NET ALS MAMMIE ARIZONA, het land van toeristen koper en Indianen Waar komt Amsterdams nieuwe raadhuis? De Duitse arbeider weet niet meer waarvoor hij werkt Radio-programma Dinsdag 15 Juli 1947 Grootste zorg: speelbankwetten soepeler en scheidingswetten eenvoudiger te maken Menswaardig bestaan voorwaarde voor grotere productie Nieuw voorstel: aan de Amstel Zaal Concertgebouw onder handen Architect Fledderus ih Amerika XIII DE WEG van Calexico naar Yuma is haast gelijk aan die van Putten naar Apeldoorn. Een Gelders landschap, onderbroken door een equivalent van ons Kootwijks zand, maar dan oneindig veel groter, de „rolling sand dunes"; een gebied waar ge U In het hart van de Sahara waant. De Amerikanen noemen het de Amerikaanse Sahara en terecht, want oneindig, benauwend en triest ligt daar dit ontzaggelijke gebied; geen boom, geen spriet gras, geen vogels en geen men selijke wezens leven er. Zand, niets dan heuvels van windgerimpeld zand, de vroegere zoom van een geweldige binnenzee, nu ver droogd tot woestijn. Een laatste rest is het Salton- meer, dat maar liefst 00 meter onder de zeespiegel ligt Daar kunnen wij niet tegenop met onze aan het water ontworstelde polders. Vreemd land. dat een mens een onrustig gevoel geeft en hem naar de sappige weiden van eigen land doet verlangen. Yuma is Mexicaans, door en door. Vijf-en-dèrtig jaar geleden behoorde het evenals Arizona en New- Mexico nog tot Mexico. De mensen, de gebouwen, alles draagt er nog de sporen van. In plaats van „Ladies" staat er op de deur „Mujeres". De taal van dit volkje is een wonderlijke mengeling van Engels, Spaans en Yuma-Indiaans, dikwijls onverstaanbaar, zelfs voor de Amerikaan. Zo trekken we dan Arizona binnen, een land vijf keer zo groot als Nederland, met een bevolking van slechts 412.000 mensen en centra, geen steden, die do onafzienbare woestijn althans in berijdbare parten de len. Koper, toeristen en Indianen, dat is alles wat je er vindt. En zon, een kokend hete zon, die de woestijn van April tot November verbrandt. De enige plan tengroei in die kokende hel is de gigantische cactus; en, vreemde tegenstelling, plotseling houdt die woestijn dan weer op en maakt plaats voor een geïrrigeerd ge bied, veelal in een of andere vouw in het landschap. Overdadig en met voor enkele soorten meer oogsten per jaar, groeit daar in kleine oases, sla. sinaasappe len en citroenen en elke andere vrucht of groente die U wenst. Steeds nieuwe attracties T) ER JAAR komt er daar zeven-en-zeventig mil- A lioen dollar aan koper uit de grond, maar een gemakkelijker bron van inkomsten is de toerist, die er vijftig millioen dollar per jaar komt verteren. Daarom overbieden de „centra" Phoenix, Albequerque en Santo Fé elkaar dan ook met nieuwe attracties. Van het jagen op bergleeuwen, die er nog voorkomen, af tot een makkelijke echtscheiding too. Ik had een gesprek met een plaatselijke magistraat, die verklap te. dat zijn grootste zorg was om de scheidingswetten eenvoudiger en de speelbankwetten soepeler te ma ken. Dan zouden de vijf duizend mensen, die nu de enige voorwaarde van Reno in Nevada vervullen, cr zes weken logeren en dan de verlangde scheiding ver krijgen. jaarlijkse klanten van zijn stad kunnen wor den en zo meer welvaart brengen. Waar een mens al geen zorg over hebben kan. Het is middernacht als we Phóenix binnenkomen en de stad Is afgeladen met toeristen. Hotels, cabin- camps. motels, alles is tot berstens toe gevuld. Daarom De enige plantengroei in die gloeiend? hel is de gigunlische cactus Hier en daor langs de high-way woont dan een Navajo- of Chimayo-lndiaan die in een donkere blokhut tapijtjes en dekens weeft, welke zijn vrouw aan de voorbijtrekkende toerist verkoopt. Navajo-echtpaar langs de wég. moeten we ver der. Maar er is geen bestemd verder, als we ook in de vol gende plaats, die Yerma heet. geen onderdak kunnen vinden. Achter Yerma zijn alleen woestijn en ber gen. Dan parke ren we de auto en er staat een mooie kromme palm langs de weg, waartegen ik wat tracht te dutten Mr. Zomer slaapt achterin en zijn vrouw knapt een uiltje voorin. Maar dat houd je niet lang vol. Om twee uur in de nacht zitten Moeke en ik achter een kopje koffie in een road-sidc-café en we beramen het plan om Mr. Zomer te laten slapen en door te rijden. De rit van mijn leven DAN BEGINT de rit van mijn leven, want met het stijgen verlaat ons de sub-tropische temperatuur, om op een hoger rotsplateau plaats te maken voor felle koude winden. Roetzwarte wolkflarden drijven langs en op de spaarzame momenten dat een vuil gele maan er door schijnt, verschrikken ons de drei gende armen van de reuzen-cactus, die nu, in donker, nog veel groter schijnt dan vijf tot acht meter. Na enkele uren neemt de wind toe en gaat vergezeld van plensbuien. We klimmen nog steeds en de weg be gint te kronkelen. Dan barst de sneeuw los.we hebben de uitlopers van de Rocky Mountains bereikt. Zo gaat het maar door. Uren lang <.n geen 200 m. recht. Kloven, canyons, steilten en haarspeldbochten, waar de auto in de sneeuw wegglijdt. Mr. Zomer slaapt als een roos en ikzelf heb een warme kop van angst en een diepe vreugde in mijn hart bij de beleving van dit gevaar, dat voelbaar, maar niet te zien is. Mrs. Zomer zit naast mij, rookt onbewogen de ene sigaret na de andere en zegt, als we met te grote snelheid in de sneeuw te veel naar de afgrond glijden: „bc careful, boy". Een pracht vrouw, zenuwen van staal, spijts haar 70 jaar. De enige anderen op de weg zijn de onverstoorbare truck- drlvcrs. Om de 50 of 60 km op de passen en in de arroyos verwelkomen hem bij de cafetaria's van de service-stations de Mays en Marys, die zijn koffie de hele nacht door warm houden, zodat hij wakker blijft op de weg. Vrouwen, die hem bij het „Thanks" van zijn vertrek antwoorden met dat prettige wederwoord hierop: „You are welcome". Om zeven uur in de morgen breekt plotseling het licht door on met een schok stop ik de wagen. Dan realiseer je je pas, waar je doorgereden bent en durft niet verder gaan, want we zijn nu in het hart van de Rocky Mountains; peilloos zijn de diepten en slecht is de weg. Een paar minuten later liggen we op onze rug om dc sneeuwkettingen aan te doen en 's avonds zijn we in Albequerque. Dan hebben we 36 uur aan één stuk gereden en toch maar 1200 km. afgelegd. REIN H. FLEDDERUS. Spaanse psalmen De Psalmen van Quevedo, vertaald door Gerard Dlela (De Ceder nr. 11, Meulen- hoff, Amsterdam). De psalmen van Don Francisco dc Quevedo y VUlegas, Spaans edel man, hoveling, diplomaat, schrij ver van tractaten, moralistische beschouwingen en van de meer malen in het Nederlands vertaal de schelmenroman Don Pablo, (15891645) ademen een andere geest dan men van psalmvertalin gen, psalmberijmingen, psalmodi- sehe verzen, gewend is. Hier geen bede om verlossing, geen poging om de aardse banden voor een ogenblik tc vergeten voor dc hemelse droom, maar de hartstochtelijke uiting van een volkomon aan het hiór en nu gebonden mens in het tragische be sef van zijn onwaardigheid, en daardoor in een zoveel grotere spanning ten opzichte van de Al macht, die hem zeggen doet: „O lage slavernij, die van het licht verlangt niet dat het mij verlich te, maar verzengt!" Verzen vertalen is een ondank bare bezigheid. Met vertalen alleen komt men meestal niet verder dan een flauwe afspiegeling van het ori gineel; wil men het in een vreemde taal geschreven vers werkelijk doen leven, dan moet men het ge weld aan doen, paradoxaal genoeg. Gerard Diels waagt dit maar zel den en de nadelen daarvan liggen voor de hand. Het slot van psalm VI, Mas ya me he consolado de ver mi bien, oh gran Senor!, per- dido, i y, en parte, de pederle me he holgadö, por interés de haberle conooido", is wel wat subtieler dan het vrij slappe aftreksel doet ver moeden: Maar, nu ik staak te klagen, i en aan verloren heil mg heb gewend, vind ik nog steun om mijn verlies te dragen i in het ge luk dat ik eens heb gekend", om een vrij willekeurig voorbeeld te ne men. Het is daarom niet vreemd dat R. Th. Lehman, die vier van Que- vedo's psalmen heeft vertaald, en die zoveel onbevangener tegenover zgn voorbeeld stond, dikwhls betere resultaten verkreeg en zelfs dichter bii Quevedo in de buurt kwam. Poëzie wordt Diels' vertaling maar af en toe, op enkele gélukkige ogen blikken, zoals aan net slot van psalm XVn („Zo komt het, Heer, dat Gij mU voor U ziet, be schaamd, maar zeker, dat Gij wilt vergeven, want ik ben schuldig en verheel dit niet".), maar als hier mee opnieuw een stukje Spaanse li teratuur voor de Nederlandse lezer bereikbaar wordt, is al heel wat gedaan. Voor de hispanophiel ls dit bundeltje een aanwinst: de teksten van Quevedo staan naast Diels ver» talingen afgedrukt. B. J. F. Het internationaal filmfesti val te Locarno dat 20 Juni aan ving, is beëindigd. Als de beste film werd aangewezen: „Le Si lence eat d or" en als de beste regisseur: Rerjé Clair, die deze l'Qlprent regisseerde. Als de beste vrouwelijke ster werd Jennifer Jones in „La folie Ingénue" aangewezen en als man nelijke dito Maurice Chevalier in „Le Silence est d'or". Tussen Sluis en Delfzijl Jaloerse \rouw heeft in Roller- dam haar echtgenoot met mes in de borst gestoken. Koningin maakt momenteel reis door Drente. P. YV. Schiidhuls, voormalig secr.- gen. van de vroegere Vrijheidsbond, is in Connecticut op 85-jarige leef tijd overleden. Ans van Dijk, Jodenverraadsler, in cassatie tegen doodvonnis. Uit spraak aangehouden. y J. Krom, van „Kommando-Frank", heeft cassatie gevraagd tegen dood vonnis, proc.-fiscaal tegen uitspra ken van andere leden van dit „Kom* mando". Kapitale boerdery btf Ommen af gebrand. Veertienjarige jongen le vend verbrand, 70-jarige Knecht ernstige brandwonden. Brand is ge sticht door zoon van boer. Amusementslectuur uit België mag slechts in zeer beperkte mate worden ingevoerd. Prof. H. A. Kaag, rector-magnl- ficus 1947—1018 te Tilburg, 65 Jaar getrouwd echtpaar J. Nanning-Kuyper to Zaandijk. 60* Jaar getrouwd Zwart-Kop te Wormerveer. Honderdtachlig buitenlandse stu Jaar getrouwd echtpaar denten volgen in Leiden drie-week- 80 cursus, gewijd aan studie ont wikkeling Ned. steden. Tegen vonnis krijgsraad te velde is thans hoger beroep mogelijk. Koninklijke bibliotheek is in ver band met grote schoonmaak van 28 Juli tot 9 Augustus gesloten. Verdediglngs-organlsatle T.N.O. (Toegepast Natuurwetenschappe lijk Onderzoek) is Zaterdagmorgen geïnstallocrd. Vijfhonderd Franse jongens en meisjes brengen hun vacantle in Leiden door. Twaalf medlol uit Nederland zul len internationaal congres voor kin dergeneeskunde te New York bijwo nen. Tussen Noord- en Zuidpool SENOR A EVA PERON, de vrouw van de Argentijnse dictator, die haar plan om tijdens haar Euro pese reis ook Engeland te be zoeken had opgegeven, schijnt nu toch naar Londen te gaan. De Engelschen betreuren blgkbaar hun aanvankelijke onwelwillend heid: dc Britse ambassadeur te Rome heeft haar meegedeeld dat zii welkom zou zijn en volgens de „Daily Express" heeft de Engelse koningin haar zelfs officieel qit- genodigd. Leden van het gevolg van Senora Eva hebben meege deeld dat zij Woensdag haar dan- weer-wel-dan-weer-met-bczoek aan Engeland zal brengen, een half uur nadat bekend gemaakt was dat zij naar Portugal zou vertrekken. VLIEGENDE SCHIJVEN, die nu ook gesignaleerd zijn in Bologna, Honolulu en Alaska, blijven de femoederen bezig houden. In Win Falls (Idaho, U.S.A.) werd er een gevonden. Zij bestond uit twee platen, een van metaal en een van plastic, 77 cm. middellijn 36 cm. dik, bevestigd met schroefbouten en voorzien van ra diolampen en een inductieklos. Het instrument was door vier schooljongens in elkaar gezet, bleek later. EEN TIENJARIGE JONGEN In Manchester stond dezer dagen terecht omdat hij een vierjarig speelkameraadje aan handen en voeten gebonden in een rivier had geworpen. Bij ziin arrestatie had hij gezegd dat hij het nooit weer zou doen. Hg zal tien jaar onder toezicht blijven bij een fa milie die hem wil opnemen. IN ENKELE WOORDEN: Vijfhon derd Atheense gemeentewerklie den van electra, telefoon en wa terleiding zijn gearresteerd, ver dacht van sabotageplannen. Nederlandse padvindsters wer den Zondag aan prinses Elisa beth voorgesteld tijdens een in ternationaal volksdansfeest in Engeland. De schuldigen van de atoomgeheim-diefstal in Los Alamos, twee afgezwaaide ser geants van het Amerikaanse le ger, zijn gearresteerd. Dr. Kurt Schumacher, voorzitter van de S.P.D., mag van de Russen niet in hun sector van Berlijn ko men. De Gaulle mag van de gemeenteraad niet spreken in Rennos (Bretagne). EEN REISJE LANGS DE RIJN. De Ruhr herkent men van verre: ontelbare schoorstenen braken er hun smook over de puinhopen van stad en dorp. Reeds van verre ziet men de ontzaglijke hopen stenen, schroot en hout. die van de wegen werden weggeruimd. Dat is het eni ge, wat men deed. De huizen liggen alle nog in elkaar gewrakt, practisch onveranderd na de dagen van toen. Men spreekt er zolfs over, dat overal nog lijken moeten liggen. Als we de Ruhrort naderen zien we zeker 200 Rijnschepen voor an ker. wachtend op een transport naar Basel. Straszbourg en Mannheim. Er is nl. te weinig sleeptractie voor de Bovenrijn, die niet genoeg water heeft voor onze sleepboten. Hier ligt een nieuw gebied voor de Rijnsle pers: boten bouwen met geringe diepgang voor tractie „naar boven". En niet wachten tot de Engelsen. Fransen en Belgen ons voor zgn. Er moet snel worden ingegrepen, om dat er te veel verloren wordt door het dagenlang werkeloos liggen on zer schepen, die zo veel van hun rendement verspelen. De prachtige brug. die Ruhrort eens met Duisburg verbond ligt ge knakt in het water, waardoor maar een smalle vaargeul overblijft. Een eind verder hangt een krakerige noodbrug, waarover tientallen kolen- treinen daags hun koers naar het Westen en Zuiden richten. Zodra we de aanhang zijn kwijt geraakt, dio zich in de geduldige rij voegen, varen we naar de sleepboot- haven. waar nog meer landgenoten hun „paard" voor enkele dagen op stal zetten. We meren aan de wal en nauwelijks zijn we gelegen en is de loopplank uitgelegd of er komt een overstelpende invasie van ruilhande laren. Mannen, vrouwen, kinderen komen aan boord om er het vreemd- soortigste aan te bieden: vulpennen, radios wasmachines, huishoudelijke artikelen, textiel wat niet en zij wensen: Bohnenkaffee, brood, vet en tabak. Het Duitsland van heden denkt en leeft in koffiebonen. Dat is de enige valuta. Marken betekenen niets, alleen koffiebonen. Ze zijn er gek op en laten er alles voor lopen: bet beste baantje, het eerzaamste be zit. Daarvoor kunnen de buitenlan ders letterlijk lijf en goed voor terug krijgen. Do zwarte handel bloeit en is onuitroeibaar. De Duitser werkt niet meer voor tachtig Mark in de week, als hij voor een stuk uit ziin huisraad een onsje koffie kan krij gen. En dan bonen, want de Hollan ders zgn gewiekst en knoeien door het gemalen gruis graag wat P-kof- fie. Als ik later de resten van de stad intrek en onbespied de voorbij gangers gadesla, valt me op hoe wei nig er wordt gewerkt en hoe veel zwart gehandeld. Zelfs de vele, zeer vele invaliden, die ik overal op mijn tocht in hun wrange gestalten heb aanschouwd doen lustig mee. De di recties van fabrieken, de chefs van overheidsinstanties en de autoritei ten. die ik over dit vraagstuk' inter pelleerde zeiden bezorgd: „Het volk. werkt nier meer. of doet het met te genzin. traag en saboterend, klagend en protesterend. Zé handelen allen, practipch zonder uitzondering zwart en „rommelen er wat bij", zoals wij in onze oorlogsdagen plachten te zeg gen. Het volk, waarvan ik er een kleine honderd aanschoot, als een opinie onderzoeker. antwoordde eenstem mig en eerlijk: We lijden honger, wensen niet te werken met oen scha mele body als we lanterfanterend met minder moeite meer verdienen en bovendien eën prakje in de pan vinden. Hier ligt het grote probleem, dat ik bij enkele gesprekken do Britse bezetters, die dit zii tot mijn genoegen gezegd oritiek duld den en oor hadden voor suggesties, onder ogen bracht. Wil Duitsland eens verrijzen uit het stof, de ellende en de ziekte (moreel zowel lichame lijk) dan zal het rantsoen groter moeten zijn. het geld waardevoller en het bestaan menselijker. Een Neder lander, die dezelfde haatgevoelens koestert als de eenzame reporter, slenterend langs de Duitse wegen, zal lilt zijn ervaringen moeten leren, dat een volk ten onder gaat, als het de hoop verliest, de moed tot leven ver morzelt door lamlendigheid en defai tisme en de „Kampf ums Dasein" beknopt ziet in een armoede zonder uitzicht. Dan werkt men inderdaad niet meer, ook al is het grote deel der mensen daar zelf debet aan. Zo kan het niet blijven en het is niet alleen eon Duitse, maar een Euro peso zaak in het algemeen en een Nederlandse in het bijzonder, dat het achterland op krachten komt: krach ten waaruit de moed van morgen weer rijkelijk kan worden geput. Natuurlijk wordt dc zaak door de Duitsers ook overdreven. Ik heb het ervaren, .toen ik huisje-af huisje» aan binnenstapte en de kasten liet openen. Ze klagen allen, zijn allen on schuldig, hadden nipts met de Nazi partij op. vochten omdat het moest en waren lid van nat. soc. vereni gingen omdat men anders „inter- niert" werd. Toen ik daarover spits vondig ter sprake bracht dat dit zo erg toch niet was immers men wist eerst na de bevrijding welk luguber werk in de kampen was volbracht stond men even stomgeslagen om dan te vertellen dat ze in die nazi gezelschappen nooit iets hadden uit gericht. Niemand had ook foto's van nazileiders gehad, of naar een op tocht staan kijken niemand. Hier is opinieonderzoek vruchteloos. Dwa lend door het zwaargeschonden Ruhrort, waar typisch genoeg nog vele fabrieken staan waarbij de rondleidende Duitsers glimlachend vinger en duim tegen elkaar wrijven en het magische woord „Kapitaal" uitspreien is mij opgevallen, dat in de winkels niets te koop is. Men ziet er slechts surrogaten, prullaria van hout en gips. naast af en toe een stukje textiel van belabberde kwaliteit waarvoor men allerlei ver gunningen behoeft. En wat er nog te koop is, is schreeuwend duur of niet te krijgen, omdat Zwarte Piet al het waardevolle tot zich trok. Op de zwarte markt, die men nagenoeg ijl elk stadsdeel aantreft en waar poli tie en bezetting vandaan blijven of wel zelf mee-opereren kan men alles krügen. Doch het spreekt van zelf dat alleen de grote man er van profiteert, dezelfde grote man die Hitier zijn kansen schonk ten koste van het volk en die zich thans weer verheft op de rug van de kleine medeburger. Ook de intellectuelen doen aan deze praktijken mee: bij enkele doktoren waar ik binnen liep om er te informeren over de volksgezond heid, bleek dat ze het liefst hielpen als er in nature voor werd betaald. Overigens hielden deze heren zich zeer op de vlakte in hun verwach tingen van epidemieën, waarvan de haarden stellig aanwezig zijn: prac tisch alle geneesmiddelen ontbreken. ISLEIN VROUWTJE gaat naar zee in haar nieuwe strandpak Het pof broek jé staat haar allerliefst en de echt vrouwelijke plooiseltjes langs het décolletéverhogen haar charme. Maar als je eerst door de stad moet, bet. je zó toch niet ge kleed en dus draagt ze da i, net als Mammie, een bolero'tje. Natuurlijk hoeft het niet allemaal van dezelf de stof te zijn: een afstekend bole ro' tje is net zo aardig, en als dat met de stof beter uitkomtkan ook het bovenslukje vn het broekje in andere kleur gemaakt worden. U knipt dan het patroon van het voor pand langs de stippellijn door U weet, naden en zomen moeten aangeknipt worden. Dc zakjes krij gen van boven een zoompje en wor den dan 2 c.M. vanaf de bovenkant ingerimpeld tot S c.M. en op de voorpanden gestikt. De achterkant van de broek krijgt van boven, evenals de onderkant van de pijpjes een schuifzoom voor het doorhalen van elastiek. We maken eerst de zij- en been naden dicht, dan de middenvoor- en achternaadLangs het bovensiukje zetten e een ingerimpeld of ge plooid strookje van 2% c.M. breed. De schouderbandjes worden van voren vastgenaaid en over de rug kruisend aan een knoop op het broekje bevestigd. We verbinden de zij- en Ce schou dernadci. van de bolero, rimpelen het mouwtje van onde.en op arms- wijdte in en voorzien het van een strookje. Dan zetten we het, waar aangegeven over de kop ingerim peld, naad op naad vallend »'n het armsgat. Langs de halsopening naaiep we onder een schuingenomen biesje ook een plooiseltje en wer ken de kanten eveneens met schui- re blesjes af. Desgewenst kunt U het broekje ook met een klepje maken. Dan knipt U aan de zijnaad onder de stippellijn een onderschiet je van 12 bij 4 c.M. aan .tegen de inkijk', en zet de ingecimpelde achterkant tussen een dubbclgenomen ceintuur- tje, dat van voren sluit Wat zal Klein Vrouwtje bewon deraars hebbent ELLA BF.ZEMER O. V Rum houdt de moed erin! De bibliotheek van het Ameri kaanse congres is in het bezit gc- Jxomen van een bijna 200 jaar oud boekje tegen het belasten van alcoholische dranken. Het geschrift ia gedrukt te Mas sachusetts in 1754 en getiteld: „Een pleidooi voor de armen en nooddruftigen". Er wordt de stelling in verkon digd. dat de destijds voorgestelde federale gecijnsop het zwaarst zou rukken 'op 'arme. aan weer en winij en ontberingen blootgestelde bevolking in de grensstreken. Als deze mensen geen belastingvrije rum cn ander geestrijke dranken kunnen krijgen, zullen zij ge noodzaakt zijn water to drinken uit pngezonde beekjes en mocras- poelen. veelal vergiftigd door de uitwerpselen van padden, kikkers, schadelijke insecten en ander on gedierte. In het geschrift wordt ook be toogd. dat vissers wat rum of an dere sterke drank nodig hebben óm de moed er in houden, willen zij niet misselijk worden bij hun vuil maar noodzakelijk werk. Een Praags zangkoor, dat verleden jaar ii) Luik op een in ternationaal concours met gemak de eerste prijs behaalde, zal nog dit jaar een drietal concerten ge ven in one land. Op 5 Sept. a.s. het eerste te Maastricht in het Kader van het Int. Mariacongres. (Van onze Amsterdamse corres pondent) Heel onverwacht is de bouw van een nieuw raadhuis weer aan de orde gekomen: Een nieuwe phase is aan de lange reeks van de al reeds bestaande toegevoegd- Stapels pa pier zijn over dit de hoofdstedelin gen bezig houdende probleem al be drukt en vele dagen en nachten zijn volgepraat over een onderwerp, dat nog lang ons zal bezighouden. Over het bestaande is ieder het eens. Het Amsterdamse raadhuis is alleen al wat de ligging betreft voor de hoofdstad weinig representatief en het is te klein om alle gemeen telijke diensten een onderdak te verschaffen. Daarom is er indertijd een stuk bijgebouwd, waardoor al thans een bruikbare raadszaal werd verkregen. Aan de door de omstan digheden ontstane decentralisatie van de diverse instanties viel niets te veranderen. Voor het Bevolkings register en de Burgerlijke Stand werd een deel van de dierentuin, Artia vrijgemaakt en officiële ont vangsten worden vaak in verschil lende andere gebouwen gehouden. Waar moet hot nieuwe raadhuis komen Die vraag heeft ons eerst het Paleis-Raadhuis vraagstuk op geleverd. B. en W- en de gemeente raad, meende men. moesten in ieder geval op de Dam zetelen en de trouwkoetsen moesten zeker voor Overigens is het een feit. dat de honger en de armoede zich voorna melijk bij kinderen openbaren. Ik zag er de smalle lijfjes en schonkige figuurtjes in slechte kledij, blote en vuile voetjes, die sinds maanden geen bekleding meer hebben ge voeld, bleke wangetjes en holle ogen. Bang waren ze voor de reporter want men voelt het. dat het de kin deren wordt ingegoten, dat alles, wat naar geallieerd riekt nog„feind- lich" is), die kinderen, onder wie hij zijn biscuitjes opdeelde. Maar de ge- middeldo Duitser heeft nog een dik ke kop, waarvan de herkomst mis schien gezocht moet worden in de goede tijd gedurende de bezettings jaren, of in de „opdikkende" Kar- toffelsuppe, die men hier nog elke dag nuttigt. In Ruhrort was er kermis: op de Miihleweide stonden tenminste wat kraampjes, maar er was weinig ani mo. Met een lege maag is het slecht feestvieren on het pnigc lekkers, dat er te krijgen was. een viezig stokje met wat suikerzoet in meel. bezorgt een vuile maag, kiespijn en een lege portemonnaie. Politiek „treibt" men er maar ma tig. Niets interesseert de Duitser, tenminste voor zover als de bui tenlandse toeschouwer kan waarne men. Bij de aankomst in de Rhur zag ik op een verroeste landings boot enkele leuzen staan, met witte letters: Schiffer seid ejnig, wahlt K. P. D. (Kommunistische Partei Deutschland). Op een wandaffiche zag ik dat juist op de dag van mgn aankomst Kurt Schuhmacher in Ruhrort zou spreken. Dat is de enige openbare activiteit. Toen ik echter probeerde toegang tot de vergade ring te krijgen, bleek de zaal vol en zelfs de dreigendste papieren konden mij geen toegang verschaffen. Bui ten, luisterend naar de luidsprekers, waar velen met, mij genoegen mee namen, heb ik een deel der rede aangehoord. Doch ze was volkomen onbelangrijk en werd zonder enig enthousiasme aangehoord- Toen ik na afloop nog even trachtte door te dringen tot de partijleiders, bleken dezen helaas reeds vertrokken en werd ik te woord gestaan door en kele mindere goden, dio me toch wel een paar belangrijke inlichtin gen verschaften. Het Communisme zo zeiden zij had veel aanhang in de Ruhr. Hoe slechter het de mens en de Duitser in het bijzonder gaat. des te groter zijn animo om Communist te worden. En speciaal bij de kleine luiden in de Ruhr ging het gemakkelijk, vooral ook omdat men van Britse inmenging heel wei nig (te weinig!) bemerkt. Maar Molotof hielp een handje, door op diverse conferenties de vrede te stagneren, waardoor Duitsland lan ger in ellende gedompeld blijft. Gaandeweg verloor daardoor de K. P. D. zijn aanhang en Schuhmacher was er als de kippen bij, na het mislukken van het laatste Parijs- overleg om daaruit munt te slaan. Zodoende had hij onverwachts in de Ruhr gesproken het communistische vuurtje met zijn theorieën verder uiteenrafelend. Ik kreeg in het pret tig onderhoud een goede indruk van de partijfunctionarissen, die al les in het werk wilden stellen om hun Duitsland uit de impasse op te heffen, loyaal te maken ten opzichte van de bezetters om van hen wat meer brood te ontvangen in ruil voor ijzer en kolen. DINSDAG 15 JULI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.20 All Girl Orchestra. 19.45 PTT-klanken. 20.00 Nieuws. 20.12 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.20 BBC Promenade-concert. 21.00 „Afscheidsdiner". Luisterspel. 22.25 „Vaders dagboek". 22.30 Nieuws. 23.15 Zone Schaaktournooi en i) ter nationale achtkampen. HILVERSUM U: 19.10 Neder lands Kamerkoor. 19.45 Nationaal Werkcentrum Nederlandse Jeugd Gemeenschap. 20.05 Reportage- dienst. 20,15 Close-ups". 21.15 Toe ristische miniaturen. 21.45 „Con tact". 22.15 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. YVOENSDAG 16 JULI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 745 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.30 Klassiek halfuur. 9.30 Licht klas sieke morgenklanken. 10.00 Natio nale jeugcfconferentie. 11.00 Hobo recital. 11.45 Familieberichten. 12,00 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 14,00 Ljcht klassiek middagconcert. 11.50 Amati-Trio. 15.30 Pianokwartet. 10.20 Zingende jeugd! 17.30 Volksherstel. 18.20 Va- cantie-tips. 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Symphonie 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Onze keuken". 10.35 Cello en piano. 12.00 Stafmuziekeorps. 13.00 NJeuvvs. 13.15 Voor het platteland. 13.20 Het Miller-Sextet. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Goois Kamermuziek-gezel- schap. 15.00 Hoera, vacantie! 10.30 Vragen staat vrij. 17.00 Lichte or kestwerken. 17.45 Het Rijk over zee 18.00 Nieuws. 18.30 „Meteoroloog en Maatschappij". de hoofdingang van het Palels kun nen voorrijden. Het Paleis blijkt zelfs daar niet bruikbaar voor te maken en het plan werd als onuit voerbaar afgewezen. Intussen kwam de plaats van het voormalige Paleis van Volksvlijt op het Frede- riksplein vrij en met een prijsvraag werd het voorstel tot het bouwen van een stadhuis op die open plek over te gaan beëindigd. Over de be kroning van de inzendingen op dio prijsvraag is naderhand nog lang gediscussieerd en ten slotte werden twee paar architecten uitgenodigd om verder hun ontwerpen uit te werken. Toen kwam de oorlog. Na ruim twee jaar komt eensklaps een totaal nieuw voorstel: Een raadhuis aan de Amstel in de voormalige Jo denbuurt. Dat betekent nieuwe te keningen, nieuwe lange uiteenzet tingen en commentaren, nieuwe de batten in en buiten dc Raad en de oude vraag of het werkelijk tot een nieuw Stadhuis zal komen. Met man en macht is thans bezig de grote zaal van het Con certgebouw te Amsterdam te restau reren o,l.v. de architect de heer S. Switzar. In zes v ken tijis want men wil op 23 Augustus klaar zijn zal de grote zaal een nieuw vloer krijgen, een vorbov d podium en een foyer onder het podium. Hier cn daar begon nl. dc ondervloer reeds te verzakken. In overleg met prof. dr. D. A- Fokker uit Haarlem, expert in aeoutische aangelegenheden, is een constructieplan uitgedacht, dat niets van de voortreffelijk© acou- stiek van de zaal doet verloren gaan. Het concertpodium wordt schuin naar voren uitgebouwd, zodat de dirigent niet langer tussen maar voor do musici komt t" staan. Bo vendien wordt do oppervlakte van het podium aan weerszijden uitge breid, wat vooral do bassisten meer armslag zal verlenen. Voor op het podium zullen de oude gietijzeren kolommen worden ver zangen door gesmede balusters, die het geheel een iets aantrekkelijker uiterlijk zul len geven. EEN NEDERLANDSE JONGEN. Karei Wijand, is door een stu dentenvereniging aan de Univer siteit van Pennsylvania geadop teerd. Hij krijgt per maand 15 dollar (f 39.75) voor zgn levens onderhoud. Karei woont met z(jn moeder in Amsterdam. Zij zgn do enige overgeblevenen van het ge zin Wijand. TUINKALENDER DINSDAG 15 JULI. Wanneer zich in de stam van een oude boom een gat of een hol;e bevindt, dan kan daarin een rottingsproces ont staan, waaraan de boom onherroe pelijk ie gronde gaat. Reeds vele jaren geleden begon een Ameri kaan, John Davy, zich daarvoor te interesseren. Uij verwijderde uit de gaten of holfen hef lende hout en vulde deze geheel met cement. Het was dezelfde methode ah de vulling mn een holle kies. De resultaten waren vrrassendDoo de zuivering en vulling der grote toonden was het rottingsproces tot stilstand ge bracht en bovendien ontwikkelde zich rondom en over de wonde weer een nieuwe, gezonde bast, Al dus zijn in Amerika duizenden eeu wenoude bomen Vda ouderdoms kwalen gered. Ze kregen weer nieu we levenskracht DU werd het le venswerk van John Da vu. Hier le lande icordt deze methode ook wel toegepast. S. L.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2