Nederlanders faalden; vergaten art. 17 PARELQLANS haalt Kroesbaard „Slag om Wijchen" heeft zijn tol geëist ie de Ree Morgee ZOEKLICHT op de WERELDPERS „Halen zumme 't" Première van Albert Herring Achter een glimlach prachtig witte tanden. - door EDGAR ALLAN POE - Vrijdag 25 Juli 194" Buitenlandse stemmen over Indonesië (11), De buitenlandse bladen blijven zich bezig houden met de Nederlandse onderneming in Indonesië, die nog steeds head-lines blijft maken. Het is nog voortdurend gematigde tot scherpe critiek, die de oogst oplevert, afgezien van enkele zake lijke beschouwingen, die zich met een politieke critiek niet in laten. DeNewYorkTimes critiseert in een tweede hoofd artikel de Nederlandse houding tegenover de Republiek aldus; In plaats van de Nederlandse voorwaarden aannemelijker te ma ken voor de nationalistische ele menten in de Republiek, riskeren de Nederlanders door hun militair op treden, dat het alom onder de Indo nesiërs levende verlangen naar vol ledige vrijheid wordt versterkt en toeneemt. Op deze wijze zou Indo nesië wel eens een tweede Indo- China kunnen worden; geen enkele Nederlander zou dan een garni zoensplaats kunnen verlaten zonder gevaar voor zijn leven. „Bjj lezing van de overeenkomst van Linggadjati komt men onver mijdelijk tot de conclusie, dat de Nederlanders door eenzijdige in trekking van zowel het bestand als de overeenkomst gefaald hebben in hun onderhandelingen wat betreft het maken van een zo groot moge lijk gebruik van de methoden, waar toe men overeengekomen was, om aan de situatie het hoofd te bieden. Wij geloven, dat het correct zou zijn, indien de organisatie der Ver enigde Volkeren de Nederlandse re gering zou vragen waarom lid 2 van artikel 17 der overeenkomst van Linggadjati niet toegepast is toen^ de onderhandelingen volgens de Nederlanders op het dode punt gekomen waren. De gevechten op Java zijn met hun verwikkelingen voor alle kolo niale volkeren en de Mohamme daanse wereld juist die soort van bedreiging van vrede en veiligheid, ter voorkoming waarvan de' organi satie der Verenigde Volkeren in het leven is geroepen. Wij hopen, dat z;i een middel vindt, om spoedig aan deze situatie het hoofd te bieden en de onderhandelingen te doen her vatten. Zware verantwoordelijkheid Robert Waithman, van wiens hand wij onlangs een artikelenserie over de Sowjet-Unie publiceerden, schrift in de News Chronicle een artikel, getiteld: „Waarvoor vechten de Nederlanders?" Hy be antwoordt de vraag aldus: Om de productie te herstellen van de copra het tin, de rubber, de olie, de sui ker, de thee, de koffie, de kinine en de specerijen die de wereld zo hard nodig heeft. Na een kort overzicht gegeven te hebben van de politieke ontwik keling sedert de Japanse capitula tie, gaat hij verder: Zyn zij gerechtvaardigd? Zal de openbare mening der wereld hen steunen Oorlog is altyd moeilijk te recht vaardigen en waarschijnlijk het moeilijkst in deze tijd. De Neder landse luitenant-gouverneur-gene raal, dr. Van Mook. spreekt van Den Haags onveranderde wens om het politieke programma van Ling gadjati te verwezenlijken het verlichte plan dat het resultaat was van maanden onderhandelen. Heb ben de Nederlanders de wjjste weg gekozen tot die verwezenlijking? Er zal een antwoord moeten ko men op dergelijke vragen. De Ne derlanders namen een zware ver antwoordelijkheid op zich toen zij. met verwijzing naar de waarde van hun bedoelingen, beslisten dat het antwoord „Ja" zou zyn. Een van de weinige buitenlandse stemmen die de Nederlandse poli tiek aanvaarden is die van de Wa shingtan Evening Star Het is echter geen stem om ver heugd op te zijn. want zü komt uit do hoek waar bij ons de koloniale ollc-harda zitten. Het blad voelt zich geroepen nog eens het fabeltje van de „communistische Republiek" TUINK A LENDER VRIJDAG 25 JULI. Een der ouderwetse vast planten, die in zeer vele tuinen wordt aangetroffen, is de Phlox panirulata. In haar rose, purpere, zalmkleurige, paarse cn witte kleuren slaat ze thans in volle bloei. Er bestaan ook kruipende soorten, die in rotstuinen worden gebruikt. n.lde vroeg-bloeiende Phlox a moe na en Phlox subulo ta. Epige andere vaste planten, die in Juli en Augustus nog een onge looflijk aantal snijbloemen kunnen voortbrengen, zijn de gele of bruin rode Helenium, Drachtige bruin rode Gaillardiaen de witte Mar geriet of Chrysanthemum maximum hef witte Gigsk/uid of Gypsopht/lla en de oranjekleurige Alstromeria. S. L. te colporteren, en gaat dan verder: Het verloop van de gebeurtenis sen op Java moet worden betreurd, al waren de vijandelijkheden wel licht onvermydelijk, maar een snel le ineenstorting van het huidige In donesische regiem zou tot een re geling van een oprecht en duur zaam karakter kunnen leiden. Ofschoon er een oprechte natio nalistische beweging bestaat, bljjft het te bezien, in hoeverre het hui dige regiem de werkelijke steun van de bevolking geniet. Een be wijs hiervoor zal zijn de mate waar in de strijdkrachten van de Indone sische Republiek in staat zijn zich zelf tegen de Nederlanders te hand haven, zo meent het blad te moeten veronderstellen, maar het valt te betreuren dat zulk een test ge maakt moet worden. Geen toeval Een onverholen wantrouwen in de aard van de Nederlandse bedoe lingen tijdens de onderhandelingen komt tot uiting in de beschouwing van het Belgische socialistische blad Le Peuple: De oorlog woedt op Java en als bijna steeds heeft hij een dusdanige verwarring van zich zelf tegen sprekende verklaringen na zich ge sleept, dat de mensen op straat er niet meer uit wijs kunnen worden. Het feit waarop de Nederlanders zich hebben beroepen, was, dat de Indonesiërs de vorming van een ge meenschappelijke gendarmerie niet aanvaard hebben, waarop de Indo nesiërs antwoordden, dat dit een détail-kwestie was en de Nederlan ders weer, dat de Indonesische wei gering bewijst dat de Indonesiërs opnieuw probeerden de zaken op de lange baan te schuiven. Het is karakteristiek, voegt Le Peuple hieraan toe, dat beide par tijen elkaar wederzijds beschuldi gen van vertragingsmanoeuvres. Voor de Indonesiërs betekende elke dag uitstel een winst, die van de Nederlandse staatshuishouding nieuwe inspanning vorderde wegens de verstarring van het Nederlandse kapitaal, dat in Indonesië is belegd. Sinds het accoord van Linggadjati, dat in Maart jongstleden is gete kend zijn de Nederlanders evenwel hun troepenmacht blijven verstor- ken en het is geen zuivere samen loop van omstandigheden, dat zij hun offensief in het droge seizoen zijn begonnen. DE ZES OPERATIES die de Nederlandse troepen op Java heb ben ondernomen hebben zich thans aldus ontwikkeld 1. De 7-December-divisie, die uit Batavia oprukt tussen de kust en de spoorweg naar Cheribon heeft Krawang en Tjilamaja bezet. Volgens berichten van gisteren heeft zij ook Soebang bereikt, 2. Van Buitenzorg uit hebben de Nederlandse troepen, die de ver binding tot stand moeten brengen tussen de Nederlandse bezettings zone in de zuidkust, Soekamboemi bezet, 3. De V- cn W-Brigades, die ven Bandoeng uit opereren, hebben Soemedang en Kadipaten bezet en staan nu In Cheribon, waar volgens Republikeinse berichten nog gevochten wordt. 4. De T-brigade, die van Semarang uit naar het zuiden oprukt, in de richting van Djogja cn Solo (Soe- rakarta), bezette Oengaran, Am- barawa en Salatiga. In de omge ving van Semarang wordt echter nog gevochten. 5. De X-brigade heeft het bruggen hoofd (Soerabaia cn omgeving) uitgebreid met Bangil en Panda- kan, Zij zouden Mod jokerto ech ter weer verloren hebben. 6. De Mariniers, die op verscheiden plaatsen aan de kust van Java's Oost-punt zijn geland, hebben Probolinggo, Besoeki, Sitoebondo, Bondowoso, Banjocwangi, Djem- ber cn Loemadjang bezet. De beide laatste operaties schij nen samen te komen bij Malang, dat volgens Republikeinse berich ten (door de Nederlanders nog niet bevestigd) gevallen is. Wien echter gedacht had, dat de „moordende" tweede dag. bij de smo rende hitte, deprimerend had ge werkt op de deelnemers, bemerkte al spoedig dat hij zien schromelijk vergist had. Want in haast nog opge wekter stemming dan Woensdag, be gonnen de 6300 overgeblevenen de derde dag. In de vroege ochtend was het ideaal wandelweer. De Bilt had dit keer gelijk gekregen Het was inder daad minder warm en de lopers, in het besef dat elke kilometer meer, bij deze verrukkelijke temperatuur gelopen, 's middags vermoedelijk dubbel zou tellen, zetten er onmid dellijk een behoorlijk tempo in. Toen wij dan ook om kwart voor zeven in Overasselt aan de controleurs vertel den, dat reeds de eerste twee indi- viduelen waren gepasseerd, was het enige wat wij ten antwoordt kregen: Hoe bestaat het. Dat is onmogelijk". Deze beide heren hadden deze eerste 15 km. met een gemiddelde snelheid van ruim zeven kilometer afgelegd. Hoever dit met de vierdaagse sport in overeenstemming te brengen is, laten we in bet midden, maar zeker was het, dat deze snelle tippelaars een vooruitziende blik hadden. Want toen wij om tien uur in de Plasmo- len arriveerden, zaten zij reeds rustig in Groesbeek een kopje koffie te slurpen. De zon kwam toen reeds door en het zware, doch prachtige traject pver de uitlopers van het Reichswald, hadden zij reeds achter de rug. De anderen kegen het zwaar te verantwoorden. Maar noch de ver zengende hitte, noch de zanderige bospaden, konden de stemming meer bederven. „Halen zumme't" riep een troep Bosschenaren ons toe en een kleine opwekking van een radiowagen was voldoende om de leider van de Rot- DE VIERDAAGSE 3e MARSDAG 24 JULI 1947 Vierdaagse-derde dag Verzorging van inviduelen laat veel te wensen over Het was te verwachten. De „slag om Wychen", die Woensdag door de bijna zevenduizend Vlerdagers werd geleverd, heeft zün tol geëist. De gelederen werden danig gedund, zodat Donderdag slechts 6299 deelnemers Nijmegen verlieten voor het parcours door de prachtige omgeving van de Plasmolen, Groesbeek en Berg cn Dal. terdamse Tramharmonie, nieuwe kracht te geven. En gehaald hebben ze het. Ook nu waren er natuurlijk uitvallers, maar het waren er maar 38. Want met de vierde, de „feestdag" in het vooruitzicht, dacht niemand neer aan opgeven, of ze moesten al helemaal niet meer kunnen. Zo kon Cft-oesbeek weer op ouderwetse wijze de lange sliert van lopers begroeten en het werd hier en door de straten van Nijmegen een ware zegetocht, welke iets groots belooft voor de dag van heden. Verzorging Moge de organisatie van deze Vier daagse over het algemeen wel in or de zijn, toch valt er nog heel wat te verbeteren. Administratief klopt het wel, maar zo gauw de deelnemers des morgens hun contrölekaart in ontvangst genomen hebben worden zij geheel aan hun lot overgelaten. Behalve bij een enkele tussentijdse contróle, kijken de organisatoren niet naar hen om. Aan de verzorging wordt niets gedaan. Hiervan onder vinden de indivudele lopers het meeste nadeel. De groepen beschik ken over het algemeen wel over een ploeg, die hen overal volgt en ver zorgt. Maar de enkeling is op zich zelf aangewezen. En speciaal voor hen moet de Vierdaagse iets doen. Slechts een enkele Rode Kruis-post, waarbij de afd. Enschede zich zeer onderscheidt, treft men aan. Dit is lang niet voldoende. We waren in de gelegenheid om een dag met de ver- zorgingsploeg van dc Nederlandse Spoorwegen mee te rijden. Wat deze dames en heren gepresteerd hebben, grenst aan het ongelooflijke en we hebben ons kunnen overtuigen, welk een grote steun een goede verzorging onderweg voor de Vierdagenaar be tekent. W"ij zagen tevens wat de in dividueel ontbeert. En voor deze moeten de organisatoren zorgen. Nu moet de enkeling parasiteren op de goedheid van de anderen, die hem. indien nodig, hun hulp zeker niet zullen onthouden. In de Kurzaal te Schevenlngen werd Woensdagavond de eerste op voering buiten Engeland gegeven van de nieuwe komische opera „Al- bert Herring" van de Engelse com ponist Benjamin Britten. Het libretto is van Eric Crozletr. De regie voor deze opvoering was in handen van Frederick Ashton, de Engelse choreograaf van het Sadler's Wells Ballet, die voor deze balletgroep reed3 meer balletten ontwierp. Deze eerste continentale voorstelling werd door de talrijke belangstellenden heel hartelijk ont vangen. rj IJNe Majesteit koning Kroes- baards waardigheid was door het dansen en springen danig in 't gedrang gekomen. Z'n kroontje hing scheef op zijn hoofd, zijn prachtige baard was helemaal in de war, de mooie plooien van zijn tovermantel waren gekreukt, z'n schoenen bevlekt. De likeur had ook 6poren nagelaten: Kroes- baards neus was rood, hij kon zijn ogen bijna niet meer open houden en zat aan het tafeltje te knikke bollen. De burgemeester zei tegen de andere leden van het comité: „Vindt U niet dat wij zijne Majes teit naar het plein moeten bren gen? Zoals hij nu is kan hij zich eigenlijk niet meer aan het pu bliek vertonen. Men zou geen eer bied meer voor hem hebben. Kijk, alle dames en heren dan6cn en drinken, ze schenken geen aan dacht meer aan ons. Zullen wij door de achterdeur weggaan?". De andere heren knikten van „Ja". Voorzichtig klommen zij van het podium af, de burge meester nam Kroesbaard op zijn arm en zo slopen zij naar de ach terdeur, Vlug maakten zij haar open en glipten er uit. Toen kre gen zij plotseling haast: één der iieren rende om het gebouw en kwam even later in een auto terug. De burgemeester stapte met de nu slapende Kroesbaard in, de andere heren volgden. Met volle vaart reden zij naar het plein. Nauwelijks waren zij de zaal uit of een kellner be merkte, dat het tafeltje van het ere-comité onbezet wa6. Koning Kroesbaard was verdwenen, de burgemeester cn de andere heren ook. Dat nieuwtje was dadelijk in de zaal bekend. Men keek overal, zocht in alle hoeken, niets te vinden. Toen Tiep eensklaps een dame met schelle stem: „Die ka bouterkoning heeft ze allemaal weggetoverd!" „Ja, ja, weggetoverd", gilden andere dames en de beren keken met verschrikte gezichten elkaar aan. „Ooooooh, wat zal hij met óns doen! Help, help!!" gilde de eerste dame weer. En alsof de hele zaal \ol water stroomde gilden plotse ling alle dames (en ook heren!): ..Help, help, die afschuwelijke ka bouter wil ons wegtoveren. Maar we willen niet weggetoverd wor den, we willen naar huis!" Eén meneer wilde Tnet een grapje de rust herstellen en be gon daarom te zingen: ..En we gaan nog niet naar huis, nog lang niet, nog lang niet!", maar VOOR DE KINDEREN alle andere mensen schreeuwden verontwaardigd, dat dit niets was om me© te spotten. Ze drongen na3r de uitgangen en renden het hotel uit. De heren vergaten hun hoge hoeden, de dames haar sjie- ke mantels. Weg wilden ze, ^eg uit dat geheimzinnige gebouw, waar kabouters en hoge heren verdwenen. Daar was het vast niet pluisl TNTUSSEN waren Kroesbaard, -*• de burgemeester en de comité leden op het plein aangekomen. Daar stapten ze uit. De burge meester maakteKroesbaard zacht jes wakker en vroeg hem: „Ma jesteit, hoe laat zou Parelglans U komen halen?" „Parelglans, wat Parelglans, hoe Parelglans?" mompelde Kroesbaard, „wat is er met Parel glans?" „Hoe laat zou de libelle u ko men halen", herhaalde de burge meester. Kroesbaard keek hem niet be grijpend aan, zijn hoofd zwaaide v. at heen en weer en langzaam vielen zijn oogleden weer toe. „Mijne heren", zei de burge meester, „u ziet dat Zijne Majes teit te veel slaap heeft om te ont- woorden. Ik stel u voor te blijven wachten tot dat insect komt. Het is mjpoi weer, er is niemand meer op straat, we kunnen dus rustig op de stoeprand gaan zitten." Zo gezegd. zo gedaan. Daar za ten 's nachts orn vier uur de bur gemeester cn de andere heren van het eic-comité op de stoep rand met elkaar te praten over deze wonderlijke en opwindende dag. Koning Kroesbaard snurkte zachtjes, terwijl zijn hoofd tegen do borst van de burgemeester leunde. Ze zaten daar wel een uur. het werd al licht en de zon zou wel spoedig opkomen. Eensklaps klonk een zacht gezoem boven hun hoofden en met een sierlijke zwaai daalde een groofe glanzen de libelle midden op het. plein. Hij wendde zich tot de burge meester en zei met zingende stern: „ik kom zijne Majesteit Koning Kroesbaard III van Zwamland halen. Weet u waar hij is?" J. VAN STRATEN, (Wordt vervolgd) (Ingezonden mededeling) £en glimlach is eerst char mant alser mooie witte tanden te voorschijn komen. Maar witte tanden moeten ook ge- rzond zi|n, dus vrij van tand steen. Solidox maakt dat moge- Jijk, Solidox bevat sulforicin- oleaat, het unieke middel, dat tandsteen bestrijdt en voorkomt. FEUILLETON (Vr(je bewerking) 1) In Parijs verblijvend, ln het voor jaar en aeels nog in de zomer van 18maakte ik kennis met 'n zeke re Monsieur C. Auguste Dupin. Deze jonge man was van een uit stekende, Ja zelfs van een zeer ver maarde familie, die echter door een aaneenschakeling van tegenslagen tot zulk een armoede was geraakt, dat onder de last daarvan zijn ener gie verzwakte en ten alotte be zweek, zodat h(j zich niet meer druk maakte om zfjn dagelijks be staan en zich zeker ook niet in spande om het verloren gegane for tuin te herwinnen. Maar zijn schuldenaren waren begrijpend en hoffelijk en daarom was hem nog iets overgebleven van zijn vader lijk erfdeel. Door zeer zuinig te le ven kon hij dan ook juist nog rond komen van de inkomsten dier spaarzame bezittingen. Zo kwam het dan, dat boeken de enige luxe vormden, welke h\j zich kon ver oorloven en boeken waren goedkoop en in overvloed in die dagen in Pa rijs. Onze eerste ontmoeting had ook plaats in een rommelig, slordig boekwinkeltje in de Rue Montmar- tre, waar het toeval, dat wjj belden juist naar het zelfde, merkwaardige 'en zeldzame boek op zoek waren, ons samenbracht. Wy zagen elkaar daarna vaak. Ik was uitermate be langstellend naar die kleine familie- historie, welke hij mij schilderde, met alle openhartigheid, welke een De eminente Amerikaanse schrijver en dichter Edgar Allan Poe moet beschouwd worden als de grondlegger van de detective- story. Nog zijn verschillende in genieus bedachte misdaden en de scherpzinnige beschrijvingen van de onthullingen onovertroffen. „De moorden in de Rue Morgue" wordt als het meest klassieke detective-verhaal beschouwd. Poe publiceerde het in April 1841 in Graham's Magazine. Fransman kan tonen, wanneer het om hemzelf gaat. Ik was ook ver baasd over zijn opmerkelijke bele zenheid en daarenboveh gevoelde ik mij aangetrokken tot de ontstui- mige levendigheid en de frisheid van zijn verbeelding. En ik over woog, dat juist voor het werk, dat mfj in Parijs bezig hield, het gezel schap van zo een man bijzonder waardevol kon zijn. Dat heb ik hem dan ook ronduit gezegd. Wij hebben toen ten leste het besluit genomen, dat wij zouden gaan samenwonen, zolang ik in de stad bleef; omdat mijn finantiële omstandigheden wat minder verward waren dan die van hem, werd mij toegestaan, dat ik voor dat doel een huis huurde en meubileerde, zodat het werkelijk in stijl bleef bij onze fantasie en ons karakter: het was een door de tijd verweerd en grotesk huis, reeds lang verlaten door bijgeloof en vreemde geruchten, waarin wij ons maar niet verdiepten, een huls, dat in verval geraakt was in een afge legen en eenzaam gedeelte van de Faubourg St. Germain. Zou de wijze, waarop wij ons le ven en de dag indeelden bekend ge worden zijn, aan zouden wy wellicht voor dwazen gehouden z\jn, zij het ook waarschijnlijk als volkomen on schuldige gekken. Onze afzondering was volmaakt. Wy lieten geen be zoekers toe. Ik had onze schuil plaats zorgvuldig verborgen gehou den voor mijn kennissen en beken den en het was al vele jaren gele den, dat Dupin had opgehouden te bestaan voor Parys. Wy bestonden dan ook alleen nog voor onszelf. Zo leefden wij, in rust en verge telheid, toen wy een avond verrast werden door een editie van de Ga- zette des Tribunaux met het vol gende bericht: OPZIENBARENDE MOORDEN In de vroege ochtend het was ongeveer drie uur werden de in woners van het Quartier St. Roch uit hun sluimer opgeschrikt door een hartverscheurend geschreeuw, een verschrikkelijk gillen, dat ken nelijk van de vierde verdieping ko men moest van een huis in de Rue Morgue, waar men Madame l'Es- panaye wist te wonen, alleen met naar'dochter, mademoiselle Camille l'Espanaye. Terstond kwamen de buren in actie, doch helaas ging ge ruime tyd verloren, doordat men aanvankelijk trachtte op de gebrui kelijke wyze het huis binnen te gaan. Tenslotte werd de deur gefor ceerd met een breekijzer en acht of tien van de buren stormden de wo ning in, vergezeld door twee gen darmes. Inmiddels was het gegil op gehouden, doch toen de mensen de eerste treden van de trap opvlogen werden twee of meer ruwe stemmen vernomen, in een verhit en boos twistgesprek. Men meende, dat deze stemmen uit de richting van het bovenste deel van het huis kwa men. Maar toen de tweede trap be reikt werd verstomden ook deze, verontrustende geluiden en was het eensklaps muisstil in het huis. De mensen verspreidden zich over ver schillende delen van de woning en haastten zich van vertrek tot ver trek. Toen zij echter in de grote achterkamer van de vierde verdie ping kwamen de deur ervan moest opengebroken worden, aan gezien zij van binnen afgesloten bleek te zyn werd men met ont zetting en zeker met verbazing vervuld over het toneel, dat. zich aan do ogen van de ontstelde be zoekers voordeed. Hot vertrek verkeerde in wilde wanorde het meubilair vernield en do gruizels en brokstukken er van in alle richtingen verspreid. Er stond slechts één bed en het matras ervan lag midden in de ka mer. Op een stoel ontwaarde men een scheermes, besmeurd met bloed en op de haardplaat lagen twee of drie lange en dikke plukken grys haar. van een mens, eveneens be bloed, haar, dat met wortel cn al uit een schedel gerukt scheen te zyn. Op de grond werden vier oude geldstukken gevonden (Napoleons), een oorbel van topaas, drie grote zilveren lepels, drie kleinere van Algerijns zilver, en twee tassen, die bijna vierduizend gouden franken bleken te bevatten. De laden van een bureau, dat in een hoek stond, waren geopend en kennelijk in haast doorzocht, want vele objec ten van waarde waren er in achter gebleven. Een kleine, ijzeren geld kist werd onder het matras en niet onder het bed aangetroffen, open, met de sleutel in het slot. Ér in lagen slechts enkele vergeel de brieven en nog andere documen ten van generlei waarde. (Wordt vervolgd) Tussen Sluis en Delfzijl 2.700.000 m1 water meer gebruikte Amsterdam in le halfjaar 1947 dan in zelfde periode 1946. H. Blonk, zeer beruchte Amster damse rechercheur in bezettingstijd, komt 11 Augustus voor. Eerste klokken zijn gegoten in bronsgieterij B. Eysbouts te Asten. Psoudo-arts J. Slavenburg, die in Schoonhoven praktijk waarnam, is veroordeeld tot 5 maanden en ter beschikkingstelling regering. Gedood door stroom uit strijkbout mevr. S A. Zijderveld-Polet uit Rotterdam en zesjarig jongetje, die electnsche leiding beetpakte. „Venerable", Brits vliegkampschip ls door Nederlandse marine aange kocht. Leonardu3 Koster uit Haarlem, is in Rennes (Fr.) tot levenslange dwangarbeid veroordeeld wegens moord. Mevr. A. Goedkoop-Eeumcr, 84 jaar. vloog naar New-York. Diensten K.L.IM. naar Londen worden verdubbeld. B(J auto-ongeluk op Afsluitdijk zijn twee „lifters" ernstig gewond. Nederlanders woonden in Oslo in ternationale conferentie van red dingsdiensten bij. AKU gaat nieuwe fabriek bouwen in Emmer-Compascuum. Ex-minister mr. M. P. L. Steen- berghe keerde, na Jarenlang verblijf in buitenland, naar ons land terug. Hij zal zich buiten politiek houden. Vyf inwoners van Groenlo zijn verbaliseerd wegens clandestiene slachting.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2