Prof. Fokker pleit voor de zevende boventoon Frankrijk gereed om 30.000 padvinders te ontvangen Amusement op hoger plan De „put" erger dan het front Kadi»- programma Orgel met gamelanklanken Huygens wist er alles van! Aan de luidspreker: Han Hoekstra schreef kostelijke kinderversjes DE NIEUWE SITUATIE OP SUMATRA DE NIEUWE SITUATIE OP JAVA m Onder Hed. controle |Carto-4796| 2 Donderdag 7 Augustus 1947 Muzikale revolutie (Van onze speciale verslaggever) Ware het niet dat de grote Bach op geniale w\Jze met z(Jn wereld beroemd „Das Wohltemperlerte Klavier' z\Jn stempel had gedrukt op de muziek van zyn tyd en de onze en daardoor de thans gangbare stem ming voor do piano aan de alleenheerschappij had geholpen, dan zou prof. dr. A. D. Fokker, curator van het physlsch kabinet der Teyler- stichting in Haarlem, zich niet behoeven in te spannen om de zevende boventoon in de muziek wederom recht te doen wedervaren. Willem Pijper, Willem An- driessen en Eduard van Bei- num vormden mot twee mu ziekgeleerden, prof. Snijders uit Utrecht en pater Smits van Wae6berge, de jury, die de composities van M. J. Lürsen, hoofdleraar in de mu ziektheorie aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag, bekroonde. Vrien den van de winnaar hebben deze reeds enkele 'malen uit gevoerd op strijkinstrumen ten: een belangrijk feit, om dat zij zich volkomen in de nieuwe mogelijkheden moes ten inleven. Veel moeilijkheden Dit is pas het begin .Nu gaan we verder. Het te bouwen proef- orgel zal het vele nieuwe, moge-- Iijk op muzikaal gebied, overtui gend moeten demonstreren. Mèt Huygens zijn we. wat dat betreft, stellig voor enkele ecuwen onder dak!" zo eindigt prof. Fokker. Zeker: de Haarlemse geleerde In de Spaarnestad is deze strijd van prof. Fokker begonnen met een voordracht over het geluid in de muziek. Daarna is deze hoog leraar zich voor de zevende bo ventoon in de muziek gaan inte resseren. dank zij de publicatie van het werk van onze grote Huy gens, die in één van zijn aan de muziek gewijde studies zich er zo uitdrukkelijk over verbaast, dat de musici in zijn tijd geen ge bruik maakten van een harmonie, die toch ook consonant was (en is!). De erkende consonanten wa ren namelijk de boventonen van een snaar, tot en met de zesde. Verder gingen de musici niet Waarom? Mèt Chr. Huygens stelde prof. Fokker deze vraag aan verschil lende musici. Het antwoord: „We weten niet hoe deze te gebrui ken!" bevredigde niet. te meer omdat de Haarlemmer een Ita liaans musicus op het spoor was gekomen Giuseppe Tartini, die in het midden van de achttiende eeuw leefde cn die stellig Huy gens' geschrift niet kende die de zevende harmonische een plaats in de toonladder had aan gewezen en daf in zijn boek „Trattato di Musica" had beschre ven. welk boek echter onopge merkt bleef. ..Het is in de muziek", aldus prof. Fokker, „nu eenmaal zo, dat men niet alleen van harmo nieën gebruik maakt om een le vendige afwisseling tot stand te brengen cn contrasten te krijgen, men past ook het overgaan van de ene toonsoort in de andere toe. Zangers en violisten kunnen dat onbeperkt doen. omdat men de intonatie (bepaalde toonhoogte) in eigen hand heeft. Om gedurig over te kunnen gaan heeft men een oneindige verscheidenheid van tonen nodig. Zuiverheid of modulatie Een örgel of piano heeft echter slechte twaalf toet sen in een octaaf. Wie dan toch onbeperkt wil module- Ten, zal iets van de zuiver heid moeten offeren. Dit com promis is in de zestiende eeuw in Ittalië tot stand ge bracht. Velen vonden in die tijd dat het voordeel van modulatie niet opwoog tegen de scha de in de har monie. Maar halverwege de achttiende eeuw groeide het besef, dat men met mo duleren moest doorgaan. En juist Bach gaf loen het geni ale en beroem de voorbeeld. Tbans beheerst men ao modulatie zo volkomen, dat vele musici zo langzamerhand de ingetreden paden willen verlaten en naar iets nieuws verlangen!" 31 toetsen in één octaaf Prof. Fokker heeft het niet bij theorie gelaten. Enige jaren gele den wist hij een primitief proef- orgel te laten maken, waardoor overtuigend gedemonstreerd werd wat er op dit gebied mogelijk is. Hij laat horen, hoe wij, dank zij Huygens, ook exotische muziek aan onze instrumenten kunnen ontlokken. De oren van de aan dachtige luisteraar vangen inder daad op wat voorspeld is: game- lanklanken. „Dèt is nu de moeilijkheid voo:* onze Westerse oren", zegt prof. Fokker glimlachend. „Er komen elementen in onze muziek, die tot nu toe onbekend waren, terwijl men zich die op Java al sinds ecuwen eigen heeft gemaakt. Zo dra het nieuwe orgel met 31 toet sen in één octaaf bij een piano stuit dat nog op practische bezwaren gereed is, zal mijn rol uitgespeeld zijn. Dan is hot woord aan dc componisten, die reeds eerder, naar aanleiding van een prijsvraag, uitgeschreven door Stichting Teyler, antwoord gaven op de vraag of er nieuwe jjaden in de muziek bewaudeld kunnen worden. TVINKALENDEli 7 AUGUSTUS. E venals ver schillende andere kamerplanten kunnen ook de Gloxinia's een volgend jaar opnieuw in bloei wor den verkregen. Wanneer deze plant is uitgebloeid wordt gestadig aan wat tuinder water gegeven. De bla deren worden dan langzamerhand geel, verschrompelen en vallen af, zodat ten slotte nog alleen dc knol in de droge aarde van de pot over blijft. Men laat de knol in die droge narde zitten cn plaatst de pot voor overwintering ergens in een droge kast in een koele, vorst vrije kamer. Omstreeks Februari of Maart wordt de knol van verse potaarde voorzien en daarna in de warmte weer tot groei gebracht. Aldus kan ze dan een volgend jaar weer rijkelijk bloeien. S. L. Dit is de tweeling Ray (links) en Roy Niblick, geboren op 14 Augustus 1902 in Urbana (Illinois), die hun collega's en superieuren heel wat hoofdbrekens bezorgen door hun absolute gelijkenis. Ray en Roy zijn altijd bij elkar, dienden samen in het leger, waren samen bij de militaire politie en zijn nu allebei bewakers van het marine-depot te Clearfield aan het Grote Zoutmeer. Ze doen precies hetzelfde werk, dragen dezelfde uniform, ja zelfs hun indentiteit splat en zijn gelijk, want op allebei staat..R. Niblick. Is het een wonder, dat iedereen tegen Ray Roy zegt en tegen Roy Ray? Zoek dat maar eens uit! is op de hoogte van de grote moeilijkheden, welke nog over wonnen dienen te worden. Men siampt een orgel maar niet zo uit de grond. Gelukkig heeft het Prins Bernhard Fonds door toe kenning van een subsidie, wat de financiën betreft, een stoot in de goede richting gegevenn. Mede daarom is prof. Fokker vol goede 'moed. De zesde wereldjamboree (I) tJ^RANKRIJK het land. dat evenals zoveel andere, sinds de bevrijding te kampen heeft met grote economische moeilijkheden, heeft het klaar gespeeld om binnen het jaar. bij Moisson. aan de Seine, ccn kam peerterrein in tc richten, dat over ruim een week oneevecr 30 000 padvin ders uit de hele wereld zal herbergen. Onder dezen zijn ook Nederlandse jongens. Ons contingent is jammer genoeg niet groot, Was het aantal 1000. door de dcviczcnmoeilijkhcden moest het Nederlandse contingent worden gereduceerd tot ongeveer 600 verkenners met als leider, de hoofd commissaris van de Nederlandse Padvinders Vereniging, de heer Roest van Limburgh. Grote Vredesdemonstratie PROF. FOKKER Overmorgen, op 9 Augustus, wordt de ode of Vredes-Jamborec, geopend. Het is een goede gedach te geweest, om als symbool van dit evenement het door de volkeren van deze wereld zo vurig verlangde woord VREDE te gebruiken. Toch mag het zeker geen verwondering wekken, dat dc Fransen dit symbool hebben gebruikt. Nog kort geleden verklaarde de Franse minister-presi dent, Ramadier, dat Frankrijk de „traditionele boodschapper" is van de vrede. Hij gebruikte deze woor den in een rede. waarin hij erop wees, dat het de taak van Frankrijk is, om de tegenover elkaar staande machten, Rusland cn Amerika, weer tot verzoening te brengen. Van groot belang voor de organi satoren van deze öde Wereld-Jam boree zijn ontegenzeglijk ook ge weest de slotwoorden van wijlen Lord Baden Powell, stichter der Wereldbroederschap van Fadvin- ders, op dc in 1937 in Vogelenzang gehouden Jamboree. Hierin zei hij tot de verkenners: „Jullie moet je best doen, vriendschap tc vestigen onder de padvinders van de hele wereld". Zo sprak de „Oude Grijze Wolf" tot zijn jongere broeder- padvinders. Dit \fas in 1937 toen op Vogelenzang 37 000 padvinders uit de hele wereld bijeen waren. Voor dien hadden Nederlandse Voor trekkers alle krachten ingespannen om met behulp van werklieden het kampeerterrein in orde te maken. Hun arbeid werd beloond. De We reld-Jamboree van 1937, in Neder land gehouden, was een succes, al kon niet worden voorkomen dat 2 jaar later geen plaats meer was voor de woorden „vriendschap" en „vrede", doch slcchst geweld en terreur heersten in een verdwaasde wereld. Veel werk verzet Nu precies 10 jaar later zijn het 2.000 Franse Voortrekkers, die teza men met 500 arbeiders een hele stad hebben gebouwd aan dc oevers van de Seine, ongeveer 70 km. ten Noordwesten van Parijs. In totaal werd 20 km. nieuw wegdek aange legd, ook de spoorbaan werd aan merkelijk verlengd. In het heuvel achtige cn beboste terrein heeft men eet. parkeerplaats aangelegd, plaats biedend aan 4.000 auto's. Een station werd gebouwd, waar dage lijks 20 treinen binnen zullen komen. Om een goed overzicht van het terrein te kunnen krijgen, legde men rond het kamp een kleine spoorbaan. Er zijn twee garages ge bouwd, die 200 autobussen kunnen bergen. Verder is er op het terrein ccn aantal bioscopen ingericht, die gedurende de kamptijd allerlei pad vindersfilms en ook andere films, die geen betrekking hebben op het padvindersleven zullen vertonen. Bij een echte stad hoort ook tele foon. Ook op deze Wereld-Jambo ree ontbreekt zij niet. Er is 'n leiding gelegd, waarop 500 telefoontoestel len zijn aangesloten. U zult natuur- lilk willen weten, hoe groot deze stad nu precies is. Wel, laten wij eens ccn vergelijking gaan maken Deze padvindersstad in Frankrijk is. wat oppervlakte betreft, even groot als Lejden. Het kampterrein van de 6e Wereld-Jamboree is verdeeld in 15 subkampen, die allemaal dc naam hebben gekregen van ccn Franse provincie. Dan zijn er twee speciale kampen, één voor zeever kenners, cn één voor padvinders- groepen, waarvan dc jongens invali de zijn. En tenslotte heeft men ook nog 5 bij-kampjes gemaakt, waar voortrekkers, artiesten voor de Jamboree-schouwburg enz hun ten ten zullen opslaan. Op 6. 7 cn S Augustus zal het grote kamp bij Moisson worden bevolkt. De vol gende dag, op 9 Augustus, is de officiële opening. Enige dagen later brengt de president van Frankrijk, Vincent Auriol, in gezelschap van het Corps Diplomatique een bezoek aan de Jamboree. Eten zonder bon Een belangrijk ding in deze tijd is nog steeds het eten. Ook in Frank rijk heeft de bevolking, nog meer dan in ons land, last van distribu tie. Dc 30.000 padvinders echter be- De Hoofdcommissaris van de 6de Wereld- Jamboree in Frankrijk, Henri van Effenterre, de man die pas na IS Augustus weer rustig zal kunnen slapen. hoeven zich daar geen zorg over te maken. Hoe de Franse gastheren dit ook hebben klaargespeeld: tij dens de 6e Wereld-Jamboree in Moisson zal geen distributiekaart nodig zijn. Alles is „zonder bon". Rika Hopper 50 jaar aan het toneel In October a s. hoopt mevrouw Rika Hopper haar 50-jarig toneclju- bileum en tevens haar 70:.te verjaar dag te vieren. Een comité van voor bereiding zal binnenkort worden be kend gemaakt. In de Amsterdamse Stadsschouwburg zal t.z.t. de jubi leum voorstelling worden georgani seerd. oo-yooooooTDOOooooaooooooooccooooooooooooooooc Berlijn krijgt heuvels.. Herlijn, dat op ren zandige vlakte gebouwd is zal heuvels krijgen, gemaakt van hef puin der ruines. De deskundigen hebben bij het maken van plannen besloten, dat de stad het best opgeruimd kan worden, door van hc( puin ..heu vels te1 maken en deze te beplan ten met gres, struiken en bomen. Pionier der onthouders- beweging Op 12 Augustus a.s. is het vijftig jaar geleden dat de pionier voor de geheelonthouding in Nederland, ds. C. S. Adama van Scheltema in Arn hem is overleden. Ds. Adama van Scheltema werd geboren in 1815. Na dat hij zijn theologische studie be ëindigd had, was hij achtereenvol gens als predikant werkzaam in Zee land, in Borssele en Colijnsplaats, daarna in Hoorn en sinds 1849 in Amsterdam. Hier heeft hij vooral ge arbeid in de Jordaan. waar in 1862 het Koning Willemshuis werd ge sticht. dat een centrum werd van evangelisatie en geheelonthouding. Tot de drankbestrijding werd hij gedrongen door een droevig voorval in Colijnsplaat. Een jonge man. eni ge steun van zijn moeder, die wedu we, was, maakte op een veiling zo ruim gebruik van de gratis aangebo den brandewijn, dat hij bij het laatste glas dood neerviel. Ds. Adama van Scheltema is toen toegetreden tot de Ned. Ver. tot Afschaffing van sterke Dranken, welke vereniging in 1842 was opgericht. De Nat. Chr. Geheel onthoudersvereniging werd in 1881 opgericht. DEZE keer zouden we de aan dacht willen vestigen op een zijde van het radiobedrijf, waarover in 'de loop der tijden heel wat pen nen in beweging kwamen: het bren gen van amusement. We zijn, lig gend in een luie stoel, geneigd tot recapitulatie van hetgeen dc afge lopen winter ons aan amusement heeft gebracht en onze gedachten gaan dan bijna vanzelf naar de veel omstreden Dinsdag- en Zaterdag avonden. We hebben waarschijnlijk een enigszins andere mening om trent dit soort van amusement, dan velen die in radio uitsluitend een middel tot cultuurverbreiding wil len zien. Wij willen namelijk een ruime plaats voor de verstrooiing zien ingeruimd, ten behoeve van de velen, die na gedane dagtaak het lichtere genot prefereren. Aan hun wensen werd trouwens gedu rende het afgelopen seizoen op Fiep Westendorp maakte de geestige prentjes De kinderversjes, welke Han Hoekstra in het bundeltje „Het ver loren schaap" heeft saamgevoegd behoren tot het beste, dat ik ooit op dit „poëtisch" terrein gelezen heb. Je moet toch wel ontzaglijk veel van kinderen houden en het merkwaardige gedachtenwereldie onzer kleuters diep doorvoeld heb ben om zó over kinderen voor kin deren te kunnen schrijven. Ik schaam niet te bekennen, dat ik van deze versjes net zo veel genoten heb als mijn kroost. Uit deze openhartige bekentenis mogen kwaadsprekende naturen hun con clusies trekken! Ik kan de verleiding niet weer staan enkele strofen over te schrij ven: Kwam U bij geval Wollewitje tegen? Liep ze soms te wandelen ln de Kalverstraat? In het Vondelpark Of soms in lijn 9? („Her verloren schaap") In het grote Paleis te Ede, Woonde Koning Bram de Tweede Er waren twintig kamers in, In kamer 12 woonde de Koningin. In kamer nummer 11, woonde de Koning zelf. („De katten van de koning") De raarste mensen vind je in de Hopsi-T opsi-landen ze slapen in een vijgeboom en lopen op hun handenl („In hopsi-topsi-land") Er lag eens een trotse haai te zonnen in de-Groenland-baai En naast hem in een hoekje lag een klein snoekje. („De ballade van de haai") (Kostelijk is ook de omschrijving, welke Han Hoekstra in zijn voor woord geeft van een „ballade": ..dat is een lang lied, dat, omdat het zo lang is en omdat er in staat, wat cr allemaal in staat, een bal lade heet"). Zo zou ik door willen gaan, ik zou U iets willen verhalen van „De duif Plukkebcrta" van „Pom- melien dc kat", van de vlo uit „Verhaaltje", vooral ook van het heerlijke „Het vuiltje", van „De ek sterogen van aartshertog Max", van alle versjes. Ik zou U verder véél willen vertelen over de aller geestigste prentjes welke Fiep Westendorp bij deze versjes teken de. MaaF ik moet stoppen en dat doe ik met een vraag: „Heeft Han Hoekstra al ontdekt dat je op „Potje, pannetje. Lepeltje, kannetje. Potje, pannetje, breek me niet! („Muziek in de keuken") een heerlik loop-spelletje kan be denken Nu dan, je legt je handen op eikaars schouder en zingt, hoe langer hoe vlugger: „Potje, panne tje enz." en dan maar door het huis draven Dat moet U ook eens proberen, lezers, maar daarvoor hebt U Han Hoekstra's bundeltje nodig. Kó pen J. VAN STRATEN („Het verloren schaap", een boek met versjes, die geschreven zijn voor An- nebetje. maar ook voor Joost Alexander en eigen- hik voor alle kinderen van Nederland. Uitgave J. M. Meulenhoff, Amsterdam). Van de leesboekjes voor dc Chris telijke school „Het. wjjde leven" (samengesteld door W. Meyer en Joh. van Hulzeni verschenen by J. B. Wolters in Groningen/Batavia de deeltjes 5 t.e.m. 10. velerlei wijzen voldaan, o.a. door „instituten" als de „Bonte Dins- dngavondtrein" en wat dies meer z'ij. W\j hebben omtrent dit onder werp ons licht eens opgestoken bij iemand, wiens taak het is ver strooiing te brengen. Hij zei, dat het oneindig veel moeilijker is de lach te toveren op het gezicht van dikwijls goede mensen, dan hen „in de put" te helpen. Voor tal van col lega's is het bereiken van de lach primair; a! het andere maken ze daaraan ondergeschikt." Men be hoort echter bepaalde grenzen te trekken. Hetgeen geconstateerd moet worden nog altijd onze zegsman is, -dat men vele malen slaagde, maar dat men ook dikwijls mis gegrepen heeft. In dit verband wezen we hein op een mop, afkom stig van «cn onzer meest gerouti neerde conferenciers en levenslied jeszangers, die zich te buiten was gegaan aan-een wel zeer grove grol. Die conferencier beschreef op nogal uitbundige wijze de manier, waarop hij „laatst" een wielerwed strijd had gewonnen. Do zaal was één bulderende lach. Wij voor ons vonden het middel ter bereiking van het lach-effect té grof, té ba naal en voor het geestelijke wel- standspeil -der lachers ietwat be schamend, hetgeen trouwens doof mijn zegsman grif werd beaamd. We hopen zeer, dat gedurende het komende seizoen de diverse om* roepinstanties als norm zullen stel len: het besliste vermijden van gro ve accenten. Het toveren van de gezonde lach op de gezichten van moede mensen is broodnodig. Men zou er verkeerd aan doen tot elke prijs cultuur te willen bedrijven. We zijn er bovendien volstrekt van overtuigd, -dat het brengen van goe de ontspanning een uiterst moeilijke opgave vormt. Toch stellen we één zeer besliste eis aan elk© amuse mentsuitzending. Men neme voor het bereiken van resultaten geen smerige mopjes te baat en men! dient ook de „schoonmoeders" ein delijk eens met rust te laten. Ook zal men het speculeren op de gro vere 8exuële instincten geheel moe ten vermijden. De mopjes op dit ge bied zijn tot -de draad versleten. Er zijn, "met uitsluiting van de genoem de' categorieën, trouwens gegevens in overvloed, die door een goede conferencier verwerkt kunnen wor den tot even zo vele beproefde re cepten, die zelfs beter tot het doel leiden. C. R. i INDISCHE OCEAAN -- Demarcatielijn Bij de mijnwerkers in Zuid IPales Vijf-dagen-week begin van een menswaardig bestaan (Van een bijzondere correspondent in Zuid-Wales) Ergens in Zuid-Wales, halverwege de smalle steile straat, die van het mijnwerkersdorp Abertridwr naar het mijnwer kersdorp Senghenydd voert staat een houten bord met aanplak biljetten. De voorbijgangers zien een affiche van de Tories, dat met klem waarschuwt tegen de plannen der regering de trans portmiddelen te nationaliseren. Een affiche, dat deze nationali satie gelijk stelt met de chaos. Het is mij een raadsel, waarom men het juist hier in deze dorpen heeft opgehangen, waar men zich zeker niet door een dergelijke oproep of door het met grote letters gedrukte woord „gevaar" van zijn politieke standpunt zal laten afbrengen. Grootste mijnramp in de geschiedenis DlJNA iedereen staat hier achter Labour. In Holland zou onder die omstandigheden het aanplakbil jet in een minimum van tijd van het bord zyn gescheurd. Hier in Wales laat men het rustig hangen. Maar men slaat er nauwelijks acht op. Hetzelfde echter is het geval met een reclameplaat van de rege ring, die de mannen oproept in de kolenmijnen te gaan werken. Hier in Senghenyde weet men te goed welke nadelen er aan 't m\jn- werkersvak verbonden zyn om zich door propaganda te laten meesle pen. Hier in Senghenydd vond ja ren geleden de grootste mijnramp plaats, die ooit in de geschiedenis van de Britse koolindustrie en mis schien wel in die van de hele wereld is voorgekomen. Vierhonderd ne gendertig mannen verloren er het leven bij. en van sommigen zyn de lichamen nooit gevonden. De ove rigen rusten op de kleine kerkho ven rond de oude kapelletjes, die men hier tot hoop op de heuvels vindt. Dat gebeurde in 1913, nadat ook reeds in 1901 een dergelijk on geluk was geschied. De mijnwer kers die thans 's ochtends, 's mid dags en 's avonds in dc schacht af dalen. waren toen bijna allen nog heel kleine jongens. Maar de her innering er aan is hun bijgebleven, de herinnering aan iets verschrik kelijks, dat rouw bracht in de huis jes der armsten in dit vriendelijke dal. Ik bezocht een kleine mijnwer kersfamilie, bestaande uit een man met een volwassen zoon en dochter. De vader had 37 jaar in de myn ge zwoegd en toen elders werk ge kregen. De grootvader had diep onder de grond de dood gevonden, een oom eveneens. De zoon kreeg een zo grote afschuw van de put, dat hy weigerde het vak van zijn vader en grootvader te kiezen. „Ik vocht," zo vertelde hij mij, „gedurende dc laatste wereldoorlog in Frankryk. Ik zette er op D-dav voet aan wal en maakte alle ge vechten mee, zowel in Normandië als in Bretagne. Maar als ik mor gen moest kiezen tussen vechten of afdalen in de schacht, zou ik het leger kiezen. Oorlog is een hel, maar levert minder gevaar op dan kolen delven." Anderen in dit district drukken zich minder kras uit, maar zij ver tellen zonder uitzondering, dat mijn werker „a damned bad job", een vervloekt slecht baantje is. Toen minister Shinwell dezer da gen in het openbaar over de kolen- crisis sprak, verklaarde hij niet te geloven, dat in een werkweek van zes dagen meer zou worden gedol ven dan in een van vyf. Eerder om gekeerd, omdat bij overmatige in spanning de prestaties dalen en de vrije dagen de mijnwerkers fris ma ken voor de nieuwe werkweek. De mijnwerkers zelf zijn het in alle opzichten eens met mr. Shinwell. „Ik ben sterk," zei mij een jonge mijnwerker, „maar wanneer ik vyf dagen hard heb gewerkt, zoals van mij verwacht wordt, ben ik volko men uitgeput. Wat ik in de zesde dag presteer mag geen naam heb ben en ik geloof, dat ik zelfs In zes dagen minder kolen bovenbreng dan in vijf." Nog veel te verbeteren Het is volkomen reëel, wan neer men hieruit concludeert, dat de invoering van de vijf daagse werkweek betekent, dat deze mensen, sinds vele gene raties. voor het eerst een héél klein beetje aan hun leven heb ben. Vele geslachten lang wa ren zij niet meer dan slaven, die weliswaar het recht van vrye meningsuiting hadden, maar die vaak geen mening be zaten, omdat zij geen gelegen heid hadden er een te vormen. Nu is er iets veranderd in Zuid Wales. Iets, maar ook niet meer dan dat. Want de toestanden zijn er nog erbarmelijk. Op Windsor Colliery, zoals de mijn in Abertridwy wordt genoemd, bestaan geen wasgelegenheden. Zwart, vies en volkomen uitgeput, vermoeid door het urenlange werk in gebukte houding en door de vele kilometers lange ondergrondse wan deling van de aangeboorde kolen- laag naar de schacht, ziet men de mynwerkers door de straten van Abertridwr cn Senghenydd gaan. Pas als zij thuis zijn gekomen kun nen zy zich reinigen van het kolen stof en met hun smerige werkkle ding aan stappen zij hun huisdeu ren binnen cn hun woonkeukens. Zij hebben badkamers, maar de warmwater-installatie is primitief en het water kan slechts worden verwarmd door de open haard aan te maken, waarin zich de „boiler" bevindt. Het gevolg is dat de keu ken, waar gegeten wordt, althans het eeten wórdt klaar gemaakt, all tijd stoffig is. En in het kleine huis je waar ik tijdelijk woon en momen teel deze regels schrijf, is de „boi ler" stuk en maakt men het water heet in open ketels op een gascom- foor, met het gevolg, dat de keu ken niet alleen met kolenstof, maar ook met waterdamp wordt gevuld. Ik geloof niet, dat het het enige huisje is, waar dat het geval is. En vraag niet hoe of het gesteld is met de woonruimte, om maar te zwiigen van de w.c.'s. Het is wonderlijk te bedenken, dat een generatie terug de toestan den nog veel erger waren. Dat de tubrculose hier zoveel slachtoffers maakt, zoals en lid van de „Caer philly Urban District Councill" mij toevertrouwde, verbaast mjj geens zins. Maar de eerlijkheid gebiedt te vertellen, dat er ook een ver beten strijd tegen wordt gevoerd. DONDERDAG 7 AUG. j Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.15 Amusementsorkest. 19.45 Reg. Voorl. Dienst antwoordt. 20.00 Nieuws. 20.15 Vacantie-concert, 21.00 Cinema-orgel. 21.30 Lezing, 21.50 Gram.muz. 22.30 Nieuws, 22.45 Avondoverdenking. 23.00 So praan Mevr. Noordewier. 23.10 Pia* nomuziek. 23.30 Londens Philh. ork, HILVERSUM II: 19.00 Bernard Person. 19.10 Bont programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Komst van Czaar Peter. 20.20 Concert. 20.55 Paul Vlaanderen. 21.30 Franse gram.muz. 22.00 Cab. liedjes Toon Hermans en Wiesje Bouwmeester, 22.30 Pierre Palla. 23.00 Nieuws, 23.15 Nabeschouwing schaaktour» nooi. 23.25 Dansmuziek. VRIJDAG 8 AUG. Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 8.00 Nieuws, 9.00 Ochtendconcert. 10.15 Lezing, 10.40 Zang. 11.00 Voor de zieken, 11.45 Vioolmuziek. 12.00 Angelus, 12.03 Werken van Debussy en Ibert 12.30 Muz. van Percy Faith. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek een goed boek? 13.20 Harmonie-muziek. 14.00 Kamermu ziek. 14.20 Zangspel. 15.15 le Acte Cavelleria Rusticana. 16.30 Gram. muz. 16.45 Concert in theetuin, 1S.00 Pianomuz. Wilhelm Back- haus. 18.30 Progr. v. d. Strydkrach* ten. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gra- mofoonmuz. 9.30 Waterstanden, 9.35 Boedapester Strijkkwartet. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de zieken. 10.45 Liederen. 11.05 Gram.* muz. 11.15 Voordracht. 11.30 Sport. 12.35 Cowboyprogr. 13.00 Nieuws. 13.15 Pierre Palla. 14.00 Kookkunst. 14.20 Franse balletmuz. 15.10 Voor dracht. 15.30 Gram.muz. 16.00 Be kende marsen en walsen. 16.30 Voor kinderen. 17.00 Vocale En sembles. 17.30 Johan Jong, bios cooporgel. 18.00 Nieuws. 18.20 Lichte muz.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2