AUTOBANDEN DAGBLAD VOOR AMERSFOORT mannl. Personeel DAGBLAD VOOR AMERSFOORT BRANDPUNTEN Record-zonjaren 1904en 1911 minder warm dan 1947 B. v. ZWOL, („Vulcano") Graanoogst valt tegen Aardappeloogst vrij gunstig? Nieuwe Napoleonfilm Kathe Kollwitz Edith Piaf in Kurhaus Onze zwemsters weer thuis Onze athleten naar Ierland ELECTRISCH ONTHAREN ST. JORISKERK Lambert E. Erné, Courantenreclame is niet te vervangen t(. H.H. STEMPELFABRIKANTEN De maand Juli is de vierde achtereenvolgende maand met e-en te hoge overdagtemperatuur, dagelijkse maximum temperatuur en dagelijkse mini mum temperatuur. Deze waren resp. ongeveer 2, 3 en 1 graad C. boven het gemiddelde van de laatste 40 jaren. Het aantal zomerse dagen (maximum boven 25 gr. C.) was op alle stations twee maal zo groot als normaal. In het Oosten van Gelderland en in Limburg bedroeg het zelfs 18 tot 20 boven normaal. is slechts matig, die van stambonen minder dan de vorige maand. De erwten zijn meest reeds geoogst, het gewas was vervuild door gebrek aan arbeidskrachten, late zaai en droog te. De opbrengst viel nog tegen. Het vlas is meest van goede kwali teit en onder gunstige omstandighe den geschclfd of geborgen. Het karwijzaad viel o.m. in Noord- Holland plaatselijk niet mee. doch wordt over het algemeen tot goed beoordeeld. Het is meest reeds bin nen onder gunstige voorwaarden. Het koolzaad voor het volgend jaar is plaatselijk gezaaid en heeft ernstig van de droogte te lijden. Het blauwmaanzaad kon zich handhaven en is plaatselijk geoogst. De landbouwzaden bleven zich vrij gunstig ontwikkelen. De hakvruchten, welke de vorige maand eenparig goed werden be oordeeld, hadden van het uitblijven der regens te lijden. Slechts de fabrieksaardappelen werden beter beoordeeld dan in Juli, hetgeen in het standcijfer tot uitdrukking komt. De con sumptieaardappelen worden, be halve op te droge gronden, waar de vroege soorten te vroeg af gestorven zijn, meest nog gun stig beoordeeld. Wel vertonen de middel-late rassen reeds teke nen van afsterven, doch enige neerslag kan hier nog een goede oogst doen verwachten. In Noord-Oost-Brabant hebben ze echter zeer van de warmte te lijden, worden zacht en sterk geel gekleurd. De suikerbieten hebben de droge warmte beter dan de voederbieten doorstaan, hoewel op vele plaatsen schade is veroorzaakt. De voederbieten zijn belangrijk te ruggelopen, doordat op de droge gronden het blad geheel slap werd. nieuw blad werd gevormd ten koste van de wortel. De koolrapen zijn nog slechts ma tig tot vrij slecht. Het aantal tropische dagen liep van West naar Zuid-Oost op van 0 in Den Helder en Vlissingen tot 9 en 10 in Gemert en Maastricht. Ook Augustus bracht geen einde aan deze warme periode, de gemiddelde over dagtemperatuur, de gemiddelde da gelijkse maximum en minimum temperatuur bleven in de eerste 15 dagen resp. ong. 21/2, 21/* en 1 gr. C. boven de gemiddelden van andere jaren. In Juli was de gemiddelde neerslag van het land 15 pet. minder dan nor maal (60 tegen 71 mm). Utrecht. Gelderland en Zuid-Oost Overijssel hadden 40 pet minder dan normaal, terwijl Noord-Brabant en Noord- Limburg zelfs slechts de helft van de neerslag van andere jaren ont vingen. Op 5 en 6 Augustus viel in het Noorden en het midden van het land ongeveer 60 mm. regen. Door dat de grond zeer droog was. kwam deze neerslag veelal niet tot zijn recht. In het" Zuid-Westen, waar op de zoute inundatiegronden neerslag de toestand had kunnen verbeteren, was deze neerslag veel geringer. In Vlissingen viel slechts 25 pet. van de hoeveelheid van andere jaren. Het aantal uren zonneschijn was in Juli en de eerste helft van Augustus evenals in Juni veel hoger dan ge bruikelijk. In de laatste halve eeuw hadden slechts 1904 en 1911 meer zonneschijn in Juli. over de gehele periode Juni tot Augustus staat dit jaar aan de top. Hagel werd vermeld op 4 Juli te Hoogwoud (N.H.), Rilland en Wil- helminadorp (Z.), op 5 Juli te Wil- helminadorp, op 16 Juli te Boschka- pelle, op 24 Juli te Hoenderlo en op 29 Juli te Bussum. Stand der gewassen De gevolgen van de langdurige droogte, gepaard gaande met hoge temperaturen, waar onze rassen en cultuurmethoden niet op berekend zijn. bleven niet uit. Vooral op de lichte en hoge gronden en op de zware rivierkleigronden treedt ern stige droogteschade op. Speciaal de weilanden en klavers, maar ook de voederbieten hadden hiervan te lij den. terwijl de granen, behalve bij zomergerst en peulvruchten, de standcijfers nadelig werden beïn vloed door het noodrijp worden van de gewassen. Slechts de verschillen de zaderijen en fabrieksaardappelen konden zich verder gunstig ontwik kelen. De toestand op de voormalige zoute inundatie gebieden is nog slechter geworden, de stand is daar 60 tot 70 pet lager dan in de belen dende gebieden. De groeiperiode van de granen was uiterst kort door het late voor jaar en de aanhoudende droogte, welke op hoge en droge gronden, maar ook elders plaatselijk op slechte structuren noodrijpheid ver oorzaakten. De korrel bleef hier door klein, zodat o.m. de rogge-op- brengsten bij de eerste dorsingen tegenvielen. De stro-opbrengst is over het algemeen laag. Op Walche ren ging men er zelfs toe over om de gerst met de grasmaaier te maaien of te trekken. Ook de com bine bracht plaatselijk uitkomst bij de zeer korte granen. De wintertarwe is geoogst en ook de zomertarwe is plaatselijk ge zicht. De opbrengst valt o.a. in Noord-Friesland mee, doordat de aren goed gevuld zijn. maar in het algemeen is het slechts een matig gewas. De wintergerst is reeds ge borgen. De zomergerst heeft minder van de droogte te lijden dan de an dere granen De stand ging iets vooruit en kan als normaal worden beschouwd. De rogge wordt nog vrij goed be oordeeld, doch valt bij dorsen toch tegen. De haver werd nog als vrij goed beoordeeld, doch de korel valt door het snelle afrijpen niet mee. Peulvruchten De opbrengst der peulvruchten doet niet veel verwachten. De stand Bruine weiden in Overijssel De toestand van het grasland ver oorzaakt, behalve op het laagveen en gronden, welke normaal water overlast hebben, reden voor ernsti ge bezorgdheid. Het trieste beeid van bruine weiden op het zand in Overijssel en op de rivicrkleigebie- den, waar het vee met hooi wordt bfjgevocderd of op stal gebracht, doet voor de voederpositie in de winter het ergste vrezen. Er is wei nig of geen gras ingekuild in deze gebieden en de stoppelgewassen IIET EILAND THOLEN wordt binnenkort uit zijn isolement verlost. De brug die het eiland met het vasteland verbindt is vrijwel gereed en zal half September in gebruik genomen kunnen worden. slaan door de droogte moeilijk aan. Leidt men uit de voor de verschil lende streken opgegeven cijfers, on der inachtneming der beteelde op pervlakte het cijfer af voor het ge hele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij verder het cijfer in de tweede kolom aan geeft hoe de stand op 16 Juli j.l. was, terwijl het cijfer in de derde kolom aangeeft hoe gedurende de laatste 10 jaren de stand gemiddeld in de maand Augustus was. Tarwe Rogge Wintergerst Haver Zomergerst Veldbonen Erwten Stambonen Vlas Kanariezaad Koolzaad Blauwmaanzaad Karwijzaad Mosterdzaad Klaverzaad Spinaziezaad Suikerbietenzaad Consumptie-aardappel Fabrieksaardappelen Suikerbieten Cichorei Voederbieten Koolrapen Weiland Rode klaver Lucerne 100 is uitmuntend. 90 is zeer goed, 70 is goed. 60 is vrij goed. 50 is ma tig. 40 is vrij slecht, 30 is slecht en 10 is mislukt. IA 5 M sr aw n> (ti 5 3 O. a CJ O O "3 •o f» 5' O 05 Sc> c tra e-H NS' 55 56 65 60 65 63 56 54 65 61 64 65 63 60 66 54 62 63 52 60 62 61 67 58 59 61 62 63 51 47 62 59 59 64 66 73 64 69 63 60 62 57 61 64 62 60 67 64 69 64 73 71 65 62 68 66 64 68 66 59 68 64 45 59 45 56 64 50 54 62 52 56 Scheepstijdingen „K.X.S.M.": Kalle 23-8 te Para maribo; Orestes 25-8 van Amster dam naar Dublin; Deo Duce 25-8 te Amsterdam; Roelf 25-8 te Am sterdam; Omen 26-8 te Amster dam; Van Ostade 23-8 van Barba dos naar Amsterdam; Stuyvesant 24-8 van Curagao naar Paramari bo; Hydra 24-8 te Curagao; Helena 25-8 te Callao; Hercules 25-8 te Pl- raeus; Stentor 24-8 van Tel Aviv naar Haifa. „Holl. Afr. lijnen": Hemony 25-8 van East London naar Port "Elisa beth. „Nederland": Saparoea 24-8 te Port Said; Seram 24-8 van Louren- zo Marques naar Takoradi; Beng- kalis 24-8 te Antwerpen; Hugo de Groot 24-8 van Pangkal Pinang naar Muntok; Mariekerk 17-8 te Karachi; Talisse 24-8 van Sabang naar Baïavia; Lombok 25-8 te Da- vao; Oranje 25-8 Perim gepasseerd; Radja 25-8 van Soengei Gerong naar Miri; Tabian 25-8 van New Orleans naar Galveston. „Vinke en Co.": Jeroen Bosch 25-8 50 mijl van Bishop Rock. „Oceaan": Polyphemus 23-8 te Amsterdam. K.P.M.": Heden geen berichten. „Wjjsmullex": Heden geen be richten. Laatste pos. Ned. Schepen: Aar- dijk, RotterdamNew York, pass. 24-8 Lizard; Alpherst, 26-8 van New Orleans voorgaats Nieuwe Waterweg, des avonds te Rotter dam verwacht; Delfshaven. 25-8 van Victoria Braz naar Antwerpen; Erasmus. RotterdamShanghai, 24-8 van Hongkong; Grootekerk, 25-8 van Macassar te Brisbane;! Hedel, MontrealRotterdam, 23-8 Bell Isle gepasseerd; Japara, wordt 13-9 van Soerabaya te Vancouver verwacht; Kamerlingh Onnes. pass. 25-8 15 uur Pantellaria; Kedoe, wordt 28-8 om 14 uur van Huelva te IJmuiden verwacht; Kongsborg, AntwerpenPerzische Golf, pass. 23-8 Gibraltar; Lorentz. Chinwang- taoRotterdam, pass. 25-8 Oues- sant; Meliskerk. RotterdamSyd ney. 23-8 van Cochin; Molengraaff. RotterdamMontreal, pass. 24-8 Bell Isle; Noordw;jk, 26-8 van Sfax te Pernis verwacht; Notre Dame Victory, vertrekt 27-8 van Rotter dam naar New York; Prins Alexan der, RotterdamMontreal, 25-8 480 mij] W. Nrd. W. Scilly; Ridder kerk, RotterdamOost-Azië, 25-8 te Genua; Stad Arnhem, 25-8 van Rotterdam naar Huelva; Stad Maassluis, 25-8 van Amsterdam naar Ha«ipton Roads; Stad Vlaar- dingen, 25-8 van Newport News naar Amsterdam.Rotterdam; Tji- tjalengka, 24-8 van Shanghai naar Batavia; Van Ostade, 23-8 van Cu rasao te Barbados. Agiena, 25-8 van Rotterdam te Leith; Amstelstroom, 24-8 van Amsterdam te Bristol; Barendsz, 25-8 van Gruven te Shoreham; Borneo, 23-8 van Hamburg te Southampton; Europa, 26-8 van Harlingen naar Wismar; Lena, 23-8 van St. Raphael te Gibraltar: Leu- vehaven, 25-8 van Rotterdam te Aarhus; Madjoe, 24-8 van New Castle te Southampton; Mies. 26-8 van Gefle te Karlsvik; Vaderland, 24-8 van Hamburg naar Ipswich; Audacia, 25-8 van Antwerpen te Dublin. Begin 194S zal een film uitkomen over de laatste levensjaren van Napoleon. De film - een productie van Gerard Sandoz - begint met de avond van Waterlo en tekent daarna de verbanning van de keizer naar St. Helena en zijn dood. Een reconstructie van de overbrenging van Napoleons stoffelijk overschot vormt het besluit. De opnamen van St. Helena zijn door Sandoz op het eiland zelf ge daan. De versie is behalve in het Frans ook in het Engels. Dit is de eerste maal, dat een film met En gelse tekst door een Frans regisseur in Frankrijk wordt vervaardigd. De titel van de rolprent luidt: „Napo leon et son destin" en „After Waterloo". Met ingang van Woensdag 27 Aug. wordt in de zaal voor tijdelij ke tentoonstellingen van het Mu seum Bovmans te Rotterdam een herdenkingstentoonstelling gehou den van Kathe Kollwitz. Deze kun stenares, die in 1867 te Koningsberg geboren werd, overleed 22 April 1945 op het kasteel Moritzburg bij Dre>den, waar zij de laatste drie jaar \an haar leven een toevluchts oord gevonden had. Na het aan de macht komen van het mUionaal-so- cialisme in 1933 had zij, verbannen uit het openbare kunstleven, in te ruggetrokkenheid geleefd. De tentoonstelling omvat teke ningen en grafiek, benevens enkele reproducties van haar beeldhouw werk, waaraan zij zich in haar laat ste levensjaren wijdde. De expositie geeft alle belangrijke momenten in de ontwikkeling van Kathe Koll witz weer. Dat dit resultaat bereikt kon wor den is in de eerste plaats te danken aan een particuliere Nederlandse inzender, voorts aan de grote be reidwilligheid van tal van musea en particuliere verzamelaars in Zwit serland. waar de kunstenares al heel vroeg bewondering en steun heeft ondervonden. Portret Hertog v. Reichstadt Bij de restauratie van een schil derijtje, waarvan het onderschrift luidde: „Een Pruisisch vorst", ont dekte de directeur der Musea te Dortmundt, dr. Fritsch, een op schrift: „Napoleon Francois, koning van Rome, hertog van Reichstadt. in de tuinen van Schoenbrunn". Het portret is de afbeelding van een typische Habsburger met blonde krullen. De hertog is gekleed in burger, in zwarte ias en witte broek met een rood-witte-rode sjerp over het vest. Hij draagt een Hongaarse ridderorde. Op de achtergrond ziet men de hagen van het kasteel Schoenbrunn. De oppamen van de film „Les jeux sont faits" naar het scenario van Jean Paul Sartre zijn gereed gekomen. Edith Piaf, de jonge Parijse chansonnière is Zaterdag en Zondag met fameus succes in het Kurhaus te Scheveningen opge treden. Vooral het chanson „Au clair de la lune" viel zeer in de s'maak. Zij was voor de eerste maal in Nederland. Binnenkort gaat zij naar Amerika voor een tournée van 4 maanden. Aan de pers, die haar een in terview afnam, vertelde zij, dat ze reeds als klein meisje met haar vader door Frankrijk zwierf, zin gend in café's en op de straat. Op haar 15e ging zij alleen haars weegs. In Parijs had ze een moei lijke tijd, totdat ze ontdekt werd door de eigenaar van een cabaret Leplèe. Hij vroeg haar op te tre den in hetzelfde costuum, waar- 'rnee ze zich op straat vertoonde. Bij haar debuut waren Mistin- guett en Maurice Chevalier in do zaal. Al heel gauw had zij haar naam gemaakt. 32 films uif de V. S. per jaar Zoals bekend, treedt een ministe riële beschikking, volgens welke het maximum-aantal speelwekcn per bioscoop per jaar voor films uit de Verenigde Staten op acht-en- twintig was gesteld, per 1 Septem ber buiten werking. De ledenraad van de Ned. Bios coopbond heeft met algemene stemmen besloten om de algemene vergadering der leden van de Bond te adviseren, voorlopig voor de tijd van een half jaar, het maximum aantal speelweken por bioscoop per jaar voor de films uit de Verenigde Staten op twee-en-dertig (dus zes tien per half jaar) te brengen, ter wijl het maximum-aantal speelwe ken voor de overige films per bios coop per jaar. eveneens voorlopig voor een half jaar. op vier-en-twin- tig (dus twaalf per half jaar) wordt gebracht. Dit laatste heeft tot gevolg, dat. indien het advies van de ledenraad door de algemene vergadering wordt opgevolgd (wat algemeen wordt aangenomen) een verplicht minimum-aantal speelweken voor Amerikaanse films zal bestaan, n.l. van 26 minus 12 is veertien per bio scoop per half jaar. In herinneringzij gebracht, dat het per 1 September expirerende ministeriële besluit in generlei op zicht een verplicht minimum-aantal speelweken vastlegde, anders dus dan de door de ledenraad van de Ned. Bioscoopbond aanvaarde nieu we maatregel. Frits Schuurman zal met dë pianist George van Renesse een tournée door Noorwegen en Fin land maken, waar het publiek ter kennismaking werken van Neder landse componisten worden gepre senteerd. Op 8 en 10 October treedt George van Renesse op als solist bij door Frits Schuurman gedirigeerde con certen met de Oslose Philharmonie, waarbij werken van v. Otterloo. Or- thel en Wagenaar worden uitge voerd. Frits Schuurman dirigeert op 26 en 28 September een tweetal con certen in de Finse hoofdstad Hel sinki en op 30 September een con cert in Abö. De dirigent van de Oslose Phil harmonie. Odd Gruner Hegge, zal midden November een bezoek aan ons land brengen. Het eerste con cert wordt gegeven op 11 Novem ber voor de K.R.O. Sociale rechten gelijk in Nederland en België Vrijdag en Zaterdag bezoekt de Belgische minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, de heer L. E. Troc- let ons land om in Den Haag tezamen met minister Drees, een verdrag te ondertekenen dat voorziet de wede- kerigheid van alle sociale verzekerin gen in beide landen. Dit verdrag is onlangs te Brussel ontworpen door hoofdambtenaren van het Belgische ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg en het Nederlandse ministerie van Sociale Zaken. De grondgedachte is, dat voor de toepassing van elkanders sociale verzekeringswetgeving in de beide landen geen onderscheid zal worden gemaakt tussen Belgische en Neder landse onderdanen. Brand in Wapenveld Zeven gezinnen dakloos Gistermiddag omstreeks drie uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de hooiberg van een zeer grote boerderij te Wapenveld bij .Zwolle. Het vuur sloeg spoedig over op de boerderij, welke om vier uur, toen de brandweercorpsen uit de omliggende gemeenten arri veerden, reeds nagenoeg in as ge legd was. Door de krachtige wind waren er intussen vonken overgewaaid naar een tweehonderd meter verder ge legen huizenblok, waarin zes gezin nen w jonden. Dit blok stond spoe dig in lichterlaaie. De gezamenlijke brandweercorpsen van Zwolle, Hat- tem cn Hccrde konden pas in de avonduren de brand bedwingen. Door deze brand zijn zeven ge zinnen dakloos geworden. Textielarbeiders zijn in staking gegaan In de grootste textielfabriek te Almelo, waar circa 3000 arbeiders wrerkzaam ztjn, is een deel van het personeel in staking gegaan als ge volg van een conflict tussen de di rectie van dit bedrijf, de firma H. ten Gate Hzn. en Co. en een aan tal arbeiders over een uitgebreider invoering van het ploegenstelsel. De staking ontstond onder de ar beiders in de zg. voorspinnerij. Er kwam direct een ernstige stagnatie in het bedrijf cn dit had tengevol ge, dat enkele honderden arbeiders uit andere afdelingen zonder werk kwamen en door de directie naar huis moesten worden gezonden. Dc Texticlunie keurt de houding der stakenden af. De arbeiders die in staking zijn gegaan, worden door de directie als ontslagen beschouwd Militaire Willemsorde uitgereikt De Koningin heeft de militaire Willemsorde 4de klasse toegekend aan luitenant ter zee 1ste klasse J. F. van Duim en aan luitenant ter zëe 2de klasse E. H. Larive. Luitenant Van Duim. de huidige commandant van de onderzeedienst, heeft als commandant van de onderzeeboot ..O 21", tal van successen weten te boeken: luitenant Larive. die de ma- rinedienst inmiddels heeft verlaten, was commandant van onze in Enge land gebaseerde „M.T.B."-dienst en heeft zelf met motortorpedoboten tal van gevaarlijke acties tot een goed einde gebracht. NED HERV. KERK Feroepen te Steenderen, toez. A. M. Mortier te Den Andel; bedankt voor: Heemskerk, R. C. W. J. Hoek te Wilp (Gld.); Willemstal B. F. C- de Groot te Brie'le. Van DamVan Klaveren uitgesteld De revanche-wedstrijd tussen Luc. van Dam en Beb van Klaveren, die aanstaande Zondag zou plaats heb ben in het Olympisch Stadion te Amsterdam is tot Vrijdagavond 5 September, kwart voor acnt uitge steld. Beb van Klaveren heeft bij de training een schouderspiertje ge scheurd en er zullen enige dagen mee gemoeid zijn vordat deze bles sure geheeld is. De singelloop De inschrijving tot deelname aan de Utrechtse Singelloop, die op Za- tiydag 20 September, des middags 4 uur plaats heeft, is thans opengesteld. Er kan aan worden deelgenomen: a. door leden van de bij de K.N A.U. aangesloten verenigingen (klasse A. B. C. en D); b. door militaii-en; c. door leden van iedere Nederland se Sportvereniging. De inschrijvingen worden inge wacht bij de heer Jan de Vries. Prin ses JuLianaweg 94 te Utrecht, vóór of op 10 September. De organisatie is in handen van het district Utrecht van de K.N.A.U. EUROPESE ROEIKAMPIOEN- SCHAPPEN Vijftien landen, o.a. Nederland hebben medegedeeld dat zij ploegen zullen zenden naar de Europese roeikampioenschappen, die Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. op de Rot- see bij Lüzern verroeid zullen wor den. Ovatie voor Nel van Vliet te Hilversum Nel van Vliet en mevr. Iet Koster van Feggelen. twee van Neerlands snelste zwemsters, zijn gisteravond met haar leidster Truus Klapwijk, na een succesvolle en plezierige zwemtour in Amerika, met tezamen negen klinkende overwinningen op haar naam op Schiphol terugge keerd. Daar waren talloze vrienden bijeengekomen om de drie dames te verwelkomen. Bestuursleden van de K.N.Z.Bo.w. voorzitter Jan de Vries, het bestuur van Nel's club ..De Robben" met natuurlijk trainer Jan Slender en uiteraard een groot aantal familieleden, kennissen en bewonderaars, bereidden de zwem sters een allerhartelijkste ontvangst. Na vijf weken afwezigheid was er heel wat te vertellen. Nel van Vliet had op de schoolslag van de Ameri kaanse dames zeer weinig concur rentie ondervonden, zoals intussen uit de overgeseinde 011 gepubliceer de uitslagen wel is gebleken. Vijf maal tikte zij het eerst aan. waarbij zij en passant twee Amerikaanse re cords verbeterde cn vier maal be haalde mevr. KosterVan Feggelen de zege. Beiden toonden overigens bewondering voor de Amerikaanse borst- en rugcrawl-zwemsters. wa len opgetogen over de Amerikaanse gastvrijheid en zeiden door en door verwend te zijn. In Hilversum Een enorme menigte wachtte Nel van Vliet bij haar thuiskomst in Hilversum, waar haar een harteliiv* ovatie werd gebracht. Toen zij het station uitkwam verdrongen duizen den zich op het plein. Omstuwd door een schare geestdriftigen werd Nel. die zich een beetje verlegen aan de arm van zwemvader Jan Stender vastklampte, naar huis ge bracht. waar men net zo lang voor het huis bleef juichen en zingen tot Nel voor het* raam verscheen. Jan Slender maakte aan alles een eind door te verklaren dat Nel rustig door zou gaan tot de Europese kam pioenschappen in Monaco. Als wij Nel dan als Europese kampioene mogen begroeten is er waarschijn lijk meer tijd voor een beetje fees ten. En zij zelf nam afscheid met de woorden: ..Ik kan wel een beetje zwemmen, maar niet zo rad spee chen". Toen konden eindelijk de ouders zich over hun dochter ontfermen, die zij bij Schiphol niet eens hadden kunnen begroeten, daar zij geen kans hadden gezien het vliegveld té betreden. Met het KLM-vüegtuig naar Du blin vertrok gistermiddag een aan tal Nederlandse athleten. Het wa ren: Lataster (3 mijl), Boesten (800 meter). Zwaan (horden), Brasser (discus en kogel), Lutkeveld (speer werpen) en Slijkhuis (3 mijl) Als teamleider treedt op de heer van der Heid. Het Nederlandse team zal deelnemen aan de Internationale atletiekwedstrijden, die Woensdag 27 Augustus te Dublin gehouden zullen worden. Slijkhuis deelde mede. dat hij Maandag 1 September naar Helsin ki zal vertrekken. Hij zal gedurende de gehele maand September een tour maken door Finland. Zweden, Noorwegen en Denemarken, waar hij tegen vele prominente lopers zal uitkomen. Motorrenners wel naar Tsjecho-Slowakije De heer Stoel, lid van het dage lijks bestuur van de Ned. Motorren- nersbond. deelt ons mede, dat in strijd met een bericht, gisteren door ons gepubliceerd, de zesdagenren- ners Van Rijssel, Boeve, Van Rijn, Roest, Jan Veer en Drikus Veer wel degelijk naar Tsjechoslowakije zul len gaan. evenals het Eysing-team met Renooy, Zeylaard en De Wit. Ajax verliest in Zweden Gisteren speelde Ajax in het sta dion te Stockholm de eerste wedstrijd van zijn Skandinavische tournee 'te gen een sterke stedelijke combinatie, bestaande uit spelers van A I.K. en Djurgarden. De Amsterdammers hiel den zich uitstekend door slechts met 01 te verliezen, welke stand reeds met rust was verkregen. Vrijdag speelt Ajax te Karlstad te gen een locale ploeg. ADVERTENTIES Voor de deelneming ons betoond bij het overlijden van onze lieve Zoon, Broe der, Behuwdbroeier en aan staand Echtgenoot JOHANNES CORNELIS BERG betuigen wij onze hartelijke dank. Namens de familie J. BERG P BERG— van NIMWEGEN Leusden, 27 Augustus 1947. Schutterhoeflaan 97 B. MEVR. VAN HASELEN Gediplomeerd Schoonheidsspecialiste Borgesiuslaan 41 tel. 4520 AMERSFOORT DONDERDAGAVOND 8 U. ORGEL (UTR.) ErnaZonnenberg TANDARTS Donderdag 28 Augustus GEEN SPREEKUUR PSYCHE EN AURA Geest en Uitstraling van de mens. Karakter, lot eu le vensdoel. Buitengewoon be langrijke en leerzame ver handeling door de Heer en Mevr. L. G. ROOS, met te keningen en verklaringen. Vrijdag. 29 Aug '47, 20 uur in Sierkunst, Utrechtseweg, A'foort. Toegang f 1. De directie van de NEDERLANDSCHE HEIDEMAAT SCHAPPIJ te Arnhem deelt mede, dat, in verband met het vertrek uit haar dienst van de hoofiopzicher J. M. Houterman. het ambtsgebied Ede per 1 September a.s. onder leiding word gesteld van de hoofdopzichter W. HORST. Het kantoor blijft gevestigd Stationsweg S8 te Ede, telefoon 8716. DE NUTSSPAARBANK, UTRECHTSEWEG 1, ZAL OP MAANDAG 1 en WOENSDAG 3 Sept. GESLOTEN ZIJN „ACTIEF": Werk dat uitblinkt! Telef. 6 6 0 9. uit voorraad leverbaar staalplaat van 30 mm tot 180 mm, tevens 40 ton plaatijzer 8 mm dik, ge bruikt, lang 350 cm, breed 80 cm en 50 cm. Telefoon 4588 - ALKMAAR EIKEN ORGEL te koop gevr. Br. met opg. van inhoud, merk en prijs aan M. DE JONGE. Paul Krugerlaan 6, Den Haag. Uw brandpunt in deze krant wordt gelezen in stad en land CACAO- CHOCOLADE FABRIEKEN T. O. C. Nijkerk vragen: Aanmelden bij de portier of schriftelijk aan afd. Perso neelszaken. 501ste STAATSLOTERIJ St KLASSE - (Or TREKKING - 14 AUGUSTUS (91? Sof* PrIJïtB f IS.000,— 14904 MOO.— (634 f 1000.— 10-329 7747 18334 f 400,— 1102 3304 10393 10971 200.- 1711 3351 «3S9 «742 («340 19938 f 190.— 31" 6000 6008 7288 13230 1314» (3843 (3913 16084 8738 9221 31004 21901 PrU*ro iu 80.— 401» 1035 1057 1094 (244 1399 489 IÏ49 1828 1 947 1988 3140 32» 2428 2462 2404 2408 2469 2475 2768 2627 2886 3092 3098 3108 318» 3343 3390 3845 3815 3700 3738 3770 3845 3932 3*33 3939 4083 4156 4187 4185 4381 4485 4494 4633 4679 4744 5071 5344 5356 5382 5428 5431 5511 5630 5759 5763 5807 5842 5678 5918 5928 «022 6037 613» 8268 8298 6359 8375 8428 6574 4606 6681 6849 7031 7071 7391 7404 7411 7504 7531 7536 7795 7803 7891 7912 7937 1007 8344 0309 847J «490 8523 8555 8561 8650 8805 8828 8939 8934 9037 9074 9137 9143 9521 9592 9602 9789 9938 9967 10043 10155 10291 10269 19509 IQ629 10627 10958 11018 11038 11095 11188 11.722 11286 11365 11497 11539 11615 11729 11737 11978 12048 12223 12229 12337 12402 12408 12184 12680 12700 12735 12832 12640 12895 13078 13188 13223 13305 13443 13599 13706 13716 13778 1*023 14038 14144 14148 14230 14325 14355 14381 14434 14466 14479 14372 U743 14750 14011 15070 45113 15120 15320 15482 15751 13753 15847 16091 15960 16075 16078 16106 16109 16166 16633 16652 1677] 16776 18799 16607 16860 16917 16922 16966 16980 1701» 17112 17172 17206 17231 17309 17315 17453 1735» 17576 17579 17709 17781 17860 18020 18075 18172 1818? 18265 16367 18378 13440 16480 18542 18673 18695 18915 16919 16960 18966 16974 18981 19044 19211 19251 19331 19342 1941! 19603 19823 19914 19980 20160 20194 20400 20471 20493 20700 2080C 20871 21111 21279 ZlMft 21304 21410 21421 21424 21499 2130? 2155? 21378 21722 Jl?i9 21ÜJ 21644 Se.XUa. 9< utlüüDg ontbrKin 13101 .mei f 80.«» j V H. H. GARAGEHOUDERS COVEREN en VULCANISEREN SPOORSTRAAT TEL. 4 8 8 1 Volle garantie op de loopvlakken. coux«aoooi>xrox<»y!ioeo300oooocoooociooooocoooocgooc>a3ooc»x)ooccoi5ooooocgiooc Ondergetekende wenst zich te abonneren met ingang van per week a 31 cent per kwartaal a f 4. (doorhalen wat niet verlangd wordt) NAAM ADRES: WOONPLAATS: zenden aao da administratie vao bet SNOUCKAERTLAAN 7 AMERSFOORT TE KOOP AANGEBODEN Een prima lichte D.K.W.- motor. 98 c.c. 1939. D. Blam kestein. Vrouwenweg 1, Nij- kerkerveen. 7919 Baby-box m. matras 15.-; baby-commode, wit laqué, met matras 40.-. P. C. Hooftlaan 2 of 3. 7937 TE HUUR GEVRAAGD Jong echtpaar, b.b.h.h. zoekt gestoff. zit- en slaap kamer met pension. Centrum of dicht bij de stad gelegen. Br. no. 7933 bur. van dit bl. Dame. b.b.h.h. zoekt zit- slaapkamer, eventueel met warme maaltijd. Br. no. 7932 bur van dit blad PERSONEEL GEVRAAGD Bloemenmag. Kortbeek, vraagt flinke jongen. 7938 Flinke jongen gevraagd. J. v. Noordenburg, Groen tehandelaar, Liendert. 7936 Bij wasserij „Niveus". Hei- ligenbergerweg 1. is plaats voor enige flinke meisjes en een paar strijksters. 7869 Mevr. Schregardus, Groen van Prinsterenlaan 1, zoekt voor direct flink meisje van 8—2 uur, niet jonger dan 18 jaar. 7945 Een goed 2e dagmeisje ge zocht voor een kleine huis houding. Prettige werkkring Br. no 7935 bur. van dit bl. PERSONEEL AANGEB. B.z.a. keurig meisje als hulp in de huishouding, goed kunnende koken en naaien. P.G. voor d. en n. Waar hulp voor ruw werk aanwezig is. Br. no. 7934 biir. van dit bl. Incasseerder heeft nog p. week enige dagen disponibel voor incasseer-, colportage- of schrijfwerk of iets derge lijks. Br. no. 7944 bur. van dit blad. LESSEN Cursus Middenstandsdiplo ma voor Amersfoort en om streken. Opleidings-instituut L. van Beek. Aanvang nwe cursussen begin September. Aanmelden en inlichtingen dagelijks Heiligenbergerweg 71, Stephensonstraat 9 en Violenstraat 76. 7920 Middenstandsexamen 1948, Handelskennis. H. Martens. Leraar M.O. Boekhouden, Celsiusstraat 7, Amersfoort. 7921 Middenstandsexamen 1947 - Uitslag: aangemeld 19 cur sisten. toegelaten voor mon deling 16. geslaagd 16. Nieuwe cursussen vangen 2 Sept. aan. Handelsinstituut Van Rouwéndal, Kapehveg 76, Amersfoort, tel. 3439. 7929 Voor autorüles A. v. Nie. Inlichtingen Lissone-Linde- man, Varkensmarkt, Amers foort. tel. 5637. Gedipl. In structeur. Ook afzonderliik theorie 7939 DIVERSEN Niet wachten! Uw schoen reparatie in één dag klaar! Willemse. Leusderweg 27-29, b'd overweg. Maken schoe nen sinds 1898. 7925 Motorsportliefhebbers, kun nen Zaterdag 30 Augustus, in Barneveld hun hart op halen. zie adv. van morgen avond. 7922 Particuliere garage aan verkeerswegPutten Ook voor berging of bedrijf, evt genegen mede interesse te nemen. Br. no, 7860. bur. van dit blad.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4