Vraag: is deze ex-S A-man welkom in Nederland? Amsterdam heeft 21 procent „werkstudenten" PARIJS - stad v an armoede en duisternis Montmartre, een oase in de woestijn van steen Witboek van Leopold onder de loupe Radio-programma 2 Vader en zoon droomden van herlevend Duitsland Doornse bevolking mild gestemd V. CLtigói! Houtconcessies in Suriname I—I ET spreekwoord, dat een half ei beter isdan een lege dop, Zou men kunnen toeroepen aan ieder die, terend op vóór oorlogse herinnering, er naar verlangt Parijs te bezoeken, doch zijn weg belemmert ziet door onverzettelijke deviezenbebalingen. Onderwereld maskerade Zoeklicht op de wereldpers Lof en critiek Bondgenoten.' onder elkaar Donderdag 3 Juli 19471 Duitse kroonprins wil „Huize Doorn" (Van een bijzondere medewerker) Het dezer dagen gepubliceerde verzoek van ex-kroonprins Friederich Wilhelm van Duitsland, om zijn intrek te mogen ne men in het thans nog onder beheer staande „Huize Doom", heeft opnieuw de aandacht gevestigd op het vriendelijke dorp van die naam. De reactie van de bevolking op deze poging van de ex- kroonprins is nogal verschillend. Er zijn mensen die zeggen dat men de tragedie van de Hohenzollern's nu maar als geëindigd moet beschouwen. afstand moest doen ven de keizers kroon, SA-man is geweest, evenals zijn zoons, dio het verder in het Duitsche tcrreurkorps brachten dan papa. Die was immers een gewone motor-SA-man. Ja, dat is een kwalijk ding, die foto van de SA-kroonprins. Wij zijn de laarzen en de hakenkruisen nog niet vergeten. De „Kaiser" zou ver rukt zijn geweest, wanneer hij para des had kunnen afnemen van Hit- Iers volk. Het was immers deze kei zer, die in April 1914 trots het Brandcnburgse parlement toeriep: „Ik beschouw mijn plaats als direct door de Hemel geschonken; mijn werk, door de Allerhoogste geroe pen om het als Zijn werk te ver richten." En in het Gouden Boek van de stad München schreef hij „Suprema lex regis voluntas" („do hoogste wet is de wil van de vorst"). En in 1889 donderde hij tot een politieke massabijeenkomst: „Iedere Sociaal-Democraat is syno niem met vijand van .volk en va derland!" I De ex-keizer, aan wie in 1918 asylrecht werd verleend en wiens stoffelijk overschot in een kleine ka pel op het landgoed te Doorn rust, heeft gedurende zijn ontkroonde le ven de Doornse bevolking geen strobreed In de weg gelegd. Hij was een graag geziene persoonlijkheid, aldus het oordeel van diverse inwo ners hier. Het gaat thans om de vraag of het gewenst is dat zich achter de muren van het landgoed opnieuw een Duitse kolonie vestigt en of ex- kroonprins Friederich, die momen teel nog in Heckingen bij Würten- berg vertoeft en zegt wettig erfge naam van „Huize Do„rn" te zijn, werkelijk recht van spreken heeft. Thans kan men hier de vleugelad judant van de ex-keizer aantreffen die gehuwd is met de Nederlandse baronesse Bentinck. Hij waakt over de kostbare verzameling welke „Huize Doorn" tot een van onze grootste musea maakt. Het grote rosarium waar meer dan tiendui zend rozen bloeiden toen Wilhelm II nog in leven was, is reeds ver waarloosd. Het is nu in verb .nd met de po gingen door de ex-kroonprins Frie derich aangewend, wel interessant eens na te gaan hoe de Hohenzol- lerns zich hier destijd gevestigd hebben. „Huize Doorn" is een der oudste kastelen uit de provincie Utrecht en was in de middeleeuwen het zomer verblijf van de Utrechtse Dom proosten. Een lange rii van Domproosten oefende tot 1635 de functie van Heer van Doorn uit Ir dat jaar kocht Rpynier van Goltstein het Huis to Doorn met 24 morgen lands. In 1649 ging het over on de familie Von Brockdorff. Na vele malen van eigenaar verwisseld te zijn werd 'n 1903 Wilhelmina Cornelia de Beau fort, echtgenote van mr. Willem Hendrik Johan baron van Heemstra, eigenares. Van haar kocht de ex-keizer van Duitsland „Huize Doorn" in 1920. Hg liet een poortge bouw in Hollandse renaissan cestijl aan de Langbroekerweg oprichten en een rosarium aan leggen in bet nark. Dit rosarium is altijd een grote attractie voor het publiek geweest, want do keizer stelde het toegankelijk voor iedereen. Alleen de ronde hoektoren herin nert nu nog aan de oorspronkelijke bouw. Overigens vertoont „Huize Doorn" wit gepleisterd als het is geen architectonische merkwaar digheden. De sterfkamer van de keizer zit op slot.... Zal de zoon het mogen beleven zijn verdere le ven te slijten in de vertrekken waar zijn vader gepeinsd heeft over de vergane glorie?.... Schim van de „Kaiser" En hoe zal het volk erop reageren als het de vroegere troonpreten dent van „Das i\Cich" In zijn mid den ziet? Wij zeiden reeds, dat de bevolking van Doorn in zekere zin mild gestemd is tegenover do IIo- hcnzollcrns. Anderen zullen niot licht vergeten dat Friederich Wil helm, die bijna dertig jaar geleden Deze „Kaiser" was geen onbete kenende figuur, zoals ipen hem wel eens wil afbeelden. H(j was een gevaarlfjk man, omdat hy de gren zen van zijn kracht niet kende, evenals Hitier. Herlevende hoop... De „Kaiser" zag in zijn ballings oord in Doorn de hoop herleven: een groot en oppermachtig Duits land, waar de wil van één man wet zou zijn. Voorlopig was het welis waar de dictatuur van een in des Keizers ogen arrogante parvenu, maar die zou do weg kunnen pla veien voor een gloiieure rentree der Hohenzollerns. Do geest was er reeds, de geest waarop een nieuw Keizerrijk gebouwd kon worden. De familie maakte zich al vertrouwd met de nieuwe omgeving. En dat was niet moeilijk, want die werd immers evenzeer bepaald door laar zen en bajonetten. En het „Heil Hitler" had hetzelfde rhythme als „Der Kaiser". In Huize Do^.n waart nog de schim van de keizer. En Friede rich Wilhelm, zijn zoon, herin nert zich zeker nog die 27ste Januari 1939 toen de keizer in Doorn met praal en luister zijn 80ste verjaardag vierde. De klanken van de SA-marsen door Berlijn klonken aan die vooravond van de tweede we reldoorlog tot in he* statige huis in Doom door. Het was als in 1914: Achtung: „Der Kaiser!" en.. „Morgen, meine Kinder!" Dc Duitse ex-kroonprins Friederich Wilhelm met Stijn twee zoons in SA- uniformposerend voor de fotograaf op het slot Cacilien-FIof nabij Pots- dam. Links prins Hubertus, Sturmfükrer der SA, dan de motor SA-Mann Wilhelm en prins Friederich, Obcscharfiihrer der SA. De zoons bekleedden dus een hogere rang dan de man, die men op Wieringen zo goed kende Zal „Huize Doorn" weer terugge geven worden aan de zoon van de Duitse ex-keizer? (Ingezonden mededeling) U weet niet wat de toe komst brengen zal? U ziet haar met angst tegemoet? Ban die angst uit Uw hart! Leest ons overzicht en U wéét wat U te wachten staatl Na ontvangst van 30 ets aan postzegels zenden wij U het nieuwste num mer van het Astrologisch Weekoverzicht Den Haag Postbus 195 (Van een bijzondere medewerker) Ter gelegenheid van het lustrum der Amsterdamse Universiteit zijm enkele cijfers gepubliceerd, die een interessant beeld geven van de na oorlogse ontwikkeling van het stu derend deel onzer burgerij: een beeld van één onzer universiteiten weliswaar, doch wellicht op enkele punten svmptomatisch voor het ge hele land. aangezien de bevolking onzer universiteiten slechts ten dele plaatselijk is. In vergelijking met het laat ste vooroorlogse jaar is het aantal studenten in Amster dam meer dan verdubbeld: het is gestegen van 2448 tot 5159. De verhouding, dat van elke vier studenten er één vrouwe lijk is, is gelijk gebleven. De enorme toeloop tot de na-oor- logse Universiteiten"is gemakkelijk te verklaren uit de stagnatie, welke de Duitse bezetting in het leven van studenten en hoogleraren ver oorzaakte. In het afgelopen cur susjaar waren in Amsterdam bjjna viermaal zoveel eerste-jaars stu denten ingeschreven als in het laat ste normale studiejaar van voor de oorlog. Merkwaardig groot is het aantal studenten geworden, dat naast de studie een werkkring heeft om de last van de studiekosten niet ge heel op de schouders van de ouders te laten drukken. Ook min-vermogenden Amsterdam registreert 21 procent „werkende" studenten; door dit hoge percentage Is tevens ook te verklaren, dat ook minvermogende ouders hun kinderen naar een uni versiteit kunnen zenden. Dit moge blijken uit de tabel der inkomensklassen van de ouders der studenten. inkomens tot Ï000.1% ƒ1000—2000 8% f 20003000 15% 30004000 18% 1000—6000 25% 6000—10.000 19% boven ƒ10 000 14% In de verhouding van de belang stelling voor de verschillende facul teiten aan de Amsterdamse Univer siteit is weinig verandering geko men. Medicijnen is nog sterk favo riet, gevolgd door wis- en natuur kunde en economie. Wel is de be langstelling voor de verenigde fa culteiten sterk toegenomen hetgeen o.m. bljikt uit de plotselinge popu lariteit voor colleges in psycholo gie. Een en ander wordt weergege ven in de volgende statistiek: Verdeling der studenten over de faculteiten Voor de oorlog na de oorlog Theologische Juridische Medische Wis- en Nat. Letteren en Wijsb. Economische Verenigde 2% 13% 42% 17% 13% 11% 2% 2%" 11% 39% 15% 11% 13% De staten van Suriname hebben met algemene stemmen aangenomen, twee verordeningen, waarbij de gou verneur gemachtigd wordt een bij- zonatre houtconcessie te verlenen, ter oppervlakte van 500.000 ha. aan de in oprichting zijnde N.V. Suri naamse Houtmaatschappij en van 266.000 ha. aan de N.V. Picus Pont I.O., welke na vijf jaren desgewenst nog kunnen worden uitgebreid. mxvmmtiBSSEl rr:; -""-vt-: jt.t- aLtzasaaBB Men kan zich beter troosten met een verblijf in Amsterdam dat, gezien zijn karakter, enige overeenkomst vertoont met de Franse hoofdstad, doch in veel opzichten er gunstig bij afsteekt, want Parijs is voor wie niet over zeer veel francs kan beschikken, een woestijn van steen en stof en gloeiend asfalt waar de schaarse welvaart zich verscholen houdt en armoede óm iedere straathoek grijnst. Omdat het leven in Parijs zo pe perduur is, zgn het hoofdzakelijk Amerikanen, die dank zij hurt dol lars een prettig leven in de thans slecht geïllumineerde lichtstad kun nen leiden en hoewel het wonderlij ke verschijnsel zich openbaart, dat de Yankee's geen hóóg-gewaardeer de gasten zijn, doen do bij het tou risme geïnteresseerde zakenlieden alles om het hun naar Je ïln te ma ken. In dit kader wordt vooral re kening gehouden met de zucht naar sensatie en dus schenkt men dc no dige aandacht aan hej nachtleven, dat zich op Pigale, lu'ontparnasse, maar vooral in het arrondissement poogt een sigaret of dronk van de vreemde.ingen los te bedelen. Op Pigale of Montparnasse wordt tegen fabelachtige entreeprijzen en schier onbetaalbare consumptie een ander soort „amusement" geleverd in de cabarets, waaronder do we reldberoemde Moulin Rouge nog steeds een ereplaats heeft. Geraffi neerde traversi-nummers wisselen dansparen en chansonniers af tot 't ochtendgloren er een eind aan maakt. De gids brengt zijn cl nten per touringcar thuis, waardoor zij opnieuw een beeld van do werke lijkheid missen: de Métro, waarin magere, humeurige arbeiders naar hun werk ijlen en de stations, waar de zwervers, die de ganse, nacht hebber, rondgedwaald, zich op de banken teruste leggen. Zó is Parijs: wereldstad, hard en wreed, waar Wie kan vandaag de dag nog Parijs bezoeken! liet zijn de enkele zeer rijken, die over zwarte francs of Amerikanen die over dollars beschikken. De duurste gelegenheden zijn avond aan avond overvol, maar en dat zegt icat voor Parijs de gezellige terrassen en terrasjes zijn schaars bezet of leeg a v u u .rTvü de bitterste armoede grove geldsmij- van de Ba'tille voltrekt. Do beruch- b b te Rue de Loppe, waar zich huis tenJ °™™ekert. aan huis sinistere kroegjes, dans- zaaltjes en tingeltangels aaneen rijen, staat hier vanwege de met Tevredenheid en wijsheid De enige slecht-gesitueerde wgk van Parijs, waar tevredenheid en musette-muzick gekruid*» louche verzoening met het harde leven valt sfeer in het brandpunt der belang stelling en dus is het begrijpelijk, dat uitgeslapen gidsen hun kudde vacantiegangers door het smalle straatje leiden en hun en-pasasnt een b. in c-.kele etablissementen gun nen. Iedere avond, omstreeks tien uur, arriveren daar de ladies and gentlemen om te griezelen en zich een half uur lang te verbazen over de gedragingen der .onderwereld types" die in werkelijkheid slechts comedie spelen, want de entTee van de touristenbent; is het sein dat het spel gaat beginnen. Een rustig pra tende groep volksjongens/begint op eens luidkeels te ruziën waarbij een tevoren uitgekozen makker met stoel on al omver wordt gesleurd, een jong echtpaar vangt aan met een walgelijk-pervers minkozen,ter wijl een moisje, dat een kwartier tevoren een zich tezeer verstoutend bewonderaar een ferme slag in het gezicht zou hebben gegeven, een Mae West-pose aanneemt. En dat alles, omdat de kroegb: die bij het binnenkomen van de „terrein- verkennende" gids zijn waarschu wend: „attention!" liet horen, alle medewerkenden een gratis glas van zijn dure, bier offreer' Een enkele maal ontstaat een werkelijk ge meende woordenwissel'..g als een wasechte, kennelijk verdwaalde ga min uit een dei; sloppenspelonken te constateren, is het schilderachti ge Montmartre, dat sinds de oorlog weer artisten herbergt die, als zij „NOTRE DAME" de prachtige go- thische kathedraal, die evenals de blanke Sacré-Cocur, de armsten der armen aan haar voet verenigt: bede lende mannen, vrouwen en kinderen die haar kerkgangers en toeristen hun vermagerde en vervuilde han den uitsteken geen voedsel kunnen kopen, rustig een dag zonder maaltijden door brengen. Overal in de straatjes ver spreid zitten ze te werken cn ge ven. desgevraagd, als opinie over do sociale problemen van Frankrgk slechts een stille glimlach, verge zeld van een vcelzcggond gebaar: „croüte" waardeloze materie! Een enkele verwaardigt zich een duidelijk geformuleerd antwoord, dat is samen te vatten tot het le venswijze zinnetje: „Tob niet, het leven gaat toch zijn gang; alles k.mt, zoals het komen moét!" De vredige stemming, waarin de argeloze wandelaar in Montraartre's straatjes raakt-, vindt ziin volmaking bij het bestijgen der stenen trappen die naar de stralend-witte Sacré Coeur voeren, de altijd wakende moederkerk, hoog boven do kinder lijk-bonte wijkMaar laat die wandelaar ziin op het hoge bouw werk gevestigde blik niet richten op de met zweren overdekte stumpers, die in lompen gehuld, zittend op do kerkstoep hun baad o»- houden: zijn stille vrede zou oneens verdwenen zijn, want het contrast tussen de in- en uitwendige rij-.dora van het Godshuis cn de hongerende pau pers is tè schrijnend. De Parijzenaar ziet hef, nauwelijks meer. hij is met het heeld vertrouwd geraakt: op de kaden langs de Seine liggen immers dozijnen hallingen. der maat schappij! En bovendien heeft de niet goed gesitueerd- Parijzenaar, al woont hij op het sprookjesachti ge Montmartre, zorgen "noeg. Ellendige woningtoestanden De woningtoestanden in Parijs spotten als men ze door een Hol landse bril bekijkt met allo be grippen van volksgt-ondheid en comfort- Dit komt t 'ole door de woningnood, cn voor een ander deel door de sociale chaos, die de wet ten waardeloos en huiseigenaren oppermachtig maakt. Vrijwel alle woningen in de vriendelijke kron kelstraatjes zijn in zo'i verregaande staat van verwaarlozing, dat men ze onbewoonbaar kan noemen. Bij regen lekt het in de meeste kamers en een groot deel van s deuren cn vensters kan niet worden gesloten. Herstel door een vakman is te duur voor de huurders, die bijna allen het initiatief missen om zelf iets te repareren en een klacht bij de huis heer indienen leidt tot het bevel: opknappen ófontruimen. Geen enkele official© Instai rie stelt zich achter de gedupeerden die dus ten einde raad in hun lot berusten. Hun armoede maakt hen r ïoe en mach teloos en wellicht 7 zij daarom niet enthousiast °ver de rijke Ame rikanen, die in hu ogen alles kun nen en alles doen waar ze lust toe hebben. Voor vermogende touristen buigt de kellner van het luxe-restaurant correct als hij het \oor een diner verschuldigd bedrag opstrijkt; het is in Nederlandse munt omgerekend ongeveer vijftig gulden voor een maaltijd die in Amsterdam hoog stens f 7.50 kost. Dc man zonder geld behelpt zich met zijn tweehon- derdvgftig gram bonnenbrood per dag en slaapt in een hol. dat hij ka mer noemt; vandaar de grote onte vredenheid, die zich telkens weer in kleinere of grotere ongoregeldhden manifesteert; mon kan zelfs niet meer zoals vroeger, zijn vrije tijd doorbrengen in cinema of café, er is gee** geld voor. De meeste be woners van Montmartre missen het onbotaalbare vermaak iLi zo sterk: zij hebben tenminste nog bun kunst cm zich geertelijk staande te hou den, doch ook die steun is labiel. Er wordt doo.* de talloze schilders behoorlijk geproduceerd, maar wei nig geëxposeerd en nog minder ver kocht: alwéér het schaarse geld, dat de kunsthandelaren dwing, tot hoge zaalhuur en groot commissieloon, want ook zij kunnen vóór- noch achteruit. Parijs, eens de lichtstad van Eu ropa, becff zich in duisternis ge huld en staat momenteel, wat le vensvreugde en opbouw-aspecten betreft, verre achkr bij het alweer bijna als van ouds stralende Am sterdam in het vlakke Holland waar naar 's lands aard geen dag zonder „gekanker" .voorbijgaat..^ Met betrekking tot het witboek over de Koning, schrijft de ka tholieke „Nieuwe Gids dat nie* mand, die begaan is met het lot van België, onverschillig zal kunnen blijven voor de conclusie waartoe de commissie van juris ten 16 gekomen, die een onderzoek naar de houding van do koning hebben ingesteld Mag men thans verwachten dat de verklaarde te genstanders van de koning hun houding zullen herzien? De Nieu we Gids" wijst er op, dat wel nie mand het morele gezag van de leden der Commissie-Servais, waaronder verscheidene persoon lijkheden van links, in twijfel zal trekken. Welke houding men ook over het koningsprobleem moge aannemen,, elk onbevooroordeeld lezer zal moeten toegeveq, dat de documenten volgens allo regelen der historische critiek zijn behan deld. Oprechtheid Doorlopend wordt men getrof fen door de wetenschappelijke op rechtheid waarmede getracht werd uit het ingewikkelde geheel van gebeurtenissen verklaringen cn oorkonden de historische waar heid te doen oprijzen. Vernieti gend is het oordeel der commissie over het zgn. document Van Straten, op grond waarvan de toenmalige eerste minister be weerde. dat do koning zelf om deportatie had verzocht. Het blad eindigt met er op te wijzen, dat in elk geval thans ook de vijanden van de koning stel ling zullen moeten nemen tegen over de feiten, zoals zij door de commissie naar voren zijn ge bracht. Welke de politieke gevol gen van deze ophefmakende pu blicaties zullen zijn, is voors hands nog niet te zeggen. De par tijen en do regering zullen hun houding thans moeten bepalen. Het socialistische blad" Le Peu- plc" verklaart, dat het rapport een eenzijdig karakter draagt en duidelijk een politieke strekking heeft. Tussen Sluis en Delfzijl Omzetten Effectenbeurs Amster dam waren eerste half jaar '47: obli gaties 147.731.426, pandbrieven 17.031.185. aandelen 142.806.466 en 60.635 certificaten van Amerikaanse aandelen. Pensioenraad bestond 25 jaar. Op' receptie was dr Beel aanwezig. Jeep kanteldo bij Rijsoord in volle vaart. Bestuurder. 18-jarige A. van Noort, op slag gedood. Nationaal kapconcours zal te Sche- veningen op 6 en 7 September wor den gehouden. Kampbewaakster uit Vught. Jen- neke van Rijnsbergen, die vele ge vangenen mishandeld heeft, is ver oordeeld tot 20 jaar. Ir. W. C. van der Meer is benoemd tot hoofd afdeling agrarische plan nen van departement Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Goed aspergejaar! In Bergen op Zoom is men zeer tevreden. Op brengst geraamd op 350.000 kg. Mosselseizoen is begonnen. Eerste aanvoer op Tholen was gering. Ier- seke beter: export! Mr. M. Hamelink, minister van Fi nanciën van Oost-Indonesiè, ver toeft in ons land. Weduwe W. Marqueuis-OpUnen is in Rotterdam veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf wegens ver raad van haar man. Marle Pistoor uit Breda verried haar Joodse man en is nu tot acht jaar veroordeeld. „Monster van Zwolle" P. R. Cie- raad hoorde voor de Bijzondere Raad van Cassatie weer doodstraf tegen zich eisen. S.D.-handlanger Mijndert Vonk in. Groningen ook. Ex-politiekc gevangenen uit Haa- ren (N. Br.) komen 2 Aug. bijeen ter herdenking van gestorven makkers. Voetverzorging was het onderwerp op het congres van de Alg. Ned. Or ganisatie voor voetverzorging, dat te Haarlem is gehouden. Philips gaat in Hoensbroek een fa briek bouwen voor metaalwaren en machines. Wijkraden zijn ingesteld in Pernis, Hoogvliet en tuindorp Heyplaat bij Rotterdam. Geventileerde broeks- Pljfl&fl Een Amerikaans ingenieur heeft patent genome.t op een uitvin ding die onze broekspijpen tij dens een hittegolf tot oasen van koelten zal maken. Het is heel eenvoudig: voor d- broekzakken wordt inplaats van stof een soort nylon-gaas gebruikt, dat duur- j zaom is. onbrandbaar en vol kleine gaatjes. De lucht, die in uw broekspijpen opstijgt, wordt j er djor het flapperen van de pijpen vla net nylongaas uit ge- dreven, zodat een voortdurende circulatie van verse lucht ont- staat. De uitvinder heeft dit gede- i monstreerd door enkele bron- i dende sigaretten op de grond te j leggen cn met zijn broekspijpen te gaan flappt :n. In minder dan geen tijd kwamen uit de zakken I dikke rookn olkcn te voorschijn Hij beweert ook dc deugdelijk- j heid van zijn uitvi iding te heb- j ben gecontroleerd door middel van een broek, waarvan de ene zak van nylongaas en de andere van gewo e stof was gemaakt. Hij stopte in elke zak een iher- mometer. De temperatuur in de 1 zak - met - lucht - verversing was j drie tot vijf grader, lager dan die in dc anderi zak Dat is in de winter niet zo lekker" gaf hij toe „maar in de zomer is het of je met je l blote benen in en zeebriesje j staat.". Het Tapport vormt een pleidooi voor de koning hetgeen niet te verwonderen valt aangezien de. leden der commissie van onder zoek door de koning persoonlijk zijn aangewezen. Het blad wijst verder nog op de zinsnede in het rapport, volgens welke, de docu menten. die bestudeerd werden, uitsluitend documenten betreffen, die door de Koning ter beschik king zijn gesteld. „Le Peuple" be schuldigt de commissie er van deze bescheiden dusdanig ver werkt te hebben, dat zij een zo gunstig mogelijk licht op de fi guur van dc Koning werpen. Grondwet Het blad stelt verder in het licht, dat, ondanks de conclusie van het rapport, in de bijgevoeg de documenten tot uitdrukking komt, dat, in tegenstelling met hetgeen do rechtskundigen ver klaren. de leden der regering duidelijk aan Koning Leopold te verstaan hebben gegeven, dat zijn beslissingen in strijd waren met de grondwet, dat hij van plan wae 7net andere ministers onder voog dijschap van de vijand te regeren, dat hij do overtuiging toegedaan was. dat do oorlog \oor de gealli- eerden was \eTloren en van oor deel was geen verbintenissen te genover dó geallieerden meer te hebben. De documenten zouden de juistheid van de door het par lement genomen beslissing met betrekking tot do koning bevesti gen. Het blad besluit ermee, dat ieder© nieuwe agitatie over de koningskwestie in België geen ander effect kan hebben dan de belangen van het land, en in de eerste plaats die van het ko ningschap en de dynastie, te schaden. TER GELEGENHEID van de zes de verjaardag van de Duitse aan val op de Sowjetunie heeft de Prawda er voor de zoveelste maal zijn lezers op gewezen, dat de Russen dé oorlog eigenlijk alleen hebben gewonnen, dat zij de Duitsers hadden kunnen vernie tigen en Frankrijk bevrijden zon der hulp van anderen en dat juist de wetenschap, dat dit zo was, Churchill heeft gedwongen om tot de invasie van Frankrijk over te gaan. Een paar dagen later heeft „Le Monde" de keerzijde van deze medaille laten zien. Dit Franse blad citeert nl. een passage uit een artikel van generaal Bonner Fellers, de gewezen chef van de psychologische dienst van het Amerikaanse departement van oorlog (afd. Verre Oosten) in het tijdschrift Foreign Service, waar in deze vertelt, dat keizer Hirohito reeds in Februari 1945 besloten had om te capituleren, maar dat dc Russen zich hiertegen hadden verzet, zogenaamd omdat zij zich de kans om als bemidde laars op te treden niet wilden laten ontgaan. Generaal Bonner Fellers beweert, dat hij dit van keizer Hirohito zelf cn van Japanse stafofficieren heeft vernomen. DONDERDAG 3 JULI Avondprogramma HILVERSUM 1, 301.5 M. 19.30 Het actueel geluid; 19.45 Re- gerings Voorlichtingsdienst; 20.00 Nieuws; 20.05 Sans Souci; 20.55 „Die Delftsche Sanghers"; 21.30 „De vaart der Volken" 23.00 Nieu* we Nederlandse muziek. HILVERSUM 2, 415.5 en 218 M. 19.30 Radio Volksmuziekschool; 20.05 Met de microfoon bg de jubi lerende Snip en Snap; 20.15 „La danse des Morts"; 20.55 „Olleko Bolleke"; 21.50 „Hij en zij"; 22.20 Vaudeville-orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Dutch Swing College. VRIJDAG 4 JULI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM 1, 301,5 M. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 8.30 Licht-KIassieke klanken; 9.00 Mu zikale Grabbelton; 10.00 Vioolreci tal; 10.30 Morgendienst; 11.00 Amati-Trio; 11.45 Familieberich ten; 12.00 Staf muziekkorps; 13.00 Nieuws; 13.15 Nederlands Kamer koor; 14.00 Piano-duo; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Fagotkwartet; 15.30 Declamatie; 16.20 Het Rotterdams Strijkkwar tet; 17.00 Harprecital; 17.20 OrgeN concert; 17.50 Nieuwe opnamen; 18.00 Mandolinata; 18.30 Strijd krachten. HILVERSUM 2, 415.5 M. 7.00 Nieuws; 8.18 Opera-programma; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Boe- dapester-strijkkwartet 10.00 Mor genwijding; 11.15 Voor de Vrouw; 11.30 Orgelspel; 12.30 Sportagenda; 12.35 „The Skymasters"; 13.00 Nieuws: 13.15 Het Renova Septet; 14.00 Kookkunst; 15 10 „Ons volk in zijn dichters 16 00 Lichte Or kestwerken; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Accordeon-orkest; 17.30 Muzikaal Babbeltje; 18.30 The Ramblers. TUINKALENDER DONDERDAG 3 JULI. - Wan- neer in Jw tuin een wilde pruim, een u ilde sering ol wilde roos staat, dan kan daarop een edel soort wor den geoculeerd. Onder oculeren ver staat men het overbrengen van een knop mei een stukje bast door een T-vormige insnijding onder de bast van een andere boom. Nadat dit is geschied wordt de oculatie met wat raffia omwonden. Die knop met dat stukje bast groeit dan op die plek vast en het volgend voorjaar ont wikkelt zich daaruit een jonge scheut, waaruit later een gehele struik of boom kan voortkomen. Perziken, pruimen, seringen en ro zen worden door oculeren voortge- kweckf. liet geschiedt in Juli tot Augustus, S. L

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2