Harderwijk was in rep en roer in Mei van het jaar 1528 Schatkamer „Flehite" wacht U! Maak er geen ophef van! (Moord ie de Ree Moröee> Radio-programma „Schele Gijs" sloeg het beleg voor de stad Schilders van de Veluwezoom Op de spelewei Veelheid van kunst-historische voorwerpen boeit het oog Van kant klossen en patroontjes EAU DE COLOGNE - door EDGAR ALLAN POE 2 Zaterdag 2 Augustus 1947 In de maand Mei van het jaar 1528 was Harderwijk in rep en roer. Overal was men druk in de weer om muren en wallen te be-ankeren en de rondelen af te steken, teneinde de stad in Staat van tegenweer te brengen. Boden van het Raedthuys gingen van huis tot huis om te onderzoeken of de burgers ,,hun spies en geweer voor de deur hadden klaar staan" en aan de onvermogenden werd geld verstrekt om daarvoor binnen acht dagen wapens aan te schaffen. Wie nalatig mocht blijken, zou met een boete van ,,ses ponden" worden gestraft. De Hertog van Gelre, die nog over de Gelderse steden het bewind voerde, had juist in die dagen „na sijn gewoonthe" krijg te voeren ergens in Friesland. Daarvoor had hij het verdedigings-geschut van Harderwijk gekend, zodat dit niet ter beschikking was. De Raad liet in allerijl een „schootvrije slang" <een kano) gieten van niet minder dan 3000 pond. Dit alles geschiedde om het hoofd te kunnen bieden aan de bedreiging van Keizer Karei V, die zich voorgenomen had om do ene Gelderse stad na de andere uit handen van de Hertog van Gelre te wringen om aldus dc macht en luister van zijn Huis te verhogen en zijn zoon een grote erfenis achter te laten. „Schele Gijs" In 's Keizers naam werden 16000 man voetvolk en 1200 ruiters uitge rust en op 16 Juni 1528 in twee le gers verdeeld onder aanvoering van krijgsraad met de burgers, waarin Toen ongeveer 25 jaar geleden de Gemeenteraad als gevolg van gekrakeel tussen de Burgemees- ter en een der wethouders, ln spoedeisende vergadering be- sloot om de historische vesting- muur aan de landzijde op te rul- men, heeft men althans deze ene j goede gedachte gehad, dat men een fragment van die muur met een rondeel zou sparen. De toe- rist, die belang stelt in de histo- rie, valt zeker ln de nabijheid van „het Klooster" dit overblijf- sel van de vroegere verdcdl- gingswerken op. de beide bevelhebbers Georg Schenk en Floris van Egmond. Nadat Hat- tem was overweldigd, trok Floris naar Elburg. dat zich zonder slog of stoot overgaf, terwijl Schenk zijn weg nam naar Harderwijk, waar heen Floris hem met „al het volck" op de voet volgde. Dc Harderwij kers vreesden Floris van Egmond. waarvan al enige roep was vooraf gegaan door de bizondere stand van zijn ogen. Zc spraken nimmer van Floris. doch steeds over „schele Gijs". De legers verschansten zich voor de stad, terwijl het over zee aangevoerde geschut, aan de zee kant werd opgesteld. De bezetting der stad. bestaande uit voetknechten en ruiters, onder bevel van overste Eruin van der Schuurc, toonde zich „kloek in de wapenen" en verdedigde zich een tijdlang dapper. Over en weer werd druk geschoten, de stad dreunde, de muren schudde op de fundamenten, de poorten kraakten. Toen de mu ren eindelijk zo stuk en vol gaten waren geschoten, dat de zich tot de aanval gereedmakende vijanden ge makkelijk de stad konden overrom pelen, belegde van der Schuurc oen Boekbespreking Ingegeven door liefde en bewondering Van liefde voor de schilders en hun kunst spteekt dit boek van Johan Wesselink. maar vooral van liefde voor het schone land, temidden waarvan hij zelf woont en werkt en dat hij als uitgangs punt genomen heeft voor zijn be schouwingen over kunstenaars van het palet. „Schilders van de Veluwezoom". in tweede druk verschenen bij Strengholt to Amsterdam, ver plaatst on9 naar do wondermooie omgeving van Wolfheze. Henkum, Oosterbcek. Arnhem. Daar werk ten de schilders, waarvan hij schrijft en niet alleen i n dit land schilderden zij, maar zij schilder den ook het land zelf. Wesselink heeft de tekst van zijn tweede druk gelijk gelaten aan die van do oerste. Maar tussen die eerste en tweede druk kwam September 1944 met do luchtlandingen cn bloedige gevechten rondom Arnhem, waarbii veel verwoest werd wat in dit boek als achter grond van het leven der schilders is beschreven. Dit hoek houdt daaraan echter de herinnering lo- vendig en dat verhoogd de waarde er van. Wie Wesselink kent weet dat hij een lyricus is. die niet gauw woorden genoeg kan vinden om de lof uit te bazuinen over iets dat zijn bewondering wekt. Menigeen zal vinden dat de schrijver zo nu en dan iets te ver gaat in zijn be wondering. maar hij mag niet vergeten dat deze ingegeven wordt door do grote liefde van de schrijver voor zijn onderwerp en hij zal spoedig ondervinden dat Johan Wesselink de kunst ver staat die liefde op zijn lezers over te brengen. Men zou ook kunnen twisten over do keuze, die Wesselink maakte. De schilders, die hij in dit boek opneemt in de kring van Wolfheze. lopen sterk uiteen in tal van opzichten, ook in talent. Maar wij moeten steeds voor ogen hou den dat althans naar onze mee ning niet de schilders het uit gangspunt van de schrijver waren maar Wesselinks onvolprezen Ve luwezoom. Vnn de vele schilders, die schrijver behandelt, noemen wij F. H. Hendrinks. I W Blldcrs. G. Bilders, Anton Mauve. Willem Maris. P J. C. Gahriöl. H. A. v. Ingen. Ch. Dankmeyor. Jan Too- rop; Théophile de Bock. Xcno Mun- nirighof, Anton Markus. J. H. Geerlings, Gert Stegeman, J. H. E. Schilling (de glazenier) Louis Apel. Ook drie zeventiende eeuw- se schilders en Arnhem worden behandeld (o.a. Jan van Goyen) en als afsluiting vinden wij een hoofdstuk over Dick Ket De uitgever heeft het hoek fraai verzorgd. Een groot aantal uitne mende reproducties draagt er toe bij dit hoek tot een waardevol be zit te maken. besloten werd om met de vijand le onderhandelen. Twee boden meld den aan schele Gijs. dat de stad ge negen was, zich over te geven in dien men de bezetting met bagage, paarden, harnas en geweer, dus in volle krijgsmanseer, liet uittrekken. Een voorwaarde Maar Floris wilde daar niet van horen; hij had slechts één voor waarde: de bezetting zou alles ach terlatende. met witte stokjes in de hand als een troep gevangenen de stad verlaten. Hij gaf een uur be raad en bij weigering moesten ze maar afwachten, „wat Godt ende het geluk hun gunnen mogt". Nogmaals vergaderde de krijgs raad cn waar alle hoop op ontzet moest worden opgegeven, besloten ze de stad over te geven met de be lofte om Keizer Karei als hertog van Gelre te zullen erkennen. Het garnizoen zou dan met witte stokjes uittrekken, maar dan ook met „zijd geweer". Maar Floris bleef bij zijn eis: alles achterlaten, en zo had op 2 Juli de overgave plaats. In het verdrag der overgave staat vermeld: le. Burgemeester. Raad en burgerij zullen blijven bij hun „lijf en goed": 2e. dat klercken en stu denten van de scholen „onbescha- digt" blijven; 3e. dat alle mishande lingen tegen de Keiserlijke Maje steit „vergeeven en vergeeten sijn": 4e. dat de Stadt Harderwijck bij haren Privelegicn, handvesten en rechten, Segelen en Brieven sal blijven. Zo nam Floris van Egmond de stad voor Keizer Karei V in bezit. Maar nog in hetzelfde jaar 1528 meende de Keizer, dat zijn belangen in het Gelderse toch beter behar tigd zouden worden door het met de Hertog van Gelre maar weer aan te binden. Hij besloot met deze een verdrag, waarbij Elburg, Hattem en Harderwijk weer aan de Hertog werden teruggegeven. Voor de Zondag: HET lijkt, haast vulgair, om temidden van het grote we reld-gebeuren, d2 verwikkelin gen van ons volk, de noden en verschrikkingen te praten over vacant ie. Er zijn dan ook men sen, die daarover niet goed durven praten, alleen maar fluisteren. Ze sproken zoo wat kleinerend over hun eigen uit- gaans-plannen. Ze doen net, alsof het er zo helemaal niet Op aankomt. Inmiddels hebben gezinnen er zich op verheugd, huismoeders er voor gespaard, iedereen er naar uitgekeken Stellig, er zijn er velen, die niet met vicantie kunnen gaan. Maar zij zullen zich, als het goed is, verheugen voor die het wel kunnen. Nu is het dan ook een zaak van dankbaar genie ten. Ook dat is dienst aan de Here Goj! In Pred. 0 (dat het hoek Prediker echte vacantio- lectuur kan zijn. vond ik in een Engelse bundel vacantio- lectuur bewaarheid, waar dit boek in zijn geheel was afge drukt) lees ik; Ik zag, dat er voor dc mens niets beter is, dan zich te verheugen en zich te goed te doen in zijn leven. Bovendien, dat een 'mens eet en drinkt en geniet hij al zijn arbeid, dat is een gave van God. Is dat niet erg oppervlakkig? In ditzelfde hoofdstuk weet Prediker van de raadselen en onoplosbaarheden van het mensenleven, de dreiging en de nood. Temidden van de schaduwen weet hij echter: er is er Eèn. die het stuur van het wereld-gebeuren in de hand houdt. Tenslotte ben ik niet de onmisbare. En wanneer ik moe ben, mag ik ook als hot rondom stormt, veilig rusten en dankbaar genieten. Daarbij behoeven we de anderen toch immers werkelijk niet te ver geten! Integendeel, wanneer we dankbaar cn met een on verdeeld hart Gods gaven ont vangen, zullen die anderen, hier en ver weg, zokor zich ook verwarmd weten door do zonneschijn, die van ons uit straalt. Geloven, dat is: een eind maken aan de krampach tigheid van het leven, vrij zijn, gelukkig zijn, ook en eerst n zijn arbeid. Ds. C. M. VAN ENDT. LT ET is mogelijk, dat u door de droevige ervaringen van de bezettings- jaren el wat ook maar enigszins naar het Germaansezweemt tegenstaat en u er niet aan wilt worden herinnerd, dat ook in deze contreien de oude langbaordige huidendragers op groot en klein wild hebben gejaagd. De mooiste en beste stukken van wat er bij werkzaamheden op de Leusderhcide en ln een graf bij de „twaalf apostelen" op de berg werd gevonden, bewaart de „Urnenka mer" met nog talrijke andere stuk ken, afkomstig van de Veluwe en uit de Achterhoek. Of stelt U meer belang in de geologic? U vindt er tekeningen, die gebaseerd zjjn op vondsten bij boringen, die U ook veel van de landschapsstructuur van dc zgn. Utrechtse gletseherwal. van de Gelderse Vallei en de pol ders aan de rand van het IJssel- meer verklaren. De voorgangers van de ons uit de practijk nog wel bekende gietijze ren haardplaten waren de haard- stenen. die in de schouwen van de 14e tot 17e eeuw werden gebruikt. Over 't algemeen vertonen zy bij belse voorstellingen (b.v. Adam en Eva), terwijl ook de jagersheilige, t.w. St. Hubertus niet ontbreekt. De dikste stenen zijn dc oudste. De over 't helo huls verspreide haard platen hebben de bijbelse voorstel lingen overgenomen, later edoch drongen allegorische taferelen en momenten uit de vaderlandse ge schiedenis naar voren, terwijl ook de randomamentiok weer uitge breid werd. In de keuken WAT my in de keuken vooral interesseerde, waren de leuke kleine practische dingen van elke dag. Er zit sfeer in zo'n veilig be hoede ruimte onder de gewelven en de huiselijke gezelligheid zal er ze ker verzekerd geweest zijn, dank zij de haast onbeperkte capaciteit van de reusachtige doofpot in de hoek. In de hal spreken de stenen een stuk geschiedenis en reclame. Juist 't laatste hoop lk bfl ons be zoek aan de Cildekamer in samen hang te bespreken. Via de trap. waarlangs schilderijen de sfeer m de oude stad weergeven, toen 't Ag- nietenklooater nog bestond en ae oude mannen van het Bloklands- gasthuis ter kerke gingen, berei- Ken wij op de eerste verdieping de Atlaskamer en biblio theek. Loden van dó vereniging „Flehite" kunnen hier uit de ryke verzameling geschriften over stads en streekgeschiedenis hét gewenste voor een rustige studie thuis ont lenen. Hier herinneren documenten en tekeningen ook aan het feit, dat de grote bouwer van het Konink lijk Paleis op de Dam in de hoofd stad, Jacob van Campen, een Amerèfoorter was, (die in de St. Joriskerk begraven ligt Schilderijen OP de overloop weer goede schil deryen van Hondecoeter, Paulus Bor eh J. de Wit, en een prachtig afgewerkte grafsteen, uit dê St. Joriskerk afkomstig en voorstel lende een vol opgetuigd zeilschip. Liefhebbers van porcelein kunnen hun hart ophalen ln de volgende zaal met ln kasten en vitrines een schat van koppen, schotels, potten en andere nuttige gebruiksvoorwer pen van Chinese, Japanse, Franse en Delftse makelij. Een historisch interessant stuk is de kleine lui- beker, waarmee na 't leegdrinken de koning werd uitgeluid. Dit ge beurde in 1581, toen de gehoor zaamheid aan de Koning van Span je werd opgezegd, bij de tc dier voege gehouden feesteiyke maalty- den. In de aangesloten zaal toont ons een groot schildery Snouckaert van Schauburg in het trotse costuum van Ridder en Landcommandant der Baly'e van Utrecht. Daarnaast (Ingezoi -Jen mededeling) hangt het eenvoudige lantarentje, dat een voor stad en land belang- ryke gebeurtenis heeft verlicht: „met deze lantaarn in de hand heb ik op Zondag 28 Nov. 1813 de Utrechtse poort achter de wegtrek kende Fransen 's ochtends 4 uur toegesloten". Dat was 't einde van de Franse tyd. dlo begon met 't overhandigen van de stadsleutcls aan Napoleon in 1811, waarbij niet vermeld staat, wie deze droeve daad heeft verricht. Speelgoed en kant VERDER bevat deze zaal vqoral dingen, die de vrouwen en moe ders zullen interesseren. Al staan wy met onze verlichte psychologie ln functo kinderspeelgoed op een ander standpunt dan onze voor ouders, het hier tentoongestelde speelgoed, miniaturen van een hele hulshouding, zyu naast het door ons meer gewaardeerde dc fantasie ontplooiende speelgoed niet tc ver smaden en laten in de combinatie nog voldoende ruimte voor de ont wikkeling van de kinderlijke fanta sie. Het kind kon dus zyh fantasie laten gaan, maar hetzelfde deden ook de mannen en vrouwen met noeste viyt. Wat hier aan haak- en breiwerk uit de 19e eeuw, aan Vlaamse kanten, aan Zaanlands stikwerk uit de 18e eeuw, aan kantgewerkte en geborduurde doopjurken, werk- en stoplappen, tulo-bewerkingen en 17e en 18c eeuwse kioskanten van allerlei af komst is bijeengebracht, is een prachtige getuigenis van huiaeiyke viyt en gezelligheid, die ook dc dankbare zoons beoefenden in hun calligrafisch geschreven en rijk ver luchte Kerst- en Nieuwjaarswen sen. Persoonlijk heb ik een zwak voor al die schone dingen, die elke dag mooier kunnen maken en 't lijkt my niet onmogeiyk, dat onzo ook nu nog naast alle sportiviteit hakende en breiende vrouwen en meisjes uit deze verzameling 't een of ander patroon kunnen overne men en daarmede eens te meer het bewijs leveren, dat zo'n museum als ons „Flehite" nuttig kan zijn. HANS A. SCHEIFES. Hier staat dat toen de onderwijzer vertelde dat de Volkeren der Wereld eensgezind optrekken naar een roemrijke Vrede, jij een lang, laag gerommel het horen, gelijkend op het woord „Burrrrrrp". (Uit: Daily Express) Bij 15 R.I. in Bandoeng ER is weiniö geschreven over 1-5 R.I., want dit bataljon is nu eenmaal een heel bescheiden onder deel van de „V"'-brigado in Ban doeng. En toch... toch beleefden de jongens, die voor het grootste deel uit het hartje van Nederland, dat wil zeggen uit de Betuwe en uit de omgeving van Amersfoort en Utrecht komen tydens hun ruim één-jarig verblijf op Java al heel wat, dat de moeite van het vertel len waard is. Dat bemerk je pas goed, als je eens een praatje met ze gaat maken in hun tegenwoor dige legeringsplaats, het uitgebrei de kazerne-complex in Tjimahi. Op de kamers loop je daar al gauw een paar van die knapen tegen het lyf, die als zij bemerken, dat die „vreemde snoeshaan" wel mee valt en vooral als zij horen, dat hy wat heeft uit te staan met de pers ras aan het kankeren slaan over de slechte sigaretten, het grote tekort aan bier..." „Ja, want lees nou es „Wapen broeders", dan zie je dat ze daar in Batavia al weer een brouwerij voor het leger hebben, maar kom er hier es om...? Bier... 13 er niet, mijnheer..." en vooral over „het hompie klei, dat ze 's middags als aardappelpuree voor je opdienen!" Tja, dan praat ie eens wat over de moeiiykheden met deviezen, je kunt deze kerels nu eenmaal (gelukkig!) niet veel op de mouw spelden, en van die deviezendaar weten ze nou zoo langzamerhand wel alles van!" Maar het doel, waarvoor je hier komt. is toch eigenlijk om te weten, wat ze al zo gedaan hebben in de tijd, die achter de rug ligt. Neen. daar krijg 1e toch niet veel over los. „Wat moeten we daar nu van vertellen," zegt er een, „iedere jon gen heeft toch precies hetzelfdo meegemaakt, of hy nu in Soerabaja of Semarang patrouilles heeft ge lopen." De mannen van 1-5 R.I., met het embleem van de „groene krokodil" op de mouw, zyn eenvoudige kerels, die niet veel ophef maken van „hun prestaties". Moet ook niet. Zy zyn geen helden en munten evenmin uit in braafheid en edelmoedigheid. La ten we alsjeblieft met de belde be nen op de grond blijven staan, hun goede cn kwade eigenschappen zien weten en begrijpen, dat ze heus wel (Ingezonden mededeling) eens uit de band springen. Zc zijn immers doodgewone Hollandse sol daten, die er nu al lang weer naar verlangen om te worden afgelost en naar huis terug te keren... Bij Padalarang De moeiiykste tyd van het vorige jaar, de Poeasa-tijd" van einde Juli tot einde Augustus, bracht het bataljon door in de omgeving van Padalarang. Het trad zeker niet zachtzinnig op tegen rampokkers en binnendringende benden, maai de Inheemse bevolking verjaagd van haar woonplaatsen en sawuh s keerde weer en werd beschermd en het aantal inwoners van dit gebied steeg in een minimum van tijd van 2000 tot 35.000 zielen. Zieken wer den door de hospitaalsoldaten van de compagnieën geholpen rust en veiligheid keerden weer. Met trots kan de bataljons-com mandant, overste J. J. A. Beau mont, nu het kastje tonen, waarin de prachtige krissen prijken, welke hem bij het vertrek van het batal jon uit Padalarang op 4 October 1946 op feestelijke wyze door de assistent-wedana „als danlc voor dc hulp" namens de inheemse bevol king aan het bataljon werden aan geboden. Over één feit zijn de mannen van 1-5 een beetje gepikeerd cn wel, dat men destyds, bij de overneming van Buitenzorg door dc Nederland se troepen, by vergissing meldde, dat het een onderdeel van de ,,W"- brigadc was, dat als eerste Neder landse eenheid deze stad op 23 Oc tober 1946 van de Brits-Indische troepen over nam, 0111 deze bezet ting een week later al weer over te geven aan onderdelen van dc „7 December Divisie". Maar, over een dergelyke kleinigheid blijf je niet doorzeuren, nietwaar? Wat valt er meer te vertellen van zoo'n „dood gewoon infantcrle-bataljon", dat zich niet op de borst slaat, maar waarvan de droeve-eerelijst in het „herdenkingsnummer" (wegens het één-jarige verblijf op Java) van het bataljonsblad genoeg zegt...? Over ste Beaumont voegt hiergan een voudig toe dat het bataljon zyn plicht heeft gedaan in dat afgelo pen jaar, en dat de gestelde taken zijn volbracht. Wat kan men nog meer verlangen. DICK. TU/NKALENDER ZATERDAG 2 AUGUSTUS. De altijd groene klimop is niet alleen voortreffelijke zelf hechtende klim- plant, voor de bedekking van muren of gevels, doch kan ook zeer goed als potplant in de kamer worden ge bruikt. Ze is weliswaar niet zo mout als sommige kamerplanten, doch ze is ijzer sterk cn kan op allo plaatsen worden gehouden; zelfs waar het vriest. Bovendien is ze ook zeer ge schikt voor plekkenwaar slechts zeer weinig licht doordringt. Br be staat ook een fraaie witbonte klimop de Hedera maderiensis variegata, die als potplant in de hamer een zeer mooi effect geeftDe vermeerdering van de klimop kan aemakkelijk door stek geschieden, S. L Weer zomer post zegels in omloop Gedurende dc maanden Augustus en September zullen zomerpostze- gels worden uitgegeven. De geringe toeslag komt voor de helft aan cul turele doeleinden en de andere helft aan sociale - ten goede. Van deze laatste helft 2al op haar beurt 50 ton gunste van de tuber- culose-bestryding komen. Ingezortdefl mededeling) Tussen Noord- en Zuidpool DE STERKSTE MAN TER WE RELD de 50-jarige Pète Ladjimi, die te Los Angeles woont. Is door een auto aangereden. De doktoren zagen zijn toestand Somber in. Hij had een rugfractuur, een hersenschudding en inwendige verwondingen. Dc sterke man dacht er evenwel anders over. Hij stond op van de operatie tafel. trok zijn kleren aan. zei de verbaasde doktoren goeiendag en lièp naar huis. EEN SIAMESE TWEELING kwam ter wereld in een Londens zieken huis. De doktoren verklaarden, dat de babies nog maar juist het leven eraf gebracht hadden. DE SCHOONZOON VAN HAILE SELASSI. RAS CJOEGZA, heeft het zelfde lot getroffen als do schoon zoon van diens voormalige aarts- Vijand Mussolini. HIJ is n.l. ter dood veroordeeld wegens verraad. VIJF PERSONEN WERDEN GE DOOD en twintig gewond, toen een autobus bij Parijs op de Pont-de- Neuilly door de leuning rêed en in de Seine stortte. (Vry'e bewerking) 8 Ik heb nu drie belangryke punten voor de opbouw van myn theorie genoemd: die zeer vreemde stem, de meer dan buitengewone beweeg lijkheid, soepelheid en kracht waarover de moordenaar heeft moeten beschikken om het huis bin nen te komen en het weer te ver laten en tenslotte het volkomen ontbreken van enig motief bli een misdrijf dat zo ongewoon wild en bloederig verliep. Laten wij ons even bü deze laatste opmerking be palen. wij hebben tc maken met het wurgen van een vrouw door louter kraent van de hand, waarna het lichaam met het hoofd omlaag in een .schoorsteen werd gewrongen. Het standaardtype van de moorde naar, om het zo eens te noemen, kent deze handelwyze 'niet. En bo vendien, het is wel heel vreemd om zo een lijk te „verbergen", dant dat kon toch maar de enige bedoeling geweest zijn. Je zult me moeten toegeven, dat wat hier gebeurd ie, wént él ijk in strijd is met elke spel regel als we het zo eens mogen noemen. En denk dan ook hoe enorm groot de kracht moet ge weest zijn van de moordenaar, dat hy het lichaam zo stevig in de schoorsteen hèeft kunnen duwen, dat een aantal mensen nódig was om het er weer uit te krijgen. Er zyn nog andere omstandighe den. Op de haardplaat waren dikke plukkert grijs mehselijk haar. met wortel cn al uitgerukt. Je bent je er van bewust hoeveel kracht je zou moéten aanwenden om maar twintig of dertig haren tegelijk uit je schedel te trekken. Al weer ont moeten wij dus die abnormale kracht. Zo ook bij de wijze waarop de oude dame vermoord werd. Slechts met een gewoon scheermes was het hoofd van de romp ge scheiden. Het zijn allemaal daden van brute woestheid. De kneuzin gen op het lichaam van Madame L'Epanaye moet ik buiten beschou wing laten. Dokter Dumas en zyn eerbiedwaardige collega, de chirurg Etienne, hebben verklaard, dat deze beschadigingen en bloeduit stortingen veroorzaakt moesten z(jn door een zwaar voorwerp. Tot op zekere hoogte is dat ook juist. Want dat zware voorwerp was zon der twyfel de grónd, het plaveisel van de ronde kelen In de binnen plaats. waarop het slachtoffer is gevallen van het raam uit waarte gen het béd storld Dp politie is zelf biet op déZé gedachte gekomen, omdat zij van de vooropgestelde veronderstelling uitging, dat dit raam gesloten Avas. Wanneer we dan de feiten rangschikken en weer denkèn aan deze bytta bovenmense- ïyke kracht en de bruutheid van de moordenaar, welke hy Uitleefde in een even belacheiyke als zinneloze en afschuwelijke woestheid, wan neer wy dan verder overwegen dat zijn vreemde stem geen enkel aan knopingspunt had voor luistèraars van vyf nationaliteiten, met welke idee begint jouw fantasie dan te spelen?" Inderdaad, het was nog niet be wust in me geweest, maar mijn ge dachten werkten toch hoe langer hoe meer aan de opbouw van een beeld dat ik dan ook plotseling een naam gaf: „Een gek!" riep ik uit, „een idioot heeft het gedaan, de een of ander losgebroken maniak, ontvlucht Uit een gesticht hiér in de buurt!" ,,Jouw bewering kan tot op zeke re hoogte hout snijden", antwoord de Dupin, „maar bedenk eens even, stemmen van gekken, zelfs wan neer zij in de hoogste mate van opwinding verkeren, zullen toch nooit in een dergeiyk vreemd taal- cje ontaarden, dat dc mensen op de trap beluisterd hebben. Krankzinnigen behoren toch al tijd tot de een of andere natie en zelfs hun meest onzinnige wartaal bestaat uit lettergrepen, die ztf ge leerd hebben te spreken. En boven dien kan het haar, dat ik hier ln mijn hand heb. niet van een dwaas zijn. Ik bemachtigde het, hier, dit kleine plukje, uit dc krampachtig gebalde vuist Van Madame L'Es- panave. Zeg eens wat jè ér van denkt". „Dupin!" riep ik uit, volkomen verbijsterd, ,,dat isdat is geen haar van een mens!" „Ik héb nooit beweerd, dat het menséhhaar is", zei hij glimlachend. „Maar voordat we hierop ingaan, zou ik willen dat je eens even je aandacht gaf aan deze kleine schets, die ik hier op papier heb ge zet. Ik maakte deze aan de halid van de pölitietekenlng, welke ge maakt is van de hals van made moiselle L'Espanaye en waarop de vingerafdrukken van de moorde naar staan. Leg nu eens je eigen hand op die tekening, die naar ware grootte vervaardigd werd en je zult zien, dat oen mens bij lange na niet deze merkwaardige spreiding van de vingers bereiken kan". Dupin had gelyk. Het kon geêh mensenhand geweest zyn, waarmee de vrouw gewurgd was. „Lees nu", ging myn vriend op zyn byna schoolmeesterachtige wyze verder, „deze passage .uit het bock van Cuvièr". Het was een uitvoerige, anatomi sche en algemeen biologische be schouwing over de Orang-Oetang van de Sumatraanse binnenlanden. Toen ik het gelezen had begreep lk alles. De omstandigheden waaron der de afschuwelijke moorden ge pleegd waren, werden stuk voor stuk opgelost, wanneer men zich voorstelde, dat de moordenaar een Orang-Oetang geweest moest zyn. En toch bicven er nog verschillende punten over, die een nadere toe lichting en opheldering vroegen. Zoals de verklaring van de twee stemmen, die men gehoord had. Er moest dus nog iemand betrokken zyn geweest by de móórd, iemand, die wel een men3 was. Ook hierin bleek Dupin's theorie vóórzien te hebben. I-I!j zei. dat in elk geval een Fransman'op dé hoogte moest zijn geweest van het misdrijf, waamah hij zelf wellicht volkomen onschul dig Was. (Wordt vervolgd) Ik zat 3>i Jaar hij de Jappen, Die gaven géén eten wèl klappen; Het leven was doods Want er was ook geen JBOOTZ En hoe ere dat Was, -'t U Wc' s>i->«nen Inz. Mr. il. (J io R'ciam onlv. 1 Hes TIP. ZATERDAG 2 AUG. Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.20 Kareol Septet. 19.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Muzikale Tombola". 21.30 „Week end Serenade". 22.00 Opera Selec tie. 22.55 „Hoe de Van Rooyen's het rooien". 23.00 Nieuws. 23".15 Zone Schaaktournool. 23.2524.00 Ar thur Rubinstein. HILVERSUM II: 19.00 Werken van Brahms, Fauré, Shostakowitsj en Scriablne. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 „De eenheid m Europa". 20.00 Nieuws. 20.08 Dingen van de dag. 20.15 Omroeporkest. 21.15 Socialis tisch commentaar. 21.30 Zomer in hart en land. 22.00 De Ellendigen. Hoorspel. 22.30 Deens dansorke9t. 23.00 Nieuws. ZONDAG 3 AUG. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 8.30 Kerkdienst. 9.30 Nieuws. 0.45 Georg Eskdale, trompet. 10.00 Hoogmis. 11.30 Kamermuziek. 12.15 In 't Boèckhuys. 12.30 Vaudeville Orkest. 12.55 Zonnewnzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek. een goed 13.40 Apologie: 14.00 Volksliedjes; 14.30 Het Residentieorkest: 16.30 Zjckcnlof. 17.00. Kerkdienst 18.30 Programma voor de Ned. Strijdkrachten. 19,00 Flor Peeters, organist. 19.15 Bazeler Kamerkoor. 19.30 Nieuws. 19.45 Reportage Van dc Int. Tweed, kampioenschapten- toonstclling voor honden van allo rassen. 20.00 Bloedspel te Brugge. 20.07 De gewone man. 20.15 Zilver vloot. 21.15 Moord in dc Pau2è (Luisterspel). 22.30 Nieuws. 22.50 21.00 Werken van Beethoven. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 8.30 Voor het platteland. 9.15 Gees telijk leven. 9.30 Men vraagt en wy draaien. 10.30 Kerkdienst. 11.45 Ir. Mansholt. 12.00 Postduivenberieh- ten. 12.30 Londens Symphonie-Ork. 12.40 Verenigde Helderse Zangers. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnige klan ken. 13.50 Spoonvegcn spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Muziek Mozaïek. 15.00 Filmpraatie. 15.15 Kaleidoscoop. 16.15 Sport (tennis, wielrijden, athletiek). 17.00 Ds. Thomson: Van dood en droefenis. 18.00 Nieuws en sport. 18.30 Om- roep-öfk. 19.00 Reportage Vierhou ten. 19.25 Omróep-ork, 20.00 Nieuws. 20.15 Opera-concert. 21.10 Luisterspel: De Elauwe Smaragd. 21.35 Licht muz. 22.05 Cabaret liedjes. 23.00 Nieuws. MAANDAG 4 AUG. Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: S 00 Nieuws. 9.00 Lili Kraus (Mozart). 9.30 Licht klassiek morgenconcert. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Trio Röntgen. 11.15 Voordracht. 12.00 H. Schlusnusz, zang. 12.30 Bioscoop-orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinc-ork. 14 00 Voor de vrouw. 14.20 Canzonetta- Sextet. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Plano-voordracht (Sini v. d. Brom) 16.00 Bijbellezing. 16.55 Mannen koor. 17.30 Sport. 18.00 Cyclüs SchutzMonteverdi. 18.30 Progr. Strijdkrachten. HILVERSUM II: 9.15 Morgenwyding. r. 10.30 Voor dè 8.00 Nieuws. 9.35 Vrolyk progr. 10.30 Voor dè Vrouw. 11.15 Ensemble Jetty Cantor. 11.45 Wer ken van Dvorak. 13.00 Nieuws. 13 15 Geza KiS3 13.50 Bioscoop orgel. 14 20 Dr. Ritter: „Wat gaat er om in de wereld?" 14 35 Viool- voovdr. (Reger). 15.00 Licht muz. 10.30 Piano-voordr. (Debussy). 17.00 Operette-concert. 17.45 Wer ken van Percy Fletcher. 18.00 Nieuws. 18.15 Skymasters.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2