Oud-Europa en Jong-Amerika KROESBAARD, nu QL1MKIN David en Goliath Onze credietwaardigheid nog steeds ongeschokt Handig probeert men zand in de ogen te strooien Radio-programma Sportsplinters De wereld van morgen Hartstocht in de Kaukasus 2 Vrijdag 22 iJkgfistiis 1947 AAN WIE DE TOEKOMST? PAARDENKRACHTEN TEGEN IDEëN De wereld van de P.K. en van de mechanische spieren straalt naar buiten. De moderne wetenschap is als een donkere straat, die uitloopt op een hel verlicht plein. Men kan zich anno 1947 reeds atoommachines in denken, waarmede de mens in enkele maanden een nieuw Panama-Kanaal graaft, of de Sahara om woelt of reusachtige Ijsbergen doet smelten! Men kan zich ook raketvlicgtuigen voorstellen die weggeslingerd worden van de aarde, die gieren door het interplanetaire ruim, Venus en Mars voorbij, evenals men dromen kan van twee men sen, de een in Chili, de ander in Nederland, die via een draadloos toestelletje, dat men gemakke lijk in een handtas of jaszak kan bergen, met el kaar pratenHet doet denken aan een sprook je, het lijkt alles maar schijn. Onlangs was ik in Detroit, het arsenaal van de Amerikaanse auto industrie, een helse nachtmerrie van de superproductie. Ik was verbijs terd, maar de honderdduizend wer kers schenen er zich bchagelijk bij te voelen. Alles woelde dooreen on der het gebeuk van de plethamers. Aan het einde van de rollende stra ten kwamen uiteindelijk de produc ten te voorschijn, auto's met vernik kelde voorhoofden en ogen als mas todonten. De hele fabriek stuwde naar het einde van die rollende straten. De arbeiders werken er zonder hartstocht; woordloos gingen zij hun gang.,.. Wat wordt er van onze Europese auto-industrie vroeg ik mij af, en van al de andere indus trieën die trachten- op dreef te komen. Wat beginnen wij tegen deze overvloed van Seattle naar Boston en van Chicago naar Phila delphia? De fabrieken en laborato ria van Amerika daveren van ar beidskracht, terwijl die van Europa in de koude huiveren. Van „overthere" Ik stapte af in St. Louis aan de Missisippi en kwam in een grote fa briek. Men zag mij als een schepsel van „overthere". Een koper? Het was mij alsof ze dachten: Een Europeaan. We heb ben jelui cr toch maar goed onder- gekregen. Jelui lopen over van ideecn, ja maar wij van paarde- krachten. Wij beschikken over meer mechanische spieren en over meer robots dan wie ter wereld ook. Een reus van een vent met een jockeypet op smaalde: jelui Napo leon vond het massa-leger uit, wij de massa-industrie. We zullen dat ingebeelde Europa maar kolonise ren, het herscheppen naar ons beeld met film, coca cola, techniek, met paardekracht op wielen of op vleu gels, met onze jeugd, onze durf en met ons volledig gebrek aan res pect voor prestige. De wereld van morgen behoort ons toe. Wederopbouw, veiligheid, comfort, je krijgt het op afbetaling. Jelui zijn ontredderd. Pak je weg uit mijn atoom-zon. Ik ben Goliath. En wat jelui kunnen opleveren aan bruikbare arbeidskrachten, welnu, die komen immers vanzelf tot ons.... De reus met de jockeypet heeft ons onderschat. Ook Europa werkt met reuzen kracht, met zin voor techniek en met stijl. Men heeft ook in de Oude Wereld uitvindingen gedaan, men doet die nog en zal deze blijven doen. Iedere huishoudster wil haar koelkast, iedere landbouwer zijn tractor, iedere vlieger een nieuw toe stel. De toekomst Zeker, wij worden uitgekleed tot op het hemd. Het is tot in den treu- re herhaald, dat die grote wereld- onderneming die de oorlog in het tijdperk van de machine geworden is, voor ons op een jammerlijk defi cit is uitgelopen, dat wij moeten moderniseren, zelf alles moeten uit vinden, omdat Amerika geheim houdt wat reeds gevonden is. Wij kennen het liedje dat het niet gaat. dat het slecht gaat en dat het nooit meer gaan zal, dat we. wat het ver leden betreft, recht hebben op een gratis plaatsje op de eretribune, maar tot de nek in materiële moei lijkheden weggezonken, de hoop weer mee te mogen scheppen beter kunnen opgeven. Alen vergeet daar bij de formidabele vaart die onze arbeidskracht kan nemen. De toekomst hoort hem toe die Aet hardnekkigst wroet. Ook aan *ns, zo wij willen, me de eindeloze Zondag 24 Aug. organiseert de ruiterclub „Ons Genoegen" te Ven- ray een internationaal ruiterfeest. Onder de vele inschrijvingen be vinden zich de beste volbloeds van Nederland en België. De eerste na-oorlogse motor race om de British Empire Trophy op het «eiland Man is gewonnen door Gerard in een Era. Hij reed de 155 mijl (40 ronden) over het boch tige traject met hoge bermen en hagen in 2 uur 16 min. 52 sec. Ge- mid. snelheid 68.02 mijl per uur. Fietz heeft met zijn „Van Bra- kel" opnieuw een zege behaald in de wedstrijden van de Paignton zeil club in Torbay in de drakenklasse. Zondag zullen bouwers van modelvliegtuigen uit alle delen van het land te Hilversum deelnemen aan de jaarlijkse wedstrijd, uitge schreven door de Kon. Ned. Vereni ging voor Luchtvaart, waaraan het kampioenschap van Nederland ver bonden is. Tijdens wedstrijden in het Sta dion te Orebro wierp de Amerikaan Fortune Gordien de discus 54 64 meter ver? een van de beste wereld prestaties van dit jaar. Na het grote succes van de Speedway races in het Olympisch Stadion worden thans pogingen in het werk gesteld een team Engelse rijders naar Nederland te laten ko men. De bekende Deense zwemster Jenny Kammersgaard zou gearres teerd zijn in verband met een door het aanhouden van een Deens visser ontdekt complot tot het doen ont snappen naar Zweden van Duitse nazi's. De Franse journalist André Labarthe, bekend geworden door zijn reportages over de experi menten met de atoombom in Bi kini, schrjjft speciaal voor ons blad een paar bijdragen over een onderwerp dat een ieder interes seert: De wereld van morgen. Een studiereis door de Verenig de Staten verschafte hem de stof voor artikelen over de auto en de stad der toekomst, inter planetair vervoer, de nieuwe ge neeskunde en zo meer. Om te beginnen roept hy een beeld op van het Amerika van thans. horizonten van nobele machines, met de wereldomspannende taak, waarvan de vervulling de mens Van zorgen bevrijdt. Dnjeprostroi is Europees! Tennessee zal eens Europees zijn. En ook de atoomenergie, de raket motor, al die dingen van morgen! Morgen zelf zal Europees zijn! De machine zij met ons! Publicaties van Niemöller uit de verkoop Twee publicaties, die Martin Niemoeller te New York had uitge geven, zyn daar uit de verkoop ge nomen, omdat volgens de uitgevers thans gebleken zou zijn, dat Nie moeller sinds 1924 met de Nazi's gesympathiseerd heeft. Het Haags Jubileumcomité heeft voor de Haagse Kunstmaand, te houden Januari 1948, een prijs vraag uitgeschreven voor een af fiche. Secretariaat jury Parkstraat 38, Den Haag. Eerste prijs f 500. In ons artikel over de Na- jaarsbeurs dient men te lezen Ned. Meubel- Export-Stichting voor „Nemcs". Toen wy spraken over werkvermindering op Zondag heb ben wij alleen gedacht aan de melk machines (de andere werktuigen zal de boer 's Zondags doorgaans niet gebruiken). Voorts zullen de Spaanse producten ten dele in het Paviljoen Vredenburg worden on dergebracht, ten dele in de Irene- hal. In deze laatste komen de Ma rokkaanse producten. Alle Duitsers, die zich in Britse krijgsgevangenschap bevinden, zul len, waar zij zich ook bevinden, voor het einde van 1948 gerepa trieerd zijn. Wat Frankrijk, Engeland en Nederland in 1952 aan Amerika moeten betalen (Van onze financiële redacteur) Het crediet van 195 millioen dol lar, dat ons land de vorige weck van de Wereldbank ontving, heeft niet alleen tot gevolg, dat wil de eerste grote moeilijkheden op de- viezengebied te boven zijn, doch le vert tevens het bewijs, dat onze credietwaardigheid in het buiten land nog geenszins is geschokt. Dit laatste is misschien wel het belang rijkste, daar ons land immers voor de tijd van drie opeenvolgende jaren gezamenlijk een crediet van 535 millioen dollar heeft aangevraagd by de Wereldbank, een bedrag dat wjj voor de wederopbouw van ons land zeker nodig zullen hebben. Dat wij nu als eerste tranche een be drag van nagenoeg 200 millioen dollar hebben gekregen, tegen bij voorbeeld Frankrijk 250 millioen, is wel het beste bewijs voor het ver trouwen, dat de Wereldbank in onze economische toekomst heeft. Trou wens. uit het door experts van twaalf verschillende landen uitge brachte rapport over deze lening wordt er o.m. op gewezen, dat ons land een zeer fraai financieel ver leden heeft, dat het financiële be leid in ons land voorzichtig is en dat de activiteit van onze bevolking er de garantie voor geeft, dat ons land in staat zal zijn deze lening terug te betalen. Enigszins in tegenspraak hier mede kon het bericht lijken, volgens hetwelk de aflossing van de het vo rige jaar door ons land aangegane lening bij de Amerikaanse Import- Export Bank van 200 millioen dol lar enige jaren werd opgeschort, doch hierbij moet men niet uit het oog verliezen, dat op het ogenblik ons deviezentokort door onze scheve import-exportverhouding zo uitzon derlijk ongunstig is. dat niet te ver wachten valt, dat dit in de toekomst zo zal blijven. En in 1952? Iets anders is echter of in 1952 en volgende jaren West-Europa als geheel wel over de nodige dollars zal kunnen beschikken om aan de Amerikaanse verplichtingen te vol doen. Zoals de zaken nu staan, zul len Engeland, Frankrijk en Neder land samen in 1952 moeten begin nen met de aflossingen en renten over te maken van de tot dan aan eg ane leningen. Zoals bekend is. heef.t Engeland 3.750 millioen ge leend, Frankrijk 250 millioen en Nederland, wat de grotere tranches betreft, 200 en 195 millioen dollétr. We nemen hier slechts enige van de belangrijkste leningen tezamen, doch wfj komen dan reeds tot een DE ministers strompelden met gebogen hoofden de Konink lijke beuk uit en bleven aarze lend bij de ingang staan. Vlijm oo kapper volgde met 's konings baard onder zijn arm. Do Zwam- landers stonden huiten te wach ten als voelden zij, dat er iets heel bijzonders ging gebeuren. „Wat 'moeten we doen", fluis terde Golfkuif, de beukennootjes- minister. „Wat we altijd doen. als er nieuwe wetten afgekondigd wor den. Voorlezen!", antwoordde Rondbuik, minister voor hout- sprokkel-zaken. „Ja, natuurlijk voorlezen", mompelde alle ministers, „Voor uit, Dieprimpel, dat is jouw taak. Deze wetten zijn Binnenbosse Za ken!" Dieprimpel keek zijn collega's ongelukkig aan. „Ik durf niet," zei hij met bibberende stem, „wat zullen de Zwamlanders boos zijn!" „Wet is wet", spraken de minis ters en Dieprimpel knikte verdrie tig", want in zijn hart was hij het met ze eens. Met trillende been tjes klom hij op het Koninklijke podium, liep naar Koninklijke bel, welke aan de beuk hing en slingerde de klepel heen en weer. Het werd doodstil in het bos. TOEN haalde Dieprimpel de per kamenten rol voor de dag en stotterde": „Zw Zwamlanders, ik k .heb de e...e...eer U tw... twee n...nieuwe wè...wè...wè...". Hier stopte bij, hij kon het woord je wetten niet over zijn lippen krijgen. Plotseling ging hij fier rechtop .staan („was hij minister van Binnenbosse Zaken of nietI*') en sprak met luide stem: ..Zwam landers. ik heb de eer U twee nieuwe wetten voor te lezen, wel ke Zijne Majesteit de Koning en- VOOR DE KINDEREN kele minuten geleden geschreven heeft. Luistert goed en handelt er naar!" Daarna las hij voor, dat alle Zwamlanders hun baarden moes ten laten afscheren en pandjesjas sen moesten dragen. Toen hij zweeg leek het nog stiller dan voor hij begon, het was alsof geen enkele Zwamlande>r adem haalde. Alleen de bomen ruisten zuch tend en de wind zoerride droevig. Eensklaps begonnen alle Zwam landers tegelijk te schreeuwen. „Baarden, wat baarden, wat wil de koning met onze baarden. Ja, hé, wij zónder baarden en hij al leen met één, dat doet-ie alleen maar om zijn eigen prachtig kroe zende baard nog beter te doen uitkomen!" Dieprimpel hief zijn hand om hoog en meteen was het weer doodstil. „Neen, onderdanen van de wijste koning, die wij ooit ge had hebben. Gij vergist U. De Ko ning heeft zelf het voorbeeld ge geven. Vlijm, kom hier en hat zien wat je onder je arm hebt!" \7 LIJM klorn ook op het podium V en hief de baard boven zijn hoofd. De kroezige krullen wap perden in de wind. Alle Zwam landers sperden hun ogen wijd open en steunden van schrik en verbazing. Toen riep er één: „Je kan ons wel alles laten zien. maar i s dat wel de baard van onze koning? Ik geloof er niets van. Wij willen de koning zelf zienl" „Ja, ja. wij willen de koning zelf zien!" „Vox populi, vox Zwamlandi". fluisterde de hooggeleerde Grijs lok. „Wat betekent dat", vroeg Rondbuik. „De stem van het volk is de stem van Zwamland. De ko ning moet verschijnen', antwoord de Grijslok. „ik ga hem halen". Hij draaide zich om en wilde de Koninklijke beuk ingaan. Maar dat hoefde niet meer, want ko ning Glim kin, die vroeger Kroes- baard heette, stond in de ingang. Hij had alles gehoord, toen hij in zijn slaapkamer was. trad nu naar buiten en klom op het podium. „Daar is Uw Koning, kijkt hem goed aan andere herkent gij hem riet. Omdat hij geen kroesbaa-d meer heeft heet hij geen Kroes- baard meer. Van beden af heet ik Glimkin". „Oooooooooh!". klonk het als een lange, angstige zucht uit de verzamelde Zwamlanders en als of één het sein had gegeven gre pen zij allemaal tegelijk naar hun baarden en hielden ze vast, „Gaat naar huis en laat Uw haarden afscheren. Het kost U niets. Als het gebeurd is zult gij U van een zware last verlost voe len", ^ei koning Glimkin. Toen draaiden de Zwamlanders zich om en strompelden verdrie tig naar huis. De koning had be volen: „Scheren!", dus moest er geschoren worden, daar was niets tegen te doen. J. VAN STRATEN (Wordt vervolgd) bedrag van 4.4 milliard en het is zeker, dat dit bedrag de komende jaren nog zal toenemen. Indien wii nu aannemen, dat deze 4.4 milliard in 50 jaar moeten worden afgelost en de rente 2% bedraagt (de rente op de Franse en Nederlandse lenin gen bii de Wereldbank is 4 V2 moet dus van deze leningen totali ter reeds 440 millioen dollar per jaar worden overgemaakt. Dit houdt in. dat deze drie landen, boven hun normale im porten naar en exporten uit Amerika in 1952 een surplus aan exporten van 440 millioen dollar moeten hebben. Dit wil dus zeggen, dat Amerika in 1952 en volgende jaren uit deze drie landen een extra import van dat bedrag moet ontvangen en genoemde landen in staat moeten zijn een dergelijk be drag te exporteren. Geen van beide lijkt op het ogenblik waarschijnlijk en in dien er in de komende jaren nog niet aanzienlijke wijzigin gen in de leningsvoorwaarden Sullen worden gemaakt, vrezen wij nu reeds, dat West-Europa in 1952 in zeer ernstige trans fer-moeilijkheden zal geraken, daar het dan niet in staat zal zijn de voor de betaling van renten en aflossingen noodzake lijke dollars te verschaffen. Voorlopig uit dc brand Doch het is misschien enigszins voorbarig om op dit moment reeds te gaan spreken over de problemen die zich in de toekomst zullen voor doen. Voorlopig is ons land in ieder geval uit dc brand en wij zullen uit Amerika de zo zeer nodige machines en grondstoffen kunnen inkopen, die voor onze wederop bouw nodig zijn. Wij kunnen in dit verband slechts hopen, dat de ont wikkeling in Indonesië niet van dien aard zal zijn. dat wjj daar de ko mende jaren deviezen voor beschik baar zullen moeten stellen. Aan vankelijk was verondei-steld, dat Indonesië zich de komende iaren wat deviezen betreft zelf zou kun nen onderhouden, doch de drama- tischo ontwikkeling der laatste we ken heeft hieraan twijfel doen ont staan. Nu is weliswaar een van de voor waarden van dc lening van de We reldbank, dat deze lening noch voor militaire doeleinden, noch voor In donesië mag worden aangewend, doch indien dan ook deze dollars daar- niet voor mogen worden ge bruikt, door een lening komen toch weer andere deviezenbronnen ,,vrii" (wii denken bijvoorbeeld aan de liquidering van ons dollarbezit. wel ke nog onverminderd zal moeten voortgaan), zodat dat uiteindelijk toch ois hetzelfde neerkomt. Al zijn er dus bij deze lening ver schillende sombere kanttekeningen te maken, vast staat toch in ieder Tval. dat ons land er zonder deze lening op het ogenblik aanzienlijk ongunstiger voor zou staan. PAN DIT N EU ROE, de eerste mi nister-president van de nieuwe rege ring van India kijkt gedurende de viering van de Onafhankelijkheids dag van een regeringsgebouw te New Delhi uit over de feesivieren- de menigte. FEUILLETON door M. J. LÊRMONTOF f Vertaling J. A. Ages f ÜiiuaiuiuiDiiicuuiliiiiiuiiiiiiiiniiinuiuiiiitiiuiiiuujiuiDaniuiiül een Kauhasische vertelling1 oorspronkelijke titel: „Bèla" Inderdaad hoorde ik het geklep per van hoeven, ,,'t Zal wel een ko zak zijn, die naar ons toe komt...", sprak ik. „Voor de duivel nee, vervloekte Russen", brulde hij en halsover kop stormde hy het vertrek uit, als een wilde panter. In twee stappen was hij op de binnenplaats; bij de poort van het fort hield een schildwacht hem met zijn geweer tegen; hij sprong over het geweer en rendè naar de weg. Op een afstand wer velde stof op; dat was Azamat, op de nerveuze Karagoz galopperend. Onder het gaan rukte Kazbitsj zijn karabijn uit het foedraal en vuurde. Doodstil stond hij daarna, wel een minuut lang, totdat hij overtuigd was, dat zijn schot gemist had; toen schreeuwde hij luid, sloeg zyn wapen op een steenblok, verbrijzel de de karabijn en wierp zich zelf toen op de grond, als een kind in tranen uitbarstend Het volk uit het fort kwam toe gelopen en groepte zich om hem heen, maar hij merkte het niet: zij bleven een tijdlang staan praten en keerden toen terug. Ik gaf orders, dat het geld voor de schapen naast hem zou worden gelegd; hij raakte het niet aan, hy lag languit ge strekt, als een dode. En ge zult het niet willen geloven; daar en in die houding bleef h(j de gehele nacht... Doch de volgende morgen kwam hij terug in het fort en begon na te vragen, wie de dief was geweest. De schildwacht, die Azamat had gezien, het paard losbindend om er mee weg te galopperen, vond het niet nodig zyn naam te verzwijgen. Toen Kazbitsj de naam van de dief vernam fonkelden zijn ogen en hij begaf zich op weg naar het dorp, waar Azamats vader woonde. „Ja, wat was er met die vader gebeurd?" „Daar gaat het juist om. Kaz bitsj vond hem nergens; hy was voor een week of zes dagen ver trokken; hoe had Azamat anders zijn zuster kunnen ontvoeren? Toen dc vader terugkeerde wa ren zoon en dochter verdwenen. De zoon was slim genoeg te begrijpen, dat het hem slecht zou vergaan, als hij gegrepen zou worden. Hy ver dween dan ook spoorloos; waar schijnlijk heeft hy zich bij de een of andere bende Abreken aangesloten en zal hy wel aan de overzijde van de Terek of de Koeban ergens zyn omgekomen: dat zou ook zijn ver diende loon geweest zijn. Ik moet bekennen, dat ik mij schuldig gevoelde over deze hele geschiedenis. Zodra ik er lucht van kreeg, dat het Circassische meisje by Gregory Alexandrowitsj was deed ik mijn epauletten aan, nam mijn degen en ging naar hem toe. Hy lag op zijn bed, in de voorste kamer van zyn appartement. Hij steunde het hoofd met een hand, 111 de andere hield hij een pijp, die was uitgegaan; de deur, welke naar de andere kamer leidde, was gesloten en de sleütel stak niet in het slot... Ik zag dat alles in één oogopslag. Ik kuchte, toen ik op de drempel stond en stampte met de hakkeD van mijn laarzen, maar hij deed alsof hij mij niet hoorde. „Luitenant!" sprak ik zo bars mogelijk. „Ziet go niet, dat ik naar U gekomen ben „Ah, hoe gaat het je, Maxime Maximowitsj Wil je soms ook een pijpje stoppen?" antwoordde hij, zonder op te staan. „Pardon! Ik ben Maxime Maximo witsj niet. Ik ben Uw kapitein." „Dat is 't zelfde voor my. Wil je soms thee? Als je alleen maar eens wist, hoe gekweld ik wordt, hoe on gerust ik my maak." „Ik weet er alles van", sprak ik op het bed toelopend. „Des te beter. Ik ben niet in een stemming voor conversatie." „Luitenant, ge hebt een vergrijp begaan, waarvoor ook ik verant woording zal moeten afleggen." „Och, kom! Wat voor kwaads steekt erin? Wij hebben tot nog toe samen lief en leed gedeeld." „Wat zijn dat voor grappen. Uw degen, luitenant!" „Mitka, haal mijn degen!" Mitka bracht de degen. Toen ik mijn plicht vervuld had ben ik naast hem op het bed gaan zitten cn sprak: „Gregory Alexandrowitsj, geef toe, dat dit niet in orde is." „Wat niet?" „Wel, dat je Bela ontvoerd hebt en wat moet ik met die schurk Azamat doen? Biecht op, kerel!" „Maar, als ik haar nu eens mocht beminnen?" En daar zat ik. Wat moest ik daar op zeggen? Ik wist het werkelijk niet. Na een korte stilte vertelde ik hem evenwel, dat mocht haar va der komen om haar op te eisen, hij haar dan ook zou moeten terug geven. „Waarom dit alles?", vroeg hij. „Hij zal toch stellig weten, dat zij hier is." „Hoe zou hij dat kunnen weten?" Ook daarop moest ik zwygen. „Luister naar me Maxime Maximo witsj." zei Petsjorin en hij ging recht op zitten; „j\j bent een beste kerel, weet je, maar als wij haar aan die wilde zouden teruggeven zal hij haar doden of verkopen. Het is nu eenmaal gebeurd en er is geen reden om de hele zaak nu te beder ven; laat haar bij mij en houd jij mijn degen maar." (Wordt vervolgd). J 'j. ..I IN MEPPEL wordt het oude handweven nog in ere gehouden. Een wevêf, aan de arbeid achter zijn eeuwenoud weefgetouw. Als de controleurs komen (II) Maar de ervaring leerde de ambtenaar De controleurs vliegen meestal de gebraden duiven niet zo maar in de mond, al is het toeval wel eens gun stig en speelt doortastendheid en in tellect van de onderzoeker een rol. Aan de andere kant komt het wel eens tot botsingen en ontkomt de delinquent, op soms geestige wijze. Zo was er eens een opsporings ambtenaar die een zwarte handelaar in de kraag wilde vatten. Deze ging er echter van door en de ambtenaar spurtte hem na. Een politie-agent. die niet wist wat er gaande was, zag het hollende tweetal en maakte er een optocht van door ook mee te rennen. De controleur won de race, doch werd op zijn beurt door de agent gegrepen met de barse vraag: „Wat mot dat?" Ook is er een geval, dat een controleur na een opwindende jacht over tuinheiningen en sloten zijn prooi najoeg cn teil slotte greep. Diefstal en smokkel zijn wel de voornaamste bronnen van de zwarte handel en de ambtenaren die deze terreinen bestrijken, in samenwer king met douane en politie, zyn soms ware duivelskunstenaars, in het vin den van de „lekken". Hoe brutaal men soms te werk gaat illustreert het voorval met de prys- overtreder, die Dij een tweede con trole nadat hij de eerste maal reeds was gegrepen en veroordeeld conscentieus in zijn kasboek ver meldde „Bruto winst 350.min 40.boete: blijft 310.netto winst". Het publiek doet mee Aan de andere kant is het soms ergerlijk hoe zeer dit blijkt her haaldelijk het publiek het „zwart doen" in de hand werkt, door te bedelen om b.v. zwarte fournituren en daarna als de grote prijs be taald moet worden de knuppel in het hoenderhok te werpen en in Den Haag aan te kloppen. Overigens zijn er altijd artikelen, die bijzonder in trek zijn en voor welke prijs dan ook worden gekocht, zoals boenwas, schuurpapier in een geval kon 25000 vel worden ach terhaald banket, snoepgoed (drop) en textiel. Vooral in dit laatste maakt men gebruik van een oud cn reeds lang voorzien trucje, om verfraaiin gen aan te brengen, die uiteraard niet in de voorschriften-tabellen zijn op genomen en waardoor het goed vijf- of zesmaal zo duur wordt geprijsd. Zo is er een geval bekend dat een mantel, die niet meer dan 75 mocht kosten, voor 500 werd aangeboden, nadat er een strookje konijnenbont op was aangebracht. Hoc men ontduikt... Veel nieuws op het gebied van „ontduiken" is er niet onder de zon. Spreekwoordelijk is het geheel of ge deeltelijk verstoppen van voor-oor- logse partijen, die voor goed geld naar de zwarte markt gaan. Voor de rest is er het geknoei met boeken en bescheiden, waarbij de contro leurs meer dan eens te horen krij gen dat de Duitsers alle boeken meenamen, zodat verificatie van de cijfers onmogelijk blijkt. Betalingen „onder tafel" zijn verre van zeldzaam. Zo werd er eens een lunchroom verbouwd voor 20.000. Het bleek echter, dat er nog 6000 „onder de tafel" was berekend. In één geval kwam men daar achter, doordat bij de inkoper een factuur werd gevonden waaraan de leveran cier een strookje had gespeld met het verzoek de factuur te vernieti gen. Verder zijn er zaken waarbij een zwarte boekhouding wordt gevoerd, Eenjarige koffielurk De kleine Billy Mc Canch', te Pitts burgh (USA), die op het ogenblik veertien maanden oud is, drinkt lie ver koffie dan melk. Het gekke vao het geval is, dat zyu moeder het hera ook geeft e.. dat hij er als een wolk uitziet, hoe el hij te vroeg het levenslicht aanschouwd© en bij die gelegenheid slechts 1350 gram woog; thans blijft de wijzer vaD de weeg schaal pas staan, wanneer hij 15 kg. aanwijst. Billy's moeder zegt. dat haar coon- tje meer eet dan haar echtgenoot en dat 'ie de gewoonte om koffie te drinken van haar man beeft overge nomen. „Op zekere d"zag hij z'n pappie koffie drinken en gaf toen te verstaan, dat hij 0Cx. wat wilde hebbeD", vertelde mevrouw Mc Canch glimlachend; „thans drinkt Billy vijf of zes koppen per dag en hij is beslist een gezonde baby". Aan de concerten, die de Haarlemse Orkestvereniging in September in Engeland gaat ge ven. zullen Gtjs Beths. Jaap Stotijn en Hans Osieck als solisten mede werking verlenen. Dirigenten zijn Marinus Adam en Kees Hartvelt. in de vorm van een privé-kasboekj# uit de zak van de directeur. Als dat in handen van de prijsbeheersing valt is de boekhouder zuur. Op een merkwaardige wijze kwam eens een opsporingsambtenaar achter het feit, dat er een zwarte boekhou ding aanwezig was. Hy' had zich bij de bedrijfsleider gelegitimeerd met het verzoek om toegelaten te wor den. Toevallig was er een accountant aanwezig, die voor dc „fiscus" waarvoor deze zijn bezoeker aan zag, alle cijfers wel wilde tonen, ook de getallen van de „bijzondere boekhouding", die was ingesteld om de prijsbeheersing te misleiden. De ambtenaar sperde ogen en oren open en sloeg toe. Het toeval Een andere controleur kreeg een straatverkoper aan de deur, die das sen aanbood, voor een veel te hoge prijs. De controleur kocht een exem plaar en hoorde de verkoper uit, die ijverig allerlei zwarte adressen noemde. Geen dag later waren ze de sigaar. Ook liftte eens een praat-» grage reiziger in een auto van de dienst en de man bleek een ras-was- zwarte Piet te zijn. De ambtenaar bracht de lifter netjes thuis en kwam op het spoor van een fiitgebreidt sluikhandel. Dat men levert op valse facturen, is ook geen bijzonderheid. De klin kende namen en telefoonnummers zijn vaak gefingeerd en als het goed is afgeleverd vindt niemand de leve rancier ooit terug. Soms leidt een ondèrzoek tot een uitgebreide kettinghandel. Zo was er eens een vröü'w 'iïr een poffertjes kraam die nogal ruim in boter en suiker zat. Toc-n ze op verzoek van de prijsbedwingers aan het vertel len ging, kwam men bij motorhande laren, textielleveranciers, sigaretten- verkopers en bonr.en-verkopers te recht. Andere aanwijzingen zijn somS de grote weelde en braspartijen van grossiers en fabrikanten. Als zo'n fa brikant in enkele uren tijds 1400.—» stukslaat, heeft hij andere bronnen van inkomsten en menige oplettende ambtenaar is zo aan het controleren gegaan. Gemiddeld 1 millioerf In fabrieken en bedrijven werkt men voorts met schijnbemerkingenJ schijn-onkosten (er wordt b.v. loon' uitgekeerd voor zestig man, terwijl ep maar veertig werken) maar de rouW tme heeft de controleurs een zesdei zintuig gegeven. Hun oorueel is dan ook: vroeg of laat loopt men tegen de lamp, hetzij doordat men brutaal, nonchalant of vergeetachtig wordt, hetzij dat men er door anderen bewust of onbe- wust wordt bijgelapt. En dat er sla- gen vallen, die raak zijn, bewijst wel het feit dat er maandelijks boeten worden geheven van f 600.000 tot anderhalf millioen gulden. VRIJDAG 22 AUG. Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws, 19.25 Kath. jeugd. 19.40 Victor Syl vester. 19.55 Alg. Hulpactie. 20.00 Nieuws. 20.12 Gewone man. 20.20 Res. Orkest. 21.20 Luisterspel: „Wapens in een klooster". 22.10 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.5Q Dansork. HILVERSUM II: 19.00 Gram.« platen. 19.15 P.T.T. actualiteiten, 19.30 Lezing prof. dr. Beek. 20.00 Nieuws. 20.05 „Le Miroir de Jesu", 20.30 Causerie. 21.00 Men vraagt en wij draaien. 21.30 Buitenlands weekoverzicht. 21.45 Streekuitz, Drente. 22.15 Radio-filmpremière, 22.40 Avondwijding. 23.00 Nieuws, 23.15 Symph. Concert. ZATERDAG 23 AUG. Ochtend- cn middagprogramma HILVERSUM I: 8.00 Nieuws, 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Mod, Rus. Ork.muz. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Werken Hendrik An- ariessen. 12.00 Angelus. 12.03 Ka merorkest. 12.30 Welk boek? 12.35 Weeroverzicht. 12.38 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Progr. v. d, Ned. Strijdkrachten. 13.30 Lunch concert. 13.45 Filmkwartier. 14.00 Musical comedies. 14.30 Toneelkij ker. 14.15 Am. Radio componisten, 15.00 Voor de jongeren. 15.15 Ned, Kamerkoor. 16.00 Muset.teklanken, 16.20 Vliegende Hollander. 16.30 Causerie. 17.00 Voor de jongeren, 18 00 Pianoduo's. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.30 Progr, v. d. Ned. Strijdkrachten. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws, 9.30 Waterstanden. 9.35 Philb. ork, 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor dracht. 10.35 Cello-voordracht. 10.55 Voor de arbeiders. 12.00 Lunchmuz. 12.30 Kalender. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mil ler-Sextet. 14.00 Lezing C. Wou denberg. 14.15 Radio Philh. ork. 15.00 Boekbespreking. 15.16 Vaude ville ork. 15.45 Lys Gauty. 16 05 Reportage zomerkamp. 16.30 Jan Vogel. 17.00 Sport. 17.15 Gram.- muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Jan Cor- duwener. 18.30 Om en nabij de 20,

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2