Amersfoort in de nieuwe Winkler Prins Onderwijs in Amersfoort (II) Stadsmuur van Harderwijk weerstond de vijand Wegen leken op wandelende bloementuinen m oe nee iviorgee Radio-programma 2 Stadsbeschrijving laat veel te wensen over Madonnabeeld dat er niet is! Bericht Men zal moeten zoeken naar een ruime variatie van mogelijkheden Haakschutters speelden kruip door sluipdoor, maar...! Drost van der Sande in het gevang „Vive la Hollande" was niet van de lucht - door EDGAR ALLAN POE - '/rrt'T.w Zaterdag 26 Juli 1947 WJ AT over onze woonplaats in de v v nieuwe Winkler Prins wordt ten beste gegeven is niet erg be vredigend. Uiteraard mogen we van een encyclopaedic niet verwachten, dat wij er de uitgebreide plaatsbeschrij vingen in zullen vinden, welke een Gids of een Baedeker ons biedt. We verwachten er geen enthousiaste, met superlatieven doorspekte ophe meling in van het schitterende panorama dat zich op onze Lange Jan aan de torenbestyger ont vouwt. OOK niet ander uiterste een sombere beklemtoning van de afschuwelijke stank der Amers- foortse buitensingels (de Beek) op windstille. snikhete zomerdagen. Maar wel mag aan dc Winkler Prins de eis worden gesteld, dat bij alle noodzakelijke beknoptheid ook t. a. v. een stadsbeschrijving le elk woord zin heeft en elke zin verantwoord is, 2e dat de encyclo paedic „bij" is en 3e dat de druk proeven door de betrokken deel- redacteur zijn gecorrigeerd. Aan geen dezer voorwaarde nu is geheel voldaan. Perfecte correctie? De derde druk van de Winkler Prins (die van 1904 voor het eerste deel) vertelt ons over de stad o.a. „Het middelpunt der stad is de ruime markt, de Hof geheten, waarop zeven straten uitlopen. De Langestraat, de schoonste der stad. deelt haar met hare beide voortzettingen in een noord-wes telijke en een zuid-oostelijke helft, terwijl het Singel, met de „Munt huizen en het Zand, nog de ommu ring der oude stad aanwijst". De nieuwe druk van 1947 maakt hier van de Langestraat deelt de stad met haar beide voortzettin gen in een Noord-Westelijke en een Zuid-Westelijke helft (op zichzelf al een onmogelijkheid T terwijl de Singel met Het Zand en dc Muurhuizen, de gerestau reerde Kamper-binnenpoort, als mede "dc beide waterpoorten n.l. de Koppelpoort en de Monniken dam (15e eeuw) nog de omvang van de oude stad aanwijzen." Nog afgezien van de ouderwetse woordkeuze (de Langestraat is im mers een wegverkeersader en heeft geen verdelende doch een verbin dende functie) zal de onjuistheid dezer omschrijving wel elke Amers- foorter in het oog springen. Eers tens wordt door de Langestraat en haar beide voortzettingen de stad niet „verdeeld" in een Noord-Wes telijke en een Zuid-Westelijke helft, doch (schijnbaar onbeduidende, maar typerende onnauwkeurigheid) in een Noord-Westelijke en een Zuid-Oostelijke helft. Ten tweede: de omvang van de oude stad wordt, natuurlijk niet bepaald als de Wink ler Prins hier aangeeft. In de nieuwe druk worden de twee begrenzingen der oude veste door elkaar gehas peld, n.l. die van de eerste om muring van omstreeks 1259 en die der uitleg in de 14e en 35e eeuw. Van de omwalling uit het midden der 13e eeuw zijn de Muurhuizen, de Singels en Het Zand nog over blijfselen, terwijl de omvang van de 15e eeuwse stad door de buitensin gels (de Beek) met de Plantsoenen, de Koppelpoort en de Monnikendam worden bepaald. Winkler Prins" bij? Enige weken geleden besprak Dr. P. H. Ritter Jr. voor de radio de nieuwe druk der Winkler Prins en roemde daarbij o.a. het mooie kaart werk c.q. de plattegrond van Alk maar. Het spijt mij te moeten vast stellen, dat deze waardering niet opgaat voor het kaartje van Amers foort, dat tussen de tekst is afge drukt. Deze plattegrond n.l. is hele maal niet „bij"en geeft de toestand weer uit het jaar.1930. De gehele uitbreiding van na 19301931 zoekt men op deze kaart van Amersfoort tevergeefs. Men mag met reden vra gen, waarom de uitgevers zich niet met de betreffende stedebouwkun- digedienst in verbinding hebben ge steld. Onze Lieve Vrouwetoren Met recht zijn we trots op het bezit van de prachtige O. L. V.-toren. Het loflied op deze toren, dat archi tect Zuiderhoek neerschreef in de Beiiaard van Mei van dit jaar, zal wel elke Amersfoorter uit het hart gegrepen zijn. De vertrouwde vor men ontelbare malen door kun stenaars met penseel en tekenstift vereeuwigd zijn ons lief en een oprechte „Keientrekker" kent de Lange Jan wellicht zo goed als zijn broekzak. Wat zal hij denken van het navolgende, uit de kunsthistori sche beschouwing? De toren is op vierkant grondvlak opgetrokken omstreeks 1470 en heeft vier zware hoekpijlers als steunberen; om de bovenste ge leiding loopt een balustrade. Daarnaast is een klem neventoren tje, dat het beeld der Madonna met Kind draagt." In werkelijkheid zullen we dit beeld van Maria met het kindje Jezus tevergeefs zoeken. Er heeft trouwens voor zover we hebben kunnen nagaan nooit een beeld op het neventorentje gestaan. Hoe heeft men zulk een grove onjuist heid in een encyclopaedisch kunst historisch overzicht kunnen neer schrijven? Wij vragen de onderstel ling, dat de geleerde schrijver van dit overzicht in een of ander gidsje de volgende sedert dien tot ver velens toe herhaald woorden van dominé Craandijk heeft gelezen en onjuist interpreteerde. De doopsge zinde predikant Craandijk uit Rot terdam n 1. schreef in een opstel uit het jaar 1874 (zie z'n „Wandelingen in Nederland") over de O.L.V.-toren te Amersfoort: het omwonend landvolk be groette in het statig gevaarte het beeld der Gezegende onder de vrouwen, en vóóral als de sche mering de vormen wat omsluierde, als de verre afstand de details in een nevel hulde, dan zag hun oog de statige gestalte der gebenedijde Moeder des Heren met haar god delijk Kind op de arm en (n.l. het ncventorentje T.). die bescher mend en zegenend te midden van het landschap stond en de gelo vigen tot dankbare aanbidding en vertrouwelijke verering nodigde." Fabrieksstad „Het tegenwoordige Amersfoort is in de eerste plaats industriestad". Aldus dr. Ketner in de Winkler Prins. Nu moet, dunkt my, onder in dustriestad worden verstaan een stad, waarvan het uiterlijk beeld of de innerlijke sociale structuur door de aanwezigheid van industrie is be paald. Het wil mij voorkomen, dat noch het één nóch het ander op Amersfoort van toepassing is. Deze overtuiging vindt steun allereerst in het stadsbeeld. Wanneer wy in de uiterlijke structuur van de stad de weerspiegeling mogen zien van haar innerlijke samenstelling, dan geeft deze ons duidelijk te verstaan, dat Amersfoort nog steeds en in de allereerste plaats een woonstad is, en dit ook in de naaste toekomst (nu het Gooi „vol"zit) nog wel zal blijven. In tegenstelling met fa briekssteden als Maastricht, En schede en Eindhoven vindt men in onze stad slechts kleine industrie ën met een betrekkelijk beperkt aantal arbeiders, dat meestentijds de twee honderd personen niet te boven gaat. Dit laatste hetwelk te maken heeft met de innerlijke sociale structuur-manifesteert zich in het Amersfoortse adresboek van 1938 (het jongste dat in Fléhite te vinden is) waarin betrekkelijk wei nig namen van fabrieks arbeiders voorkomen. Hoewel exacte gegevens over de sociale samenstelling van de Amers foortse gemeenschap nog geheel ontbreken (ook de beroepstelling van '30 brengt hier geen licht!), toch menen wij op grond van het voren staande de stelling van dr. Ketner, dat Amersfoort in de eerste plaats is een fabrieksstad, te moeten af wijzen. Mèt de Amersfoortse soci- aal-geograaf Evert Akkeringa con cluderen wij: Amersfoort is aller eerst woonstad! Conclusie Het geheel der Amersfoortse stadsbeschrijving in de Winkler Prins overziende, kan onze conclu sie niet al te optimistisch zijn. Voor wat het trefwoord Amersfoort aan gaat, menen wij dat deze nieuwe druk is tekort geschoten in haar taak, te geven een nauwkeurige, objectieve, zakelijke en feitelijke informatie. Dit valt ten zeerste te betreuren, want kosten noch moei ten zijn gespaard, om ook de plaatsbeschrijvingen door middel van innige samenwerking van tekst, kaarten en platen tot een levendig geheel te componeren. P. S. Teeling. Voor de Zondag We grijpen weer haastig naar de krant. We wachten gespannen op de radio-berichten. Zijdie er waarachtig mede bezig zijn, hon den na kennisname van de be richten nog altijd het gevoel, dat ze „het" nog niet hebben ge hoord. De ouders, verloofden en echtgenoten vemen alle berich ten trouw in zich op- Maar vraagt ge hen, hoe het gaatdan ant woorden ze: ik heb natuurlijk nog geen bericht gehad. En al len, die door hun geestelijke in stelling hemoeilijk hebben met de huidige situatie, hoe onver mijdelijk die ook ware, hebben ditzelfde gevoel. Ze hebben de ervaring van iemand, die een ge sprek gadeslaat, dat gevoerd wordt in een taal, die hij niet kent. Uit gebaar en gelaatsuit drukking van de sprekenden kan hij enkele algemene gevolgtrek kingen makenb.v. dat het ge sprek vrolijk is, of scherp. Maar waar het eigenlijk over handelt, ontgaat hem Het is een moeilijke tijd en we snakken naar berichtHet is al les zo wonderlijk gecompliceerd- En het. wordt bij de dreiging voor hen die ons lief zijn, zo oer-een- voudig. Wie bericht ons de waarheid Gods? Er is bericht. Bericht van Jezus Christus. Die in de schuldige verscheurdheid van deze wereld, de dood aan het Kruis stierf. Die in een verschrikkelijk en niet meer te ontwarren gebeuren de Redder is, van God gezonden. De bijbel noemt Hem het Woord Gods. Maar we zouden ook kun nen vertalen: het bericht van God. Het is al laat in de avond, als ik deze. regels schrijf, en niet verder kan, omdat het nu een maal niet 20 helder is voor mij en ik het er moeilijk mee heb. Het raam staat open. Daarbui ten is het donker. Er is geen uitzicht. Maar door dat donker heen komen de klanken van het heel-uur-snel van de Dom aan- dwarrelen. Die klanken ken ik als woorden. Door de aarde- duisternis zingt het: Wie op Hem hoopt i" 't bangst gevaar, is bij Hem veilig en geborgen, die redt Hij godd'Iijk, wonderbaar Ja, veilig en geborgen, als het moet °°lc in de dood! Er komen vele berichten. Maar wie dit hoort in het. donker en de uitzichtloosheid, die heeft, be richt gehad! Ds. C. M. VAK ENDT. Het samenstellen van een leerplan gaat dc krachten van één mens te boven. Niet alleen zal samenwerking gezocht moeten worden tussen de leerkrachten van de scholen waarvoor het leerplan dient, maar ook met andere deskundigen, die door hun adviezen, uit het studie-veld der opvoedkundige weienschap, het lot stand komen van het geheel der leerstof bevorderen. Betreft het leerplan nog slechts de inhoud van de leerstof, het paedagogisch plan, dat de drijfkracht wordt voor de toe komstige opvoedkundige arbeid, dient de nieuwe vormen uit te stippe len van de organisatie van het onderwijs. Het zal duidelijk zijn, dat ook het schoolloopbaan vertraging onder- individueel opstellen van een paeda gogisch plan onmogelijk is, Amers foort is hierop geen uitzondering. Dc enkele gedachte hier weerge geven biedt dan ook geen defini tieve oplossing van het onderwijs kundig probleem We gaan niet ver der dan het stellen van een pro bleem. van een voorzichtig aange ven van wegen, die anderen reeds gingen. Drie groepen 1. Onze leerlingen vertonen gro te verschillen naar verstand, werk tempo, doorzettingsvermogen en be langstelling. Toch komen deze ver schillen in de huidige school niet voldoende tot hun recht. De schijn baar eenvoudige oplossing, de kin deren geheel individueel, naar eigen tempo en karakter, een plaats in de school te laten innemen, is niet de beste. Het blijkt in tegenspraak met de eisen die een kind ons bij ver antwoord onderwijs stelt. Men zal naar een ruime va riatie van mogelijkheden moe ten streven deels binnen het klassen-verband, deels door vor ming van speciale scholen die, langs de wegen van het Dalton- Montessori of Persoonlijkheids- onderwijs, nieuwe mogelijkhe den openen voor de rijke per soonlijke aard der kinderen. 2. Sterker leeft thans de gedach te dat de school een culturele taak heeft te vervullen. Wel ruimde de school hiervoor een plaats in bij de vakken, maar daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan de rijk dom die dit onderwijs biedt aan het individu. Belangrijker achten wij de invloed en de binding, die uitgaat van het gemeenschappelijke werk, verzorgde tentoonstellingen en schoolvoorstellingen, aan de voorbe reiding waarvan de kinderen van verschillende scholen werken. Hier uit ontstaan gemeenschapsfeesten waarbij historie cn tijdsgebeuren van de eigen stad de achtergrond vormen, HersteLklassen 3. Behalve deze zorg voor het kind, dat naar eigen aard zijn plaats in het schoolleven wel vindt, dient grotere aandacht besteed aan het kind dat door afwijkingen in zijn (Ingezonden mededeling vindt. We denken niet aan de leer lingen voor wie het volgen van het gewone lageronderwijs onmogelijk is. Zij vinden hun plaats reeds in voor hen uitstekend ingerichte scho len. Het gaat hier om achterblij vers, dc lichamelijke zwakke kin deren. dc kinderen met bijzondere moeilijkheden. Voor deze kinderen is ook de moderne school de plaats niet waar zij tot hun recht komen. De vorming van „herstelklassen", waarin de kinderen langere tijd kunnen werken, voor zij weer in het gewone gareel mee gaan, zou in deze gevallen uitkomst brengen. Een opvoedkundig bureau, waarin psy choloog, arts en opvoedkundige sa menwerken zou voor Amersfoort van onschatbare waarde zijn. Een net van contactdraden naar de ge zinnen zou bij de eenmaal aange vangen arbeid van het bureau het resultaat zijn. En van nog meer waarde zal de hulp zijn die school en gezin in de zware opvoedkundige taak van het moeilijke kind van het bureau ontvangen. L. van GELDER. Vooral sedert de afsluiting der Zuiderzee is de gemeente er toe geko men om enige poortjes uit te breken in de oude stadsmuur aan de zee zijde, en trekt deze bijzonder de aandacht van de vreemdeling. Die muur heeft in (le geschiedenis van Harderwijk een rol van betekor nis gespeeld, vooral bij de verdediging der stad in de loop der eeuwen. Harderwijk was na de hervorming een der meest weerbarstige steden die de Landvoogdes Margaret ha van Parma heel wat zorgen baarde. Ge bod op gebod, regel op regel, banbricven en plakkaten werden uitgevaar digd, doch de Hardencijkcrs stoorden er zich niet aan cn 't was een pu bliek geheim dat de Raad der stad de Luthersen in stilte steunde. Het was te voorzien dat de Hoge Regering, in naam des Konings van Spanje, spoedig tot beslissende da den zou overgaan. Reeds werden aan het Blokhuis achter de stads muur versterkingen aangebracht, die zich tegen do burgerij keerden. Niet alleen de burgerij, maar ook de Vroedschap „dezen bril op den neus niet mogende leijden" deed wat ze kon om tegenmaatregelen nemen. Hierover vertoornd, beproefde nu Karei van Brienen, Graaf van Megen en stadhouder van Gelder land, zich met list van Harderwijk meester te maken. Op 18 December 1566, des morgens in de vroegte, zou de greep worden gedaan. Enige bonderden haakschutters met vaan delknechten uit Arnhem en Nijme gen, stonden gereed om het plan te volvoeren. Een eerste vereiste was om een aantal soldaten binnen de muur te krijgen. Verraders Verraders aan de binnenkant dienden daarbij een handje te hel pen. En er waren verraders, die van de aanslag wisten: de Drost van der Sande en een zekere An- dries Roest, een geboren Harder wijker. Deze lajitste hielp een tach tigtal haakschutters, die bij donker door een in de muur gehakt gat ge kropen waren, binnen het blokhuis on verdiende met dit verraad het Schoutambt der stad. Ofschoon de binnengedrongen Spanjaarden d^ gehele wacht, 24 man sterk, om hals bracht, werd de aanslag op de stadsmuur toch nog verijdeld. Een paar vissers namelijk die in de vroege morgen naar zee gingen, za gen de haakschutters door net gat kruipen en keerden ijlings naar do stad terug. Onmiddellijk liep de stad te hoop. Drost van der Sande, zich ontdekt ziende, stelde zich aan het hoofd van de haakschutters cn bezette de Vismarkt. De burgerij drong op, er vielen schoten. Een paar burgers luidden de klok, zodat kort daarna lettc.lyk iedereen op de been was. Moedige vissers De Drost en zijn mannen trokken zich terug in het blokhuis aan de stadsmuur. Het werd een verwoed gevecht, waarbij vooral do vissers zich onderscheidden. De burgers, die elkaar onder ede beloofden te overwinnen of te sterven, plaatsten hun beste schutters in het Nonnen klooster om vandaar het Blokhuis te beschieten. In het rondeel van de muur sloegen ze alle Spanjaarden dood, behalve enlTelen, -die luide om genade smeekten en er dan met een „seer mishandelde huyd" afkwa men. Tal van soldaten redden hun leven met door hot gat te kruipen, waaruit ze gekomen waren. Toen de verwoede burgers de Drost in een kelder hadden gevon den, sleurden Zq hem „niet sonder gejouw en schelden van de wijven" en „met pijpen en trommelen" naar 't gevang in de Luttekepoort, waar hij „sich twee dagen mogt diver teren met klappertanden". Do vijand was afgeslagen; de Harderwijkers hadden zich kranig gehouden en op de Vismarkt werd door heel de burgerij bij grote vuren een feestmaal van „hammen ende koevleis" genuttigd. Maar, zo zegt Schrassert in zijn kroniek, ook hield men na de over winning een „gemeijne Raad met ootmoedige dancksegginge aan Godt' de Heere voor sijne verlos- singho" TU1NKALENDER ZATERDAG 26 JULI. Menig- maal gebeurt het dat een kamer plant mislukt of gaat kwijnen, door dat 2e verkeerd in de bloempot werd gezet. Om goed van water voorzien te kunnen worden, moet de aarde in de pot niet te hoog ko men te liggen, doch ietwat onder de potrand. Daardoor kan het water er blijven staan en wegzakken. Indien de aarde onder in dc pot niet om de wortels aansluit, heeft dat meestal een mislukking van de groei tenge volge. De loortelkluit wil dan geen water vasthouden. Het stroomt weer onder uit de pot. Het kan ook ge beuren, dat een plant veel te los en soms ook wel te vast wordt opge pot. Bovendien is ook de keuze der potaarde een zeer belangrijke fac tor. Tenslotte speelt ook het tijdstip der ver pot ting een belangrijke rol. Voor de meeste planten kan dit het beste in het voorjaar geschieden. S. L- De oude stadsmuur van Harderwijk omsluit een pittoresk gedeelte van dit eeuwenoude ves tingstadje. Waar we door de poorten ons oog in de oude straatjes laten vallen ontwaren we een compleet schilderijtje I Als de dagtaak is volbracht, maken dc Harderwijker vissers graag een buurpraatje bij de stadspoort Nijmeegse Vierdaagse (Van onze speciale verslaggever) Reeds lang voordat de eerste deelnemers aan de Vierdaagso ver wacht konden worden hadden dui zenden mensen zich langs de wegen In Nijmegen en ook ver daarbuiten opgesteld om zich tydig van een goéde plaats te verzekeren. De ge lukkigsten onder hen beschikten over zitplaatsen, doch tienduizen den hebben urenlang in de bran dende zon gestaan. Het was nog maar nauwelijks half twee toen de eerste lopers Nij megen binnen kwamen. Zij hadden het laatste parcours in recordtijd afgelegd en gaven daarmede blijk het doel van de vierdaagse in het geheel niet tc snappen. Dergelijke „wandelaars" zouden wij willen aanraden liever aan snelheidswed strijden mee te doen. De grote trek begon omstreeks drie uur. Op dat tijdstip kwamen in dividuele lopers van de 30, -10, 50 en 55 km en ook groepen in regel matige volgorde binnen. Het en thousiasme was zowel van de zijde van het publick als van de deelne- mern buitengewoon groot. Zelden zagen wij een bloemenpracht in Nij megen als-dit jaar. De wegen leken veel op wandelende bloementuinen. De wandelaars liepen tussen de rijendik opgestelde toeschquwers alsof zij pas begonnen waren. Met fier opgerichte hoofden en keurige pas marcheerden zij vrolijk zingend naar het einddoel, hun armen vol bloemen. Hoewel de individuele lo pers ruimschoots hun deel van de huldebetuigingen kregen werden vooral de groepen met buitenge woon groot enthousiasme begroet. Ook de buitenlanders werden onop houdelijk toegejuicht. Het ,.Vive la Hollande" van de Fransen was niet van de lucht waarop prompt het t>Vive la France" uit duizenden ke len als antwoord kwam. Glorieuse entree Vrijwel allo militaire groepen maakten een glorieuze entrée. Hun keurig en toch ongedwongen mar cheren wekte veel bewondering: bij het publiek op. Alleen al de Konink lijke Marine te zien binnenkomen was een bezoek aan Nijmegen waard. Voorafgegaan door de Ma rinekapel kwamen groepen Mari niers en Marva's aangemarcheerd op een wijze die overal langs de weg een daverend applaus en hoera geroep ontlokte. Het is ondoenlijk om alle indruk ken die de massale intocht hoeft verwekt weer te geven. Wel willen wij nog de joyeuse intocht memo reren van drie Utrechtenaren die tezamen 223 jaar oud waren. De oudste onder hen was de bekende „Opa" Weber die 81 jaar oud voor de derde maal do Vierdaagse liep. De twee jongelingen die hij zich tot maats had gekozen waren de 71- jarige Coenraad en de even oude Joolen. Vele van onze stadgenoten waren naar Nijmegen gekomen om de Amersfoortse deelnemers hulde te brengen bij hun entrée. Zy hebben deze hulde volkomen verdiend. Op merkelijk goed hebben zij gelopen en het aantal uitvallers, voor zover ons bekend vijf, is miniem. Doch niet alleen hiervoor verdienen zij lof, ook de wijze waarop zij deze vier dagen hebben gewandeld de monstreerde duidelijk de goede voorbereiding. Van de burgergroe- pen verwierf Z.U.T. een groeps- prijs. Het was jammer dat S.O.S. niet als groep had ingeschreven. Ongetwijfeld waren ook zij in aanmerking gekomen voor een groepspnjs. Bijzondere vermelding verdient ook de heer Doomekamp, die 220 km in vier dagen op klom- FEUILLETON Zacht bescheen een vrlend'lijk maantje een paartje ln het stille laantje „Weet Je waarvan ik hou", sprak zij en hil vroeg „Nou?" „VAN TIP cn van 1ou, zeg Daantle!" Hr H. S tc Heemstede ontv. 1 lies TIP (Vrije bewerking) 2) Geen spoor werd ontdekt van Madame 1'Espanaye, maar omdat men een opvallende hoeveelheid roet zag onder de schoorsteen er stond geen kachel; er lag alleen een haardplaat werd de rook- gang aan een onderzoek onderwor pen en tot ieders ontsteltenis werd het ontzielde lichaam van de doch ter even later uit de schoorsteen getrokken, waarin het, met het hoofd omlaag, geklemd was: er moest wel veel kracht aangewend zijn om de ongelukkige een zo op merkelijk eind in de nauwe schoor steen geduwd te kunnen hebben. Het lichaam was nog warm. Toen het onderzocht werd zag men vele kneuzingen en schrammen zonder twijfel veroorzaakt door de kracht waarmede het in de schoorsteen gedrongen was. Ook op het gelaat waren diepe schrammen en de hals was ontsierd door donkere bloed uitstortingen en duidelijke nagelin plantingen alsof het slachtoffer ge wurgd was. Na een grondig onderzoek van elk deel van het huis waarbij geen verdere ontdekkingen gedaan wer den. ontdekte men buiten het lichaam van de oude dame en wel op een klein geplaveid binnen plaatsje aan de achterzijde van het gebouw. Haar hals was zo diep doorgesneden dat het hoofd van het lichaam viel toen men trachtte het op te lichten. Zowel het hoofd als het lichaam waren afgrijselijk verminkt, zodat de gehele aanblik nauwelijks meer iecs menselijks had. Geen enkel spoor, niet de minste aanwijzing of vermoeden heeft men omtrent de omstandigheden welke tot dit ontstellende drama geleid hebben, noch van de daders. In de krant van de volgende dag konden nog de volgende bijzonder heden gemeld worden; DE TRAGEDIE IN DE RUE MORGUE Een aantal mensen is verhoord met betrekking tot deze uitermate ongewone en afschrikwekkende af faire, maar daarbij is niets naar vo ren gekomen dat er een verhelde rend licht op zou kunnen werpen. Hieronder volgen enkele der getui genverklaringen. Pauline Dubourg, vrouw, vertelt dat zij beide doden gedurende drie jaar gekend heeft, aangezien zij de was voor haar in die tijd verzorgde. De oude dame en haar dochter konden goed met elkaar over weg: zij waren elkaar zeer genegen. Ook betaalden zij uit stekend en op tijd. Getuige kon evenwel niets vertellen over de wijze waarop ze leefden en haar in komsten verkregen. Zij geloofde. levensonderhoud. Doch zij moest wel andere bronnen van inkomsten hebben. Getuige was ervan over tuigd. dat de beide vrouwen nie mand in huishoudelijke dienst had den. Wanneer zij de was kwam brengen had zij ook nooit een derde ontmoet. Wel kon zij meedelen, dat naar haar indruk alleen de vierde verdieping van het gebouw bewoond en gemeubileerd was. Pierre Mo re au, tabakswin kelier, verklaart dat hij reeds vier jaar regelmatig kleine hoeveelhe den tabak en snuif aan Madame L'Espanaye verkocht. Dc beide da mes waren meer dan zes jaar ge leden in het huis waar zij nu ver moord waren, gekomen. Het werd vroeger bewoond door een juwelier, die de boven-étage aan verschillen de families verhuurde. Het huis was het eigendom van Madame L'E. Zij had verteld er eindelijk genoeg van te hebben bedrogen te worden door haar huurder en daarom was zy er zelf in gaan wonen, weigerend een deel er van in onderverhuur te ex ploiteren. De oude dame was kinds, meende Moreau. Getuige had de dochter niet meer dan vijf of zes keer per jaar gezien. Het tweetal leefde opvallend teruggetrokken en men vertelde dat het rijk was. In derdaad werd er geroddeld, dat Ma dame aan waarzeggerij deed, maar getuige geloofde dat niet. Hij had immers nimmer een ander het huis zien binnengaan dan de oude dame, haar dochter, een of tweemaal een witkiel en heel zelden een dokter. Vele andere personen, allen bu ren. legden een getuigenis af in deze geest. Niemand kon worden aangewezen als een regelmatig be zoeker van het huis en evenmin was bekend of er nog familiebe trekkingen bestonden met Modama L'E. cn haar dochter. De jalousieën dat Madame waarzegde voor haar van de ramen aan de straatzijde waren zelden geopend; die aan de achterkant van het huis waren al tijd gesloten behoudens aan de vier de verdieping. Het huis was niet zó oud en in goede conditie. Isidore Muset, politieagent, verklaart dat hij om drie uur in de morgen op straat werd aangespro ken voor assistentie in het huis, waar bij twintig of dertig mensen voor de deur aantrof, van plan om naar binnen te gaan. Tenslotte werd de voordeur geforceerd met een bajonet, niet met een breek ijzer. Dit leverde weinig moeilijkhe den op, aangezien de deur noch bo ven noch aan de onderzijde vergren deld was. Het gillen hield eerst op toen de deur was opengebroken. Het moest veroorzaakt zijn door iemand of door meer mensen, die in doodsangst verkeerden: het was een doordringend en lang aange houden gegil. Toen men op de eer ste verdieping kwam werden duide lijk twee stemmen vernomen, in ru moerig en boos twistgesprek: een donkere, ruwe stem en de andere een schrille, een zeer vreemde stem. Getuige kon alleen van de eerste stem onderscheiden, dat het Frans was. Hij wist met stelligheid dat het niet de stem van een vrouw had kunnen zijn. Hij had zelfs de woorden „vervloekt" en „alle dui vels" kunnen onderscheiden. De schrille stem moest van een vreem deling geweest zijn, doch getuige kon niet verklaren of hij in dit ge val met een man of een vrouw te maken had. In welke taal gespro ken werd door deze vreemdeling, wist hij niet doch hij meende dat liet Spaans was. De toestand waar in de grote achterkamer en de ont zielde lichamen waren aangetrof fen. werd door deze getuige be schreven zoals wij hot gisteren reeds vermeld hebben. (Wordt vervolgd) pen heeft gelopen en nog wel op rustige wijze zonder dat by hem ook maar enige vermoeidheid merkbaar was. Zy' hebben hem uitgelachen toen hij op klompen begon doch Wie het laatst lacht, lacht het best! Militairen Drie groepen Amersfoortse mili tairen hebben de vierdaagse met goed gevolg ten einde gebracht. Het waren de Huzaren van Boreel onder leiding van Majoor Kinschot, het achtste Regiment Infanterie met als leiders de luitenants Kom pier en Antoniessen, waarbij als verzorger optrad de sergeant majoor §pepardji en het Depot van de Cavalerieschool met opper wachtmeester van Ooyen. Ook deze groepen dwongen respect af door hun gedisciplineerd lopen. Het tem po, waarin zij liepen, was veelal oorzaak dat vele individuele wan delaars zieh achter hen aansloten. Vanmorgen zijn 47 lopers thuis gebleven en vandaag' zjjn er slechts twaalf uitgevallen. In het geheel zijn cr 570 uitvallers geweest op een totaal aantal deelnemers van 6672, dat is acht procent. Nog zel den werd een Vierdaagse bij een tropische hitte als thans gehouden, en nog nooit werd met zo'n groot aantal deelnemers zulk een groot succes behaald. Ook de laatste dag deed de bevol king uit de plaatsen waar de wan delaars doorkwamen wat zy kon om het hun zoo geriefelijk mogelijk te maken. Kilometers lang waren de wegen besproeid, overal stond men met slangen en werd de deel nemers 'n verfrissend sproeibad ge-' geven. Wel zouden wij de organisa toren in overweging willen geven in de toekomst alle pogingen in het werk te stellen om de laatste tien of twintig kilometer vrij te houden van auto's en motoren die niets met de Vierdaagse te maken heb ben. Dan zal het waarschijnlijk ook niet meer voorkomen dat de deel nemers belemmerd worden in het wandelen zoals Vrijdag tussen Mal den cn Nymegen het geval was. Dubbele files auto's blokkeerden de wegen waardoor de tippelaars ge dwongen werden de zandpaden naast de hoofdweg te gebruiken en de groepen dikwijls uiteen werden gerukt. ZATERDAG 26 JULI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.20' Kareol Septet. 20.00 Nieuws. 20.12 De gewone man zegt er 't zijn-i van. 20.20 Wie weet hoe deze nlaat heet? 20.30 Lichtbaken. 21.00 rsegen heit de klok. 22.00 en morgen is het Zondag. 22.55 Vaders Dagboek. 23.00 Nieuws. 23.15 Con cert in het Kurhaus. HILVERSUM II: 19.00 Karei van Leeuwen, cello. 20.00 Nieuws. 20.15 En nu oké. 21.30 Veel gevraagde zangplaten. 22.00 Hoorspel „De EL lendigen". 22.25 Dansorkest „The Ramblers". 23.00 Nieuws. 23.25 Gram.muziek. ZONDAG 27 JULI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 8.30 Hoogmis. 10.00 Kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek. 12.15 „In 't Eocckhuys". 12.30 Vaudeville-ork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 „Welk bock? Een goed boek!" 13 20 Vaudeville-ork. 1-1.00 Toon kunstkoor. 14.30 Kath. Volkspartij. 14.40 Toonkunstkoor. 17.00 Kerk- cjienst. 18.30 Strijdkrachten. 19.30 Nieuws. 19.45 Sportreportages. 20.15 „De Zilvervloot". 21.15 Moord in de pauze" (I) Luisterspel. 22.25 „Vaders dagboek". 22.30 Nieuws, 22.50 Mozarc-programma. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 8.30 Voor de tuin. 9.15 Aan de start 10.00 Geestelijk leven. 10.15 Polen. 10.45 In de tuin der poëzie. 11.15 Parade der Verenigde Volken, 12.40 Amsterdams Knapenkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest Gregor Serban. 13.50 De Spoorwegen spre ken. 14.30 Het Residentie Orkest. 16.30 Reportagedienst. 18.00 Nieuws en Sportuitslagen. 18.15 Sport. 18.30 Vrijzinnig Protestantis me". 19.00 Kerkdienst. 20.00 Nws. 20.15 „Waltztime". 20.45 „De blauwe smaragd". Hoorspel. 21.10 „Natuurdecors". 22 00 Radio Philh, Orkest. 23.00 Nieuws. MAANDAG 28 JULI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 9.30 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst 11.15 Van oude en nieuwe schrij vers. 12.00 Amati-Trio. 12.30 Or gelbespeling. 13.00 Nieuws. 13.15 Continental Quintet. 14.00 Voor jonge moeders. 14.35 Celloconcert! 15.15 Franse Orkestwerken. 16.45 Kamermuziek-programma. 17.30 Sportuitslagen. 17.45 Het Ryk over zee. 18.00 Zangrecital. 18.30 Strijd* krachten. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws. 7.30 Frans ochtendconcert. 8 00 Nieuws. 9.00 Kamermuziek. 9.35 Werken van Rachmaninoff. 10.00 Morgenwijding 12.00 Vaudeville- orkest. 13 00 Nieuws. 13.15 Voor het platteland. 14.05 Sonate. 14.30 Voor de vrouw. 14.45 „Paljas", ope ra. 16 30 Muzikale causerie. 17.00 Wat doen we in de vacantie? „Ath- letiek!" 17.30 Licht orkest-concert. 18.00 Nieuws. 18.15 Malando. 18.45 Met man cn macht. De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd tot directeur van het Museum Boymans en van het Museum van Oudheden prof. dr. A. P. A. Varenkamp, hoogleraar aan het Smith-College te Nort* hampton (U.S.A.)

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2