DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Harderwijks Academie: dankoffer voor de vrede van Munster BRANDPUNTEN Hitler's leven voortdurend gd Drommen op de Dom Phone-visioneen nieuwe vondst in de U.S.A. Advertenties ACTIEVE AGENT DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Van vacantie en vacantiebesteding Den Bosch heeft grote plannen flinke Slagershalfwas, BRANDPUNTEN KUNNEN OOK TELE FONISCH OPGEGEVEN WORDEN. TEL. 6235 JONGE'fl/lnl. KRACHT Jongelingschap werd er onderwezen in de goddelijke en menselijke wetenschappen Het was een statige, indrukwekkende optocht, die zich op 12 April van het jaar 16-18 door de straten van Harderwijk be woog. Voorop de beide curatoren Johan van Wijnbergen en Zeger van Arnhem, dan acht professoren in toga en baret, ver volgens de Raadsleden en enige hooggeplaatste personen, waar onder de beroemde Heinsius en eindelijk tal van deftig uitge doste studenten. Het geheel omgeven door een burgerlijke ere wacht. Zoeven was in de Grote Kerk de Gelderse Academie plechtig ingewijd. Napoleon Vernietigde haar niet een pennestreek Met Voetius overtuigd van „de nuttigheid der academiën, we tenschappen en kunsten" wens te Harderwijk als dankoffer voor de pas gesloten vrede van Munster een deel zijner inkom sten te besteden aan de oprich ting ener Academie, waarin de Gelderse jongelingschap in „goddelijke en menselijke we tenschappen" onderwezen zou den worden. Van heinde en verre was het volk samengestroomd en het was zo zegt de geschiedschrijver alsof op de dag der opening heel het land in Harderwijk was samengebracht. In de Grote Kerk had de predi kant Otto Bclcampius bij zijn hoor ders de lof des Heren opgewekt naar aanleiding van Ps. 113. Na de optocht was men weer in de Kerk samengekomen en werden de feestredenaars, de professoren Tollius Hornius en Christosius af gewisseld door zang en snarenspel. En des avonds zaten 80 gasten aan de feestdis, die tot laat in de nacht duurde. Vreugdeschoten weerklonken en niemand onder de feestvierenden vermoedde, dat de laatst-gcborene onzer Academiën ook de vroegst-gestorvene zou zijn Dat aan Harderwijk boven de andere aanzienlijke steden Arnhem. Zu'.phtn en Nijmegen de voorkeur werd gegeven, vond zijn grond hier in. dat te dezer stede reeds meer dan drie eeuwen een vermaarde Latijnse school bestond. Groter welvaart Reeds spoedig was grote welvaart in de slad door de Academie merk baar Daanan getuigen nog de prachtige huizen in de hoofdstraten, toenmaals de woningen der hoogle raren Hot Stadsbestuur was dan ook tegenover de Academie dö mildheid zelve en verleende zelfs vrijheid van» import van 1 okshoofd wijn en 6 tonnen biers voor iedere hoogleraar en student Toen dit la ter voor de professoren wat aan de schrale kant bleek werd de ver gunning voor dezen verhoogd tot 2 okshoofden wijn en 15 tonnen biers Doch aan de horizon vertoon den zich donkere wolken Reeds waren plannen gemaakt voor een luisterrijke viering van het 25-jn ig bestaan, toen de Fransen Nederland binnen vielen en ook Harderwijk bezet ten Zn bestemden het Acade miegebouw als R K Kerk. doch zover is het niet gekomen. Wel werd het gebouw ontruimd en werden do lessen gegeven in het woonhuis van zekere juf frouw Witte Dc rector-magni- ficus Wilhelmus Wilhelmus nam met vrouw en kroost dc vlucht. Het scheen of de Gelderse Hn- geschpol langzaam zou dood- b'oedoo Drie kwartieren van de Veluwe trokken namenluk hun h'idragon in. zodat de bron der inkomsten opdroogde Zorgelijk bestaan Twintig jaar lang leidde de Aca demie een zorgelijk bestaan De professoren, beroofd van een goed deel van hun inkomen, hielden ech ter vol, doch kregen eindelijk stad houder Willem III aan hun zijde Door zijn krachtige voorspraak bij de Algemene Staten scheen het of het gevaar voor de Academie ge weken was De geschiedenis meldt, dat op de dag van de vrede van Utrecht «12 April 1713) heel Harderwijk in feesttooi was om de Natalis Acade mie mee te vieren, van welk feit door de stempelmaker een medaille werd gemaakt „uijtbeelde de Vrede en aan de andere kanth dag ende tijdt als sulx is voorgevallen". Van 1713 tot 1810 genoot de Gel derse Hogeschool een zekere mate van rust en bloei. De professoren maakten naam: Johann Meijer door zijn Oosterse taalstudie. Bernard Sebastiaan Cremer. die aantoonde hoe geheel het Nieuwe Testament in het Oude Testament is voorat- geschaduwd Everhard Scheidius. dien een eigen drukkerij met Oos terse lettertypen had. Wijd cn zijd bekend Ver in het buitenland was de Academie bekend, ook wel te on- gunste. Ze kreeg de naam. dat voor het verkrijgen van de doctors-titel in Harderwijk wel te mazzelen was. Vandaar het oude rijmpje: Harderwijk is een stad van negotie Men verkoopt er bokking en bullen van promotie De schrijver van de Gelderse Be- schrijvinghe is daar zeer veront waardigd over. zodat hij het „vaars- je" niet eens wilde opnemen Lie ver hield hij zich bezig met namen als Linnaeus en Boerhave. de we reldberoemde leerlingen van de Academie. In 1812 vernietigde Napoleon met een pennestreek de Academie van Harderwijk. In 1815 werd ze als Athenaeum hersteld, doch hij ge brek aan leerlingen in 1818 weer De Linnaeus-toren te Harderwijk houdt de herinnering aan de Academie levendig. opgeheven. Veel later werd nog op gericht een pro-gymnasium, doch in 1886 verloor Harderwijk, dour de drang van allerlei omstandighe den. dit laatste overblijfsel van vroegere luister in de klassieke we tenschap. waarvan de gebouwen en het torentic in de Academiestraat de herinnering bewaren. wereld van Hitier af te helpen, nooit kans zagen in zijn huurt te komen Alle aspirant-moordenaars werden teleurgesteld door dc bui tengewone veiligheidsmaatregelen. Dit was voornamelijk het gevolg van dc mislukte aanslag in de Biirgerbraukeller in München. waar door H-tler zeer argwanend was ge worden. \'crd°r heeft men ook op politie ke manier getracht van Hitler af te komen Volgens een van deze plannen had President Rooseyell er op de een of andere duidelijke wijze de aandacht op moeten vestigen, dat hij er voor was. dat Prins Louis Ferdinand, kleinzoon van Keizer Wilhelm, leider van de Duitse staat zou worden. De samenzweerders hoopten, dat een Amerikaanse belofte tot steun verlening aan een dergelijke candi- datuur voldoende politieke en mili taire oppositie in Duitsland zou ver wekken. om Hitler ten val te bren gen. Verder is men nog van plan ge weest een Duits regiment te vor men. van mensen, die gezworen hadden Hitlei te doden door een plotselinge aanval op het hoofd- kwartier. Het plan werd verraden, voordat men met de uitvoering een begin had gemaakt. Dr. John zei. dat hij in 1^37 een actieve rol ir de Nazi-oppositie is gaan spelen, nadat een betrouwbare vriend hem verteld had. dat Hitler gezegd had: „Elke generatie heeft haar oorlog nodig Ik zal deze gene ratie er een geven". Aanslagen, plannen en... mislukkingen Hitiers leven hing vele malen aan een zijden draad, aldus deelde dr. Otto jchn. een Duit ser. die speciaal werk voor het Engelse ministerie van buiten landse zaken verrichtte, mede op een bijeenkomst. Dr. John heeft nauw samengewerkt met de samenzweerders, die er ten slotte in slaagden in het hoofd kwartier van Hitier op 20 Juli 19-44 een bom tot ontploffing te brengen. Hij vertelde, dat even tevoren in Maart '43 ook al eens gepoogd is een aanslag te plegen met behulp \an een bom, vervaardigd uit twee cognacflcssen. die in het vliegtuig, waarmee Hitier naar Berlijn zou gaan, gesmokkeld is. De ontsteking, die de samen zweerders van Engelse zijde hadden gebruikt, werkte echter niet. zodat het vliegtuig op normale wijze te Berlijn landJe. Men is er toen in geslaagd de bom te verwijderen zonder dat de Gestapo iets gemerkt heeft. Dit is echter niet de eerste aan slag geweest. In 1933 is men er al mee begonnen. Tijdens de oorlog ontbrak het niet aan roekelozen, die van plan waren naar hem toe te lopen om hem met een revolver of een ander wapen te doden. Onveranderlijk was de moeilijk heid echter deze. dat de mannen, die zich wilden opofferen, om de NED. HERVORMDE KERK Aangenomen naar: Wagenborgen (Gr.) W Blo^mendaal. cand. te Zoe- terwoude: Hei- en Boeicop. Joh. Verwelius. cand te Huizen (N.H); Scheveningen, dr. A. Steenbeek te Twello. Recht op verlof thans wel algemeen erkend „Deze week gesloten wegens vacantie", op menige winkelruit is deze zomer een derge lijke voor de desbetref fende miidenstands- groep vei heugende me dedeling aangeplakt Vacantie hoe lang is dat in dc kringen van de arl eiders geen onbekende klank ge weest. om over verlof voor de middenstand maar helemaal te zwij gen. Dat de waarde van vacantie thans vrijwel algemeen erkend wordt is voornamelijk te dan ken aan de georgani seerde arbeidersbewe ging, waarvan, als wij ons wel herinneren, de diamantbewerkers on- der Hcn'i Polak wel tot de eersten behoor den *ie een verlofrege ling vastgelegd kregen. Omstreeks de dertiger jaren waren het de loodgieters. die een staking ontketenden niet om meer loon maar.... om drie da gen vacantie! Thans is het wel zo. da er geen bedrijf meer is. waar geen va cantie wordt gegeven en meestal is ook reke ning gehouden met de wensen van de arbei ders, waardoor het ver lof reeds in vele geval len is vastgesteld op zes achtereenvolgende en zes snipperdagen, dat zijn zes dagen vacantie die verspreid over het jaar kunnen worden opgenomen. Het streven van de vakbeweging is er in. tussen nog altijd opge richt deze vacantiere- geling wettelijk vast gelegd te krijgen, want dat is nog altijd een vrome wer.s, al is de vacantieregeling wel in velc gevallen contrac tueel vastgelegd. Een ander belangrijk punt is, dat de vakbe weging zich ook meer en teer zal moeten gaan bemoeien met de vacantiebesteding. Op dit punt heeft het N.V Val heel veel be reikt en ook deze kant van het werk heeft men na de bevrijding we r opgenomen. Tal loos vele arbeiders heb ben via de Natuur- vriendengrocpen en de Natuurvriendenhuizen hun vacantie op een aangename wijze door- gebracht, en een bloei end reisbureau zorgde voor de organisatie van reizen naar het buiten land. Dok hier zijn de eerste tekenen van het herstel al tj bespeuren al moeten de buiten landse reizen tot uit wisseling beperkt blij ven. Daarnaast organi seert men een groot aantal vacantieweken voor vrouwen. Maar niet alleen de arbeiders, ook de mid denstand kan er tegen woordig een tijdje tus senuit, mede dank zij de beïnvloeding, welke men daar door de va cantieregeling der ar beiders onderging. Men sluit daar een aontal dagen over verschillen de weken verdeeld, dan wel als bedrijfsgroep tegelijk, waarbij het mogeh blijft over de wenselijkheid van deze laatste maatregel te discussiëren, dan wel men treft een on derlinge regeling. Hoe hel ook zij ver lof heef1 thans vrijwel iedereen, al blijven er ook op dit Gebied nog altijd gerechtvaardigde ve-langens te vervullen. Maar het recht op va cantie is th*ns vrijwel a'gemeen erkend. ...maar de Utrechters blijven liever met de benen-op de grond... ^Dom cn wijzen, lui-eelegen met de nand aan de helmstok, naar die lan- *ge Loeris in Utrecht, die ze lekker 14 dagen niet meer zien. Dan naar beneden kijken. Wat een ooppenstad met stegen' Daai* gaat de Zeistertram net een blokkendoos >p wielen en het Baarnse treintje is zo petiterig. dat het net lijkt of je het locomotiefje af en toe moet op winden. Kijk een regenwurm nee 't is een Diesel. Ik dacht al. wat een fel beschilderde aal. En dan die mensies. Zijn geen mensen meer 't werden insecten, kevers en sprinkhanen. Oei, wat een geglim Oh. dat is een nieuwe auto. met zo'n dure meneer ?r in. Lijkt wel een mondorgel, als je hem zo bekijkt. Gek. dat alle verschillen op 100 meter hoogte wegvallen Je ziet geen hoge borst meer, verwaande gezich- Wat doet een journalist die als het zonnetje hoog aan de hemel staat en de nieuwsberichten kom kommerachtig schaars en langcrekt zyn hjj neemt een kloek besluit en doet wat practisch geen Utrecht ter aandurft: Hij gaat domweg Domvvaarts en stjjgt 100 meter. Dat doet hij niet alleen. Dagelijks in vacantietijd zuchten er 1100 k 1200 mensen de 465 treden op en in de maand Juli alles bij elkaar varen er een kleine elfduizend klimoppers. Maar het gros kwam van buiten de stad, zelfs waren er velen uit het buitenland, die de Utrechtse massa eens op ,,de kop" wiiden zien. In rijen wacht men soms huilen op de gidsen, die een keer of tien daags hun „up and downs" heieven en ongetwijfeld lijden aan hartvergrotingen, schoenslijtage en wentelcomplexen. En Utrecht denkt: klim maar. Wij noemen onze winkels „Maga zijn de Dom" en we bakken dom torentjes en St. Maartcnsbrood maar blijven lekker benedon. Zij zien dan niet de schoonheid van de Sint Michelskapel, de Eg- mondkapel, de lobbessen van klok ken op do klokkenzolder, het uur werk op de wijzerzolder waar je heel wat wijzer kan worden en ze vergapen zich niet aan de pieter- pcuterige mensjes daar beneden. We stijgen, treedje voor treedje. Achter me loopt een zwaarlijvige dame die kennelijk aan het „kuren" is, maar 465 keer zucht voordat ze boven is. Op de nauwe, stoffige trappen wervelt een meiske om laag. langs de vele kronkelingen. Ze zegt: moed houden. U bent al op de helft. Dat is 232 en een hal ve tree. De gids laat onderweg uit blazen en toont een kanon, 800 kilo zwaar, dat vroeger aan het klokke- t ouw hing. Ik zeg laat maar liggen, til maar niet op ik zie het zo wel. Halverwegen de tocht en 't toch ten. het carillon. Arme stadsbeiaar- dier. die weet dot de klepels zo hoog hangen. Men toont ons de muziekdoos een logge moppen trommel met vier deuntjes. Elk iaar wordt 't repertoire veranderd. Omstanders dienen een motie in. Ze villen Tsjioe tsjioe horen, volgend jaar. 4 maal per uur. Dan op de trans. Griezelig ge woon. Een moeder met kind wei gert naar buiten te komen. Ze heeft hoogtevrees en klimt voor de klim en niet voor het vergezicht. Waar heeft ze plezier in. Ik leun over de balustrade en vecht tegen een overmaat van speeksel. Typische neiging van de mer.s. dip hoog staat, om op een ander te spuwen. Kijk daar ligt de Bilt en daar is het torentje van die regenmakers En daar staat de Lange Jan van Amers foort Da/. Jan! En daar ligt Wijk bij Duurstede, Hilversum, Huizen en kijk daar eens dat is Loosdrecht. Alle maal witte zeiltjes allemaal Utrechters. Die hebben lak aan hun ten. verwijfde kleren, gouden siera den. Ieder mens is een slagschaduw tje geworden, soms een nieuw pla neetje op het straatfirmament als de zon op een kale kruin schittert. Nee, werkelijk als U de tijd hebt en vrij van platvoeten en asthma bent. moet U eens op de Dom klauteren. Het is de moeite waard. Je kunt bij je buren zo op tafel kijken Maar denkt U er vooral om vergeet bo ven niet uit te kijken, naar het Utrechts silhouet. Het gekke is nl. dat ik nergens in de omtrek, waar ik ook keek, de Domtoren heb kunnen ontdekken. En ze zeggen, dat-ie 112 meter hoog is lang genoeg om te kunnen zien, zou ik zeggen. Bedankt voor: Brandwijk, Goude rak. Wille-Langerak. Tange Alteveer toez. Loonopzand, ter Aa* Joh. Ver welius cand. te Huizen (N.H.); Jaars veld, G. Willemsen te Zuilichem; Jutphaas, J. de Bruyn te Gemert (N. Br.). Televisie-uitzendingen kunnen nu verrekend worden Een klein zwart doosje met toverkrachten, dat begin Juli voor de eerste keer werd tentoongesteld door de Zenith Radio Cor poration van Chicago, bevat de toverstaf voor de uitbreiding van Amerika's jonge televisie industrie. Het doosje bevat een mechanisme zonder hetwelk televisieapparaten niet kunnen wer ken, totdat een telefoonbeambte op verzoek van een gegadigde een knopje, dat het etiket ..Phone-Visïon" draagt in de telefoon centrale omdraait. Met dit knopje wordt de televisie-ontvangst geregeld en wordt het mogelijk gemaakt aan de televisie-toe schouwer de televisie-uitzendingen in rekening te brengen, op dezelfde wijze, waarop hij als telefoon-abonné voor intercom munale gesprekken wordt belast. Vernuftig controle systeem Van een mechanisch standpunt bezien is het doosje in werkelijk heid niet zo geheimzinnig. Het kan door een stekker op elk telefoon toestel aangesloten worden en is door middel van een draad verbon den met een normaal televisie- apparaat voor gewone of gekleurde ontvangst. Het televisie-apparaat ontvangt als gewoonlijk de verschil lende golflengten, waaruit een per televisie overgebracht beeld be staat, door de aether. Dit geldt evenwel niet voor alle golflengten en heeft aanleiding ge geven tot de belangrijke nieuwe vinding van de „Phone-Vision". Enige belangrijke golflengten af komstig van de „Phone-Vision"- zender worden niet door de aether voortgeplant, doch worden in plaats hiervan afgetakt van dc zender en langs het telefoonnet doorgezonden. Bijgevolg wordt het volledige tele visiebeeld langs twee kanalen over gebracht draadloos en per draad. Zolang het zwarte doosje de per telefoon doorgezonden golflengten blokkeert, zal de ontvangst wazig zijn. Zodra de telefoonbeambte het knopje omdraait en de ontbrekende golflengten het televisietoestel be reiken wordt het beeld volkomen scherp en van dat ogenblik werken telefoon en televisie samen zonder elkander te storen. Van de duur van de ,.Phone-Vision"-dienst wordt op het kantoor van de telefoon maatschappij aantekening gehou den en op de maandelijkse nota's in rekening gebracht. Hieruit bestaat het geheimzin nige van het kleine doosje; want het voerde bij de Amerikaanse ra diouitzendingen een nieuwe metho de van betaling in van zodanig re- volutionnairc aard dat het de voor uitzichten voor televisie volkomen veranderde. Tot op heden heeft geen enkele van de millioenen Amerikaanse ra dio-luisteraars of van de duizenden ontvangers van televisiebeelden ooit een cent aan het radiostation of aan wie dan ook betaald voor het privilege te mogen luisteren en ont vangen. Maandelijkse contributies door de luisteraar te betalen, belasting op het bezit van een toestel by \y\jze van bijdrage aan de kosten van de radiostations, of soortgelijke hef fingen welke men in andere landen tegenkomt, bestaan niet in dc Ver enigde Staten. Radiostations ver krijgen al hun Inkomsten uit bij dragen van begunstigers uit de handel, die de honoraria van de ra diosterren betalen, zoals schrijvers, acteurs, musici, etc. en een aardige som aan de radiostations betalen voor de uitzendingen. Daartegenover staat, dat de begun stiger het recht heeft om zijn pro duct door de aether te adverteren. Dit systeem van adverteren is voor televisie-uitzendingen kostbaar. Een enkele volledige televisie-uit zending, die lean wedijveren met een filmvoorstelling zou meer kosten dan een hoorspel en misschien zelfs de kosten van de vervaardiging van een film benaderen. Men schaf, dat de uitzendingen over een jaar zeker 10.000.000,kosten, een bedrag dat de draagkracht van de meeste begunstigers te boven gaat. Bovendien zijn adverteerders terug houdend om verplichtingen aan te gaan die in de millioenen lopen, ter wijl de televisie nog pas in opkomst is. De introductie van het „Phonc- Vi«ion"-aoparaat heeft de mogelijk heid geschapen hierin een verande ring te brengen. Televisie, In plaats van door handelsbelangen bekostigd te worden, zou dan een transactie kunnen worden van „betaling naar gelang van gebruik"; zij zou dan eerder een tegenhander van film en theater worden dan van de ra dio. Gevrijwaard van het „sponsor" (begunstigers)-systeem zou het re sultaat van de *Phone-VisionM-ult- zendingen gemeten kunnen worden naar de, „kaarf'verkoop ln plaat» van naar de verkoop van een be paald artikel, dat voor dc radio wordt aangeprezen. Het gemeentebestuur van Den Bosch heeft een cheque van 2ü millioen op de toekomst afgegeven en de verzilvering afhankelijk ge steld van dc resultaten, die men venvacht van een enorm uitbrei dingsplan tot aantrekking op rui me schaal van industrieën en be volkingsaanwas. Dezer dagen stak burgemeester Loeff de eerste spa de voor dc uitvoering van het uit breidingsplan in de grond en on middellijk namen draglines het graafwerk uit dc magistrale han den over om een zware ringdijk te werpen rond een complex van GO ha. weidegrond, waar een ha ven wordt aangelegd, die zeesche pen tot 2000 ton kan bevatten. Dit lavencömplpx sluit aan op het ter- rcio waar zware, middelzware en lichte industrieën gevestigd kun. nen worden en waar tevens plaats zal zijn voor een woonwijk van 2000 arbeiders- en middenstand- huizen. afggewisseld met parken, sportvelden, speel- en volkstuinen. Iet van Feggelen en Nel v. Vliet in Michigan Bijzonderheden zijn beken i ge maakt over do zwemwedstrijden, welke Zaterdag 1G Augustus te Hol land (Michigan) gehouden worden en waaraan, behalve Nel van Vliet en Iet van Feggelen, ook nog de beste zwemsters van Ohio en Mi chigan, benevens de kampioenen van colleges en hogescholen in bei de staten zullen deehiemen. Do Nederlandse vertegen vroor- digsters kómen in twee wedstrijden uit. Iet van Feggelen zal op de 100 meter rugslag dc strijd aanbinden met de kampioene van do staat Michigan. Voorts zal Nel van Vliet, die een half dozijn wereldrecords schoolslag op haar naam heeft staan naar de organisatoren nog eens onderstreepten, in een handi cap-wedstrijd over 100 meter do beste zwemsters van Michigan ont moeten, onder wie de houdster van het kampioenschap van die staat. Beurs van New York 6/8 11/8 1 Good T. 4545% HudsonM 16 16 Int. H. 87 85'4 I. Nickel 29% 29% Int.TenT 11% 11% Kenn.C 44 43% Montg.W 60% 59^ Pac.Al. 5 4% Radio C. 8% 8% Rep.St. 25% 26 Rey T.B. 41% 41 Scars R. 30% 30 Shell Un. 39 30%I Soc. Vac. 16% 17 Stand Br. 30% 30% St.OllNJ 78^ 77%j Studeb. 20% 20%; Texas C. 64% 62 U Aicr. 18% 18% Un Corp. 3 3 Un Fruit 54% 54%! US Rtibb 46 46 US Steel 71^ 71% Westing. 28 28 Woolw. 50% 48%; Omzet 720.000 8/8 11/8 82 82% 12% 12% 11% 11 15% 24 yt 14% M% 19 18% 41% 42 142 141% 189", 188 89Vh 88% 48 47% £9% 59 156% 75 74% 35*4 35% 83 87% 16 15% 57 57% Atch.T. Baltim. Can.Pac lllin.C. N.Y.Cen. Penns.R. Sout.Pac Un.Pac. Al .Ch. Am Can. Am.Car. A.Smelt. A.T.enT. 155 Am.Tob. Anac.C. Bethl.S. Boeing A. Chrysler City B Consol E Douglas 55 55% DuPN. 190 187% Eastm K. 45% "5 Gen.El. 36", 36% Gen.Mot 59% 59% 25% HANS REISS M.B.A. en LOUISE BAK geven kennis van hun voor genomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op 28 Augustus ten stadhuize om 11 uur v.m. Amsterdam. Augustus 1947 J. J Viottastraat 22. Weesperzijde 60 IL VILLA of gedeelte te A'foort. min stens 4 kamers^ te huur ge vraagd Ongein, buurpr. tot f 60.— p m. Br. onder no. 7606. bureau van dit blad. Voor direct gevraagd of flinke leerjongen. SPOELDER Soesterweg 305 alhier. CHEF DRUKKER gevraagd voor spopdige indiensttreding. Zelf standig kunnende wer ken. Br. onder No. 7653 bureau van dit blad. DISTRIBUTIEKRING AMERSFOORT (Leusden, Woudenberg) AANVRAGEN BANDEN VOOR INVALIDEWAGENS Personen en instellingen, die tot dusverre nog geen bonnen voor hun invalidewagens hebben ontvangen, kun nen in het tijdvak van 13 Aug. tot en inet 23 Aug. 1947 een aanvraag voor rijwielhanden indienen. Op het aanvraagformulier moet duidelijk worden ver meld, op hoeveel banden de aanvraag betrekking heeft. Het afhalen en indienen van de formulieren geschiedt op Kamer 7 van het Distributiekantoor en op de bekende zit tingsdagen van de agentschappen te Leusden en Wouden, berg. 501ste STAATSLOTERIJ A- KLASSE Ir THKkkl-.r. - II AUGUSTUS l»4t Mot» pnjir» t 1000.— 6404 1181® 10421 400.— SOS» 7378 M9.1 19033 200 S703 8102 8878 t 100— 185» 276» 4913 »»12 1146 24M 34*8 SI86 1198 288» )»80 >286 4 7300 7 »in* 3 IIISO 8 13408 17397 I 19192 I! 20084 2i Pruvo 1221 1373 1412 1488 2741 2768 4810 304J 3727 3792 301)0 4S24 5377 014u 0151 7» *4 7112 Bull «10» 9213 9226 V2t28 9»W 11408 II274 1127» 11344 IJ4C2 IJS8I I3UI3 13020 ISUI0 IS-JI» 11104 15199 15793 isays loiei IO2IJ 17541 17673 171*4 1808» 19272 19352 19400 19497 20926 21I17 21187 21201 >»0 80- 1522 159» 1884 3104 321» 3300 4573 4574 4707 •378 057» 6*V3 8180 t..-8 842.' J.-> V58-. 074» 11810 1181» IZb.'U Ii?j4 13907 141*431 I»jj« 15301 l»Vl8 1042.' K.1I8 110-91 180*74 I8,W l«',»6 1910» 19918 20V04 21222 21300 l1321 1693 2111 3756 3)64 <848 4911 19.'1 6974 814» 8171 I09LO 10328 12310 13019 14441 14317 I1S62 11194 2168 2332 3426 3487 10)8 1397 7078 7124 8748 8*42 10128 IIQI0 13103 13221 147)2 16754 15599 15610 10744 17081 18784 IVO 14 20142 20990 21892 21765 fflaiiM* De modémè qelaatsve'rzórqing MM Donderdagavond 14 Aug. 8 uur ST. JORISKERK AMERSFOORT Adr. C. Schuurman - orgel Guus Hoekman - zang Bew. v. tneg. f 0.75 PSYCHE EN AURA Geest en uitstraling van de mens, psychisch contact. Interessante verwerking door de Heer en Mevr. L- G. Roos, Donderdag 14 Aug. iu Sierkunst, Utr.weg. Aan vang 20 uur. Toegang f 1.-. N.V. POLAKS FRUTAL WORKS vraagt voor spoedige indiensttieding ter opleiding in haar fabriekslabora- toiium Jongelui met H.B.S. opleiding genieten de voorkeur. Brieven met volledige inlichtingen te richten aan de Directie. DE JAPANSE CAPITULATIE Plechtige Herdenking georganiseerd door de Club „Insulinde" te Amersfoort en omstreken, op Zaterdag 16 Augustus 1947, 's avonds 8 uur. Schouwburgzaal so ciëteit „Amicitia". A'foort. Gratis toegankelijk voor alle Indische geëvacueerden en gerepatrieerde militairen van het K.NL. en KNIL. Ook andere belangstellenden zi.in hartelijk welkom, mits de olaatsruimte zulks toelaat. Toegangskaarten verkrijg baar Wijdag 15 Aug. nam. 23 uur aan de sociëteit Amicitia" en Zaterdag avond 7 uur aan de zaal Op onze ateliers is geregeld plaats voor BORDUURSTERS, NAAISTERS en LEERLINGEN. Borduur- en Lingerie- Industrie M. KALDENBERG Langestraat 93 GEVRAAGD voor directe indiensttreding Schriftelijke sollicitaties met uitvoerige gegevens te richten aan Spaarcrediet- Instelling „Samenwerking", Verstolkstr. 31, Leeuwarden Ondergetekende wenst zich te abonneren met ingang van per week a 31 cent per kwartaal a f 4. (doorhalen wat niet verlangd wordt) NAAM ADRES: WOONPLAATS: zenden aan de administratie van bet SNOUCKAERTLAAN 7 AMERSFOORT tot 2U woorden 1.50 3 x achtereenvolgens f 3.50 elk woord meer 1 0.10 per plaatsing extra. TE KOOP GEVRAAGD Te koop gevraagd, studie boeken. leergangen NIVA, Bedrijfs-economie en ac countancy. Zon. Vlasakker- weg 46. Tel. 6339. 7649 TE KOOP AANGEBODEN Krocspoedel met stam boom. lief bij kinderen 1 jaar oud. Br. no. 7643 bur. van dit blad. Een moderne, blank ge lakte. wieg. z g.a.n., bleu be kleding. met dito sierdeken- tje. prijs 70.-. Soesterweg 372. Te koop aangeb.: mooie beklede wieg. z.g.a n.. en v. o. kinderwagen, crème, in zeer goede staat. Te bevra gen: Utrechtseweg 254 a. Tel 5631. 7667 PERSONEEL GEVRAAGD Gevraagd, een le kapster tevens een 2e kapster. Mai- son Elise. Langestr. 135. Amersfoort. 7645 Gevr. per 1 Sept., in een klein gezin net meisje, van 812.30 uur. Br. no. 7661 bur. van dit blad. PERSONEEL AANGEB. 2 Jongedames zoeken thuiswerk, onverschillig wat. Br. no. 7651 bur. van dit bl. Meubelmaker vraagt thuis werk. Br. no. 7643 our. van dit blad. WONINGRUIL Woningruil. Grote arbei derswoning met gr. tuin be vattende ben. 2 kamers met keuken, ruilen voor woning in centrum of Leusderkwar- lier. Br. no. 7646 bur. van dit blad. RUILEN Ruilen. Grijze dameszo mermantel m. 42 voor jas m. 42. Blekerstraat 12. 7650 DIVERSEN Ver. Dierenbescherming vraagt voor drie mooie hondjes goede tehuizen bij dierenvrienden, liefst di rect! Te bevr.: v. d. Pol. Scherbierstr. 17. 7660 Naaiwerk? Klaar in een week. Br. no. 7647 bur. van dit blad. Papier servetjes, 30 stuks 26 cent. boterhampapier, kastpapier, pakpapier, pa- tronenpapier. kortom: elk soort papier! Lorjé's Kan toorboekhandel, Utrechtse- weg. 7644 Is uw hond zoek? Ga dan direct naar het adres van Dierenbesch.. Scherbierstr. 17 Meestal vindt ge hem daar terug! 7659

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4