Meeste achter de regering, toon: bezonnen ernst „Met bekommernis dragen wij verantwoordelijkheid" Niet staken! RODE HOND: oorzaak van aangeboren afwijkingen De Nachtwacht" verjongd Radio-programma 2 „Ik zal trachten' voor vrede te werken" NVV:Regering had troepenmacht moeten verminderen Laatste beroep van „Ned.-Indonesië" „Kerk en Vrede" diep teleurgesteld Bestrijding eist medewerking van patiënten en doktoren TRI vliegtuigen vernield KAB en CNV zeggen: niet staken! Toulouse-Lautrec in Amsterdam Lichter en rijker van coloriet Dinsdag 22 Juli 1947 Neêrlands bladen over Indonesië ,,Het Parool" echter toont felle verontwaardiging Hoe heeft de Nederlandse pers ge reageerd op de opdracht der rege ring aan dr. Van Mook tot politi eel optreden tegen de Republiek Indonesia? Geen juich-artikelcn tref fen wij aan, ook niet in „Trouw", dat toch van meet af aan voorstander van gewapend optreden in Indonesië was. De meeste bladen scharen zich achter de regering en tonen, om met de Nieuwe Rotterdamse Courant te spreken, „bezonnen ernst". De hoofd redacteur van „Het Parool" echter keert zich fel tegen de regering, ter wijl „De Waarheid" zich bepaalt tot het afdrukken van het manifest der C.P.N.. waarvan wij reeds een uit treksel publiceerden. Laten wij eerst enkele bladen der regerings-partijen aan het woord. „De Katholieke Volkskrant" schrnft o.m.: „Men moet (na dr. Beels rede) onder de indruk gekomen zijn van twee dingen: vooreerst, dat daar een man sprak, die van elke krijgszuch tigheid is gespeend. Een ras-Neder lander. die waarachtig niet voor zijn genoegen tot de inzet van machts middelen overgaat, maar die er even zeker niet voor terugdeinst, wanneer zijn besliste plicht hem hiertoe noopt". Het spreekt verder van „die vervloekte mentaliteit van „het vodje papier", welke de Indonesi sche regering er op nahoudt, die ons deze tijdelijke onderbreking van een vreedzame ontwikkeling heeft gele verd". „Tragische beslissing" „De Tijd" (eveneens katholiek noemt het besluit der regering een „tragische beslissing" en schrijft dan verder: „Dit politieel optreden vergt zelfbeheersing onder omstan digheden, waarin zelfbeheersing een heel moeilijke deugd is. Het doel is niet een vijand te verslaan er) onde»* de voet te lopen, doch een volk «e bevrijden van tirannieke fanaten. Men moet bereid zijn af te zien van de roes van glorieuze *7apenfeiten en van spectaculaire operaties. Men mag zich niet toespitsen op sensatio neel „frontnieuws". Deze Zondag, de 20-ste Juli. is een dag van rouw en in waarheid de droevigste dag. die Nedeiland na de bevrijding heeft ge kend". „Geen oorlogsgeest" Mr. dr. M. v. d Goes van Na- ters, leider der Tweede Kamerfrac tie der P.v.d.A., betoogt ^.m. in een uitvoerig artikel: „Maar wat nu misschien gebeurt, is een deel van de politiek van Lo- gemann en Schermerhorn. zoals zij ook zelf hebben verklaard. Het is dat deel van hun politiek, dat pijn doet en van die pijn moeten we zo gauw mogelijk af. Maar we zullen er doorheen moeten. We zullen extra op onszelf moeten letten, dat de oor logsgeest de geest van Bruins Slot en de Rijkseenheid ons niet zelf met een bacil gaat besmetten. Want dan zijn wij weg. Dan hebben wij de partij verraden". In een kort artikel schrijft „Trouw", dat: „Gewapend optreden is nimmer een oorzaak tot vreugde. Ook en allerminst in dit geval. Wij. Neder landers, die afkerig zijn van geweld, kunnen cr nimmer iets anders in zien. dan een noodzakelijk kwaad. Het blad besluit: „En een ieder zij er van overtuigd, dat wat het Neder landse leger daar thans in Indië ver richten moet, is de vervulling van een rechtstaak, waartoe God de overheid met de macht van het zwaard heeft bekleed. Onzè mannen staan daar voor de taak van een Nederlandse, van een christelijke plichtsbetrachting". „Laatste middel" „Het middel dat de regering thans koos is bepaald niet het beste ter op lossing van het hangende probleem, het is het laatste middel. Of, zo men wil, de op één na laatste weg. doch dan leidde de laatstenaar de afgrond", zo schrijft de N.R.C.. HU is noodzakelijk, „omdat voort schrijdende economische ontredde ring van een belangrijk grondstof fen gebied en onveiligheid der aldaar geïnvesteerde kapitalen de rest der wereld in het vlees snijdt Eendracht is thans nationale plicht. Gen. Spoor stelt gerust Geen roekeloosheid Luitenant-generaal Spoor, opper bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië, heeft gisteren per radio de verwanten van de Nederlandse militairen toe gesproken. Hij zei: U was wellicht verbaasd, dat ik uw zoons en man nen, uw broeders era dierbaren on gestraft heb blootgesteld aan de ge varen van hinderlaag en overval, g'y" hebt u wellicht gestoten of mij in het openbaar verwoten, dat ik de verantwoording durfde dragen van onze steeds groeiende lijst van ge vallenen, gevallenen door de hand van hen, die ons te Linggadjati hun woord gaven. Ik cal uw verwijt op mij moeten nemen en ik aanvaard dit in de volle overtuiging, dat ik niet anders handelen kon en mocht, dan ik heb gedaan. Ik ben soldaat evenzeer als de mannen, die onder mijn bevelen staan. Men kan noch van hen, noch van mij zeggen, dat zij het soldatenwerk als liefhebberij uitoefenen, dat zij de strijd zouden wensen om der wille van de strij 1. Integendeel, zij aanvaarden op dit zware ogenblik de strijd om der wil le van de vrede, waarnaar zoveel millioenen Indonesiërs snakken en die de republiek halsstarrig weigert aan hen en onze mannen. Wij trek ken niet ten oorlog, maar komen slechts als de afdwingers van recht en veiligheid, als de afdwingers ook van hef woord van trouwelozen, dat wij al te lang hebben geloofd. Ik geef u de verzekering, dat ik geen enkle roekeloosheid zal begaan met de honderdduizend, die aan mij zijn toevertrouwd en die onverwijld de opge drongen strijd aanvaarden. Geen strijd zonder offers echter, maar ook geen strijd met een no* deloos offer. zeg Hit aan de moeders en vaders, de broers en zusters en alle andere dierbaren van mijn soldaten. De regering behoeft in dit voor haar zo moeilijke tijdsgewricht de steun van alle Nederlanders". Het „Algemeen Handels blad" zegt, dat het politieel op treden niet is „een campagne tégen Indië, het is een strijd vóór Indië, voor het federale Indonesië zoals het zich zal kunnen oprichten zonder vrees voor Javaanse hegemonie, d.w.z. voor de overmachtsdroom. die de overspannen geesten van Djocja tot hun destructieve weerstand heeft opgezweept". Geweld geen oplossing Zoals reeds gezegd keert „H e t Parool" zich met grote felheid te gen het besluit der regering. Bij de aanvang van het krijgsbe drijf tegen Indonesië wordt ons volk bewerkt met de vanouds bekende middeltjes uit de propagandakast. Zoals Hitler's mars naar Wenen geen lager doel had dan de „bescherming" van de arme Oostenrijkers, zo tettert onze „christelijke" radio, dat Neder lands mars naar Djocja er een zal zijn „uit barmhartigheid". En zoals Hitler, die vurige vrijheidsbrenger, de landen die hij te lijf ging alleen maar de zegeningen der ware demo cratie kwam aanbieden, zo verkon digt de Nederlandse Regering, dat zij thans de voordelen van Linggadjati aan de Republiek zal gaan presen teren. Het Indonesische leger zal worden verslagen, daarover koestert het blad geen enkele illusie, „en dan", vraagt het, „daarna Linggadjati?" Dan een „oprechte" en „vrijwillige" samen werking met em volk zonder leiders, onder de voet gelopen door de Ne derland infanterie, gesleuna door de Nederlandse luchtmacht? Is or nu werkelijk iemand die er wat gelooft? Wie Linggadjati wil uitvoeren, kan geen geweld gebruiken. Wie geweld gebruikt, zet Linggadjati aan de dijk. De rest is drogreden. „Linggadjati zal wegspoelen in het bloed van dui- zende Nederlandse en Indonesische levens". (Ingezonden mededeling) Mooi glanzend haar is een sieraad voor elke vrouw. Verdrijft den grauwen neerslag, geeft Uw haar nieuw leven door regelmatige wasscliing met de zeep en alkali vrije Shampodor BLOND I DONKER KINDER SHAMPOON Dr. Gani zegt: Ondanks de bewaking door Ne derlandse soldaten is het de corres pondent van Associated Press ge lukt de Indonesische vice-president dr. Gani te interviewen. Gani bepleitte dat de consuls van Groot-Bnttannië, de Ver. Staten en andere buitenlandse mogendheden het Indonesische protest tegen de maatregelen der Nederlanders zul len horen. Gani betoogde dat de Nederlanders met de militaire ac ties begonnen waren, nadat zij een kwartier te voren de Indonesiërs hiervan in kennis hadden gesteld. Hij zei dat dr. Koets, de chef van het kabinet van dr. Van Mook, hem de beslissing van de Nederlandse regering gisteravond om 22.50 Javatjjd overhandigd had. Voordat ik kon telefoneren "met mijn rege ring in Djogjukarta, om te zien welke stap z\j misschien zouden ne men om dit te vermijden kwamen gewapende soldaten op mjj af. De bevelhebbende officier van de Nederlandse afdeling was kapitein 7?esselink, wiens naam genoemd wordt in verband mot de zuive ringsacties op Zuid-Celebes. Laatste poging WH bleven, zei Gani, achter om een laatste poging te doen om de vrede te bewaren. Wfj zullen pro beren voor de vrede te werken, in dien de buitenlandse consuls ons een bezoek brengen of de Nederlan ders ons toestemming geven ons te verstaan met Djogjakarta. Ik wachtte op Walter Foote, toen de Nederlandse soldaten binnenvie len. Ofschoon ik ongeveer tien uur wachtte voor de Nederlanders toe sloegen kwam hjj echter niet opda gen. PvdA-verkl-aring over Indonesië Het is onder do druk van de feiten, dat de Party van de Arbeid zich schaart achter de regering. Zy doet dat in het volle bewustzijn van de zware verantwoordeiykheld, die zy daarmee op zich neemt, in het volle bewustzijn van het ook voor haar teleurstellende en zelfs be schamende feit, dat zoveel lange, lange maanden van Ingespannen toe wijding en geduld voorlopig zonder resultaat zijn gebleven, in het volle bewustzijn bovenal van de ernstige gevaren, welke een militair-politiële actie, gelijk thans door de regering ondernomen, met zich brengt. Het N.V.V. blijft onverkort op het standpunt staan, dat het de menselijke plichr is van de beide regeringen te streven naar een zo snel mogelijke beëindiging van het gewapende conflict. Aldus de verklaring, welke het partijbestuur an de P. v. d. A. over het conflict in Indonesië ge publiceerd heeft. Het zegt o.m. verder: Velen in ons land zijn teleurge steld in hun verwachtingen omtrent de politiek van de Partij van de Arbeid. In hun eerste begrijpelijke verbitterde en smartelijke opwel ling roepen zij uit: „Voor hetgeen nu staat te gebeuren mag de P. v. d. A. generlei verantwoording op zich nemen. Zij moet haar minis ters terug roepen uit de regering." Het P. v. d. A.-bestuur vraagt: Is het zo moeilijk in te zien, dat treden uit de regering ogenblikke lijk een militair optreden in geheel andere zin ten gevolge zal hebben? Beseft men niet, dat slechts een regering van een samenstelling als de huidige, de waarborg kan geven, dat ook in het moeilijke en gevaar lijke stadium, waarin wy nu ziin getreden, de grondbeginselen van Linggadjati richtsnoer zullen blij ven van de te voeren politiek! Eén verlangen Met diepe bekommernis aanvaar den wii de consequenties van onze verantwoordelijkheid. Er is maar één waarachtig verlangen, dat ons drijft in dit smartelijke uur: onze wil tot een vredelievende samen werking met het Indonesische volk. Wij voegen daaraan toe: ook met die Indonesische leiders, die ons de bewijzen van hun helder inzicht en hun streven naar samenwerking op zo treffende wijze hebben gegeven, maar die onmachtig zijn gebleken om de onverzocnlijken in hun eigen volk van de betekenis van de door beide delegaties tesamen verkre gen resultaten te overtuigen. Resolutie N.V.V. De hoofdbesturen van de by het N.V.V. aangesloten organisaties hebben vastgesteld, dat van belde zijden in de loop der onderhande lingen betreurenswaardige fouten zUn gemaakt en kansen om tot de overeenstemming te komen zijn ge mist. Zy achten het zeer te betreu ren, dat de Nedelandse regering nagelaten heeft om door het ver minderen van de in Indonesië aan wezige troepenmacht de sfeer te scheppen, welke voor een vrucht baar verloop der onderhandelingen noodzakelijk was. Van de regering der Republiek Indonesia had verwacht mogen worden, dat zij het door haar vrij willig gesloten bestand van Octo ber 1946 zou hebben nageleefd en voldaan had aan het ^erlangen der Nederlandse regering om het bevel tot staken van het vuren, tot stop zetting van de vernielingen, tot hot terugtrekken van de troepen tien k.m. van de demarcatielijnen en tot opheffing van de voedselblokkade te geven. Grofc verantwoordelijkheid De regering der Republiek heeft door haar weigering om bevelen uit te vaardigen, zelfs nadat daaromtrent overeen stemming met haar eigen on derhandelaars was bereikt en verschillende buitenlandse be middelaars daartoe geadviseerd hadden, een grote verantwoor delijkheid op zich geladen. De politiek© dwangstaking kan evenwel aan dit streven in geen en kel opzicht bevorderlijk zijn doch zou integendeel tot versterking van de reactionnaire krachten in ons land voeren, waardoor zelfs Ling gadjati in gevaar zou komen. Het N.V.V. wekt daarom de Ne derlandse arbeiders met grote na druk op, noch op eigen initiatief, noen Ingevolge oproepen van welke organisatie of groep van personen dan ook, het werk neer te leggen Dg vereniging „Nederland—In donesië" heeft telegrammen ge zonden aan de lt. gouverneur-ge neraal cn de minister-president. In het telegram aan dr. Van Mook wordt hem dringend ver zocht „de noodlottige beslissing, die de vrijwillige samenwerking tussen Nederland «n Indonesië onmogelijk zou maken, alsnog af tc wenden en het Nederlandse en Indonesische volk te sparen voor de geestelijke en stoffelijk© ellen de, welke van het gebruik van militaire machtsmiddelen het on vermijdelijke gevolg zouden zijn." In het telegram aan dr. Beel wordt op de regering een laatste beroep gedaan „om teneinde de onafzienbare rampen voor de vol keren van Nederland en Indone sië, die het gevolg zouden zijn van toepassing van geweld, af te wenden, ook harerzijds een duide lijke stap van tegemoetkoming te doen." „Kerk en Vrede" „Kerk en vrede" is volgens een telegram aan dr. Eeel, parlement en fractieleiders, diep teleurge steld door d© beslissing der rege ring, „om met militair geweld z.g. orcle op zaken in Indonesië te stellen". Zij is „van oordeel, dat de inzet van het militaire appa raat geen politieel optreden, doch feitelijk oorlog tussen Nederland en Indonesië betekent" en ervan „overtuigd, dat tot oplossing van internationale geschillen oorlog, vanwege zijn onchristelijke en onzedelijke karakter, moet wor den afgewezen". „Deze oorlog zal een jaren lange vervreemding van de aan de orde zijnd© geschillen brengen". „Wij dringen er bij de regering met de de meeste nadruk op aan deze heiloze weg van militair geweld, die tegenover God en de wereld niet verantwoord kan worden, te verlaten, het overleg met de republiek voort te zetten en wanneer dat overleg onmo gelijk geworden is, de weg van arbitrage of bemiddeling in te slaan". Het bestuur der stichting „Al gemene Nederlandse Vredesaclie" heeft de minister president tele grafisch verzocht arbitrages van d© véiligheidsraad der Uno in te roepen. Het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond heeft een oproep gericht tot de wereldfederatie van demo cratische jeugd, welke haar leden vroeg „overal ter wereld te laten protesteren tegen het 'militaire ingrijpen van de Nederlandse re gering in Indonesië". Tussen Sluis en Delfzijl Kapitein honoris causa in het Franse leger is benoemd J. H. Laats- man, kanselier le klasse Ned. am bassade te Brussel, wegens hulp Franse piloten. Gedood door stoomtram de 15-ja- rige scholier W. te Berge te Rotter dam. Dertien jaar kreeg G. H. J. W. Noordhuis, ex-hoofdredacteur van voormalige Berichtendienst Neder landse Omroep (BNO). L. J. Gillet, directeur Cleevers Toffeefabriek te Rotterdam is door Tribunaal veroordeeld tot 4 jaar in ternering en verbeurdverklaring van 175.000. In Goes zijn twee „heren" gear resteerd wegens zwendel met ko- lenbonnen. Vinkenconcoursen zijn in Zuid- Limburg niet meer toegestaan. „Sibajak", is met 500 repatriëren- den te Rotterdam aangekomen. Woekerwinsten maakten stroop- stokerijen in Midden-Limburg. To taal rond 89.000. Prijsbeheersing heeft ingegrepen. Gezagvoerders der „notendoppen", de coasters, welke naar Indonesië zijn gevaren, keerden terug. Zestig leden van de Engelse Ko ninklijke Maatschappij van Land bouw bezoeken van 2430 Juli ons land. „Amito", middenstands industrie- en landbouwtentoonstelling te Zutphen is geopend. Twaalf jaar luidde de eis tegen J. H. Fijn, in bezettingstijd burgemees ter achtereenvolgens te Egmond, Bergen (N.H.) en Hilversum. Voor groot zaadpakhuis en koel huis voor pootaardappelen zijn in de Wieringermeer de eerste stenen ge legd. Een dezer dagen is naar West- Indie vertrokken een film-équipe van Profilti, bestaande uit de heren L. J. A. van Dijk en P. Buis, belast met de vervaardiging van een ne gental documentaire films (Van een geneeskundige 'medewerker) '"TOT voor kort gold rode honl als een van de onschuldigste infectieziekten, die er op do we reld bestaat. Velen maken deze ziekte in de jeugd door, de ziek teverschijnselen zijn gering, sterf te komt er practisch niet bij voor, terwijl cr normaal ook geen rest- verschijnselen van overblijven. Wel weet men, dat bij sterk ver zwakte individuen rod© hond soms een abnormaal verloop heeft, doch ook dan geldt een ernstige verwikkeling als uitzon dering. Het fiehoeft dus niemand te verwonderen, dat er niet veel belangstelling voor dez© ziekte bestond. In 1941 verscheen echter van de hand van de Australische oogarts N. M. Gregg een artikel, dat veel 6tof deeds opwaaien. Zijn conclusie was, dat veel aangebo ren oogafwijkingen veroorzaakt zouden worden door het rode- hondvirus. Het was hem opgeval len, dat in de voorgeschiedenis van de ouders van patientjes met zogenaamde congenitale (bij de geboorte meegekregen) gebreken zo vaak rode hond voor kwam. Bij een zorgvuldig onderzoek van alle hem ter beschikking staande gevallen, kon hij duidelijk ver band leggen tussen het optreden van rode hond bij de moeders in de eerste maanden van de zwan gerschap en de aangeboren af wijking van de kinderen. Over de hele wereld werden zijn onder zoekingen nagegaan en voortge- Legerbericht van heden: of onberaden stappen van welke aard ook te doen. Hartstochtelijk beroep Het doet een hartstochtelijk be roep op de regeringen van Neder land en de Republiek Indonesia om: i. Elke mogelijkheid, die zich mocht voordoen, om aan het gewa pend optreden een einde te maken aan te grijpen, elke redelijke vorm van bemiddeling of arbitrage te aanvaarden en met het oog daarop militaire maatregelen tot het uiter ste te beperken; b. Vast te houden aan de begin selen van Linggadjati, omdat slechts een vreedzame samenwer king op basis van de gelijkgerech tigdheid en vrijheid een duurzame band tussen Indonesië en Neder land mogelijk kan maken. Hedenmorgen is een legercom muniqué uitgegeven, dat het vol gende mededeelt: Op het vliegveld Tasikmalaja zijn gisteren drie republikeinse vliegtui gen in brandt geschoten. Drie vlieg tuigen van de T.R.I. zijn vernietigd op net vliegveld Panasin bij Soera- karta, terwijl enkele bommen zjjn geworpen op een benzine-depot. Twee republikeinse vliegtuigen werden op het vliegveld Maospati by Madioen vernietigd. Al deze acties zijn uitgevoerd door Kittyhawks en Mustangs. Na dere verkenning heeft aan het licht gebracht, dat door hangarbrand als gevolg van eerdere acties op Kalidjati en Tasikmalaye op elk van deze velden een vliegtuig werd vernield. Dc besturen van de Ned. Kath. Arbeiders-Beweging cn bet Christe lijk Nationaal Vakverbond hebben verklaard, dat hetgeen in Indonesië plaats vindt een politieke kwestie is. Regering cn volksvertegenwoor diging zijn verantwoordelijk. De vakbewegingen staan h.i. daar bui ten. Alleen daar, waar de vakactie vermengd wordt met politieke agi tatie, kan men partij kiezen in de Indonesische kwestie. De K.A.B. en het C.N.V. doen onder geen enkele omstandigheden aan zulk ccn politieke actie en agi tatie mee. De verantwoordelijke be sturen vertrouwen erop, dat de leden onder geen omstandigheden het werk neerleggen. Henri de Toulouse-Lautrec, de afstammeling van de oudt Franse koningsfamilies, kasteelbewoner uit AIbi in Zid Frankrijk, die in Parijs ncerblikt op het nachtleven in de cabarets en do typen -die hij daar ziet uitbeedt met enkele lijnen, is in de tentoonstelling die in het Stedelijk Museum te Amsterdam werd geopend, ruim vertegenwoor digd. Na Bazel is Amsterdam de eerste stad buiten Frankrijk, waar uit het bezit van bet museum van Albi, zijn vaderstad, een grote expo sitie wordt gehouden. In de benedenzalen zal men het werk kunnen aanschouwen van de Amerikaan Alexander Calder, die met behulp van ijzerdraadjes en stukjes metaal voorwerpen heeft geconstrueerd, die tegen een witte achtergrond hun grillige bewegin gen uitvoeren. Calder was reeds vertegenwoordigd op de tentoon stelling van abstracte kunst, die bier in 1938 werd gehouden. In de zelfde zalen ziet men schilderijen van zijn vriend Fernand Leger, die In zijn doeken de zelfde mechanis tische trekken vertoont, hoewel hij als impressionist is begonnen. Van deze vriend en tijdgenoot van Pi casso zal eerstdaags in Amsterdam een film te zien zijn „Le ballet cé- canique". Een militaire Skymaste/ is bij de militaire base El Palomar (Ar gentinië) neergestort. Veertien in zittenden en Irie toeschouwers von den de dood. Prachtig resultaat van moeilijk en gedurfd restauratie werk ER zijn weinig schilderijen, waar aan zoveel gedokterd is als de „Nachtwacht". Ten goede soms, ten kwade dikwijls. De schutterszaal van de Kloveniersdoelen, al heel gauw weinig meer dan een herberg en verkooplokaal was niet bepaald een geschikte gelegenheid voor het bewaren van schilderijen. Door het toepassen van olie in de vernis werd deze eigenlijk nooit goed droog, zo dat de rook er gemakkelijk vat op had. En aan rook was er in een lo kaal waar ieder bezoeker een pijp smookte en waar bovendien turf ge stookt werd, geen gebrek!... Wij weten, dat het schilderij ettelijke malen is schoongemaakt omdat het te veel verdonkerde. Dat begon al in de 17e eeuw, en in 1715, 1755 en 1771 werd dit proces herhaald, maar het effect van elke nieuwe behan deling duurde meestal niet langer dan enkele jaren. In 1715 was het doek overgebracht naar de Kleine Krijgsraadkamer van het Stadhuis op de Dam. Bij die gelegenheid werd Rembrandt's werk niet alleen schoongemaakt, maar tevens ver minkt. ,,'t Is te beklagen" schrijft de restaurator van Dijk in 1758, dus 40 jaar later, „dat dit stuk soo veel is afgenomen om tusschen de twee deuren te kunnen plaetsen." Links zowel als rechts zijn er partijen af gehaald, maar ook de boven- en on derkant zijn ingekort. De verhou dingen zijn daardoor verbroken, en dat is natuurlijk onherstelbaar. Nie mand denkt er meer aan om iets aan Rembrandt's werk toe te voegen, ja men weigert ook om het naam schild, dat niet "an Rembrandt per soonlijk afkomstig is, te verwijderen, daar het tenslotte toch wel ongeveer uit zijn tijd stamt. Dezelfde Jan van Dijk is scherp van leer getrokken tegen voorgan gers, die met hun „broddelaarshan den" een menigte van oude Juwe len der Kunst hebben bedorven. Men werkte meermalen met zeep, ja zelfs met Brussels zand. Van de Nacht wacht zelf schreef hij: „Dit schil derij is verwonderenswaardlg. zoo ten opzigt van de groote kragt als bezonderheid van 't Penceel, het is een sterk zonnelicht, zeer fors m de Verf geschildcrt." HET nageslacht schijnt niet veel te hebben geleerd. De restau ratie van omstreeks 1795 het stond toen al 10 jaar m het Rijks museum, waar het sindsdien is ge bleven tot en met de tweede we reldoorlog heeft meer aanleiding tot grote klachten gegeven. En in 1886 was het schilderij enige malen ingesmeerd met copaïva-balsem. met de bedoeling de ingeschoten plek ken weer naar voren te halen cn de verf soepel te houden. Jawel. Maar diezelfde copaïva, een taaie laag, die bij kou verhardt, bij warmte stroperig wordt en nooit helemaal droogt, was bezig dc verf (speciaal de schrale okerkleuren) stuk te trekken! Bij de z.g. verdoeking in 1945 die onvermijdelijk was geworden bleek de vernislaag op enkele plaatsen af gebrokkeld en toen schrok men van de verbazingwekkende dikte van deze laag. Toen was zelfs dc laat ste weifeling of schoonmaak nodig was weggenomen. Speciaal de zware copaiva-lagen konden alleen maar chemisch opgelost worden. De Com missie van Toezicht, die al in 1932 uitsprak, dat dc vernis er af moest, kreeg in 1946 haar zin. De restaurator H. H. Mertens, een man die verdient in 't goud te wor den geslagen, heeft de schoonmaak met durf en tact ondernomen. Wat anderen met de beste materialen niet kla^r (durve i) spelen, ver richtte hij met eenvoudige middelen en moed. Sommige twijfelaars of pessimisten vreesden, dat de laag ste vernislaag, de oudste, die naar afspraak zou blijven zitten, moei lijk intact gelaten kon worden. Wel nu, toen men met een Röntgenap- paraat (uit België geleend!het schilderij bekeek zag men duidelijk een lichte wolkpartij vóór de kleu ren hangen. Die wolk bleek afkom stig tfan de oudste vernis en is met 't blote oog natuurlijk niet waar te nemen '"Technisch is dus dit delicate werk met goede uitslag vol tooid. Ook artistiek? Wij zeggen vol mondig ja. en staan daarbij naast de meeste critici die het doek in Octo ber '46 en nu hebben gezien, alsook naast de talrijke buitenlandse ex perts. die voor 't geval interesse toonden. Niet alleen dat allerlei par tijen, die tot dusver „onlcesbaai" bleven, dof. wazig, of kleurloos, thans duidelijk voor de dag zijn ge treden (de vlag b.v. blijkt 5 banen te tellen!) ook het coloriet is veel transparanter, lichter en rijker ge worden. De figuren zijn losser van elkaar gekomen, de diepte is groter, het licht intenser en edeler, de dra matiek van 't geheel werkt m a gistra- Ier. Inderdaad,"men mist iets van het „Vloeibaar brons", de „glanzende goudstof" die Jan Vcth in 1906 aan het schilderij (in feite aan het ver nis!) waarnam, en welke duizenden zo dierbaar was. Velen zullen de blik opnieuw moeten scherpen, maar wie zich onbevangen overgeeft, zal dui zendvoudig beloond worden. Ik was niet de enige die in '45 bij 't weer zien der Meesters weinig geluk be leefde van De Nachtwacht, gehin derd als men werd door de spiege lende. zwoel glimmende effecten, die het zuiver-picturale gewéld aande den. Thans zijn die zwoele effecten weg. Het coloriet van 1755.- is hersteld. De reliefwerking van de verf (soo hoog dat men Notemuscate daarop zoude kunnen raspen) is weer voor de dag getreden. Alle mystieke begooche ling is verdwenen, de zuivere Rem brandt straalt in al zijn glorie. De schilderpracht kan men aan allerlei details gewaar worden, niet 't minst aan het wambuis van de kleine schut ter, die achter de rug van de leider een schot lost Een buitenlands expert meende, dat de Titiaan-achti- gé gloed van dit wambuis uit 12 ver schillende kleuren te voorschijn sprong. De kleur van de kolder, waarin luitenant Ruytenburch ge kleed is. de rechtse van de twee mid delste figuren, is niet „goudbruin" (zie eens naar het kleine vakje aan de voet van het schilderij, dat men niet heeft schoon gemaakt en er ken dan het verschil!) maar zecm- leergeel. En.eindelijk is de langge- zochte schaduw van Ruytenburch's kostelijke sponton (speer) terugge vonden. Het schilderij heeft niet minder dan een verjongingskuur ondergaan. Tal van dode plekken zijn weer tot leven gebracht. Het kan niet anders of ieder, die ogen heeft om tc zien, zal dankbaar zijn voor dit resultaat. En zij die een kleine schrik beleven, zullen daar spoedig overheen komen. c. A. s. zet en overal kon men bevestigen, dat er verband bestond tussen rode bond van de vrouwen tijdens de zwangerschap en aangeboren mis vormingen van de kinderen. BIJ een groot aantal moeders bleek gedurende de eerste maanden van de zwangerschap rode hond te zijn geconstateerd. Een moeilijkheid bij de beoorde ling van de resultaten was bet feit, dat slechts zelden een dokter dc- diagnose rode hond had ge steld en bovendien, dat deze bijna nooit bloedonderzoek hadden ver richt, waardoor de diagnose pa® wetenschappelijk verantwoord zou zijn geweest. Vele vrouwen wisten zich niet meer met zekerheid te hérinneren Qf ze en zo ja in welk© tijd ze aan rode hond hadden geleden. Aangezien het feitenmateriaal nog pover is en we slechts weinig over deze over het algemeen zo onschuldig verlopende ziekte we ten is thans een speciale werk groep „rubeola" in Nederland in het leven geroepen. Dez© studie groep stelt zich ten dool om mid delen te beramen, die het gevaar van rode hond tijdens de zwan gerschap kunnen verkleinen. Allereerst zal men moeten trach ten het virus van de rubeola in handen te krijgen en proefdieren te vinden, waarop men deze ziek te kan overbrengen. Dan kan men daarna naar geneesmiddelen en geneeswijzen zoeken. 1-J ET is van belang voor ieder, om thans reeds te beseffen, wat voor de bescherming tegen d© gevolgen van rod© hond tij dens de zwangerschap kan wor den gedaan. Het is noodzakelijk om jonge vrouwen zo ver moge lijk verwijderd te houden van pa tiëntjes %met rubeola. Aangezien de ziekte vooral in d© eerste we ken van de zwangerschap kwaad kan veroorzaken wanneer vele vrouwen nog niet weten zwanger te zijn, is het noodzaak dat reeds bij vermoeden van rode hond de dokter ogenblikkelijk geraad pleegd wordt. Deze kan dan le: met zekerheid constateren of het vermoeden, met rode hond te maken te hebben juist is; 2o. de jonge vrouwen uit de omgeving, die zwanger zijn of de kans hebben het te zijn, behande len met serum van herstelde pa tiënten; 3o. na het herstel van de ziek® bij deze bloed afnemen om daar van serum te laten bereiden. Van ieder wordt dus medewerking verwacht: van patiënten, die bloed moeten afstaan, en van doktoren die hierdoor meer werk krijgen. De toekomst zal moeten leren of en zo ja wat w© nog meer kun nen doen om het gevaar van rode hond tijdens de zwangerschap te verkleinen. H. L. W. DINSDAG 22 JULI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.20 André Kostelanetz en zijn or kest. 20.00 Nieuws. 20.20 Radio Philharmonisch orkest. 22.30 Nws. 22.4524.00 Dance Show". HILVERSUM II: 19.00 Bernard Person. 19.10 Lichte avondklanken. 19.30 Nicholas Roth, viool en Pierre Palla, piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak Ch. J. I. M. Welter, over de Indische kwestie. 20.20 Omroep orkest. 21.15 Toeristische miniatu ren, VI (Slot). 21.32 „Contact". 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Radio Philharmonisch Sextet. 23.00 Nieuws. 23.15 Zone Schaaktour- nooi. 23.25—24.00 Gram.muz. WOENSDAG 23 JULI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8 00 Nieuws. 8.30 „Melodie". 9.00 B\j onze zieken. 9.30 Kamermuziek. 30.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano-spel. 12.15 Or gelconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinata. 14.00 Metropole-ork. 15.15 Utrechts Strijkkwartet. 17.30 Volksherstel. 17.35 „De Varianten". 18.20 Vacantie-tips. 18.30 Strijd krachten. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws. 7.30 Muziek bij het ontb\jt. 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Operette-programma. 9.35 Het Philh. Orkest van Londen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Onze keu ken". 10.35 Viool en piano. 11.00 Non Stopprogramma. 12.00 Vaude ville-orkest. 12.30 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor het platteland. 13.20 Ensemble Vincentmo. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Omroepka- merorkest. 15.45 Tino Rossi en Ray Ventura. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Accordeon-orkest. 17.45 Het Rijk over zee. 18.30 Weense kunstschat ten in Amsterdam. TUINKALENDER DINSDAG 22 JULI. - Op ver. schillende planten zijn in de zomet hoopjes schuim waar te nemen, die door de volksmond wel koekoeks- poq worden genoemd. Be koekoek is echter doodonschuldig aan dit verschijnsel, liet schuim vormt het beschermend or hulsel van de lar ven van de schuimbeestjes, die be kend stran als de zogenaamde Ci caden. Veel schade richten deze beestjes meestal niet aan. Men kan de larfjes in het schuim met vinger en duim dooddrukken. Ook kunnen ze wel worden bestreden door be spuiting t iet een zeepspiritusoplos' sing of met een nicotine-oplosslng Op de rozen wordt nog een andere cicade aangetroffenwaarvan de larven aan de onderzijde der blade ren het biadmoi. wegzuigen en tal rijke witte vlekjes doen ontstaan. Deze kunnen ook .or de vermelde bespuiting worden bestredenL. S.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2