Eerste Statenvergadering kwam in Dordrecht bijeen Batavia eiste snelle terugtrekking Kroesbaard drinkt danst! Ons schip was vergeten.... Vandaag: Vannes-St. Brieux tegen het uurwerk Radio-programma Marnix van St. Aldegonde kwam met lastbrief van de Prins Collaborateurs vluchtten Plotseling kregen we opdracht drenkelingen te zoeken Radio uitzending uit Batavia Beslissing kan thans vallen Meningsverschil in twee nota's' Djogja's tegenvoorstel: wederzijdse en gelijktijdige maatregelen Vrijdag 18 Juli 1947 19 Juli 1572, dus 375 jaar geleden: T_T et jaar 1947 geeft alle aanleiding om een reeks van gebeur- J- -1- tenissen te herdenken, die van groot gewicht waren voor ons onafhankelijk volksbestaan. In dit jaar is het immers 375 jaar geleden, dat de Watergeuzen, de illegalen ter zee. door een invasie bij Den Briel een begin hadden gemaakt met de bevrij ding van het vaderland, welke in de maanden Mei en Juni daar aanvolgende snel vorderde door de ..overgang" van verschei dene Hollandse en Zeeuwse steden naa. de Prins. Die overgang werd in belangrijke mate gestimuleerd door financiële overwegingen. Wagenaar vermeldt in zijn ..Vadorlandsche Historie" uit drukkelijk, dat „de bewindsluiden van den Prins niet verzuimden, alomme te verspreiden, dat zij 't volk van den lOdon Penning kwa men verlosson". Alva's directe aan slag op do portemonnaie onzer voor vaderen en vooral de angst voor verplaatsing van de Hollandse en Zeeuwse handel naar gebieden, waar de 10de penning niet geheven werd, deden de opstand uitbreken, die Willem van Oranje al in 1568 nood zakelijk had gevonden en waarvoor hij toen door het aanwerven van vier hulplegertjes zijn geldmiddelen finaal had uitgeput. Alva was terecht door de her nieuwde rebellie ten zeerste ver ontrust en trachtte de situatie te redden door „ter bevordering van 's Konings dienst en van 's Lands welvaart" de 10de penning tegen betaling van twee millioen voor het lopende Jaar geheel af te schaf fen. Hij gaf daarom de stadhouder der gewesten opdracht zo spoedig mogelijk de Staten bij een te roe pen teneinde over zijn voorstel te beraadslagen. De stadhouder van Holland. Bossu, convoceerde daarop zijn Staten, die als gevolg van de langdurige ongeregeldheden sedert December 1571 niet meer bijeen ge weest waren, tegen 15 Juli ln Den Haag. Vier gehoorzaamden niet A/I AAR de tijd was voorbij, dat de Hollanders aan een oproep namens Alva gehoor gaven: vier van de zes grote steden van Holland en een aan tal kleinere hadden de gehoor zaamheid opgezegd: van de gro te steden waren Delft en Am sterdam Spaans gebleven, hoe wel ook daar velen voor de „nieuwe orde" (ditmaal ln gun stige zin) ijverden. Wel gevoelden de bevrijde plaat sen behoefte over gezamenlijk te ne men maatregelen te beraadslagen. Dc grote moeilijkheid in deze aan gelegenheid was de vraag, wie het initiatief tot het uitschrijven ener vergadering, waarvan de onwettig heid niet zou zijn weg te redeneren, zou nemen. Normaal had de bijeenroeping kunnen geschieden door de advocaat van den lande vun Holland en West- Friesland. Sedert de arrestatie van Jacob van den Eynde in 1568 op last van Alva, was deze plaats ech ter vacant De gewoonte heerste, dat de pensionaris van Hollands oudste stad, Dordrecht als zijn plaatsver vanger optrad. Ook in dit geval heeft die stad, ondanks het daaraan ver bonden risico, op royale wijze haar vaderlandse plicht vetvuld, zonder zich zelfs te beroepen op het trou wens zeer dubieuze recht, dat de Staten zouden bezitten om onafhan kelijk van de wil van de landsheer of dlena gemachtigde hun eigen ver gaderingen uit te schrijven. Zelfs de Prins van Oranje had in zijn vroe gere kwaliteit van Stadhouder her haaldelijk dit recht betwist. In het ..Hof" bijeen ONDER de gegeven omstandighe den werden echter alle scrupules ter zake der rechtmatigheid ter zij de gesteld en zo kwamen op Vrij dag 19 Juli afgevaardigden van vier grote en zeven kleine steden (Dor drecht, Haarlem, Leiden. Gouda. Go- rinchem, Alkmaar, Oudewater, Hoorn, Enkhuizen. MedembÜk, Edam en Monnikendam) en een paar leden van de Ridderschap in het „Hof" te Dordrecht bijeen. Van de laatsten trad jonker Aart van Dui- venbode op als gemachtigde van dc Geuzenoanvoerder Lumey graaf van der Marck, die zich, vooruitlopende op de in Dordrecht te nemen beslis singen als luitenant-stadhouder van Holland beschouwde. Afgevaardig den uit Schoonhoven en Woerden verschenen niet; Rotterdam. Schie dam en Delft waren nog door Spaanse troepen bezet, maar kwa men op 21 Juli vrij, doordat Alva deze regimenten naar de Zuidelijke Nederlanden haalde in verband met de inval die Lodewijk van Nassau had ondernomen. Van grote betekenis was de aan komst - op de eerste vergaderdag - van Marnix van St. Aldegonde. voorzien van een lastbrief van de Prins, die toen nog in Aldekerk, (ten N.W. van Krefeld) vertoefde. Aanvankelijk konden vertegen woordig ers van Rotterdam en Delft niet ter Statenvergadering in Dordrecht verschijnen, omdat deze steden nog door Spaanse troepen bezet waren. Op 21 Juli 1572 trokken deze regimenten af en hun vertrek had onmiddellijk een uittocht der collaborateurs tengevolge. De vrees voor de komst van Lumey's bezettings troepen werd weerspiegeld in een tijdelijke uitwijking van vele streng-katholieken en bijna alle rechters van het Hof van Hol land, het hoogste rechtscollege. Toen deze laatsten na tot terug keer te zijn gesommeerd, niet aan het bevel voldeden, zijn zij door anderen vei vangen. In deze lastbrief diende de Prins zich aan als de „generale gouver neur enda lieutenant des Conlncx" op grond van het feit. dat hij tot deze functie door Zijne Koninklijke Majesteit \y ettelijk en behoorlijk benoemd was geweest, doch later nooit als zodanig was afgezet! De Prins negeerde daarbij dus het feit. dat hij in 1567 door naar Duitsland uit te wijken, zijn post verlaten cn alle recht erop verbeurd had, even zeer als hij de benoeming van Bossu in zijn plaats negeerde. Geen wettigheid l\/rAAR al misten de vergadering 1 A en de Prins in bovengenoemde functie iedere grondslag van wet tigheid, niettemin kwamen ze met bewonderenswaardige vlotheid tot overeenstemming en legden ze in weinige dagen de grondslag van het huidige staatsbestel, terwijl door erkenning van het prinselijk gezag, de hechte band onstond tussen Oranje en het vrije Nederland. De snelheid, waarmede men de besluiten nam, kan worden ver klaard door de noodtoestand, waar in men zich bevond. Het was niet te verwachten, dat Alva geen te genoffensief zou inzetten binnen af zienbare tijd. Organisatie van leger en vloot was dus dringend gebo den. Maar de Prins erkende geen geld te hebben om de komende strijd te financieren; men stond hem daarom 150 000 als eerste termijn toe en verstrekte Marnix nog een obligatie van 500.000 over 3 maan den. Het benodigde gold zou verkre gen worden uit de gewone belastin gen. uit ln beslagneming van con tanten, goud en zijver uit kloosters en kerken en zonodig door een ge dwongen lening. Lumey was door de Prins aangewezen als comman dant van het landleger, een benoe ming, die nauwelijks verstandig ge acht kon worden, omdat Lumey een onbeheerst man was, voor het Ka tholieke volksdeel vooral na zijn Gorcumse strafgericht ten enemale onaanvaardbaar. Maar ook hier kwam men tot een overeenstemming en meende voldoende waarborg te vin den ln de uitdrukkelijke verklaring, dat Hervormden en Katholieken in afwachting van nadere regelingen hun godsdienst vrij zouden mogen uitoefenen, terwijl in Lumey'6 in structie nog extra werd opgenomen, het bevel, dat hij de Katholieke geestclljkhoid had te ontzien. Des- niettegenstaande trad hij ook in vol gende maanden zo wreed op, dat hij in 1573 van zijn functie ontheven moest worden. Rechten cn vrijheden VAN grote betekenis was het besluit om de oorkonden en handvesten van Holland, die in het kasteel van Gouda be waard werden, te laten copi- cren en aan de steden toe te zenden, opdat ieder op de hoog te zou kunnen zijn van de rech ten en vrijheden, waarop de toekomstige regering zou berus ten. Tenslotte zou nog getracht wor den contact te krijgen met andere gewesten en do Spaans-gebleven steden in Holland, met name Delft en Amsterdam, door handelsbelem meringen tot „overgang" te bewe gen. Men verzocht de Prins zijn in vloed bij de Koning van Denemar ken aan te wenden teneinde de Am sterdamse Oostzeehandel onmoge lijk te maken, totdat de stad de zij de der vrijheid zou hebben gekozen. Met uitzondering van Zondag 21 Juli heeft men te Dordrecht van 19 tot de avond van 23 Juli verga derd. Op 25 en 27 Juli zijn nog een paar bijeenkomsten ln kleiner verband te Rot terdam en Delft gehouden, toen ook deze plaatsen naar de Prins waren overgegaan. Zo werden de Juli-Uagen van 1572 tot een periode van zó grote betekenis voor le toekomst van ons vader land, dat het te begrepen is, dat na 375 jaar Dordrecht zich geroepen voelt zich te hullen in een feesttooi, die ook overig Nederland niet zou misstaan. CHR. H. VAN AKEN 'Marnix van Sint Aldegonde Machinist in oorlogstijd De witte flanken van ons schip begonnen langzamerhand groen te worden, de mensen oan boord kregen een hekel aan elkaar en nog steeds lag ons schip temidden van koraaleilandjes in de Indische Oceaan. Vijf maanden was het geleden sinds het anker zich vast gehaakt had in de baai Nan Addu Atol en afgezien van de schepen die voedsel en brieven brachten, gebeurde ep niet*. Vermoedfliik vel wel nnoit iemand van ons schip weten waar voor wij daar lagen te roesten, pessimisten beweerden dat het anker vast zou groeien in het koraal, anderen dat de aangroei aan de huid onze snelheid tot vrij wel nul zou reduceren. De tandarts hield vol dat het cartotheek-kaartje, waar de naam van ons schip op *fond, zoekge raakt W3s bij de admiraliteit in Londen; wie zou er ooit op de ge dachte komen een order to sturen aan een schip zonder een kaartje? Alle pessimisten ten spijt kregen we op een regenach tige middag order te vertrek ken. De machinisten liepen nog eens een keer lsngs alle afsluiters en manometers; je kop nooit weten als je zes maanden stilgelegen had.... Op de afgesproken t'jd begon de telegraaf ie rinkelen en de wij zer vloog maar ..attentie", een minuut daarna waren we op weg naar Colombo. Op zoek naar overlevenden 's Nachts om even over twaalf, toen ik van wacht kwa.n, ging ik zoalg gewoonlijk even bij Sparks (marconist) kijken om eep praatje te maken maar deze keer had Sparks geen tijd. Hij pende een teiegram neer en vordwoen naar de brug om het aan de Ouwe (ka pitein) te laten zien, Even later veranderden we van koers. Een schip was getorpedeerd en we begonnen id cirkels rond to varen om te trachten overlevenden te vinden. De volgpnde middag kwimen we een klein marinevaartuigje tegen, dat ons de po6itie opgaf van een vlot. Waarschijnlijk stop ten ze zelf niet om dc Japanse duikboot, die het andere schip in de grond had gehoord geen gele genheid to geven het eveneens te torpederen. Een uurfje later kregen we het vlotje in zicht, het werd door de golven van her naar der gegooid; ten poosje lator hadden we do mensen aan boord. Het waren Hollanders; ze vertelden ons, dat ze een etmaal \anaf Colombo ge torpedeerd waren; do volgende aog brachten we ze veilig binnen. Rocky Graziano blijft wereldkampioen Rocky Graziano sloer Woenedag- a\ond in een gevecht oru de we reldtitel middengewicht i. de zesie rondo Tony Zale door technische k.o. De uitdager Graziano behoudt door deze zege zijn titel. Tussen Sluis en Delfzijl Plechtige uitvaart van de Stijkel- groep vindt Vrijdag 1 Augustus in Grote Kerk te Den Haag plaats. Permanente econoniisehe commis sie van F.A.O. komt 4 Augustus te Washington büoon. Voor Nederland heeft zitting ir. A. H. Boerma. Walter Ascher en 19 anderen hebben naturalisatie aangevraagd. Wetsontwerp is ingediend. Bij baden verdronken mej. Drews uit Leeuwarden. Zij zwom ln zee bij Hoilum op Ameland. Minister Huysmans bezoekt de mijnstreek. C. B. Janssens-Minderop, bekend Tilburga industrieel, is op gO-Jarige leeftjjd overleden. Ruim 700 studenten uit verschil lende landen van Europa komen in Internationaal kamp te Wost-Ka- pelle bdcen. „Overal", orgaan van marine- voorlichtingsdienst, zal niet meer verschijnen. In Schiedam is de 70.000-ste in woner geboren. Echtpaar WeyersKaaymakers te Venlo viert Zaterdag diamanten bruiloft. Vliegveld Tvventhe, oorspronkelijk 60 ha. groot, door Duitsers uitge breid tot 1800 ha., wordt ingekrom pen tot 500 ha. Hilvcrsumsc brandweer bestaat 40 jaar. Daarom op Zaterdag 31 Juli grote brandweerwedstnjden. „SibajaU", met 669 repatriëren- dcn. arriveert heden te Rotterdam.' Militaire Willemsorde, 1de klas se. kreeg kapitein ter zee P. B. M. van Straelen (posthuum). Twee Nederlanders, wonend te Londen, z(jn bp vliegongeval in Spaanse Pyreneeën gedood. Scheepslading zuivel (eerste) is uit Harlingen verscheept naar En geland. MET DEZE AFEICIIE won de Nederlander Jan Eons de tweede prijs van de prijsvraag der U,N.O, Sinds enige tijd is over de 1875 m. het dagelijkse „programma voor de strijdkrachten" te Batavia van 17.15 tot 17.45 uur ook in Nederland te beluisteren. Dit programma brengt nieuws over de troepen in Indonesië cn heeft voorts een ru briek „contact met huis", waarin de militairen in de gelegenheid zijn groeten tot hun familie in Neder land uit tc spreken. Thans wordt dit programma eveneens gerclayecrd over programma 3 van het radiodis- tributicnct Don Haag, Zandvoort, Haarlem en Utrecht. Tour de France De rustdag in Vannes werd door de coureurs uitstekend gebruikt om zich voor te bereiden op dc belang rijke tijdrit over 140 k.m., welke Vrijdag zal worden gehouden van Vanne.s naar St. Brieuc, dwars door Bretagne, met heuvels van wel 300 meters. Men fluistert dat Jaqucs Goddet. de directeur van 1'Equipe, en het hoofd van de Tour de France, spijt heeft van deze tijdrit, nu Viëtto. de Franse favoriet voor dc zege na dc Alpen en de Pyreneeën slechts een geringe voorsprong heeft op de an dere concurrenten. Deze voorsprong kan hij gemakkelijk kwijt raken in de tijdrit over zo'n lange afstand, waarin andere eisen aan de renners Pachman en O'Kelly zijn leiders in Hilversum De Pool Plater is Donderdag morgen zeer vermoeid te Hilver sum aangekomen. Hij had in 18 uren niet geslapen. De wedstrijd leiding heeft hem enkele uren rust gegund, waarna hij om 5 uur gister middag zijn partij togen Trifunivic in het zonetournool begon. De resultaten der 's middags ge speelde partijen luiden als volgt: Pachman (Tsjecho Slowakije) Doerner (Luxemburg) 1—0; Van Scheltinga NederlandTzvetcoff (Bulgarije) 1—0; Rossolimo (Ita lië)Szabo (Hongarije) 0-1; O'Sul- livan (Ierland)Castaldi (Italië) 01; O'Kelly (BelgiëFoerder (Palestina) 10. 's Avonds werden de partijen welke 'a middags waren afgebro ken, voortgezet en beëindigd. De re sultaten waren: Max Blau (Zwitserland)Alexan der (Engeland) Hl/ - Plater (Po len)Trifunivic (Yoego Slavië) 0—1. De stand na de derde ronde is. Pachman (Tsjecho Slowakije) en O'Kelly (België) elk 3 uit 3; Trifu nivic 2' uit 3; Szabo (Hongarije) 2 uit 2; Van Scheltinga (Neder land) en Castaldi (Italië) elk 2 uit 3: Tzvetcoff (Bulgarije) 1 uit 2; Max Blau, Alexander, Doerner (Lu xemburg). elk 1 uit 3; Foerder (Pa lestina) M uit 3; Plater 0 uit 1; Rossolimo (Italië) en O'Sulhvan (Ierland) elk 0 uit 3. worden gesteld dan in een normale étappe. Wellicht zou het juister ziin geweest indien deze tijdrit over 140 k.m. op een traject zou zijn gehou den, dat had gelegen tussen de Al pen en de Pyreneeën. De organisa tie is zo, dat degene die het laatst geklasseerd is, n.l. do Zwitser Tar- chini het eerst start voor de tild- rit. Om half tien vertrekt hii. vier minuten later gevolgd door de Fransman Piot en weer vier minu ten later door Audier en zo voort. Als twee-en-twintigsto vertrekt Janssen. Vietto die nummer één in het algemeen klassement staat en dus de rij sluit, vertrokt om twee minuten over één in de middag uren. Elke renner krijgt een volg auto mee, waarin een reservefiets, of reservewielen en in ieder geval banden zijn. In de wagon zit voorts een commissaris om elke ongerech tigheid te voorkomen en verder een mecanicien om de renners te helpen indien zij in moeilijke omstandighe den door bandonpech en zo voorts verkeren. Iedere renner, dio inge haald wordt mag zich niet opnieuw aansluiten bii degene die hem ge passeerd ls In tegendeel, hij moet dan links van de weg gaan rijden of tenminste 25 meter achter dege ne. die hem voorbij is gegaan, ril den. Men is te Vannes zeer benieuwd, hoe deze tijdrit zal verlopen. In ieder geval is men het met elkaar eens. dat de spanning zeer groot is geworden en dat vandaag zal worden beslist wie de Tour de France van 1947 zal winnen. Zeer velen geloven dat Viëtto niet alleen een goed klimmer en een uitstekend daler is in de Tour de France, maar dat hij vandaag ook zal bewijzen een goede routier te zijn, die in de individuele tijdrit zijn mannetje staat en dus bewijst, dat hij de bes te allround renner van de ronde van Frankrijk zal blijken te zijn. In de kwart-finale dames- dubbel van de Franse tenniskam pioenschappen te Parijs sloegen miss Brough en miss Osborne (U. S. A.) de Nederlandse mej. Herm- son en rnej. Van de Wall met 6—-1 on 6--3. Op 10 Aug. word in Antwer pen de landelijke atletiekontmoe ting BelgiëNederla^' gehouden, op 17 Aug. te Bern do ontmoeting Zwitserland—Nederland. Op 15 Juli heeft d« It.^G.G. aan de premier van de Republiek, mr Amir Sjarifoeddin, die vergezeld werd door de vice-premier Gani, Setyadjit en Leimena, twee stukken overhandigd. In het eerste waren de Nederlandse eisen voor de gemeenschappelijke gendarmerie samengevat; het tweede bevatte de ultimatieve eisen over het staken der vijandelijkheden. In het document, dat op de gen darmerie in dit stuk „bijzondere politie" genoemd betrekking heeft, was in hoofdzaak een rege ling neergelegd, die in de volgende punten kan worden samengevat. 1. De instelling van een directo raat voor binnenlandse veiligheid met een staf van Nederlanders en vertegenwoordiger* van de ver schillende staten en gesteld onder de interim-regering. 2. De zorg voor orde en veilig heid is m eerste Instantie de taak van de politie der staten. 3. De inrichting van een bijzon der politie-cnrps in iedere staat om waar nodig bijstand te verlenen, waarbij in de Indonesische eenheden bij de leidin« en de opleiding Ne derlandse bijstand wordt aanvaard en Neder.andse eenheden toegevoegd kunnen worden, indien en waar dit door de interim-regenng noodzake lijk geoordeeld wordt, terwijl de aanwending van deze bijzondere corpsen door het directoraat wordt geleid. 4. Uitschakeling van alle mili taire formaties van de zorg voor or de en veiligheid en het terugtrekken van deze formaties op de garni zoenen. 5. De vaststelling, dat de bijzon dere politie weliswaar ter beschik king staat van de bestuursorganisa ties, doch met inachtneming van de directieven en van het directoraat. 6. De instelling van een tijdelijke gemengde politie op de demarcatie lijnen. die eveneens onder het direc toraat gesteld wordt zodra dit is op gericht. Ultimatieve eisen Het tweede document hield de eisen in, dat door het hoogste bur gerlijke en militaire gezag in de re publiek uiterlijk 16 Juli middernacht openlijk en uitdrukkelijk de alge mene staking van alle vijandelok- heden zou worden bevolen. Uiterlijk 17 Juli zou aan de vijandige propa ganda een einde gemaakt dienen te zijn en de publiciteit op het herstel en de bevordering van vertrouwen en samenwerking met de Nederlan ders gericht dienen te worden. Uiterlijk 19 Juli 18.00 uur zou met de terugtrekking van alle republi keinse militaire organisaties tot min stens 10 k.m. van dc demarcatielijn en met de overdracht van de zorg voor orde en veiligheid aan de po litie een feitelijk begin gemaakt dienen te zijn, terwijl op hetzelfde tijdstip met het opruimen van de voorbereidingen voor vernielingen eveneens een feitelijke aanvang dient te zijn gemaakt. Bedoelde te rugtrekkingen en opruimingen moe ten uiterlijk 21 Juli voltooid zijn. Waar en zodra dit heeft plaats ge vonden, zal ook van Nederlandse zijde met de vervanging van de mi litaire grensbezetting door een po litiële bewaking en de vorming van een gemengde politie bij dc demarcatielijn een begin worden gemaakt. Djogja's voorstel Gisteravond heeft de republi keinse minister Soesanto de volgende ontwerp-overeenkomst aan de It.-G.G. overhandigd: 1. Als gevolg van de bereikte overeenkomst omtrent de uitvoering van de overeenkomst van Linggadja- ti zullen alle militaire voorbereidin gen ongedaan worden gemaakt en zal op zeer korte termijn aan dc VOOR DE KINDEREN KROESBAARD zat met vee] ge noegen naar do vrolijk-pralen de mensen in do zaal tc kijken. Eerlijk gezegd bevielen do heren hem nog het beste, de dames, nu ja. die zagen er snoezig uit. vond hij, maar do heren hadden iets heel deftigs, je zou haast zeggen iets heel statigs, dat Kroesbaard nog nergens had gezien. Toch, ondanks hun keurige uiterlijk, bewogen zij zich gemakkelijk, zij wisten blijkbaar met lichte scherts de dames best tc amuseren. Kroesbaard peinsde, dat het toch eigenlijk we) erg prettig zou zijn als alle Zwnmlnnders er ook zo echt „gekleed" zouden uitzien. Op het sein van een meneer met lange golvende lokken droe gen de kellners alle tafeltjes en stoelen naar de kanten, zodat in het 'midden van de zaal een open ruimte ontstond. De muziek zette een langzame melodie in, de he ren wendden zich met een bui ging tot de dames on weldra zwierden de paren door de zaal. Juist kwam toen de kellne:* aan Kroesbaards tafeltje om hom hot glaasje met die wonderlijk ge kleurde drank te brengen. Zijne Majesteit nipte even aan het glas maar schrok: hah. hoe,konden de noenson dat scherpe vocht heerlijk vinden. Het brandde in zijn keel en maag. „Hoe smaakt het U, Majesteit", vroeg do burgemeester toen antwoordde Kroesbaard, omdat bij zich eigenlijk *n beetje schaam de dat hij de likeur, waarvan alle mensen schijnbaar genoten, niet lekker vond: „Mmmmm, dat gaat wel, een beetje vreemd natuur lijk. U moet weten, dat wij ka bouters altijd alleen dauw drin ken en, eerlijk gezegd, dat smaakt frisser. Maar het zal wel wen nen". En hij nam weer een alokje en trachtte te doen of het nu beter smaakte dan de eerste keer. 'TOEN begon het orkestje plot- A seling een afschuwelijk la waai te maken. Het leek wel, of al die musici niet meer spelon konden óf allemaal een eigen mu ziekje maakten. Een meneer met een trompet in zijn handen klom op een stoel en blies zo hard, dat zijn wangen dreigden te knappen. Hij maakte allerlei vreemde be wegingen met zijn bovenlichaam en tetterde, tetterde maar. Een andere meneer zat links en rechU om zich heen te slaan op allerlei trommels, bekkens, bellen en stokjes. Soms dacht Kroesbaard, dat zijn handon weggesprongen waren, want hij kon ze doop do razende snelheid, waarmee de mnn zo bewoog, niet meer zien. Maar nog vreemder deden de rrion6on in do zaal. Ze schuifelden snel over do vloer on bewogen hun voeten aller gekst. Kroesbaard vond. dat ze nu allemaal een beet- jo x-benen hadden gekregen. Plotse ling schreeuwde de meneer met do zwierige lok ken: „Swing" en toen ging het er nog doller toe. „Zijn de monsen nu gek geworden of ik", dacht Kroes haard. „Neon, zo ietg moeten we in het hos toch nooit hebbenl" Toen nam hij een 6lokje van do likeur en voelde zich, ondanks het brandende gevoel in zijn keel en d© vreemdhossende mensen, welgemoed. Weer nam hii een slokje en nog één. Zo dronk hij bet glaasje en hoe vreemd het mogo klinken, toen vond hU dat de mensen helemaal niet meer gek deden, IJ IJ bestelde een tweede glaasje likeur en dronk het vrij vlug leeg. De burgemeester zat met een glimlach naar hem te kijken. „Nu smaakt bet zeker. Majesteit", vroeg hij. „B, bb. best," stotterde Kroesbaard en voordat hij zelf precies wist wat bij deed sprong hij van het podium af en begon met de mensen mee te hupsen. Die vonden het prachtig, vormden een kring om Kroesbaard en moe digden hem juichend aan. Zijne Majesteit deed boe langer hoe dwaze", hij sprong en zwierde, keerde nu en dan zijn mantel om en speelde een beetje; ,.Zo zie je me en zo zi» je me niet", terwijl hij „swingde". Zo ging het de hele avond door tot hij doodmoe bij de burgemeester op het po dium werd gezet. Hij keek deze lachend aan, wilde wat zeggen, maar kon hot goed en zei ten slotte iels van „Erg leuk" De burgemeester echter keek op zijn horloge en vroeg: „Hoe iaat komt die libelle U halen?" „Libelle, wat libelle", vroeg Kroeêbaard, „U moet toch weer naar huls", sprak de burgemeester, „Parel glans, zo heet dat fnsekt toch. nietwaar, komt U vannacht ha len. Nu ja, ik zal er wel voor zor- gen dat U heelhuids op het. plein komt, waar de libelle U bracht". J. VAN STRATEN. u (Wordt .vervolgd feitelijke vijandelijkheden een einde worden gemaakt. 2. Aangezien er reeds overeen komst ls verkregen omtrent de uit voering van de overeenkomst van Llnggadjati, is heden tussen de eer ste minister der Republiek Indonesia en de vertegenwoordiger van de Ne derlandse regoring het volgende overeengekomen, teneinde op zo kort mogelijke termijn een ontspanning teweeg te brengon en een einde te maken aan alle vljrndelljkheden: a. Uiterlijk op de wordt door het hoogste militaire gezag aan weerszijden de algemene staking van alle vijandelijkheden te land. ter zee en in de lucht openlijk en uitdruk kelijk bevolen. b. Tezelfdertijd zullen van weers zijden maatregelen worden genomen om een einde te maken aan alle vij andige propaganda en zal de publici teit uitdrukkelijk worden gericht op het herstel en bevordering van het vertrouwen on de samenwerking tus sen Nederland on de Republiek en tussen Nederlanders en Indonesiërs. c. Overal langs de demarcatielij nen worden gemengde controlepos ten, bestaande uit politie-personeel. ingesteld; de woderzijdso troepen blijven op een afstand van minstens 2 km. van de demarcatielijn. Het vreedzame economische verkeer wordt direct bevorderd. d. Zo spoedig mogelijk worden de wederzijdse troepen naar de gar nizoenen teruggetrokken cn de hand having van de orde en veiligheid wordt de taak van politie-organen. Bijzondere politie Tegelijkertijd werd een tegenvoor stel overhandigd inzake regeling van de binnenlandse veiligheid. 1. Ten einde aan de verzekering van de binnenlandse veiligheid lei ding te geven, wordt een gemeen schappelijk directoraat voor de bin nenlandse veiligheid opgericht, waarvan de staf cn vertegenwoordi gers van Nederland en van de ver schillende staten zal bestaan en dat gesteld Is onder de interim-regering. 2. De zorg voor binnenlandse orde en veiligheid is de uitsluitende taak van de politie der verschillende deel staten. De Republiek heeft daarvoor reeds de beschikking over bijzondere politiecorpsen (mobiele brigades). 3. Het directoraat van de binnen landse veiligheid S's haast de or ganen der Republiek mede be voegd. te bepalen onder verant woordelijkheid van de interim-rege ring, waar en wanneer in de Repu bliek de bijzondere polltie-corpsen ten behoeve van orde en veiligheid dienen te worden gebruikt. Ten behoeve van de leiding en op leiding van de corpsen wordt evenals t.a.v. de gewone politie door de deelstaten bijstand aanvaard van Nederlandse experts, die daar toe, op verzoek van de betrokken deelstaat, te zijner beschikking wor den gesteld. 4. Alle milittaire formaties wor den, voor zover zij niet worden ge demobiliseerd. op garnizoen terug getrokken; hun ingrijpen en verant woordelijkheid t.a.v. orde en veilig heid worden geheel beëindigd. 5. In afwachting van de terug trekking der militaire formatie* op de garnizoenen, zullen ter weerszij den van de huidige grenzen der be zette gebieden op Java en Sumatra ten behoove van de zorg voor ordt en veiligheid tijdelijk gemengde po- litie-contróleposten worden inge steld. (Ingezonden mededeling) VERZORG UW HUID! Tftgen Zonnebrand, stuklopen, door- zitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Pnrol of Pu- roüq. Door 't crémo-karakter i* Puroiin geliefd bil de vrouw voor zichzelf en de baby. VRIJDAG 18 JULI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.15 „Los van de aarde". 19.30 Geestelyke liederen. 19.45 ..Bureau cratie een beginselkweatie". 20.00 Nieuws. 20.15 6ans Soucl. 20.50 Lunterse zendingsconferenties. 21.10 Vocaal-kwartet. 21.30 Resi dentie Orkest. 22.30 Nieuws. HILVERSUM II: 19.00 Praat U rustig verder! 19.30 Wereldtragiek en Christelijk geloof. 20 00 Nieuws. 20.05 Utrechts Stedelijk Orkest. 20 25 „Rondom Botje Wolff; Religie uit de. Pruikentijd". 21.25 Sport: Wielrennen. 21.30 „Herdenking van de Spaanse burgeroorlog". 21.45 Amateurs zetten hun beste beentje voor. 22.15 „Swing and Sweet 22 40 Avondwtjding. 23.15 Hot Zone Schaaktournooi. 23.25—24.00 Vrij dagavond-concert. ZATERDAG 19 JULI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7 00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuw*. 10.15 Harmonieconcert. 11.00 ,,De Zonne bloem". 11.45 Familieberichten. 12.03 Bariton en piano. 12.30 Welk boek? 12.36 Dansorkest. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Dansorkest. 13.45 FJlmkwartier. 14.00 Filmmuziek. 14.30 „De To neelkijker". 14.45 Het Musette- Orkest. 15.15 „Jonge kunstenaars. 15.45 Kiosk. IC.00 Strijkork. 16.20 Drankverstrekking aan militairen. 18.00 piano-duo. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws. 7 30 Ambrose en zijn orkest. 8.00 Nieuws. 9.35 Lener Strijkkwartet. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Reizen is een kunst11.00 Voor de ar beiders. 12.00 Harmoniemuziek. 12.30 Kalender, 12.35 Accordeon- orkest. IS.00 Nieuws. 13.15 „Vin- centino". 11.00 Nederlandse lied. 14.15 Radio Philharmonisch Orkest 15.15 Van boek tot boek. 15.30 Ra- dlo-Koperkwartet. 16.05 Waarom de bij geen bijzaak i8. 16.20 Metro- pole-orkest. 17.00 Sportpraatje. 17.15 Silvcatri-kwartet. 17.30 Ar tistieke staalkaart. 18.00 Nieuwe,

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2