ZIONISME EN IMPERIALISME Vermeer „speelt" met zijn rug naar het publiek Radio-programma De tragische geschiedenis van het mandaat Palestina De schepping van dr. Theod. Herze Voor hen die het niet weten! Het „Atelier" een der schoonste en boeiendste schilderijen SPLINTERTJE vertelt uit zijn De beeldhouwkunsl 2 Zaterdag 9 Augustus 1947 \/OOR 1933 kon men zeggen, dat de over de wereld verspreide v Joden zich één voelden met het volk temidden waarvan zij woonden en werkten. De Zionisten vertegenwoordigden toen nog slechts een kleine idealistische, zij 't actieve minderheid. Het nog steeds sluimerende anti-semitisme werd in dat jaar opgestuwd tot een Europa overspoelende golf, welke zelfs deining veroorzaakte in andere werelddelen. Dc moordaanslag op de Duitse gezantschaps- raad Von Rath te Parijs in de nacht van 10 op 11 November %\crd de aanleiding tot een pogron) in Duitsland, waarbij de ergste ooit in het tzaristischc Rusland vroeger voorgekomen als een relletje kon worden beschouwd. Zij werd het begin van het walgelijkste bedrijf, dat zich in de geschiedenis der mensheid heeft afgespeeld. Door pogroms en massamoorden heeft Duitsland zich voor ecuwig bezoedeld. Meer dan vijf milliocn acht honderdduizend Joden wer den door dc nazi-horden afgemaakt. Bereikte de Joodse bevolking van Europa in 1939 nog een totaal van tien milliocn, in 1945 kon zij op niet meer dan vier milliocn twee honderd duizend worden getaxeerd.... Van de overgebleven Joden, vooral die in Oost-Europa zijn er maar weinigen, die nog geloven aan erkenning als gelijkwaardig burger in het land. waar zij wonen; berooid en beroofd, het hart beladen met onstilbaar leed, keren zij zich af van het ongastvrije vaderland en richten hun verlangens op het land der Vaderen Palestina. Zionl Zo trilt thans in de ziel van mil- liocnen Joden de hunkering naar dat land. naar de verbondenheid als één volk in een eigen natie, naar een Thuis. Aan de verwezenlijking van die droom hadden in het laatst van de vorige eeuw enkele groten hunner reeds aandacht besteed. Palestina was het ideaal. Niet Uganda, de Afri kaanse kolonie, welke in 1905 de Zionisten door Engeland werd aan geboden. al waren er dan enkelen (de territorialisten) die genoegen wilden nemen met een plek „ergens op de wereld". Een Weens journalist, dr. Theod. Herzl, schrijver van het boek „Der Judenstaat". stichtte in 1895 de Zio nistische Wereldorganisatie, welke beoogde de stichting van een eigen Joodse natie in Palestina. Herzl was haar leider tot 1904, het jaar van zijn dood Hij ontwikkelde een grote stuwkracht cn stelde reeds pogingen in het werk om de belangrijkste mo gendheden voor zijn plannen te win nen. Hij klopte aan bij Turkije, toen maals de heersende macht in Pale stina. bij Engeland en Duitsland. Tevergeefs natuurlijk. Van het stich tingsjaar af echter werd de georga niseerde kolonisatie ter hand geno men. Een Joods Nationaal fonds werd gevormd om grondaankopers in het Heilige Land te financieren Helaas was het Zionisme het ideaal van weinigen en langzaam, zeer langzaam slechts vermocht de orga nisatie zich te ontwikkelen. Het aan tal overtuigde Zionisten, dat voor het verheven doel wilde offeren is tot kort voor de tweede wereldoor log betrekkelijk gering geweest. Geringe vorderingen Ware het kapitaal in het begin dezer eeuw overvloediger toege vloeid, de organisatie grootser opge zet, de kolonisatie met meer élan ge propageerd en tot stand gebracht, er zou voor het Joodse volk belangrijk meer zijn bereikt. Doch tot het ein de der eerste wereldoorlog ging het nu eenmaal niet anders dan schoor voetend. Toegegeven moet worden, dat de moeilijkheden van de aan vang af reeds vele waren. Een der voornaamste cn waarop men in het geheel niet had gerekend was wel de tegenkanting der Arabieren. Ook Sowjet-Rusland was geen vriend van het Zionisme en legde zijn Joodse onderdanen die naar Pa lestina wilden, vele hinderpalen in de weg Daarbij kwam nog de twee spalt onder de Zionisten zelf. Arm volk, ondanks alle rijkdom, ondanks al het intellect waarover het be schikte Maar het wós toch immers ook nog geen volk. Het wilde het worden, d.w.z. de besten onder hen streefden naar het bewustmaken van hun lot- en rasgenoten, waar ter we reld ook. Het Zionisme won aanhangers, werd een wereldbeweging en maak te als zodanig zelfs de belangstelling van Engeland gaande. De Balfour-declaratie van 1917 be loofde de Joden alle medewerking bij de stichting van een nationaal tehuis in Palestina. Deze verklaring werkte stimulerend Kapitaal vloei de in sterkere mate toe en tal van idealisten, meest Orthodoxe Joden, trokken naar het land der profeten om er hun geluk te beproeven. Tal van nederzettingen, waarvan sommi ge al spoedig een benijdenswaardige welvaart bereikten, waren het ge volg. Inderdaad dankt zij Engeland, be schermer der Kleine naties, vriend der Joden. Dc Volkenbond kende het mandaat over Palestina toe, dat in September 1923 van kracht werd. De eerste Hoge Commissaris was een Jood en Zionist, Sir Harold Samuel, hij was ook de laatste Jood, die tot deze hoge functie werd geroepen. Twee kanten Maar kan een land, een imperium oprecht zijn? Lord Balfour, destijds minister van Buitenlandse Zaken, was niet voor niets ook Lord of the Admiralty geweest. Hij had de mo gelijkheden gepeild en het belang begrepen, dat Palestina zou kunnen hebben voor de politiek van het Imperium De liefde voor de Joden was apen liefde. Zwaarder woog het voordeel dat het mandaat zou kunnen opleve ren als steunpunt in het midden oosten. in verband met Albions zor gen ten aanzien van de vorstelijke Middellandse Zee. het Suezkanaal. zijn nabij liggende oliegebieden 'Palestina, dc Joden, het Zionisme, zij waren slechts middelen tot het doel. En bij dat doel moest er terde ge rekening worden gehouden met de Arabieren in het bijzonder, met de Mohammedanen in het algemeen. Terwille van de vriendschap met de Joden mocht geen vijandschap met de Arabieren worden geriskeerd. Zo bleek dc Joden al spoedig, dat ondanks sympathie en hoge bescher ming der Engelsen er van vrije im migratie naar de oevers van de Jor- daan geen sprake was. Balfour had iets over het hoofd gezien. De Britse afgevaardigde Mc.Mahon had nl in het begin van de eerste wereldoorlog 1915) met Sherif Hussein van Mekka, de toen malige leider van de Arabische Liga onderhandeld cn hem schriftelijk Engelse steun toegezegd bij de vor ming van een Verenigd Arabisch Rijk, dat Arabic, Syrië. Mesopotamië enPalestina zou omvatten. Het spreekt vanzelf, dat deze belofte ook niet gedaan was uit pure liefde. De Arabieren hebben de geallieerden in de eerste wereldoorlog grote steun verleendWel had Mc.Mahon ten dc Engelsen nag getracht zich daar op te beroepen, maar inderdaad geografisch hoorden de voor Joodse kolonisatie bestemde gebieden er niet bij. De Arabieren werden lastig. „Verboden voor Joden" Eerste gevolg. In 1923 werd Trans- jordanië van Palestina losgemaakt en tot een afzonderlijk mandaat ge maakt en in 1946 onafhankelijk ver klaard. „Verboden voor Joden!" al dadelijk van '23 af De .import" van kolonisten werd geregeld, een jaarlijks bescheiden quotum vastgesteld. Velen gelukte het echter zich illegaal toegang te verschaffen. De Arabieren veroor zaakten onlusten, die in 1929 ernstige vormen aannamen. Ze moesten te vriend gehouden worden en de En gelsen begonnen te marchanderen. Een commissie vertrok naar Palesti na voor een onderzoek en stelde bij haar terugkomst voor in Palestina een bestuur in te stellen, waarin de Arabieren de meerderheid zouden hebben. Verder bepleitte zij stopzet ting van de immigratie! Terwijl er nog nauwelijks 200000 Joden waren. Deze verloochening was echter al te radicaal c-n de Engelse regering be sloot „slechts" tot beperking van de immigratie. DR. CHA1M WEIZMAN Engeland, kom Uw beloften na! Toen kwam de morele débacle in Duitsland, het anti-semitisme, de Joden-vervolging. 1933! Zolang zij vluchten konden, vluchtten zij. De trek naar het beloofde land steeg met het jaar. In 1934 kwamen 9500 Joden Palestina binnen, in 1935 meer dan 42000 en in 1936 bijna 62000 met officiële vergunning Engeland kon niet anders. Nog dui zenden drongen clandestien binnen. Het Zionistische geweten ging. natuurlijk luide, spreken. Kapitaal vloeide toe, vooral uit de Verenigde Staten. Doch toen ook meer grote en trieste onbillijkheden. De rijken mochten het beloofde land betreden, de armen werden geweerd De Joden verzetten prachtig werk. Zij werkten in de landbouw, indu strie, het ambacht, de handel, de wetenschap. Woestijnen hebben zij omgetoverd in bloeiende wijngaar den, de eertijds barre heuvels her schapen in golvende akkerlanden, moerassen drooggelegd en er bos sen geplant. Welvaart brachten zij in een land. dat eeuwenlang, door de luie, primitieve Arabische bevol king. aan de elementen was over gelaten. Maar waartoe die welvaart, waar om cultuur, techniek, wetenschap, als van geslacht op geslacht, zij de Arabieren het zonder dat al les hadden kunnen stellen? De grondbezitters, de feodale heren on der hen, wisten wel te profiteren en verkochten de grond voor dure ponden aan het Joodse Nationale Fonds. Niettemin hitsten zij het volk tegen de Joden op. Arabische onlusten In 1936 weer ernstige onlusten. De Peel-Commissie ging op onder zoek. Zij stelde daarna voor Pale stina te verdelen in een Arabisch, een Joods en een Engels gedeelte. Dat laatste zou bestaan uit Jeruza lem en natuurlijk de haven stad Haifa. De Arabieren waren er tegen. Dr. Chr. Weizman, de man, die van 1920 tot 1946 leider van de Zionistische organisatie is geweest, voorzitter van de Jewish Agency, voelde er veel voor. doch kon het congres niet voor het plan winnen. De Engelsen zochten verder naar een oplossing en kwamen in 1939 met het beruchte White Paker i witboek) voor dc dag. waarbij Pa lestina tot een gecombineerd Ara- bisch-Joodse staat zou worden ge maakt. natuurlijk hecht verbonden met het Imperium, in verband met diens militaire cn economische be langen. De officiële stichting van die staat zou echter pas in 1949 plaats vinden. Begonnen werd maar vast met beperking der immigratie, gedurende vijf jaren na 1939, tot een totaal van 75000 joden. Het Jodenvolk wees dit witboek, als volkomen in strijd met de "Balfour- declaratie, verontwaardigd van de hand. De Arabieren moesten er zoals vanzelf spreekt ook niets BALFOUR De Joden een Nationaal Tehuis kenbond werd verworpen. Dat laat ste scheen ten minste te duiden op een internationale afkeuring van al dat gesol met het plan tot stichting van een Joods tehuis. Landaankoop verboden Dat nam niet weg, dat in 1940 het aankopen van land in Palestina door Joden werd verboden! Weer hadden de Arabieren een overwinning in Palestina behaald. Zo sprong de mandataris om met de Joodse belangen, tot aan het uitbreken van de tweede we reldoorlog. Gedurende die jaren gelukte het nog aan enkele duizenden Joden naar Palestina te vluchten. En na de oorlog? Na alles wat zij ondervonden cn geleden hadden, hadden dc Joden uit Oost-Europa nog maar één verlangen naar het eigen land. Met schepen vol trok ken zij naar Palestina. De illegale organisaties hielpen wat zij kondei^ om de landing der vluchtelingen te bewerkstelligen en hun een onder komen en een nieuw bestaan te verschaffen. Van de tegenactie der Engelsen, die schepen aanhouden en opbren gen naar Cyprus, weet de lezer al les af. De spanning tussen Joden en Engelsen is tot het uiterste gestegen en de wanhoop van de Joden, die zich hun ideaal zien ontgaan, komt tot uiting in daden van terreur. De Engelsen, die de situatie niet meer meester zijn, hebben zich tot het uiterste weten te beheersen, konden ten slotte het Joodse terrorisme, be gaan door ondergrondse organisa ties als de Stern-groep en de Irgoen Zwai Leoemi. niet onbeantwoord laten. Strafmaatregelen lokken ech ter weer verzet uit en zo is men in Palestina aangeland in een afgrijse lijke vicieuze cirkel. President Truman liet het vorige jaar zijn stem noe horen in het be lang der Joden. Hij eiste toelating van 100000 hunner. De Engelsen pa reerden die eis door Amerika het voorstel te doen de verantwoorde lijkheid ten aanzien van Palestina dan maar met de V S te delen. Dat was blijkbaar president Truman Voor de Zondag Daar zijn mensen, die in al hun denken reeds sinds jaren klaar zijn. Dc prettig levende mensen met een standpunt. In hoeverre dit levend is, laten we in het midden. Het komt voor bij kerkelijke en onkerkelijke mensen. En is bij beiden even moeilijk te verdragen. Daar zijn er ook, die in de gecompliceerd' held van het leven telkens voor nieuwe problemen staan. Die ten volle begrijpen, dat hun verant woordelijkheid is toevertrouwd, waar ze zich niet van kunnen afmaken, en tegelijkertijd weten, dat die verantwoordelijkheid al tijd weer wordt gehinderd door hun verlegenheid en feitelijke onwetendheid. Aan zulke mensen geeft Jaco bus raactin het eerste hoofdstuk van zijn uitermate practische brief. Hij zegt, dat zulke mensen moeten vragen aan God om hen te doen weten, wat nodig is. Hij zegt er bij, dat God de Heer de- geen is, die altijd geeft zonder berekenende bijbedoeling. En hij verlegt de zekerheid van het weten in het vragen. Want wie zó vraagt, die moet niet twijfe len. Hij kan gevoegelijk twijfelen aan zichzelf! Maar hij moet het niet doen aan God! Zó alleen stelt een mens zich niet hoog moedig boven het leven, maar dienend in het leven. Zó alleen is het, midden in het leven, mo gelijk, een vaste koers te zeilen. Dat is het voorrecht van een biddend mens. Ds. C. M. van Endt. iets te gortighij heeft nog niets van zich laten horen. Engeland geeft het op Tevergeefs heeft men sindsdien nog alle mogelijke plannen over wogen, het laatst nog het Morrison- plan, dat een soort federatie be oogt op grond van de tegenwoordi ge samenstelling van de bevolking. Doch ook dat zou betekenen volle dige negatie van het oorspronke lijke plan; stichting van een vrije Joodse natie. Want na al die jaren bedraagt de Joodse bevolking van Palestina nog niet meer dan vijf h zeshonderd duizend, en dat op een wereldaantal van elf millioen (in 1939 nog zestien millioen). De Engelse Labourregering, de erfeename van alle vooroorlogse Britse zonden, overbelast met na oorlogse problemen, heeft, voor wat het Palestina-vraagstuk betreft, de handen in de lucht gestoken. Zij heeft het aan de Verenigde Naties voorgelegd, met het verzoek een oplossing te zoeken voor het nete lige probleem. Zo iets is nog nooit in de geschie denis voorgekomen. Of Palestina er beter van zal worden? Of het Zio nistische ideaal nog ooit zal wor den verwezenlijkt? Het oude Volk een volk zonder land, een volk zonder toekomst De Oostenrijkse kunstschatten F)E Weense tentoonstelling in het Rijksmuseum heeft een fabelachtige toeloop, die alleen nog wordt geëvenaard door de sensatie rondom de herleefde Nachtwacht. Voordat de klok van het museum in de ochtenduren op tien staat, heeft zich voor de rechteringang reeds een drom kyklustigen verza meld en de tochtdeuren schuiven de hele dag rond, terwijl de draai- hekjes der controle onophoudelijk hun klakkend geluid laten horen. De eerste dag van deze week wer- venecnawei uau iut.iu«uwu wsn opzichte van bepaalde streken een I van hebben, terwijl het ook in de voorbehoud gemaakt en later hebben Mandaats Commissie van de Vol- Een der meest bewonderde werken op de tentoonstelling in het Rijks museum is het prachtige schilderij van Joh. Vermeer, het „Atelier'', dat uit een oogpunt van compositie en kleur symbolisch genoemd mag worden. den er 3800 bezoekers genoteerd, tot dusver het record, op Dinsdag, toen het regenwater met bakken uit de hemel neerstroomde, en het in de museumzalen vergeleken by de sterk gekoelde buitenlucht on draaglijk benauwd werd, wees de registratie het cijfer 3000 aan. De meest uitmiddelpuntige vreem delingen passeren de garderobe en liet is haast onbegrypelyk, dat Ver meer, die het dienstig vond op zijn beroemde „Atelier" aan het nage slacht alleen z'n rug te tonen, bij deze Babylonische spraakverwar ring niet de lust voelt opkomen ook eens om te kyken. Hij neeft eeuwen vóór Jannings en Wegener de kunst gevonden om te „spelen" met z'n rug naar de toeschouwer en hij speelt zeker niet minder expressief dan zij. En toch nieuwsgierige stervelingen als wy zijn, blyft het ons intrigeren hoe deze geniale schilder, deze man met de beste 413. Ik viel haast van mijn zitplaats van schrik. Dit was wel de vervelendste verrassing; ik was een koning zonder land. Alleen het park rond het paleis was van mij; alle hoge bergen en groene dalen die ik verder zag behoorden mij niet toe. Van wie was dan de rest van Bulke- tanië. Wie had de koning zijn land afgenomen? Ik wist het niet en durfde het niet aan de lakei te vragen. Die zou misschien argwaan krijgen en ontdekken, dat ik niet koning Carolus was. We reden terug naar het palcis, mijn ochtend- rit was afgelopen en de koninklijke koets werd op stal gezet. Patjepoef zette zijn hoed af en was weor lakei. Langzaam begon ik te begrijpen, waarom Ca rolus zo'n hekel aan zijn baantje had on zo graag een maand vacantia wilde hebben. Koning te wezen in dit stillo paleis en do hele 'dag op een troon zitten en de gaten in je vloerkleed bekijken is een eentonige bezigheid. En als je dan alleen mocht heersen over een klein stukje land, waar alleen één lakei was, die zichzelf te deftig -vond om te praten, dan zou je graag een betrekking heuoen, waarin meer to beleven viel. Ik zat drie uur alleen in de troonzaal te peinzen over de poets, die Carolus mij gebakken had. Eindelijk naderden er voetstappen. Het was Pat jepoef weer, die bezoek aan kwam kondigen.' ..Ah," bromde ik, „eindelijk wat leven in de brouwerij." Patjepoef zei nog, dat het een man en geen heer was cn dat zag ik zelf ook. De dik ke man, die door de gang kwam slenteren, droeg een felgele das op een knalrood over hemd en een bult tussen zijn schouders, die bij gewone mensen „hoofd" genoemd wordt. Onder de Oostenrijkse kunstschatt en in het Rijksmuseum prijkt ook dit schone paneel van Hugo van der Goes „De bewening van Christus'', oorspronkelijk de vleugel van een diptiek. Het is eigendom van het Kunsthistorisch Museum te Weenen. ogen, die ooit een sterveling beze ten heeft, er zelf moet hebben uit gezien. ..Wat mij gevangen houdt" heeft Paul Claudel met betrekking tot Vermeer geschreven „is die kla re blik. van ieder bijmengsel, elke onreinheid ontdaan, van alle stof felijkheid schoon gewassen, van een onbevangenheid, die in zekere zin wiskundig is of engelachtig, of laat ons eenvoudigweg zeggen photo- graphisch, maar: welk een photo graphic!. waarbinnen de schilder, in het inwendige van zyn ooglens afgezonderd, de buitenwereld ver schalkt." Ik heb ergens eens, vergis ik my niet, een tekening zien afgebeeld, welke bepaalde kunsthistorici voor een zelfportret van Vermeer hou den, maar deze hypothese is zeker geen „communis opinio" geworden, zoals wèl het geval schijnt met de veronderstelling van prof. Martin, die in een broK gezicht ergens in de diepte van de Nachtwacht, eigenlijk niet veel meer dan een oog, maar wat voor één Rembrandt zelf heeft aangewezen. Wanneer een of ander instituut het nog eens nuttig mocht vinden onder de talloze bezoekers een en quête te houden met de vraag; „wat zyn de tien nummers, die u op de Weense tentoonstelling 't meest hebben geboeid?" dan ben ik overtuigd, dat deze late Ver meer, die pas de laatste jaren in Oostenryks museumbezit is overge gaan (tot '42 maakte hy deel uit van de verzameling van graaf Czer- mn te Wenen) onder de eerste zal behoren. Ik zelf ben geneigd de magistrale zelfportretten van Rem brandt en de subtiele infantportrct- ten van Velasquez de pré zelfs bo ven Vermeer toe te kennen, maar ik Vraag my af, of dit louter uit Êicturalc overwegingen geschiedt. !n dan denk ik ook aan de Italiaan, die met enig recht dc Venctiaanse Vermeer te noemen zou zijn, dooi de delicatesse van zijn kleur en zijn lichte toon, die het als portrettist van hem wint, maar door een mo gelijk teveel aan raffinement toch weer beneden de divine Delftenaar blijft: aan Lorenzo Lotto. WIE de toppen van deze aan hoogten zo ryke tentoonstel ling wil aanwijzen, komt onvermu- delyk ook in dc afdeling beeld houwkunst terecht, welke zich goeddeels in dc eerste grote zaal bevindt. De oudste voorbeelden gaan naar de Romaanse tijd terug, inet name het crucifix uit de Mel- kcrhofkapel te Wenen, byna le vensgroot, in merkwaardig strakke vlakken en toch doorleefd van uit drukking. De doornenkroon is niet in hout gesneden, zoals het cor pus, maar van gevlochten mate- I riaal. Dit eerbiedwaardige stuk da teert van 1180. By het chronolo gisch hierop volgende beeld (St. Florian?) zijn wij al in 't begin van de 14e eeuw, dus anderhalve eeuw later. De ranke gestalte, weliswaar gewapend, maar weinig krijgshaf tig, behoort tot de belangrykste voorbeelden van de vroege gothiek in Oostenrijk. Tot welke volmaakt heid van werken en verfijndheid van uitdrukking men in deze pe riode reeds kon komen bewijst net beeld van de H. Maagd in 't midden der zaal, met die schone buiging van het lichaam en een dunne dra perie over de schouders, een sluier gelyk. Tegenover de. peinzende ab stracte expressie van Maria is de actie van het kind, dat van de moe derarm schynt te willen wegwippen, des te treffender. De 15e eeuw is ook voor de plas tiek in Oostenrijk en omgeving een vruchtbare periode geweest. De go thiek bereikt hier soms reeds een onnavolgbare lieflijkheid en gratie zoals in no. 223 de fijne Maria en Engel (met dat ingetogen groetge baar!), of een prachtige actie, zo als in die wonderlijk-mooie Valke nier van Anton Pilgram (men denkt aan de Zaaier van Millet) en een drastische, haast afstotelijke uitdrukking zoals in de allegorie op de vergankelijkheid uit Zwaben. Dio crue, sterk aangezette uitbeel ding van de ouderdom vertoont een tendens, die men in schilders als Altdorfer, Cranach, Dürer en Grli- newald, en veel later in dc Duitse expressionnisten, maar ook in schrij vers als Schiller en Hauptmann te rug kan vinden, een mentaliteit die in de Gestapo wellicht haar afschu welijkst© werkelijkheid gevonden heeft. De Oostenrijkse en Zuid-Duitse beeldhouwers durven formaten aan zoals men in het Noorden zelden of nooit aantreft en zy weten daar bij zwierig, „volks" en raak van uitdrukking te zijn. Ik denk aan die reeks grote apostel-figuren van Lo- renz Luehsperger (zie o.a. de ge laatsexpressie van Thomas!) met als inleiding die kostelyke engelfi guur, waarvan een fragment bij dit artikel is afgebeeld. De barok kon digt zich hier al aan, naar 't schijnt en dat in 1490! Reislustige Noord- Nederlanders Met het indrukwekkende bron zen borstbeeld van Keizer Maxinu- liaan I. een voorbeeld van monu mentaal realisme (zie de geweldi ge neus en de vooruitstekende on derlip), een werkstuk uit Augsburg zijn we al in de 16e eeuw, m wel ke t'ld zich bizondere activiteit ont plooit by Innsbruck (Stefan Godl), Salzburg. Neurenberg en Tyrol. De barok wint meer en meer veld en het schijnen niet in de laatste plaats de reislustige Noord-Neder landers te zijn, die dc invloeden uit Italic ook naar Centraal-Europa (Praag!) overbrengen. Figuren als van der Schardt (de bronzen voor stellingen van lente, zomer, herfst en winter) Hubert Gerhard en Adriaei. de Vries ('t knappe borst beeld van Rudolf II) lijken de cul turele pendanten van onze zeeva rende ontdekkingsreizigers. Deze trek van West naar Zuid en Oost wordt gekruist door een te genstroming van Oost naar West, waarvan Konrad Meit een voor beeld is. In Worms geboren komt hij via het hof van Margaretha van Oostenryk (Mechelen) in Antwer pen terecht. De kleine figuurtjes van Adam en Eva, in palmhout ge sneden, getuigen van zijn vaardige en vaste hand. Eén typische ontmoeting van volkse motieven en maniëristi sche. barokke tendenzen vindt men. als ik goed zie, in de z.g. Donau- styl. die in de hoogst merkwaardi ge reliefs, uit lindenhout gestoken ten behoeve van het altaar te Ins- dorf (no. 252—255) frappant naar voren komt. De Oostenrijkse barok vindt haar rijpste uitingen tenslotte in kunste naars als Tamasch en Giovanni Giuliani, van wie de laatste in Ve netië is geboren en als lekebroe- der voor het Weense klooster Hci- ligenkreuz werkzaam is geweest. Hij is een meester in de beweging, maar kan toch ook de expressie aan (Sint Sebastiaani. Zijn leer ling Donner komt in het koelere klassicisme terecht. In de 18e eeuw is Messerschmidt de representatie ve figuur van wie het borstbeeld van Keizerin Maria Theresia en de mogelijk nog knappere buste van de Nederlandse medicus Gerard v. Swfeten (een uiterlijk dat aan Mi- rabeau doet denken) het laatste zaaltje werkelijk schijnen te „vul len". C. A. S. Fragment van de Engelfiguur in lin denhout van Lorcnz Luehsperger (gest. 1501) vervaardigd voor de tuilen van het middenschip der parochiekerk te Wiener Neustadt, cn thans op dc tentoonstelling in hei Rijksmuseum (Ingezonden mededeling) Ben protessor „Forgotten" geheten Had ln de trein een fles „Tip" vergeten, HIJ plaatste ln de krant Advertentie met zwarte rand: .,'k Ben het beste kwijt wat ik heb bezeten." Inz Hr J. G. Haarlem ontv. 1 fles TIP. ZATERDAG 9 AUG. Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.20 Kareol Septet. 19.45 Uitzen ding voor Ned. in Duitsland. 20.00 Nieuws. 20.12 Gewone man. 20.20 Gram.muz. 20.30 Lichtbaken. 21.00 Negen heit de klok. 22.00 Reporta ge Wereldjamboree. 22.30 Gram. muz. 22.40 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Mozart-progr. HILVERSUM H: 19.00 Hongaars Strijkkwartet. 19.30 „Amerika helpt Nederland". 19.45 Klankbeeld over Franse Protestanten, 20.00 Nieuws. 20.15 Lichte muz. 20.50 Joh. de Jong, orgel. Max van Praag, zang. 21.15 Soc. commentaar. 21.30 Malando. 22.00 Luisterspel: De El- lendigen. 22.30 Cabaret. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.muz. ZONDAG 10 AUG. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 8.30 Hoogmis. 9.30 Nieuws en wa terstanden. 9.45 Zondagmorgen klanken. 10.00 Kerkdienst. 11.30 Gewijde muz. 12.15 Boekbespre king. 12.30 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.15 Welk boek een goed boek? 13.20 Kamermuz. 14.00 Quintet voor pia no en strijkers. 14.35 Choralen. 15.00 Missiebond. 15.10 Gram.muz. 16.30 Pontificaal Zlckonlor. 1.7.00 Kerkdienst. 18.30 Progr. voor do Ned. Strijdkrachten. 19.00 Carillon bespeling. 19.15 Koorzang. 19.30 Nieuws en weeroverzicht. 19.45 Sport: Zwemkampioenschappen. 20.07 Gewone man. 20.15 „De Zil vervloot". 21.00 Amerikaanse Ka mermuz. 21.25 Luisterspel: „Hei, 't was in de Mei". 22.10 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.45 Reportage We- reldjaniboree. 23.00 Symph. conc. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Orgelspel. 9.12 Postduivenberichten. 9.15 Sport. 9.30 Men vraagt en wij draaien. 10.00 Geestelijk leven. 10.15 Palestijnse liederen. 10.45 Ge dichten. 11.00 Franse liederen. 11.15 Omrocp-ork. 12.00 Postduivenbe richten. 12.03 Gram.muz. 12.40 Zangveréhiging „Caccilia". 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeuner-ork. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.05 Boe kenhalfuur. 14.30 Residentie-ork. 16.30 Reportage (boksen, zwem men). 17.00 Accordeonmuz. 17.40 Gram.muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Lezing. 19.00 Kerk dienst. 20.00 Nieuws. 20.15 Vrolijke melodieën. 20.55 Luitserspel: D© Blauwe Smaragd. 21.20 Cinema orgel, Pierre Palla. 21.40 Cabaret liedjes. 22.10 Hcrensgymnastiek. 22.30 Viool en piano. 23.00 Nieuws. MAANDAG 11 AUG. Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 9.15 Voor de zieken. 9.30 Gram. muz. 10.30 Morgendienst. 11.15 Voordracht 11.35 Gram.muz. 12.00 Ned. Componisten. 12.30 Weerover zicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel concert. 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Rhapsodia-sextet. 15.00 Lon- dena Philli ork. 15.30 Cello-recital. 16.00 Bijbellezing. 16.55 Volksliede ren en Madrigalen. 17.30 Sportuit slagen. 17.45 Het Rijk over zee. 18.00 Bioscoop-orgel. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 9.00 Kamermuz. 9.30 Waterstanden 9 35 Symph. ork. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voor de zieken. 11.00 Voordracht 11.15 Gram.muz. 12.00 Orgelspel Joh. Jong. 12^30 Kalen der. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Tango ork. Malando. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Lucht© muz. 13.50 Wiener Bohème ork 14 10 Piano en zang. 14.30 Voordracht. 14 45 Frank Sinatra, zang 15.00 Luisterspel. 15.30 Orkestwerken. 16 00 Voor de kinderen. 16.15 Ver korte uitvoering van de operette La Mascotte. 16.55 Wiens Radio ork 17.00 Wat doen we in de va- cantio? 18.00 Nieuws. 18.15 Accor deon muz. TUINKALENDER 9 AUGUSTUS. De lijster bes of Sorbus aucu paria prijkt weer met zijn prachtige oranje-rode bes sen. In ontelbare trossen is de boom er mede overdekt. Evenals tijdens zijn bloei is hij opnieuw een sieraad voor de tuin. In een vaas of op een schaal Vormen de bessen ook een sieraad voor de kamer, boven dien lenen ze zich ook zeer goed om in bouguetfen of andere bloemstuk ken te worden verwerkt. Daar deze bessen een lekkernij zijn voor de lijsters en andere vogels, zijn ze meestal reeds in liet begin van de herfst van de botnen verdwenen. De zwarte bessen van devlier worden ook door de vogels opgegeten. In het buitenland worden de vlierbes sen in grote hoeveelheden in de keuken gebruikto-a. voor jam of vruchtensap. Een soort met zeer grote vruchtentrossen is dc Canade se Vlier Sambucus canadensis).

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2