Amerikaanse literatuur: Een florerende industrie I Krijgt Hele wereld vraagt dollars De Nachtwacht in de dag Radio-programma Maak eens zo'n grote kraag Interessante Hartstocht in de Kaukasias monografie 2 Dinsdag 26 Augustus 1947- ]\/TR. LEVVIS GANNETT, de be- I ren van een •L*-L kende recensent van de New- York Herald Tribune, heeft het jaar 1946 het onvruchtbaarste jaar genoemd van de Amerikaanse lit teratuur. sinds de litteraire renais sance. nu ongeveer dertig jaar ge leden, in Amerika een aanvang nam. En niemand heeft sedert dien zyn stelling met succes aange vallen. Tien jaar geleden konden Engelse critici de superioriteit en originaliteit en kracht van de wer ken van schryvers als Hemingway, Steinbeck, Runyon en O'Hara naar hartelust en beste weten uiten. Maar het panorama der Ameri- --- kaanse letteren biedt weinig opwin- I clanks dit ridiculiseren blijven boe- stormachtige dame van niet altijd stricte zeden, over goten met een historisch sausje. Een belangrijke voorwaarde voor het succes van een dergelijk boek is wel dat het in Boston wordt ver boden. Mr. Bennet Cerf, de puntige en geestige leider van de Uitgevers maatschappij „Random House", schreef voor de Saturday Re- view of Litterature een burlesk verslag over de reclame campagne voor een boek The Lustful Princess geheten en de keuze van de maand van de Non Literary Book Club. Maar on dends meer. De hardheid, de kracht, die toen een verfrissing na al tc zyige lectuur leek. is op het ogen blik niet meer dan een schoon- heidsvlck van Hollywood, en van schrijvers van detectives. In kleine kring, hoewel niet altijd in 't open baar, geven New-Yorkse recensen ten toe dat er inderdaad momenteel opvallend weinig boeken van een werkelijke distinctie en van be gaafdheid getuigend, verschijnen. Op zakelijk gebied evenwel kan men de Amerikaanse litteratuur niet anders dan welvarend noemen. Ondanks de terugslag na de enor me opleving in oorlogstijd, wordt op het ogenblik door succesvolle schrijvers nog meer verdiend dan ooit tevoren. De Book Clubs ver zekeren oplagen die in millioenen lopen. Pocket-editions worden bij duizenden in „drug stores" ver kocht. De verkoop van boeken in de Verenigde Staten had een bruto opbrengst van 400.000.000 dollar in 1945. Hollywood betaalt tot 250.000 dollar voor de filmrechten van een best-seller". Bovendien is er de mogelijkheid een boek afin de een of andere producer te verkopen nog voor het geschreven is. Vier concerns T-< VENALS by automobielen en andere Amerikaanse industriën is de controle over de boekenmarkt in handen van een aantal krachtige corporaties. Het arbeidsterrein is grotendeels in handen van vier con cerns: Doubleday en Co.. Simon en Schuster, die in direct verband staat met Marshall Field groep; de World Publishing Company en een kartel van verschillende firma's met de Book of the Month Club. Aandelen in deze vennootschappen worden nog niet op de New Yorkse beurs genoteerd, maar een ontwik keling in deze richting wordt wel voorspeld. (De koers zal naar alle waarschijnlijkheid enige punten stijgen wanneer het betreffende huis een nieuw van geest en goede gaven «getuigend stuk smakelijk aangeklede pornografie op de markt brengt.) De geest van industriële efficien cy van de Amerikaanse uitgever Komt ook tot uiting in het werk van helaas reeds zo menig auteur. Een lang niet ongewone manier om een boek te schrijven is met een dictaphoye een paar weken de een zaamheid op zoeken. Toen de heer Ralph Ingersoll zich terugtrok uit de redactie van het dagblad P. M., deed hij de wereld kond dat hij zich een tijdje op zijn farm terug trok om drie boeken af te maken, dit laatste in de zin van voltooien. Het Amerikaanse uitgeversbe drijf heeft een voorbeeld van de parfum- en filmindustrie gevolgd door uitgebreid gebruik te maken van sex-appeal zowel bij de reclame als by het product. De ontdekking dat boeken die door bekoorlijke jonge dochters geschreven zijn, een betér handelsobject vormen, da teert van enkele jaren geleden en aan werk van auteurs van deze categorie wordt dan ook voorkeur gegeven. Schoonheden dan DE advertenties bevatten ook altijd een portret van tref fende schoonheid. Met onder ande re dit resultaat, dat. als men de aankondigingen van boeken in de New-Yorkse pers inziet, men tot de wonderlijke conclusie komt dat het grootste deel van de Amerikaanse litteratuur door bewonderenswaar dig schone vrouwen geschreven wordt. Deze situatie vormde de in spiratie voor een plaatje in een tijdschrift, waarin twee heren in een nachtclub, die naar een luchtig geklede juffrouw op het toneel staan te kijken, elkaar toevoegen: Heeft U haar laatste roman al ge lezen De eerste die als schone ^schrijf ster opgang maakte was Kathleen WÏnsor, van Forever Amber. Deze zeer bekoorlijke Californische brunette liet men overkomen naar New-York en men stelde haar op de onvermydelijke cocktailparty aan de pers voor. Brj deze gelegen- heid ging zij in een Hattic Carnegie I gekleed, en onder een John Frede- ric-hoed schuil dergelijke details zijn momenteel belangrijk in de Amerikaanse litteratuur en was een zalfje voor het oog. Haar schoonheid, met de amoureuze in houd van het boek, bezorgde het zjjn geweldige verkoopcijfers. (Miss Winsor bekroonde haar litteraire triomfen met een huwelijk met de bekende bandleider Artie Shaw). Nieuwtje er af HOEWEL de rage voor erotische thema's m historisch verband nog voortduurt, is het nieuwtje er toch al weer af. Een hele reeks bestsellers alsTorever Amber, Kitty, Duchess Hutspur be staan in hoofdzaak uit de avontu- ken van dit genre verschenen om dat zy geld, en veel geld opbren gen. Ook biografieën over figuren uit de Amerikaanse geschiedenis die uiteraard van de Amerikaanse wijze van leven niet anders dan de lof zingen, zyn zeer populair. De schrijver dient er echter zorg voor te dragen dat de Amerikaanse le vensstijl niet anders dan met veel respect wordt behandeld. Een van de bekendste uitgevershuizen in New-York accepteerde een boek onder voorwaarde, dat hij een zin, waarin hij enkele Amerikaanse sol daten had laten giggelen zou ver anderen, onder het motto: Wij zijn een manlijk volk, onze soldaten gig gelen niet... Een carrière n E door de succesvolle auteur 7 te bewandelen paden, zijn al min of meer algemeen gangbaar geworden. Laten we hem Jones noemen. Zijn roman wordt door de Book-of-the-Month Club gekozen, die hem direct 50.000 dollar betaalt, met nog het nodige In petto als de lezers het boek op prijs stellen. De rechten voor de verfilming worden voor 100.000 dollar verkocht. Intus sen is de persagent van Jones koortsachtig aan het werk om de nodige publiciteit te maken (hij ontvangt van alles tien procent). Jones wordt door de pers geïnter viewd en gefotografeerd, ontmoet de critici, bezoekt de Stork Club, houdt speeches op lunches die hem worden aangeboden en houdt zijn eerste radiotoespraak in het pro- Sramma: De Kunstenaar En De ritici. Een over de hele U.S.A. geworpen net van advertenties be vordert dc verkoop in de boekhan dels, vertalingen worden voorbe reid en tenslotte worden nog een 700.000 exemplaren in een of ande re pocket-editie in de drug stores verkocht (al is het waar dat Jones hier niet te veel aan verdiend). Hij ontvangt en accepteert een uit nodiging om naar de Westkust over te komen, en daar het scenario voor een film in elkaar te draaien, a raison van 2.000 dollar per week. Hy huurt grote appartementen er gens in Manhattan, koopt 'n mooie boerderij in Connecticut, krijgt nieuwe ryke vrienden en vergeet langzamerhand de gewone mensen, waar hy over schreef. Peil gedaald EEN schrijver dient stevig in zijn kunstenaarsschoenen te staan om in en door deze verlokkingen als kunstenaar ten minste, niet onder te gaan. Het valt met dit alles voor ogen niet te verwonderen dat het werk van zoveel prominente Amerikaanse auteurs zoo in peil is gedaald sinds zy beroemdheden werden. Sinclair Lewis verloor zijn satirieke, scherpe opmerkingsgave, i en schrijft oncompromitterende bestsellers als Bethel M e r r 1- d a y John O'Hara brengt het niet verder dan verhalen In de N e w- Yorker over lieden die elkaar in nachtclubs beledigingen naar het hoofd gooien. John Steinbeck's The Moon is Down was niet veel meer dan een film-scenario, terwijl tenslotte Hemingway's oor- logsjournalistiek weinig meer dan een parodie van zyn vroegere stijl was. (Hemingway is naar Havana gegaan om zyn volgende boek te schrijven, omdat niemand hem daar kent). John P. Marquand's laatste twee romans, beide pasklaar voor de film, waren duidelijk minder dan de scherpe studies van het familie leven in New-England, die hy vroe ger schreef. Maar het leverde goed geld op: de laatste,, B. F.'s Daughters had een eerste druk van niet minder dan 850.000 exem plaren. Diverse welbekende litteratoren, als John P. Marquand en Cristopher Vijf wenken L voor een succesvol auteurschap J Schrijf de dingen niet t zoals U ze ziet, niet zoals het publiek ze ziet, maar zoals het ze graag zou willen zien 2 Heb een heilige eerbied voor alle gevestigde waarden; ga alleen over de schreef als U zeker weet dat het goed betaalt Q Wil het niet altijd beter weten; laat uw boek bewerken door een gerouti neerd zakenman, die weet wat de markt vraagt. Neem een vakkundig reclame-agent onder de arm, en schik U in al de ver plichtingen die hij U op legt g (Laatste snufjeLaat een beeldschoon meisje als de schrijfster van Uw boek doorgaan En de weg naar Holly wood, de roem en de hoge oplaagcijfers, liggen voor U open. Morley, zijn in dienst van de Book Club's om het kaf van het koren te scheiden, terwjjl vele recensenten hoewel zeker lang niet alle meewerken bij het boeken op de markt brengen. Boeken, die dooi de Book-Clubs gekozen worden, zijn altijd zeker van een goede pers en worden uitgebreid en met de nodi ge overdreven bewondering bespro ken, Aan de andere kant hebben boeken, die zich met de voordelige handel in culturele waarden niet inlaten, maar dc goede smaak la ten prevaleren, dikwijls een koele ontvangst. Zo bijvoorbeeld het re cente boek van Edmund Wilson: Memoirs of Hecate Coun try. Dit opmerkelijke, maar wei nig vriendelijke boek genoot een succes dc scandale, werd door de Hearst Pers afgewezen als te zijn onfatsoendelijk en werd in verschei dene steden verboden. Gedurende de pennestrijd die zich om dit boek af speelde, vergaten de critici maar al te graag het weinig opwekkende feit dat Memoirs of Hccate Country beter was dan vrijwel al het andere wat vorig jaar in de Ver. Staten aan romans was ver schenen. Maar weinigen QlECHTS weinig auteurs worden best-scllers, maar allen staan zij bloot aan een druk en de verlei ding de afgekloven formules en botheden te volgen. En, uiteraard, de pressie is het grootst op hen die de meeste erkenning verlangen Voor een goed deel hebben Amerikaanse uitgevers nu het zelfde doel voor ogen als de Amerikaanse fabrikan- ten: een goed verpakt, goed gead verteerd product op de markt te brengen, van een standaardkwali teit en geschikt voor de grote mas sa. Met een ontstellend succes wordt dit gedaan door de magazi nes. Maar als men dit op het ter rein van de litteratuur overbrengt, levert dit moeilijkheden op, omdat een kunstwerk nu eenmaal nooit een standaardproduct wordt. Een van de gevolgen van de hui dige schaarste van Amerikaans werk van grotere literaire waar de, is dat Engelse boeken van boven de middenmaat hier vaak een veel enthousiastere ontvangst hebben dan in Engeland zelf. zoals bijvoor beeld Evelyn Waugh's Brides- head Revisited en George Orwell's Animal Farm. Men kan deze tijd niet direct de gouden eeuw der Engelse letteren noemen, maar dc beste Engelse werken, in de regel meer door onopvallende mannen dan door beeldschone juf fers geschreven en op de ouderwet se manier zonder bijgedachten aan boekenclubs en filmrechten, wor den altijd nog gekenmerkt door persoonlijkheid in stijl en ideeën en zorg voor de technische afwerking. (New Statesman and Nation) U zult er versteld van staan, hoe dat Uw japon verandert. U kunt er zelfs een enigszins „antiek" jurkje heel modern ca chet mee geven. Het patroon is getekend van mo del A: aan de hand daarvan kunt U zelf alle mogelijke variaties aanbrengen. Knip de kraag eerst van papier en pas en verander net zo lang tot hij naar Uw zin is. Zijde of an dere dunne stof moet U voeren, bij zwaardere stof kunt U volstaan met de randen met schuine repen stof af te werken. Zo'n kraag is aardig in afstekende kleur, maar ook in de stof van de japon. U kunt hem garneren met één of meer geplooide stroken, met tus- senzetsels van kant, biezen of bor duursel in de kleur van de japon of in goed harmoniërende tinten. U kunt er lovertjes of kralen opnaaien, kortom: U kunt hem zo mooi maken als U zelf maar wilt. Veel succes! ELLA BEZEMER Wanneer zal het Internationaal Monetair Fonds in werking treden? (Van onze financiële redacteur) Engeland heeft dc omwisseling van ponden in dollars ruim een maand kunnen volhouden. Zoals reeds \an de aanvang af was te voorzien is in overleg met Ame rika de bepaling, nu ruim een jaar geleden gemaakt, dat Engeland van 15 Juli 1947 af alle nieuw ont stane pondensaldi vrijelijk in dol lars moest omwisselen, opgeschort. Sedert 15 Juli j.l. is een uiterst zware druk op het Engelse dollar- bezit uitgeoefend, wat gedemon streerd wordt aan de opvragen, die Engeland op de Amerikaanse le ning van 3.750 millioen dollar heeft gedaan. Reeds voor dc fatale datum begon Engeland met het aanleggen van een dollarreservc: op 5 Juli werd 150 millioen dollar opgevraagd en op 12 Juli volgde nog eens 100 millioen. Tot op het eind van Juli bleek Engeland 450 millioen dollar nodig te hebben. In dc vijf werkda gen voorafgaande aan 15 Augustus moest Engeland een bedrag van 176 millioen dollar afgeven en op Maandag en Dinsdag j.l. 66 mil lioen. Dit moest op de duur spaak lopen en daarom heeft Engeland dc IN een vorige beschou wing over obstipatie bij zuigelingen heb ik blijkbaar de indruk ge wékt, dat ik ondervoe ding als de voornaamste oorzaak van obstipatie beschouw. Hiervoor werd ik terecht gekapitteld door een collega kinder arts. Zo was het ook niet bedoeld. Soms, als de voeding werkelijk te krap is en het gewicht dit ook aantoont, kan de ontlasting vertraagd worden. Aan de andere kant echter zien we by volkomen gezonde borst kinderen vaak, dat de grote luier slechts twee soms zelfs slechts een maal per week komt Noch in het eerste, noch in het laatste geval be hoeft men maatregelen te nemen als zecp-penne- tjes of laxerende oliën. In elk dezer gevallen is het echter aan de dok ter om te beoordelen met welk soort obstipatie men te maken heeft en óf, en zo ja welke, maat regelen er genomen moe ten worden. En nu nog wat over de grotere kinderen, die ook vaak klachten over obstipatie hebben, zonder dat er verdere ziekteverschijnselen van ernstige aard optreden. Dit geldt voornameiyk de groep van ner veuze, overmatig angstige kinderen. Te grote onrust, geen tjjd om kalm even te blijven zitten, is vaak een belangrijke factor. Verder treden er by deze kinderen veelal kramptoe standen van de darmen op, die daar door in hun normale beweging ge stoord worden. Alleen veel rust, re gelmatig leven en zoveel mogelijk bstrijden van de kinderangsten kun nen in deze gevallen tot resultaat leiden. Ook hier is de gewenning aan laxantia uit den boze. Het geldt hier. de ontwikkeling van het jonge kind zo te beïnvloeden, dat het zich later zo goed mogelijk door het le ven kan slaan. Dit bereikt men niet door aan elk symptoom geïsoleerd aandacht te schenken en het op zichzelf te behandelen, maar slechts door het kind in zyn totaliteit te zien en de psychische factoren op hun volle waarde te schatten. Vaak zegt een moeder: „Dat heeft het kind van mij of van zyn vader" en meent daarmee de verklaring ge vonden te hebben en verder van de verantwoordeiykheid af te zón. Nog steeds echter is niet precies vastge steld hoeveel van deze neurotische factoren inderdaad geërfd zyn en hoeveel ervan door imitatie, door besmetting in geestelijke zin, tot stand zyn gekomen. Vele psychia ters en psychologen (Adler o.a.) pleiten voor de laatste zienswijze en het is een feit, dat een kind van nerveuze ouders in een rustig, even wichtig gezin zich vaak veel har- mpnischer gaat ontwikkelen dan by de nerveuze ouders het geval zou zyn geweest. Wat en hoe WAT het kind te eten krijgt speelt vaak een kleinere rol dan hoe het te eten krijgt. In een onrustige omgeving met mensen die af en aan lopen onder het eten of erger, die luidkeels van hun me ningsverschillen blyk geven, zal er van" een goede spijsvertering even min iets terecht komen als onder de ogen van een overbezorgde moe der, die elk hapje, dat naar binnen gaat, met voldoening ziet verdwij nen en elk hapje, dat overblijft, be weent als ware het een grote ramp. Evenwichtige, harmonische men sen om het jonge kind! Het is ge makkelijker gezegd dan gedaan in deze moeilijke jaren. En toch, het zal de enige weg blijken naar een meer harmonische wereld op de duur. Kan men zijn kinderen geen har monische entourage in eigen huis verschaffen, dan diene men egoïs tische overwegingen op zij te zetten en het kind in een goed internaat of in een geschikt vreemd gezin on der te brengen. Goede internaten zoals in Engeland de boarding- school en de colleges zyn er in ons land nog veel te weinig. Toch geven die veel dat het eigen gezin nooit geven kan. Maar hiermee zyn we beland op het terrein der pae- dagogie en ver van ons uitgangs punt afgedwaald. S. JOLES. arts. Int. Conferentie van Bijbelvertalers Het Nederlands Bijbelgenoot schap, heeft het initiatief genomen tot het organiseren van een inter nationale ontmoeting van Bijbelver talers. Dc samenwerkende Bijbelge nootschappen stellen zich voor om van Ï621 October a.s. zulk een conferentie in Nederland samen te roepen. Allereerst zullen daar ge meenschappelijke moeilijkheden worden besproken. Want hoe ver schillend de talen ook zijn, die de verschillende geleerden onder han den hebben, cr zijn ook moeilijkhe den, waarmee ze allen te worstelen hebben. Voorts wil men het in deze con ferentie eens worden over het ge bruik van dezelfde Griekse en He breeuwse grondtekst voor alle bij belvertalingen. En er zal gezocht worden naar een vorm van blijvend contact, waardoor allen, die zich aan deze arbeid geven, op dc hoog te blijven van elkanders moeilijk- i heden en resultaten. Fr 1 we FEUILLETON TUINKALENÜER DINSDAG 26 AUGUSTUS. De Zaai-asters staan thans in volle bloei en prijken in nun rode, rose, paarse en witte kleuren. Men onder scheidt enkel- en dubbelbloemige in lage. middelhoge en hogere soorten. Da bloemen zijn ook zeer geschikt om in vazen te wordt gebruikt. Iedereen kan deze bloemplanten jaarlijks gemakkelijk uit zaad op kweken. Het kan echter gebeuren, dat deze Asters in de zomer vrij plotseling door een mt/sterieuzc ziekte worden aangetast. Dc blade ren worden kroes of rimpelig en geel en de planten kwijnen na korte ttjl weg. Deze ziekteverschijnselen openbaren zich gewoonlijk 't sterkst ov de gronden, die ieder jaar met Asters waren beplant. Om deze re den plante men z; niet ieder jaar op dezelfde plek. S. L eert Kaukasische vertelling oorspronkelijke titel: „Bèla" door M. J. LÈRMONTOF Vertaling J. A. Ages 12 Inmiddels hadden wfl onze thee gedronken; de paarden, die reeds zo lang waren ingespannen moes ten wel verkild zijn m de sneeuw; wij verlieten de hut. De maan was verbleekt in het Westen en zou nu wegzinken in de donkere wolken, die over de verre bergtoppen hin gen als flarden van een vervallen gordijn. Ondanks de voorspelling van mjjn reisgezel was het weer opgeklaard en wachtte ons een kal me ochtend. De sterren bewogen zich in hun reidans in schitterende figuren tegen de wyde horizon en doofden uit, een voor een, toen de bleke weerschyn van het Oos ten zich verder verbreidde over het dieppaarse ravyn; geleidelik aan werden de steile hellingen ver licht van de met eeuwige sneeuw bedekte bergen. Rechts en links van ons waren de zwarte gaten van de mysterieuze afgronden en mist flarden, kruipend en kronkelend als slangen, wervelden erin omlaag, langs dc spleten van de klippen, als voelden en vreesden zij de nadering van de dag. Alles, in de lucht en op de aarde, was zo vol vrede als het menselijk hart bij het ochtendgebed, doch nu en dan snelden kille windvlagen uit het Oosten toe, de manen van de paarden optillend, die wit berijpt waren. Wij begaven ons op weg; vijf armzalige hitten zwoegden onze voertuigen omhoog, langs de slin gerende weg tegen de berg Goed. Wij liepen achter de karren voort, telkens stenen onder de wielen leg gend, wanneer de paarden vermoeid werden en een rustpauze nodig hadden. De weg scheen naar de he mel te leiden, want hij bleef stijgen, zover het oog reikte en loste zich tenleste op in de wolk, die sedert vroeg in de avond op de top van de berg Goed rustte, er als een mi- laan *6) neergestreken, wachtend op zjjn prooi. De sneeuw knerste onder onze voeten; de lucht werd zo yl, dat het pyniyk was adem te halen. Ons bloed vloog onophoudelijk op naar het hoofd, maar toch kreeg ik een merkwaardige sensatie van kalmte, die zich als door mijn bloedvaten verspreidde over mijn lichaam en ik gevoelde mij vrolyk, opgewekt, my zo hoog boven de wereld te we ten; een kinderlijk idee, ik geef het toe, maar wanneer wij ons terug trekken uit de conventie van de ge meenschap en ons tot de natuur wenden worden wy onwillekeurig kinderen. Wat wy weten en wat wy kennen valt weg uit onze gedach- tenwereld en het wordt weer, zo als het in het verleden was, en zo als het eens weer znn zal. Hij, die evenals ik over verlaten bergrug gen zou dwalen, in een langdurige waarneming van hun fantastische vormen, die evenzo gretig de ijle, tussen de bergengten hangende le ven gevende lucht inademde, zal zeker mijn verlangen begrijpen om myn medemensen bekend te ma ken met dit betoverende land schap, hun erover te vertellen het voor hen te beschryven. Toen wij tenslotte op de berg Goed aankwamen hielden wij halt en zagen om ons heen. Op de hoog ste top hing nog steeds de grote gryze wolk en zijn koude adem hield de dreiging in van een storm, maar in het Oosten was alles zo helder en zonnig, dat wy dat wil zeggen, de kapitein en ik daar aan niet dachtenInderdaad, ook de kapitein niet: zy, die een I voud in het hart dragen beleven schoonheid en do majesteit van de natuur honderd maal sterker en in tenser, dan wy, de geestdriftige vertellers en schavers. „Ik geloof wel, dat U gewend bent aan deze prachtige panora ma's", zei Ik hem. „Inderdaad, mynheer. Evenzo kan men zich gewennen aan het ge fluit van een kogel! In beide ge vallen wil dat zeggen, gewend te raken aan het verbergen van een onwillekeurig sneller kloppen van het hart". „Er is my daarentegen verteld, dat sommige oude militairen zelfs met genoegen die muziek van de kogel horen". „Natuurlijk, dat is ook plezierig, als ge het zo wilt stellen, rnaar dan alleen, omdat het hart sneller gaat. Ziet", voegde hy eraan toe, „wat een land!" Voorwaar, het zal my nauweiyks beschoren zijn andermaal ergens waar dan ook nog eens zo'n land schap te zien. Onder ons lag de Koisjaur vallei, door de Aragwa en een ander stroompje doorsneden als met zilveren draden; een blau wige mist vluchtte erover heen, voor de warme stralen van de ochtendzon uit, naar de veilige, na burige kloven en spelonken. Rechts en ook ter linkerzijde lagen de berg kammen, de een hoger dan de an der, elkaar kruisend en zich uit strekkend tot dc gezichtseinder, bedekt met sneeuw en struikge was; en al die sneeuw gloeide in een rode glinstering, zo vreugdevol en zo hccriyk, dat het mc toelonkte om hier altijd te bleven leven. De zon had zich juist vertoond achter oen donker blauwe berg, die alleen een geoefend oog kon onderschei den van een donderwolk, maar bo ven de zon liep een bloedrode streep, waarvoor mijn metgezel bij zondere aandacht had. „Ik vertelde U", riep hy uit, „dat cr zwaar weer zou komen; nu wij moeten ons haasten, of het zal ons nog net op de Krestowa te pakken krijgen. Voorwaarts!", schreeuwde hy tegen de voerlui, (Wordt vervolgd) Grote roofvogel; wouw. wel geen schilderij ter ereld, waarover zoveel is ge schreven, gedacht en verondersteld als de Nachtwacht van Rembrandt. Tal van raadsels en geheimen, die om dit doek hingen zyn in de loop der jaren opgehelderd, maar hoe meer zaken tot klaarheid zijn ge bracht, hoe meer nieuwe puzzles er schijnen bij te komen. Rembrandt zelf heeft eens gezegd één van de weinige woorden die wij van hemzelf kennen „Schikt U daer naer, dat gy 't geene gij aireets weet, wel leert in 't werk stellen, zoo zult gy de verborgent- heden daer gy nu na vraegt, tyts genoeg ontdekt zien." De Nachtwacht is nu meer dan 300 jaar oud; sinds 100 jaar staat zij in dc algemene wereldbelangstel ling. Jaarlijks zijn er honderd duizenden, die in stomme eerbied enkele of meer minuten voor deze „magistraal beheerste compo sitie der allerbewegelijkste natuur lijkheid" verwijlen, fnaar de tijd, dat alle verborgenheden ontdekt zijn, is nog niet gekomen, gesteld dat hy ooit komen zal. Hoeveel er ook reeds over het kunstwerk geschreven moge zyn het heeft tot 1942 geduurd voor er een afzonderlijke studie verscheen, geheel en uitsluitend aan de Nacht wacht gewyd. Niet van de hand van een kunsthistoricus in de sti-ikte zin, maar van een theologisch student uit Zwolle, D. Wijnbeek. Een boek, dat ontegenzeglijk getuigt van be lezenheid, studie en com bi natiezin, dat geen puzzle onberoerd laat, maar dat wel een te weinig aan nuchterheid vertoont in de stijl. De schrijver helt wat te gaarne over naar lyriek, huivert niet gauw voor een theatraal effect terug en draaft op bepaalde hypothesen, die erS stoutmoedig zijn of reeds goed koop zijn geworden, wel eens wat al te vaardig door. Dc lotgevallen cn de reiniging Dezer dagen is bij J. M. Meulen- hoff (Amsterdam) een nieuw geschrift verschenen, waarvan Ton Koot, secretaris van het Rijks museum de maker ii». Populair en levendig, beeldend en vlot geschre ven, zonder zich af te laten leiden van de paden der exacte kennis en het richtsnoer der nuchterheid. Hij geeft feiten, maar op een subjec tieve en daardoor suggestieve wijze gerangschikt. Een allerprettigst leerzaam boekje, dat méér feiten geven kan dan de vorige monogra fie, omdat het ook het interessante om niet te zeggen dramatische ver. haal geeft van de romantische en gevaarvolle omzwervingen, die het kostbare doek gemaakt heeft in de oorlogsjaren van Medemblik over Castricum en Heemskerk naarde St. Pietersberg en wijl het tevens een zeker denkbeeld verschaft van de wyze, waarop het werk thans een grondige reiniging heeft ondergaan. Deze reiniging, deze schoonmaèk betekent voor „De Nachtwacht" niet meer of minder dan een bevrijding. De dikke laag vernis, waarop in 1911 een schendig schoenmakersmes afstuitte, is tot een dun vliesje teruggebracht en de goudmist die ten onrechte over het werk hing, ie verdwenen. Het grote publiek zal een dierbaar dogma kwijt zijn, maar het schilderij heeft aan intrinsieke waarde gewonnen, zeer aanzienlijk gewonnen. Het is verjongd en ver diept. Vooral de kleur is helderder en stralender geworden het is of dit schilderij van zyn gewijde voet stuk is afgestapt, zijn qu&si-mystiek en orakelachtige mystificatie heeft afgelegd en nu voor ons staat in eerlijker en oprechter gemeenzaam heid. Heeft het daardoor aan schoon heid ingeboet? Geen sprake van. Heeft het iets Rembrandtieks ver loren. Ja, in zoverre men Rem. brandtiek verwart met romantische rhetorica, neen, als men ook Rem brandt wil en kan zien als schilder, en daarna pas als magiër, niet om gekeerd. Wie, zoals ondergetekende, het schilderij reeds enkele maanden geleden heeft gezien in zijn nieuwe staat de openbare bezichtiging is van Dinsdag 22 Juli af weer mogelijk is dankbaar dat men weer onbevangen dit werk kan nade ren, zonder de doezelige en groeze lige mistigheden, waarin het gehuld was geraakt. Het is niet de geringste verdienste van het boekje van Koot, dat het ook op de winst van deze schoon maak het volle licht laat vallen. C. A. S. Interkerkelijke geziusweek Uitgaande van het Inter Kerke lijk Overleg der Nederlandse ker ken zal van Zondag 19 t.m. Zondag 26 October wederom een Inter Ker kelijk te organiseren gezinsweek gehouden worden. Van 47 Sept. wordt op Kasteel „Hockelum", te Bennekom de twee de kaderconferentie van de Evang. Luth. Kerk gehouden o.l.v. dc voor zitter prof. dr. W. J. Kooiman. Het thema van de conferentie is: „Dc Luth. wereldkerk in oecumenisch verband". opschorting van de omwisselingsbe- paling aan Amerik" verzocht. Dit houdt dus in, dat zoals dat vóór 15 Juli het geval was het buitenland, indien dat ccn gunstige handelsbalans inct Engeland heeft, deze saldi niet meer vrij mag om wisselen tegen dollars cn met ande re woorden dus verplicht wordt deze saldi in Engeland zelf te be steden. Hierdoor maakt Engeland dus een einde aan de voor dat land ook wel uiterst pijnlijke toestand waarin het was geraakt nu het in een tijd, waarin alle Europese lan den met een dollartekort tc kam pen hebben, alleen voor al deze te korten moest opdraaien cn de re- constructic-lening, welke het van Amerika had ontvangen om de moeilijke na-oorlogse jaren door te komen, fcitelij'- ter beschikking van andere landen moest stellen. Men moet hierbij natuurlijk niet uit het oog verliezen, dat deze an dere landen hun pondensaldi alleen uit dc import van goederen in En geland hebben gekregen cn dat En geland tegenover deze dollarafgifte dus wel degelijk een tegenprestatie in goederen ontvangt, doch het is te begrijpen, dat Engeland dergelijke importen in ponden cn niet in dol lars wil betalen (gelijk bijvoorbeeld ons land de importen uit Duitsland ook niet in dollars en ponden, doch in gulden wil voldoen!). Ongunstige situatie Met dit al is dc situatie voor Engeland de laatste weken wel zeer veel ongunstiger geworden, temeer daar zo duidelijk aan het licht is ge treden, dat de internationale vraag* naar'dollars zeer veel groter is dan naar ponden. Doch niet alleen voor Engeland, ook voor andere landen is dit een somber voorteken. Bij de oprichting van het Internationale Monetaire Fonds had men voor ogen een instelling tc scheppen, die tijde lijke tekorten in valuta's zou kun nen overbruggen, doch dit Fonds zal nooit met zijn werkzaamheden kunnen beginnen zolang er in de ge hele wereld slechts vraag naar een valuta, i.c, dollars, is. Dan zal im mers het Fonds net zo spoedig „leeglopen" als nu met de Engelse lening het geval is. Het experiment met de pondenomwisseling heeft dus wel het bewijs geleverd, dat wij aan de in werkingtreding van het Internationale Monetaire Fonds nog lang niet toe zijn. Tussen Sluis en Delfzijl Amsterdamse mcj. D. T. sprong in vlaag van zwaarmoedigheid van 4e étage. Zij overleed tijdens transport. Verdronken bij Scheveningen 26- jarige D. Nijcnhuis uit 's Gravenhage. Amerikaan J. A. Penleton uit Ar kansas viel van s.s. „Roggeplaat" in Maas en verdronk. Door auto aangereden en gedood te te Rotterdam de G9-jari*« lanüDou- wer P. Pauwe uit Rijsdijk. 1700 is gestolen uit woning in Den Haag. Op tennisbaan overleden de 60-ja- rige J. K. V. V. uit 's Gravenhage. Twee millioen boete als voorwaar de voor buiten-vervolging-steUing vond 76-jarige millionnair P. van Leeuwen Boomkamp uit Amsterdam te veel. Daarom kwam hij in verzet voor Goois Tribunaal. Koninklijk Instituut van ingenieurs viert in week van 2227 Sept. zijn honderdjarig bestaan. Verrader van Stijkelgroep W. S. van Dam is in Den Haag gearres teerd. Honderdvyftig Amerikaanse oud strijders zullen binnenkort ons land bezoeken. Felle brand heeft woning ln Kor- tenhodf verwoest. Veilinggebouw te 's Gravenzande is door brand ernstig beschadigd. 25-jarige H. Dam uit Wierden reed bij Nijverdal tegen een boom en brak zyn nek. Prof. R. Casimir wordt 29 Septem ber 70 jaar. Mr. J. C. van Heuven is Neêrlands vertegenwoordiger in sociale raad der Uno. Vcertiende-eeuws kerkje te Koe dijk (N.H.) wordt gesloopt. Vanaf 15 September worden in be perkte mate visa voor Brits-Ameri kaanse zone in Duitsland toegestaan boven het huidige quantum. DINSDAG 26 AUG. Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.20 Vrolijke klanken. 19.50 We deropbouw. 20.00 Nieuws. 20.12 Ge wone man. 20.20 Omroepkarnerork. 21.00 Luisterwedstryd. 21.20 Om roepkarnerork. 22.17 Avondgebed. 22.30 Nieuws. 22.45 Opera-parade. 23.30 Dansmuziek. HILVERSUM II: 19.00 Bernard Person. 19.10 Pierre Palla. 19.30 Zang en piano. 20.00 Nieuws. 20.15 Omroepork. 21.10 Reportage West Zeeuws Vlaanderen. 21.30 Gram.- platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Fluit en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 It. Operafragmenten. WOENSDAG 27 AUG. Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 8.00 Nieuws. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Plano- duo. 10.00 Viool met Berlijns Phllh. ork. 10.30 Weeroverzicht. 11.00 Violon-cello. 11.45 Lunchconcert. 12.30 Weeroverzicht. 12.32 A Ca- pella muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Man doline ork. 11.00 Amigo's. 14.30 Over kamerplanten. 14.50 Middag klanken. 15.35 Piano-duo. 16.20 Zingende jeugd. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Ncd. Volksherstel. 17.35 Musette ork. 17.55 Orgel en piano. 18.15 Musette ork. 18.30 ProgT. voor de Strydkrachtcn. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Ope rette progr. 9.30 Waterstanden. 9.35 Londens symph. ork. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Zang. 10.55 Pop. non stop progr. 12.00 Miller sextet. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Vaudeville ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Kalender. 13.20 Vaudeville-ork. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamermuz. 15.00 Voor de kinderen. 15.35 Musette klanken. 15.45 Voor de zieken. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Gram.- muz. 18.00 Nieuws. 18.20 Muziek corps v. d. Amsterdamse politie.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2