Uncle Sams wetboek kent geen ras Ook BABY heeft behoefte aan Arbeidslonen en een nieuwe wens" Een departementale nalatigheid wreekt zich Radio-programma Maar een neger is toch maar een neger Van Vliet nam wraak Hartstocht in de Kaukasus Donderdag 14 Augustus 1947 Architect Fledderus in Amerika XV Probleem, dat om een oplossing schreeuwt Het is nog geen twee maanden geleden, dat in Greenville South Caroline de neger, Wille Earl, gelyncht is. De daders werden door vele getuigen her kend en gearresteerd. Begin van deze maand is de uitspraak van de jury gevallen. Voor het zover kwam, verhief zich rechter James Robert Martin en sprak de jury toe. Hij wees er met nadruk op, dat de Ameri kaanse wet geen rassen kent. Iedere burger, onver schillig de kleur, heeft gelijke rechten. Hier was een moord bedreven. Een bewust voorbereide daad uit rassenhaat. De jury mocht geen rekening houden met plaatselijke gewoonten, belangen of verhoudingen en ook de angst voor represailles op eigen persoon niet in het geding brengen. De leden hadden maar één taak: aan de hand van de wet hun mening uit te spre ken over het schuldig of niet schuldig van de moor denaars. „Ik voel mc lekker./' DE jury ging in de raadkamer, beraadslaagde niet lang en sprak een „onschuldig" uit. En de aange klaagde R. C. Hurd, die door de negen andere aan geklaagden geïdentificeerd was als de man die Earles hoofd doorschoten had, brulde door de rechtszaal: „Ik voel me lekker, ik kreeg recht". In de jury was een plaatselijke winkelier en een advocaat Hadden zij een „schuldig" uitge sproken, ze hadden hun winkel wel kunnen sluiten of hun praktijk opheffen. Verder leven in dat zuidelijke plaatsje zou hun onmogelijk zijn ^emaakt en zo was het met vele andere ju ryleden Ik rijd met een ouderling van de Methodistische Kerk naar Ocean-Grove N. J. Dat is een kleine bad plaats tussen twee lagunes, bereik baar over een landtong. Die landtong is afgesloten door een groot hek en dat hek is 's Zondags dicht, want de Zondag dient geheiligd te worden door de zeer christelijke bewoners van het plaatsje en daarom mag er 's Zondags geen auto rijden. Op dat hek staat met grote letters: „Gaat tot mijn poorten in met lof; met lof zang in het Koninkrijk der Heme len". Ik bewonder de villa van de ouder ling; de plaats zelf en zeg, dat het een fijn stadje is. Ja, zegt hij, wer kelijk een ideaal stadje, permanent verblijf van Joden en .negers is er niet toegestaan. Later blijkt me, dat hier, als op vele plaatsen in Amerika, een for mule in de verkoopcontracten en huurcontracten is opgenomen, die luidt, dat een toekomstige eigenaar of huurder van een woonhuis van Caucasisch ras moet zijn. Caucasisch ls een ander woord voor Arisch, wist U dat? „Anders" dan de blanken WEER later reis ik van Chicago naar Cincinatti. Op het station van Cincinatti noem ik afscheid van een zwarte professor aan een College in het Zuiden, waarmede ik genoege- lijk heb geboomd. Hij vertelt mij van de oneindig moeilijke weg, die de zwarte Amerikanen hebben to gaan, maar hij is een man van veel begrip. Het overgrote deel van de negers in Amer ika is „anders" dan de blanken, zegt hij. Neem een door snee neger, zet hem voor een tafel met een probleem om op te lossen. Tien tegen één dat hij, als je terug komt, over zijn probleem in slaap is gevallen. Maar omdat hij „anders" is. anders spreekt, denkt, handelt, is er toch geen reden om hem buiten de Amerikaanse gemeenschap te slui ten. Dan verlaat hij mij met een- „Good luck for your devastaded country", en voegt zich bij het ge zelschap zwarte wegwerkers, man nen, vrouwen en kinderen, dat in een wachtkamer met het bordje „Kleur lingen" erop. wacht Want Cincinatti ligt op de grens van twee werelden. Werelden van meer en minder dis criminatie. Zuidelijk, over de Ohio, ligt Ken tucky. Even later vindt een vreemd ritueel plaats. De conducteur brult „negros" en duimt naar de trein, waar voorin een paar oude spoorwa gens zijn. De negers begeven zich naar dat deel van de trein en zullen eerst weer voet in blank gezelschap zetten, als in omgekeerde richting de trein de Ohio weer passeert.... Een muur EEN paar dagen tevoren heb ik dooi Hastingsstreet in Detroit gewandeld en ben daar door de vijandige houding van de ne gers tot een overhaaste aftocht gedwongen. Want in Detroit is de vijandschap tussen de rassen zo erg. dat er in 1943 bij een botsing tussen de rassen meer dan vierendertig werden gedood en ruim duizend gewond. De scheiding tussen de rassen wordt daar wel bijzonder getypeerd door een twee meter hoge muur, een kilometer lang. die door een bouw ondernemer in 1941 werd neergezet langs zijn complex, om de bewoners van zijn huizen voor het uitzicht op huizen waar negers in wonen te behoeden. In Detroit discussiëren over neger-huisvesting is als debateren over religieuze problemen, zegt Edgecomb, de directeur van Volkshuisvesting, je komt er niet uit. Denk heus maar niet, dat je mensen in Detroit impo neert met het tekort van 30.000 huizen in Rotterdam. Zelf hebben ze er 60.000 tekort en 70.000 zijn bijna on bewoonbaar. Maar het slechtste zijn de negers er aan toe. Want als ze zelf willen beginnen te bouwen is er altijd wel weer de beroemde Caucasische formule die oat belet. In de Ford- en General Motorstad Dearborn is het geen enkele neger toegestaan een huis te bezit ten of te huren. En zo leven ze voort in achterbuurten en krotten, betalen 30 tot 50% meer huur dan blanken in betere buurten. In het huis dat ik voor U tekende Slapen tien tot twaalf kinderen in een kamer. Zo tobt Amerika door met zijn neger-probleem, dat om een oplossing schreeuwt, maar waar geen oplos sing voor is. En laten wij, Hollanders, de laatsten zijn om de Amerikanen dit te verwijten. Want in 1619, toen de Amerikanen uitzagen naar goedkope arbeids krachten voor hun plantages, kwamen met een Hol lands oorlogsschip een paar slimme Hollandse koop lieden met hun handelswaar naar James town. Deze „handelswaar" was een 20-tal negers, en wij Hollan ders hebben dus de grondslagen gelegd voor een van de grootste problemen in de geschiedenis van een natie. Een probleem, dat waarschijnlijk alleen door assimilatie opgelost kan worden en dat dus een taak voor vader Tijd is. maar waarvan ik de eerste verblij dende tekenen op de parkbanken van Central Park in New York City al heb gezien. Rein H. Fledderus. Ruim 35.000 toeschouwers ontke tenden Woensdagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam, een donderend applaus, toen voor dat de wedstrijden een aanvang namen, de Belg Scherens wel wat pips en met zijn rechterarm in een doek. maar met een glimlach over het cement naar het juryplatform wandelde, om gehuldigd te worden. Bij de sprinters nam Arie van Vliet op meesterlijke wijze wraak voor de nederlaag te Parijs. Achter eenvolgens Senfftlcbcn, Dcrksen en Gerardin bond de Nederlandse kampioen aan zijn zegekar en drie maal noteerde hij voor de laatste 200 m. een tijd beneden de 12 sec. Resoluut nam hij steeds de kop en liet het op zuivere snelheid aanko men, waarbij de anderen geen schijn van kans kregen. Dc omnium voor profs was voor Schulte, die vooral in de tijd races weinig moeite had met Middelkamp cn Janssen. „Dames en heren, tot onze spijt moeten wij u mededelen, da^ de jury onze landgenoot Pronk naar de tweede plaats heeft moeten ver wijzen", was de teleurstellende boodschap, die de omroeper aan het enthousiaste publiek bracht na de wedstrijd voor stayers over 100 km., drie ronden voor het einde lag Pronk ongeveer 30 meter achter dc wereldkampioen Lesueur, een felle eindsprint bracht dc Hollander me ter voor meter dichterbij dc Frans man doch hij kon hem niet passe ren, want Lesueur zat boven Bes- son cn Matena. Pronk kon daar niet o\ erheen zonder gevaar tc lopen. 300 meter voor het einde had Pronk, die achter gangmaker Wicr- sma reed, zoveel vaart dat hij on derdood moest passeren, of hij wil de of niet. De Fransman raakte toen los en Pronk ging als eerste over de eindstreep. De internatio nale reglementen echter verbieden onderdood te passeren en dus werd Pronk, op de 2e plaats geklasseerd. „Zoet" is niet goed: ER is iets niet in de haak, wan neer moeders vol trots vertel len dat haar Baby altijd zoet is en stil. en haast nooit huilt. Zodra Baby wakker wordt, moet hij trappelen en slaan met armen en beentjes tegelijk, proberen zich om. te draaien, het hoofdje op te til len, grijpen naar alles wat binnen z'n bereik is. Kortom, hij moet één en al beweging en levenslust zijn. Laat hem gerust eens schreeuwen en flink zijn borstkas uitzetten. Heus, beweging komt Baby alleen maar ten goede. Is Baby zo zoet en stil; en eigen lijk gezegd een beetje lui dan is er geen reden om er trots op te zijn. De lichaamsbeweging ten volle uit laten leven bij de beweeg lijken en opwekken bij de zoe ten en stillen zal hun de gehele groeiperiode door voordeel ople veren. Laten we dus nu eens beginnen met deze kleine, die te kalm is. wat gymnastiek te gaan'doen. Schrikt niet, wanneer ik het woord gym nastiek gebruik. Laat ik liever zeg gen dat we wat gaan spelen met Baby. Hierbij moet U een paar dingen niet uit het oog verliezen. Zorg er vooral voor dat de kleine nooif los op de aankleedtafel ligt Eén mo ment van onoplettendheid kan een voor 't leven durende afwijking veroorzaken. Vermijd afkoeling. Het spreekt vanzelf dat U bij deze gymnastiek Baby zo weinig moge lijk aantrekt om de bewegingen niet te belemmeren. Na de oefe ning dan ook meteen een jasje aan trekken. Ook oppassen voor tocht hoewel het oefenen, bij een open raam te prefereren is dat wil zeggen als het klimaat dit toelaat Oefen altijd op geregelde tijden, het liefst tussen twee voedingen in. maar nooit vlak na de maaltijd. Ook bij het oefenen moet U voor zichtig zijn wat U doet. Forceer niets! Dit geldt vooral voor het buigen en strekken van armen en beentjes. Kalm aan een beentje vastpakken, buigen en weer strek ken, dus de natuurlijke bewe ging, voorzichtig en vol aandacht voor de kleine. Enige malen dit herhalen, 3 5 4 keer en verder gaan met het andere beentje en dan de armpjes. Baby ligt daarna op de buik en U maakt, achter de kleine staande, geluidjes, zodat het hoofdje naar links en rechts draait en Baby pro beert op de armen steunend zich om te draaien. Voor de baby staan de houdt U een rammelaar op cn beweegt hem van links naar rechts en laat het kind ernaar grijpen. Met een beetje fantasie zal een toegewijde moeder dit gegeven tot een uitgebreide oefenstof kunnen uitbreiden. 99 door M. C. Tideman Rumoer om een leerstoel voor de parfumerie De burgemeester van Grasse, het beroemde parfumeriestadje aan de Cóte d'Azur was zo eer zuchtig een leerstoel voor par fumerie in zijn gemeente in te stellen, die onder auspiciën van het natuurwetenschappelijk in stituut in Nizza zou staan. Een leerstoel voor klimatolo gie, die eveneens op het plan stond, laten de burgers van de gemeente nog wel toe, maar te gen de parfumerie-leerstoel strij den de industriëlen reeds meer dan een jaar op hardnekkige uijze. Want zij vrezen, dat daar uit een noodlottige productie- spioriABgc zou kunnen ontstaan, waardoor alle geheimen, die se dert honderden jaren zorgvuldig bewaard gebleven zijn, verdwij nen. Ook de waarschuwing, dat een andere stad in Europa of in de Verenigde Staten Grasse voor zou zijn en zodoende het voorrecht zou genieten de eerste leerstoel in de parfumerie te be zitten kan hen niet van hun standpunt afbrengen. Luchtvaartproblemen met India (Van onze luchtvaartmedewerker.) DAGELIJKS verschijnen vage berichten over de moeilijkheden van de K.L.M. bij het in stand houden van haar luchtverbinding met Java. Het is zelfs enige tijd zo geweest, dat de maatschappij zelf niet precieS wist, wat te geloven van de gepubliceerde maatregelen door de Brits-Indische regering. Zy nam het onzekere dan maar voor het zekere en stuurde ondanks de geruchten de vliegtuigen toch maar op weg, in de hoop dat wanneer zij eenmaal in Karachi zouden aankomen, de lucht daar reeds „gezui\erd" zou zijn en de route weer op normale wijze gevlogen kon worden. Toch is dit niet steeds uitgeko men. Gezagvoerder Van Hulzen heeft tenminste de grote sprong over geheel India moeten maken, zonder ergens de pootjes van zijn Constellation aan de grond te zet ten. Hij wipte zomaar van Ceylon over Voor-Indië naar Basta en dat was voorwaar geen kleinigheid. Alleen moet NeW Delhi nu niet zeggen, dat wij hiermede bewezen hebben het zonder India te kunnen stellen en dus voortaan dat land maar geheel moeten mijden. Dat zou onze luchtvaart schatten kosten, want voor die grote sprongen moét zoveel benzine aan boord worden meegenomen, dat een groot aantal passagiers achterblijft. Wij weten thans, dat het deels onze eigen schuld is, dat wij hin dernissen ontmoet hebben op de Brits-Indische vliegvelden. Op 31 Mei immers liep het luchtvaartcon tract tussen de Nederlandse regering en New Delhi af. Dat wü zeggen, het verdrag omtrent het onderhou den van luchtdiensten, niet door de K.L M„ doch door de N.G. A T., de Nederlandse Gouvernemcnts Lucht- dienst, waarvoor de KL.M. als ver- voerscontractant optrad. Op die fatale vervaldatum had onze gehele organisatie met een omgeschakeld moeten wor den op de K L.M. Dat zou heb ben ingehouden, dat een nieuwe overeenkomst tussen India en Nederland gesloten zou zijn, doch uitsluitend over door de KLM te onderhouden luchtver- bindingen. Ons ambtelijke appa raat had niet voorzien in een plotselinge toespitsing van de politieke verhouding van India tegenover Nederland, zodat op dit ogenblik de omschakeling van N.GA.T. op K.L.M. nog steeds niet de jure geschied is. En van deze zwakke situaties, waarin wij rechtens eigenlijk een weinig „in de lucht hangen", heeft de Brits-Indische regering gebruik gemaakt. Wanneer te rechter tijd de nieuwe K.L.M.-overeenkomst geslo ten zou zijn. hadden onze vliegtui gen regelmatig doorgevlogen. Nu moet er weer een diplomatiek spel gespeeld worden in New Dehll om de zaken als vroeger te laten func- tionneren. Gestrande passagiers vrij spoedig naar huis? De passagiers van het eerste K.L.M.-vliegtuig, dat op het vlieg veld van Karachi werd vastgehou den, hebben telegrafisch in Den Haag aangedrongen op maatregelen die hen uit hun halve gevangenschap moeten verlossen. De regering van India heeft n.l, tot nu toe ook ver boden dat deze passagiers hun reis op andere wijze zouden voortzetten dan per K.L.M. Gisteren vernamen wij echter, dat India deze bezwaren waarschijnlijk binnenkort zal laten vallen en de kans dat de gestrande passagiers dezer dagen met vliegtui gen van andere maatschappijen hun leis zullen kunnen vervolgen, wordt hier vrij groot geacht. Wat de KL.M-dienst betreft, ver nemen wij, dat. nu verschillende vliegtuigen via Sjarja. Colombo en Bangkok hun reis hebben kunnen volbrengen, de achterstand bij het verzende van de post vrijwel opge heven is. Öp beperkte schaal ten ge volge van de grote hoeveelheden benzine, welke op de lange zee-tra jecten moeten worden meegenomen, zal men thans ook de passagiers weer gaan vervoeren. Intussen voert ambassadeur Lam ping nog besprekingen in India om de regering aldaar tot*-andere ge dachten te brengen. Het is vrijwel onmogelijk ge detailleerde cijfers te ver krijgen over de hoogte van het loon en de kosten van het levensonderhoud in de Sovjet- Unie, daar de openbaarmaking dezer gegevens in 1930 gestaakt is. Hoewel aangenomen mag worden, dat de sociale toestand iets beter is dan in de Tsaren tijd, blijft het levenspeil toch nog ver ten achter bij dat van de andere landen van Europa en Amerika. Het dieptepunt in de levensom standigheden van de laatste der tig jahr lag in de dagen van grote hongersnood van 1920*22 die ge volg was van de burgeroorlog en het streng toegepaste oorlogscovn- munisme.#Lenin had genoeg wer kelijksheids zin om dit laatste systeem los te laten en te vervan gen door de Nieuwe Economische Politiek. Onder dit stelsel steeg toen cl© levensstandaard geleide- lilk, met 1927 als topjaar. Daarna kwamen de vijfjarenplannen, die aamankelijk voor de bevolking zeer grote ontberingen brachten, doch uiteindelijk een verheffing van het levenspeil, een verheffing die tot. de Duitse vasie van 2* Jun 1941 voortduurde. Loonpeil geen maatstaf I-IET gebruikelijke uitgangspunt A A het loon van een arbeider is voor do Sovjet-Unie onbruik baar. Het steeg van 25'roebel per maand in 1913 tot 77 in 1929, 122 in 1932. 275 in 1937 en 370 in 1939. Dat deze cijfers onderling niet te vergelijken zijn en dat. in het al gemeen het loonpeil in d© Sov jet Unie geen maatstaf is voor de hoogte van de levensstandaard, vindt zijn oorzaken in bet vol gende. A. De waard© van d© valua is in de laatste 30 jaar aan zo grote en zovele veranderingen onderhe vig geweest, dat de nominale en reële waard© aanzienlijke ver schillen vertonen. Zo had de roe bel van 1913 een koopkracht van ongeveer 15 maal die van 1939! Aan bet strikt noodzakelijke voed selpakket ging in 1913 14 van bet loon op, in 1937 20 Een paar schoenen, dat voor d© eerste wereldoorlog 10 roebel kostte, slokte in 1937 170 roebel op. Wan neer men dit alles in aanmerking neemt, kan men zeggen, dat de 370 roebel als maandloon in 1939 overeenkomen met 23 in 1913, hetgeen dus slechts een heel klei ne st jging van het loon betekent. B. De beloning van arbeid ge schiedt in Sowjet-Rusland niet alleen in geld. De thans in Zwit serland werkend© Russischehoog- leeraar Prokopovicz, die in het begin der jaren twintig werk zaam was aan het bureau voor Arbeidsstatistiek in Moskou, somt de acht soorten op, waaruit toen tertijd het inkomen van een Mos kous© arbeider bestond: 1. geldloon; 2. de aan alle burgers jen deel vallende uitde ling op kaarten; 3. de aan de arbeider verstrekte gerantsoe neerde goederen; 4. het middag eten; 5. de voorwerpen van ..massaverbruik", die door de vakverenigingen en de plaatse lijke comités werden uitge deeld; 6. de werkkleding, zeep e.a 7. de producten, die Op ille gale manier veroverd werden; 8. de woning en het daarmee verband houdende, die men FEUILLETON een Kaukasische vertelling oorspronkelijke titel: ,,Bèla" door M. J. Lèrmontof i Vertaling: A. J. Ages „Werkt U hier dan allang?" „Dat zou ik denken. Ik diende hier al in de tyd van Alex Petro- Witsi antwoordde h(j en nam daarbij een houding van waardig heid aan. „Toen hy naar de Linie kwam was ik tweede luitenant," voegde h\j eraan toe, „en onder hem vielen mjj twee promoties ten doél voor acties tegen de krijgers uit de bergen." „En nu bent U „In het derde linie-bataljon. En g\j, als ik het vragen mag?" Ik vertelde het hem. Daarmee was ook het gesprek ten einde en wy gingen zwijgend verder naast elkaar. Op de top van de berg troffen wij sneeuw aan. De zon was nu onder en de nacht had de dag opgevolgd zonder de inter val van een schemering -zoals men dat kent in het Zuiden maar door de lichte weerschijn van dc sneeuw konden wij gemakkelijk dc weg volgen, die nog steeds op liep, ofschoon niet meer zo steil. Ik gaf orders, mijn koffer in de wagen te plaatsen en de ossen weer door mijn paarden te vervangen; toen wlrp Ik een laatste blik in de diepte onder ons. maar de dikke mist, die uit de bergkloven voort- kroop, hing nu als een ondoorzicht- baar waas over de vallei en dempte ook elk geluid daarvandaan voor ons af. De Oseten troepten rumoe rend om mtt heen en schreeuwden om drinkgeld, maar de kapitein bul derde zo dreigend tegen hen, dat zi) in een oogwenk Avaren wegge stoven. „Wat een volk," riep hy uit. „Zij weten niet eens het Russische woord voor brood, maar zjj kunnen allen zeggen „Officier, geef me 'n fooi!" Naar mijn smaak zijn zelfs de Tartaren beter. Die drinken ten minste niet." Wij waren nog een werst van onze volgende pleisterplaats verwij derd. Alles om ons heen was stil, zo stil, dat men de vlucht van een muskiet aan zijn gezoem kon volgen. Ter linker zijde was de zwarte holte van een diep ravijn; daarachter en ook recht voor ons het donkere blauw van de bergtoppen, als doorploegd met voren van sneeuw. En dat alles tegen een nog even lichtere hori zon. waarin nog Iets van de zons ondergang was vastgehouden. Ster ren begonnen te flonkeren in de donkere hemel en verwonderlijk: 't scheen my toe, alsof die sterren veel hoger stonden, dan bij ons in liet Noorden. Naakte, zwarte rots blokken staken aan beide kanten van de weg uit en hier en daar was struikgewas boven de sneeuw zicht baar, maar er ritselde geen ver dord blad en ln die ademloze slaap van de natuur was het opwekkend om het gesnuif te horen van de drie vermoeide post-paarden en het on regelmatige getingel van de Russi sche osse-belien. „Morgen zal het schitterend weer zijn", zei ik. De kapitein antwoord de niet, maar4iy wees met een vin ger naar een hoge berg, die recht voor ons oprees. „Welke is dat?", vroeg ik. „De berg Goed". „Wat is daarmee?" „Ziet, hoe hy rookt!" En werkelijk, de berg Goed rookte; lichte wolkjes kropen langs zjjn flanken en op zijn top lag een zwarte wolk, zo zwart, dat zij als een vlek tegen de hemel afstak. Wij konden langzamerhand de pleisterplaats onderscheiden en de daken van de hutten er omheen; lichtjes flikkerden voor ons uit, als ter verwelkoming, doch een kil le en klamme wind stak nu op, een fluittoon kwam uit het ravijn naast ons en een motregen begon te val len. Ik had nauwelijks tyd om myft vilten mantel om te slaan toen de eerste sneeuw viel. Ontsteld zag ik de kapitein aan. „Wij zullen vannacht hi or moetert blijven", sprak hy geërgerd. ,,in zorn sneeuwjacht komen wy de ber gen niet over. Hédaar!" riep hij de voerman aan, „zijn er al lawines op de Krestowa geweest?" „Nog niet een, mijnheer", ant woordde de Oseet, „maar er drei gen heel wat". Omdat er niet voldoende kamers waren in de pleisterplaats werden wij die nacht in een rokerige hut ondergebracht. Ik nodigde myn reisgezel uit een glas thee met mij te drinken; ik had immers een me: mijn enige - reizen door dc ijzeren theepot bij r „troost" tijdens mijn Kaukasus. De hut was aan één zijde tegen een rots gebouwd; drio glibberige en natte treden leidden naar cle deur. Voor mQ uit tastende kwam ik binnen en struikelde aanstonds tegen een koe aan. Bjj deze lieden is de koestal in plaats van het ver blijf der meiden en knechten. Eerst wist ik niet, hoe verder te gaan; in het duister blaatten schapen en klonk het gegrom van een hond. (Wordt vervolgd). Géneraal Ermólof, die zijn naam aan de „pacificatie" van de Kaukasus gaf. 5) Linie grens; linietroepen, grenstroepen. van het „getneenschapsbeheer" en de industrieljedrijven kreeg. Weliswaar mag deze opsomming als zodanig niet meer voor 1957 gelden, wat niet wegneemt, dat de Sow jet-arbeider nog steeds een aanzienlijk deel van zijn loon in natuva ontvangt; het Sow jetstel sel maakt nu eenmaal veel meer gebruik van emolumenten dan eiders het g«val ia. Technocratie contra luiheid DE Zdrichse theoloog prof. Fritz Lieb noemt de technocratie één der belangrijkste resultaten van do bolsjewistische revolutie. Déze aanbidding van de machine sproot echter voort een zuiver practische oorzaak- de aangebo ren neiging der Russen om te lummelen, nog versterkt door de wanordo die de omwenteling had nagelaten, en de omstandigheid, dat de voortbrenging van de meest onontbeerlijke goederen stil lag. Lenin trok tegen deze geringe werklust te velde: discipline, or ganisatie en geregelde gemeen schappelijke arbeid op een basis van ver doorgevoerde mechanisa tie benevens streng toezicht waren naar zijn mening noodzakelijk. Het lijntrekken en dc verspilling van arbeidstijd door eindeloze discussies en vergaderingen van arbeiders moest worden tegenge gaan door goede arbeidsmetho- den. Zo ontstond de ,4nieuwe, technische mens", vooral gepro pageerd door de energieke, com munistische schrijver A. K. Gas- tof: „alles komt aan op de kunst tijd en materiaal te beheersen" (1921). Twee jaar later stichtte Gastef een „tijdliga", die als hym ne had: Maak een machine Van Uw dar/ Wie de tijd berekentverlengt zijn leven! En wie de sleutel heeft van zijn tijd ls de Ingenieur van zijn Leven. Al is deze beweging weer ont aard in zinloze aanbidding \an dc machine de Russen neigen tot overdrijving de resultaten de? technoerntisering zijn vooral in de agrarische sector heel goed merkbaar geweest. Dit zegt te rneer, daar nergens in West Euro pa en Amerika de landbouw tech nisch zo achterlijk georganiseerd was als in het Tsaristische Rus land. Maar met de fclheil do Rus eigen hier een zinvolle over drijving stond 25 jaar later de Sowjet-Uni© aan de spits: 93 van de agrarische eenheden maakte gebruik vap tractoren tegen 21 in de Verenigde Sta ten, terwijl deze laatsto de helft van het aantal „combines" in ge bruik had van het, eerste land (75.000 tegen 154.000). Deze mecha nisering vap de landbouw leidde tevens tot een sterke verminde ring van het, aantal boeren. Velen hunner werden gedwongen indus trie-arbeider te worden, daar dit beter paste in het kader van het vijfjarenplan, dat van Stalin als doelstelling had gekregen: ..Rus land moet worden het land van motoren, tractoren eu automobie len". Hollands scheepskapitein als spion verdacht In het weekblad „Nieuwe Tyd" wordt, naar A.P. uit Moskou be richt, dc kapitein van een Neder lands schip. Van Wageningen ge naamd, die een lading tulpenbollen als gift uit Nederland voor de Sov jet Unie naar Leningrad bracht, er van beschuldigd voor Nederland als spion te werken. Volgens dit blad dienden de bollen als dekmantel voor het werkelijke doel van de reis. De kapitein zou opzettelijk verboden gebied hebben betreden en getracht hebben daar waarnemin gen te doen. Voorts zou hij contrabande heb ben meegebracht en geprobeerd hebben deze aan onbekende perso nen in Leningrad van de hand te doen. Na een half jaar kan rryen het zitten gaan aanleren. Wij beginnen eenvoudig eerst een vinger te laten pakken en men zal toch reeds na enkele malen het resultaat kunnen boeken dat Baby zich optrekt en gauw uit eigen beweging gaat zit ten. Ook het kruipen is van groot be lang. Velen denken dat kruipen slecht is voor het kind. Het tegen deel is waar. Bij het kruipen wor den geen grote eisen gesteld aan het skelet dat nog week en niet ge hard is, de zwaartekracht wordt uitgeschakeld en de bloedsomloop bevorderd. Een kindje dat niet uit zichzelf gaat kruipen legt men op de buik. Men duwt nu een knietje naar vo ren. Na enige malen lukt het en wordt de andere knie naar voren gebracht. Uit zichzelf zal de kleine zich op de armen steunen gaan. Dan is Baby zover dat hij in de kruiphouding staat. Gaat hij dan nog niet uit zichzelf kruipen, dan duwt men om beurten een gebogen knie naar voren. Na een poosje zal het Baby dan zelf wel lukken. Staan gaan moet men niet aan moedigen bij een baby. Het is ten enen male uit den boze. Tegenwoor dig is het bon ton wanneer men kan zeggen dat z'n kind al zo en zo jong staat, maar dat >s funest. Hoe lan ge hij kruipt des te beter is 't; be weging genoeg hierbij. BETTY G. TERUG NAAR 1914—'18In het najaar zijn we met dit japonnetje op cn top modieus. Het is opval lend, hoe de mode terug gaat grij pen naar modellen uit de eerste decennia onzer eeuw. De middag japonnen worden langer, de avond robes korter gedragen dan het vorig jaar. TUINKALENDER DOKDERDAG 11 AUGUSTUS. Als zich aan de achterzijde of langs de randen van de bladeren van Uw vat ens regelmatig verspreide bruine vlekken bevinden is dit verschijnsel niet he/ QCVolq van aantasting door een ziekte- of door schadelijke insec ten. Het zijn de plekken waar zich de slof fijne kietnsporen ontwikkelen waardoor de varens zich in de na tuur vermeerderenDe varens beho ren tot de Sporeplanten. Deze dra gen nimmer bloemen en brengen daardoor ook nooit zaden voort. Voor de vermeerdering worden de stof fijne sporen van diverse varens door de vaklieden in kassen uitge zaaid. Vele vurens kunnen in het voorjaar ook door splitsing worden voor tg e kweekt. S. L. DONDERDAG 14 AUG. A\ oodprogramina HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Ac tueel geluid. 19.45 R.V.D.- ant woordt. 20.00 Nieuws. 20 15 Mari niers te Epe. 21.00 Oude huismu ziek. 21.30 Lezing dr. Scholten. 21.50 Gram.muz. 22.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Zang Charles Panzéra. 23.30 Avondconcert. HILVERSUM II: 19.00 Bernard Person. 19.10 Bont programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Vraaggesprek met Thomas Mann. 20.15 Haarlem se ork.vereniging. 20.00 Piano. 20.55 Luisterspel: Dé Duivel in de fles. 22 00 lil dc schijnwerper. 22.30 Negro-Spli'ituals. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziejt. VRIJDAG 15 AUG. Ochtend- cu middagprogramma HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 9 30 Symph. progr. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Musando-trio. 11.45 Kon. Mil. Kapel. 12.30 Weerover- zicht 12.35 Ned. Kamerkoor. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.platen. 14.20 Voordracht. 14 40 Piano-recital. 15.30 Zangduetten. 16.00 Voor dracht. 16.20 Nod. Strijkork. 17.15 Ychudin Menuhin, viool en Hepzi- bah Menuhin. piano. 17.45 Organo id Sextet. 18.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 8.50 Voor dc huisvrouw. 9 00 Lichte morgenklanken. 9.30 Waterstan den. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de zieken. 10.45 Franse liede ren. 11.00 Gram.muz. 11.15 Voor dracht. 11.30 Luchtige klanken. 12.00 Pierre Palla. 12.30 Sport. 12.35 The Skvmasters. 13.00 Nieuws. 13 15 Lichte muziek. 13.45 Operette Fragmenten. 14.00 Kook kunst. 14.20 Hel Aeolian Sextet. 15.00 Voordracht. 15 20 Werken van Mendelssohn. 16.00 Orkest werken. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Omroepkamerork. 18 00 Niéuws. 18 20 Orgelspel Joh. Jong.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2