INDISCHE BOEDELSCHEIDING; KABOUTERS, jullie baarden moeten er af! resultaat van een politiek Ruimschotel en Rademakers gaven de toon aan Radio- programma Factory, Kolonie, Keizerrijk, Dominion Renaissance van de Romantiek Voor dr. Ritter is het proza een hijzonder soort poëzie Hartstocht in de Kamkasus Interzone finale voor de Davis Cup Derde Ned. kunstweek Ned. poloploeg voor Monaco Engeland in nood... Ploeg voor Praag samengesteld 2 Vrijdag 15 Augustus 1947 het ogenblik, dat de Britse regering in India de macht dominions verdeeld, dan verenigd met volledige onafhankelijkheid be kroon zien. Hindoestan India F)OCH kan men in de houding van de beide partijen ccn zeker versoliil opmerken. De Moslim-Liga legt namelijk meer de nadruk op het onderscheid ten opzichte van de Congresparty. Vooral do leidende Mohammedaanse burgers maakten gebruik van de religieuze tegenstel ling. waardoor zij de Hindoes van de leidende plaatsen in handel en industrie menen te kunnen verdrin gen. De Congresparty daarentegen f overgeeft aan de regeringen van de zelfstandige dominions Hindoestan en Pakistan, wordt de defintieve scheiding van Hin does en Moslems voltrokken. Maar de langdurige, steeds weer oplaaiende strijd, die zich tijdens de Britse heerschappij heeft ontwikkeld, zal ook nu. na de verdeling van India, niet geheel ten einde zijn, want de Hindoese en de Mohammedaanse be volking is zo vermengd, dat het trekken van een duidelijke grenslijn niet meer mogelijk is. De qrenzen tussen de dominions wilde steeds de vertegenwoordigTng van Indiërs vormen. Zonder uit zijn nog niet geheel afgebakend, en er zijn nog kwesties genoeg zondering. En ook thans nog zeg gen de leidende Hindoes, dat het Congres de nationale vertegenwoor diging van geheel India is. Het was Pandit Nehroe, die steeds weer vcr- Klaarde. dat de Congrespartij alleen in de verdeling toestemt om ten minste de onafhankelijkheid van Hindoestan te verkrijgen, als begin voor de bcvr»ding van geheel India. De Britse regering heeft dit stand punt thans onderstreept door Pa kistan als een afsplitsing van het oorsnronkelijkc India op te vatten, en niet beide dominions als een ver deling. Maar deze tendenz wordt door de Mohammedanen reeds weer als een bedreiging opgevat. Misschien zou de ontwikkeling anders geweest zijn, wanneer de Moslim-Liga, tot ongeveer 1942 de partij waarin 't grootgrondbezit en het Mohammedaanse kapitaal ver tegenwoordigd waren, intussen met haar structuur gewijzigd zou heb ben. In 1912, midden in de oorlog dus. was de Congrespartij met haar tweede ongehoorzaamheidsveld tocht" tegen Groot-Brittanië begon nen, hetgeen tot de arrestatie van de vooraanstaande figuren leidde. Djinnah. de leider van de Moslim, had toen de gelegenheid op de voor grond te treden en voor de Moham medaanse socialisten en communis ten, die tot de Congrespartij hadden behoord en daarop gestemd hadden, was dit feit aanleiding om over te gaan tot de andere partij. Thans is ook de Moslim-Liga een massa-par tij, die zich door haar religieuze een heid en haar fanatiek-religieuze in stelling wat stootkracht betreft met de Congrespartij kan meten. VANNACHT zjjn in Londen, op het ministerie voor India de laatste belangrijke stukken getekend, die de overdracht der macht van Groot-Brittannië aan de twee nieuwe dominions, de Unie van India en Pakistan, tot een voldongen feit maken. De gebruikte tafels en stoelen droe gen het wapen der vroegere Oost-Indische Compagnie, die met de koninklijke goedkeuring van Koningin Elizabeth om streeks 1600 door avontuurlijke kooplieden werd opgericht. Na anderhalve eeuw „vreed zame handel" der compagnie, nam het parlement het toezicht op de Indische aangelegenheden over. Toen dc Fransen in India verslagen werden, bleef de com pagnie niet slechts een handels onderneming, doch werd heerseres over uitgestrekte gebieden. Na het bedwingen van een opstand kondigde Koningin Victoria in 1858 aan. dat de Kroon dc direc te regering zou overnemen. In 1876 werd India een Keizerrijk. Sedert de jaren tachtig van de vorige eeuw ontwikkelde zich dc nationale beweging. In 1908 ont stonden de eerste Indische verte genwoordigende lichamen, met een zeer beperkt kiesrecht. Tij dens Wereldoorlog I besloot het Britse Parlement uitbreiding te geven aan de middelen tot zelf regering. Dit werd ten dele ge realiseerd in de India-wet van 1919, maar onvoldoende volgens de Indische nationalisten. Er kwam een periode van grote onrust, waarbij Gandhi als leider naar voren trad. In '28 werd de commissie-Simon naar India ge stuurd, en in 1935, na zeven jaar onderhandelingen, conferenties en verdere onlusten, kwam het tot de tweede India-wet, die tot gisteren het statuut van het kei zerrijk was. De wet voorzag in dc vorming van een Indische fe deratie. De instelling daarvan stuitte echter op de tegenstand der vorsten, die trouwens de ge hele onafhankelijkheidsbeweging slecht gezind waren, omdat zij niet wonsten dat hun staten in een nationale staat zouden, op gaan. Een nieuwe periode van onderhandelingen werd door de oorlog afgebroken, daarna weer voortgezet, tot Lord Louis Mountbatten dit jaar als onder koning naar India vertrok en binnen twee maanden met de In dische leiders tot overeenstem ming kwam over de vorming van twee dominions, het Mohamme daanse Pakistan en het Hindoese India. waarom de beide partijen in conflict zouden kunnen komen. Elk der beide dominions heeft een sterke minderheid van de bevolking van de ander. Pakistan bestaat zelfs uit twee delen, waartussen in een strook van honderd kilometer breed te het gebied der Hindoes ligt. Hin doestan, met 562 Indische vorsten dommen, die nog niet weten, waar zij heen moeten en of zij zich geheel zelfstandig zullen maken, is nog meer verdeeld. Er zal dan ook voor lopig wel genoeg aanleiding bestaan om de politiek-religieuzc hartstoch ten steeds weer uit te levenvooral in de grote steden, waar de bevol king zeer gemengd is. Deze voortdurende moeilijkheden doen de vraag rijzen, hoe een zo grote vijandschap tussen Hindoes en Moslims eigenlijk is ontstaan. Gaat het hier om twee volkeren of rassen, wier karaktereigenschappen het samenleven zo bemoeilijken? Neen! De Hindoes en Moslims van de Indische provincies behoren tot hetzelfde ras en hetzelfde volk. On geveer 98% van de Moslims ziln... Hindoes. In de loop der eeuwen zijn zij tot de Islam overgegaan, nadat, ongeveer in de 11e eeuw, de Islam in India vaste voet gekregen had, maar de Hindoe-traditie bleef de zeden en gewoonten bepalen. Ook taal en schrift bleven voor beide godsdienstgemeenschappen, die in vrede naast elkaar leefden, dezelfde. Mahatma GANDHI Vader der Vrijheid TUtNKALENDER VRIJDAG 15 AUGUSTUS. De Vuurdoom of Pyracantha coccinea Lalandii is een altijd groene plant, die in het najaar en in de winter prijkt met haar prachtige oranje rode bessen. Eigenlijk is ze een hees tergewas, doch ze wordt ook zeer Veel als klimplant langs een gevel of muur gebruikt. Niet alleen door de mooi gekleurde bessen, doch ook door de bloei trekt ze de aandacht, ln het voorjaar vertoont de plant haar talrijke, grote, witte bloem- schermen. Als klimplant kan ze wel een hoogte van enige meters berei ken. Het is wel raadzaam om ze een enigszins beschutte standplaats te geven. De Vuurdoom wordt met een kluit aarde om de wortels verplant. Dit kan zowel in de winter als in het vroege voorjaar geschieden Mohammed Al! DJINNAH Pakistan Pandit Jawarlal NEHROE Hindoestan Het verschil lag alleen in de reli gieuze riten en tempels. Van gods dienstoorlogen was geen sprake. Verscheurde eenheid 'T' OEN in 1885 de, met Groot- x Brittanië samenwerkende,„Pan- Indicche Congres^artij" opgericht werd, waren de vertegenwoordigers hiervan zowel Hindoes als Moham medanen. Zy beraadslaagden op vreedzame wijze en namen tezamen belangrijke besluiten. Het stond destijds iedere Indiër vrij op een Hindoe of een Moslim-candidaat te stemmen. Pas toen in het begin van onze eeuw extreme kringen van de Congrespartij tegen de Britse heer schappij agiteerden, en de drang naar onafhankelijkheid sterker naar voren kwam, ontstond de politieke splitsing. Aangezien deze tegen Groot-Brittanië gerichte strijd slachtoffers eiste, voerde de Britse regering het parlementaire stelsel in en begunstigde de vorming van een tweede partij, die tegen de Con grespartij ingesteld was en die in 1907 werd opgericht de Moslim- Liga. De nieuwe partij, die men als ot>- positie tegenover het onafhankelijk heidsstreven van de Congresparty wilde stellen, werd er toe gebracht om in haar vertegenwoordiging het religieuze element als basis te aan vaarden. Daardoor kozen van 1907 af Mohammedanen nog slechts Mo hammedaanse en Hindoes alleen Hindoese afgevaardigden. Op deze kunstmatige wijze werd een princi piële splitsing van het land ge bracht, die sedertdien steeds verder doorzette en thans zo onoverbrug baar is geworden, dat beide par tijen het land liever in twee Britse Nog veel werk I) IT is een historische dag voor het Britse imperium, èn-voor het ontwakende (ontwaakte) Azië. Maar de belangrijke dingen gebeu ren meestal niet in de vacantie- stemming op historische dagen. Er is nog veel werk te doen, en allen die de plechtigheden in India Lord Louis MOUNTBATTEN De laatste Onderkoning en in Londen bijwoonden, zijn daarvan diep doordrongen. Om op eigen benen te kunnen staan heeft „India", het eigenlijke Hindoestan, nog een eigen grond wet nodig; vermoedelijk is men daarmede klaar tegen November 1047, waarna de gewone wetgeving moet volgen. De constituante van Pakistan wacht op de definitieve afbakening van de grenzen der Westelijke en Oostelijke gebieden, Pcndjaab en Eengalen. Daarmee is alles nög niet ln kan nen en kruiken; de Noordwestelijke provincie droomt van een aparte vrijheid als Pathanistan het is half Afghaans en dissident-Moham medaans verder blijken ook de vorstendommen (met 600 vorsten) niet alle van zins zich bij een van de twee groten aan te sluiten; het rijke Haiderabad bijv. kan zichzelf volledig bedruipen en is zeer pro- Engels, maar het ligt ingesloten. Aansluitings-, afscheidlngs- en splitsingsproblemen blijven dus; bo vendien inpalmingsmoeilijkheden zo eisen de Bengaalse muzelman nen de overwegend Hindoese haven Calcutta op. Economisch krijgen de nieuwe -stans het moeilijk; de een verliest kolenmijnen en mineralen, de ander industrieën of een haven. Na deze feestdag wacht de Britse en Indische staatslieden weer zwaar werk. Het begin is er. maar het einde nog niet in zicht. Wegens het samenvallen van het in ter-geallieerde militaire ten- nistournooi te Ostende met onze nationale kampioenschappen zal Van Swol niet in dit laatste tour- nooi uitkomen. Vervolg van pag. 1 En wat gaat er nu gebeuren Wij zien nu langzaamaan zich 'n lichtere zoet gevooisde literatuur ontwikkelen. In het nieuwe werk van na de oorlog is een neo-roman- tisme zjjn kansen gaan zoeken (Klant, Bomans, Voeten, Fred. Langen, Amoene van Haersolthe en Bertus Aafjes). Wij beleven thans het allereerste moment van een renaissance van de romantiek na een overmatig scep ticisme, cynisme en psycho-palho- logisme van de tijdgenoten en de uitlopers van de Forumgroep, die ik als knappe schrijvers overigens zeer waardeer, vooral Vestdijk is een man van zeldzame eruditie. Maar thans doet men een poging wat intellectuele levensvreugde te veroveren en weer een roos te la ten bloeien op de ruines. Een tweede kenmerkend ver schijnsel is de overvloed van poëzie ten opzichte van het proza. Eigen lijk is er heel weinig belangrijks bij en onbegrijpelijk in deze tijd van groeiend gemeenschapsgevoel is de sterk individualistische inslag. Welomschreven politiek standpunt Van de na-oorlogse literatuur naar de politiek, il n'y a qu'un pas en het kan welhaast niet anders of wij komen op dat terrein terecht. Politiek heb ik altijd een eigen, welomschreven standpunt ingeno men, dat der liberale zienswijze. Men zou kunnen zeggen, dat ik mij politiek niet heb ontwikkeld en nog altijd het stempel draag van het mi lieu, waaruit ik ben voortgekomen. Maar dat wil niet zeggen, dat ik historisch en algemeen cultureel gezien andere denlcwijzen niet zou waarderen. Zo zie ik het ontstaan van de Partjj van de Arbeid als een noodzakelijkheid in de ontwikkeling van het Nederlandse denkleven en het tot standkomen ervan vind ik een geniaal stuk werk. Steeds heb ik getracht het eigen standpunt te toetsen aan dat van anderen en het streven van anderen in nationaal verband te zien. Dr. Ritter ziet in deze tijd veel rencgatisme, waar door het beeld ervan wordt gebro ken. Geboortemoment van het jproza Maar dan komt het gesprek toch weer vanzelf op het terrein van de literatuur terug en bespreken wij I» TOEN Kroesbaard en zijn minis ters rond de regeringstafel zaten sprak Zijne Majesteit: „Mijne heren, vandaag begint mijn koninklijke taak. Over wat ik gezien cn beleefd heb zal ik een boek schrijven, maar reeds heden wil ik twee wetten uit vaardigen, welke grote en, naar ik stcl'ig meen, goede veranderingen in het kaboutcrlevcn zullen brengen. Breng mij perkament en inkt!" Dieprimpel, dc minister van Bin- nenbosse Zaken, spoedde zich naar een schrijfbureau cn kwam met een groot vel perkament cn echte gal appeltjes-inkt terug. Kroesbaard doopte de pen in cn schreef: Wij Kroesbaard III, koning aller Zwamlanders, gezien de spiegelgladde gezich ten der heren in de feestzaal, en der zelve r plechtig-deftige pand jesjassen, bevelen: a. dat alle Zwamlanders nog heden hun baarden moeten laten afscheren, b. dat alle Zwamlanders zo spoedig mogelijk bun jongenskiel tjes moeten uittrekken en pand jesjassen moeten gaan dragen. Zij, die deze wetten niet nale ven, zullen worden gestraft door r het kaalknippen van hun hoofden en wegscheren i'an hun wenkbrau wen Toen hij klaar was las Kroes baard de wetten voor. Dc ministers werden wit tot de puntjes van hun oorlelletjes en keken elkaar met wijd-open ogen aan. „Wat denkt U van deze wetten, heren?" vroeg Kroesbaard. VOOR DE KINDEREN Er kwam geen antwoord, want alle ministers zaten naar lucht te happen en konden dus geen woord zeggen. „Wie zwijgt, stemt toe," sprak Kroesbaard wijs. „Reeds heden zijn de wetten van kracht. Plak ze maar op dc schors - van de Koninklijke Beuk, opdat ieder zc lezen kan en zo spoedig mogelijk z'n baard laat afscheren!" Mcstman, de minister voor do paddenstoel-teelt, had blijkbaar ein delijk genoeg lucht opgezogen om weer wat tc kunnen uitblazen en stamelde daarom: „Majesteit, meent U dat met die wetten?" „Wel wis cn drie!" riep Kroes baard", ik zal het U bewijzen! Ook de koning zal zich cr aan houden. Roep de kapper!" beval hij een bode. Hij ging met z'n hoofd ach terover op zijn stoel zitten, stak zijn fcin omhoog cn wachtte met konink lijk geduld tot Vlijm, de kapper die zijn baard altijd zo mooi rondge- knipt had, binnenkwam. „Afsche ren". beval hij en wees op z'n baard, die wat warrig rond zijn streng gelaat kroesde. Vlijm aarzelde en keek de minis ters vragend aan. Die wezen naar de wetten, welke nog op tafel lagen. De kapper las, schrok, trok aan zijn eigen welverzorgd sikje cn vroeg, alsof hij Kroesbaard niet begrepen had: „Wat zei U, Majesteit?" „Ik zei: afscheren, cn snel, want ik heb nog veel te doen vandaag!" FEUILLETON door M. J. LÊRMONTOF j Vertaling J. A. Ages een Kaukasische vertelling oorspronkelijke titel: „Bèla" Maar gelukkig was ergens terzijde een schijnsel van licht en dat hielp mij om iets te vinden, dat nög een deur moest voorstellen. Daarachter deed zich een merkwaardig tafereel aan mij voor; de ruime hut, waar van het dak op twee door rook zwart geblakerde palen rustte, was vol van mensen. In het midden knapperde een houtvuurtje, op de vloer aangelegd, en de rook werd teruggeblazen door een gat in het ciak, zodat het lang duurde eer ik door de dikke sluier, die in het ver trek hing, iets om mij heen kon on derscheiden. Om het vuur hurkten twee oude vrouwen, een zwerm kinderen en een ziekelijk uitziende Groesiër, al len in vodden gekleed. Omdat er niets anders opzat zochten wy onze toevlucht ook maar bij het vuur, staken de pijpen aan en alras be gon de theepot genoeglijk te sis sen. „Ellendig gespuis!", zei ik tot de kapitein, onze vervuilde gastvrou wen bedoelend, die ons met de hele troep zwijgend en verbijsterd zaten aan te staren. „Een ongelooflijk stom volk", antwoordde hij. „u zult het niet willen geloven, maar het is totaal uitgesloten, dat je ze iets leert. Neem nu eens onze Kabarden en Tsjetsjen 6), dat zijn rovers en ar moedzaaiers. zeker, maar het zijn tenminste kerels met lèf; dit volk hier heeft zelfs niet de minste be langstelling, laat staan liefde voor wapens; je zult bij hen niet één be hoorlijke dolk zien. Warempel, het zijn me Oseten; ossen! „Bent U lang in het land van de Tsjetsjen geweest?" „Ja, ik was er zowat tien jaren gestationneerd met mijn compag nie. in het fort bij Kamènje Brod Kent U dat?" „Ik heb er over gehoord". „Wel, mijn waarde heer, wy had den meer dan genoeg van die vecht jassen. Het is er nu rustig, de He mel zij dank, maar vroeger was het er zo, dat wanneer je cr een hon derd passen buiten de vestingwal kwam, er zeker ergens zo'n be haarde duivel op je zat te loeren. En als je dan maar even niet op je tellen paste kon je een lasso om je nek hebben of een kogel in je ach terhoofd. Ik zeg U: 't waren ver metele knapne!" „Ik denk wel. dat U er zo het een en ander hebt meegemaakt?", sprak ik, nieuwsgierig geworden. „Hoe kon het anders!" De kapitein streelde nu afwezig de linkerkant van zijn snor, boog het hoofd voorover en trok zich in zijn gedachten terug. Ik zou geen reiziger en bovendien nog schrijver zijn, wanneer ik er nu niet op ge spitst was om het een of ander verhaal uit hem los te krijgen. Ik haalde twee, kleine reisbekers uit mijn valies, schonk ze vol en zette er een voor hem neer. Htj nam een slokje en zei, als sprak hg tot zich zelf: „Ja, zo het een en ander Deze herhaling van mijn woorden gaf mrj moed. Ik wist, dat die oud gedienden uit de Kaukasus verzot zijn op vertellen, maar zrj krijgen daartoe zelden een kans. Zij blijven vijf jaren met hun regiment in het een of ander afgelegen en verlaten oord cn in al die vijf jaren zegt er nooit eens iemand tegen hen: „Hé, hoe maak jy het?" en de sergeant majoor 8) spreekt zyn officieren onveranderlijk aan met: „Ik hoop, dat het U goed gaat!" En die man nen zouden werkelijk wel iets te vertellen hebben; de bergstammen, waartussen zy leefden en nog ver keren, zijn woest en wild ende moeite waard; elke dag dreigt ge vaar en er gebeuren de vreemdste dingen. Wanneer wij daarover zo nu en dan iets horen moet het be treurd worden, dat daarover zo weinig is vastgelegd. „Zou U er niet wat rum bij willen hebben?", vroeg ik mijn ge zel. „Ik heb nog wat van de goede, witte soort uit Tiflis bij me. En het is er koud genoeg voor". „Neen. dank U. Ik drink niet". „Waarom dan wel?" „Och, zomaar. Ik doe het een voudig niet. Dat heb ik mijzelf eens bezworen. Toen ik nog een jong tweede luitenantje was, wer den wij regelmatig dronken onder elkaar, weet U. En in een nacht werd er eens alarm gegeven en trokken we er enigszins beschon ken op uit. Toen Alex Petrowitsj daar achter kwam, zat er wat voor ons op ook. Mijn Hemel, wat was hij razend! Het scheelde niet veel, of hij had ons nog voor de krijgs raad gesleept. Ja. maar het was zo, dat wij in die tyd wel een heel jaar leefden zonder een sterveling te zien; doe daarbij wat wodka en dan ben je een verloren man". Toen ik hem zo hoorde vertellen, gaf ik by na de moed op nog iets bijzonders van hem te zullen horen. Maar hij ging verder: „En dan de Circassiërs. Wanneer die zich aan boeza bedrinken op een bruiloft of een begrafenis, dan wordt er met het blanke zwaard gehakt! Een keer ben ik die dans ternauwernood ontkomen en daar bij was ik nog wel de gast van een vredelievend vorst". (Wordt vervolgd). 6) Kaukasische volksstammen. Letterlijk: „Steenvoorde" of „Stcenfoort". 8) In het oude Russ. leger sprak men niet van serg. maj., doch van „Feldwebel". Een soort bier. \7LIJM lonkte weer naar de tni- V nisters als wilde hij zeggen: „Jullie zijn mijn getuigen dat de koning het zelf bevolen heeft" zuchtte diep, drentelde toen naar Kroesbaard cn aaide nog eenmaal die prachtige, kroezige baard, wel ke hij zovele tientallen jaren netjes onderhouden had. Toen haalde hij ccn groot scheermes voor de dag, zette dat op zijn hand aan cn schoor voorzichtig Kroesbaards baard weg. Hier cn daar bleef nog een stoppel tje staan, daarom zeepte Vlijm Zijne Majesteit in en na een paar minuten glom 's konings kin als ccn spiegel. Kroesbaard stond op en zei: „Mijne heren, zó moeten morgen alle Zwamlanders cr uit zien" Daarna schreed hij naar een spiegel, keek.... en schrok. Ook hij voelde het laat ste druppeltje bloed uit zijn oorlel letje vloeien. „Ben jij het, Kroes baard", fluisterde hij zachtjes tegen zijn spiegelbeeld, „ik herken je niet. Kroesbaard.... je kan geen Kroes baard racer heten." Met een ruk draaide hij zich naar zijn ministers, die geen woord van zijn gempmpel hadden verstaan en sprak, nog tril lend van de schrik, welke zijn vreemde gezicht hem bezorgd had: „Mijne heren, ik kom tot de ont dekking dat ik mijn naam zal moe ten veranderen, ik kan geen Kroes baard meer heten. Van heden af zal ik.... zal ik.... Glimkin I heten!" „Lang leve koning Glimkin," fluisterden de ministers. „De regeringszitting is afgelopen, U kunt vertrekken mijne heren Zorgt cr echter voor dat mijn wet ten stipt worden nageleefd". Na deze woorden trok Kroesbaard zich in zijn slaapvertrek terug en de mi nisters liepen met hangende hoof den naar buiten. J. VAN STRATEN. (Wordt vervolgd). Donderdag vin^ te Montreal de wedstrijd AustraliëTs. Slovakije aan in de interzone finale voor de Davis Cup. Het eerste enkelspel werd gewonnen door Joh. C. Brom- wich (Australië), die Vladimir Cer- nik (Ts. Slovakye) sloeg met 8—1, 61, 8-1. De Tsjech Cernik, die klaarblijke lijk erg aan plankenkoorts leel, was geen partij voor de geroutineerde Bromwicb. In het tweede enkelspel won Ja- roslav Drobny (Ts. Slovakije) met 6—3 6—4 4—6 64 van Dinnv Pai's (Australië), na de eerste dag is de stand dus gelijk. „het geboortemoment" van poëzie en proza. Voor Dr. Ritter ls het proza evenzeer aan de strenge wetten van het geluidsschema gebonden als de poëzie. Voor hem wordt het proza geschreven op de klank en door de klank ontstaat het beeld. Voor mii is proza een bijzonder soort poëzie. Het ontbreken van één lettergreep kan mijn volzin dan ook doen mislukken. Heb ik dc juiste klank te pakken dan volgen vanzelf het juiste beeld en de juiste gedach te. Daar ligt ook de brug naar het sprekerschap van deze dichter in de journalistiek, die door Anton van Duinkerken werd geschetst als een overdrager van 19e eeuwse waar den naar deze tijd En wat zijn Uw plannen op litera; gebied? Er zal in het najaar een bundel /erzamelde css... Vv.t schij nen „Vertoog en Ontboezeming" met een uitvoerige karakterbe schrijving van Anton var Duin kerken. Deze werden door mijn vrienden tijdens mijn internering bijeengezocht. Verder werk ik aan een symbolische vertelling („Hcmel- tjeblauw"), aan een grote Stichtse roman („De Douairière"), waarin het leven van de notabele families in Utrecht en omgeving in het begin dezer eeuw wordt geschetst, en aan een studie over Justus van Effen. Tenslotte zal er in 't najaar bjj de Hollandia Drukkerij een nieuw tijd schrift verschijnen „Het Boek van Nu" onder redactie van Gerard van Eckeren, Garmt Stuiveling en mij. Wanneer lk ooit wat gedaan heb of geweest ben, ik draag het over aan de jongeren, die mij gemaal hebben. Zo had ik ook vrienden on der alle richtingen. Een soort uni versaliteit te behouden is de plicht van het journalist zijn en deze oecumenische gedachte is ccn stuk van myn liberaal zijn. Na deze ontboezeming nemen wij afscheid van dc welhaast 65- jarige, die het bescheiden feestbe toon hem b\j zyn 60e verjaar dag in het gijzelaarskamp bereid, moest afwijzen omdat aan de voor avond vijf kameraden werden neer geschoten door de nationaal-socia- lisiische horden, die hij zo hevig had bestreden. De officiële huldiging van dr. Ritter zal in het najaar plaats heb ben, maar Zaterdagmiddag. 16 Aug. ontvangen hij en zijn vrouw na 4 uur in Maison Scïimitz, Nieuwe Gracht 49, Utrecht. In het raadhuis te Breda is de derde Nederlandse Kunstweek ge opend, welke, evenals dit in 1939 en 1915 het geval was, georgani seerd wordt door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Een gezelschap van 80 personen, uit Belgen, Fransen, Luxemburgers, Engelsen, Tsjechen en een Amerikaan bestaande, zal onder leiding van de adviseur voor de musea, de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, gedurende een achttal dagen een aantal van onze steden en musea bezichtigen. De chef der afdeling Oudheidkunde en Natuur bescherming van het Ministerie.van O. K en W., mr. J. K. van der Haagen, heette in het Frans en Engels de deelnemers uit naam der regering hartelijk welkom. Vervolgens sprak de burgemees ter van Breda, mr. B. W. Th. van Slobbe, er zijn vreugde over uit, dat ditmaal het eerste bezoek Breda gold, terwijl tenslotte nog de heer Paul Montfoort, de organisator der Belgische kunstweken, namens de deelnemers enige vriendelijke woor den sprak. Terwyl vorige malen vootal aan Limburg en Friesland aandacht werd besteed, gaat de tocht dit maal naar Dordrecht, Rotterdam, Gouda, Haastrecht, Oudewater, Montfoort. Utrecht, Amersfoort, Bunschoten, Naarden, Muiden, Alkmaar, Hoorn. Amsterdam, Haarlem en Den Haag. De Nederlandse waterpoloploeg, welke zal deelnemen aan het Euro pese touroooi begin September te Monaco is als volgt samengesteld: Johner (Bobben, Hilversum), C. Braasem (Zian, dpn Haag), H. Kee- telanr (Robben, Hilversum). N. Ko- revaar (Mcrwede, Dordrecht), v. Rootselaar (Y, Amsterdam), R. van Feggeleu( Meeuwen, Amsterdam), J. Cabout (Goudse zwemclub), H. Storm (Y, Amsterdam), F. Smol (Zian, dpn Haag). H. Smit (Y, Am sterdam) en G. Mosterd (Amersfoort se Zwem- en Poloclub). Van deze elf spelers zullen cr tien naar Monaco gaan, een van lïen zal dus niet de reis meemaken. De ploeg wordt vergezeld croei de trainer F. Kuiper en door de beer Plnnjer (Utrecht) namens de K.X.Z.B. Laatstgenoemde heeft met mevr. Suttorp van den Berg (Rot terdam) de algemene leiding van de tour der zwem- en waterpoloploeg. Do voorzitter van de KNZB, Jan de Vries (Amsterdam) is in Monaco aanwezig als secretaris van de L.E.X. en bestuurslid van 'de FIXA. Voetbalprofs kunnen een handje helpen De Engelse voetbalprofs schijnen momenteel de noodzaak te gevoelen het enorme tekort aan arbeids krachten in hun land aan te vullen. De Schotse voorzitter van de Spe lers-Unie, Guthrie heeft dit denk beeld nog meer naar voren ge bracht. Volgens Gnthrie is het voor oen speler, -die aan het begin van liet seizoen in vorm is, voldoende drie ochtenden in de week te trai nen. Deze geroutineerde spelers kunnen gemakkelijk 20 uur per weck aan andere werkzaamheden besteden zonder aan hun conditie afbreuk te doen. Het aantal professionals is op het ogenblik 2000 en indien deze spe lers het 8thema van Guthrie zouden volgen, dan zou Engeland met 40.000 arbeidsuren per week meer er wel bij varen. Een van de moei lijkheden is echter, dat verscheidene clubs er niet op gesteld zijn, dat hui) spelers nog ander werk doen. Er is echter geen sprake van, dat zulk werk de professional voetbal ler schade zal doen, integendeel, aangezien een prof niet al zijn tijd op het veld en in training kan door brengen, zal het werk tijdens de overgebleven „lege uren" hem eer der goed doen. Tijdens de oorlog hadden zij toch ook hun dienst plicht te vervullen. Bovendien is er nog een zeer goede reden voor de profs om zich in dienst te stellen van de industrie, daar men reeds eerder het verbod van de „mid- weekse wedstrijden" heeft gezien en het niet onmogelijk is, dat de re gering nog tot verdere crisismaat regelen zal overgaan. En het ziet cr naar uit, dat indien de profs de helpendp hand uitsteken voor de wederopbouw van het land, de re gering geen verdere maatregelen zal nemen ten opzichte van de sport. Tubbergen gaat door Van de zijde van de Stichting Circuit Tubbergen deelt men ons mede, dat in tegenstelling met an ders luidende berichten dc motor wedstrijden om het kampioenschap van Nederland op de weg, Zater dag 16 Augustus a.s. in ieder geval door gaan. Op Zaterdag 16 Augustus a.s. organiseert de H.S.C. „De Bataaf" c haar Jaarlijkse ronde van Halfweg voor amateurs en nieuwelingen. M ili taire zwem kam pioenschappen In samenwerking met de Kon. Ned. Zwembond organiseerde het bureau sport R.A.O. van de dienst adjudant-generaal de jaarlijkse wed strijden om de nationale militaire zwem kampioenschappen voor leden van landmacht, marine en lucht strijdkrachten, welke wedstrijden evenals het vorige jaar. in het bad „Crailoo" te Hilversum wer den gehouden. De prestaties gaven op vrijwel alle nummers een belangrijke vooruitgang te zien. Deze wedstrijden golden tevens als een selectie voor de inter-geallieer- de militaire zwemkampioenschap- pen. welke van 29—31 Augustus te Praag door de Allied Forces Sports Council worden georgani seerd. Het laat zich aanzien, dat ons land bij deze wedstrijden heel wat sterker vertegenwoordigd zal zijn dan het vorig jaar te Neurenberg, waar slechts twee derde prijzen wer den behaald, nl. op de 400 en 1500 m. vrije slag. Ook zullen deze zwem mers ons land vertegenwoordigen half Septembér in de wedstrijden om het Brittannië Shield. De uitslagen waren: 100 m. vrije slag: 1. serg. adelborst D. Ruimschotel, afd. mariniers te Doorn, 1 min. 3,3 sec.; 2. korp. B. M. Korevaar. Ie kaderschool inf. te Harderwijk, 1 min. 8,8 sec. 100 m. rugslag: 1. korp. J. C. Krö- ber, pontonniers Dordrecht, 1 min. 17,9 sec; 2. korp. B. M. Korevaar. Ie kaderschool inf. Harderwijk, 1 min. 22 sec. 200 m. schoolslag: 1. korp. H. Ra demakers. reg. verbindingstr. Utr.. 3 min. 3.6 sec; 2. serg. H. Ie Roy, 3 R.I. Bergen op Zoom, 3 min. 8.7 sec. 400 m. vrije slag: 1. serg. adelbqrst D. Ruimschotel, afd. mariniers Doorn, 5 min. 44,7 sec; 2. korp. H. Rauch. SROA Breda, 6 min. 4.5 sec. 1500 m. vrije slag: 1. korp. H. Ra demakers. Ie reg. verbindingstr. Utrecht. 23 min. 52,8 sec. Schoonspringen- 1. serg. N. v. d. Voort, min. van Oorlog te 's-Graven- hage, 8056 p; 2. serg. P. Koppelle, RAO tc 's-Gravenhage. 77,72 pnt. Bovenstaande prijswinnaars wer den aangewezen om ons land in Praag te vertegenwoordigen. Hieruit wordt nog een estafette ploeg ge formeerd, terwijl ook nog een polo- ploeg wordt samengesteld. VRIJDAG 15 AUG. Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.15 „De Palestrina diorama's in Haarlem". 19.30 Kerkkoor. 19.45 Lezing.. 20.00 Nieuws. 20.15 Hobo en orgel. 21.00 De Japanse capitu latie twee jaar geleden. 21.20 Resi dentie ork. 23.30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Lichte muziek. "HILVERSUM II: 19.00 Gram.- platen. 19.15 Ned. vrouw en de Ni- win. 19.30 Lezing prof. dr. Beek. 20.00 Nieuws. 20.05 Zangspel „Le Miroir de Jesus". 20.30 Lezing dr. G. Knutcl. 21.00 Men vraagt 21.30 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Gram.platen. 22.10 Avondwij ding. 23.00 Nieuws. 23.15 Symph. concert. ZATERDAG 16 AUG. Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 9.00 Ochtendconcert. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichte Engelse or- kestmuz. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Viool (Huber- mann). 12.30 Weeroverzlcht. 12.33 Welk boek, een goed boek? 12.38 Dansork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Progr. Ned. Strijdkrachten. 13.30 Dansmuz. 13.45 Filmkwartier. 14.00 Filmmuz. 14.30 Toneelkijker. 15.00 Voor de jongeren. 15.16 Piano. 15.45 KRO Kiosk. 16.00 Musctte- klanken. 16.20 Reportage. 16.30 Causerie. 17.00 voor de jeugd. 18.00 Gram.platen. 18.15 Journalis tiek weekoverzicht. 18.30 Progr. v. d. Ned. Strijdkrachten. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muz. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Sport. 10.35 Liederen. 10.55 Mil. ork. 11.00 Voor de arbeiders. 12.00 Licht ork. conc. 12.30 Weeroverzlcht. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Vin- centino Ensemble. 13.45 Jodelplaat- jes. 14.00 Lezing. 14.15 2e Acte „Piqué Dame". 15.10 Boekbespre king. 16.05 Lezing. 16.20 Lichte muz. 17.00 Sport. 17.15 Piano. 18.00 Nieuws. 18.15 Gram.platen 18.30 Voor de jongeren.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2