HET EERST NODIGE: HANNOVER een Britse koning Spel over Czaar Peter in Zaandam Hard werken door iedereen Waarheid, gerechtigheid en naastenliefde Radio-programma MODE VOOR TIENJARIGEN Hartstocht in de Kaukasus De duurste zegel ter wereld T N sommige uitgaven van al bumfabrikanten treffen we, vooral in die, bestemd voor begin nende verzamelaars, een blad aan, waarop enige tientallen zegelaf beeldingen voorkomen en dat tot opschrift draagt: „Zeldzaamhe den" We vinden daarop het be roemde Mauritius, ecn-pennyzegel van 1817 met opschrift: Post-Offi- ce. het bekende Kaapse driehoeks- zegel van 4 pence van 1862, de oudste uitgaven van Genève en Zurich, het „Bazcler duifje" van 1845, de oudste exemplaren \an Toscane en Moldavië en natuur lijk ook de 1 c. 1856 van Brits Guyana, waarvan, naar tot heden bekend is, slechts één exemplaaar in gebruikte staat, en nog wel beschadigd (de vier hoeken zijn eraf geknipt), bestaat. Dinsdag 19 Augustus 1947i door T_, R is bijna geen onderwerp in ons land, waar zoveel over ge sproken wordt als over lonen en prijzen. Zulks is geen wonder. Het beheerst immers het gehele doen en laten van ieder Nederlands gezin. De Regering volgt op dit terrein een politiek van prijs- en loonbe- heersmg, welke ten doel heeft een redelijk bestaan der grote massa te bevorderen. Wanneer de spanning te groot wordt en het levenspeil te zeer dreigt te worden aangetast, dan is aan de zijde der lonen enige verho ging toegestaan. In het laatste half jaar zijn met name drie algemene maatregelen toegepast om wat sou laas te brengen. Vooreerst werd de bestaande kinderbijslag van 2.40 ook voor het eerste en tweede kind ingevoerd, terwijl de bijslag vanaf het vierde kind werd verhoogd tot 3.—. Daarnaast werd het Consu- mentencrediet ingesteld om de mo gelijkheid te geven, dat op de ach terstand van allerlei goederen in de gezinnen wordt ingelopen. Tenslotte is dezer dagen een algemene verho ging van 2% van het jaarloon als vacantiebijslag. Kerstgratificatie, e. d. goedgevonden. Doorberekening van de verhoogde kinderbijslag en der 2% verhoging in de prijzen is verboden om verhoging van het prijzenniveau te voorkomen. Behalve de bemoeienis der lonen heeft de Regering bemoeienis niet de pryzen. Ook al slaagt zij er niet altijd in te hoge winstmarges te voorkomen, zo heeft zij de prijzen van vele producten, die 't eerste le vensonderhoud betreffen, toch goed in de hand. Juist in de laatste tijd zijn handelsmarges, die te hoog wa ren. verlaagd. Voorts zal het „uti- lity-systeem" ertoe bijdragen, dat een aantal producten tegen een veel lagere prijs aan de markt zal wor den gebracht. De bekende drink glazen van 10 cents per stuk zijn er reeds een voorbeeld van. Bij dit al les worden de allernoodzakelijkste producten als brood, melk. boter, enz. nog met enkele honderden mil- lioer per jaar uit de schatkist ge subsidieerd, waardoor de prijzen voor deze producten veel lager lig gen dan anders het geval zou zijn geweest. Aldus in een paar woorden de grote lijnen der Regeringspolitiek. Bezwaren AAN een algemene loonsverho ging is onherroepelijk een prijsverhoging verbonden. Wanneer men de weg van loons- en prijsver hogingen inslaat, dan ontstaan de volgende bezwaren: 1 De ervaring leert, dat de arbei ders van een dergelijke politiek de dupe worden, omdat de prij zen altijd sneller en meer stij gen dan de lonen. Om het kort te zeggen: de lonen stijgen met de snelheid van de trap, maar de prijzen met de snelheid van de lift. Het gevolg is: voortdu rende arbeidsconflicten, waar door de productie nog meer wordt gedesorganiseerd en de schaarste nog meer toeneemt. Frankrijk is op dit punt thans een afschrikwekkend voorbeeld. 2. De arbeiders hebben nog ten dele de mogelijkheid de hogere prijzen te compenseren door ho gere lonen. Maar vele kleine lieden hebben helemaal geen kans de hogere prijzen af te wentelen, omdat zij van een vast inkomen moeten bestaan. Men denke aan hen. die van een pen sioen. levensverzekeringsrente, e d. moeten leven. 3. Op dit ogenblik ligt ons loon niveau op een peil, dat het Ne derlandse bedrijfsleven nog met het buitenland kan concurreren. Een voortdurende vergelijking van 't loonniveau hier en elders (met name Engeland) is nood zakelijk. Een te hoog loonniveau immers schaadt de uitvoer. Het gevolg daarvan zou zijn, dat wij onze noodzakelijke invoer (tar we, machines, enz.) niet meer zouden kunnen betalen en snel verarmen. 4. Ook voor de toekomst heeft een te hoog loon- en prijsniveau gro- Tussen Sluis en Delfzijl Prins Berhard heeft te Gorinchem ter nagedachtenis van pater Bleys (pater Lodewijk") een monument onthuld. Het Noorderlicht heeft men Vrij dagnacht in Beck (L.) waargeno men. Van den Bergh's en Jurgens" fa brieken hebben besloten op de ge wone aandelen-A óver 1946 9% di vidend uit te keren. Lever Brothers en Unilever NV. keren op de gewone aandelen 8 9% bij de N.V. en 10% bij Limited uit. Machinefabriek „Jaffa" te Utrecht keert 6% dividend uit. Landbouwschool te Emmen be staat 30 September 30 jaar. Philatelisten hebben Vrijdag en Zaterdag in Maastricht gecongres- seerd. Zouavenmuseum is te Oudenbosch geopend. Tc Burgh op Schouwen komt waarschijnlijk een jeugdherberg. By circus Strassburger is een ka- me eitje geboren. Kantoorbediende F. W. C. Folsche is in de Delfhavense Schie bij Rot terdam verdronken. Wegwerker J. S. Eyhkout uit Raamdonkveer is door een electri- sche trein aangereden en gedood. Soldaat uit Amsterdam vervoerde gestolen goederen op dienstfiets. Aangehouden, wist te ontsnappen, later thuis gearresteerd. Jonge vrouw vervalste spaarbank boekje. Opbrengst: f 5000. Nu be- trapt. Asko Ivano, eerste na-oorlogse Finse gezant in ons land. is in Am sterdam aangekomen. Tweehonderd Nederlandse kinde ren, die in Noorwegen logeerden komen onder auspiciën van de W. F. A. terug. „Sloterdijk". vijftigste repatrie- ringsschip met 600 opvarenden, ar riveerde te Rotterdam. Groot deel van de Peel bij Neder- weert is door brand verwoest. Het bekende veerhuis te Beesd is tot de grond toe afgebrand. Nederlandse artsen wonen inter nationaal doktorencongres te Kiel bij. Inbrekers stalen in grossierderij- kantoor te Den Haag f 10.000 en honderden rantsoenbonnen. Mr dr A. A. VAN RHIJN te gevaren. Na iedere oorlog pleegt het prijsniveau door de grote vraag, tengevolge van de schaarste in de oorlog ontstaan, aanmerkelijk te stijgen. Enige jaren later volgt dan een terug slag. dus een crisis en werkloos heid. Nu geldt ook in de econo mie: hoe hoger berg. hoe dieper de val. Hoe minder wij ons prijs niveau laten oplopen, hoe gerin ger straks crisis en werkloosheid en hun gevolgen zullen zijn. Tenslotte: wat wij dringend no dig hebben is kapitaalvorming om nieuwe bedrijven te vestigen en bestaande uit te breiden. Daarvoor is nodig dat er wordt gespaard. Maar de lust tot spa ren wordt verlamd, wanneer de spaarder weet, dat hij voor de goede guldens, die hij vandaag bespaart, in de toekomst guldens van veel geringere waarde zal terugkrijgen. Onze taak VyAT staat ons dan te doen? Een belemmering tot verbetering is vooralsnog het in de laatste tijd nog stijgende niveau van de prijzen van de grondstoffen op de wereld markt. Zou verlaging intreden, dan zou dit direct een geringere span ning tussen lonen en prijzen in ons land betekenen. Wij kunnen hierop evenwel niet rekenen. In ieder geval moeten wij ook zelf de handen uit de mouwen steken. Een bedenkelijk verschijn sel in onze nationale economie is de lage arbeidsproductiviteit. Dat wil zeggen, dat de arbeider per uur minder voortbrengt dan vóór de oorlog. Naar schatting bedraagt de arbeidsproductiviteit thans 80% van vroeger. Hoe komt dit? Hier doet zich de desorganisatie van de oorlog nog gelden. Vele ma chines zijn versleten en niet ver nieuwd, vele grondstoffen van slech tere hoedanigheid, vele verkeers maatregelen (spoorweg, vrachtauto's e.d.) nog niet op peil van vóór de oorlog, enz. Nu zal men zeggen: „maar dan moet het nodige en betere materi aal worden aangekocht". Zeker, maar dat moet grotendeels uit het buitenland komen. En de buiten landse bedrijven zitten dikwijls overkropt met orders, zodat zij Geleide Economie ga randeert dat de verhoog de arbeidsprestatie ten goede komt aan de geza menlijke tverkers voorlopig niet kunnen leveren. Bo vendien moeten wij onze leveran ties betalen met buitenlandse be taalmiddelen. Maar wij weten uit de recente mededelingen van de Mi nister van Financiën, dat wij in een zeer gevaarlijke deviezennood ver keren. Hard werken! Men kan haar ondervangen door vermeerdering van de uitvoer, waardoor wij de beschikking krij gen over meer buitenlandse betaal middelen. Dat betekent dus, dat wij allen, van hoog tot laag. hard moe ten werken. Blijkens de cijfers der arbeidsproductiviteit ontbreekt aan die arbeidslust bij grote groepen van de bevolking nog wel het een cn ander. Toch geeft alleen een ver hoging der arbeidsproductiviteit de mogelijkheid van een loon, waar voor men meer kan kopen. „Ja maar", zo werpt een lezer tegen: ..bestaat de zekerheid, dat de arbei der, die zijn arbeidsproductiviteit opvoert, daarvan profiteert?" Mijn antwoord is: zeer zeker, voor zover het loon wordt bepaald, gelijk steeds meer gebeurt, naar de indi viduele prestatie. \*>or de gezamen lijke werkers kan deze zekerheid eveneens meer dan vroeger worden gegeven. Het is juist een voordeel van de Geleide Economie, dat de verdeling van het nationale inko men op een bepaalde wijze kan worden gereguleerd. Bevorderd kan worden, dat een bepaald deel van de ruimere goederenstroom de ar beiders ten goede komt. Voorts stelt de belastingpolitiek in staat even tueel te hoge winsten aan de ge meenschap te trekken. Daarom moet de leuze zijn: allen aan de arbeid ter vermeerdering van aller welvaart. Tijdens Engelse „oefenwed strijden"' voor dc Olympische Spe len werden enige uitstekende resul taten behaald. De 800 meter werd gewonnen door Arthur Wint in de buitengewoon iraaie tijd van 1 min. 50 scc., welke slechts 0,1 sec. boven die van het Olympische record ligt. /~TOEN in 1714 koningin Anna van Engeland overleed, stierf met haar het geslacht der Stuarts uit en werd de keurvorst George van Han nover troonopvolger. Tot 1837 bleef Hanno\er met Engeland in ccn per sonele unie verbonden, d.w.z. de koning van Ingeland was tevens koning van Hannover. Aangezien de grondwet van Hannover niet gedoogde, dat een vrouw de troon van Hannover besteeg, kwam koningin Victoria destijds niet in aanmerking cn werd een Engelse prins, de hertog Ernst August van Cumberland, koning van Hannover. Diens zoon. koning George V van Hannover, werd in 1866 door Bismarck van dc troon gestoten en Hannover werd een Pruisische provincie. Steunend op deze dynastieke herinneringen heeft zich thans in Hanno ver een monarchistische beweging ontwikkeld, waarover een bijzondere medewerker, juist teruggekeerd uit Bismarck proclameert de annexatie van Hannover bij Pruisen. Keizer'Hiroliito van Japan en de keizerin zijn uit hun isolement getreden. Men ziet hen hier tijdens een baseball-wedstrijd in Tokio. A 250 jaar heeft het herden kend Zaandam nog eenmaal Czaar Peter zijn intrede laten doen in het Hollandse stadje waar hij zoveel voorbereidend werk voor zijn land meende tc kunnen doen. De spelleider Carel Briels had het terrein van de handeling verlegd naar de Burcht waar hij over de volle breedte van dit plein het oude raadhuis, dc markt, de scheepswerf, de herberg „De drie Zwanen" en Peter's woning had laten opbouwen. De Zaan, in het midden van het speelvlak, gaf de beste mogelijkhe den voor komende cn vertrekkende gasten. Dr. P. H. Schroder verzorgde een tekst die in novellistischc trant ge schreven, een schematisch beeld kon leveren van dit uitstapje van de aanvankelijk incognito reizende vorst naar den vreemde. Wanneer x\agjc van de gast uit haar loge ment afscheid heeft moeten nemen, laat de schrijver A. den Doolaard haar uitzien over de Zaan cn het toekomstige Zaandam. In dit „tijds beeld". zoals hij het zelf meende tc moeten noemen, trekken dc rijen van auto's van Zaandams- handels firma's cn schuiten, bevracht met Zaanse waren ons voorbij. Tijdens deze revue is er voor Den Doolaard nog gelegenheid om de Sovjet-Russische nationaal hymne als hulde aan de aanwezige leden der ambassade van dit rijk te laten spelen en om de gevallenen te her denken met het Wilhelmus. Zo werden tussen 8 cn 11 uur twee cn ten halve eeuw overbrugd waarvoor burgemeester mr. dr. In 't Veld de makers cn de uitvoer ders zijn hulde bracht. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Dclftse Biljart Club D.O.S. werd een driekamp, in het kader 45/2 gehouden, waaraan deel namen De Leeuw en Van Vliet en de Belg Gabriels. Zondagavond werd de eerste partij gespeeld. Gabriëls nam een grote voorsprong, maar de Leeuw daagde er toch in te winnen. In 23 beurtcr. maakte hij 500 punter vol. hoogste serie 91. Gabriëls eindigde op 469, hoogste serie 131. De feesten zijn vrijdagavond offi cieel ingezet met de vertoning van 'n première der Czaar Peter.-film. De Burgemeester hoopte, dat wij uit deze film zouden leren een steentje bij te dragen tot het doel der herdenking: een nauwere band met Rusland. Kringen verbonden met Kerk en Zending bepleiten verwezenlijking van deze begrippen in Indonesië blijk geven van zodanig gebrek aan begrip voor omvang en diepte der wijzigingen in de verhoudingen tus sen Oost en West, voor de sterke tendenzen tot zo volledig mogelijke terugkeer der vooroorlogse over heersende positie van N erland en Nederlanders in Indonesië, waardoor een duurzaam samengaan onmoge- liik dreigt te worden gemaakt. Zij vragen zich af, of nog een oplossing mogelijk is, welke van Nederland se zijde bepaald wordt door do op rechte en onvoorwaardelijke erken ning van het recht van Indonesië op werkelijke zelfstandigheid. Zij roepen alle Nederlanders en in de eerste plaats hen, die eveneens geloven in Jezus Christus als heer van kerk en wereld op om zonder uitstel te bewerken dat het ten aan zien van Indonesië gevoerde beleid wordt bepaald door een volstrekt streven naar verwezenlijking van waarheid, gerechtigheid en naasten liefde. Deze verklaring is te Batavia uit gegeven, ondertekend door dr. F. L. Bakker, jbr. dr. K. H. van Beijma, ds. B. J. Boland, dr. M. H. Bolke- stein, dr. van der Meulen, mr. M. de Niet Gz„ ds. G. W. Oberman, ds. A. Pos. prof. dr. K. Posthumus, dr. A. J. Rasker, dr. S. G. Schuil, dr. A. Verdoorn. ds. J. M. Vlijm en dr. M. van der Voet, terwijl dr K. J. Brou wer, dr. H. Kerkhof, dr. W. F. Dank baar. ds. Fijn van Draat, ds. Th. B. W. G. Gramberg, ds. J. C. Hoeken dijk, prof. dr. H. Kraemer. mr. S. C. graaf van Randwiick, mej. C. B. Rijnders en N. Stuf kens verklaarden hiermede in te sï:nimen. Een aantal Nederlanders in Indo nesië, nauw verbonden met de ar beid van Kerk en Zending, hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij o.m. uiting geven aan hun diepe bezorgdheid over de ontwikkelingen in Indonesië. Enerzijds stellen zy er rrijs op te verklaren doordrongen te zijn van de grote moeilijkheden, waarvoor de Nederlandse regering zich zag geplaatst, toen zij trachtte langs vreedzame wog to* een aanvaardbare overeenstemming te geraken. Zij zijn er van overtuigd dat onwil, onmacht en onware propa ganda in de Republiek mede aanlei ding zijn geweest tot ontstaan van bet conflict. Anderzijds aarzelen zij niet begrip van het Nederlandse volk te eisen voor de verklaarbaar heid der weifeling van do regering der Republiek om onvoorwaardelijk over te gaan tot aanvaarding en uit voering van Linggadjati, welke wei feling tenslotte geleid heeft tot ge deeltelijke afwijzing van de door de Nederlandse regering ultimatief ge dane voorstellen en tot bet gewa pend conflict. Door de vele Neder landers wordt namelijk gestreefd naar een staatsrechtelijke structuur, welke naar het uiterlijk aan de vrij heids- en zelfstandigheidsdrang be vrediging zou schenken, maar naar het innerlijk nog zoveel mogelijk ge lijkenis zou vertonen met de orde en verhoudingen van voor de oorlog- Zij gevoelen dit als een schuld van hej Nederlandse volk en niet in de laatste plaats van de Nederlandse christenen, uit wier midden dag aan dag geluiden en acties voortkomen, welke naar hun diepe overtuiging KINDEREN groeien en.,., slijten veel. Logisch: breng een normaal kind, dat dol is op het spelen met vriendinnetjes en vriendjes in de straat, maar eens aan het verstand, dat er nog steeds textielschaarste is en dat zij met de schoentjes voorzichtig aan moeten doen, om dat ook het schoeisel voor de kin deren een probleem is. Maar een voordeel is dat we altijd gemakkelijk een afgedankte jas of japon voor hen kunnen vermaken. Het is altijd wel tot iets aardigs te fatsoeneren als we een goed Idee hebben. Daarom vandaag, als we zo lang zamerhand weer van de vacantie zijn thuisgekomen en de scholen al weer de deuren gaan openen, een modelletje voor 6- lot 10-jarigen. Het is een ontwerpje naar de nieuwste kinder-mode: een vlot jas- ie met de moderne V-lijn, waar uw dochtertje blij mee zal zijn. Kies bij voorkeur een effen slof, een vis graat of een ruitje. de stad Hannover, hier nadere be schouwingen geeft. „Wij willen de Hertog van Windsor tot koningI" Ziehier in enkele woorden het politieke program van een deel der onlangs gestichte „Partij der Wel- fen" in Hannover. Een ander deel dierzelfde partij heeft haar voor keur uitgesproken voor koning George, de huidige regerende mo narch van het Britse ri.ik. Het me ningsverschil is gebaseerd op de gedachte dat de Hertog van Wind sor (de ex-koning van Groot Brit- tannië, thans, na zijn huwelijk met de Amerikaanse mrs. Simpson, gou- vreneuf va nde Bahamas), meer tijd zou hebben om zijn koningschap waar te nemen, terwijl koning George immers toch reeds de han den vol heeft aan zijn Brits Impe rium. De scheiding loopt precies mid den door de partij, want elke groep telt ruim 200.000 leden. Dat bete kent, dat in één van dc twintig ge zinnen in de provincie Hannover Ernst August, Duke of Cumber land, koning van Hannover. Voor philatelisten: FEUILLETON een Kaukasische vertelling oorspronkelijke titel: Bèla door M. J. LÊRMONfOF Vertaling J. A. Ages A 6 Ik liep langs de heining naar de schuur, toen ik plotseling stemmen hoorde: één herkende ik terstond: dat was de grapjas Azamat, de zoon van onze gastheer; de ander sprak niet veel en op zachter toon. „Waar zouden ze het hier over heb ben?", dacht ik. „Toch niet over mijn paard?" Ik ging toen stil naast de heining zitten en trachtte geen woord van het gesprek tc missen. Nu en dan deed het uit de hut doordringend rumoer van ge zang en van stemmen het gesprek op gedempter toon voortzetten, waardoor mijn nieuwsgierigheid en achterdocht nog meer geprikkeld werden. ,.G\j hebt een voortreffelijk paard", hoorde ik Azamat zeggen. „Ware ik meester in huis en had ik een kudde van driehonderd merries, dan zou Ik er de helft van geven voor Uw renpaard, Kazbitsj". Aha, sprak ik tot mijzelf, dus toch Kazbitsj en ik dacht aan zijn maliënkolder. „Inderdaad", antwoordde Kaz bitsj. na even gezwegen te hebben. „In heel Kabardië zal je zijn even knie niet vinden. Ik was eens over de Terek, bij de Abreken, om Rus sische kudden te verjagen. Het liep ons tegen; vluchtend verspreidden wü ons naar alle kanten. Vier ko zakken volgden mii; achter mij hoorde ik het geschreeuw van de giauren 13) en voor mij strekte zich een dicht bos uit. Ik richtte mij op in het zadel, boog mij voorover, vertrouwde mij aan Allah toe en voor het eerst in mijn leven heb ik toen my'n paard beiedigd met een zweepslag. Als een vogel vloog hij door de takken. Scherpe doornen scheurden mijn kleren, dode takken van steen-olmen sloegen in mijn gezicht. Mijn paard sprong over stronken en baande zich met z\jn borst een weg door de struiken. Het zou verstandiger voor mij geweest zijn, als ik hem aan de rand van het bos had achtergelaten en dat ik er te voet zou zjjn binnengedrongen, een schuilplaats zoekend, maar ik kon het niet verdragen van hem te scheiden. De profeet heeft mij be loond. Kogels floten over miin hoofd; ik kon horen, dat de kozak ken, die van hun paarden waren ge stapt, mij op het spoor waren Plotseling kwam er recht voor me een diep ravijn; mijn paard aarzel de een ogenblik en sprong toen. De hoeven van zijn achterbenen slip ten op de andere kant en het bleef aan zijn voorbenen hangen. Ik liet de teugels los en sprong omlaag, in de diepte; daarmee was mijn paard gered; het kon overeind krabbelen. De kozakken zagen dit alles, maar niemand waagde zich in het ravijn om mij te zoeken; zij verkeerden blijkbaar in de veronderstelling, dat ik dodelijk gewond was en ik hoor de, dat zjj zich verwijderden, ken nelijk om mijn paard op te vangen. En dat deed mijn hart bloeden. Ik wist mij weer omhoog te werken en verschuilde mij in het dikke gras aan de randen van het ravijn en keek om m\j heen. Waar het bos eindigde zag ik enkele kozakken het open veld inrijden en daar, recht op hen toe komende, was mijn Karagoz; met een schreeuw reden zij op hem in; z(j zetten hem lang, heel lang na en een van hen had een paar maal bijna een lasso om zijn hals geworpen. Toen ik dat zag Huiverde ik en durfde niet meer toe te zien; ik begon te bid den. Toen ik enkele seconden later weer opkeek zag ik myn Karagoz weggaioperen, de staart m de luent, vrij als de wind, met de giauren ver acnter zich, op hun afgejakkerde knollen, verspreid over de steppe. Bij Allah, zo was de waarheid en niet anders dan de waarheid. Tot diep in de nacht bleef ik in het ra- vyn. Plotseling... wat denk je wel, Azamat? In net duister hoorde ik een paard langs de rand van de af grond rennen; het brieste, hinnik te en stampte op de grond; ik her kende de stem van mijn Karagoz; hij was het, mijn kameraad! Sindsdien zijn we nimmer meer van elkaar gescneiden geweest." Ik kon horen, dat hij het ren paard op de zachte nek klopte, en het met vele tedere namen toe sprak. „Als ik een kudde van duizend merries had," zei Azamat toen, „dan zou ik U alle geven voor Uw Karagoz." „Neen, ik zou ze niet willen heb ben," antwoordde Kazbitsj onver schillig. „Luister, Kazbitsj", sprak Aza mat vleiend tot hem," Gy zijt een braaf man, een dapper ruiter. Nu mijn vader bevriend met de Russen is wil hij mij niet de bergen laten ingaan; geef my Uw paard en ik zal alles doen, wat ge wenst. Ik kan mijn vaders beste karabijn voor U stelen of zijn scherpste zwaard, ge hebt het voor het zeg gen; en zijn zwaard is een echte sabel; leg het scherp op Uw hand en het zal uit zich zelf in het vlees dringen, en zo'n maliënkolder, als ge daar draagt Is er waardeloos tegen." Kazbitsj zweeg. (Wordt vervolgd). 13) Mohamm.: „Christenhonden", Het spreekt vanzelf, dat dit vrij wel alle zegels zijn met een ge schiedenis. Heel dikwijls wisten de oorspronkelijke eigenaars niet eens, dat zij een zo kostbaar exem- piaar bezaten en de zegels gingen dan ook in de loop der jaren 'me nigmaal van hand tot hand of lie ver gezegd van verzameling tot verzameling. Zo ging het °ok niet het hierbo ven genoemde zegeltje yan Brits Guynana, dat als „phila- telistisch juweel" in een speciaal hiervoor geconstrueerd juwelen kistje met plazen deksel, op de grote New-Yorkse tentoonstelling \an dit voorjaar, te kijk was ge steld. Het zegel, dat, naar vrijwel vast staat, als het kostbaarste exem plaaar in de wereld der postzegel verzamelaars geldt, werd gedrukt in Georgetown in de drukkerij \an do „Official Gazette" van Baum and Dallas. Het bleef „on bekend" tot 1872, toen een jonge verzamelaar, Vernon Haughan, het verkocht aan zekere N. R. Mackinnon, die in 1878 zijn verza meling, inclusief de bewuste zeld zaamheid, over deed aan Mr. Tho mas Ridpath. Deze verkocht zijn collectie later op zijn beurt weer aan wijlen Graaf Phillip la Reno- tière de Ferrary. Gedurende al die tijd gold het papiertje als on belangrijk. On April 1922 kwam de collec tie de Ferrary echter onder de hamer en toen was het zeldzame \an het stuk al zó bekend, dat de hoogste prijs, welke ooit voor een gebruikte postzegel was gemaakt, ervoor werd betaald, nl. 532.500. in welke prijs echter wel bijkom stigheden als agentenifrovisie, ver zekering, enz. waren gecalculeerd. De koper was Mr. Arthur Hind uit Utica N.Y. Na zijn dood weid de zegel verkocht aan de tegen woordige eigenaar voor het baga tel van $45-000,een zoet winstje voor de weduwe. Het zal zeker niet het eind van dit troetelkind der „stamp-fani" geweest zijn en met spanning ziet men uit naar het bedrag, dat in de toekomst voor dit zo onooglijk stukje papier betaald zal worden. D. E. J. MULDER De provincie Hannover beleeft een sterke opbloei \an het po litieke leven. De machtige Par ty der Welfen" wil, dal stad en land weer onder de Britse kroon komen. Dat is lange tyd zo ge weest, totdat Bismarck in 1866 Hannover annexeerde. De eens klaps koningsgezinde Hannove- naren hebben thans ln hun hul zen grote foto's van de leden van het Britse vorstenhuis han gen, op de plaat9 waar kortge leden nog Hitlers zure gelaat van de wand staarde thans de staat Niedersachscn grote, veelal fraai gekleurde foto'i aan de wand prijken, dragende af wisselend de conterfeitscls van koning George of van de hertog van W indsor. Zij hangen daar, waar enkele jaren geleden nog do beeltenissen vereerd werden van; Hitier cn zijn t.-awanten. „Dat is onze koning!", zeggen do plotseling tot het monarchisme be keerde Hannovenaren, niet zonder trots. En zij beijveren zich naarstig- lijk in de studie van het Engels dat zij „onze tweede taal" noemen en die taal hoort men ook hardop in de straten en de cafó's van de stad beoefenen! Men heeft opgemerkt dat de nieuwe partij vooral veel steun vindt bij de vrouwen; de Engelse soldaten der bezettingstroepen slaan deze (politieke) toenaderingspogin gen veelal met enige verbazing gade; meer geamuseerd dan geïn teresseerd, hetgeen voor de betrok* ken vrouwen vaak pijnlijk teleur* stellend is. Tot aan Victoria DLOTSELING is in Hannover de herinnering ontwaakt aan de tijd waarin de stad door een personele unie met Engeland ver bonden was. Toen het huis Stuart met koningin Anna in 1714 uit stierf, schonk het huis Hannover aan Engeland een koning, tc weten keurvorst George, een niet over matig intelligente persoonlijkheid, die zijn hele leven niet in staat bleek Engels te lercri en in dc zit tingen van de Raad der Ministers steeds een zwijgende rol vervulde. Tot in 1837 bleef de personele unie bestaan. Toen kwam echter in En* geland koningin Victoria op do troon, die niet tegelijkertijd konin gin van Hannover kon zijn, aange* zien de grondwet van Hannover do koningstroon „alleen voor here»" disponibel stelde. Daarom kwam do Engelse prins Ernst Augustus van Cumberland op de troon van Han nover, die na zijn dood werd opge volgd door zijn zoon George, do befaamde blinde koning van Han nover, die in 1866, toen Bismarck' Hannover annexeerde en tot een Pruisische provincie maakte, in ballingschap werd gejaagd. Men ziet dat er voor dc nieuwo monarchistische partij van Hanno ver zeer zeker wel historische gron* den aanwezig zijn. Maar... men kan het rad der geschiedenis nu een maal niet terug draaien. Deze dy nastieke dro.nen van de Hannovcria* nen zullen dan ook in de internatio nale politiek vooralsnog niet zeer ernstig opgenomen worden. Men vat "integendeel dit politieke expe riment veeleer op als een bewijs voor de onveranderlijke „Duitse" mentaliteit, die na Hitier cn zijn zwarte gezellen te hebben toege juicht, thans haar lachwekkende ro mantische verbeelding in dergelijke politieke fantasteriicn uitleeft. Vandaar dat de wereldopinie slechts met ccn schouder ophalen reageert op dit nieuwste bewijs voor de politieke onrijpheid der Duitsers. DINSDAG 19 AUG. Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.20 Kon. Accordeon-Harmonie. 19.45 Niwinklanken. 19.50 Weder opbouw. 20.00 Nieuws. 20.12 Ge wone man. 20.20 Radio Philh. ork. 22.10 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.45 Gram.-platen. HILVERSUM II: 19.00 Am. cor- resp. B. Person. 19.10 Liverpool Philh. ork. 19.30 Viool en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Noodwet ouder domsvoorziening. 20.15 Vaudeville strijkork. 20.45 Argentijns muzi kaal progr. 21.15 Gram. platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Sopraan en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. WOENSDAG 20 AUG. Morgen- en Middagprogramma HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Lichte morgen klanken. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool-recital. 11.45. Hawaiian-klan- ken. 12.00 Stafmuzickcorps van Amsterdamse politie. 12.30 Weer- overzicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Scala-Sextet. 14 00 Pianorecital. 14.30 Gram.platen. 15.30 Arnhems Blaaskwartet. 16.00 Voor de jeugd. 16.15 Knapenkoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Ned. Volksherstel. 17.45 Metropole Orkest. 1830 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws 8.50 Voor dc huisvrouw. 9.30 Water standen. 9.35 Chicago Symph. or kest. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Moderne pianomuziek. 11.00 Pop. non stop progr. 12.00 Jan Vogel en zijn ac cord. ork. 12.30 Kalender. 12.35 Or gelspel Joh. Jong. 13.00 Nieuws. 13.35 Voor het platteland. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de Vrouw. 14.15 Omroep kamerork. 15.00 Voor de jeugd. 15.35 Musette klanken. 15.45 Voor de zieken. 16.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 1845 Lezing over Rijksstudiebeurzen.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2