HEROPENING REIZIGER, spaar Uw spoorwegen Ook Duitse jongens maakten de Jamboree mee Wat schreef Tommy in het donker? Nederland in de greep van de zomerhitte 2 Clandestiene kampbewoners bij wijze van proef getolereerd Padvinderij anders dan Hitler-Jeugd RESTAURANT „ROYAL" Amerikaansche conventie Conducteurs zijn actief, maar kunnen niet alles Zeven geboden voor reizen Walvisvaar! gefilmd ZO ZAG HET ER UIT Een vacantie-prijsvraag Hartstocht in de Kaukasns De Blauwe Vogel Woensdag 20 Augustus 1947 Nu het officiële programma van de jamboree is geëindigd, wcrdt algemeen beseft, dat men een vuurproef heeft door staan wat betreft de democratische opvoeding in de padvinders beweging. De proef is genomen met 17 Duitse jongens, die vroeger lid rijn geweest van de Hitlerjugend. Zij waren in het geheim gezonden door autoriteiten in de Franse zone en uit Berlijn. Zij arriveerden net zoals andere dagbezoekers, maar zijn „clandestien" als gewone kampbewoners gebleven. De kampfunctionarissen waren bereid deze inbreuk door de vingers te zien in verband met het nuttige effect, dat dit verblijf op de jongens zou kunnen hebben. Wh ontdekten ze o:a. toen acht hunner Zaterdagavond uit het kamp naar Duitsland terugkeerden. Na de bekendmaking van het nieuws wer den de overige negen ontvangen op de verschillende hoofdkwartieren van de delegaties. Z\j kregen Ameri kaanse padvindershandehngen, die zij mochten meenemen. Zondagavond zijn ze uit het kamp vertrokken. Maandag gingen ze per trein naar Duitschland terug. Hier volgen enkele reacties op de Jamboree van deze jongens, die on der Hitler's propaganda z\1n opge groeid. Zjj werden geïnterviewd te midden van een aantal geallieerde padvinders, die hen uitgeleide do den: Hartelijk ingehaald HANS BORG (padvindersleider, metselaar uit Heimbach by Neu- wied, vóór het Hitlerregime padvin der en blijkens een attest lid van do Duitse ondergrondse beweging) „We wisten niet hoe we ontvangen zouden worden. Er is een oorlog ge weest en dan_de haat. we waren verbaasd, dat de" Franse jeugd ons zo hartelijk welkom heette. Als het aan de jongens zelf gelegen had. waren we onmiddellijk opgenomen in de padvindersbeweging." WOLFGANG HUDLER (een 16- jarige student uit Lindau, Bodensee, Schannenplatz 9): „Er bestaat een ware broederschap. Maar we zou den meer geleerd hebben, als de functionarissen samenkomsten met de jongens voor ons gearrangeerd hadden, in plaats van dat de jon gens het zelf niet-officieel deden". OTHMAR GRUENTNGER (Een 17-jarige student uit Buehl, Haupt- strasse 102, die verbonden i3 aan de staf van het jeugdblad „Wilde Ge sellen"): Eerlijk gezegd verwachtte ik toen ik hier kwam niet zoveel verschil tussen de Hitlerjugend en de padvindersbeweging, maar er is een groot verschil. Er bestaat inder daad een padvindersdicipllne. maar deze is vermengd met een initiatief en spontaniëteit. die we niet moge lijk gedacht hadden. Zij hoeven niet te wachten op officiële instructies om te gaan spelen of wat anders te doen." Niet zeggen - doen! .ALFRED BENZING (een 19- jarige leerling van een kweekschool uit Schwenningen A. M., Goethe- strasse 6): „De Duitse ïongens wa ren de Hitlerjugend zo beu. dat z\1 geen belangstelling hebben voor de jeugdbeweging. Ik ben bang, dat ze denken weer met propaganda volge stopt te worden, wanneer we ze vertellen, wat we gezien hebben. De enige manier om 't wantrouwen te overwinnen is niets te zeggen maar iets te doen als ze met pad vinders zouden kunnen samenkomen en met hen zouden kunnen leven zo als wij gedaan hebben, zouden ze kunnen leren hoe prachtig de wer kelijkheid is Onder de andere sprekers bevond zich de Berlijner Willi Betsch, die zei tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld te zijn geweest, omdat hij soldaten van de Wehrmacht aan het front had bezocht. Karl Schleich uit Idar-Obersteln zei, dat hij een van de vijf leden der door Hitler verboden padvinders- beweging was geweest, die de jam boree in Vogelenzang illegaal had den bezocht. de Franse jongens van de Duitsers hadden gekregen: Net als anderen BERNARD RACINE (17 jaar. uit Pas-de-Calais, die zei een regel rechte afstammeling te zyn van de toneelschrijver): „Het is werkelijk prachtig ze zijn net als de andere jongens." JACQUES HENRI JOUHAUD (Par\js)„Als padvinder zeg ik: neem ze meteen in onze gelederen op. Als Fransman zeg ik: wacht nog wat." MARCEL BECK Frans padvin dersleider) „Wjj moeten niet aan het yerleden denken. Wjj zijn de toe komst. Vele Duitse jongens moeten nog een heleboel leren voor ze pad vinder kunnen worden we moeten eerst de leiders vormen. JEAN BELLEVOIE (Neully): „Elke Franse en Engelse troep be hoorde twee Duitse candidaat-pad- vinders op te nemen, om er enkele dagen mee te kamperen en ze alles zelf te laten leren". (Ingezonden mededeling) OUDEGRACHT UTRECHT (Naast Galeries Modernes) DONDERDAG 21 AUGUSTUS 5 UUR GERESTAUREERD EN INGERICHT VOLGENS DE EISEN DES TIJDS Verdedigen i9 vaak moeilijker dan spelen. Toch hebben de tegen spelers een arsenaal van signalen ter beschikking, waardoor zij el kaar over en weer inlichtingen kunnen geven, welke er toe kun nen bijdragen den speler te laten down gaan. Vrijwel alle spelere kennen die z.g. „aanmoedigingskaarten". Ais W met H.h uitkomt tegen een 4 Sch.-contract, dan kan 0 door het DE KRIJGSLIEDEREN van de Maori's dreunden over de Arena in Moisson, toen Nieuw-Zcelandse deelnemers aan de Jamboree een de monstratie gaven. Vele reizigers vloeien tegenwoordig over van klachten over het reizen per trein. En die klachten zijn doorgaans heel gegrond. De actiefste klagers klimmen in hun penhouder en schrijven boze brieven aa;. de Nederlandse Spoorwegen. Immers het zijn toch hi'm spoor wegen! Natuurlijk zijn het hun spoorwegen. Wanneer alle Nederlanders er zo over dachten, zou het aantal klachten tot nul teruglopen. Want vrijwel alk klachten vinden rorzaak in het onhebbelijk optreden van medereizigers. Zeventien Duitse gens, ex-leden Waarom wordt het rookverbod in de daarvoor aangewezen coupés zo slecht gehandhaafd? Waarlijk niet door gebrek aan ac tiviteit van het treinpersoneel. In de afgelopen maanden zijn honderden proceseen verbaal tegen overtreders opgemaakt. Dat er niettemin velen doorglippen.... ieder die regelma tig reis kent de oorzaak. De overtre ders van het rookvebod worden door medereizigers tijdig gewaarschuwd wanneer een conducteur nadertt en de sigaar of cigaret verdwijn; of wordt gedoofd totdat de contróle is geschied. Een conduct ir kan nu eenmaal niet voortdureno door de 'ÈrT hier 'volgen de Indrukken die j trein op en neer blijven lopen, die j- TN-:' heeft meer te doen. In de stoom treinen zijn vele coupés onder de rit voor de conducteur onbereikbaar. Waarom let geen enkele beambte erop, dat personen beneden 21 jaar en vooral kinderen, waarvoor niet is betaald, hun plaats aan ouderen afstaan? Er wordt wel degelijk op gelet. Maar ook hier geldt weer. dat de conducteur meer heeft te doen dan voor kindermeisje spelen en hij laat het dus vaak aan de beleefdheid van de ouders over of er een plaats vrij gemaakt zal worden. In de tweede klas weigeren vele de armleuningen op te klappen, op dat er meer plaats komt. Medewerking onmisbaar De medewerking van het, reizend pu. bliek is in een bedrijf als dat der Spoorwegen absoluut onmisbaar. Een groot deel van de reizigers ver leent deze medewerking, vooral zij die dagelijks van de trein gebruik ma ken. Zij ergeren zich aan het onaan gename optreden van hun mederei zigers. Maar zij ook zrn het speci aal, die zich to» de Spoorwegen wen den en erop aandringen, dat er strenge maatrogelei genomen zullen worden. Enkele hebben spontaan aan geboden een corps vrijwilligers te vormen om eindelijk aan de onaangenaamheden paal en perk te stellen Een aanbod, dat niet kon worden aanvaard. Want de Spoorwegen hopen nog altijd, .dat de mensen, die zich misdragen, het verkeerde van hun handelingen zullen inzien en uit zichzelf tot verbetering zullen komen. Slechts op deze wijze zal het m0" gelijk zijn tot betere verhoudingen te komen. On volk is niet gediend van strenge politle-maatregelen en spionnen en de aanstelling daarvan zou wellicht precies het tegenover gestelde resultaat hebben. Daarom blijven de Spoorwegen iD de eerste plaats de medewerking van de reizi gers zelf vragen. Het reizen wordt zoveel gemakkelijker en aangena- jon- van de Hitler-Jugend, hebben onopgemerkt de Jambo ree in Moisson meege maakt. Zij waren in het geheim gezonden door autoriteiten in de Fran se zone en in Berlijn, als een experiment in her opvoeding, en maakten het kamp „clandestien" mee. Hun aanwezigheid werd pis algemeen be kend op de laatste dag. Hierf vindt de lezer hun impressies. De film over de walvisvaart vao de Willem Barendsz welke door Pro- filti iD het komend seizoen wordt uitgebracht, is thans zover gereed, dat de eerste werkcopie 1 laar is. De muziek wordt gecomponeerd door Max Vredenburg. De belangstelling zowel In als buiten het bioscoopbe drijf is zeer groot. Men hoopt de film half September voor vertoning in Nederland gereed te hebben. mer, wanneer men wat inschikkelijk is. Daarom: 1. Rook niet in niet-rookcoupé's. Er is ruimte genoeg waar roken is toe gestaan. 2. Sta. als je nog jonge benen hebt, je plaat? af aan een oudere reizi ger en laat nooit vrouwen met baby's staan Dan h"ef je je nieT te schamen. 3-Tracht niet door een tweede klas eerder in een derde klas rijtuig te komen dan anderen die al lang staan te wachten. Het lukt veelal trch niet en het is onsportief. 4 Wacht met instapper tot de aan komende reizigers de trein hebben verlaten. Ieder verstandig mens weet, dat dit de enige mogelijk heid is om alies vlot te doen ver lopen en onenigheid to vermijden. 5. Gooi geen voorwerken uit de ra men. Het kan voor Uw medereizi- ;ers ernstige gevolgen hebben. 6. Klap de armleuningen ij de twee de klas op. wanneer U zit en Uw medereizigers moetc 'staan. 7. Leg Uw voeten niet op banken, er moeten strakt aödere mensen op zitten. bijspelen van een hooge H. aan geven, dat W deze kleur moet doorspelen: O zal dat doen, als hij H.a heeft, H.v of een double- ton, het laatste speciaal als hij kan veronderstellen, dat Wa, h \an H. heeft of aan 6lag komt voor zijn (Oost's) troeven er uit zijn. Er zijn nog meer teekens. welke de tegenspelers in staat stellen betere resultaten te bereiken. Bij toepassing hiervan gaat menig contract verloren, dat andere ge wonnen wordt. Een waarschuwing vooraf: lang niet elk spel leent zich voor dus danige toepassing; gebruik deze signalen dus alleen dan als ze klaarblijkelijk zoo bedoeld moeten zijn en door den partner als zoo danig onderkend. En omgekeerd; leidt niet uit elke door Uw part ner voorgespeelde kaart af, dat hij daarmee iet© bijzonders wilde nededeelen. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat dusdanige hulp middelen wel nut hebben voor den beteren speler, doch den begin ner natuurlijk hopeloos in de war maken. Zij worden door de geroutineerde spelers veelvuldig I toegepast en zijn moreel volko- I men geoorloofd, omdat de tegen- partij deze seintjes ziet, kent en soma ook kan benutten. Men zie dit spel: NOORD Schoppen; v, 9 Harten: a, 10, 8. 5 Ruiten: a. 10, 8, 5 Klaveren: v. 8, 6 JVEST OOST Schoppen: h. 5 Sch.: 7, 4, 3, 2 Harten: h, b/9 Harten: 7. 6, 4, 2 Ruiten: b. 9. 2 Ruiten: 7. 6, 4 Klav.: a, h, b. 9,3 Klaveren: 10, 2 ZUID Schoppen: a. b, 10, 8, 6 Harten: v, 3 Ruiten: h, v. 3 Klaveren: 7, 5. 4 Z speelt 3 Sch. en W komt uit met KI. t). O speelt de 10 bij, en W vervolgt hoopvol met KI. a, wetend, dat zijn partner de derde KI.-ronde zal kunnen troeven. Het zal een ieder duidelijk zijn. dal het volkomen irrelevant is. welke Kj. W in den derden slag speelt. Dit nu geeft \V gelegenheid aan te geven, welke kleur door O in den vierden slag moet wor den nagetrokken. Als W n|. een kleine KI. speelt beteekent dit. dat O van de reateerende kleuren de laagste moet natrekken; speelt W een hooge KI., dan moet O de hoogste kleur spelen. Opmerking ver- idient. dat een'mid- delkaart kan be- jteekenen. dat de [speler geen hijzon- dere wenschen heeft. In bovenstaand spel gaat Z al leen dan down, als O in den 4en slag H. natrekt, omdat W dan behalve zijn Sch.h altijd nog een ll.-slag maakt. Als O of troef of R. nisj>eelt, kan Z zijn verliezen de H. op Vs 4e R. opruimen. In de derde KI.-ronde speelt W dan ook conform den regel KI b. waardoor O met zekerheid weet. dat hij, W, H.-naspel werischt. Aan den Amerikaan La-vin thai komt de eer toe deze conventie te hebben gepropageerd, indien al niet uitgevonden. Doch ook voor hij ze publiceerde hebben de ex perts in duidelijke gevallen deze conventie reeds toegepast, ook hier te lande, omdat de partner moet begrijpen, dat de ander iets bijzonders bedoelt, als hij een kleine kaart kan trekken en des ondanks een hooge speelt. Bridge- rubriek Voor dc kinderen IEDERE dag gingen de twee buurvriendjes Hans en Tommie zwemmen. Ze hadden in de winter hun diploma behaald en nu waren zij niet meer uit het water te krijgen. Gelukkig hadden ze allebei een abonnement op het zwembad, dat een kwartiertje fietsen van hun huis vandaan was. Het tweetal kon dus net zo lang en zo veel als zij wilden in het frisse water rondspartelen-. 's Morgens vroeg hiel den onze vriendjes het niet lang uit in hun bed. Ze kleedden zich liever vliegensvlug aan om maar zo gauw mogelijk in het water te kunnen duiken. Op een avond van een erg warme dag zat Tom- rnie puffend op het randje van zijn bed. Het was al donker en zijn kamer werd slechts verlicht door Krabbeltjes en Babbeltjes j de lantaarn voor h&t huis. Hij hoorde wel, dat Hans de slaap ook nog niet te pakken kon krijgen. Het was tenminste zo'n ge stommel achter de muur. die zijn kamer van die van zijn vriendje scheidde. Jammer, dat hij nog niet even een praatje met Hans kon maken: dat kon wat fijn zijn als ze de ramen open deden. Maar dat was Hans en Tommie nu eenmaal ten strengste verboden. En wat had je er eigenlijk aan om herrie te maken? Hoogstens konden vader en moeder een week je abonnement intrekken we gens ongehoorzaamheid Nou en daar waren Hans en Tom heus niet happig op. Een briefje PLOTSELING schoot Tommie iets te binnen. Geen boterham of een koekje hoor! Nee. het was iets anders. Hij moest Hans noodzakelijk nog iets zeggen. Wacht, hij zou even een briefje schrijven. Maar oeiiii wat was het al donker en de lamp wilde hij niet aansteken, want dan zouden er drommen muggen naar binnenko men. Tommie troostte zichzelf met de gedachte, dat Hans het wel zou kun nen lezen. Handig mikte hij het vodje door het raam van Hans' kamer. Och, dat waren die twee wel gewend. „Tik", deed het briefje, toen het in een bloem potje bij Hans op de ven sterbank terecht kwam. Vlug viste hij het briefje uit de bloemen. Hij was 70 benieuwd wat Tommie te schrijven had Hans knipte zijn zaklantaarn aan en begon het gekrab bel van Tommie te ont cijferen. Toen hij het briefje ge lezen had. maakte hij een knoop in zijn zakdoek en legde hem daarna op zijn stoel. „Zo, dat ding zal ik morgen vast niet verge ten", mompelde Hans Een opgave DE BOODSCHAP van Tommie bestond uit 25 letters. Hans maakte een rijtje van 22 woorden en daartussen drie alleen staande letters. De laatste letters van de woorden en de drie alleenstaande let ters vormen tezamen de boodschap. Proberen jullie nu eens met de onderstaande ge gevens er achter te komen wat Tommie in het brief je heeft geschreven. Met Pluto en 't 'pluutje in zijn hand. Danst Baviaan boven Apenland. Hij is heel niet bang, weet je, En springt maar zo'n beetje. Van hoogte-vrees' weet hij niets af. En wij?Wel wij staan paf. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 Wat hebben jullie in de vacantie allemaal beleefd? Vast wel een heleboel prettige dingen!!! Probeer jullie nu eens een gezellig verhaal te schrijven over wat je allemaal meegemaakt hebt. Je mag ook zo maar,een vacantieverhaal verzinnen. Voor de drie aardigste verhalen loof ik drie prijzen uit: Boekenbon- nen ter waarde van f 5, f 3 en f 2. Als je tekentalenten hebt mag je natuurlijk naar hartelust je verhaal illustreren. Het is helemaal niet nodig om vellen vol te schrijven. De hoofdzaak is. dat je een verhaal schrijft waar wat leuks in gebeurt. Voor 15 September moet jullie ver haal op mijn tafel liggen. Jullie hebben dus nog een zee van tijd. Klim op een regenachtige dag dus in je pen en laat Je fantasie maar werken. TANTE ANS 12. Moeder 13. Paling 14. Jongensnaam (van achter naar vo ren gelezen blijft de naam hetzelfde) 15. Als je naar het klokje van zeven wilt luiste ren moet je eerst de aanzetten 16. Plaats dicht bij Utrecht (bekend om groenten en fruit) 17. Een leeuwenbekje is een 18. Bij 't ontbijt drink je een kopje 19. Een enorm groot wa ter 20. Heb je wel eens van en Siep gehoord? 21. 15e letter 22 Voorzetsel 23. Een hoge toren in Utrecht 24. Het vriest niet meer; de is ingevallen 25. Zij-rivier van de Maas in Noord-Brabant Het zal wel niet zo vreselijk moeilijk zijn, om met behulp van deze gegevens achter de boodschap van Tomraio te komen. Vlug maar potlood cn papier ge pakt. De oplossing van deze puzzle kan tot en met 30 Augustus naar de redactie van „Krabbeltjes cn Bab beltjes" gestuurd worden. Veel succes! 1. 8e letter 2. Vader 3. Waar kookt rpen in? Grote rivier in Neder land Huizen worden wel van hout gebouwd, maar meestal zijn ze toch van Provincie in Neder land 7 Bloom (beginletter L) 8. Een eik is een 9. Weggetje door het bos 10 Lidwoord 11. 2e letter 4. 6. Thans verandering op komst? TOEN wy op 4 Augustus het vermoeden uitspraken, dat Augustus wel weer te warm kon worden en meer regen kon bren gen, maar de hoop koesterden dat dit op weinig dagen en in grote hoeveelheden zou zijn, hadden wjj niet kunnen denken, dat de uit komst dit vermoeden zo sterk zou bevestigen, althans tot heden (19 Aug.) Onmiddellijk op de 5de ein digde tijdelijk het warme weer en kwamen er zo geweldige onweers regens, dat voor sommige plaatsen de maandsom in twee dagen reeds bijna bereikt was- waarover straks meer. Maar daarna zette reeds op de 7de de droogte weer in Er wa ren slechts vier dagen met tempe ratuur onder normaal, en sinds de 10de steeg iedere dag de tempera tuur hoger, tot op de 16e te Eind hoven 35° werd bereikt, ook later op verscheiden plaatsen 33°. De temperatuur op 2000 m. hoogte was op de 14e weer geste gen tot 14.4° en bleef dagenlang in FEUILLETON iioimnntuiRioinuiKRnvinmnmniinooiiirniriiniinnrDit door M. J. LÊRMONTOF 1 Vertaling J. A. Ages 7 „De eerste keer. toen ik Uw paard zag," vervolgde Azamat, „toen het met wijd gesperde neus gaten onder U wervelde en bokte, terwijl de flinten in stralen onder zijn noeven werspoten, toen is er iets onverklaarbaars in my gebeurd en sindsdien ben ik ook onver schillig voor al het andere, voor al les geworden; met verachting heb ik naar m^jn vader3 beste dravers gekeken; ik heb my ervoor ge- chaamd mij erop te vertonen: een onweerstaanbaar verlangen heeft zich van my meester gemaakt en met een somber gemoed heb ik he le dagen op een rots gezeten, ter wijl elk ogenblik Uw zwarte draver my voor de .geest stond, met zijn gestrekt al s een pijl; met znn in- sierlijke tred, zyn lenige rug, recht telligente ogen zag het in de mnne alsof het me iets wilde vertellen. Ik zal sterven. Kazbitsj. als ge het mij niet verkoopt!," sprak Azamat met trillende stem. Ik dacht, dat ik hem hoorde we nen en ik moet U hierbij vertellen, dat Azamat een uitermate koppige knaap 13 en dat niets een traan uit hem zou hebben kunnen krijgen, zelfs niet. toen hij nog jonger was. Als antwoord op zijn tranen klonk toerl iets als een lach. „Luister", sprak Azamat plotse ling met een flinke stem. „ge ziet, dat ik tot het uiterste wil gaan. Zoudt ge het wensen, dan zal ik mijn zuster voor U stelen. Hoe z(j danst! Hoe zy zingt! En zij bor duurt met gouddraad. Zelfs de Turkse Padisjah had niet zo'n vrouw.... Wat denkt gij daarvan? Wacht morgennacht op mij, in de stroom; ik zal erlangs komen, met een Kaukasische vertelling oorspronkelijke titel: „Bèla" haar, op weg naar een dorp hier in de buurt. Dan zal zij U toebehoren. Wat zegt ge. is Bela Uw draver vaard 7" niet waard Lang bleef Kazbitsi zwygen. heel lang en toen begon hy te zingen, in 'eae van een antwoord; het was een oud liedje en hij zong het met zachte stem: „Vele schonen zyn in onze ajoelen „Sterren flonk'ren in't donker van haar ogen; „Haar te minnen is zoet te benijden is het lot; „Maar meer vreugd' geeft de vrijheid de jong-gezel. „Met goud koop je vier vrouwen, „Doch een goed paard heeft geen prijs; „Op de steppe zal 't niet achter blijven in de wervelwind; „Ook zal het niet verraden; het zal niet bedriegen." Tevergeefs trachtte Azamat hem over te halen. Hh weende, hy vleide hem en htt vloekte. Tenleste ver loor Kazbitsj zijn geduld en legde hem het zwijgen op: „Scheer je weg, dwaze knaap. Hoe haal je het in je hoofd op myn paard te rtjden In drie passen zou net je afwerpen en had jij je nek gebroken op de stenen." „Ik!", schreeuwde Azamat in woede uit en 't metaal van zyn dolk stiet tegen de maliënkolder. Met machtige armzwaai werd h(1 toen tegen ae gevlochten wand van de stal geworpen, zodat die ervan schudde. „Daar heb je het!" dacht ik: „Nu begint het lieve spel!" En ik sprong in de stal, breidelde onze paarden en voerde ze aan dc tomen naar buiten, op de binnenplaats. Binnen twee minuten was er een geweldig tumult in de hut. Wat er gebeurde is als volgt: Azamat stormde naar binnen met een gescheurde be- sjmet J5) en schreeuwde, dat Kaz bitsj hem had willen doden. Daar op vlogen allen naar buiten, hun karabijnen en buksen grypend. En de hel was los! Gekrijs, gedaver, schoten; maar Kazbitsj was al in het zadel en wervelde als een dui vel midden in de menschenkluwen, zich met zijn zwaard naar alle kan ten verdedigend. „Het is een slechte zaak een an ders zorgen te dragen." zei Ik tot Gregory Alexandrowitsj, hem by de arm grypend. „Zou het niet ver standiger zijn, hier zo snol mogelijk vandaan te gaan?" „Laten wij blijven en zien hoe het afloopt!" „Wat dat betreft, stel je gerust Dat loopt niet goed af. Het is altijd hetzelfde spelletje met die Aziaten. Zij bedrinken zich aan de boeza en daarop volgt dan een slaehtparty Wy sprongen in het zadel en ga loppeerden weg. „wat is er van Kazbitsj terecht gekomen7", vroeg ik de kapitein ongeduldig. „Die kerels schijnen zeven levens te hebben, als katten," antwoordde hy. zyn glas thee uitdrinkend. „Hy kwam er tussen uit." „Maar dan toch zeker gewond"?, vroeg ik. „De Hemel moj?e het weten! Die rovers klampen zich aan het leven vast. Ik kan U vertellen, mynheer, dat ik er aan het werk heb gezien, als een zeef doorstoken met bajo netten en nog steeds rondzwaaiend met het in de vuist geklemde zwaard". Na een stilte stampte- de kapitein met zyn voet op de grond, als gold het een onplezierige herin nering en hy'ging toen voort. (Wordt vervolgd)- Weerkundige kroniek door prof. dr E. v. EVERDINGEN i«) Kauk. dorp. 15) Tartaarse bovenkleding. die buurt bij Z.O. winden, en de lage druk in het N.W. moest steeds om de hoge drukking heen ver in het N., zoclat op Zondag 17 Augustus het Instituut meende, dat dit weertype nog wel een week kon duren. Intussen zyn er sinds gisteren tekenen in de-bovenlucht en m de barometerstand, die op mogelijke verandering wyzen, zodat we ver- trouwen, dat Jo tweede helft van de maand de regensom nog wel wat zal aanvulltn, en het ons geschikt lykt n'. eens voorlopig de rekening op te maken. De temperatuurafwyking is reeds belangryk geworden. Tot de 15e had de bilt naar maxima en minima op het weerkaartje een overschot van 31°, dus gemiddeld over de gehele maand reecis een af- wyking van 1". Dezelfde rede nen, die we de vorige maal aanvoer den, maken het waarschynlijk dat ondanks enkele koelere dagen het overschot nog verder zal stygen. Zoals ook het Instituut dezer da gen opmerkte herinnert deze zo mer ook in de funeste gevolgen voor de landbouw het meest aan die van 1911, dus 36 jaar geleden. Een periode van 36 jaar werd kort geleden in een onderzoek van De Boer te Batavia als meer reëel dan vele andere voorgestelde perioden bevonden, en het is opmerkelijk, dat de temperatuurrceks voor de Bilt- Utrecht tot 1875 terug duide lijke invloed van die periode op de zomertemperatuur toont. Wat de droogte betreft leek 1911 nog ernstiger, omdat de maanden Juli en Augustus in het landgemid- delde slechts 25 resp. 15 mm. regen gaven, terwijl zulks dit jaar zeker hoger zal zijn. Maar daartegenover staat, dat de temperatuur nu be langryk hoger is geweest. Niet al leen werd m Juni het record van de zomertemperatuur gebroken, maar het aantal zomerdagen (max. boven 25°) te de Bilt bedroeg tot 17 Augustus reeds 42 by een nor maal voor de gehele zomer van 21 terwijl 1911 er met Inbegrip van September ook 42 had, wat nu reeds overtroffen is. Het aantal tropendagen (max. boven 30°) ls nu 17 18 tegen 11 in 1911, waarvan 2 in September. Vandaar dat in weerwil van de plaatselyk zware regens van 5 en 6 Augustus op de hogere zand gronden allerlei gewassen misluk ten of dreigen tc mislukken. Alleen by het binnenhalen van de tarwe oogst heeft men byzonder van de droogte geprofiteerd. De onweders Nu nog een enkel woord over de regens van 5 en 6 Augustus. De som voor de beide dagen loopt ge weldig uiteen voor de stations die op het weerkaartje vermeld wor den, vele vliegvelden die we met een V zullen ac "«krielen. V.Gronin gen 67 mm, V. Gilze Rijen 60, Den Helder 51, V. Schiphol 51, De Bilt 44, V.Valkenburg 26. V. Twente 21, V. Maastricht 18, V. Vlissingen 3 (dit had on 4 Augustus reeds 5 mm gehad). W\1 tapten in Amersfoort ruim 47 mm af. Men ziet dat die cijfers r.terk uiteenlopen, maar dat het gemiddelde toch 34 mm is, te gen 15 als landgemiddelde in Augustus 1911. Dit uiteenlopen is typisch voor warmteonv/eders. On weer in het algemeen is alleen mo gelijk wanneer de stygende lucht* kolommen tot grote hoogte reiken, daar ijs afzetten, welke yskristalle*- tjes dan de kernen worden van de grote onweerdruppels. De electrische verschijnselen worden gedeeltelyk veroorzaakt door de ysvorming en de geiyklrj- ciige aanwezigheid van jjs en water, gedeeltelyk door het breken der grote druppels onder in de wolk, maar cr zijn daarby nog allerlei complicaties, waarop we nu niet kunnen ingaan. De grootste drup pels hebben een valsnelheid van 8 m per seconde- maar zelfs die snel heid wordt soms overtroffen door de stygsnelheid der lucht, zodat alle regen boven blijft hangen, en als de snelheid vermindert als „met bak ken uit de hemel valt", de zwaar ste stortbuien. Rekent men nu eens uit hoeveel horizqntale windsnelheid nodig zou zijn om een stijgende stroom van 8 m p.s. over 4 km' van één zyde te voeden over 3,b km. hoogte, clan komt men tot 32 m per seconde meer dan zware orkanen gemid deld opleveren. Vandaar dat de zwaarste buien alleen maar over een klein oppervlak kunnen voor komen. en gewoonlijk bovendien de aanvulling van de stygende stroom ook gescniedt door dalende stro men vlak er naast, zodat het daar niet kan regenen, maar men de ho ge onweerstorens met hun aam- be'elden vrij kan zien. Gelukkig waren er ditmaal meer buien dan één, in Amersfoort min stens 5 waarvan 3 met onweer, zo clat de kansen wat meer geiyk ver deeld konden worden. Wij vermoeden, dat binnen de week wel een omslag zal komen; mocht daarna de warmte weer terugkomen, dan trooste men zich met de gedachte, dat de dagen kor ter worden en de zon minder hoog stijgt. Maar het voorbeeld van 1911 toont, dat men nog niet gevrij waard is voor hittegolven: op 8 September steeg de temperatuur nog ruim 31°, op 12 September tot De in 1915 door wijlen Jushni in Moskou opgerichte theatergroep „Der blaue Vogel'die wereldbe roemd werd, heeft zich thans t® Miinchen wederom met veel succes doen gelden De 1200 originele cos- tuums zijn bij het uiteongaan naar alle windstreken verdwenen. Momen teel beschikt het. ensemble over 4 )0 costuums, terwijl nieuwe zangers en dansers geëngageerd zijn. In totaal zijn er HA medewerkenden. Professor Ellen een leerling van Stanislawski heeft verschillende oude nummers opnieuw ingestudeerd. Het ensemble zal een tournée door Duitsland nia- ken. Reeds werden invitaties uit België en Zwitserland ontvangen. „Nacht wacht" en „Wenen" by- ven recordcijfers boeken. In 't jongste week-end een nek-aan-nek- race: beide 2522 bezoekers „Wenen" race: beide z522 bezoekers. „We nen" heeft nu in totaal 80.583 be wonderaars geboekt.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2