Rommel pleegde op Hitiers bevel zelfmoord Nijmeegse Vierdaagse Onkerkelijkheid blijkt zeer sterk gestegen Puin en nog eens puin, armoe en zwarte handel man >,G' het Mekka van de wandelende Nederlanders Aantal Hervormden neemt af Het volgen van Jezus Zaterdag 12 Juli 1947 3 Staatsbegrafenis als camouflage: PAS in Augustus 1944 vernam 't Duitse volk, dat Rommel door zijn verwondingen, opgelopen bij de slag van Normandië, op non-actief was gesteld. Het bericht vermeldde overigens alleen „gewond door auto-ongeluk". Rommel trachtte een rectificatie gepubliceerd te krij gen, echter zonder succes. Op 8 Augustus werd hy naar zijn villa in Herrlingen gebracht. In ver rassend korte tijd herstelde hij van z\jn wonden, die aanvankelijk fataal leken te znn. Gedurende zyn herstel zei hij tot kolonel Lattman, die hem bezocht: „Als ik in orde was, zou ik naar de Führer gaan en hem zog gen: zo vele millioenen Duitsers zijn gesneuveld dat het nu uw tijd is om heen te gaan". By een andere ge legenheid sprekend over de bom aanslag: „Een officier met front ervaring had dit moeten doen. Was de bom niet geëxplodeerd dan had hij z\jn revolver kunnen gebruiken". Rommel's vrouw vertelde mij, dat in de middag van 7 September, de dag volgend op de arrestatie van generaal Speidel, twee verdacht uitziende mannen werden gesigna leerd die de villa bespionneerden. Er kwam tevens een waarschuwing van de districtsleider van de nazi- party uit Ulm die informeerde of ons huispersoneel betrouwbaar was, omdat werd gezegd, dat de veld maarschalk de regering had bccri- tiseerd. „Besprekingeif' „Op 7 October ontvingen wij een telegram uit het hoofdkwar tier van de Führer, door veld maarschalk Keitel getekend, waar in mijn man werd bevolen per speciale trein naar een belangrij ke conferentie te komen in Ber lijn op de tiende. Mijn man trachtte telefonisch in verbinding te komen met Keitel, maar kon alleen generaal Burgdorf te spre ken krijgen, wie hij vertelde, dat de doctoren hem de reis verbo den. Burgdorf vertelde, dat de conferentie de toekomstige werk- kring van Rommel betrof." Op 13 October kwam bericht dat generaal Burgdorf do volgende dag voor de bespreking zou arriveren. Rommel maakte zijn vrouw en zyn vriend Oskar Farny deelgenoot van zijn voorgevoelens. Farny zei: ..Hit- Ier zal je mets durven doen." Kalm zat te wachten, kwam generaal Maisel op mij toe en betuigde zijn medeleven. Ik heb zijn uitge stoken hand genegeerd. Toen ik nog eenmaal naar de ploats ging waar mijn man was opgebaard, maakte mijn schoon zuster, die niet op de hoogte was van het gebeurde, mij opmerk zaam op de trek van minachting op zijn gelaat; een uitdrukking, die wij zijn gehele leven niet hadden gezien." Direct na deze gebeurtenissen vroegen vele Duitsers zich reeds af, of Rommel een natuurlijke dood Rommel stierf geen natuurlijke dood hij stierf op hoog bevel op .litler's bevel. De stuitende 3 schijnheiligheid en walgelijke „Griindlichkeit" die Romirel's gedwongen zelfmoord omgaven, worden in Koch's slotartikel onthuld. was gestorven of op Hitler's bevel ter dood was gebracht. Daarom werd de staatsbegrafenis zeer pom peus voltrokken. Hitier zond een lauwerkrans en officiële doodsbe richten eerden de dode held voor wie de levende dictator niet bang meer hoefde te zijn. (Copyright UNO-Reuter. Nadruk verboden.! Tussen Sluis en Delfzijl Meubeldiefstal opgelost Reeks Rotterdammers gearres teerd, die in hongerwinter Haags meubelpakhuis hebben leeggestolen. Overalls van Amerikaanse make- ly mogen slechts f 12.76 kosten. Al leen verkrijgbaar op werkkleding- bonnen. Schotse padvinders plus doedel zakband bezoeken Rotterdam. Majoor W. L. Bfsschoff, nonactief,. is op grond zuiveringsbesluit ont slagen. Oud-onderofficieren, verenigd in Ned. Bond vanvergaderen Zaterdag in Leiden. Baron van Boetzelaer van Oos terhout en dr. Hirschfeld zijn naar Parijs vertrokken. Nederlands Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw vergader de Donderdag te Rotterdam. Friese Landbouwtentoonstelling wordt van 2227 September te Leeuwarden gehouden. „Alg. Ned. Vredes-actie" verzocht regering onderzoek naar gebeur tenissen op Zuid-Celebes. „Schepen uit verre landen" heet dc tentoonstelling, welke van 15 Juli tot 1 October in Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden wordt gehouden. „Hiro" heeft minister van O.K. en W. eigen zendtijd gevraagd. Wij lopen de Vierdaagse I Onderzoek in,ar godsdienstige gezindheid VIER DAGEN LATER tl''/IS DIJ DOOD. Deze foto u'erd geno- men bij Rommcls vertrek uit het hospitaal te Tübhingen op 10 October 1944na zijn wonderlijk snel herstel van de zware ver\vondingen, opge lopen bij de slag van Mormandie. repliceerde Rommel: „Zeker wel, hij zal my uit de weg ruimen". Om 12 uur precies arriveerden dc volgende dag. Burgdorf tezamen met luite nant-generaal Maisel van het opperbevel. Na een besloten con ferentie, die een uur duurde, kwam Rommel in zijn slaapkamer waar zyn vrouw op hem wachtte. Hij was bleek, zijn gezicht vertoonde diepe groeven. Hij was geheel veranderd. Binnen een kivartier HET gesprek tussen hen was als volgt Mevr. Rommel: „In Gods naam, wat is er aan de hand?" Rommel „Binnen een kwar tier zal ik dood zijn." Mevr. Rommel: „Dat is on mogelijk, wat heb je gedaan?" Rommel „De Führer laat mij de keuze tussen het nemen van vergif en te verschijnen voor het Volksgcrceht. Dc generaals hebben het vergif meegebracht. Het werkt binnen drie seconden. Ik word be schuldigd te hebben deelgenomen aan de samenzwering va"- f" X,. Mevr. R o m m e Wie heet dat. beweerd?" R o m mei: Speidel en Von Hofaclcer hebben bezwaren de verklaringen afgelegd. (Speidel ontkende dit later). Op Goerdelers lijst kom ik verder voor als de toe komstige president van het Rijk. M ey r. R o m mol „En wat heb je op deze beschuldigingen geant woord R o m mei „Ik heb de generaals gezegd, dat ik niet kan geloven, dat er iets van waar is. De verklarin gen waren waarschijnlijk vervalst." Mevr. Rommel: „Wat ga je nu doen?" Rommel: „Ik ben niet bang voor het Volksgcrecht te verschy- nen, maar ik ben er wel van over tuigd, dat ik Berlijn nooit zal berei ken. Ik zal geliquideerd worden. Nu weet ik, wat Èurgdorf bedoelde met mijn toekomstige werkkring. Zij I ebben my alles verteld, tot zelfs dc voorbereidingen voor myn begrafenis toe" Bevel tot zelfmoord NA dit gesprek nam Rommel af scheid van zijn vrouw. Toen hij dc kamer verliet, omarmde hy zijn 15-jarigen zoon Manfred en zei hem: „Hitier heeft my gezegd, dat myn familie niets zal gebeuren als ik vrijwillig sterf. Integendeel: er zal voor jullie gezorgd worden." Mevrouw Rommel vervolgde haar relaas: „Mijn echtgenoot ging weg en voegde zich bij de generaals Burgdorf en Maisel, die in de tuin waren. Zij stapten in de wagen die buiten stond te wach ten en bestuurd werd door een 6 S.-man. Korte tijd later kwam Maisels officier van dienst en vroeg mij ie spreken. Ilij vertelde, dat mijn echtgenoot plotseling een inzinking had gekregen en bewusteloos in het hospitaal van de Wagnerschool te Ulm was bin nengebracht. Kolonel Kuzmany, dc militaire commandant van Ülm, kwam mij kort daarop bezoeken. Hij was diep bewoger en wist niets van de werkelijke omstandigheden. Hij vertelde dat de generaals Burg dorf en Maisel direct nadat mijn man het ziekenhuis u-as binnen gebracht het hoofdkwartier van de Führer en het Opperbevel hadden opgebeld en van zijn plotselinge dood in kennis hadden gesteld. Zij hadden meteen een staatsbegrafenis bevolen." Krans van Hitier Toen wij 's avonds naar het hospitaal gingen, vertelde dc ge- neesheer-directeur dat mijn man om half twee dood was binnenge bracht. Op verzoek van de gene raals was hem een injectie gege ven met de bedoeling hem weer tol bewustzijn te brengen. Na tuurlijk zonder gevolg. De vol gende dag toen ik voor hel plaat selijk hoofdkwartier in mijn auto Een reisje langs de Rijn ADAT de Nederlandse Douane tenslotte de schepen heeft vrij gegeven, wordt het anker gelicht en stoomt de sleep het Niemandsland bjnnen. Direct zien we een heel an der beeld op de walkant, een aspect dat herinnert aan de angstige dagen van weleer, toen de Geallieerden in het voorjaar van 1945 tot de Rijnbar rière doordrongen, met hun machti ge tankspitsen huis en stad neer- maaiden en diverse pogingen onder namen om de brede snelvlietende stroom te passeren. Van de eenzame hofsteden op de dijkgloonng zijn slechs fundamenten overgebleven; van het dorp landinwaars. dat we door eën kijker kunnen bezien ste ken nog ruïnes omhoog. De kerk. wellicht als observatiepost gebruikt, heeft spits en daken verloren. Hoe wc ook kijken: nergens valt er een levend wezen te bespeuren. De plaats lijkt verlaten, als na een pest-epidemie. Aan de voet van de dijk, aan de grens van water en bed ding liggen ontelbare stormboten. doorzeefd van kogels, verroest en neergesmakt door het kolkende wa ter. Rustig grazen thans de koeien op de dijkhellingen of staan mot hun buik in het lauwe water. Het vee ziet ër uit als in Holland, vlezig, rustig weidend op de tot rust gekomen aar de. De schiooer fluistert dat het wel eens Hollandse koeien zouden kun nen zijn. maar de dieren praten nu eenmaal niet en ogen de boten, die het water tegen de Rijnboorden doen klotsen, rustig na. Dan komt Emmerik, vermorzeld door het Engels geschut verbrand door de stormtroepers en airbornes. die bier het mes op de Duitse keel zetten. Op de z.andbedding liggen nog resten van Baileybruggen, ver wrongen en verroest, als verloren stukken uit de grote geallieerde Mec canodoos. Talruke pantserwagens liggen ondersteboven, nog niet op geruimd. Op een dukw. zo'n water land voertuig is een kalfje geklau- tprd en loert met glazige ogen naar de schepen in de diepte. De stuur man wiist mij twee grasgroene plat forms. de fundamenten van de olie leiding Pluto, die destijds op deze plaats de Rnn overspande en millioe nen liters benzine het stuiptrekkende Devde Rijk inpompte. Het gras heeft het beton over woekerd en de plaats waar het menselijk vernuft zegevierde onher kenbaar gemaakt. Duitse douane aan boord De Douane komt aan boord. Even gaat er een rilling door de leden van hem. die voor het eerst na de oorlog weer een Duitser ontmoet. Hij draagt het hardgroene uniform, met de dofgroene kraag, de zilverachtige schouderpassanten en de iets plat gedrukte hoerapet. Helm, geweer en adelaar ontbreken, anders stond daar weer een S.D. agent. De doua nier, die de aarzeling opmerkt, treedt glimlachend toe. spreekt be leefd en hoffelijk ..Bittc, was ist los?". Dat ..bitte" doet sympathiek aan, als jc het vijf jaar lang niet ge hoord hebt en die glimlach doet weer aan menselijkheid herinneren. De verslaggever komt er bij en even latei- heeft hij een gezellig babbeltje met dc Holsteiner. die slechts aarzelend een sigaretje accepteert.omdat dc Engelse chefs, die op de snelle boten meevaren, streng toekijken, dat dc verslagenen niets krijgen toegestopt. Hij vertelt, dat hij 180 Mark per maand verdient en dat hij er niet mee kan rondkomen. Want wie op de bonnen leeft, gaat langzaam maar zeker naar het graf. Men moet „schwarz tun" of naar familieleden op het platte land reizen. Textiel en schoenen krijgt men zeer spora disch op speciale vergunningen en huishoudelijke zaken, luxe artikelen en uitstapjes kosten te veel. De toe komst ziet er donker uit. men leeft bij de dag en slaapt wanneer men vrij is. Dan verteert men niets en vergeet de zorgen. Waren Britten maar strenger Over het Britse beleid wil hij niet ontevreden zijn, al moet het gezegd worden, dat het de Duitsers liever was en dit wordt mij tijdens de reis telkenmale verteld als de Britten strenger optraden. De Fran sen, zo spreken zij. „prügeln" tenmin ste. als ze iets zien, wat hen niet be valt. De Engelsen geven hoogstens een terechtwijzing aan de Duitse in stanties en bemoeien zich verder niet met de afloop. Ze zijn te mild en houden niet van razzia's. Wel voeren ze constant de denazificatie door en slaan acht op een loyale houding der verslagenen, maar verder laat het hun blijkbaar koud. of de ene Duit ser de ander uitzuigt, naar het leven staat en obstructie voert, zolang het kwaad het Engelse bezettingsappa raat niet schaadt. Zelden ziet men op straat Engelse soldaten. Ze blijven in hun kampen cn komen slechts nu en dan op openbare plaatsen. Velen van hen zijn dan in burger om niet te worden lastig gevallen. Ze zijn bescheiden en betrachten de nodige sportiviteit ten aanzien van hun vroe gere vijanden. En dat ligt de door snee-Duitser nog niet. Na 25 jaar aan de leiband te hebben gelegen, ken nen ze de vreugde van de vrijheid niet cn weten met hun figuur geen raad. Na de vlotte afwikkeling der for maliteiten (waar Lobith een lesje aan kan nemen) jagen de moderne douaneboten (ook iets voor Lobith) naar de wal en zwoegt de sleep zich moeizaam weer op gang. We krijgen een z.g.n. „voorspan". Doordat er enige obstakels in het water liggen het zijn allemaal ge kelderde schepen, is de vaargeul vernauwd, waardoor de stroomdraad werd versmald en geïntensiveerd. Een Duitse sleepboot, met Engelse vlag en registratielettcrs komt nu een strangetje helpen. Zo gaat het met 5-kilometervaart verder, langs kanten, waarvan wc alleen wat sta ketsels zien boven de dijk, om dan even boven de kaDotte brug bij We zel tegen hel vallen van de avond voor anker te gaan. Wezel - 'n kolossale puinhoop In Wezel stappen wij aan wal. Te passagieren, valt er niet veel, want zelden zag ik zo'n kolossale puin hoop als daar. Veel heeft men over de kapotte steden geschreven en ge lezen en dat veel ..plat" ligt. weet men *o langzamerhand, maar nog al- tiid overtreft de barre werkelijkheid elke voorstel1 ing van zaken. Hier lag een vriendelijk stadie, bekend uit de vaderlandse geschiedenis, toen hot nog voorraadschuur was voor ve le Nederlandse legeraanvoerder, met een bevolking van een grote 20000 zielen, waarvan in een nacht een derde werd gedecimeerd. Noodkabels verzorgen het licht van hen die in dit doodsbed nog in kelders wonen of in opgelapte ruïnes, geimproviserde woninkjes saamge- hokt zitten. Er is geen kroeg, geen bioscoop, geen kerk een bizar doolhof is Wezel, dat zelfs een ge allieerd bezoeker, die genoeg leed ondervond van de Duitsers, toch stil maakt. We komen aan de praat met een postbode, die ons zijn woning van 2 kubieke meter openzet. Zyn oudste zoon was bij de Kriegsmarine en zwierf in alle landen, misschien ook wel op alle zeeën, al was dat niet de gewoonte. Zyn huis, dat achter dc noodwoning staat ligt zwaar ge havend op herstel te wachten. Maar een weck geleden ontstal men hem nog de vluchtig aangebrachte nood- deur. De criminaliteit is nl ontstel lend groot, al meent men. dat ze iets afneemt. De oudste dochter, die vier maanden getrouwd is geweest met een soldaat die in het Westen sneu velde, oorspronkelijk voor kantoor werk opgeleid, spoelt vaat in een conservenfabriek. Daar kan zij wat kost opdoen, evenals haar zusje, die op een visfabriek is. zodat vader en moeder van hun kaarten kunnen le ven. Praten doen ze alleen over eten wat morgen brengt zullen ze mor gen wel zien. De politiek laat hen koud. De oude postbode spreekt in platduits, dat het Hollands zeer na bij komt. over de schoonheid van zijn goede stad, waar vele Neder landse toeristen en schippers de deur open vonden. „We moeten ons weer verbroederen", zo spreekt hij letter lijk. „Wat door de nazi's werd ver nield. moet door ons weer worden opgebouwd. We houden van Holland, omdat het destijds van Wezel hield". Ik heb de prettige stemming niet willen bederven, door over annexa tie te beginnen, want hoeveel puin en tranen de Duitse bodem ook be dekken: Deutsch bleibt Deutsch. Dat is mij op de hele tocht gebleken. Des avonds laat stappen we weer aan boord, na onder de verzakte Montgomery-baileybrug te zijn doorgevaren, zo zeer verzakt dat toestemming is gegeven de oude brug. die nu in het water ligt weer te herstellen: het enige dat er wordt gebouv/d in heel Wezel. Via de zoutziederij Rhoinberg be reiken we de volgende dag de Rühr. „Behoort U tot een kerkgenoot schap of godsdienstige gemeen schap?" Deze vraag uit de volkstelling heeft lot velerlei discussie aanlei ding gegeven. Om na te gaan wat de uitslag straks zal worden èn tot welke godsdienst men zich in feite beschouwt te behoren, werd een week na de volkstelling door het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie aan een representa tief deel van het Nederlandse volk van 23 jaar en ouder dezelfde vraag gesteld. Het is woordelijk dezelfde vraag, welke op het volkstcllingformulier voorkomt, echter zonder de wel wat omstreden verklaring hoe men haar behoort te beantwoorden. Nadat nog enkele andere vragen over het lfd-z41n van een kerkgenootschap gesteld waren, vroegen de enquê teurs van het N.I.P.O. echter bo vendien: „Wat hebt U bij de Volkstelling opgegeven?" Antwoorden niet hetzelfde De antwoorden blijken niet het zelfde te zijn: Vraag A Vraag B Ned. Herv. en andere kerkgenootsch. 34.7 37 Rooms Katholiek 30,7 31,5 Gereformeerde kerken 7.6 8 Geen Kerkgenootsch. 27 23,5 Vraag A: Antwoorden op de vraag: „Behoort U tot een kerkge nootschap en tot welke?" Vraag B: Wat men by de Volks telling heeft opgggeven. Groot zijn de verschillen tussen de resultaten op de beide vragen voor R.K. en Gereformeerden niet. Ned. Herv. is echter bil de volks telling-resultaten hoger en geen kerkgenootschap lager dan bil de antwoorden op de eerste vraag. Wanneer over geruime tijd de volkstellingsrcsultaten gepubliceerd zullen worden, zullen deze betrek king hebben op do totale bevolking en niet enkel op de mensen van 23 jaar en ouder, zoals in deze enque- te Rekening houdend met de uit eenlopende gezinsgrootte voor de verschillende godsdienstige overtui gingen komen wy voor de totae be volking tot de volgende cijfers: Rooms Katholiek 36,9 Nd. Herv. en andere kerkgen. 34 Gereformeerde Kerken 8,1 Geen Kerkgenootschap 21 Minder Ned. Herv. Ten opzichte van de laatste volks telling is het percentage voor geen kerkgenootschap sterk gestegen (1930 14.4%), voor de Ned. Herv en andere kerkgenootschappen scherp gedaald (1930 41.1%) Het is niet altijd even gemakke lijk te bepalen wat men onder „lid Natuurzo heilig, lief en rein! Laat fn Uw spoor mijn voetstap zijnl" Deze schone woorden werden eens gedicht door Kleijn in zijn „Ode aan de natuur" en we zouden wensen, dat de onvergetelijke regelen prijkten op een eenvoudig schild, waarachter dan de massale schare wandelaars volgt..,. Is er een sport te bedenken, welke zo uitgebreid beoefend wordt? Kent U een sport, dte aan de beoefenaars zulk een Immense voldoening I schenkt als het wandelen? Terug naar de natuur... het was eens de leuze van een groep eco nomisten, die lang geleden hun her senen geweld aandeden met het zoeken naar de oplossing van de toen reeds ontzaglijke problemen van de wereldhuisnouding Deze leuze geldt eveneens voor de wan delsport. De natuur is immers de voortdurend lokkende en steeds weer boeiende wereld, waarnaar wij allen verlangen als we rust en te gelijkertijd ontspanning nodig heb ben. Zonder spelregels Wandelen, een sport zonder „spel regels", zonder wanhopige scheids rechters, zonder oen looiend en van chauvinisme barstend publiek, zon der dc zenuwslopende jacht naar het breken van een record met een fractie van een seconde, is het won der, dat duizenden reeds hunkeren naar het weekend, waarin ze in groepsverband of als individueel wandelaar, hun eenvoudige sport kunnen beleven? Er is sprake van hoogconjunctuur in de wandelsport en wc zijn er van overtuigd, dat op deze verheugen de welvaart geon crisis zal volgen. Deze sport is immers broodnodig in een wereld van verwikkelingen en nervositeit. De provincie Utrecht heeft ztfn aandeel nu reeds gegeven. We denken aan de uitstekend ge slaagde wandeltochten van de Spoorweg Sport Vereniging Utrecht waarbij het gehele land vertegen woordigd was en nog kort geleden trokken de wandelaars door Utrechts onvolprezen natuurschoon in de Avondvierdaagse, de vondst van de Stichts Gooise Wandelsport Bond. Door het gehele land zijn de ze tochten in alle opzichten ge slaagd. Het waren manifestaties voor de wandelsport. De avondvierdaagsen z(jn even wel bedoeld als training voor het grootste wandelevenement: de Vierdaagse van Nijmegen! Nog slechts enige dagen schei don ons van de gebeurtenis in er rondom de ernstig geschonden Kei zer Karclstad. Van 22 t.m. 25 Juli van een kergenootschap zijn" moet verstaan. Om althans een zekere maat hiervoor te verkrijgen stelde het N.I.P.O. twee intcnsitcitsvra- gen en wel als eerste vraag: Beschouwt U zichzelf als een heel trouw, een wel goed, een niet zo goed lid 'an de Kerk, of nauwe lijks als lid?" Onder de Gereformeerden be schouwt 81% zich als „Heel trouw" of „wel goed lid", onder de katho lieken 83%, onder hen die Ned. Herv. en andere kerkgenootschap pen vermeldden echter 427c. Het resultaat van de tweede in- tensiteitsvraag: „Bent U verleden Zondag naar de Kerk geweest? En de Zondag daar voor?" is dat 10% van de katholieken. 14 pet. van de gereformeerden cn 55 pet. van de Ned. Herv. en an dere kerkgenootschappen geen van beide laatste Zondagen naar de kerk geweest zyn. Kerkgang cn lidmaatschap Tenslotte blijkt er een nauw ver band te bestaan tussen kerkgang en eigen oordeel over het lidmaat schap. Onder de katholieken die een „heel trouw" en een „wel goed lid" ant woordden is 1% geen van beide Zon dagen naar de kerk geweest. On der hen die „niet zo goed" of „nau welijks lid" z(jn echter 65%. Van de „heel trouwe" en „wel goede" gereformeerden ging 5% twee Zon dagen achtereen niet ter kerke, van de „niet zo goede" en „nauweUlks lid' zijnde Gcref. 71%. Onder de hervormden (en andere kergen.) bezochten van de trouwe en goedo leden 23% in twee weken de kerk niet en van niet zo goede en zich nauwelijks lidmaat gevoe lende 79%. Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie. Nadruk verboden. A je mee naar de mode show?" vroeg een collega, die in zyn vrye tyd onder de nom de plume „nicht Sofic" wel eens iets ploegt te doen voor een damestyd- schnft. Omdat ik pas had gelezen, dat oen journalist alles moet heb ben meegemaakt, slofte ik mee, „Leuk hè?" zei nicht Sofie, toen we in een erg dure gelegenheid ach ter een kopje thee met een gebakje zaten. Ik wilde hem niet voor het hoofd stoten en zocht mompelend in m'n zak naar m'n pijp. „Zeg," zei m'n collega, „je gaat hier tóch niet 'n' pijp opsteken?" „Waarom niet?" vroeg ik ar geloos. „Ik heb nog een plukje Bel gische..." „Belgische.-..?" herhaalde m'n collega en hij werd wit om z'n neus. „Hier," zei hij haastig en hij hield me een pakje „Lucky" onder m'n neus, „steek er één van my op..." „Net zoals je wilt," zei ik en ter wijl ik de rook van 't edele Ameri kaanse kruid in m'n neus liet krie belen, keek ik niet ongeïnteresseerd naar al de Eva's, die al een plaats hadden gevonden en naar haar, wier Adam misschien een beetje laat naar z'n kantoor was gegaan en die nu zenuwachtig naar een lege stoel liepen te zoeken. „Komen er altijd zoveel dames bij een modeshow?" vroeg ik aan m'n collega. Wie had je dan venvacht hier te vinden?" vroeg „nicht Sofie" spotten. „Mannen...?" „H'm... h'm..." „Paradis des femmes" EEN klein orkestje begon zacht jes te spelen en toen ging het paradijs der vrouwen oDen. Dames, verwacht niet van een man, die geen „peau do suède" van „velours chiffon" kan onderscheiden, dat hij u een leidraad is bij al dat stoffelijk schoon, dat door gracieuze juffrou wen werd voorgedragen. De mode heeft dit met dc spijskaart gemeen, dat een gewoon mens, wiens wieg niet aan de Seine heeft gestaan, er geen wtJs uit kent. Ik en nog dui zenden andere afstammelingen van Adam noemen een japonnetje een japonnetje. ^Ye zeggen wel eens tegen onze vrouw, dat z\j dat bruine of dat grijze ding moet aantrekken, maar wie'zou er op do waanzinnige gedachte komen, om die japonnetjes een naam te geven? Ik hoor me al zeggen: „Vrouw, ik zie je nooit meer in „Chéric"? Of: „wat is er toch met „Monique" gebeurd?" Of: „Zeg. hot is koud, ik zou „Savoir vivre" maar aantrekken. „Pimper nel" Maar, kind hoe kom je er bij. Nee, als je dan beslist niet anders wilt. neem dan „Place Vendöme". Welk hoedje daarbij kleurt? Mis schien: „A cinq hcures" of „Sym- phonie des Roses". Of nee: „Champs Elysées"... Kunst met een grote K Terwijl „nicht Sofie" ijverig noti ties zit te maken, begon ik een ge sprek met een dame, die aan m'n linkerkant zat. „Pardon dame," zei lk, „permit teert u mjj een vraag..." De dame in kwestie keek mij even aan. zoals men een vreemd In sect pleegt te bekijken, toen lispel de ze: „Pardon...?" „Is dat allemaal," zoo begon ik en ik maakte een zwaaibeweging naar een van de juffertjes, die juist heupwiegend voorbijzweefden, „zon der bon...?" „Zonder bon...?" herhaalde de dame en zr| trok haar wenkbrau wen een paar centimeter omhoog. „U bedoelt misschien: zonder pun- t e n..." „Nu 1a," zei lk (en ik voelde me als een Sint Bernard in een rococo- salonnetje van een oude Haagse douairière) „dat is toch hetzelf de..." Nee," zei de dame. „dat is niet hetzelfde. Maar laten we daar niet over redetwisten, wat u hier van middag ziet, is ook niet te koop." Maar," vroeg ik verbaasd, „waarom kykt u er dan naar?" „Mag ik u een vraag stellen?" vroeg de dame. Natuurlijk, met het grootste genoegen." „Gaat u wel eens naar een schil derijententoonstelling Jazeker." „En komt u daar altijd met een schilderij vandaan? Eh... nee..." „Welnu...!" zei de dame en zij keek mij triomfantelijk aan. Heren der schepping EEN man is op een modeshow niet erg op z'n plaats. Hy komt in dit chique milieu opeens pijnlijk tot de ontdekking, dat z'n schoenen niet gepoetst zijn, dat hii verzuimd heeft om een vetvlek uit z'n col bert te verwijderen, dat er eens, in lang vervlogen tUden, een vouw In z'n pantalon heeft gezetenEr lopen wel mannen rond op een modeshow, maar alleen al de aan blik van dezen geeft u een pijnlijk gevoel van minderwaardigheid. Bil hen vergeleken voelt gij u een lom perd. Zij etaleren de nieuwste „swing-mode" en zij dragen het haar „zazou". Zij kunnen glansrijk concurreren met Stewart Gran ger... Eén maakte daarop een uit zondering. Hij stond met een ver veeld gezicht tegen een pilaar aan geleund en ik zag hem denken: „hoe kom ik hier met goed fatsoen van daan..." Arme kerel. Moest natuur lijk zijn vrouw gezelschap houden en zou veel liever, ergens in een weiland, achter een knaap van een snoek aanzitten... Ik kon zo van ganser harte met hem meevoelen toen ik hem. op een ogenblik, dat de voorraad japonnetjes, hoedjes en manteltjes was uitgeput, met een parfum-spuit rond zag gaan. Heren der schepping.., Voor de Zondag Maltheus 8 vers 19 en 20 ver- I telt, hoe er een Farize,eér tot l Jezus kwam. Een van de voor name vromen dier dagen, die scherp tegen Hem gekant waren. Deze man is blijkbaar gecapitu leerd en komt enthousiast ver tellen, dat hij bereid is, Jezus overal te volgen, waar de weg ook heengaat. Menselijkerwijs een pracht succes. Maar Jezus moedigt niet aan, waarschuwt integendeel. Die waarschuwing betreft niet het laatste doel, waar de Farizeeër in fonatiek enthousiasme wel op wil afgaan, maar zij wijst op het dagelijks ongerief, op het pelgrimskarak ter, het vreemd-zijn en de tegen stand, die het volgen van Hem medebrengt. Sindsdiens is het christendom aardig in de wereld thuis ge raakt. Wc hebben als christenen méér dan holen cn nesten gekre gen. En we gevoelen ons er aar dig thuis. Maar geen waarachtig volgen van Hem zal mogelijk zijn, zonder dat zelfverlooche ning ons drijft op een vreemde cn eenzame weg, zonder dat er- ootmoediging ons het schaam rood op het gelaat heeft ge bracht, zonder dat we verstaan hebben: en tóch is het christelijk geloof even vreemd in deze we reld als voorheen, cn betekent het in laatste Instantie een radi- kale breuk cn een nieuw leven". Een leven niet meer uit dc ze kerheden van bezit cn traditie, ook niet van kerkelijk bezit en traditie, maar een leven als avon turier des geloofs, van één, die de vreemde roepstem gehoord heeft, en nu volgen moet, of hij wil of niet. Met al de consequen ties in maatschappelijk en gees telijk opzicht Ds. C. M. VAN ENDT - J is er een invasie van wandelende scharen uit binnen- en buitenland. Nu reeds bedraagt het aantal inge schrevenen 7000, hetgeen 3000 meer is dan vorig jaar. Het internatio nale cachet zal men dit jaar weer aantreffen, want er komen Fransen, Tsjechen. Denen: zelfs hebben de United States. Engeland en Italië afgevaardigden gezonden. De overheid is evenmin achterge bleven. Niet minder dan 675 ge- uniformeerde mannen en wjj doe len hier niet op de militairen, dio massaal meedoen zullen de tal rijke bureaux verlaten en levens kracht opdoen in de contreien van Nymegen. Luisterrijk (eest Geen dichter kan in z(jn poëzie de sfeer van dc Nijmeegse Vierdaagse benaderen. Het is een luisterrijk feest van sportiviteit, solidariteit en ware vriendschap. Zingend en neu riënd tippelt de bankdirecteur naast do jongste bediende, wandelt do eenvoudige fabrieksarbeider naast de ingenieur In dit heterogene ge zelschap treft U alle maatschappe lijke groeperingen aan. Ge vindt er ideale huisvaders, sprankelende jeugd en bezonken ouderdom, amb tenaren en zakenlieden, die vier da- gen lang hun kleed afdoen en een parig genieten van dc vacantle... want de vierdaagse is ren vacantle. In NHmcgen hangt reeds do span ning. Er wordt koortsachtig ge werkt aan het onderdak verschaf fen van de duizenden uit de lande. Oost en West, Noord cn Zuid, ont moeten hier elkaar. Ge hoort er het gepatenteerde Haarlems en de me lodieuze taal van Anton Gooien, er valt te genieten van het olijke Lim burgs en de stoere taal der Friezen. Hier zien we Holland op zijn best. Ieder wordt getroffen door dc gast vrijheid der Nymegenaren. Op do avond van do aankomst laten de gastheren de schone stad aan hun logé's zien. De hernieuwde kennls- rrraking is een jaarlijks terugkeren de vreugde. Het is bijna onbegrij pelijk, maar de huisvestingsproble men worden tijdens dezo vier hoog tijdagen steeds weer opgelost. Elke avond is er muziek in De Vereniging, Nijmegen is onherken baar! Er zijn tochten van 10, 50 en 55 K.M. per dag. De afstand is af hankelijk van leeftijd en sexe, maar ieder vat het op als een diepbclcef- de sport. In alles is voorzien. Uit vallers worden uitstekend verzorgd, de blarendokter helpt U door de, narigheid van het doorlopen, men kan verfrissingen gebruiken, kort om Nijmegen doet wat het kan. Over de voeding behoeft men zich ook al niet ongerust te maken. Vorig jaar was deze prima ver zorgd. Zo is er dus alles voor te zeggen, om het festijn van Nilmegen, de schepping van dc N.B.v.L.O. mee te beleven. Mekka van wandelend Nederland Gaat U eens kijken in Nijmegen. U zult er worden getroffen door de beleving van de eenvoudigste sport, die denkbaar is, U zult zich ervan kunnen overtuigen, dtft Nijmegen het Mekka van wandelend Neder land is geworden. Beter is nog: doet U eens mee aan dit ongekende sportfeest, dat voor duizenden een vierdaags feest is, waarvan ze reeds maanden tevoren dromen. U hebt Immers niet meer nodig dan een ge zond lichaam en een opgewekt hu meur, want in het ongeëvenaarde natuurschoon rond Noviomagum wordt U een herboren mens on U zult naar Uw kantoor of fabriek terugkeren met een hoeveelheid levensvreugd en waardevolle vita minen, die voor het overige jaar van onschatbare betekenis zullen blijken te zyn. Trekt naar Nijmegen, deze won derlijke plaats van sportieve ge meenschapszin en U zult niet meer in zak en as zitten en nooit meer twijfelen aan de innerlijke waardon. die in ons volk aanwezig zijn. Maakt de Vierdaagse tot een grote natio nale gebeurtenis. Tot straks in Nijmegen. (Ingezonden mededeling Wie neemt er niet gaarne notitie Van de kort-rakc- Bootz-Tlp-Traditie? Voert niet 't Tipje van Bootz Als betrouwbare loods Ons terug naar de oude 'positie' ilVUl M»IM ïnz. de Hr. A. B. te Breda ontv, 1 fles Tip.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3