ÏMiiW Uurwerk heeft beslist, de slag is gevallen Ik In Spandau kwamen zeven gasten binnen... Radio-programma Geen seconden, maar minuten Willy Hochstenbach verongelukt Wedstrijdduif maakt een slippertje Sport voor Zondag SPLINTERTJE vertelt uit zijn jeugdworMei],dijk Aluminium autobussen uit Amerika Weer postzegelboekjes en nieuwe zegels VOLKSWIJSHEID DOOR DE FEITEN WEERLEGD Zij ruimen puin! Welk Nederlands belang? Vijf F. Nightingale médailles Zeldzaam boek is gestolen 2 Zaterdag 19 Juli 1947 i Tour de France Men kon Vietto's nederlaag zien aankomen (Van een speciale verslaggever) Na een prachtige sportieve rit tegen liet horloge over 140 km door het heuvelachtige Bretagne heeft Victto zijn gele leiderstrui moeten afstaan aan Brambilla. waarbij de Fransman niet met seconden, maar met vele minuten geslagen werd. Hij werd niet alleen door de nieuwe leider in het algemeen klassement geslagen, maar door verscheidene andere renners, die hetere rouleurs bleken te zijn, dan de ondoorgrondelijke man uit Cannes, die het ditmaal zonder helpers en talrijke helpcrtjes moest doen, dit keer als enige tegenstander van deze dag het onmeedogenloze uur werk had. Inderdaad, Vietto heeft het dit keer alleen moeten doen, zonder zijn ploegmaten en ook zonder zijn vele stille helpertjes uit de regionale ploegen en zijn nederlaag zag men aankomen, reeds op de helft van de afstand van deze étappe, toen hij eigenlijk de gele leiderstrui al kwijt was aan Brambilla en het was dan ook een ontmoedigd overvol wielcrstadion in St. Brieuc, dat Vietto stilletjes ontving, zijn extra ronde liet uitrijden, en daarna ook weer stilletjes liet vertrekken. Het publiek, dat gauw vergeet en gauw zoekt naar een andere favo riet liet zijn keuze onmiddellijk vallen op de Breton Robic, die na een keurige race zich tot de derde plaats in het algemeen klassement had opgewerkt na de beide Italianen j Brambilla en Ronconi. (Ingezonden mededeling Als Hollanders samen praten Dan kunnen zc "t kankeren niet laten Tot Bootz met z'n „TIP" Met gesprek ln een wip Verandert ln jubel- cantaten Inz. de Iir. G. H te A'dain ontv. 1 Hes TIP. Hel- ideale Laxeermiddel Iu uw otooot i ijs nt caoTi hacon mu gchuhoaamw. t"40) ..i COULAYtf*0(/W] De geruchten in St. Brieuc, luiden, dat Vietto niet verder in de ronde van Frankrijk zal starten. Hoewel er nog maar twee étappes voor de boeg liggen. Indien het waar zou zijn, zou dit een zware nederlaag zijn voor het Franse sport-prestige. De zware nederlaag was reeds op de halve afstand te bespeuren. Daar op een punt tussen de 69 en 70 km gelegen, op de hoogste helling van deze étappe, de zogenaamde Mur de Bretagne, hebben wij de tussen tijden der renners opgenomen. Van de zes favorieten bedroegen deze: Vietto 2 uur 1 min. 30 sec.; Bram billa 1 uur 59 min Ronconi 1 uur 58 min. 30 sec.; Fachleitner 1 uur 58 min.; Robic 1 uur 58 min.; Camel - lini 1 uur 58 min. Een schitterende tijd van de laatste aangezien deze een minuut te laat was vertrokken omdat zijn zadel niet in orde was. De enige renner, die beneden deze tijden was gebleven, bleek ImpanLs te zijn, die de halve afstand in 1 uur 53 min. had afgelegd. Was Vietto toen reeds de gele trui kwijt aan Brambilla, in de tweede 70 km raakte hij steeds meer ten achter, de klein, niaar steeds terug kerende hellingen gaven hem steeds een stootje, en ieder verder stootje was hem eigenlijk te veel. Het sloopte zijn krachten en voerde zijn achterstand van 2V» min., na 70 km (Vietto leidde in het algemeen klas sement met een tijdsvoorsprong van 1 min. 34 sec.) op tot vier, tot vijf en tot meer minuten. Zo verloor Vietto zijn eerste plaats en... wat waarschijnlijk mag worden genoemd, ook de ronde van Frankrijk, want er zouden wel heel rare dingen moe ten gebeuren, als in de twee reste rende normale étappes, naar Caen en daarna naar Parijs een veldslag zou ontbranden, die de rangschik king opnieuw zou wyzigen. Camellini heeft van de gemengde ploeg het beste gereden, vooral de eerste helft was uitstekend, in het tweede gedeelte zakte hij wat meer af en werd hij bijna door Robic inge haald. Janssen begon stroef maar reed het laatste uur voortreffelijk. Willy Hochstenbach, tijdens de oorlogsjaren lid van de Raad van Verzet is bij Oss verongelukt. Hij redde bij een granaatoefening een soldaat het leven, doch werd bij deze moedige poging zelf het slacht offer. Hij ontving enige tiid geleden voor zijn prachtige illegale arbeid de Amerikaanse onderscheiding der „Bronze Star". Onlangs werd een tocht voor postduiven uitgeschreven van En geland naar Frankrijk. Hoewel en kele honderden postduiven aan deze vlucht deelnamen bereikte slechts een vijftigtal duiven het einddoel. Toen een Haagse heer van zijn vacantie terugkeerde, trof bij in zijn woning een duif aan, die volgens de vinder kennelijk aan deze tocht heeft deelgoi omen. Des ochtens vliegt de afgedwaalde duif uit, 's avonds komt ze door het raam weer binnenvliegen. Het ring- nummer van de duif is 315086/475. De koersriem draagt het nummer 39/8. VOETBAL Kampioenschap van Nederland: BWBlauw Wit (heden). District I: Prom. tweede klasse: KFC-Emma (heden Ol. Stadion); prom. vierde klasse: APWCZw. Vooruit; RUCNyenrodes (Elink- wijkterrein). KORFBAL Kampioenschap van Nederland: PSV—Deetos. CRICKET Eerste klasse: ACCVOC; Ex celsiorHBS: R en WHDVS; SpartaHaarlem. 2e klasse B: Her cules—Cric. Zondag 27 Juli zal te Chaam voor het eerst rta zes jaar weer de beken de acht van Chaam verreden wor den, i IPARUsl IriNISHl PARC DES PRINCES RAVITAILLERING 18 JULI 19® ETAPPE 139 k m 19 JULI 20° ETAPPE 340 k m. 20 JULI 21® ETAPPE 267 k m i3o Hoogten Ir» het parcours Do) Hoogte van de plaatsen Pachman leidt alleen in Zone-tournooi Te Hilversum werd Vrijdagmid dag het zone-tournooi voortgezet niet de vierdo ronde. In de rnld- dagbijeenkomst, welke 5 ureri duurde, werden slechts 3 partijen beëindigd. De uitslagen luiden: Tzvctcoff (Bulgarije)—O'SuIll- van (Ierland) 1—0. Alexander (Engeland)—Docrner (Luxem burg) 1—0. Szabo (Hongarije)— Max Blau (Zwitserland) Vfc. 'a Avonds werd in de overige partijen de beslissing bereikt, zo dat de uitslagen als volgt luiden: Castaldi (Italië)Foerder (Pa lestina) 1—0. Trifunovic (Yocgo- Slavië)—O'Kelly (België) *4 Pachman (Tsjecbo Slowakije)— Plater (Polen) 1—0, Van Schel- tinga (Nederland)—Rossolimo (Italië) 1—0. Dc stond is llians Pachman i uit 4. O'Kelly uit 4. v. Schei- linga 3 uit 4. Castaldi 3 uit 4. Trifunovic 3 uit 4. Szabo 2'/2 uit 3 TzvettcoII 'M ui' Alexander 2'uit i. Max Blau 1% uit 4. Doer- ner 1 uit 4. Foerder uit 4. Pla ter 0 uit 2. Rossolimo 0 uit 4, 0 Sullivan 0 uit 4. Slijkhuis heeft mooie kans op A.A.A.-kampioenschap Do AAA kampioenschappen in White City begonnen Vrijdag. De eerste dag 2 uur vroeger dan ge woonlijk. Onze geblesseerde AAA kampioen kogelslingeren Houtza ger ontbrak op het appel. Bij de 880 yards, waarvoor de titelhou der Winj, zich op het laatste mo ment wegens oververmoeidheid had teruggetrokken, maakte onze enige deelnemer. De Ruijter, een goede kans in de eindstrijd, waar in hij Vrijdag geplaatst werd. Hij won in de goede stijl zijn heat in 1 min. 58.4 sec. Mooier kans echter maakt Slijk huis op de mijl, want hij leek de beste van alle concurrenten voor de kampioenstitel. De houder, de Brit Douglas Wilson kwam we gens voctverwonding niet uil. Slijkhuis werd in zijn heat gehin derd door een der Britse athleten, die hem bijna uit de binnenbaan drong, de Nederlander nam daar na een fjinko voorsprong om on gehinderd en onbedreigd in een tijd van 4 min. 18,4 sec. te win nen. Twee I-Iongaren wonnen de beide andere heats, Garay en Hi res en dit worden zijn grootste concurrenten. TLIlISIn A L,ENÜER ZATERD/hr 10 JULI. - De pluk- tijd van de aardbeien is reeds afge- lopenNadien heeft hei plukken ran aalbessen, kruisbessen en fram bozen reeds weer een aanvang ge nomen en duurt voort tot begin Au gustus. Aldus blijven de oogsttijden van de fruit soorten elkaar steeds opvolgen. In het laatste van Juli zijn reeds vjeer de vroegste appelen lijp om te worden geplukt. Deze vroegste appel is de Yellow Trans- pararit, een rijkdragend soort met doorschijnend gele vruchtenTwee andere vroege appelsdie in Augus tus worden gepluktzijn de Perzik rode lomerappel en de moesappel Early Victoria. ~'an de vroege pe ren verdienen o.ade Prócoco de Trêvoux en Clapp's Favorite aanbe veling. Deze worden in Augustus a plukt. Natuurlijk mogen ook de pruimen hier voor die maand niet onvermeld blijven. Daarover een volgende keer. S. L KINDERRUBRIEK VOORTAAN WOENSDAGS Omdat onze Zaterdagse krant voorlopig weer vier pagina's telt wordt de Kinderrubriek Krabbel tjes en Babbeltjes" voorlopig ver schoven naar Woensdag. ER KOMT SCHOT in de bouw van de grofe verkeersbrug over de IJsel bij Zwolle. De staalconstructie en de onderbouw zijn gereed. Thans wordt gewerkt aan het draadvlecht werk van het wegdek. Twee beton molens zullen de specie voor het wegdek en de trottoirs storten. Over ongeveer tien weken hoopt men de brug te kunnen openen Voor de Zondag Mogelijkheden GE hebt wellicht slechts één of twee weken vacantie in een jaar. Ge hebt uw plannen gemaakt, om die vacantie zo goed mogelijk te besteden. Nu leeft ge in de spanning van de nadering van die vacantie. En eerlijk gezegd, wannee. ge de mogelijkheden gaat overwegen, die zich kunnen voordoen, dan zinkt u de moca in de schoenen. Het kan twee weken honden weer zijn in de hondsdugen! Er behoeft maar één van uw vele kinderen een flinke griep of de mazelen te krijgen, en uw hele vacantieplan ligt tn duigen. U zelf of één van de gezinsleden kan een acute blindcdarm-ont- steking krijgen. Och, niet zo heel erg: drie weken ziekenhuis, maar de vacantie is bekeken. Eén van uw famllte-leden kon sterven, en ge zult als executeur-testamen tair die twee weken hard nodig hebben. Terwijl tegenover ol die mogelijkheden, en ik noemde waarlijk nop niet de ergste op, er slechtde éne simpele mogelijk heid staat, dat al die dingen niet gebeuren, en u rustig uw vacan- tie-plannen kunt volvoeren. Maar wanneer ge in dit ogen- blik beseft, dat uw leven zo vol komen afhankelijk is van allerlei, dat u niet in de hand hebt, hoe is het dan mogelijk, dal u in de sleur van elke dag het gevoel hebt, dat gij uw leven stuurt? Hoe komt het dan, dat er geen plaats meer in uw leven is voor het wonder, voor de macht en de liefde t,o<fs, voor de eerbie dige en kinderlijke hulde aan Hem, die u van dag tol dag ge leidt? Wanneer ik door de klooster hof loop. zie ik daar de gids (welk een jubileum moet hij hebben gevierd, want hij liep er ook al in onze jongenstijd!) be zig. aan de bewonderende toe schouwers de schone dingen van die hof uit te leggen. Zelf lopen we er langs zonder nog haast het vermogen te bezitten, oog voor deze dingen te hebben. De sleur maakt, dat een mensen leven als de ang van een sic- perspaa.A wordt, in eerhomge regelmaat, zonder nog iets te be merken. Vacantie haalt een mens uit die sleur, stelt lier., even voor de mogelijkheden cn verrassingen van het leven. Vacantie is vrij heid. /laar wie waarlijk gezien heeftwat vrijheid Is, weet zich gebonden aan Hem, die ons heeft vrijgemaakt van de macht van het .(Waad. Ds. C. M. VAN ENDT Met het s.s. „Wcsterdam" zijn drie autobussen van een geheel nieuw type meegekomen, geleverd door de Twin Coach Co te Kent, Ohio, U.S.A. Deze geheel uit aluminium vervaar digde autobussen zijn de eerste, die het Europese vasteland bereiken. Ze bevatten 45 zitplaatsen en worden gedreven door een onder de vloer gemonteerde motor van 130 P.K. Ze zijn voorzien van een hydraulische versnellingsbak, waardoor het voort durend schakelen komt te vervallen. Ook de stuurinrichting is van af wijkende constructie cn biedt de chauffeur een vrij uitzicht over de weg. Bij de vering is gepatenteerde torsilastic rubber toegepast. De bus sen zijn bestemd voor de N.V. Sa menwerkende fabrieken van Ver keersmiddelen te Rotterdam. Sedert korte tijd zijn aan de P.T. T.-kantoren weer z.g. postzegelboek jes verkrijgbaar, die 24 zegels (type Hartz) van 10 cents bevatten. Naar mate dc verschillende waar den der thans georuikte postzegels uitgeput raken, zullen deze worc^n vervangen door een nieuw type, dat ontworpen is door J. van Krimpen. Ze zullen worden uitgegeven in de waarden van 1. 3, 4. 5, 8, 10. 11, 12. 15, 16. 20. 25. 30. 40. 50 cent cn 1 gulden. De kleur is als gewoonlijk blauw, terwijl het zegel van 1 gul den rood is. In Juli zullen zegels van 11, 15, 16 en 20 cent in omloop komen. Hier mede raakt een type, dat nu al 77 jaar gebruikt wordt, in onbruik. Geen regen op Sint Margriet Dan regent het 6 weken niet Tot dusver (18 Juli) ziet liet er niet naar uit. dat de gunstige wer king van de hoge drukking on de temperatuur bij Juli zou gaan ont breken, Wel is. nadat op 4 Juli de temperatuur op 2000 m. tot 7° was opgelopen, een zeer felle afkoeling ingetreden, die op de 10de de ge middelde temperatuur tot 6° on der normaal bracht en op de 11de de temperatuur op 2000 m. tot -2.4°. zelfs nog kouder dan op 6 Juni, maar die koudeperiode. dio tot de 13e aanhield, is sindsdien weer door zoveel warmte gevolgd, dat op de 18de de temperatuur over de maand genomen weer on geveer normaal was. Het zal clus van het laatste gedeelte afhangen, of de verwachting van de Afedling Klimatologie van een 0.7° te kou de Julimaand bevestigd wordt. Opmerkelijk was. dat zelfs gedu rende die koude periode de hoge- drukking bij de Azoren bijzonder krachtig ontwikkeld was. alleen wat te ver naar het Z.W. terugge trokken. Op dit ogenblik heeft de hoge drukking zich boven Scan dinavië weer versterkt, zodat de Oostenwind periode met vrij hoge temperaturen nog voortduurt Oostenwind, de 17de zelfs tot 12000 m. hoogte! De hoogste tempera tuur op 2000 m. kwam op 16 voor met 14.6°. Nooit voorgekomen Inmiddels nadert St. Margriet 20 Juli, die naar een oude volks- Weerkundige kroniek door prof. dr van Everdingen weeregel beslissend zou zijn voor het weer van de volgende zes we ken. Natuurlijk is het nooit voor gekomen dat het na die dag zes weken aaneen regent of droog is, maar als de regel veel betekenis had. zou- men toch moeten ver wachten dat dc totale regenhoe- veelheid of het aantal regen dagen in de 6 weken na die datum groter was. wanneer St. Margriet nat was geweest. Blijkens een in 1942 gepubliceerd onderzoek naar de regcnhoevecl- heid van de groep De Bi it op het maandoverzicht en het aantal re gendagen van De Bilt zelf over de 30 jaar 19041933 was dat niet het geval, en evenmin nu we dit onderzoek tot 40 jaar hebben uit gestrekt. De totale regen hoe veel heid na een droge St. Margriet bleek 100 mm. na een natte 96. Het aantal regendagen bedroeg na een droge 17, na een natte 16. Als droog is hier telkens ook be schouwd een dag, waarop minder dan 1 mm viel. Volgens deze kenmerken faalt dus de regel volkomen. Maar het leek ons mogelijk, dat niet deze totalen, maar het karak ter van het weer aanleiding zou den hebben gegeven voor de re gel. Zou het kunnen zijn dat na een natte St. Margriet het weer meer wat men noemt „regenach tig" was? Kleine bevestiging Om dit uit te maken hebben we voor diezelfde 40 jaar uitgeteld, hoeveel geheel droge of natte weken er in de 6 weken na St. Margriet. De uitkomst was: 20 Juli droog (22 maal) 0.7 we ken droog. 1.1 weken nat. 20 Juli nat (18 maal) 0.3 weken droog, 1.4 weken nat. Het aantal droge weken is dus na eci> natten St. Margriet tot de helft teruggebracht, het verschil tussen beide soorten bijna drie maal zo groot geworden. Inder daad dus enige bevestiging van de regel, maar overigens duidelij ke demonstratie van het wisse lend karakter dat ons zomerweer meestal kenmerkt. Telt men de kleine hoeveelhe den regen niet mee. dan was St. Margriet 28 maal droog. 12 maal nat. Regen van betekenis is dus op 20 Juli vrij zeldzaam, vermoe delijk ook wel op de naastliggen de dagen, en als er dus toch regen van betekenis valt. is dit een kwaad teken voor het algemeen karakter van het weer. Maar men bedenke dat lang niet ieder jaar zich aan de regel hield en voor al wanneer in het Zuiden een on weertje valt, terwijl het in het Noorden nog droog bleef, behoeft men dit niet als een heel kwaad teken op te vatten. Begin Augustus hopen we mede te delen, hoe het met de Julitem- peratuur is afgelopen, 395. Die peper had dus prachtig geholpen. Daantje was weer zichtbaar, het licht glom op zijn dikke wangetjes en zijn ogen schitterden ondeugend want.... hij wist het zelf nog niet, hij dacht dat hij nog steeds onzichtbaar was en wilde stilletjes do deur uitsluipen. ,,llé, Daantje", zei ik: „Hier blijven. Jo moet do professor nog oedanken voor zijn hulp. Lly heeft weer een ge woon mc/is van jo gemaakt!" „Wattc?" zei Daantje verward: „Gewoon men6 ik? Dat kan :iiet, hij heeft alleen wat peper in mijn neus gegooid om me wakker to maken, ik vind het oen kinderachtige streek!'' Het hielp niet of de professor en ik liern om beurten en met veel na druk verzekerden, dat hij luis zichtbaar was, dat wo hem net zo goed konden zien als hij ons: Daantje geloofde het niet. We verlieten het huis van professor Steekneus en wandelden over de zonnige weg in de rich ting van de stad; ik wilde zo vlug mogelijk naar mijn ouders terug, want die zouden wel ongerust zijn. Ik dacht dat we alle moeilijkhe den nu achter de rug hadden, maar Daantje zorgde voor een beetje afwisseling, want hij geloofde nog steeds niet in zijn zichtbaarheid. „Kijk" zei hij, toen er een stoere landbouwer naderde: „Zie je die man, ik zal hem eens laten schrikken, hij ziet mo toch uiet." En voor ik hem terug kon houden was Daantje opzij ge sprongen en knoep do passerende arbeider ste vig en pijnlijk in zyn neus. Die landbouwer deed dadelijk iets, wat professor Steekneus en mij niet gelukt was; hij bracht Daantje aan het verstand dat hij weer goed to zien was. Dat gebeurde tamelijk hardhandig, maar het was Daantjes verdiende Joon. „Ziezo", zei ik plagend, toen Daantje dat loon ontvangen had: „Nu zien wij jou en jij ziot sterretjes, maar die zie ik liever niet!'' Hoge Nazi-leiders in boevenpak. „Toen een kleine, zwaarbewapen de colonne gistermorgen van het vliegveld Dato naar ndau reed, had geen Berlijner enio vermoeden, dat dit de laatste acte betekende van het historische proces te Neu renberg tegen de grote oorlogsmis dadigers. In vrat lauto's van de RAF, begeleid door jeeps, pantser wagens en gemoforisee de infante rie maakten zeven tot gevangenis straf veroordeelde nazileiders Hess, Funk, Von Schirach, Rader, Speer, von Neurath en Dönitz een minder triomfantelijke tocht door Berlvn dan in de vette jaren van het nazi-regiemde tocht naar de gevangenis, waar zij straffen, va riërende van tien jaci tol levens lang. zullen uitzit'V. Precies om negen uur was de overbrenging, die in het grootste geheim plaats vond, voltooid cn werden do zeven mannen overgege ven aan vier geallieerde leden van de gevangenisdirectie. Por vliegtuig waren zij in de vroege morgenuren van Neurenberg naar Berlijn ge bracht. De ontvangst in de gevangenis, die is omgeioopt iu .,S- andau Allied Prison' cn onder vierledig bestuur staat, was geei. andere dan die wel- Een Indonesische stem: Dr. Soebandrio, secretaris-ge neraal van het ministerie van voorlichting der Republiek, die enige tijd in Nederland heeft vertoefd, zei over zijn vertrek naar Indonesië: „Ik betreur het ten zeerste, dat de verhouding tussen Nederland en de Republiek zich zo toege spitst heeft als thans het geval is. Eerlijk gezegd ik ben er verbaasd over. Maar ik geloof veel te moeten toeschrijven aan de verklaring van minister Beel. die in Indonesië als een koude douche moet hebben gewerkt. Dr. Soebandrio had de grootste bewondering voor Sjarifoeddin. die in staat was gebleken de door Ne derland geëiste consessies er in Djoc- ia „door te drukken". Dat zijn poli tiek ten laatste toch is gestrand, achtte dr. Soebandrio volkomen ver klaarbaar. Ten aanzien van de eis, dat de re publikeinse legerleiding opdracht moet geven het vuren te staken, spreekt dunkt mij vanzelf dat dan ook van de Nederlandse legerleiding hetzelfde moet worden verlangd, al dus Soebandrio. Tweemaal reeds heeft de republikeinse legerleiding haar troepen bevolen het vuren te staken. Eenmaal bij Krian en een maal bij Modjokerto. Beide malen was het gevolg, dat dé Nederlandse troepen zijn doorgestoten. Ik laat hierbij helemaal in het midden of dit doorstoten achteraf gemotiveerd kon worden een feit blijft, dat het ge beurd is en men heeft het onthou den. De gendarmerie-kwestie acht te Soebandrio gesteld op insti gatie van de ondernemers. Ik vraag m(j af, welk Nederlands belang hiermee gediend kan ztyn dan alleen het hunne, zo zei bij. Voorheen was de druk der onder nemers niet zo groot. Zij wisten toen niet dat vele ondernemingen ge spaard zijn. Thans weten zij dat wel en menen door deze gemengde gen darmerie hun positie op Java te ver zekeren. De gendarmerie moet alleen maar dienen als machtsmiddel, waardoor zij later sterker kunnen staan. Het is haast ongelooflijk, dat dc Nederlandse regering op het ogen blik dat de spanning zo groot was. met deze eis naar voren kwam, een eis. die overigens in strijd is met de defacto-erkenning van de repu bliek. Soebandrio wees erop, dat men in de Republiek als zekerheid aan neemt dat het Indonesische deel van de gemengde gendarmerie bij de ge ringste aanleiding ontwapend zal worden. Op deze wijze, zo ging hij voort, kunnen de ondernemers gemakkelijk hun gewenste monopolie-positie ver overen. Maar dat is tegenwoordig noch in het belang van Nederland noch van Indonesië. Men kan de welvaart niet meer afmeten naar de winsten die de ondernemingen ople veren. Het gaat er om Indonesië economisch te ontwikkelen. Daarom zijn ook de Nederlanders met het be vorderen van planters-belangen niet gebaat. ke steeds aan nieuwe gasten in Duitse gevangenissen bereid wordt. Do voormalige nazi-groten kregen een gevangenisnummer, waarmee zij voortaan uitsluitend zullen wor den aangesproken en zij moesten persoonlijke bezittingen, met uitzon dering van familiefoto's inleveren. Na de gebruikelijke formaliteiten en het medisch onderzoek gingen de gevangenen in lichtgrijze gevange niskleding on met slappe ronde hoed van dezelfde kleur onde. de arm naar dc cellen, waar zij bun verdere dagen in eenzaamheid zullen door brengen. Het regiem waaronder de gevan genon zullen staan is vastgesteld na lange discussies in de geallieerde comn- - ndantura, die Ie overbren ging naar Spandau hijna 'n halfjaar hebben vertraagd. Het wijkt, niet veel af van de normale Duitse ge- vangenisregels. De gevangenen zul len bun arbeid en de wr.i delingen gezamenlijk verrichten on ook mogen zij samen religieuze diensten bijwo nen. Daarbij zullen zij evenwel niet mot elkaar mogen spreken, tenzij zulks speciaal wordt toegestaan. Zelden bezoek Zij zullen dagelijks negen uur moeten werken. Het werk zal afhan gen van hun physieke toestand. Zij, die daartoe in staat zijn, moeten puin ruimen en de gevangenistuin bewerken. Eenmaal in de twee maanden mogen zij bezoek ontvan gen. tenzij in verband met dringen de familie-omstandigheden speciaal bezoek wordt toegestaan. Iedere maand mogen zij eon br'of schrijven. Do nazi's zullen dezelfde voedinrr krijgen als de andere ge vangenen. Niet-Duitse geestelijken zuilen voor de geestelijke verzor ging worden aangewezen, meldt de Berlijnse AN P-correspondent. Sinds de Spandau-gevangenis in November 1946 door de geallieer den is overgenomen zijn 600 daar verblijvende gevangenen naar el ders overgebracht. Niet alleen het gevangenisbestuur, doch ook de personeelstaf is samengesteld uit vertegenwoordigers van de vier be zettende mogendheden Berlijn vernam eers tegen de avond dat de langverwachte „hoge" gasten gearriveerd waren. Prinses Juliana heeft ze uitgereikt „Ik maak van de^e gelegenheid gaarne gebruik om de gedecoreer den en haar familieleden mondeling de hartelijke gelukwensen van het Ned. Rode Kruis over te brengen. Wij zijn er trots op zulke vrouwen in ons midden te hebben en te mo gen weten, dat er naast haar nog vel© van baar zusters in het 'and zijn, die in de jaren van zware be proeving, welke achter ons liggen, blijk hebben gegeven van een moed en een toewijding, die de hoop en redding van tallozen zijn geweest en die zich in het uur van gevaar op uitnemende wijze van haar zwa re taak hebben gekweten". Aldus sprak prinses .Juliana Vrijdagmor gen in Pulchri Ptudio te Den Haag, waar zij vijf in Nederland toegeken de „Florence Nightingale medail les" uitreikte. Vervolgens reikte zij de onder scheidingen uit aan zuster A. A. A. Bloem (posthuum) uit Monniken dam. die in Venray. werkend in do vuurlinie gevallen is; aan inej. Leintje Jacoba Jobse, Rode Kruis- helpster uit Vlissingen. die met vol komen minachting voor doodsge vaar haar arbeid in een toevluchts oord voor 3000 daklozen verricht te; aan zusiei R. M, Esser uit Utrecht, die zonder vrees voorland- mijnen; en onder het vuur der ar tillerie, haar werk als kraamvrouw- verpleegster geen ogenblik onder brak; aan de eerw. zuster Stephania. die haar liefde-arbe d in het plaatsje Reuver, midden in de vuurlinie, met moed en toewijding verrichtte en aan mej. Helena Maria Verheul uil Den Haag, die zonder aarzeling haar leven waagde in een mijnen veld om een meisje te redden, dat daarin zwaar gewond lag. Op de tentoonstelling „Vlaamse kunstenaars van de Leie" in het Centraal Museum te Utrecht, is uit het daar ten toongclcgde werk van Karei van de Woestijne ontvreemd de zeer zeldzame eerste druk van diens ..De Vlaamse primitieven, zoals zij waren te Brugge". Slechts iemand die met dc bijzondere waar de van dit boekje voor een biblio- phiel op de hoogte is. kan voor de verleiding bezweken zijn. het zich op deze wijze toe te eigenen. Het boekje is eigendom van dr. P. Min- deraa uit Zeist, die het cadeau kreeg van Van de Woestijne's we duwe. ZATERDAG 19 JULI A\ ondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.20 Kareol Septet. 19 45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.12 Dc gewone man zegt er 't zijne van. 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Muzikale Tombola". 21.30 „Weekend-Serenade". 22.00 Opera- programma. 22.55 „Vaders dag boek". 23.00 Nieuws. 23.15 Zone Schaaktouraooi. 23.25 „Werken van Camille Saint-Saëns". HILVERSUM II: 19 00 Viool en piano. 19.30 Voor de jeugd. 19 45 „De Hollandse gemeente in Lon den". 20.00 Nieuws. 20,05 De Vrije Staten van Holland. 20.20 En nu... Oké! 21.15 Socialistisch commen taar. 21.30 Veel gevraagde platen. 22.00 De Ellendigen. Hoorspel. 22.30 Danish Orchestra. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Licht orkestconcert. ZONDAG 20 JULI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 8 15 Van man tot man. 8.30 Mor genwijding. 10.00 Hoogmis. 11.30 Kamermuziek, 12.15 „In 't Boeck- huys". 12.30 Vaudeville Orkest. 12.55 Zonnewyzer. 13.00 Nieuws. J3.15 Welk boek? 13.20 Vaudeville Orkest. 13.40 Apologie. 14.00 Ita liaanse opera's. 14.30 Residentie Orkest. 15 15 „Een van de Velen". 16.00 Kerkmuzikalc middag. 17.00 Vesper. ?8.30 Strijdkrachten. 19.00 „Dag van rust en blijdschap". 19.30 Nieuws. 19.45 Sportreportages. 20.07 De gewone man zegt er 't zjjne van. 20.15 „De Zilvervloot". 21.15 „De wilde zwanen". Luister spel. 22.25 „Vaders dagboek". 22 30 Nieuws. 22.5024.00 Londcns Phil- harmonisch orkest. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 8.18 BBC Symphonie-orkest. 8.30 Voor het platteland. 9.12 Postdui- venberichten. 9.15 Geestelijk leven. 10.00 Klankpanorama. 10.30 Kerk dienst. 11.45 „Tot het hart van het volk". 12.00 Postduivenberichten. 12.30 Zondagclub. 12.40 Haarlems Postaal Mannenkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 „The Skymasters". 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.05 Boeken halfuur. 14.30 Radio Philh. orkest. 15.30 Filmpraatje. 15.45 Kamermu ziek. 16.30 Ttcportagedienst. 17.00 Vier Essays. 17.50 Wielrennen. 18.00 Nieuws. 18.15 Tour de France 18.30 Omroeporkest. 19.00 Raclio- lympus. 19.30 Stradiva-Scxtet. 20.00 Nieuws. 20.15 Opcraconcert. 21.25 Zomeravondprogramma. 22.15 „De Blauwe Smaragd". Hoorspel. 23 00 Nieuws. MAANDAG 21 JTTLI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 9.30 Mor genconcert. 10.30 Morgendienst. 11.15 Van oude en nieuwe schrij vers. 12.00 Pianoduo. 12.15 Kamer orkest. 13.00 Nieuws. 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Gemengd koor. 15.25 „Wialna-Trio' 16.00 Bij bellezing. 16.45 Voor Blaasinstru menten. 17.00 De school bezoekt de Studio. 17.30 Sportuitslagen. 17.45 Het Rijk over zee. 18.00 Schütz Monteverdi Cyclus (IV). 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II* 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 9 15 Morgenwijding. 9.35 Van vrouw tot vrouw. 11.15 Werken van Tsjalkof- sky en Liszt. 12.00 Het Lyra Trio. 12.45 Rcportagedienst. 13.00 Nws. 13.15 Het Vaudeville-orkest. 14.20 „Zuid-Afrikaanse Poëzie". 15.05 „Bonbonnière". 16.10 „The two happy days". 16.30 Grieg program ma. 18.00 Nieuws. 18.15 „The Sky masters". 18.45 Niet-alledaagse be roepen". Bears vaa New-York Atch.T. Baltim. Can Pac. lllin.C. N.Y.Cen. Penns.R. Sout.Pac Un.Pac. All.Ch. Am Can. Am Car. A.Smelt. A.TenT. Am Tob. Auac C. Bethl.S. Boeing A. Chry6ler City B Consol E Douglas Du.P.N. Eastm K. Oen. El. Gen.Mot, 18/7 17/7 88% 87% 13', 13% 12% 12% 26% 26 16 16% 21% 21H 44% 44% 140% 139% 190 190 93 92K 4S% 47% 61 60% 156% 156% 76% 76 37% 37»; 88% 88% 16% 16% 61% 60% 39% 40 26 26% 56 54% 192% 193»; 47% 47»/, 38 37% 60% 59% Good T HudsonM Int. H I Nickel Int.T enT Kenn.C. Monta W Pac.M. Radio C. Rep.St. Rey T.B. Scare R. Shell Un. Soc. Vac. Stand Br St.OilNJ Studeb Texas C. U Aicr. Un Corp. Un Fruit US Rubb US Steel Westing. Woolw. 18/7 17/7 47% 47% 17% 17% 90 89 31% 31% j 13% 13%' 46'/, 46% 62% 62% 554 5% 9% 9% 27% 275-1 42 42 34% 39% 33% 33% 1654 165* 30% 30% 7." 76", 23% 22% 67 65 19% 19% 3% 3% 56 56 49% 50 74% 74 29% 29% 49% 49% Omzet 920.000

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2