(jDUAonimMclcum GESLOTEN Ia nisd te WENEN toont ons zijn schoonste schatten TENNISSPORT een geroutineerde STENO-TYPISTE, EMAILLE SIERADEN Luisterrijke expositie in het Rijksmuseum I Antwerpen nogniet aan 't werk WEGENS VACANTIE van 28 Jyli t/m 9 Aug. Stagen Langestrast 29 Schoen- en sporthandel plaatst een advertentie |darolax| BRANDPUNTEN! De tentoonstelling, die deze zomer in het Rijksmuseum wordt ge houden de rijkste en merkwaardigste, ooit in deze zalen gehuis vest is te danken aan de jongste wereldoorlog. De stad Wenen heeft ontzettend te lfo'den gehad; tal van musea z\jn verwoest of ijseljjk beschadigd. Het beroemde, in 1890 gebouwde Kunsthistorisch Museum heeft geen enkele glasruit meer en bij aldien glas ook in Oostenrijk vrijwel niet meer is te krijgen, is het niet doenlijk de musea hun gebruikelijke functie te laten vervullen. Bovendien zijn de schuilkelders niet zo perfect in orde als hier. Toen Goering in het begin van de oorlog bezwoer, dat geen vijandelijk vliegtuig boven Duits gebied zou komen, heeft dit Nazi-woord dat alleen maar op misdadige bluf bleek te berusten een zorgeloosheid veroor zaakt, die ook voor de kunst funest is geworden. Het Nederlands kunstbezit is in de schuilkelders in alle opzichten veiliger dan in de musea, zelfs wat de atmosfeer en de temperatuur betreft. In Oosten rijk is dat niet het geval. Deze omstandigheid en de moeilijkheden, die nog altijd aan het internationaal toeristenverkeer verbonden zijn, hebben de Weense autoriteiten tot een besluit gebracht, waartoe zij anders wel nimmer gekomen zouden zijn: hun kostbare verzame lingen te laten reizen naar het buitenland. een tekst, die al 700 is geschre ven. Het gouden psalterium is waarschijnlijk ontstaan in de hof- school te Aken en was bestemd als geschenk voor Paus Adriaan I. De calligraaf Dagulf zou dit werk ge maakt hebben in opdracht van Kei zer Karei de Grote. Zo kan men aan de hand van de vele geïllumineerde handschriften die deze collectie rijk is, de evolutie van de boekverluchting volgen in de verschillende Europese centra. Alleen reeds deze miniaturen, door enkele zalen verspreid, vormen een kostelijke verzameling, die heus op zichzelf een gang naar het Rijk9 museum waard is! De Vlaamse handschriften uit de tgd van Phi lips de Goede, Karei de Stoute en Goede huisvesting? T-IoEWEL de Directie van het x Rijksmuseum haar excuus aan biedt aan de Oostenrijkse gasten voor de onvoldoende huisvesting, op de trekkracht heeft dit feit blijk baar geen enkele verlammende in vloed. Integendeel: een bezoekcijfer van 1500 per dag is een aantal, dat nog zelden is bereikt, zelfs, naar ik meen, niet toen de Franse tapijten langs deze wanden glorifieerden. Sterker: ik geloof niet, dat velen van de 1500 dagelijkse bezoekers hét met Jhr. D. C. Röell in dit op zicht eens zijn, of zich dit feit be wust maken. Men zegt hoogstens: „warm", in een enkele zaal (o.a. waar Rubens en Van Dyck hangen) „gloeiend", maar slechts weinigen zullen zich realiseren, dat dit werk in z'n geheel een andere entourage verdient. En wanneer dit wel het geval is, dan geldt het toch niet voor alle zalen, en zal men geneigd zijn voor andere vast te stellen, dat de inrichters „have made the best of it". Inmiddes hopen wij voor de heer Röell èn voor het Rijksmu seum. dat het zijn restauratie spoe dig krijgt en dat de Regering in staat zal zijn binnen niet al te lan ge tijd haar veto daarop in te trek ken. Hoewel: wij vrezen met bange vrees... Tot de zalen waar het tentoon gestelde op zeer bijzondere wijze tot zijn recht komt, behoort zeker ook de eerste zaal, de brede hoge ruim te. waar zowel de fraaie wandtapij ten, als de levensgrote beeldhouw werken en kleinere plastieken, de alleroudste siervoorwerpen (goud, zilver, brons, émail en kristalglas alsook tal van kerkboeken en mi niaturen) zijn opgesteld. Hier her leeft de sfeer, die de Utrechter zich nog herinnert van de Willebrord tentoonstelling in de Kruisgang van de Dom. Voor velen was de Utrechtse expositie van 1939 door de dreigende voorboden van de wereldoorlog vóór de sluitingsda tum afgebroken een openbaring. 1 daar de kerkelijke kunst der vroege middeleeuwen in onze musea vrr- wel ontbreekt. Miniaturen U ET oudste stuk van de Weense A A expositie is, als ik mij niet ver gis, een Evangeliarium geschreven door Cutbrecht en geïllustreerd on der invloed van de Ierse mlniatu- ristenschool. Het boek was in de 8e eeuw al in het bezit van de Dom te Salzburg. Men staart hier dus op Karei V met hun speelse randver sieringen (vogels, bloemen, insec ten) en prachtige kleuren lijken wel een bekroning van deze groep. Maar de voornaamste prikkels schijnen toch uit Frankrijk afkom stig te zijn (Philippe de Mazerolles en de onbekende meester, die de liefdesroman van René d'Anjou, ook wel René de Goede genaamd, met wonderlijk mooie landschaps stemmingen heeft verlucht). Simon Benning intussen wordt genoemd als de man, die de luisterrijke illu straties voor de Statuten van de Orde van het Gulden Vlies (na 1518) heeft gemaakt. Wandtapijten J—Tet is niet verwonderlijk, na de A A sublieme reeks wandtapijten van onlangs dat de belangstelling niet in de eerste plaats naar dit on derdeel van de Weense verzameling uitgaat. Hoewel, verrijkt met de kennis van het Franse gobelin zien wjj ook deze collectie met een meer geschoolde blik. Zij sluit in zekere zin op de recente tentoonstelling aan, daar men thans in hoofdzaak weefsels te zien krijgt, die uit Brus sel stammen, een centrum van we reldvermaarde ateliers met Pieter Coccke van Aclst, Barend van Or- ley etc. als ontwerpers. De troon hemel met achterwand, extra ver licht, draagt ook het merk van de Brusselse werkplaatsen en vertoont de artistieke signatuur van de school van Rafaël. Vermoedelijk is Michiel van Coxie de maker; Hans Vredeman de Vries ontwierp het ornament. Edelsmeediverk DATEERT het laatste wandtapijt uit de 17-eeuw. terwijl het eerste van circa 1510 stamt, in de afdeling edelsmeedwerk doorloopt men een veel langere tijdsduur, n.l. van het midden der elfde tot het midden Na de Franse wandtapijten, die m het voojaar zoveel duizenden naar cimina te bewonderen an voornamns gelegenheid enige prachtige spa- het Rijksmuseum trokken, is er thaelijk Vlaan.se tapijtkunst. Het hier afgebeelde Brusselse tapijt, afkomstig uit h^t Kunsthistorisch museum te Wenen, stamt uit het midden der zestiende eeuw, waarschijnlijk van de hand van Henri de Vive en gemaakt naar een ontwerp uit de om geving van Barend van C ley Borstbeeld van Keizer Rudolf IK Brons, uit het bezit van het Kunst historisch Museum te Wenen. Ver vaardigd door Adriaen de Vries 1560-1627). der achttiende-eeuw. De oudste kelken en reliekhouders zijn dra gers van een vrome geest, die later wel enigszins te loor gaat. De rijk dom wordt er dan juist niet minder op. Ik noem de befaamde „Maxi- miliaansbeeher" en de kan van de in Utrecht geboren Paulus van Vianen, die de laatste elf jaar van zijn leven in dienst stond van de prachtlie- vende Rudolf II in Praag (1576 1612) die als de grootste verzame laar gold van zijn tijd. Wat hij op het Hiadchin, zijn schone residentie boven de Moldau bijeenbracht werd in de 30-jarige oorlog weliswaar weer verspreid, maar vormde later toch weer de kern voor deze Weense collectie. Veel van de barokke proe ven, schalen, bekers etc. uit de kost baarste materialen samengesteld, maar niet van zo strenge schoon heid als het middeleeuwse werk, j is vervaardigd in de speciaal daar- toe ingerichte keizerlijke Habs- burgse werkplaats. Dat ruim een eeuw later de Weense kunstenaars deze tak van werkzaamheid niet hebben afge- leerd (Joseph Moser) bewijst, dat de vakbekwaamheid van geslacht I tot geslacht werd overgedragen. In de kunst van het bergkristal I waren de volgelingen van de Islam I al in de 13de eeuw volkomen inge- I wijd. De oudste kannen in deze I prachtige materie zijn al volkomen monumentaal. De Oostenrijkers zul- i len de lessen in deze aangelegen heid geput hebben enerzijds uit de Italiaanse, anderzijds uit de wereld van de Islam. C. A. S. NED HERV KERKEN Beroepen te Oosterbierum toez. L. Mv la rifles te Paesens; Kaarden G. de Nie te Dordrecht; Dassen, toez. tV. Vroegindewey te Poortvliet; Mei- en Boeicop en Loonopzand, toez., J. Verweiius, cand. te Huizen- Beroepen en aangenomen naar Durgerdam, C. ivan Andel, cand. I te Utrecht: Aangenomen oaar: Am- sterdam—Sloten (3e pred. pl.) S. S. M. Aertsen to Enkhuizen; Houten, M. A. Leenmans te IJsselmuiden. Beroepen te Vnlkcswaard, J. A. Alsfelt te Helenaveen. Benoemd tot geestelijk verzorger bij de weder opbouw kampen, standplaats Arn hem, A. Kooistra, Ind. pred. met verlof te 's-Gravenhage, die deze benoeming heeft aangenomen. Ds. Niemoeller geen nazi-slachtoffer Het Duitse genootschap voor slachtoffers van het nazi-regime heeft geweigerd om Ds. Niemoeller, het hoofd van het Duitse kerkelijk bureau voor buitenlandse zaken, als „slachtoffer der nazi's" in te schrij ven. De predikant zal geen extra rantsoenen meer krijgen. De president van het genoot schap, dr. Mayer, heeft verklaard, dat deze besl'ssing in de eerste plaats r gebaseerd op de geheime documenten van Rosenberg, waarin ds. Niemoellers houding tegenover het nationaal-socialisme in een slecht licht staat. Volgens deze documenten, die. naar men gelooft, uit het archief van het Ncurenbcrgse gerechts iof afkomstig zijn. heeft ds. Niemoeller eens verklaard, dat zijn familie „tra ditioneel anti semitisch" was. Te vens zou ds. Niemoeller hebben ge zegd, uat hij reeds in 1924 de natio- naalsocialistische partij heeft ge steund. Het genootschap voor slachtoffers van het nazi-regime staat in nauw verband met de staatscommissie voor rehabilitatie, die feitelijk reeds heeft gedreigd alle voorrechten en rechten van erkend slachtoffer der nazi's aan de predikant te ontnemen. Treinramp in Zwitserland Zaterdagavond zijn tussen Ein- sieddeln en Biberbruecken in Zwit serland twee treinen in volle vaart op elkaar ingereden. Beide treinen bestonden uit drie tot vier wagens. Tot dusver heeft men tien doden en dertig gewonden uit de wrakstuk ken geborgen. Over het totaal aan tal slachtoffers tast men nog in het duister. Roemeense oppositie in liquidatie? Het officiële Sowjet-Russische nieuwsbureau Tass heeft gemeld, dat de politieke laad van het bloc van regeringspartijen in Roemenië eenstemmig verzocht heeft om spoedmaatregelen van de regering ter ontbinding van de oppositione le Nationale Boerenpartij, op grond van „samenzwering tegen te staat." Weer immigratieschepen voor Palestijnse kust Twee schepen met tezamen onge veer 1600 illegale Joodse immigran ten aan boord naderen de kust van Palestina. Uct Zondag gehouden geheime re ferendum onder de Antwerpse ha venarbeiders heeft een overgrote grote meerderheid voor hervatting van het werk opgeleverd. De stem ming was geheim doordat de biljet ten thuis konden worden ingevuld en aan de vakvereniging afgeleverd. Van de 14.000 dokwerkers die heb ben gestemd, bleken er 10.491 vóór hervatting van het werk te z(jn. Dit resultaat is via de radio be kend gemaakt, waarbij de arbeiders werden aangespoord Maandag weer aan het werk te gaan. Echter, naar wij van particuliere zijde uit Ant werpen vernemen, was het aantal havenarbeiders dat zich vanmorgen in de haven meldde, zeer gering, nl. circa 300. Onder de druk van ..trou blemakers". zoals men het noemde, is een groot deel van deze mensen uiteindelijk toch niet aan de slag ge gaan. Hier en daar zijn kleine groep jes arbeiders aan het werk gebleven. Guerilla-aanval op station Naar het officiële Griekse pers bureau ineldt. hebben tjuerillastrij ders uit Bulgarije het -Griekse spoorwegstation Karagatsj aange vallen en dc spoorweg beschadigd. Dc Griekse troepen dreven de guerillastnjders met achterlating van doden en gewonden over de grens, aldus het Griekse persbureau. Nieuw wereldrecord 4 x 1500 M De Zweedse sportclub Gaevle heeft gisteren een nieuw wereldre cord gevestigd op de 4 X 1500 m. met een tijd van 15 min. 34.8 sec. tijdens atletiekwedstrijden te Karl stad. Het oude record stond sedert 30 Juli 1941 op naam van de Zweedse ploeg Norrkoping met 15 min. 38.6 sec. Asboth wint enkelspel te Parijs Op ds laatste dag van de inter nationale tenniskampioenschap pen te Parijs behaalde het Zuid- Afrikaanse paar Sturgess en Fm- nin de titel in het heren-dub belspel. Zij sloegen Tom Brown (V.S.) en Sidwell (Australië) met 6-4, 4—G, 6—4, 6—3. De finale van het herencnkel- spel werd gespeeld tussen de Hon gaarse kampioen Asboth en Stur gess Z.-Afrika. Asboth won in drie sets 86, 75, 64. MET GROOT VERSCHIL u-on F.. Mac Donald Baily (Engeland) de 100 meter op het internationaal athl etiek-concours in het Amsterdamse stadion. Zijn tijd was 10.6 sec. no. 2, de Nederlander Osta maakte 11.2. Gaat circuit Tuhbergen niet door? In verband met de berichten als zouden de nationale motorrennen op het circuit Tubbergen op 16 Augus tus a.s. groot gevaar lopen, omdat geen overeenstemming is bereikt met de Nederlandse rennersbond. deelt men ons van de zijde van de stich ting „circuit T.-T." mede. dat inder daad geen overeenstemming is be reikt, omdat het bestuur der stich ting en ook de stichtingsbesturen van Assen, 't Zandt. Hunsel e.a. op het standpunt staan, dat de vergoedin gen. voor de renners uitsluitend ge regeld kunnen worden door de Ko ninklijke Nederlandse motorrijders- vereniging. Dit lichaam, dat officieel is aangewezen om leiding te geven op het gebied van de motorsport, is de enige instantie, welke ten aan zien van de rennersvergoeding met gezag, regelend kan optreden. Waar om: zo vraagt men van de zijde van de stichting „Circuit T.-T.". regelt de KNMV practisch alles voor een wed strijd en alleen de vergoeding voor de renners niet? Ondanks de bemiddeling van de burgemeester van Tubbergen kon geen overeenstemming bereikt wor den. omdat ook de rennersbond vast wenst te houden aan zijn besluit: eerst erkenning van de bond en dan pas onderhandelen over het bedrag der vergoeding. Ten aanzien van de mededeling, dat de leden van de rennersbond niet zouden starten, tenzij alsnog overeenstemming werd bereikt, vraagt men van de zijde van de stich ting „circuit T.-T.". of dit sport is. En men zegt, niet te geloven en te verwachten, dat de voorziter van de rennersbond. de bekende grasbaan- rijder P v Aartsen, een actie zal kunnen steunen. welke tracht de wedstrijden te Tubbergen de eer ste kamp waarvan de resultaten mee tellen voor de competitie om het kampioenschap op de weg. uitge schreven door dezelfde K.N.M.V. in gevaar te brengen, Motorraces te Hilversum Zondagmiddag zijn op het sport park te Hilversum onder grote be langstelling sintelbaanraces voor motoren gehouden. In de 500 cc klasse senioren zegevierde de Hil versummer Jaap Iesberts na een enerverende strijd met slechts en kele meters verschil voor P. van Aartsen. Deze laatste nam echter in de lange baanraces gedecideerd re vanche. De snelheidsrace 'over één ronde (940 m.) met vliegende start werd gewonnen in de 350 cc klasse door P. van Aartsen op Matchless met een tijd van 35.8 sec. In de 500 cc klasse won Jaap Ies berts op Thriumph. Zijn tijd was 33,8 sec. PSV door Westerkwartier overspeeld In een wedstrijd, die geen moment het peil van werkelijk kampioens korfbal kon benaderen, is Wester kwartier er, in het eerste treffen te gen PSV om het kampioenschap van Nederland, in geslaagd een 132 overwinning te behalen en. qua tech niek en qua afwerking van het aan- valsspel, was Westerkwartier over al le linies de meerdéro, speciaal wat de dames betreft. Ongetwijfeld was het warme weer mede oorzaak van het zeer middelmatige spelpeil, ter wijl PSV zich daarenboven kennelijk liet intimideren. Kanaalovertocht mislukt De 35-jarige Deense zwemster Elna Andersen, die gisteren tracht te het Kanaal over te zwemmen van Dover naar Kaap Grisnez. is hierin niet geslaagd. Het ruwe weer en de onstuimige zee dwongen haar tot opgeven, toen zij nog slechts 6400 meter had af te leggen. Introductie No. 2 van „En helt ny foHiemmelse" ('n Heel nieuw gevoel) Jt bed - Barbett! prettig, dat U nu óók met deze goede, Scandinavische gewoonte kennis kunt maken. Barbett maakt U het scheren héél wat makkelijker! Elk Batbett-mesje is een méésterstuk van slijp- kunst; dat ziet U al op het eerste gezicht. Die gepolijste, lancet-scherpe snijkanten heeft Barbett alléén - daarom blijft Barbett ook langer goed. Neem zelf de proef - U zult verrukt zijn! aTTttH uw BAARD IS BH WEG VAN! THE SC ANDINAVIAN RAZOR BLADE COMPANY IMPORT: AtlARO SPECIALITEITEN VERKOOPMIJ - OEN HAAG - TEL. 558350-55710» KITSEMA St of zuiger fabriek HILVERSUM EOnze reparatie-afe. BinQ] REPAREERT f alle merken f STOFZUIGERS Krommestraat 17 Tel. 5386 ALLES voor de De Verg. KRACHTWERKTU1GEN Regentesselaan 2 te Amersfoort, vraagt per 1 Sept. a s. (Nederl. taal) het icfeale laxeermiddel met chocoiadesmaak 20 tabletten 60 cent V^erkrijgbadrliij apothekers en erkende drogisten rRECHTSCHÊWK 36-38 Weer keus als vroeger. Q-2 Schoen- en sporthandel KROMMESTRAAT 17 Telefoon 5386 ALLES voor de TE KOOP AANGEBODEN Tc koop: Duitse herder. 7 maanden, en een koffer- gramofoon met arm-pick- up voor radio. KI. Koppel 25. 7388 Zeer mooie zwarte vleu gel. merk Scholtz en Losos. Vermeerstraat 87. 7392 TE HUUR GEVR AAG!» Heer zoekt zo spoedig mogelijk gemcub. zit-slaapk. met volle kost; de gehele dag afwezig. Br. no. 7383 bur. van dit blad. Kamers, m. g. v. keuken, liefst beneden-etage, ev. ge stoffeerd en of gedeeltelijk gemeubileerd, te huur ge vraagd in huis met tel.. voorkeur Bergkwart., door jong echtpaar met kind. Naam en adres van steller te vernemen onder no. 7387 bij het bur. van dit blad. PERSONEEL GEVRAAGD Gevraagd per 1 Aug. flink helder meisje voor d. of d. en n. Goed loon en meer hulp aanwezig. Mevr. v. Ommeren, Langestraat 14. 7382 Gevraagd: een halfwas bakkersknecht en een loop jongen. Bakkerij ,.de Tijd geest". Arnh. weg 135. 7367 RUILEN Ruim gedeelte villa, schit terend gelegen in gezonde en prachtige bosrijke omg. buitenkant Afoort. iv ruil voor een huis of gedeelte in centrum Leusder- of yer- mcerkwarlier. Br. Nederl. Middenstandsbureau, Arn- hemsestr. 2. 7384 DIVERSEN Plakband, in grote en kleine rollen. Cellofaanband Linnen plakband. Plakband apparaten. Lorjé's Kantoor boekhandel. Utrechtseweg. 7385 Wij hebben het hele jaar hard gewerkt en nu gaan wij een week naar buiten, vaar de vogeltjes fluiten Wp wensen onze clientele ook een prettige vacantie. Maandag 4 Augustus is on ze zaak weer open en kun nen de klanten weer een filmpje kopen Portretsoe- cialist: de Smalen. 7363 Alleen Casfe/7a teinlgt „onbere^z air+u,. 'oQ °S off 3 dagen een o, 'n de fijnste ta

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4