvoe der een diep begrip te geven van de bijna onbeschrijfelijke lijdens weg, die enkele kinderen moe ten afleggen", wanneer zij zo teer- bcsnaard zijn als Claaranneke; an derzijds wilde zij „spreken over on ze wonderlijke bevindingen na haar heengaan": het mysterieuze contact dat zich na Claarannckes dood ma nifesteerde. Men kan dit ontroerende boek dus op verschillende wijzen bena deren: van de paedagogische, de psychologische, de spiritistische, de religieuze kant. En telkens stelt het ons dan voor principiële vragen. Is inderdaad ons huidige onderwijs systeem voor kinderen als Claar anneke zo funest als hier wordt gesuggereerd? In hoeverre zijn er ook door ouders fouten gemaakt? Hoe moeten wij staan tegenover de „wonderlijke bevindingen na haar heengaan"? Is er een rationele ver klaring mogelijk of staan wij hier inderdaad voor het onverklaar bare7 En zo ja. kan en mag dit dan beschouwd worden als een wonder van God? Ik laat al deze en soortgelijke vragen hier verder buiten beschou wing Ik heb ze slechts even ge noemd tc doen uitkomen wat de achtergrond is van dit boek. In het kader van deze kroniek echter gaat het in de allereerste plaats om zijn literaire betekenis. En al zegt Me vrouw Koelensmid in een kort Voorwoord nadrukkelijk dat haar werk „geen literaire pretentie" heeft, het is desondanks een boek geworden, waaraan ik meen. niet stilzwijgend te mogen voorbijgaan. De smartelijke en liefdevolle aandacht, waarmee de moeder van Het Amerikaanse vliegtuig „America" is in de nacht van Maandag op Dinsdag om 03 uur 68 min. na een eerste vlucht om de wereld, die 13 dagen geleden te New York begonnen is, op het vliegveld aldaar teruggekeerd. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wet aangeno- nomen om het eiland Hawai tot de 49ste staat der U.S.A. te maken. In Denemarken worden de rant soenen wittebrood, boter, thee kof fie en tabak sterk verminderd. Ongeveer 50 personen zijn te Sa- lonikl gearresteerd, waar een wijd vertakte communistische samen zwering was ontdekt Een landingsboot, waarmee de be velhebber en de uit zeven leden be staande bemanning van de Franse torpedoboot „Tumsien" buiten de oostkust van Madagascar de kust trachtten tc bereiken voor het hou den van een verkenningstocht, is omgeslagen en gezonken. De bevel hebber en v|jf leden der bemanning kwamen om het leven. Sedert het begin van Mei zijn in Zuid-Oost-Polen ttidens zuiverings acties 406 verzetslieden, leden van de Oekrainsc organisatie „Ocpa" gedood. Claaranneke zich in de herinnerin gen aan haar kind verdiept, de voorzichtige, haast aarzelende woorden, waarmee zij dit leven cn sterven tekent de plotselinge, bittere uitvallen tegen wie. naar haar mening, haar kind onnodig pijn hebben gedaan de ingelaste opstellen en verzen, de bijgevoegde tekeningen en portretten van Claar anneke zelf het brengt ons alles in de sfeer van de zuivere lyriek. Inderdaad hebben wij hier niet te doen met een roman, d.w.z. een evenwichtig gecomponeerd en door lopend Verhaal, maar met een aan eengeschakelde reeks lo&e frag menten. die elk op zichzelf de evo catie zijn van een ontroerend of ty perend moment. Misschien zou men deze fragmenten het best kunnen karakteriseren als lyrick-in-proza, als proza-gedicht. Formeel is dit wel niet geheel juist, omdat taal cn stijl opzettelijk zoveel mogelijk aansluiten bij de gewone spreektaal maar de sfeer is onmiskenbaar die van het vers. Opmerkelijk is verder, hoe door het verzwijgen van vrijwel alle na men, behalve die van Claaranneke zelf. het verhaal van haar leven los gemaakt schijnt uit de realiteit. Het sluit zich af voor de buitenwereld, om zich te concentreren op het meest intieme en innerlijke. Deze sfeer van irreële realiteit is ver want aan die van het sprookje en heeft er al de boeiende charme van. Wie eenmaal aan dit boek begon nen is, komt er dan ook niet ge mak! elijk meer van los. Met groei ende ontroering geeft hij zich ge vangen aan de sfeer van Claaran neke Hij gaat haar voor zich zien en van haar houden, na haar dood lijdt hij mee met haar moeder, ademloos deelt hij in de manifes taties van haar voortbestaan. Eerst achteraf komen de vragen in hem op, waarop ik zo straks reeds doelde. En zij ga.an gepaard met het besef, dat dit levensverhaal werd geschreven uit een mateloze moederliefde, maar daarom ook uit 'n mateloze subjectiviteit. Wie op de paedagogische, psychologische of re- ligieuse kant daarvan wil ingaan, zal daarmee ernstig rekening heb ben te houden. Literair gezien echter, verleent juist deze sponta ne subjectiviteit waarde aan deze ontroerende belijdenis van moeder liefde. De grote belangstelling, welke be staat voor de electronenmicroscoop is voor Philips aanleiding geweest in samenwerking met het Instituut voor Electronenmiscroscopie te Delft een nieuw exemplaar te bou wen, dat in vele opzichten afwijkt van die in het buitenland. De lenzen zijn magnetische spoe len, die de electronenstralen, welke zich als electrische stromen gedra gen. zó afbuigen, dat elcctronen, die van één punt van het voorwerp uitgaan,-weer in één punt verenigd worden. Daardoor ontstaat precies als bij optische lenzen een scherp beeld van het voorwerp. Een uitbreiding van het len- zensysteem maakt het bij de Philips' electronenmicroscoop mogolijk een continu regelbare vergroting van 1000 tot 150.000 maal te verkrijgen. Door een speciale methode is de scherp- stelling van het beeld aanmer kelijk vereenvoudigd. Bovendien kan men met enkele handgrepen in plaats van de ver grote afbeelding van het voorwerp een electronenbuigingsdiagram van het tevoren afgebeelde gedeelte op het scherm verkrijgen. Zo'n diagram ff verschaft belangrijke gegevens om trent de rangschikking van de ato men binnen de stof. Op de foto ziet men boven het grote onderstuk, dat als bedienings tafel fungeert, de eigenlijke electro nenmicroscoop, die naar boven is gericht. Opvallend is het grote scherm, waarop het beeld zichtbaar wordt. Details van het beeld kan men met een loupe (op de foto is deze opzij gedraaid) nader bekijken. Met behulp van een in de electro nenmicroscoop gebouwde camera kan men het beeld op een tot op *4 gereduceerde schaal fotografisch vastleggen; deze 85 mm film kan later gevoeglijk weer vele malen vergroot worden. Men kan 20 of meer fotografische opnamen maken zonder dat mPn experiment be hoeft te onderbreken. De hoogspanning, welke nodig is om de electronen de gewenste snel heid te geven, wordt geleverd door een generator, die in het links op de foto zichtbare afzonderlijke huis is aangebracht. Om scherpe beelden te verkrijgen is het noodzakelijk dal de spanning zéér constant is; zij mag niet meer dan 10 volt op de 100.000 volt variëren. De te gebrui ken spanning kan van 40 tot 100 kilovolt gerekend .worden. EEN „dolzinnig experiment".... Terecht sprak men in de zomer van het jaar 1897 In deze bewoordingen over het waagstug van drie Noren, die op 11 Juli van Spitsbergen met de luchtballon de „Adelaar" vertrokken om een poging tc doen de Noordpool te bereiken door de lucht! De 43-jarige Salomon August Andrcc zoon van een apotheker uit het kleine Noorse dorpje Goema was dc leider van deze expeditie. Twee vrienden Niels Strindberg cn Knut Frankcl vergezelden hem. Geen hunner keerde terug van deze tocht, die blijkende de In het jaar 1930 gevonden resten van de expeditie op een mislukking uitliep, waarbij de drie waaghalzen het leven Heten. laadden met alle dingen die hun te pas konden komen, was het enige vervoermiddel Zo aanvaardden zij de tocht door dc „witte hel": drie nietige wezens in een barre woestenij van sneeuw cn ijs, nauwkeurig lettend op de sle de. die hun kostbaarste bezittingen meevoerde. Steeds korter werden de notities in Andrée's dagboek, naarmate zij zich verder worstelden in de richting Spitsbergen. Tachtig dagen lang wis ten zij elke dag opnieuw de moed te vinden om de strijd tegen honger en uitputting, tegen sneeuw en ijs te voeren, totdat op 1 October niet ver van Spitsbergen het onvermijdelijke einde voor de drie ontdekkingsreizigers kvam. Na 1 October 1897 is liet dagboek blanco gebleven, was de strijd gestreden! Andrée van huis uit een techni cus was in Noord-Amerika in aan raking gekomen met de luchtballon enthousiast Wise. Later had hij ook kennis gemaakt met Nordenskjöld. een deskundige op het gebied van pooltochten. Dc vriendschap met de ze mannen is Andrée tenslotte fa taal geworden. Toen hij zich een maal in het hoofd gezet had per luchtballon Noord pool waarts te vlie gen. lachten zijn vrienden en kennis sen hem uit. Maar in het voorjaar van 1897 bewees hij, dat het hem ernst was. Hij wist beslag te leggen op de „Adelaar", een ballon met een inhoud van 4500 kubieke meter en twee zijner Noorse vrienden beslo ten de sprong met hem te wagen. Andrée zelf verhoogde de bestuur baarheid van de ballon door hem uit te rusten met een zeil: een sleep touw, achter aan de ballon hangend, Het fototoestel.... Bil de stoffelijke resten vond men in 1930 ook het fototoestel, dat eens tot de uitrusting van de Noordpool- vaarders behoorde. Mèt de stoffelij ke resten keerde dit ook terug naar Noorwegen. Men ontwikkelde toen ook de platen, die Andrée had ge bruikt. waarbij men de hierbij ge publiceerde afbeelding tot stand bracht, genomen nadat de „Adelaar" was geland. Het dagboek cn de foto's: zij zijn de stomme getuigen van een waag stuk. dat eens de wereld in verbazing bracht, verbleekte herinneringen aan een barre tocht door sneeuw en ijs, onafzienbaar, eindeloos lijkend. Een halve eeuw later vraagt de wereld anno 1947. gewend aan raket vliegtuigen en atoomenergie, zich vol verbazing af hoe deze drie mannen in die tijd de moed konden opbren gen zich toe te vertrouwen aan een luchtballon en daarin de vergeefse sprong naar het onbekende te wa gen.... F. COPPERSMITH. Een foio door Andrée zelf genomen, na de landing van de Adelaar op een ijsveld, drie dagen na de start „Mijn partij zal marcheren. Niemand zal haar tegen kun nen houden." Dit was het be denkelijke devies van Alfred Loritz, die een partij oprichtte in Beieren, waarvan de leden overal tegen zijn. Hij werd de „blonde Hitier van Beieren" genoemd,- ondanks het feit, dat Loritz grijs haar heeft en door Hitier twee keer ter dood werd veroordeeld! Vorlsre week is Loritz door ziin ei°-en partii aan de duk pezet en deze week heeft de Beierse premier dr. Hans Ehard in een stormachtige zitting van dc Landdag medege deeld, dat hü hem heeft ontslagen als minister voor de denazificatie. Als grond voor het ontslag heeft Ehard aangegeven, dat de maan denlang in Loritz' partii slepende spanningen een zeer nadelige in vloed hebben gehad op het werk der regering. Het ontslag werd door een grote meerderheid van de Landdag bekrachtigd doch niet dan nadat een debat had plaats gehad: waarin Loritz en zpn volgelingen een stortvloed van persoonlijke be- SALOMON AUGUST AND REE zou daartoe eveneens bijdragen. We ken van te voren waren de Noord poolreizigers in Spitsbergen, wach tend op een gunstige wind. Eerst op II Juli, des middags kwart voor twee. gaf de leider der expeditie hot sein voor vertrek en dat was het laatste wat men van de „Adelaar" en zijn drie opvarenden zag, want ondanks dc vehoogde be stuurbaarheid van de ballon keerden Andrce on de zijnen niet terug. Flessenpost.... Het enige levensteken van deze expeditie bracht enkele weken later een vissersboot, welke een fles had opgevist, die met een briefje van Andrée, „dat alles naar wens verliep", enkele uren na het vertrek uit de ballon was geworpen. Toen verdere berich ten uitbleven, was men alge meen van mening, dat de wereld nimmer meer iets van de drie Noren zou vernemen. Hierin vergiste men zich echter... Drie en dertig jaar later, op 3 Augustus 1930, stuitte een expeditie op het kleine eiland Vitö Weste lijk van Spitsbergen op de stoffe lijke resten van het drietal lucht- vaarders. dat aan het einde van dc vorige eeuw het „spel met de dood" ondernam. In de nabijheid vond men even eens het tot aan 1 October 1897 bij gehouden dagboek van Andrée: som mige bladzijden waren goed. andere bijna niet meer te ontcijferen. Daar in las men, dat de „Adelaar" de op varenden drie dagen en nachten Noordwaarts had gevoerd, in de richting van het begeerde doel Toen was men gedwongen geweest een landing uit te voeren, die gelukte. Maar de ballon was voor de inzitten den van geen enkel nut meer. Te voet naar de Noordpool? De schaarse proviand besliste anders. Andrée en zijn lotgenoten moesten besluiten om te voet de weg terug naar Spitsbergen te gaan: één slede, welke zij zo hoog mogelijk op- Financieel overzicht (Van onze financiële redacteur) Sedert de bevrijding is het be drag der uitstaande schatkist promessen terug gelopen, ter wijl dat der schatkist biljetten is gestegen. Aan het eind van 1945 stond slechts een bedrag van f (1000 schatkistbiljetten uit en dit was eind 1940 tot f 510 millioen gestegen, terwijl het op 14 Juni van dit jaar f 8.504 millioen be droeg. Daar het voor dc minister van financiën uiteraard aantrekkelijk is. om in een tijd, waarin het to tale bedrag aan uitstaand schat- kistpapicr f 7.203 millioen gulden bedraagt, niet steeds genoodzaakt te zijn om aflopend papier tegen nieuw te vervangen, heeft incn het streven kunnen waarnemen om de termijnen van schatkist- papier te verlengen. In het laatste jaarverslag van de Nederlandse Bank werd er nog eens de nadruk op gelegd,dat banken in de gelegenheid zijn gesteld 2 driejarige en VA vijfjarige schatkistbiljetten op tc ne men, terwijl ook voor levens verzekeringmaatschappijen de mogelijkheid is geopend om niet verhandelbare schatkist biljetten met een vijfjarige looptijd k VA rente aan te kopen. - 4 Nu binnen niet al te lange» tij-I destortingen op de vermogens- aanwasbelasting en de algemene vermogensheffing voor de leur staan en een zekere illiquiditeit in ons geldverkeer hierdoor Ie vrezen talt. is het te begrijpen, dat van Overheidswege gopoogi wordt om het beroep op de geld- Liefde en humor in een bus (Van een speciale correspondente) Op een ochtend pakte ik de bus 28 van Porte d'Orléans naar de Champs Elysées, kocht bij de chauffeur een „carnet", d.i. een soort tienrittenkaart en plofte neer. Iedereen in Parijs ploft in de bus neer, want de chauffeurs wachten nauwelijks met rijden tot men ingestapt is. Ik keek ongeïnteresseerd naar buiten: zelfs Parijs verveelt als je het zelfde traject viermaal op een dag rijdt. Maar plotseling schrok ik op: „Hé, het is toch wel de 28?" Een snelle blik naar de ingang: het was wel degelyk een 28. Toch reed de bus van de boulevard, z|jn gewone weg, af en een klein zijstraatje In. sprek gewisseld over vleesprijzen. dat nogal heftig verliep. Op een gegeven ogenblik barstte mijn buur man ineens in een hard gelach uit. De twee dames hielden plotseling verontwaardigd stil. maar begon nen toen In een gemeenschappelijke aanval de heer enige vegen, uit de pan te geven: „Dat het helemaal niet grappig was. maar dieptreurig. dat het weer echt iets voor een man was om daarom te lachen, enz." De meneer tikte doodbedaard op een boekje dat h|j in zijn hand hield en zei: „Geachte dames, ik zou niet wagen om om zoiets gewichtigs te lachen als de vleesprijzen. integen deel, ik lachte om dit boekje, dat zo humoristisch is als men heden ten dage nergens meer vindt." Toen ik belangstellend over z|jn schouder meekeek om te zien wat dat boekje dan wel was sloeg h|j het titelblad op cn (U raadt het nooit, lezer) het was een Franse vertaling van Ovidius' MetamorphosenDat dit boekje in onze 20e eeuw in een Parijse bus nog met zoveel kenne lijk genoegen kan worden gelezen, is er toch wel -een bewijs voor dat de Franse geest dichter bij z|jn Ro meinse origine is gebleven dan die van welk ander land ookl De conducteur zag mijn kenne lijk verschrikte blik op het busnum- mcr en naar buiten en kwam naar m|1 toe en begon: „Ja. Mademoiselle de chauffeur is net gisteren ge trouwd en h|i woont hier vlakbij en nu wil hij zo graag even ziin vrouw tje begroeten. Het is maar een klein eindje om. Als U er geen be zwaar tegen hebt en de andere pas sagiers... Wel, ik zei: Geen be zwaar, en de andere passagiers knikten ijverig mee. één heer alleen zei: „Best, als hii tenminste daarna ook nog niet naar zijn schoonmoe der moet!" Nee, dat moest hij niet. De zaak was dus beklonken. Inder daad klonk direct daarop een luid getoeter, we draaiden een bochtig straatje ln en op de stoep verscheen een lieftallige Franqaise. Inderdaad de moeite waard om een eindje voor om te riiden! Er werd van bei de kanten gezwaaid en verder la veerden we met allerlei schokken over het hobbelige plaveisel. Enige draaien naar links en jawel, we kwamen weer op de boulevard. Klassieke buslectuur Intussen waren mijn overburen, twee dames op leeftijd in een ge markt in de toekomst zoveel ino- gclijk te verminderen. Op het eerste gezicht lijkt het vreemd, dat men in verband hier mee dezer dagen do disconto-rente mét een heeft verlaagd, doch het logisch gevolg hiervan zal zijn dat de banken, die tot. op dit mo ment hun liquide middelen voor een belangrijk gedeelte in twaalf- maands-schatkistpapier belegden papier met een kortere omloop tijd wordt door de agent van Financiën- slechts zeer weinig af gegeven nu veeleer geneigd zullen zijn 3- cn 5-jarige schatkist biljetten op te nemen. Hoewel onze minister van financiën een lage rentevoet steeds heeft verdedigd, zal men naar wij menen in deze verlaging van het disconto- tarief zeker niet in de eerste plaats een instrument moeten zien om de goedkoop-geldpo litiek te voeren, doch de minister wil hiermede de ban ken er toe brengen lang schat kistpapier te kopen, waar door een grotere stabiliteit van de Staatsschuld wordt verkregen. Natuurlijk speelt hierbij ook een rol het feit, dat de banken in het afgelopen jaar zeer goed hebben geboerd en dat zelfs met deze verlaging van de disconto-voet zeker redelijke winsten gemaakt kunnen, worden. Doch indien dc minister de winsten van banken en van andere ondernemingen had willen beperken, zouden hem veel meer voor dc hand liggende en veel logischer middelen ter be schikking hebben gestaan. Trou wens, zijn gehele politiek lijkt ons er niet op gericht de winsten der banken opzettelijk te drukken, te meer omdat voor de belegging der liquide middelen voor de banken andere, meer rendabele mogelijk heden zijn gecreëerd. De verlaging van de disconto voet vindt dus noch haar oorzaak in de goedkoop-geldpolitiek, noch in het streven van de minister om de winsten der banken te beknot ten, doch in het streven van onze regering om stabielere verhoudin gen in onze staatsschuld te ver krijgen. WOENSDAG 2 JULI Avondprogramma HILVERSUM 1. 301.5 M. 19.15 „De arbeidsvoorziening in de land bouw",; 20.00 Nieuws; 20.15 Het Residentie Orkest; 21.15 „Reiserva ringen in Zuid-Afrika"; 21.35 Nieu we opnamen; 22.10 Schubert Cy clus. HILVERSUM 2, 415.5 en 218 M. 19.00 „De waarde van de per soonlijke levenshouding"; 19.15 Het nieuws uit Indonesië; 19.30 „Ons leven en ons geloof"; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Piano-duo; 20.45 „De koning is dood, leve de ko ning" hoorspel; 21.25 Tango-rum ba Orkest; 21.50 Tour de France; 22.20 „The Ramblers": 22.45 Voet ballen, om het kampioenschap. DONDERDAG 3 JULI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM 1. 301.5 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 8.15 „Pluk de dag"; 10.15 Morgendienst; 11.50 Familieberichten; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 „Welk boek?; 13.25 Metropole-or- kest; 13.45 „Vrouwenvaria"; 14.00 Cello-recital; 14.30 Reünie van het Philips-Kommando; 16.00 Bijbelle- ledigingen op ministers los lieten, waarin de premier zelf opstoof met de opmerking „schurk" en waarin een CSU-afgevaardigde de ontsla gen minister een tweede Hitier noemde. Het gehele gebeuren had overigens iets weg van een paleis revolutie, daar Loritz' ministerie nog tijdens de zitting van de Land dag door de politic werd bezet. Z|in tegenstanders noemen hem sinds zijn politieke ster met ijzing wekkende vaart is gestegen, „de blonde Hitler van Beieren". Loritz, die dit een leugen noemde wordt door de 225.000 volgelingen, die hij in korte t|jd achter het zeer persoonlijk getinte vaandel van ziin „economische reconstructie partij" heeft weten te scharen, bij voorkeur „Onze Alfred" genoemd. De nieuwe leider, die door Hitl- lers gerechten tweemaal ter dood werd veroordeeld, maar in 1939 de Zwitserse alpen boven de strop ver koos, heeft zijn reputatie te dan ken aan de wijze waarop hij ziin politieke doelstellingen verkondigt. In bierkelders Wanneer hii spreekt in een van de Münchener bierkelders dan moet men er onwillekeurig bij terugden ken aan de dagen, die aan de ge beurtenissen bii de Feldhernhalle vooraf gingen. Hii is geen man, die door ziin ver schijning indruk maakt. In ziin ver sleten pakje lijkt hij meer op een armzalig boekhouder!je dan op een succesvol politicus, maar liij boeit zijn volgelingen door ziin glimlach, door zijn groet met een geheven arm en door de bandeloze crescen do's waarin hij een fluisterend be gonnen speech laat overgaan. H|| pleegt 'zijn toespraken in de regel te krulden met een paar zinnen bolrond Beiers dialect, die hem voor al onder jongeren een doorslaand succes garanderen. Een half jaar geleden won hij bij de Deeember- verkiczingen dertien zetels en maakte zijn parl|j daarmee tot de derde van de Landdag. Zes maanden geleden heeft Lo ritz het in Beieren zeer veel om streden ministerie voor denazifice- ring overgenomen. Het is algemeen erkend, dat hij met een zeker© hartstocht tegen de voormalige na zi's is te werk gegaan. Binnen twee maanden had hij het aantal tribu nalen met twee honderd verhoogd. Hij was thans bezig er nog een paar honderd bij te installeren ten einde in 1948 het gehele program der politieke berechting te kunnen afwerken. Loritz heeft de reputatie van een vurig Nazi-hater te zijn, doch hii betoogde steeds dat hij zijn tribunalen niet wilde richten tegen do kleine partijgangers en „Heil Hitier" roepers doch alleen tegen de grotere zondaars, die er onder zijn voorganger to genadig door heen gekomen zouden ziin. Partijmannen Het voornaamste bezwaar, dat tegen Loritz's methode als minister bestond is onlangs geformuleerd door de voorzitters en aanklagers van 24 tribunalen. Hij zou ziin vol machten misbruiken voor politieke doeleinden door zijn partijmannnen in het ministeriële apparaat te be trekken en door met zachte hand. waarmee hij de nominale parteige nossen aanpakt nieuw zaad voor zijn eigen partij uit tc strooien. Zo zou hij met veel vertoon tegen mannen van naam van leer trekken ook tegen vrouwen van naam. zoals zijn recente bevel tot het ar resteren der weduwen der gehan genen van Neurenberg bewijst en straffeloosheid garanderen voor wie hem bij zijn speeches in de Münchener bierkelders wil toejui chen. Ook het Amerikaanse mili taire bestuur heeft de vreemde gestes van Loritz met grote nauw keurigheid gevolgd en zo heeft ge neral Walter Muller, hoofd van het miitair bestuur in Beieren, onlangs reeds ecen einde gemaakt aan het machtsvertoon, dat „De blonde Hit- Ier" wide bereiken door de forma tie van een soort SA uit de rijen van zijn partii. WOENSDAG 2 JULI. Er is een beruchte zwam, waarvan de kiem sporen bij m'dlioenen door de lucht zweven en bij vochtig, warm weer snel op de bladeren der aard appelen tot ontwikkeling komen Aan vankelijk worden alleen de bla deren aanaetastdoch nadien ook de stengels en de knollen. Dit is de gevreesde aardap, Iziekte of Thy- tophtora infestans. Indien de weers gesteldheid in bepaalde gebieden critick is voor het optreden dezer ziekte, dan hoort men daarover een waarschuwende slem door de radio. Door de aardappelvelden le bespuiten met oplossingen Van koper houdende middelen zoals Bor- dcauxse of Bourgondische Pap wordt de ontwikkeling van deze zwam tegengegaan. S. L, zing; 16.45 Omroeporkest; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM 2, 415.5 M. 7.00 Nieuws; 7.30 Operette; 8.45 Lon- dens Philharm. Orkest; 9.15 Mor genwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 11.00 Vergeet U het niet!; 12.00 Lyra- Trio; 12.30 „In 't spionnetje"; 13.00 Nieuws; 14.00 De vrouw bin nen en buiten haar huis; 14.20 Twaalf etudes: 16 00 U kunt het geloven of niet!; 16 05 Prima Bal lerina; 16.15 De Camera loopt: 17.00 AVRO-Kaleidostoop; 17-30 New York Symphonie Orkest; 17.50 Het Rijk overzee; 18.00 Nieuws; 18.15 „The Skymasters"; 18.45 Sportpraatje,

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2