Oude glorie verdwijnt BRANDPUNTEN Dik Trom speelt in Vreeland Amerika's luchtmacht blijft slagvaardig Uit Amerika: Naar kunstmatige hemellichamen? Sorry, een... versleten woord? Sportsplinters Het hoogtepunt van den dag! KORS MOORMAN NETTE MEISJES Maanda? 18 Augustus 1947 Aan de boorden van de Vecht, met de rode daken van Hilversum in net verre verschiet ligt in alle rust het dorpje Vreeland. Terwijl het verkeer over de grote weg tussen de Loosdrechtse plaésen van en naar de radiostad dendert, schijnt de hand des tijds dit plaatsje vergeten te hebben. In de nauwe, bochtige straatjes staan er de huisjes schots en scheef, zoals ze er een dikke honderd jaar geleden werd en neergezet: met vredige bloembak ken op de kozijntjes, fel beschilderde vensterluiken en hard-groene onder deuren. Midden in het dorp, net een plaatje, beter dan een stuk decor het marktplein om een oud, laag bakstenen kerkje. Is het wonder, dat het kunstzin nige oog van een van Neerlands beste smalfilm-operateurs, de heer Niestadt deze plaats koos voor de opnamen van zijn kinderfilm „Dik Trom en zijn dorpsgenoten". Hoe hij gevonden werd Dik Trom, het schalkse, oübollige en goedgevulde geesteskind, van Joh. C. Kieviet, de personificatie van de echte Hollandse «knul met melkboerehondenhaar, ronde wan gen en blauwe kijkers, inspireerde de heer Niestadt al eerder tot het „vereeuwigen" van deze nationale figuur uit de kinderwereld. Deze film had veel succes, hoewel de goede stad Utrecht haar vertoning verbood, na lange discussie in de Raad, omdat haar strekking „on- paedagogisch" zou zijn immers „gesol met een veldwachter" strekt nu eenmaal de kinderen niet ten voorbeeld en haalt de dienaren van Hermandad door het slijk. In De Bilt, Jutphaas en Zuilen oordeelde men er anders over en 't Utrechtse publiek mede door de onge- 1 vraagde reclame door de gemeente liep te hoop en genoot van de schelmerijen. Dit succes bracht het filmbureau I Niestadt er toe ook al omdat er 1 overal in het land en de wereld wordt gesmeekt om kinderfilms een ander deel van de Dik Trom- serie op celluloid te brengen. De voortvarende cineast ging op zoek in Nederland naar een „decor" en stuitte niet ver van zijn woonplaats Hilversum op het landelijk schoon van Vreeland. Op het stationnetje van Vinkeveen zullen er ook nog enkele opnamen worden gemaakt, evenals aan het strand te Wijk aan Zee en op een plezierboot van een Amsterdamse rederij. Toen moest men een Dik Trom hebben. In de eerste film was n.l. Niestadt Jr. opgetreden, toen nog kogelrond en beers. Maar deze knaap had de onhebbelijkheid ma ger te worden en daarmee zijn film carrière aan de wilgen te hangen en dus besloot het gezin Niestadt in enkele dagbladen een advertentie te plaatsen: „Dik Trom geviaagd". Honderden foto's kwamen binnen van Pa's en Ma's die in hun telg een toekomstig filmkind zagen, maar geen bevredigde totdat er een prentje kwam van een 12-jarige dikzak uit Schagen. Toen verdwe nen alle andere foto's in de prulle- mand en stond het voor ieder vast: dat is hem. Spoedig werden de on derhandelingen aangeknoopt en met een „nieuwe fiets", en een leuke vacantie in het vooruitzicht nam Douwe Korridon de voorwaarden aan en reisde naar Hilversum. Toen werd direct met filmen begonnen. Met alle medewerking en volledige instemming van de Vreelandse gè- meentenaren werden er enige huis jes uitgekozen en kon het spel be ginnen. Uit de grote artistenwereld kwamen er dan nog Jules V e r- s t r a e t e. die voor veldwachter speelt het radio-echtp. Fischer voor Pa en Ma Trom, J. Frenkel Jr. als burgemeester en Prof. Don ders en de heer J o s s o als school meester. Vier weken lang begunstigd door het fraaiste weer. zijn de re gisseur E. W i n a r en de camera man J. v. Moerkerken nu bezig om bij stukjes en beetjes Kieviets tweede boek op te nemen, en men is al zo ver gevorderd, dat in Oc tober het uitkomen van deze film kan worden tegemoet gezien. Als alle opnamen zijn gedaan volgt de synchronisatie d.w.z. dat men het visuele stomme beeld gaat verleven digen door de gesproken tekst en muzikale illustratie in de nieuwe Niestadt studio aan de Hoge Vuurse, waarna de film zal worden gemon teerd. Bovendien zal de film ook van Engelse gesproken tekst wor den voorzien, waarmee de operateur een nieuwe markt hoopt te winnen, om daarmee deviezen voor nieuwe, betere installaties te verkrijgen. We hadden het geluk dezer dagen een opname bij te wonen. Deze had plaats in het schooltje te Vreeland. met rommel op de grond en gezel lige ouderwetse schoolplaten aan de wand waar de ..Meester zojuist in de les wordt gestoord, omdat Dik Trom met het do"bd - onschuldigste gezicht een muis in het buisje van zijn voor-buurman heeft laten glij den" en men had die bolle on schuldige toet van dat Schager joch moeten zien: hij was er volledig in. Stukje voor beetje wordt er opge nomen. elk gebaar afzonderlijk en soms vele malen achtereen. De regisseur geeft zijn aanwijzi- gingen: „Zo meneer Josso. U stapt van Uw zitbankje, ja de jas los gaat naar die jongen toe en vraagt: ..vertel me nu eens, wat is er gebeurd". Begrepen? Goed. Licht aan. Camera klaar? Opletten! Gaat Uw gang! Nu volgt de scene, twee maal daarna nog herhaald. De held van onze jeugd met zijn vrienden wor den gefilmd aan de oevers van de Vecht Hele dagen filmt men en het re sultaat is dan 3 minuten speelfilm, soms nog minder. Het jonge publiek, dat de banken in het schoollokaal bevolkt wordt er vaak rumoerig onder, als het late avonduur te traag nadert en een en kele maal wordt er „op de poot gespeeld". Dan flitsen de schijnwer pers weer aan: men hoort de camera ruisen en speelt stil. kinderlijk en naïef maar genoeglijk om te zien. Even is er een pauze en komt Dik Trom niemand noemt hem an ders even uit zijn bank. waar zijn buikje tegen de lessenaar zat ge perst om zich te vertreden. Hij prutst aan inktpotten, linealen en krijtjes en zegt tegen de meneer die dit Vreelandse Hollywood op zijn tenen binnensloop: ..Gossie wat een mooie inktschuif" en even later neu riet hij „Hé baberibob". Baldadig gooit ie zijn pet. die altijd scheef op zijn vlas staat in de hoek. frunnikt aan zijn sleetse rode zakdoek, die warm om zijn mollige hals ligt en pest een Vreelands meisje dat figu rante is. Dan gaat men weer verder tot klokke zes. om na de lange nacht, waarin de operateurs in de donkere kamer gespannen de opnamen be kijken. elke morgen weer opnieuw te beginnen. Totdat Dik. onwetend van de faam der filmkinderen zichzelf op het doek kan zien. ten gerieve van Trom-minnend Nederland. Een scène uit de film „Dik Trom". I 'oor het huisje van de veldwach ter. Links het ^roepie van drie resp. vader Trom (heer Fischer) de veld wachter (Jules 1 'erstraete). moeder Trom (mevrouw Fischer). Voor de deur in het midden de „script-girl". Rechts de cineasten aan het werk. „Vrouwenberoepen" Heeft een jongen doorgaans reeds vroeg een vast omlijnd-plan wat zijn toekomst betreft, een meisje denkt daar niet zo vroeg aan. Zij is wispelturiger en neemt moeilijker een besluit. In vele gezinnen zitten ouders met de handen in het haar. Wat moet onze dochter worden? Waar heeft zij aanleg en ambitie voor? De Commissie voor beroepsvoor- lichting aan meisjes is over ge gaan tot het doen uitgeven bij uit geverij .,De Spieghel", Amsterdam van het boekje „Vrouwenberoe pen". derde herziene druk. Hier mede wil zij de betreffende ouders en hun dochters leerlingen van de hoogste klassen der middelbare scholen helpen in de keuze van het beroep. Het geeft bijzonderheden om trent de vereiste vooropleiding en vertelt ons. waar de scholen of in richtingen voor een bepaalde op leiding gevestigd zijn. hoe lang de cursus duurt en tevens het ver schuldigde cursus- of schoolgeld. Over elk beroep is een afzonder lijk. prettig lezend artikeltje ge schreven. samengesteld door vrou wen. die iets bereikt hebben in het beschreven beroep. Al met al een boekje dat in geen gezin met opgroeiende meisjes mag ontbreken. Douglas werkt aan Skystreak, een supersonisch vliegtuig SAN DIEGO. Juli. Het zou struisvogelpolitiek zjjn om te ver helen, dat de Amerikaanse luchtmacht zelfs in deze vredesdagen een zeer actief en te allen tijde slagwaardig wapen is gebleven. Men windt er hier ook geen doekjes om en al komt men de juiste sterkte van de heden daagse luchtvloten en haar bemanningen toch niet te weten, het is zeker, dat in de U.S.A. op dit ogenblik 50.000 vliegers op de maandelijkse „Pay roll" staan, vliegers, die in actieve dienst z\jn of die tot de zogenaamde eerste reserve behoren. de marine hebben reeds een nieuwe bladzijde geschreven in het boek der grootste verdelgingsraiddelen van de mensheid. Wij zien toevallig eens een gloeiende kogel door de donke re nacht schieten, geruisloos en slechts enkele seconden en wij we ten er dan alleen van te vertellen, dat het „wel 20 kilometer hoog was". .Maar ergens, hier aan de kust. moet dat ding afgeschoten zijn en daar is ook wel bekend, waar het terecht moet zijn gekomen: ergens bij Honolulu, misschien wel halver wege Japan. Dc „Skystreak" (Van ome liuchtvaaitmedewerker) De luchtmacht van de USA is verdeeld over leger en marine en wel in een verhouding van actieve sterkte van ongeveer 3 tot 1. De omvang van de luchtvloot, welke een onderdeel vat: de marine vormt, is niet zo gemakkelijk te verheime lijken, aangezien precies bekend is, dat de marine thans 12 vliegdek schepen bij de Atlantische vloot heeft ingedeeld, tegenover 10 voor de Pacific. Behalve deze drijvende bases heeft d „Navy" een uitbrei ding van de vaste steunpunten op het oog en wel tot 40 i het moeder land en 30 daarbuiten, waaronder een achttal geprojecteerd is voor de Poolgebieden. Achtduizend Deze zaken vermeldt men met enige schroom, omdat '8 alsof men rustig bezig is weer nieuwe spanningen in de atmosfeer te bren gen. Waarom heeft de Amerikaanse marine op het ogenblik de beschik king over 8000 vliegtuigen, vraagt men zich af? Waarom is zo juist een nieuw training»systecm inge voerd, waardoor elk jaar 2000 jonge piloten zullen worden afgeleverd, te voegen bij de eerste reserve van 14.000, waarover de marine op dit moment reeds beschikt? Waarom kan men des ochtend in de „drug stores" over geheel California do opgewonden verhalen beluisteren over de vreemde, vurige lichamen, die men des nachts als heldere me teoren door het uitspansel heeft zien vliegen, en waarvan de Ame rikaanse astronomen in al hun naïveteit met grote ernst verklaren, dat het „zeker geen natuurverschijn selen waren, noch hemellichamen". Natuurlijk niet: de U.S. Navy oefent met nieuwe raketten hoven zee en in dc richting van de Mexicaanse woestijn- Men heeft er reeds heel wat an ders geprobeerd dan de VI en de V2, die wij ons nog maar al te goed herinneren. En men k*n zich laten verblinden door de foto's van de proeven der Amerikaanse mariniers met deze Duitse wapenen men zal met een afkeurerd geb-om de foto's bekijken van de Duil ingenieurs, die in de heerlijke Cali.'orr iscbc zon hun ver ïietigende -wapens verder uitwerken voor Amerikaans ge bruik, maar dat is alles speelgoed, zoals men hier vaak zegt. De tech nici van het Amerikaanse leger en Opmerkelijk is, dat, juist in de laatste weken meer bekend wordt over de binnenkort verwachte proe ven van DougUs met de „Sky streak" in 't gebied van de geluids snelheid. De Amerikanen pakken de. ze zaak ernstig aan. Bell's project, de XS 1, is de fraaiste, doch het minst bruikbare. Ook weet meni dat de Lockheed op dit ogenblik de beste snelheidsprestatie in de States geleverd heeft, doch dat men de hoogste verwachtingen heeft van de weinig revolutionnaire doch prac- tischc Douglas. Zijn „Skystreak", die door het Amerik«rnse leger ge financierd wordt, weegt minder dan twee grote Ford personenautomo bielen en toch is deze machine zo stevig uitgerust, dat de geweldige drukverschillen, die optreden bij klimmen tot en dalen van geweldige hoogten, opgevangen worden. Dou glas zou zijn naam geen eer aan doen, warmee: hij niet een speciale veiligheidsmaatregel voor de be stuurder had genomen. De stuurhut is namelijk zo geconstrueerd, dat de vlieger in geval van nood op een knop drukt, waarna hij met hut en al uit het vliegtuig valt en dan la ter rustig zijn parachute kan ope nen, wanneer zijn „huisje" wat vaart geminderd heeft. In die tijd vliegt de .onthoofde" Skystreak dan met een razende motor verder, stuurloos en mensloos, totdat de brandstof verbruikt is en het geval als een gloeiend stuk metaal op de aarde zal terechtkomen, of en dat is zeker op papier mogelijk wanneer het toestel buiten de aan trekkingskracht van de aarde komt, zou diezelfde „Skystreak" als een door mensenhanden vervaardigd he me ichaam het '^elal kunnen in schieten. En met deze ideeën wachten wij dar maar rustig op de jonge waag halen, die binnenkort de strijd zul len aanbinden tegen geluidssnel heid, beter uitgerust dan ooit tevo ren. „Sorry", „Sorry"! Hoeveel maal hebt U het horen zeggen en gezegd? Wat zouden we zonder dit blanco vrijbrief je moeten beginnen voor alle kleine foutjes en misstapjes in het dagelijkse leven? Het is een van onze voornaamste wapenen. Sorry.. Enige zin heeft dat woord niet meer. Het is een afgesleten en afge rateld woord. Op het nchterbalcon van een trein krijgt U een korte nijdige stoot in Uw rug. „Sorry'' klinkt het ergens nuch ter en zakelijk uit. de dichte men senmenigte, waarvan U dcol uit maakt. draait zich om en kijkt in de ogen van de papier-cn-etens- w aren-opbeiger, die U zoëven aan I*w spit in Uw rug herinnerde. U vraagt zich af hoe het mogelijk is. dat een zo koel en nuchter geluid aan de lippen van een oud heertje ontglipt. Hoe anders klinkt het stemgeluidje van een charmant rneiske, dat hij het volgende station uitstapt en waarvoor U een plaatsje hebt vrij gemaakt. „Wat aardig van U. Fjjn, dank U wel." U hebt dat rneiske nog nooit eerder ontmoet en.. U zult haar nooit meer ontmoe ten. Toch kreeg U sympathie voor haa r. Die kleine beleefdheidsprikjes van elke dag zijn niet eens zo be langrijk, maar het hangt van de toon af waarop het gezegd wordt. Wie trok niet eens aan de bel en kreeg bij het openen van de deur bij het eerste welkomstwoord de indruk, dat hij met zijn hoofd tegen een muur liep. Dat was de stem van de man die een ander met zijn ge luid van alle illusies heroofde. Op de/.elfde toon scheldt die man zijn werkster uit als zij de trap niet heeft schoongemaakt. Voor zulke mensen zijn „sorry" en andere ver ontschuldigingen wel de meest mis bruikte. gezegden van deze tijd. De onontbeerlijke versehonings- middelen van het maatschappelijk verkeer kunnen het mistige van het alledaagse verdrijven, indien Uw stem er slechts een waardevolle klank aan geeft. Het is voor een Ieder duidelijk dat het hiet gaat om van zijn mede mens al» een vanzelfsprekend recht te eisen dat hij het niet kwalijk neemt. Het is alleen een verzoek •'ii de toon waarop het uitgesproken wordt, behoort in overeenstemming te zijn met het antwoord dat men graag wil horen.... Binnenkort zullen drie nieuwe lilms. die in het buitenland de aan dacht trokken, hier te lande in cir culatie komen. Het zijn de Mexi caanse film „Maria Candelaria", te Cannes bekroond vooral om de imieke fotografie, „Kleine Vossen", een Amerikaanse film naar het to neelstuk van Lilian Hcllman (onder de titel „Roofvogels' een aantal jaren geleden in ons land gespeeld), »n dc regie van Willi-m Wylcr, tenslotte de Franse film „Ontmoe ting met het verleden" geregisseerd door ChristianJaquc en gespeeld o.a. door Louis Jouvet en Gaby lorlay. De muziek is van Arthur Honcgger. Deze film speelt in Lyon met als hoofdpersoon de ballet- meester JeanJacques Sauvage. Metro-Gold wyn-Mayer beginnen met de opnamen van een verfilm de biografie naar het leven van Mozart onder dc titel „The 1 riumph of Music". Sneeuw op bestelling De eerste man, die thans werke lijk in staat is. iets aan het weer te doen is een geleerde van de Gene ral Electric Company, Vincent J. Schaefer. Hij weet u n et alleen zoals anderen te voorspellen wat er met een wolk zal gebeuren, maar deze geleerde gaat zelf de lucht in en laat het uit de wolk sneeuwen. Mr Schaefer ontwikkelde zijn on gewone macht eerst in het labora torium door zijn adem in *neeuw te veranderen. Zijn uitrusting hiervoor was heel eenvoudig: een klein diep vries-apparaat en een korrel droog ijs (carbon dioxide). Na eerst in het diepvriesapparaat geademd te hebben om een wolkje te vormen gooide hij het droge ijs erin. On. middellijk vormden zich sneeuw kristallen. De geleerden waren zich bewust dat de kleine waterdroppels, die een wolk vormen vloeibaai blijven bij 'emperaturen ver beneden nul en dat de meeste wolken in de win ter en ook vele 's zomers koud ge noeg zijn om te sneeuwen Maar waardoor de natuur dat doet ge schieden was en is nog steeds onbe kend. Schaefer ontdekte nu dal droog ijs het kunstmatig doet ge beuren. Om zijn theorie aan de practijk te toetsen, steeg hij in een vliegma chine op boven Massachusetts. Het was een warme dag maar hoog in de lucht zat vorst. Toen Schaefer een prachtige, zware van vocht ver zadigde wolk ontdekte, strooide hij er vier oond droog-ijs.korrelt ies over (kosten ?0 dollarcents). Dc 5 kilometer lange wolk vloog prompt aan flarden en stortte zich leeg als sneeuw. Als resultaat van deze experimen ten an Schaefer nu wolken laten leeg sneeuwen boven verlaten ge bieden. zodat de steden en spoor wegen er geen last van ondervinden Daar deze ontdekking ook van groot belang kon zijn in een oorlóg heeft het leger thans zijn steun toegezegd bij Schnefers onderzoekingen. Het Chinese voetbalelftal dat bin nenkort naar ons land komt om eni ge wedstrijden te spelen, vertoeft momenteel in Engeland, waar zij ook enige wedsirijden moeten spe len. De captain en midvoor van het elftal Fung King Cheung. De bekende steenbakkersvilla ..De Liesbosch", van alle luister beroofd, zal worden gesloopt. Nog staat het er 'zo aanmatigend trots aan de oever der Vaartsche Rijn dat grote- vierkante huis „De Liesbosch". Het is niet meer dan een omhuld skelet. Het leven ls er uit geweken en het ziet de wereld cn de mensen aan met lugubere zwarte ogen. Vervallen huizen, zeker zulke als deze eens zo waardige patriciërs woning aan de waterkant, kunnen iets ontzettends triests uitstralen. En toch is datzelfde vervallen ge bouw zo spookachtig schoon 's avonds bij maanlicht, als. de zieke vlekken en plekken in het eens witte pleis ter verdoezelt blijven in de weke glans, en het bouwvallige lijf zich de fabriek doet nu dienst als con structiewerkplaats voor verwar mingsinstallaties; de oude steen oventjes liggen in puin. waarop on kruid groeit. Slechts enkele huisjes, waarin werkmansgezinnen opge propt wonen, zetten de traditie voort, totdat ook cie verdwijnen, als er maar nieuw gebouwd kan wor den. Een oude arbeider weet dan nog te verhalen hoe het leven op dit domein zijn gang ging. Hij heeft het landgoed nog gekend in zijn uitge breidheid; later toen een gedeelte verkocht was aan de scheepswerf de Liesbosch, in zijn kleinere omvang. „De Liesbosch", eens een steenbak kerspaleis, dat in zijn ongenaakbare voornaamheid de omgeving beheerste. Nu een armzalige ruïne, die wacht op de slopers. sierlijk spiegelt in het kabbelend oppervlak van het water. Tot betrekkelijk kort voor de oor log was de Liesbosch nog bewoond, hoewel de laatste jaren het gebouw reeds sporen vertoonde van vermin derde welstand. Het bleek uit ver waarloosd verfwerk, roestplekken op de ijzeren heksen en balustraden en voor de wijde vensters hingen de gordijnen niet meer zo onver biddelijk in de plooi.... Er open baarde zich de onvermijdelijke deca dentie.... Hetgeen niet wegnam, dat de laatste eigenaar er nog altijd heerste als een landedelman van vroeger over zijn vee-en-volk. Het hele gebouw immers, hoe decora tief ook in dat vlakke landschap, ademde een zekere verwatenheid en feodale machtswellust, 't Tegen zijn noorder vleugel aangebouwde rijtje zo nederige arbeidcrswoninkjes stak zielig-armoedig en slaafs af bij zijn witte geweld. Die huisjes krioelden eertijds van kinderen. Men weet toch dat steenbakkers ln die goede oude tijd zeer gesteld waren op grote gezinnen, (de Licsbosch is n.l. een steenbakkers-villa) Kort voor de oorlog door de eige naar verlaten werd het huis in jaren van mobilisatie uitgewoond door Nederlandse, Duitse en Canadese soldaten, geplunderd en verwoest door Nederlanders, die een droog houtje nodig hadden voor hun nood- kacheltje. Een korte poos was het nog distributiekantoor: onlangs wilde men er nog een jeugdcentrum in stichten, maar de kosten voor het herstel zouden niet meer opwegen tegen het rendement. Daarom zal het worden neergehaald, tekort aan woonruimte ten spijt. Daarmee verdwijnt dan een stukje wrange romantiek van Hoograven: het grote buiten, slechts 130 jaar oud. eens het hart van Jutfaas, gelegen temiddon van een machtige tuin met weelderige bomengroet het laatst het domein van wjjlen de heer Mijnlieff. De grote hal van Hij heeft de vletten met klei zien komen, de werf zien bemorsen met leem. waaruit de stenen gebakken werden in de heetgloeiende vuur ovens. Hij heeft de groei en de bloei meegemaakt en het verval schrijnt hem in het hart. al was zijn leven hier zwaar en schier ondraaglijk. Huize ,,De Liesbosch" zal er over een korte tijd niet meer staan: het vergane montuur waarin eens een zakelijke briljant schitterde gaat verdwijnen, in de eeuwigheid der historie. In het Goffert Stadion te NU- megen werden ten bate van de Ni- win wielerwedstrijden gehouden, waar in de achtervolgingswedstrüd over 4 kilometer Blankenau (Nijme gen) zegevierde over van Harmans (Amsterdam) met 40 meter voor sprong cn in de sprint wedstrijd Hv- zclendoorn (Amsterdam) eerste werd voor Bontekoe (Den Haag). Een koppelwedstrijd over 35 km. werd gewonnen door het koppel BlankenauHyzelendoorn. In het Klokkcnberg wielcrcrite- rium te Den Bosch won De Hoog (Adam) Middelkamp moest uit^llen, Schultc cn Lakcman werden gestraft wegens een onderlinge vechtpartij. Te Schaerbeek heeft een vier landen athletiekclub-concours plaats gehad waarin Tarbes uit Luxem burg ZegCVlord» over (België). 3. Spora (Luxemburg) eil 4. Haarlem 31 pnt. De motorrace om de Grote Prijs van Ulster werd in de 500 cc klasse gewonnen door A. J. Beli (Norton) met een gem. snelheid van 91.25 mijl per uur. Tweede werd E. Lyons (Norton) en derde J. M. West (AJS). Hoewel het teer op de weg smolt bij een hitte van 80 graden, heeft de Ulster prijs zön reputatie van de snelste motor-race ter wereld te zijn, herwonnen. Als trekkers mogen kiezen, nemen zij liefst Hero Peril Eén der 5 heerlijke smaken. De trekkers wéten wat zij kiezen, puur genot van de eerste tot de laatste teugl Langestr. 78 Tel. 6252 P.S. Zomerschoenen z(jn heden voordeliger! vragen voor hun atelier Nleuwstraat 7, Nijkerk Geplaatst kunnen worden bekwame en aan komende machinenaaisters, alsmede leerlingen Event. ïeisk. van en naar de werkzaamheden worden vergoed. Aanmelding dagelijks aan bovenstaand adres van 1016 uur. het ideale laxeermiddel met chocoladesmaak 20 tabletten 60 cent Verkrijgbaar bij apothekers pn erkende drogisten Uw brandpunt 9 in deze kranl wordt gelezen in stad en land voor 'n pracht van *n dorst INTERNATIONALE VACANTIE UITWISSELING. Deze is vel de goedkoopste maniei van vacantie in het buitenland voor schoolgaande kinderen, volwassenen en ook families. Schrijven aan: COMPTOX-JAMES Co., Axminster, Engeland. tot 20 woorden 1.50 3 x achtereenvolgens f 3.50 elk woord meer 0.10 per plaatsing extra. TE KOOP AANGEBODEN PERSONEEL GEVRAAGD Aangeboden twee zeldzaam mooie poedelpups. Stamb. Kampiocnsafstamming. Te bezichtigen 12-14 uur. 13-19 u. of 21-22 u. Van Marnixlaan 75. Amersfoort. Tel. 5612. R" 1 Gr. vierkante potkachel met plaat en pijp. Adres: Waalstraat 22. 7776. TE HUUR GEVRAAGD Wegens gemis aan woning, net kosthuis (geen be roeps) gevraagd met huise lijk verkeer door persoon met vaste werkkring Brie ven no. 7773. Bur. v. d. bl. Lorjé's Kantoorboekhandel. Utrechtseweg. Merv. Fruin. Jacob Cats- laan 32. tel. 6470. vraagt ren morgcnhulp van 8-12 u. PERSONEEL AANGEB. Chauffeur monteur 32 tot 34 jaar, met 16 jaar ervaring, ook met trailers en met aan hangers. Br. no. 7771, Bur. van dit blad. DIVERSEN Plastic driehoeken, graden bogen en lineaaltjes. Door zichtig en onbreekbaar. Te kenborden. tekenhaken. Re- kenschijven en rekenlinealen

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4