C D Kan de Berg nog oplossing brengen in Amersfoorts woningprobleem? Rika Hopper jubileert Karei Mengelberg wordt directeur „Toonkunst" Gasthuislaan probleem nu afdoende opgelost? Programma Koninginnefeest Belgisch-Ned. verzekerings verdrag getekend Uit Amersfoort Theorie is mooi, maar de praktijk oordeelt er anders over Zeistertram gaat verdwijnen Vuurwerk gaat door Bewoners klagen hun nood over de zandverstuivingen In Soesterkwartier geen feestbetoon Rede minister Drees Economisch aspect mag niet geisoleerd worden gezien" Zaterdag 30 Augustus 1947 ERGENS IN AMERSFOORT staat een huis: twee slaap kamers. een huiskamer en een keuken. Aanvankelijk werd het bewoond door een alleenstaande, oude man. later trok er een pasgetrouwd paar bij in. De eerste weken boterde het goed. De vrouw hield het huis schoon, kookte en stopte voor de oude baas en ontving 's avonds haar man met een vrolijk gezicht. Zij waren gelukkig en tevreden. Was het niet een buitenkansje: pas ge trouwd en meteen woonruimte? Hoogste percentage van samenwoning Doch allengs kwamen cr eerst kleine, later grotere moeilijkheden. De oude man kwam een paar maal dronken thuis, \loekte en schold en wees familie-leden en vrienden van zijn huisgenoten dc deur. Toen de vrouw eens enige kleine wijzigingen in de huiskamer had aangebracht stuurde hij haar dc politie op het dak, die gelukkig het geval niet se rieus nam. Alle aantijgingen, ver dachtmakingen en andere onver kwikkelijkheden, teveel om op te noemen, hadden tot gevolg, dat de zenuwen van de vrouw, toen een kind ter wereld zou komen, totaal waren- gesloopt. Voorbeelden te over Voorbeelden zijn er te over. Ge vallen, nog erger dan het hierboven vermelde. Want ondanks de min der prettige verhoudingen tussen de huisgenoten hebben de bewoners de ruimte. Zij kunnen zich roeren. Maar wat te zeggen van de mid denstandswoning, waarin drie ge zinnen huizen'' Een gezin met een babv, een gezin niet twee en écn met drie kinderen. Zes volwassenen en zes kinderen in een aantal ka mers. dat vroeger juist voldoende placht te zijn voor een gezin van normaL grootte. Het kleinste gezin beschikt slecht-, over een kamer. Men woont er, slaapt er en eet er. Dc tafel, de stoelen, het bed voor de ouders en de wieg van de kleine laten nauwelijks ruimte over voor de kinderwa gen, die ook al in de kamer moest staan, omdat er ïfi de gang geen plaats meer is. Daar staan er twee van de andere ge zinnen, oenevens vier fietsen. Doch dat vinden dc ouders nog niet zo heel erg. Erger is dat er geen tuin is om het kind van de frisse lucht en de zon te laten genieten. Daarvoor moet de moeder met hem op stap. Een van dc andere gezinnen heeft één slaapkamer voor vader, moeder en drie kinderen. De wieg van de kleinste verhuist 's avonds naar de woonkamer. Anders is er geen ruimte om zich te ontkleden. Ge lukkig heerst er in het huis een voorbeeldige harmonie. Eensgezind wachten dc bewoners het ogenblik af, waarop een der gezinnen een an dere woonruimte zal worden toege wezen. Daaraan wordt al ruim twee jaren aan gewerkt. Men is doorge drongen tot dc hoogste gemeentelij ke instanties, toezeggingen zijn ge daan. maar tot op heden is daarvan niets terech gekomen. Wij zijn het beu „Wij zijn het beu", klaagt men ook hier. Geloof ons. wij zijn er zeker van. dat het Huisvestings bureau alks voor ons wil doen, wat maar in zijn vermogen ligt. Maar toch. En dan komen de klachten, soms de insinuaties Hoe komt het dat mijnheer Zus dan wel een wo ning heeft, waarom heeft mevr. Zo in dat grote huis op de Berg naam en toenaam worden genoemd nog geen inwoning? Dat is theorie! Hoe oordeelt de practijk over de klachten van al deze mensen, wier gezinsleven, vriendschapsbanden en eigen gezondheid aan de ellende van het samenwonen ten onder drei gen te gaan? Wat zeggen nuchtere feiten over de mogelijkheden tot verandering in de bedroevende toe standen, waarin duizenden Amers- foorttrs verkeren? Kan bijvoorbeeld voor de ergste gevallen van wan verhouding of ernstig ongemak ge makkelijk een oplossing op de veel gewraakte Berg worden gevonden? Naar ons oordeel niet. andere wijken d.w.z. ze tellen niet alleen meer vertrekken maar ook zijn de oppervlakte der kamers cr groter. En ten slotte kan er in één kamer van welke grootte ook slechts één gezin huizen. Vregelijkingen van het aantal be woners per oppervlakte tussen wijk en de andere, zoals die in de laat ste raadsvergadering dóór een der leden werd getrokken, geven dus een verkeerde indruk. Daar komt nog bij. dat het aan tal woningen met een huurwaarde boven de veertig h vijftig gulden Blijkens een ni delinc' van B. en W. van Zeist aan de raad dezer ge meente ligt het in de bedoeling van d directie van Nederlandse Buurtspoorwegmaatschappij in het voorjaar van 1948 de tramdienst AmersfoortZeistRhenen te ver vangen door busdiensten. Noteert U Chauffeur in de knel tussen boom en auto Een defecte vrachtauto die van morgen op de Hogeweg geparkeerd stond, werd door een parkerende auto meegesleurd De chauffeur, een zekere v. D uit Hoogland, die voor de vrachtauto bij een boom stond, geraakte bekneld tussen boom en vrachtauto. Hij werd met ernstige verwondingen o.a. een slagaderver- bloeding aan het hoofd, per G.G.D. naar 't Ziekenhuis vervoerd. Praatje voor microfoon over noodwet De voorzitter van de commissie van onderzoek, de heer W. P. G. L van Smaalen zal voor belang stellenden op Zaterdagavond 30 Augustus, na de nieuwsberichten van 7 uur voor de radio distribu tie te Amersfoort een praatje houden over de noodwet ouder domsvoorziening. Veelzijdig muziek-paedagoog komt naar Amersfoort met nieuwe ideeën Wij vernemen dat als opvolger van Adriaan Schuurman, tot directeur van de Toonkunstmuziekschool te Amersfoort is benoemd Karei Men gelberg. Mengelberg werd te Utrecht gebo ren en in die stad genoot hij lager en middelbaar onderwijs. Zijn op leiding als dirigent ontving hij aan de Academisch^ Hogeschool voor Muziek tc Berlijn, waar Siegfried Ochs en Julius Prtiwer zijn leraren waren. Hij leerde er de gebruikelij ke theoretische vakken en orgel, stryk-. blaas- en slaginstrumenten bespelen. Voor compositie is hij leer ling geweest van Willem Pijper. Mengelberg was na zijn studietijd koordirigent en operadirigent in ver schillende steden van Duitsland, waar hij tevens als paedagoog werk zaam was. H ijwerd benoemd tot de muzikale adviseur van de Duitse Radio, doch verliet dit land in 1933. Hij bereisde daarna verschillende landen van Europa als componist. Paedagoog en dirigent en vestigde zich kort voor de oorlog als leraar in Amsterdam Hij was verbonden aan het Rotterdamse Conservato rium. aan het Amsterdamse Muziek Lyceum en aan Haarlem's Muziek school. Gedurende de bezetting trok hij zich uit het openbare muziekle ven terug Mengelberg publiceert regelmatig in tijdschriften en dag bladen en werkt als gastdirigent bij de Nederlandse orkesten. Wij publiceerden onlangs de voor lopige gegevens van de laatste volkstelling. Men herinnert zich misschien hiervan, dat onze stad ongeveer 3000 woningen tekort komt Io het Socsterkwartier ko men bijvoorbeeld 581 gevallen van samenwoning voor op 3225 wonin gen. Het Leusdcrkwartier telt 2331 woningen, waarvan er 610 meer dan cén gezin herbergen. Hetzelfde Bergkvvartier, waarover men nogal eens zodra het dc samenwoning betreft een afkeurend woordje hoort spreken, telt op 1049 wonin gen niet minder dan 558 gevallen van samenwoning, bijna evenveel dus als in het Soesterkw artier. Verkeerde indruk Zeker de woningen in het Bergkwartier zijn over het al gemeen groter dan die in de In deze kamer is nog plaats voor een bloemetje, hoewel er dag en nacht drie mensen verkeren. Ze wonen, eten en slapen er. De kin derwagen kan niet op de gang. daar staan er al twee en vier fietsen. Rechts op de foto ziet men tussen wieg en raam het ledikant. (voornamelijk staande op de Berg) in \erhouding tot het aantal mid denstands- en arbeiderswoningen in onze stad zeer gering is. En dan: welk arbeidersgezin is in staat een kleine tien gulden aan huur per week te betalen? Het Huisvestigingsbureau heeft de hierboven genoemde cijfers bevestigen het ook ii. het Berg kwartier van de overtollige woon ruimte reeds een flink gebruik ge maakt. Ten achter gesteld zijn de overige wijken zeker niet! Er bestond tot nu toe enige onze kerheid over het vuurwerk op de avond van de 1ste September. Thans heeft men na overleg besloten het vuurwerg doorgang te doen vinden. even GRAND: Tarzan in New Yorft (alle leeft.) 14.30. 18.30 en 21 u. I Zo.: 13.30. 16, 18.30 en 21 uur. I CITY: Ridder zonder vrees (alle leeft.) 14.30, 18.30 en 21 u. Zo.: 13.30, 16.00. 18 30 en 21 uur. REMBRANDT: 5e Colonne (18 i.) Vrijd. en Zat.: 14.30, 18.45, en 21 uur. Zo.: 14, 16 15, 18.15 en 21 u. Overige dagen: 14.30 en 20 u. 31 AUG.: Koninginnebal, Bert Kamperman. 212 uur. 1 SEPT.: Groot Oranjebal (ork. Johnny Schouten) „De Stlchtse Heuvel", 19 30 uur. Bal v. d. Int. Orde v. Goede Tem pelieren o.l.v. Dan Bearda. Soirée dansante, Bert Kamper man. 20 uur. Concert Oranje Ver., muziek tent, Amicitia. Motorwedstryden, terrein Bos- bad, 14 uur O.V.B. 3 en 4 SEPT.: Theater Plezier m.m.v. Toon Hermans, Grand Theatre, 20 uur. 6 SEPT.: Wiener S&ngerknaben, Markthal. 20 uur. „STICHTSE HEUVEL": Iedere avond dansen 19.3023 u. (Or kest Harry Verbeke). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mid. 1518 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen. In de Gasthuislaan is men erg ontevreden. En eigenlijk heeft men het. recht ontevreden te zijn. Men eet er namelijk stof. Het dringt door alle fyne naden van ramen en deuren. Het hoopt zich op in alle hoeken van de huiskamers. De vrouwen scheppen blikken vol stuifzand, want dat is het eigenlijk, ontelbare malen op een dag. Bij perceel Gasthuislaan nummer dertien gaat de asfaltweg namelijk over in een zandweg. Aan de ene zijde ervan is een open vlakte aan de andere de huizenrij. Als er een auto voorbij rijdt, stuift het er als in de Sahara tijdens een zandstorm. Als het geregend heeft, liggen er grote plassen op de weg. want er zijn onnoemelijk veel kuilen. Rijdt er dan een auto langs, dan zitten de ramen en de deuren onder de mod derspatten. Maar het stuifzand vindt men in de „Stoflaan" het ergste De mensen gaan nu al achter hun en andermans huizen langs. Inplaats van over de weg. als zij boodschap pen moeten doen of willen wande len. Er zijn ook zieken in de Gast- huislaan. Mensen, die bed moeten houden en frisse lucht nodig heb ben. Maar het raam kan niet open. want dan komt er zand inplaats van lucht. Dus blijft het raam dicht, met al de gevolgen van dien. De bewoners van de huizen in de Gasthuislaan richtten vier maanden geleden een verzoekschrift aan B en W. om de de Gasthuislaan voor mo torvoertuigen af te sluiten. Drie maanden later kreeg men antwoord, dat zulks zou geschieden voor mo torrijtuigen met wieldruk boven 1200 k.g.. van de Rubensstraat af tot de Heiligerbergerweg. Op dat stuk staan welgeteld drie huizen. Alle andere mensen zitten nóg in de stof. Alle zieken ademen nóg zand. Alle vrouwen hebben nóg hun stoffer en blik op de vensterbank staan. Toch kunnen auto's heel gemakkelijk van de Vermeerstraat in de Rubens straat en omgekeerd komen, als de Gasthuislaan voor het ..grote" ver keer wordt gesloten, omdat er tal van dwarsstraten zijn De bewoners herhaalden hun verzoek aan B en W„ maar er is nog geen antwoord gekomen Daarom is men in de Gasthuislaan ontevreden Daarom noemen de mensen hun laan de „Stoflaan En wie zal hen ongelijk geven? B. en W. zeker niet. Dus? Medische dienst DOKTOREN, alleen te raadple gen bij spoedgevallen: Clas. H. Schreuder, P. Buyslaan 22, tel. 3137. E J G Mertens zur Borg, 't Laantje 7. tel. 5098. APOTHEKERS: Vlezenbeek, Varkensmarkt 19A. tel. 3738. VERLOSKUNDIGEN. A G F Perk. H v. Viandestr. 2, tel. 5086; Zr Vernhout, Soesterweg 2322, tel. 3374. Burgerlijke stand Geboren: Bart-Jan, z. v. M. W. Knegt en M. J Ellerman; Arnoldus Leonardus, z. v. K. W. Lier en R. G. van Garderen: Allegonda Nelleke, d. v. J. Pilkes en W. R. Smits: Theo Jacob, z. v. J. Douma en A. Brou wer. Gehuwd: F. J. de Git en I. A. de Boer. Overleden: G. H. Brouwer, oud 43 iaar. echtgenoot van A. van Grun- del. Op 23 October in het Grand Theatre Op 23 October za mevrouw Rika Hopper tter gelegenheid van haar 7Ue verjaardag tp Amersfoort haar jubileum-avond vieren en wel in bet Grand Theatre en niet zo als door een misverstand in de Beyaard werd medegedeeld in Amicitia. Wij zullen mevrouw Rika Hopper, die met het gezel schap „Comedia" naar hier kamt en onder regie van de grote re gisseur Peter Charoff, wiens prachtige regie van „Een spel op het land" het vorige seizoen zo n giote waardering vond, zien in een nieuw stuk van de Amen- kaan Noel Howard Het stuk. ..The Silver Cord", dat in het buitenland" zo vertelde Guus Oster ons een zeer goede pers heeft gehad, is als voor mevrouw Hopper geschreven. Een juwee' van een moederrol. Een stuk. waarmee wij veel succes hopen te hebben of laat ik maar zeg gen, zoals ik het zie zullen hebben", zei Oster. „Dat kan niet anders, met zo n apeelter als Riek Hopper en als tegenspeelster m'n vrouw Ank van der Moer, nietwaar!" We zaten nog wat fe praten. ,.U dacht in October", zei Oster. ..Alleen de 23e Is onbezet, en dat hebben we opzettelijk gedaan in verband met de daaropvolgende dag de grote dag n.l. de opvoe ring in de Stadsschouwburg in Amsterdam. Dat i? voor elke ar tist altijd het hoogtepunt en ze ker voor mevrouw Hopper, die zovele jaren als societaire van de Koninklijke Vereniging „Het Ne derlands Toneel naast mevrouw^ Ma nn—Bouwmeester, mevrouw Holtrop en andere grote artisten in die tijd succes na succes oogst te. V weet dat vermoedelijk beter oin ik. Ik weej het slechts bij overlevering: Brieu Vriendinnetje en ik heb dat wel gezien, maar In een ledenvergadering van de Oranjevereniging „Soesterkwartier" is met algemene stemmen een be stuursvoorstel aangenomen om ter gelegenheid van de verjaardag van H M. de Koningin geen feestelijkhe den te organiseren in verband met de nationale en internationale toe stand. Nu er in talrijke gezinnen rouw en spanning heerst aldus in een schrijven aan de leden komt de Nationale verbondenheid het meest tot uiting in het zich onthouden van alle feestbetoon. Besloten werd voorts een gift uit de kas der vereniging beschikbaar te stellen aan een organisatie ge dacht is aan de NIWIN'. die ten doel heeft het medeleven met onze mili tairen over zee. daadwerkelijk te bevorderen. Het bestuur deelt verder mede. dat de rondgang door het „Soester kwartier" van het corps ..Juliana niet door de O.V.S. is georganiseerd. teel later natuurlijk Maslova in Tolstois „Opstanding". Ongelo felijk goed. Nu. even bellen dan maar", vervolgde hij. „Amersfoort vraagt een avond, mevrouw Hopperte gen 23 October. U hebt als steeds neg bezwaar zeker. We hebben vcor 17 Maart geen avond onbe zet. Wel spijtig... Amersfoort een grole stad... maar!!... De 24e in Amsterdam; dat is te ver moeiend voor U, zo vlak voor Uw grote avond, niet? Maar mevrouw Hopper ant woordde: ...Amersfoort is gunstig gelegen. Met een wagen ben ik vroeg in Amsterdam de volgende morgen. Laten wij het maaiNjp 23 zijn heb ik gewoon geen tijd. dat October houden Guus. Voor 'moe weet je wel." „Daj is inderdaad zo, \vpr kun nen de aanvragen niet aan. Men wil Rika Hopper bejubelen van Groningen tot Maastricht, van Amsterdam tot Breda. Van van daag 16 Mei tot 17 Maart niets meer vrij. U boft. dat mevrouw de 23e October ook wil spelen dat was zij oorspronkelijk niet \an plan. Nu hebt U voor Amers foort na de première in Haarlem de eerste voorstelling." En over het geschenk, dat wij de jubilaresse die dag willen aanbieden komt een van on9 gaar ne een dezer dagen met u praten. Dat u tot het welslagen van deze bijzondere avond wilt medewer ken wij zijn ervan overtuigd. Namens het comité van aan beveling voor deze voorstelling SYLVIA H. L. Mengelberg, die een groot voor stander is van de muziekbeoefening door leken, zal het persoonlijk con tact opnemen met alle leerlingen van de muziekschool en hun vorde ringen controleren. Hij zal dit con tact in orkest- en koorklac?en in een orera-studio en door het geven van openbare lessen verstevigen, ter wijl hij verbinding zal zoeken met de Amersfoortse muziekliefhebbers. Wij vernemen voorts, dat Pau la Lindberg de leiding van de solozangklasse op zich heeft ge nomen, dat Hans Snoek Rhyth- mische Gymnastiek en dans zal onderwijzen en dat Luctor Ponse zich bereid verklaarde een mees- tercursus voor piano te houden. Mengelberg zal voor alle orkestin strumenten bevoegde krachten aan de school verbinden, zodat Amers foortse muziekliefhebbers, die hun techniek willen vernieuwen en ar tistieke stimulans zoeken, een her halingscursus kunnen volgen, een ieder zal een instrument naar keuze kunnen leren bespelen. Marktberichten Kippen f 4.006.00 hennen f 5.50 7.50, jonge hanei. f 3.50-8.50. tam me konijnen f 2.75—8.50 p. stuk. Aangevoerd waren: 80 kippen, 30 jonge hennen, 35 jonge hanen, 25 konijnen, 10 eenden 45 duiven. SCHEEPSTIJDINGEN Laatste pos. Ned. passagiers schepen. Vrijdag 29-8. Almena, Rot terdamBuenos Aires, pass 27-8 Dungcness. Ondrapoera. Kaapstad Rotterdam, pass 29-8 Docer, wordt 29-8 te Rotterdam verwacht. Kota Baroe, 28-8 van Rotterdam naar Ba tavia (via Soerabaya en Belawan* Kota Inten. 28-8 van Rotterdam naar Batavia. (Via Sabang). Predikbeurten Geref. Kerk (L. Vi straat) 10 uur prof. (Ir. M den Harlogh (Kam pen), 17.30 uui ds S J Popma (Amsterdam). (L. Costerpleinè 9 uur dr; N II Ridderbos. 17.30 uur prof. dr. G M den llartokh (Tulp- str.) f) uur ds. S J Popma, 17.30 uur dr. II Ridderbos. Vrije Geref Gem. 9.30 en 17 uur Godsdienstodf. Donderd. 1 Sept. 19 uur ds. J v d Poel (Giessen- d.im). Vrije Hv. Gem. 20 Uur dhr. II Zegen us (Amsterdam). (Appel- wcu g). Ver. v Vnjz. Hcrv 10 uur ds. F v d Heijden (Oegstgeest). Rem. Gc.n. 1030 uur dr. R Mie- doma. Kv. Luth. Kerk dr. C Met (Hil versum). Chr. Ger. Kerk 10 en 5 u. ds. J Drenth. Doop>gez. Gem. 10.30 ds. S Gos- aes Gzn. Chr. Science Soc. 10 uur Holl. en 11.15 uur Eng. ijienst (v. Per sei jnstr. 9). Herv. Kerk. St. Joriskerk vm. S.30 uur ds. Grol le (Utrecht) Jeugddienst vm. 10 uur ds. Ver maas, nm. 5 uur dr. Ten Have. Nieuwe kerk vm. 10 uur ds. Gerritsen, nrn. 7 uur ds. Smits. Emma-kerk vm. 9 en 10.30 uur ds. Fortgens (Kolderveen), nm. 5 uur ds. Koolhaas. Gymnasium vm 10.30 uur ds. Braakman. Kapel Zon en Schild vm. 10 uur ds.,Van den Berg (Garderen). Rusthuis ..De Lichtenberg" vm. 10.30 uur ds. Callenbach (Oegst- geest). Joneerendiensten. Kerk (Appel weg) vm 10.30 uur de Heer M Germans. Wijkgebouw vm. 10.30 uur da. Ilerlkens. Gebouw immanuel vm 1030 uur de Heer W de Gans. Jeugdhuis vm 10 uur de Heer H Eijvank. LEUSDEN" vm. 10 uur ds. Hof stede. Te zeven uur ontving minister W. Drees zijn Belgische collega, minister Troclet met enige van zijn medewer kers in zijn werkkamer op het de partement. Nadat het verdrag on dertekend was. verenigde zich het gezelschap aan een gemeenschappe lijke maaltijd in kasteel oud Wasse naar. waaraan ook de Belgische am bassadeur. de heer L. C. Ncmry. aan zat. Tijdens deze maaltijd heeft mi nister Drees een rede uilgesproken waarin hij namens de Nederlandse regering er zijn vreugde over uit sprak. dat het technisch accoord in zake de wederkerigheid op het ge bied van de kinderbijslagen en het verdrag betreffende de sociale ver zekering kon worden getekend. Dit Stoutenbure Wandelaars kregen voorproefje Vrijdagavond waren de motorrij ders in de gelegenheid in het Bos- bad Birkhoven te trainen. Vele wan delaars die zich in de omgeving van het Bosbad bevonden werden aan getrokken door het brullen en knal len der motoren en vermaakten zich kostelijk. Immers de zotte capriolen die werden gemaakt, waardoor rij ders met motorfiets half in het wa ter terecht kwamen en de slippers die zij in het losse zand maakten, ga ven het geheel een bijzonder spec taculair aanzien Alhoewel op stan daardmotoren werd gereden kon men er de wedstrijdrijders toch dui delijk uit kennen. De snelheden waarmee een Dick Renooy, Jo Bo- vee, Gerard Brom. Henk van Harten en andere renners doorhet zand spo ten toonden aan dat het Maandag middag tijdens d ewedstrijden voor het kampioenschap van Amersfoort danig zal spannen. Een kostelijk nummer wordt het gecostumeerd rij den. waarbij de renners gekleed te water gaan, een baantje zwemmen en dan weer op hun motor een ron de te rijden. Programma Koninginnefeest Ook de Oranjevereniging „Stou- tenburg" heeft voor het Koninginne feest op 1 September een aardig programma opgesteld. Des morgens van 9—12 uur. wordt een kinderfeest gehouden, waaraan oa. een poppen kastvoorstelling en goochelen zijn verbonden. Het programma voor de middagfeesten luidt als volgt: 2 3 uur: Ringrijden met versier de paard en wagen 3 uur: Aankomst van het Tam bours- en Pijpercorps ..Juliana" uit Amersfoort, dat zijn medewerking verleent aan de Stoutenburgse oran je-feestelijkheden. 34 uur: Stoelendans los te paard. 4—5 uur: Ringrijden op losse paar den. 5—6.30 uur: Ringrijden op versier de fietsen. 6 30 uur: Muzikale rondgang door het dorp. 78 uur* Concert en volkszang met medewerking van Juliana". 88 30 uur: Prijsuitreiking. Tenslotte een van de mooiste on derdelen van het programma: van 811 uur: een bioscoopvoorstelling in dc openlucht, met *s werelds twee grootste grappenmakers Stan Laurel en Oliver Hardy in de hoofdrollen. Titel van de film: „Oli vier verliest zijn hart". Tarzan in Netv York Edgar Rice Burrough's fantasie schiep een figuur die eerst als ro manheld, later nog meer als held van het witte doek grolj bekendheid' verwierf. Tarzan! urrough's geest was echter niet onuitputtelijk, zodat Hollywood tenslo genoodzaakt was zelf nieuwe avo..turen voor deze aapmens te verzinnen. Deze avontu ren voerei. Tarzan thans met zijn vrouw naar New York zoek naar hun zoonti Boy. dat door jagers uit de Afrikaanse wildernis werd ontvoerd. Boy vertoeft in eon circus, wat dit voordeel heeft dat Tarzan ook hier in de stenen rimboe de hulp der dieren kan inroepen. Zij laten de koning der wildernu ook nu niet in de steek. In de hoofdrollen spelen Johnny Weismttller en Maureen O'Sullivan en vooral n.ct te vergeten de chimpansee Tsjieta, d!. met zijn dolle capriolen voor een eêr vrolij ke noot zorgt, zodat herhaaldelijk 'n gulle lach door bet Grand Theatre schatert. Joe Broun en de krant De Daily Blade is een van die grote Amerikaanse bladen, die dag in dag uit de krantenlezers onthalen op berichten, die slordige sommen hebben gekost en liefst zo sensatio neel mogelijk zijn. De hoofdredao- 700 Muzikale reveille. (Politie-Muziek). 7.007.30 Luiden der klokken. 7.308.30 Carillonbespeling. 8.30 Samenzang op het terras van Amicitia. 10.00 Allegorische optocht en bloemencorso. Route: Rubensstraat. Bisschopsweg, Ver meerstraat, Everhard Meysterweg. Woestij- gerweg, Lorentzstraat, Stephensonstr.. Volta straat, Leusderweg. Julianaplein Arn- hemsestr., Varkens- fnarkt, Langestraat, Kamp. Coninckstraat, Teut. Bloemendalse- straat. 't Zand. Nieu- weweg. Krommestr., Achter 't Oude Stad huis, Hof, Zevenhui zen. Langestr., Var kensmarkt. Utrechtse straat. Plantsoen West (9 uur opstellen Ru- 12.0013.00 Carillonbespeling, bensstraat). 13.15 Optocht naar 't feest terrein aan de Leus derweg. 14.00 Aanvang der feesten. 14 0014.15 Concert Wilskracht. 14.15 Openlucht-variété. 15.30 Loslaten van 1000 postduiven. 15.30 Concert Wilskracht. 16.00 Openlucht-variété. 17.15 Concert Wilskracht. 17.30 Sluiting van 't terrein. 18 00 Carillonbespeling. 19.00 Vererek naar 't feest terrein. 19.45 Concert Postharmonie rijdagavond Is in het ministerie van sociale zaken te 's-Gravenhage het verdrag tussen België en Nederland inzake de sociale verzekering gete kend door de ministers van sociale zaken van België en Nederland. technisch accoord en dit verdrag zijn in de loop van deze zomer door Belgische en Nederlandse ambtena ren voorbereid De wederkerigheid inzake de kinderbijslag is in werking getreden met ingang van 1 Juli jl. Dit betekent dat van die datum af Belgische arbeiders, die in Neder land werken en in België wonen, voortaan op grond van de Neder landse kinderbijslagwet voor kin derbijslag in aanmerking kunnen ko men Omgekeerd kunnen Nederland se arbeiders, die in België werken en hiqr te lande wonen, aan de Bel gische wetgeving aanspraak op kin derbijslag ontlenen. Het sluiten van verdragen, aldus de minister, is over het alge meen een aangename taak. In een wereld, waarin zoveel verdeeldheid heerst, symboliseert het verdrag de tot stand gekomen eenheid. Ik moge hier herinneren, aan het tot stand komen van het verdrag van historische betekenis, waarvan de naam „Benelux" zulk een typi sche uitdrukking is en waardoor het gezamenlijk optreden van de lage landen op economisch terrein reeds is geëffectueerd. Het economisch aspect moge uiterst belangrijk zijn, het kan en mag in onze moderne maatschappij niet geïsoleerd worden gezien. Een economisch samenwerken heeft al leen maar kans van slagen, indien het gediagen en versterkt wordt door culturele en sociale banden, niet kunstmatig aangelegd, doch in de historie van beide landen veran kerd. Gedachte niet nieuw De grondgedachte van het nieuwe verdrag, namelijk dat voor de toe passing van elkanders sociale ver zekeringswetgeving in de beide lan den geen onderscheid zal worden ge maakt tussen Belgische en Neder landse onderdanen, vindt men ook terug zij het in beginsel in het vet drag van 16 October 1931 tussen Nederland en België gesloten met betrekking tot de wederkerige toe passing der invaliditeits- en ouder- domr.verzekering. Een verdrag, zoals thans gesloten is. kan alleen tot stand komen tus sen landen, waarvan het welvaarts peil niet al te zeer verschilt en wier sociaal welvaartsstreven door dezelf de idee wordt beheerst. Zowel Bel gië als Nederland hebben de roep om sociale zekerheid verstaan, een roep, welke vooral na deze destruc tieve wereldoorlog, ook in de lage landen in steeds breder kringen wordt gehoord Ook zonder een al lesomvattend verdrag heeft zich de sociale wetgeving in beide landen in dezelfde richting bewogen. Dit ver drag legt ons. zo zeide de minister, dc verplichting op ook in de toe komst bij dit streven te volharden. Dit zal er ons toe dwingen de ver werkelijking van de gedachte van sociale zekerheid niet eng nationaal te zien, doch bij de verdere ont plooiing van onze sociale voorzie- ningen.steeds het oog gericht te hou den op de totaliteit van de lage lan den, die immers ook sociaal econo misch in de toekomst in vele op zichten op elkaar aangewezen zullen zijn. Minister Troclet, deze rede van ziin Nederlandse collega beantwoor dend. sprak zijn blijdschap uit over het tot stand komen van dit ver drag. dat opnieuw een bewijs is van de vriendschap tussen België en Ne derland Spreker wees op de nieu we problemen en moeilijkheden waarvoor beide landen zich na deze laatste wereldoorlog geplaatst zien. Het tot standkomen van „Benelux" en van rlit nieuwe verdrag zijn zeer gelukkige gebeurtenissen in een on heilsvolle wereld. Zij leggen er ge tuigenis van af hoe door innige sa menwerking de moeilijkheden te overwinnen zijn. teur van de „Blade" maakt de on vergeeflijke blunder Joe Brown stel u voor, Joe Brown! als spe ciale verslaggever acht een beeld schone jonge, ongehuwde, naar liefde snakkende koningin-in-bal- liogechap aan te sturen. Hare Ma jesteit is verwikkeld in een intrige, waarin een aartshertog, die eerlijk is. en een ministerpresident, die het niet ie, een voorname rol pelen. Er worden enige moordaanslagen ge pleegd, die geen succes "bben.doch de haas van Joe een punthoofd be zorgen. omdat Joe er niets van af weet. Maar de Speciale en Hare Beeldschone ontdekken het onbe kende land der Liefde en Joe kan tenslotte het nieuws heet van de naald doorgeven naar zijn krant. Er zullen altijd mensen zijn. die verrukt zullen ziin ove- een dergelij- kj film. Er zullen er ook zijn, die er voor het laatst naar hebben gekeken. Tot zover „Ridder zonder Vrees". Vijfde colonne Persoonlijk zien wy nog liever de film, die in hPf Rembrandt wordt vertoond. Ook dit erk is niet vrij van sensatie, maar het is tenminste met ©en beetje goede wil aanvaard baar Er er zit spanning in. Leslie Banks zorgt er voor. Het verhaaltje vertellen wij liever niet. Dan zou de spanning bij vooba&t verdwenen zijr. 20.00 Veluwse Boerendan sen. 21.0022.00 Concert Postharmonie 21.00 Openlucht bioscoop voorstelling. 22.30 Vuurwerk. Oranjevereniging Bergkwartier 7.30 Muzikale reveille (Wilskracht). 9.00—11.30 Kinderwedstrijden snortterrein Gymna sium. 20.30 Oranjebal In hotel M 14.00 Motorstrandwedstrij den bosbad Birknoven 20.30 Oranjebal in hotel Monopole. Parade Troependéfilé op de Konin- ginnelaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2