In het tuchthuis Brandenburg ,Revolutionnair' federalisme Onze. dochter voor 't eerst naar school Exporteren of sterven Leef doelmatig; het devies voor dikke dames Radio-programma Terechtstellingen aan de lopende band... TUINKALENDER Opdat wij niet j vergeten Teleurstellende exportcijfers Eet weinig voor 't slapen gaan 2 Dinsdag 12 Augustus 1947 WALTER HAMMER was een van de vooraanstaande mannen van dc oude Duitse „Wandervogel". Dat niet een nog groter deel van de Duitse jeugdbeweging door de romantiek van het nationalisme en rassisme gegrepen werd, is mede zijn werk. Als journalist, schrijver en vooral als uitgever heeft hij getracht, de beste ideeën v. 11 het Duitse humanisme in zijn eigen tijd weer levendig en aktueel te maken. - In 1933 gearresteerd, weet hij te vluchten, wordt later in Denemarken gegrepen, gemarteld en komt dan naar Sachsenhausen, waar hij getuige is van de dood van onze landgenoot prof. Polak uit Groningen. Later belandt Walter Hammer in het tuchthuis Brandenburg, waar hij in '45 door de Russen bevrijd wordt. Op 't ogenblik is hij doende, de geschiedenis van het tuchthuis Brandenburg te boek te stellen. Wij zijn in de gelegenheid nu reeds enige gegevens uit dit sombere relaas te publiceren. Het tuchthuis Brandenburg was door de Weimar-republiek als mo del-gevangenis ingericht. Alle op voedkundige bedoelingen werden door de Nazis direct te niet gedaan; reeds in '3*3 was het tuchthuis to taal overvuld. Een van de eerste politieke gevangenen was dr. Ru- dolf Küstermeier, religieus socialist die al in 1933 als leider van een verzetgroep werd gepakt; hy was toen pas getrouwd. Tien jaar heeft deze man, die nu hoofdredacteur van ,,Die Welt" in Hamburg is, in de hel van Brandenburg doorge bracht. Toen h{j zijn tijd uitgezeten had. kwam hij als „unerziehbarer Schadling" in het kamp Bergen- Belsen. Dc „Rasiersalon" OP 22 Augustus 1940 had de eer ste terechtstelling in Branden burg plaats. In alle haast werd een auto-garage als schavotplaats in gericht. In het begin hield men in de „Rasiersalon", zoals de beamb ten deze garage noemden, er nog een zeker decor op na met arme zondaarsklokje, galgemaal, pries ter, enz. Maar al spoedig wer.d „de laatste troost" overbodig geacht. Het zou voor de priester ook geen kleinigheid geweest zjjn, telkens om de vijf minuten, dertig keer op een morgen, woorden van geeste lijke vertroosting te spreken. In het begin werden nooit meer dan twee personen per dag terecht ge steld. Een enkele keer ook wel 5 of 10. Maar sedert 1913 werden het er steeds meer. Het „Volksge richt" van de beruchte dr. Roland Freissler, de „Rasendc Roland", veroordeelde de tegenstanders van het regiem aan de lopende band. van 1944 af zaten nooit minder dan 150 mensen in de „Kamkasten" de cellen van de ter dood veroor deelden. Toen 27 April 1945 de Rus sen als bevrijders kwamen, konden zy er nog 162 uit hun kooien ver lossen. De ijverige beulen wisten de tydsduur tussen de terechtstellin gen steeds meer te verkleinen tot op twee minuten. Op 14 Augus tus 1944 behaalde men het record van 42 terechtstellingen in een uur en 24 minuten. Het onthouden van de galgemaal tijd gebeurde niet alleen uit zuinig heid. Men wilde het bloed der slachtoffers voor „verontreiniging" behoeden. Het werd opgevangen en als bloedconserve geprepareerd. Enige dagen voor de terechtstelling verscheen een arts in de cel van het slachtoffer om hem bloed af te tappen voor een bloedgroep-onder zoek. Statistiek T\ /T EER dan 2000 terechtstellln- J-v-* gen hebben in Brandenburg plaats gehad. Walter Hammer is er in geslaagd, alle gegevens te achterhalen en te verzamelen. Van deze 2000 waren er ongeveer 1800 wegens hoogverraad en ondermij ning van de ..weerkracht" veroor deeld. Onder hen bevonden zich mannen die betrokken waren bij de aanslag op Hitier op 20 Juni 1944; verder kinderen en grijsaards, broers, tweelingen; een vader van 70 jaar met zyn zoon van 17. Ook buitenlanders stierven fn Brandenburg, zo de oude Belgische generaal Genotte en de Tsjechische overste Prochaska. die in de doods- cel twee iaren op dood of begenadi ging. heeft gewacht. De cellen wa ren dag en nacht helder verlicht, de gevangenen geboeid. De terecht stellingen hadden steeds 's Maan dags plaats, dan ging een kleine commissie van beulen en juristen langs de deuren en zij riepen enige tientallen namen af... In Brandenburg stierf de beken de sociaal-democraat prof. dr. Reichwein, de legatieraad Mumm von Schwartzenstein, de voorzitter van de „Fricdensbund deutscher Kathollken" dr. Mcltzer. Meestal echter waren het onbekende, kleine luiden, sociaal-democraten, com munisten, pacifisten, „Bibelfor- scher" mensen van alle wereld beschouwingen, verbonden alleen door hun haat tegen het mens-ont- crende regiem van Hitier en zijn generaals. In een zekere gedachteloosheid hebben destijds ook Nederlandse kranten de berichten uit Neuren berg gebracht over de moedige, DINSDAG 12 AUGUSTUS. Wan. neer zich aan de stam of takken van een appel- of perebocm opzwellingen met open iconden en plaatselijke af stervingen in het hout vertonen en de boom reeds vroeg zijn bladeren laat vallen en slechts kleine vruch ten voortbrengt, dan zijn dit ver schijnselen van aantasting door de vruchtboomkanher. Deze ziekte wordt veroorzaakt door de zwam Nectria galligena, die door wonden in de stam of takken in het gezonde hout doordringt. Daarom t's het steeds raadzaam om dergelijke won den tijdig met menie of andere mid delen af te sluitenWanneer in het beginstadium de aangetaste plek met een mes wordt uitgesneden en daarna met een der kankerbest rij dende middelen afgesloten, is een boom soms nog te redden. Dit laatste is een kwestie van vatbaarhv-I in weerstandsvermogen S. L. stramme houding waarmee de ver oordeelden de dood z\jn ingegaan. De slachtoffers in Brandenburg, na jaren concentratie-kamp en maan den van vooronderzoek in dc folter kamers van de Gestapo, zij kon den niemand meer door een stram me houding imponeren; niemand was in staat uit hun kapotgesla gen gezichten ..kalme gelatenheid en onverzettelijkheid" te lezen, wanneer zij, gehoond en geranseld, Maar ook, opdat wij niet j j vergeten, dat „andere j j Duitsland", dat op de j bres heeft gestaan voor recht en menselijke j I waardigheid. Dat heeft j I geleden en gebloed in de I concentratie-kampen en gevangenissen en thans weer strijdt voor verhef- fing en democratisering j van het Duitse volk. te helpen, dc beulen onschadelijk te maken en vooral het Duitse volk er toe ^te brengen eindelijk te be grijpen" voor welke schandelijkhe den het. min of meer vrijwillig zijn naam en zijn steun heeft geleend. Europa heeft zeer zeker het recht en de plicht, wantrouwend tegenover een Duitsland te staan, ™ei zy. genoona en geranseld. waar dingen mogelijk waren, naar het schavot werden gesleurd. I als zij nu weer door Walter Ham- mer-worden beschreven. Maar wij hebben tegelijkertijd ook het recht en dc plicht in die Duitsers onze Kameraden te zien, die voor de Hoop ONDER leiding van Walter Ham mer en anderen heeft zich een organisatie van enige duizenden oud-gevangenen, mannen en vrou wen, gevormd, die zich ten doel stelt, de nabestaanden van de mar telaren van tuchthuis Brandenburg Europese idealen van recht en men selijkheid od de bres hebben ge staan en er nu weer staan. Onze morele en materiële steun mogen w\j hun niet onthouden. H. H. f N 1945 moest een uitgehongerd Door P. VCW Zuuren drs. 1 volk worden gevoed en dan kijkt men niet op geld. In de tijd die aan onze bevrijding voorafging en onmiddellijk daarna kocht onze regering links en rechts, zonder al te zeer op de kosten te letten. Toen echter eenmaal de rekening werd opgemaakt en bleek, dat het gulle buitenlan<#betaling voor zijn leveringen eiste, moest men nolens volens terug naar de oude weg der zuinigheid. Tegenover de invoer van alles wat noodzakelijk was voor voeding en wederopbouw konden wij in den beginne byna geen exportproducten stellen. Onze ietwat eenzijdige in dustrie was door de oorlog ernstig gehavend en bovendien heerste er een ernstig tekort aan grondstof fe** on arbeidskrachten. Daarom liet de regering door het Centraal Planbureau een raming maken van de handels- en betalingsbalans voor do komende jaren. Nederland zou de eerste jaren na de bevrijding veel meer moeten invoeren dan uitvoeren. Het nade lige verschil moest worden over brugd door liquidatie van ons ver mogen in het buitenland en door het opnemen van credieten. Dit zou slechts enkele jaren kunnen duren; daarna moest Nederland meer uit- dan invoeren om de cre dieten af te lossen en de rente te betalen. Een groot gat om te stoppen Voor 1947 was de invoer geraamd op f 3.500.000.000. Men zietv dat er voor het herstel van ons vaderland nogal een slordige duit nodig Is. Dit was maar een raming; het is ingewijden reeds lang bekend, dat dit bedrag, mede door grote mili taire aankopen, de vier milliard zal overschrijden. De uitvoer werd ge raamd op f 1.700.000.000, iets min der dan de helft van de invoer dus. Men zei erbn, dat dit een voorzich tige voorspelling was, omdat men zich vorig jaar zo in de vingers heeft gesneden, toen men een ex port van één milliard begrootte, die fier slot niet groter dan f 785 mil- ioen bleek te zyn. Het geraamde verschil tussen in- en uitvoer zal dit jaar minstens f 1.800.000.000 bedragen en 't zal heel wat hoofd brekens kosten om dit gat te stop pen, ook al heeft dr. Holtrop, di recteur van de Nederlandse Bank, zich optimistisch uitgelaten over het crediet dat de Wereldbank aan ons land zal verstrekken. Cijfers, sober en somber Stellen wjj naast de geraamde bedragen de gerealiseerde cyfers over het eerste halfjaar 1917, op dat ieder kan zied, hoe slecht wj) er voor staan: Invoer Uitvoer (in millloenen gld.) Januari Februari Maart April Mei Juni 201.4 312.7 256.3 339.4 356.3 470.4 108.1 97.1 138.3 142.6 134 120 740 1936.5 Deze getallen leren ons, dat de Invoer met reuzenschreden toe neemt en de uitvoer na April zelfs daalt. Dit sombere beeld wordt iet wat verzacht, doordat er in de Ju- nicyfers enige toevalligheden voor komen! Ik zal ze eerlijk vermelden, om de gewetensvolle Nederlanders niet te ver in de put te doen ge raken. De hoge Juni-invoer verbergt een bijzondere scheepsaankoop van ruim 3 00 mlllioen. hoofdzakelijk in de V S. besteed. Deze aankoop is gedaan voor de tijd van vele tien tallen jaren en komt dus voorlopig niet meer terug op de balans. Dc nieuwe schepen zullen onze devie- zcnpositlo moeten versterken, om dat zij niet alleen op onze in- en uitvoer zullen verdienen, maar ook uit het verkeer tussen derden de viezen zullen slaan. De maand Juni is dus een exceptie geweest en men kan gevoeglijk aannemen, dat de uitgaven volgende maanden lager zullen zjjn. Het gaat niet naar wens Wat de uitvoer betreft, daarbij dient onderscheid gemaakt tussen de normale, langzaam aangroeien de uitvoer en de seizoenuitvoer. Als gevolg van de strenge winter is de uitvoer van een aantal agra rische exportproducten van Januari Februari opgeschort tot Maart April Onze seizoencxport van poot- aardappelen is in Juni met 10 mil- lioen gulden verminderd, wat een normaal verschijnsel is voor de tijd van het jaar. Erger is echter het achterwege blijven van onze sei zoenexport van groenten, hetgeen het Juni-cijfer zeer nadelig beïn vloedt. Dit is 'n gevolg van de zeer teleurstellende uitvoer naar de En gels-Amerikaanse zones in Duits land, van de Engelse importbeper kingen in verband met de colorado kever en van het verlate groente seizoen. Aangenomen kan worden, dat onze industriële uitvoer, die haast met aan scizocnschommclingen on derhevig is, een geleidelijke, zij het geringe vooruitgang heeft vertoond. Mogen dus de voorgelegde getal len een iets te somber beeld van onze buitenlandse handel geven, er zijn aanwijzingen genoeg, dat onze export niet naar wens gaat en dat wij zelfs zeer blij mogen zijn, wan neer wij de geraamde 1.7 milliard halen. Het is daarom de hoogste t\jd voor ons land om exportmoge lijkheden voor zyn traditionele ex portproducten te vinden en zich al dus, zonder zich verder in de schul den te steken, zo snel mogelijk te herstellen en verder te industriali seren Het plan Marshall biedt ons daartoe een gelegenheid. Laten wij met Shakespeare's wijze woor den niet vergeten, dat wij het getij moeten kiezen als het gun stig is. Het parool blijve dan ook: ex porteren of sterven. Te Giethoorn vond een ouderwetsche boerenbruiloft plaats. De punter met het bruidspaar en de volgpunters met de familie op weg naar het stadhuis. Een veel-bespotte „utopie" wordt met het plan- Marshall meer en meer een bestaanbare werke lijkheid en een bereikbaar doel. OP het woord „federa lisme" cn op de po gingen, die de federalis ten in alle Europese lan den nog steeds doen om dc federalistische ge- dachte onder breder volkslagen populair te maken, werd meestal met een schouderophalen gereageerd of met de uitroep: Alles utopie. Maar het stoutmoedige aanbod van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, heeft toch een grote politieke activiteit teweeg gebracht, want van Euro pese zijde is er een veelomvattend initiatief op gevolgd. Voor het eerst is het ongelukkige Europa gedwon gen practisch mee te werken aan een „gemeenschappelijk" econo misch plan. Het federalistische einddoel, de zo dikwijls bespotte „Utopie" wordt de spotters nu als ccn bestaanbare werkelijkheid en een bereikbaar doel voor ogen gehouden. De „echte" federalisten zien niet temin met gemengde gevoelens de ontwikkeling van het frocralisme in dc naaste toekomst tegemoet. Voor hen betekent federalisme een ge lijkgerechtigd hondgenootschap van alle Europese landen, dus ook van Duitsland. Zij hadden getracht dit doel door een langzame evolutie te bereiken, maar door het aanbod van Marshall is hun streven in een revo- lutionnair stadium gekomen. Zij vragen zich bewogen af, of dc zui ver federalistische gedachte door overijlde besluiten niet op de ach tergrond of zelfs in discrediet zal raken. De weg naar een gemeenschappe lijk initiatief van geheel Europa als antwoord op het Amerikaanse aan bod wordt, afgezien van de naties die niet mee willen doen, in de al lereerste plaats geblokkeerd door het probleem Duitsland. Hier wreekt zich het volkomen falen van de onderhandelingen in Moskou over het zo ingewikkelde Duitse vraagstuk. De gedachte ligt voor de* hand, dat het Duitse probleem in zekere zin theoretisch naar do achter grond is gedrongen. Dat zou echter een onvergeeflijke fout zijn, want met uitscha- door keling van Duitsland Clamatnr 5 zou het hclc P,an n"lte* ^iamator ]oos zijn AUen tQch zijn het cr over eens, dat Duitsland bij een econo misch opbouvvplan voor Europa we gens zijn ontzaglijke kolcnvoorraad. zijn industrie en niet het minst we gens de herstelbetalingen niet ge mist kan worden. Grote kans ONWILLEKEURIG komt dan ook de vraag bij ons op of het plan-Marshall niet werd geïnspi reerd om tot een snellere oplossing van het Duitse probleem te komen. De kans dat dit gelukken zal, is op het ogenblik zeer groot. Weliswaar houden verschillende Europese landen er nog een eigen staatshuishoudkunde op na, maar ook daar is men bezig die om te werken tot een planmatige, socialisti sche economie. Bijna alle economen geloven, dat onder de huidige om standigheden het economische leven zich niet uit eigen kracht kan her stellen. De mening van deze econo men heeft zonder twijfel de tcn- denz, om in Europa tot een ge meenschappelijk economisch plan te komen, gunstig beïnvloed. Men heeft allang ingezien dat een Europese vrede zonder vrede met Duitsland en economisch herstel van Europa zonder herstel van Duitsland een onding is. Het water is de Europese volken echter tot aan de lippen gestegen. Zij zijn ge noodzaakt hun houding ten opzich te van het Duitse probleem op on dubbelzinnige wijze te kennen te geven; omdat men moeilijk kan aannemen, dat een plan, waarbij Duitsland niet ingeschakeld is, de goedkeuring van het Amerikaanse Congres zal krijgen. Elke „goede" federalist hoopt, dat ons oude continent zich bewust is van de grote betekenis van deze unieke kans op redding en dat het wijze inzicht van de mannen, die bij de komende onderhandelingen te Parijs de doorslag zullen geven, het zal winnen van de blinde haat, van de hebzucht van hele groepen en van eigengereide nationale econo mieën. \7 OOR het eerst naar school: een gewichtige dag! Niet alleen voor de nieuwelingen zelf, maar niet minder voor de moeders; en één van haar voornaamste zorgen is wel, dat er op het uiterlijk van haar kroost niets aan te merken valt. In 9 van de 10 gevallen be tekent dit, dat er nog gauw een extra jurkje ge- of vermaakt moet worden. Ons modelletje is voor bei- do gevallen geschikt. Het patroon is getekend voor meisjes van 6 k 7 jaar en ls dat van het eerste jurkje, maar met een kleine wijziging kan het ook voor de andere gebruikt worden. Voor een lurkje geheel van dezelfde stof heeft u nódig ongeveer 1.80 M. van 80 c.M. breed. Het voor- baantje is aan één stuk getekend, maar in dc plooien kan een naad verwerkt worden. Desgewenst kan het hele plooigedcelte apart tussen- gezet worden. De plooien worden x op vallend ingelegd, waarna we de deelnaadjes er boven dichtstikken. We maken langs deze naad en de bovenste 10 c.M. van de plooi aan weerskanten een stiksel op c.M. breedte. We stikken dan het voorpasje op, waar bij de aangeknipte puntjes op de deelnaadjes vallen. Het rugpasie wordt op het rugpand gestikt Aan beide is een overslag geknipt, die we met een belogje afwerken en van knoopsiuiting voorzien. We zet ten nu het rugpandje aan het rokje en maken zb- en schoudernaden dicht. De mouwnaad wordt geslo ten en het mouwtje, over de kop ingehouden, met dc naad op de zij naad vallend Ingezet. De halsope ning wordt tussen de dubbele stof van het kraagje genaaid. Dit jurkje heeft op het plaatje een pas en plooien van andere stof. Ook de mouwtjes kunnen van an dere stof zyn. Maakt u het geheel van een zelfde effen stof, dan ls het wel leuk om de stiksels (ook het pas wordt dan tweemaal afge- stikt) in afstekende kleur te ne men. By het tweede jurkje is het pasje aan het voorpand geknipt en de halsopening afgewerkt met een heel smal boordje, dat van voren ge strikt wordt. Bij jurk nr. 3 is het pasje zonder puntjes geknipt en helemaal afgezet met geplooide strookjes, die bij het opstikken van het pas gelijk meege- naaid worden. (Eerst even aan het pas rijgen!) Van andere stof ge maakt geeft het de indruk van een grote kraag. In plaats van rond is het halsje vierkant uitgeknipt en aan de binnenkant met schuine re pen stof afgewerkt. Ook by nummer 4 is het pas recht geknipt, maar hier zyn twee loze zakklepjcs, al of niet met een ge rimpeld strookje of kantje versierd, mcegestikt. Voor het venverken van een ruit of streep in verschillende richtingen is dit eveneens een lculc modelletje. Denkt U eraan, dat naden en zomen aangeknipt moeten worden? ELLA BEZEMER ELKENS weer bezoeken ons de A rheumatische patiënten, dc dikke dames met „pijnen overal". En bijna allen verklaren, nu eens trots, dan weer wat beschaamd, dat ze weer veel dikker zyn dan voor de oorlog. Het is dan mijn ge woonte me flink boos voor te doen, de enige wijze namelijk om op deze patiënten indruk te maken, met enigszins duurzaam effect. Want zy geven allen zonder uitzondering toe dat zij zich veel en veel beter ge voelden, toen hun gewicht een 15 k 20 gereduceerd was. Toen er v/eer volop te eten was, ontbrak hun echter de zelfbeheer sing, hun gewicht op een wat lager peil te handhaven. Ze aten maar raak en zijn nu zelfs zwa"arder dan voor de oorlog. Dc gevolgen blijven niet uit: krakende, overbelaste knieën en heupen, pijnlijke vetaan- zetting aan de dijen, kortom het be kende type van de zogenaamde fibrositis of cellulitis (resp. Engel se en Franse benaming) van de dikke vrouwen. Het onderhuidse vetweefsel gaat kleine ontsteking achtige plekken vertonen, die ge voelig zijn en by aanraking direct blauwe plekken achterlaten. Ook het vet, dat in de plooien om de gewrichten heenzit, vertoont dergelijke veranderingen. De toe stand van het gewrichtskraakbeen verandert en de hele bloedstoevoer der gewrichten raakt in het ge drang. Degene ratie van het kraakbeen en la ter van het bot zelf zyn het vol gend stadium. Dan komen de onregelmatige gewrichtsvlaklcen met het bekende kraken en tenslotte kunnen er klei ne stukjes aan de oppervlakte van de gewrichten loslaten en als deze toevallig in de gewrichtsspleet schieten, zit het gewricht als het ware „op slot", kan niet meer ge strekt noch gebogen worden. Dit verschijnsel doet zich vooral voor bij de knieën. Maar ook de heupen lijden door overbelasting en degeneratie, gaan tenslotte vervor men en geven dan veel pijn cn last bij het lopen. Al deze kwalen, eenmaal ontwik keld, zijn moeilijk te bestrijden. Rust, warmte, bestraling, massage, het kan allemaal een beetje helpen. Voorkomen is echter ook liier verre te verkiezen boven genezen. Hoewel overvoeding niet de enige factor is bij het dik worden van dit type patiënten, kan toch door een doelmatige leefwijze veel worden voorkomen van dc ziekte die hier boven beschreven wordt. Al deze dames beginnen reeds bij de begroeting zich te verdedigen: „Heus, dokter, als ik U nu zeg. dat Ik vanochtend nog niets gehad heb dan één dun boterhammetje en één kopje thee." Ze zijn dan verbaasd als ik dat onmiddellijk cn volledig geloof, maar cr op laat volgen: „Wat at U gisteravond voor het slapen gaan?" Want deze mensen ontoijten veelal de avond te voren, gaan dan met een volle maag sla pen en voelen zich 's morgens nog niet hongerig. Het is merkwaardig, dat onder de Engelsen dit dikke tvpe veel minder voorkomt dan in onze lan den. Een der factoren hierby is on getwijfeld de Engelse gewoonte een stevig ontbijt te nemen, een be hoorlijke lunch en tegen de avond slechts een zeer licht souper te ge bruiken of zelfs te eindigen met een vrij uitvoerige ..tea" in plaats van een avondmaaltijd. Dat ontbijt loopt men er geduren de de dagtaak wel of, het avond eten wordt echter gevolgd door rust en „slaat veel meer aan." Zodat met dit alles voor ogen, ons schema voor te dikke of dik wordende vrouwen er als volgt uit ziet. Aan het ontbyt wat yoghurt O* flesje), 2 3 boterhammen, zo mo gelijk een gekookt ei of wat kaas. Lunch met sla en vruchten, 2 3 boterhammen met ei of gekookte vis, weinig zout, weinig vocht. Diner evenals lunch beginnen met DINSDAG 12 AUG. Avondprogramma HILVERSUM 1: 19.00 Nieuws. 19.20 Gram.muz. 19.15 Niwin- nieuws. 19.50 Wederopbouw. 20.00 Nieuws. 20.12 Gewone man. 20.30 Luisterspel. „Het oog van Apollo". 21.15 BBC Symphonie ork. 21.50 Gram.muz. 22.30 Nieuws. 22.15 Gram.pl a t en. HILVERSUM II: 19.00 New- Yorkse correspondent. 19.10 Man nenkoor. 19.30 Viool en piano. 20.00 Nieuws. 20.15 Opera-concert. 21 00 Berceuses. 21.30 Gram.platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Con- certgeb. koperkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte orkestmuziek. WOENSDAG 13 AUG. Ochtend- en avondprogramma HILVERSUM I: 3.00 Nieuws. 9.00 Voor jonge zieken. 9.30 Ka mermuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 BBC Light Ork. 11.15 Amati- trio. 11.45 Russische gram.platen. 12.15 „Sangh en Spel". 12.30 Wecr- overzlcht. 12.35 „Sangh en Spel". 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline- muz. 14.00 Het Londens Philh. ork. 14.30 Orchideeën in de huiskamer. 14.50 Het Utrechts Strijkkwartet. 15.40 Piano-duo. 16.20 Zingende jeugd. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Ned. Volksherstel. 17.35 Holanda- Sextet. 17.50 Orgelspel. 18.30 Pro gramma voor de Ncd. Strijdkrach ten. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gram.muz. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 BBC Symphonie ork. 10.45 Negro-Spirituals» 11.00 Popu lair non-stop progr. 12.00 Orgelspel. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Musette-klanken. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Dolf v. d. Linden en zyn ork. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Omroep ko- merork. 15.05 Voor de jeugd. 15.40 Pianomuziek. 15.45 Voor de zieken. 16.15 Voor de jeugd. 3 7.15 Miller- Soxtet. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.20 Ork.werken. 18.45 Lezing over Wells. sla of vruchten, verder veel blad groenten. weinig tf geen aardappe len en zo mogelijk mager vlees (liefst gestoofd) of gekookte vis. In de loon van de avond nog en kele 'vruchten. Zeker een menu, waarbij men niot te kort komt en geen honger zal hebben. Bij zwaar lichamelijk werken kan aan het ontbyt en lunch nog wat meer gegeten wor den. Het avondeten moet echter zo sober blilven als het hier beschreven staat. Voldoende beweging en frisse lucht zullen tezamen met boven staande leefwijze zeker een gunsti ge invloed op de gewrichtsklachten der dikke dames hebben. S. JOLES, arts. Tussen Noord- en Zuidpool Onze baby is al 300 pond aange komen, vertellen de bewoners van Johannisburg vol trots aan iedere vreemdeling die de stad binnen komt. Men hoeft zich evenwel niet on gerust te maken over de gezondheid van Zuid Afrika's wereldburgers, want het betreft hier slechts een jonge witte rhinoceros, die onlangs zijn eerste verjaardag in de dieren tuin vierde. Dit exemplaar is de enige in zijn soort, die in gevai^en- schap geboren werd. De bewoners van Pretoria hebben 2500 pond Sterling bijgedragen voor een nieuw tehuis voor het dier. Een raket, die een blauw licht uit straalde en die door een vuurbal werd gevolgd is door burgers van Barcelenettol, bij Marseille boven deze plaats waargenomen. Het ding maakte een ronkend ge luid... De Fransen hebben du» weer iets om over te praten! Een dodendansIn een plaats je bij Johannisburg viel een lamp, die bevestigd was aan het glazen dak van een danszaal naar beneden. Zestien personen werden gedood en 21 gewond. Dieven hebben ingebroken in de beroemde 13e eeuwse kathedraal van Chartres. Gestolen werden een zeer kostbare massief gouden hals ketting. juwelen en een gouden hart met diamanten bezet. „Ce Soir" FANNY KOEN, een sportfenomeen De Franse pers is goed te spreken over de landenwedstrijd Frankrijk Nederland (dames) te Straatsburg die door „France Soir" een „model- ontmoeting" wordt genoemd. Men is tevreden over de prestaties der eigen athleten en zwaait lof toe aan de Nederlandse dames, speciaal wat betreft mevr. BlankcrsKoen en mej. Koudys. deze laatste de „hoop van Nederland voor de naaste toe komst". „Twee Nederlandse dames hebben dertien Frangaises versl€- Ren". zegt „Paris Presse". en wijst er clan op dat Fanny Blanker»— Koen met drie overwinningen voor 15 van de 51 punten gezorgd heeft welke de Nederlandse ploeg in to taal behaalde. Het blad „Ce Soir" noemt haar een wezenlijk pheno- meen van de sport en zegt dat do vrouwelyke athletiek nooit eerder een zo alzijdig ontwikkeld athlete gekend heelt. Wedstrijd Mills-Goffaux? De bekende promotor Jack Salo mons stelt pogingen in het werk om op 8 September in de Harringay Arena een wedstrijd te organiseren om het Europese kampioenschap zwaargewicht tussen Freddie Mills en de Belg Pol Goffaux. Mills, die niet meer is uitgekomen na zijn nederlaag tegen de Amerikaan Lloyd Marshall, heeft zich bereid verklaard om de Belg te ontmoeten. Drenthe-rit 1947 Uitgaande van de Motorclub As sen cn Omstreken werd Zaterdag de Drenthe-rit 1947 gehouden waar aan plm. vijftig motoren en auto's deelnamen. Deze prestaticrit, waar voor zowel de start als de finish in Assen plaats vond, voerde vrijwel door geheel Drenthe over een af stand van 200 km. De uitslagen w a ren: Motoren: 1. S. Bron, Assen, 1295 p.. 2. C. J. M. Jansen, Amers foort. 1295 p., 3. L. van Genne, Beilen, 1290 p.. 4. J. Gcerts, Assen, 1265 p., 5. Zingstra, Assen, 1265 p., 6. C. II. de Jonge. Smilde, 1230 p., 7. C. Brink Assen. 1210 p. Auto's: 1 dr. Gerlacg, Appelscha, 1285 p., 2. G. G. W. Timmer. As sen. 1265 p., 3. J. Weijer, Wilder- vank, 1245 p., 4. D. Zewuster, Assen 1240 punten. Voorlopig Nederlands elf tal speelt tegen Mill Wall Op 10 September zal het voorlo pig Nederlands elftal een wedstrijd Bpelen tegen de Engelse club Mill Wall, op het Sparta terrein te Rot terdam- Promoveert Eext toch? Te Assen werd onder voorzitter schap van mr. R. de Vries de jaar- lijk# algemene vergadering gehou den van de K.N.V.B. afdeling Dren«< the. De heer dc Vries complimen teerde in zijn openingswoord de v.v. Eext met de promotie naar do 2e klasse. Naar zijn mening zou do wedstrijd EextGermanicus niet overgespeeld worden, omdat de be treffende ovcrschrijvingsbcpaling, waartegen Eext gezondigd had, niet door de K.N.V.B. gepubliceerd was. Het Criterium van Charleroi, een internationale wedstrijd over 90 km waaraan twintig bekende berocpsrenners deelnamen, is ge wonnen door de Belg van den Doorcn in 2 uur 36 min. daarna kwamen Bartali (It.) op 5 secon den. Impanis (B) op een lengte, cn vervolgens wiel aan wiel Ma- thieu (B), Pirmez (B) «le Pauw (B), Roneoni (It) cn Klabinsky. (Fr.),

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2